Gemeentebegroting 1989 - de fracties aan het woord - vervolg 44 Najaars concert Bekend making S.G.P.-R.P.F.-G.P.V.-fraktie Partij van de Arbeid Christen Democratisch Appèl Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week WINKELWEEK AKTIE DE FAAM "Tafeltje Dekje" alle kinderkonfektie SPECIALE AKTIEPRIJZEN JASJES en JACKS 10,— tot 25,— korting BROEKEN 5,— tot 10,— korting SWEATERS en TRUIEN 5,— tot 10,— korting ROKKEN en JURKJES 10,— korting Gratis lot bij elke 2,50 voor een midweekreis 500,— zakgeld! DE TROIJE TEXTIEL EN KONFEKTIE WEEKENDRECEPT Woensdag 2 november 1988 Op zaterdag 12 november geeft de Koninklijke Oratorium vereniging "Tot Oefening en Uitspanning" om 20.00 uur een najaarsconcert in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Het Nieuw Vlaams Symfonieor kest verzorgt de begeleiding en de algehele leiding is in handen van dirigent Jo hens, Dankzij het Bomme van de Broeckefonds zijn kaarten ver krijgbaar tegen zeer gereduceerd tarief (f 0,10) op maandag 7 no vember tussen 9.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 16.00 uur aan de receptie van de Sociale Dienst, Simpe/huisstraat I. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de gemeente raad in zijn vergadering van 24 oktober 1988 een voorhereidings- beslult, als bedoeld in artikel 21 van de wet op de ruimtelijke orde ning, heeft vastgesteld voor 1. het perceel Scliroeweg 8, zoals aangegeven op tekening S156-47 d.d. 13 juli 1988; 2. het perceel aan de Singelweg, zoals aangegeven op tekening SI50-18 d.d. augustus 1988; 3. het perceel Noordweg 448, zo als aangegeven op tekening SI50-16 d.d. 3 augustus 1988; 4. het gedeelte van het bestem mingsplan Span jaardstraat/Spuistraat, zoals aan gegeven op tekening S245-4 d.d. september 1984; 5. het perceel aan de Van Heems- kerckstraat, zoals aangegeven op tekening SI 10-26 d.d. 20 novem ber 1986; 6. het gedeelte van hel bestem mingsplan Zanddorp, zoals aan gegeven op tekening S252-2 d.d. september 1987; 7. het gedeelte van liet bestem mingsplan Buitengebied, zoals aangegeven op tekening SI87-18 d.d. 15 september 1985. De besluiten treden in werking op 2 november 1988 en liggen met bijbehorende pre-adviezen en te keningen voor een ieder ter ge meentesecretarie ter inzage. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 7 november 1988 tot en met 12 november 1988, Maandag gehakt, andijvie, puree. Dinsdag grillsteak, groentemix, frites. Woensdag jachtschotel, rode kool, puree. Donderdag varkensvlees, vruchtensaus, rijst. Vrijdag gebakken kabeljauw, wortelen, aardappelen. Zaterdag macaroni met ham en kaas. De fraktie wil in haar beleid uit gaan van de wetenschap, dat we in alles afhankelijk zijn van onze Schepper, die ons dagelijks on derhoudt. "Zo de Heere het huis niet bouwt tevergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan. Zo de Heere de stad niet bewaart, te vergeefs waakt de wachter". De manier waarop nu de begro ting sluitend is gemaakt, roept bij de fraktie verontruste vragen op. Een raming van het financie ringstekort is toch niet voor niets gemaakt. Om nu al te zeggen: Het zal wel meevallen, want het viel altijd mee, dat vindt de fraktie een wankele basis. Ook moeten er nog overschrijdingen van de be groting worden weggewerkt, nl. in '88 300.000,— en voor '89 236.000,-. De fraktie wil graag memoreren, dat de Stichting Synagoge Mid delburg tot nu toe goed werk heeft verricht. Hierdoor is het mogelijk dat binnen afzienbare tijd de restauratie kan beginnen. De fraktie zou het een vreugde volle zaak vinden wanneer bij de opening t.z.t. van de op één na Bij de behandeling van de ge meentebegroting 1989 heeft de Partij van de Arbeid een wensen- lijstje ingediend. Het gaat hierbij onder meer om de volgende punten: - Omdat alle milieuproblemen op lokaal nivo beginnen, wil de PvdA meer geld stoppen in het gemeentelijk milieubeleid. Het voorstel is freon te gaan aftappen uit afgedankte koelkasten. Freon veroorzaakt mede de aantasting van de ozonlaag (broeikaseffekt). Verder willen de socialisten meer toezicht op de naleving van ver gunningen door bedrijven. De kosten van deze wensen bedragen 12.000 per jaar. - In Middelburg bestaan verschil lende vormen van buby- en peu- teropvang. Wat nog ontbreekt is de mogelijkheid van halve-dag- opvang. De PvdA wil ook dit mo gelijk maken door f 22.500 per jaar uit te trekken. - Het personeel van het openbaar basisonderwijs is zwaar belast, niet in de laatste plaats met admi nistratieve zaken. Om de docen ten enigszins te ontlasten, willen de socialisten voor elke openbare basisschool een computer kopen (totaal 91.000). - Burgemeester en wethouders doen voorstellen om op welzijn te bezuinigen. Dat kan zonder dat aktiviteiten verloren gaan. Daar op is echter een uitzondering: de aktiviteiten voor een groep haan lozen in Poortershove. De PvdA vraagt om de aktiviteiten voor die groep op een of andere manier voort te zetten (huidige kosten 12.910). - Het Aktiviteitencentrum werkt voor wao'ers, gehandikapten en oudere langdurig werklozen. In feite doet in dit centrum een vrij williger het werk van een beroeps kracht. De PvdA vindt dan ook dat die beroepskracht er moet ko men (kosten 31.000). Wellicht kan hiervoor een oplossing ko men zonder de gemeente alles hoeft te betalen. Tenslotte verzet de PvdA zich te gen de voorgestelde verhoging van de onroerendgoedbelasting oudste synagoge in ons land een delegatie aanwezig is uit een zusterstad in Israël. Indien op grond van het rapport betreffende het personeelsbestand de raad het nodig oordeelt tot in krimping van het personeel over te gaan mag daardoor niet de dienstverlening achteruit gaan. De burger mag er niet de dupe van worden, dat de gemeente ta ken door anderen laat verrichten of dat zij met minder personeel werkt. Gebleken is dat het herstra- tingsprogramma steeds verder achterop raakt. De lijst met stra ten die urgent in aanmerking ko men, wordt steeds langer. Door werken uit te voeren die voorrang moeten hebben, zoals asfaltering tangent en waarschijnlijk in 1989 de Scliroeweg enerzijds en een mager budget anderzijds kan het niet anders dan dat we midden in de problemen zitten. De recente initiatieven van de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen om zich als concentra tiekern te gaan profileren ont moet bij de fraktie instemming. De tracé-keuze voor de 3e kanaal kruising is nog niet vastgesteld. Dat is op dit moment een gege ven. Toch weten we dat er maar twee mogelijkheden zijn, óf in het verlengde van de Nieuwlandseweg óf bij het Arnezijkanaal. De laatstgenoemde plaats zou in principe de meest aanvaardbare keuze zijn. Een soepele aanslui ting bij de Veerseweg op het rond wegenstelsel en ten zuiden R 58 tussen Nieuwland en Arnemuiden kan dan gerealiseerd worden. De fraktie is er wel van overtuigd, dat deze verbinding meer gezien moet worden als een regionale verbinding, mede i.v.m. de w.o.v. De vereniging Zeeuwind, die op gericht is om te investeren in in stallaties voor energiebesparing en gebruik van duurzame energie, heeft als werkwijze dat de leden gezamenlijk geld opbrengen voor de investeringen en van de op brengst profiteren. Er worden plannen ontwikkeld om op mi lieuvriendelijke wijze energie op te wekken, hetgeen zeer zeker on ze sympathie heeft. M.b.t. de verruiming van de win kelsluiting blijkt steeds weer, dat het bedrijfsleven en m.n. de mid denstand rust wil en dat zeker op de zondag. De fraktie wil nadruk kelijk aan het college vragen de zondagsrust te bevorderen. Bij het onderwijs baart het aantal deeltijdfuncties aan de openbare basisscholen zorgen. Dat is zoda nig, dat het op sommige scholen problemen geeft en grote vragen bij de ouders. Het college wordt verzocht maatregelen te nemen om dit probleem te verminderen, maar ook om dit signaal ter harte te nemen voor haar hele perso neelsbeleid. Een heel ander probleem wordt veroorzaakt door de bezuinigin gen, die openlijk en verborgen worden ingevoerd, opgelegd dooi de rijksoverheid. Het is te vrezen, dat de gemeente op de lange duur gedwongen wordt om op allerlei onderwijsgebieden geld bij te leggen. De schuldenlast van de bioscoop wordt steeds groter. De schulden blijven toenemen en daarmee ook het financiële risico voor de ge meente. Een snelle afhandeling acht de fraktie de beste weg. De fraktie uit haar ernstige be zwaren tegen films als "The last temptation" en zij verzoekt het college ernstig alles te doen om vertoning van dit soort films ver der te verhinderen. Zij doet dit verzoek om twee redenen: vele christenen voelen zich door dit soort films in hun gevoelens ge kwetst, maar het is vooral een lastering en smaden van de Zoon van God. De fraktie heeft enig vertrouwen in de voorziening voor jongeren in Poortershove, waar duidelijk meer rust in de omgeving is geko men en waar ook de jongeren zelf hun "draai" kennelijk vinden. Wij willen bepleiten deze voorzie ning nog een kans te geven. We zien bij de z.g. 1990-maatregel een beleid, waar het gezin geen eerste prioriteit meer heeft. Dat dit gevolgen heeft voor de samenleving kan men op zijn vingers natellen. Mensen le ven niet als individuen naast el kaar, maar altijd in gemeenschap pen van mensen. Wanneer de overheid dit gegeven binnen de schepping van de Schepper niet honoreert, verbrokkelt daarmee de samenleving, verkilt de liefde en daarmee de zorg voor elkaar. Wie zei ook weer, dat we een zorgzame samenleving moeten opbouwen? De financiële positie van de wel- z.ijnsakkommodaties gaat er niet op vooruit. De verhuur van de di verse akkommodaties daalt steeds verder, in twee jaar tijd daalde het nadelig saldo met bijna een half miljoen. Een dergelijke toe name betekent een zware aanslag op de gemeentelijke middelen. De fraktie voelt er dan ook niets voor om een groot bedrag uit te trek ken voor een kunstgrasveld voor hockey. Opnieuw vraagt de fraktie aan dacht voor het huisartsenvesti- gingsbeleid, De fraktie verzoekt het college om bij hun beleid ook de pro life-arts prioriteit te geven. Wat is de taak van de overheid? Onze goede God wil dat de wereld door de overheid geregeerd wordt door wetten en verordeningen, "opdat de ongebondenheid der mensen bedwongen worde, en het alles met goede ordinantie toe- ga". Maar dan geldt ook voor overheidspersonen: "Vrees God en houd Zijn geboden, want dit betaamt alle mensen, want God zal ieder werk in het gericht bren gen, met al wat verborgen is, het zij goed of het zij kwaad". voor huurders en de verlaging van die belasting voor verhuurders. De regering wil de gemeente daar toe dwingen. Burgemeester en wethouders stellen voor om dat geleidelijk in enkele jaren te doen. De PvdA wil echter de huurders zo lang mogelijk ontzien. De soci alisten stellen dan ook voor om tot het uiterste met deze lastenver schuiving te wachten. Invloed rijksbeleid Behalve bij de onroerendgoedbe lasting is op meer punten de in vloed van liet rijksbeleid op de ge meente te zien. Opvallend is dat vooral de laagstbetaalden en vooral de ouderen en vrouwen de dupe van dit beleid zijn. Het rijk heeft op het gemeentelijk welzijnsbudget nu al meer dan I miljoen gulden per jaar gekort. Op onderwijs en volksgezondheid bezuinigt het rijk. Ook op ekono- misch gebied komt er minder geld beschikbaar van de regering. Die vindt de Randstad veel belangrij ker dan Zeeland. Zo is de aanleg van een derde kanaalkruising (aquaduct) door de minister op de lange baan geschoven. Verder is het kabinet van plan de gemeente twee keer zoveel als nu te laten meebetalen aan bijstandsuitkerin gen. Alsof de gemeente bijstand geeft aan iemand die dat niet no dig heeft! Het rijksbeleid is zo chaotisch dat de gemeente nu nog niet eens weet hoeveel geld ze vol gend jaar krijgt, terwijl nu de be groting moet worden vastgesteld. Volgens de PvdA moet de Mid delburgse gemeenteraad zoeken naar alternatieven. Geprobeerd moet worden de burgers en de voorzieningen voor die burgers zoveel mogelijk te ontzien. Naast dit defensieve tering naar de ne ring zetten, moeten tegelijk in on ze ogen belangrijke zaken worden versterkt en uitgebreid. Eigen beleid gemeente Tegen de achtergrond van de rijksbezuinigingen en wat de ge meente zelf belangrijk vindt, heeft de PvdA de laatste jaren in de gemeenteraad diverse voorstel len gedaan. Die lagen op het ge bied van de volksgezondheid (baarmoederhalskankeronder- zoek), milieu, emancipatie (baby- opvang), kuituur (onderhoud kunstwerken in gemeentebezit) en welzijn (opvangen rijksbezuini gingen). Ook hebben de socia listen steeds voorstellen gedaan om het gemeentelijk apparaat doelmatiger te laten werken. Bij de behandeling van deze begro ting borduurt de PvdA voort op deze lijn. Vandaar de in het begin van dit stukje genoemde wensen. Maar de PvdA wil meer. De socialisten maken zich zorgen om de aanblik van Middelburg. Ze vinden dat Zekatel de straten en trottoirs beter moet dicht ma ken. Voorkomen moet worden dat de gemeente straks voor de kosten moet opdraaien. Verder wil de PvdA dat de Seissingel (tussen de Noordpoorlbrug en de Sandberglaan) versneld wordt op geknapt. Ook vraagt de PvdA aandacht voor het milieuvriende lijk bestrijden van onkruid en de overlast van hondevuil. Nu de parkeerkelder grotendeels leeg staat zien de socialisten mogelijk heden om de Markt autovrij te maken. Eindelijk moet er nu ook een oefenruimte voorjonge pop muzikanten komen. Op het gebied van onderwijs wil de PvdA-fraktie snel een raam plan voor het onderwijsbeleid. Daarbij hoort ook een nadere uit werking van het allochtonenon- derwijs. Ook wil de PvdA de dienstverle ning aan de burgers verbeteren. Daarbij hoort een klachtenrege ling rond het optreden van de po litie en de totstandkoming van een meldpunt inzake diskrimina- tie. De socialisten pleiten ook voor sociaal raadslieden, die voorlichting, steun en hulp moe ten geven aan mensen die dat no dig hebben. De diskussie over de (reorganisa tie van het gemeentelijk apparaat moet leiden tot verbeteringen in de zorg voor de burgers. De PvdA wil eerst een diskussie over datge ne wat een gemeente behoort te doen voor de burgers en dan pas over de manier waarop dat moet gebeuren. Slot Op veel punten wordt het de ge meente dus door het rijk moeilijk gemaakt. Dit zijn de gedachten van de PvdA over de mogelijkhe den om in Middelburg toch een eigen beleid te kunnen voeren. Ook dit jaar heeft de CDA-fractie voor de algemene beschouwingen een algemeen thema gekozen. Was dit het vorige jaar de leef baarheid van onze stad, nu is ge kozen voor "Middelburg naar 2000", Zij heeft hiervoor gekozen op grond van een aantal ontwikke lingen welke in ons land gaande zijn. Genoemd wordt de 4e nota over de ruimtelijke ordening en het verdwijnen van de Europese grenzen in 1992. Het CDA is van mening dat het bestuur van Mid delburg niet kan volstaan met maar zien wat er van komt. Ze mist dan ook in de beleidstoe- lichting van Burgemeester en Wethouders bij de begroting een globale beleidsvisie. Er zullen zich de komende jaren zoveel verande ringen voordoen in bevolkingssa menstelling, manieren van leven, leeftijdsopbouw en wat niet al. Zonder vooruitzien is regeren niet mogelijk, Voorwaarden hiervoor zijn de zorg voor een schoon mi lieu, goed onderhouden gebouwen-voorraad en goed on derhouden voorzieningen en vei- lighèid. De fractie doet de sqg- gestie dat B en W bij de begroting van 1990 met een proeve van beargumenteerde visie voor de ne gentiger jaren komt. De CDA-fractie is wel ingenomen met het goede contact tussen de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen, vooral omdat het zoe ken naar samenwerking daarvan liet doel was. Wel is men van me ning dat dat streven naar samen werking niet mag leiden tot een handje klap met hel werkgelegen heids fonds als inzet. Omdat de berichten in de pers onduidelijk waren vraagt het CDA hierover nadere uitleg van B en W. Een ei gen bijdrage aan de samenwer king is het contact met de CDA- fractie van Vlissingen. Met het oog op een stroomlijning van het bestuurlijk apparaat wordt de aandacht gevraagd voor het werken van de verschillende commissies en de positie van de niet-raadsleden in die commissies, Ten aanzien van de ontwikkeling van het Maisbaaigebied wordt op gemerkt dat de toezegging dat op I oktober 1988 met de bouw zou worden begonnen niet is waarge maakt. Verder wijst men op het belang voor de kernen Nw. en St. Joosland en St. Laurens dat de beperkte uitbreiding daar niet te lang op zich laat wachten. Ook wil men graag welen of de drie kleine woonwagencentra nu zul len worden ingericht en in gebruik genomen. In verband met een evenwichtig woningbouwbeleid pleit men voor een vergroting van de maximum bouwkavelgrootte, De CDA-fractie is van mening dat de randweg versneld moet worden aangelegd. Dit om de kaaien en Singels te ontlasten en het in dustrieterrein Ramsburg makke lijker bereikbaar te maken. Men hoeft daarbij niet te wachten tot liet Rijk eindelijk de plek van de derde kanaalkruising heeft be paald. Tevens zou dan de vesti ging van een camping aan die kant van de stad aantrekkelijk worden. Bij de afdeling Milieu moet er personeel bijkomen anders is een doeltreffende controle ter voor koming van verontreiniging niet goed mogelijk. Verder beveelt men een afzonderlijke inzameling van een klein chemisch afval ter overweging aan. Naast ondersteuning dient liet streven gericht te zijn op het ster ker maken van de zwakken in de samenleving en ten aanzien van de emancipatie van vrouwen wordt er voor gepleit om de mid delen die het Rijk daarvoor ter beschikking stelt ook de komende jaren daarvoor te gebruiken, hoe wel het Rijk dit niet meer dwin gend voorschrijft. Alle meisjes die na 1 januari 1971 zijn geboren moeten er rekening mee houden dat ze, ook als ze gaan trouwen of gaan samenwo nen, voor hun eigen inkomen zul len moeten zorgen. Een zaak die bij ouders en opvoeders niet erg leeft. De fractie wil van B en W weten wat ze hieraan denkt te doen en ze stelt voor om aan ouders uit de groep van etnische minderheden een brief te sturen in hun eigen taal. Een ander voorstel is om geld dat in een jaar op de posten uit het hoofdstuk Welzijn overblijft voor het volgende jaar aan welzijn ex tra ter beschikking te stellen. Goed openbaar onderwijs is ook een punt van zorg voor de CDA- fractie. Daarom wil men maatre gelen waardoor het aantal deeltijd functies van maar enkele uren per week wordt beperkt. Indien het handhaven van beide basis scholen op Nieuw en St. Joosland niet mogelijk blijkt is men een voorstander van een samenwer kingsverband openbaar- en bij- zonderonderwijs. De fractie mist bij het college een duidelijk standpunt ten aanzien van de belangentegenstelling tus sen het cultuurbeleid en het ac- commodatiebeleid. Het verschil tussen inkomsten en uitgaven der accommodaties wordt ieder jaar groter. Men pleit voor een verho ging van de efficiëntie en een ge nuanceerde tariefstelling (ook een commercieel tarief). Bovendien wijst men op de mogelijkheid om met een particuliere organisatie een samenwerkingsverband aan te gaan. Als voorbeeld noemt men de mogelijkheid om de burgerzaal concerten onder te brengen bij de Stichting Oude Muziek. De plantsoendienst zou, zo meent de CDA-fractie, de opdracht moeten krijgen om een plan te ontwikkelen voor een betere on- kruidbestrijding in de verharding van de wegen. Voor wat liet opha len van het huisvuil betreft is men niet zo verrukt van het plan om de plastic zakken te vervangen door mini-containers. Men wil daar over graag wat meer weten. Gemeentewerken neemt een groot terrein in de binnenstad in beslag, Zou het niet beter zijn, zo vraagt men zich af, om die dienst over te brengen naar het industrieterrein Ramsburg en de vrijkomende ruimte, ook die van de PZEM aan het Molenwater, te gebruiken voor stadsvernieuwing. Het ge bouw Stadsschuur zou dan kun nen dienen als huisvesting voor het gemeentearchief. Voor het verkeer in de binnenstad vraagt men een diepgaand onder zoek naar mogelijkheden, waar bij een autovrije binnenstad even tueel van 15 juni tot 15 september zou kunnen worden overwogen. Verder is het voor het verkeer in Middelburg van levensbelang dat de derde kanaalkruising er zo spoedig mogelijk komt en wordt het college gevraagd daar alle krachten voor te mobiliseren. Wil Middelburg in 2000 nog leefbaar zijn in cultureel, sociaal en maat schappelijk opzicht dan hangt dal mede af van de beslissingen welke nu door de raad worden geno men, waarbij de verlangens tegen de beschikbare middelen moeten worden afgewogen. Noordstraat 24-28, Arnemuiden (vrijdagavond geopend) WEEKEND RECEPT Zweedse gehaktballen Zweedse gehaktballen worden opgediend in een saus met zure room. LI kunt er in deze tijd van het jaar heel goed gekookte wit lof, spruitjes of bleekselderij en aardappelpuree bij opdienen. Reken voor 4 personen op 450 500 gram gehakt (half-om-half). Verder heeft u nodig: 1 uitje, 3 a 4 takjes bladselderij, 4 eetlepels broodkruim (of paneermeel), 3 eetlepels melk, 1 ei, bloem, pi- mentpoeder (all spice), 1/8 liter zure room. Snipper het uitje en hak de blad selderij ragfijn (u heeft er niet veel meer dan 1 eetlepel van no dig). Roer in een kom brood kruim en melk goed door elkaar. Voeg ui, bladselderij, losgeroerd ei, Va theelepel pimentpoeder, wat zout en gehakt toe. Kneed alles (met natte vingers) goed door elkaar en vorm van het ge haktmengsel 8 ballen. Rol de ge haktballen door een beetje bloem. Verhit in een koekepan met hoge opstaande rand 75 gram boter. Wacht tot het schuim op de boter begint weg te trekken en bak de ballen er rondom lichtbruin in. Temper hierna de warmtebron. Schenk er 2 deciliter kokend water (of bouillon) bij en leg het deksel op de pan. Laat alles 15 minuten zachtjes stoven. Neem de gare gehaktballen hierna even uit de pan. Roer de zure room (op ka mertemperatuur) door de saus en laat er even de kook over ko men. Voeg eventueel wat zout, peper en wellicht een snufje pi mentpoeder naar smaak toe. Warm de gehaktballen hierna nog even in de saus op. Tip: Als u niet zo gesteld bent op de smaak van bladselderij ver vang het dan door ragfijn gehak te dille of peterselie. Bereidingstijd: 25 minuten. Energie per portie: plm. 2420 kJ (580 kcal). RagoQt met varkensvlees en champignons Bij een ragout van varkensvlees, ham en (kleine) champignons kunt u heel goed een Italiaanse pasta (spiraaltjes of hoorntjes) of droog gekookte rijst, waaraan wat gare doperwtjes zijn toege voegd, serveren. Reken voor 4 personen op 400 500 gram magere varkenslapjes en 100 gram (achter)ham (dikke plak). Verder heeft u nodig: 350 400 gram kleine champignons, bouillontablet of -poeder, (kof fieroom en bieslook. Maak het vlees droog met keu kenpapier en snijd het in stukken van ca. 2 centimeter. Snijd de ham in smalle reepjes met een lengte van 2 centimeter. Breng een Vi liter bouillon aan de kook en voeg het vlees er aan toe. Wacht tot alles aan de kook is gekomen. Schuim het opper vlak zorgvuldig met een schuimspaan af en laat alles bo ven een zeer matig afgestelde warmtebron gedurende 40 tot 45 minuten heel zachtjes koken. Maak intussen de champignons schoon. Verwijder de voetjes van de steeltjes. Was ze liever niet maar wrijf ze schoon met een vochtig doekje of een stuk keukenpapier. Snijd de champig nons in vieren. Voeg de pad destoelen 10 minuten voor het einde van de aangegeven tijd bij het vlees en de bouillon. Smelt 45 gram boter in een pan boven een niet al te hoog afgestelde warmtebron. Roer er 40 gram gezeefde bloem door en blijf dan zolang roeren tot een egale mas sa is verkregen, Schenk er beet je voor beetje, onder voortdurend roeren, zoveel van het kookvocht van vlees en champignons bij (ca. 4 deciliter) tot een vrij gladde saus is ver kregen. Laat de saus 4 tot 5 minuten zachtjes doorkoken. Voeg er wat zout, peper en een snufje noot- muscaat naar smaak aan toe. Schep de ham, het vlees en de champignons door de saus en laat er nog even de kook over ko men. Neem de pan van de warmtebron en roer er 2 3 eet lepels room en 1 2 eetlepels fijngesneden bieslook door. Tip: In plaats van de champig nons kunt u ook gesneden oesterzwammen nemen. Als u een deel (ca. 1 deciliter) van de bouillon vervangt door droge sherry (manzanilla) krijgt de ra gout een heel andere smaak. Bereidingstijd: plm. 45 minuten. Energie per portie: plm. 1450 kJ (345 kcal).

de Faam | 1988 | | pagina 5