Geen verhoging onroerend- goedbelasting Collecten UW Wederopbouw Commissies Hinderwet Bestemmingsplan Werk in uitvoering Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Jonge monumenten Ondernemers contact Tafeltje Dekje" Wat is vandalisme? Gevolgen voor de daders Gevolgen voor de slacht offers Gevolgen voor de leef omgeving Wat is er tegen vandalisme te doen? VOORKOMING MISDRIJVEN Tenslotte Woensdag 26 oktober 1988 DE FAAM Door het ootj van de Lange Jan De gemeentebegroting 1989 Traditiegetrouw wordt in novem ber de gemeentebegroting voor het volgend jaar vastgesteld. De ontwerp-begroting is inmiddels in de verschillende commissies be handeld. Het woord is nu aan de zes Middelburgse raadsfracties, om schriftelijk hun commentaar te geven. Burgemeester en wet houders zullen eveneens schrifte lijk op de vragen antwoorden, waarna de behandeling monde ling in speciale raadsvergaderin gen wordt voortgezet. Deze mon delinge afhandeling begint op woensdag 9 november om 19.30 uur in de raadzaal van het stad huis en wordt voortgezet op vrij dag 11 november om 14.00 uur. Verwacht wordt dat die avond de beraadslagingen kunnen worden afgesloten en de begroting voor 1989 kan worden vastgesteld. Deze en de twee volgende weken zal op de gemeentelijke voorlich tingspagina aan deze begrotings- Van 31 oktober t/m 2 november zal het kruispunt Volderijlaag- te/Herengracht wegens asfalte- ringswerkzaam heden worden afgesloten voor alle verkeer. Door burgemeester en wethou ders is aan de volgende instellin gen toestemming verleend om in de komende periode een huis-aan- huis collecte te houden: Brandwondenstichting, van maandag 31 oktober tot zondag 6 november; Nationale Jeugdfonds (Jantje Be ton), van maandag 7 november tot zondag 13 november; Diabetesfonds Nederland, van maandag 14 november tot zondag 20 november; Stichting ZOA vluchtelingenzorg, van maandag 21 november tot zondag 27 november. Bij het collecteren moet men ge bruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met collectezakjes moeten deze verza meld worden in verzegelde collec tebussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, die nen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebewijs. 9? "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt biervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 31 oktober 1988 tot en met 5 november 1988. maandag boerenkool met worst dinsdag karbonade, spinazie, aardappelen woensdag bami-goreng speciaal donderdag kuikenborst, appeltjes, aard appelen vrijdag rundvlees, spruiten, aardappelen zaterdag saucijzen, rode bietjes, aard appelen behandeling ruime aandacht wor den besteed. Volgende week is het woord aan de zes raadsfracties, die een uit treksel van hun algemene be schouwingen in de rubriek "Door het oog van de Lange Jan" zullen publiceren, de week daarop, het is dan 9 november, wordt een sa menvatting van het antwoord van burgemeester en wethouders ge publiceerd. Deze week iets over de begroting zelf. Deze bestaat uit een drietal boeken, die samen zes centimeter dik zijn, maar dat is het minst be langrijke van dit financiële stuk. De begroting bepaalt in hoge ma te het beleid dat in 1989 door de gemeenteraad zal worden gevoerd en geeft aan hoeveel geld daar voor nodig is. In hun inleiding zeggen burge meester en wethouders dat zij er evenals in vorige jaren in zijn geslaagd inkomsten en uitgaven met elkaar in evenwicht te bren gen. Een sluitende begroting dus. Ook ditmaal kan van een verho ging van de onroerend-goedbelas- ting worden afgezien. Dit kon alleen als werd gerekend met een meevaller in de te betalen rente. Omdat deze meevaller zich de afgelopen 10 jaar heeft voorge daan achten burgemeester en wet houders het verantwoord hiermee ook voor 1989 rekening te hou den. Hiermee kunnen dan ook ex tra kortingen en negatieve effec ten van herverdelingsmaatregelen door het Rijk worden opgevan gen. Het betreft hier met name een extra korting op de welzijns- uitkeringen die met ingang van 1989 overgeheveld worden naar het Gemeentefonds en de voor Middelburg nadelige effecten van een wijziging van de verfijning so ciale structuur. Om hun taak naar behoren te kunnen uitoefenen hebben burge meester en wethouders een bedrag van ruim 135 miljoen gulden no dig, of bijna 3.500,per inwo- verdeling uitgaven 1989 Uitgaven bedrag per inwoner Algemeen bestuur Openbare veiligheid Verkeervervoer en waterstaat Economische zaken Onderwijs Cultuur en recreatie Sociale voorzieningen en maat schappelijk werk Volksgezondheid Ruimtelijke ordening en volks huisvesting Financiering en algemene dek king smiddelen Nog niet ingedeelde uitgaven 11.632.538 8.058.282 6.810.100 209.205 22.043.684 17.316.079 40.985.371 4.819.271 17.220.651 3.952.861 2.132.451 296,75 205,57 173,73 5,34 562,34 441,73 1.045,54 122,94 439,30 100,84 54,40 8,6 6,0 5,0 0,2 16,3 12,8 30,3 3,6 12,7 2,9 1 ,6 135.180.493 100,0 verdeling inkomsten 1989 Inkomsten bedrag per inwoner Algemene uitkering uit het Gemeente fonds 33.387.591 851,73 Rijksuitkeringen m.b.t. sociale uit keringen 27.004.620 688,89 Overige doeluitkeringen (politie, onderwijs, woningbouw enz.) 38.068.561 971,14 Gemeentelijke belastingen en rechten 10.515.509 268,25 Huren en pachten inclgebruik sportaccommodaties e.d.) 2.647.954 67,55 Opbrengst vermogen en rente ver strekte geldleningen (incl. lenin gen volkshuisvesting) 9.773.721 249,33 Beschikking over reserves 1.906.056 48,62 Overige inkomsten1 1 .876 .481302,97 24,7 20,0 28,2 7.8 1.9 7,2 1,4 135. 180.493 _ib(ïiï 3.448,48 r-1 algemeen bestuur L 8.6% ■openbare veiligheid 6.0% H verkeer,vervoer,water- staat 5.0% n economische zaken 0.2% £73 onderwijs m 16.3% Beultuur en recreatie 12.8% f= soc.voorz. maatsch. S werk 30.3% UH! volksgezondheid ruimtel.ord.volks- il gezondheid 12.7% alg.dekkingsmid. en B nog niet ingedeeld 4.5% □gemeentefonds 24.7% soc. uitkeringen §j 20.0% overige uitkeringen 1 28-2% pn gem. belastingen en t&j rechten 7.8% FR huren en pachten 101 1.9% F3 opbrengst vermogen B 7.2% [jjj] reserves m 1.4% overige ink. Lij q po lier. Dit is overigens ruim 100,minder dan het voor 1988 geraamde bedrag. De beno digde gelden komen maar voor een klein gedeelte (7,8%) uit door de gemeente te heffen belastin gen, de Rijksoverheid is met 72,9% de grootste inkomsten bron. De resterende 19,3% komt in hoofdzaak uit eigen middelen. In de hierbij opgenomen sche ma's en tabellen wordt iets gede tailleerder weergegeven waar het gemeenteljJk 8e'd vandaan komt en waar het aan wordt uit gegeven. Vandalisme Iedereen wordt van tijd tot tijd geconfronteerd met de gevolgen van vandalisme. Allerlei zaken, of het nu particulier eigendom dan wel openbare voorzieningen betreft, vallen ten offer aan onno dige vernielzucht. Jaarlijks wordt bij de gemeentepolitie van Mid delburg aangifte gedaan van gele den schade tot een totaalbedrag van ongeveer een kwart miljoen gulden. Verwacht mag worden dat het werkelijke schadebedrag nog aanmerkelijk hoger ligt, maar omdat veel schadegevallen niet ter kennis van de politie wor den gebracht is de hoogte van het totaalbedrag niet te schatten. Maar ook dat kwart miljoen gul den is al veel te hoog. Voor dat bedrag zouden heel wat nuttige voorzieningen kunnen worden ge troffen, die nu wegens gebrek aan geld moeten worden uitgesteld of helemaal niet kunnen worden uit gevoerd. Het gemeentebestuur is van mening dat we gezamenlijk moeten proberen de schade zoveel mogelijk beperkt te houden. Er zal aktie worden gevoerd on der het motto: "Een kwart mil joen gulden per jaar, dat moet minder". Met deze leuze zullen binnenkort alle auto's van de rei nigingsdienst worden getooid. Ook het onderwijs wordt ge vraagd het onderwerp vandalisme bij het lesprogramma te betrek ken. Mede met dit doel voor ogen wordt in de Zeeuwse Bibliotheek een tentoonstelling over het on derwerp vandalisme ingericht, die van 31 oktober tot en met 26 no vember op de normale openings tijden van de bibliotheek te be zichtigen zal zijn. Deze ten toonstelling richt zich in hoofd zaak op de jeugd. Er wordt veel gepraat over vanda lisme, maar wat wordt daar eigen lijk onder verstaan? We komen dan tot de volgende omschrijving: Vandalisme bete kent het opzettelijk vernielen van andermans bezit (publiek, of par ticulier), zonder dat de dader daar zelf materieel voordeel aan behaalt. Afhankelijk van de situatie waar in vandalisme voorkomt, kunnen we een aantal typen onder scheiden: We spreken over spelvandalisme als het vernielen niet zozeer met opzet gebeurt, maar een gevolg is van een uit de hand gelopen spel. We zien dat vaak bij kinderen tot 12 jaar. Prestigevandalisme komt meestal voor in de leeftijd tussen 12 en 16 jaar. Als kinderen zich tegenover elkaar .willen bewijzen. In dezelfde leeftijdsgroep ont staat ook vaak vandalisme uit verveling. Als er niets leuks te doen is, zoeken de kinderen soms hun toevlucht in vernielingen. Bij jongeren van boven de 16 jaar is vaak sprake van vandalisme uit frustratie, als het idee overheerst dat hun situatie uitzichtloos is. Steeds gaat het hierbij om balda digheid waar niemand beter van wordt. En de schade werkt naar verschillende kanten. Belangrijker nog dan het feit dat ouders aansprakelijk zijn voor al le schade die hun (minderjarig) kind aanricht, is de toekomst van de jongere die op het spel staat. Voor die toekomst zijn de ouders verantwoordelijk, want kinderen kunnen de consequentie van hun daden nog niet overzien. Vernielen is strafbaar. Dit heeft tot gevolg dat de dader kan wor den opgepakt door de politie. Ook als hij nog minderjarig is. Ernstige straffen worden alleen toegepast als er al meerdere malen iets is gebeurd. Of in een bijzon der zwaar geval van 'vernieling' of 'baldadigheid'. Maar ook als vervolging uitblijft kunnen er gevolgen zijn voor de dader. Straffeloos vernielen kan van kwaad tot erger leiden. Meestal is de schade niet zomaar in geld uit te drukken. Neem een met veel moeite opgezet clubhuis, waar de leden maandenlang hard aan hebben gewerkt. Nauwelijks is alles af of het wordt door een aantal jongens in brand gestoken. Dan zullen de clubleden niet al leen aan het geld denken dat ze er mee kwijt zijn. Ook de tijd en het enthousiasme dat erin zit, is ver loren. Met alle teleurstelling van dien. In het algemeen zal er onder de slachtoffers verdriet of moede loosheid heersen. Maar ieder mens reageert weer anders. Vandalisme kan ook agressief ge drag uitlokken. Vandalisme kan ook sociale on rust veroorzaken. Mensen die bang worden door groepen jonge ren, zullen bepaalde plaatsen of straten mijden. Niemand voelt zich meer verant woordelijk. Er ontstaat dan een situatie van 'vrij spel'. Zo wordt vandalisme zelf de oorzaak van vandalisme. De veiligheid van de buurtbewo ners kan in gevaar worden ge bracht. Wat moet u b.v. doen als bij een ongeluk politie of zieken auto niet gebeld kan worden, om dat de dichtstbijzijnde telefooncel gesloopt is? Het spelvandalisme kan met na- fne door de ouders, maar ook door de school, meestal eenvou dig voorkomen worden. Het is de taak van de ouders of verzorgers hun kinderen al jong verantwoor delijkheidsgevoel bij te brengen. Niet alleen respect voor eigen be zit, maar ook voor anderen. Dat ze rekening moeten leren houden met hun naaste omgeving. Het is goed om een kind hier direct op te wijzen, zodra de situatie zich voordoet. Voor de prestigevandalisme wor den meestal de plekken uitgezocht waar de minste sociale en/of ou derlijk controle is. Daarom is het van belang dat de ouders samen met de buurt trachten het toezicht te vergroten. Het hoeft niet nodig te zijn dat het kind zijn gevoel van eigenwaarde haalt uit het op- Een zaak van de politie èn u. scheppen tegen vriendjes. Zijn school en thuis moeten hem het gevoel geven 'dat hij de moeite waard is'. En dat hij heus niet be ter is dan zijn vriendjes, als hij wel een ruit durft in te gooien. Vandalisme uit verveling. Jeugd-, sport- en buurtorganisaties kun nen bezigheden organiseren die leuker zijn dan een telefooncel stukmaken. Om de jongeren te stimuleren tot het ondernemen van positieve zaken zult u, als ouder alleen, vaak zwak staan. Maar door veel samen te werken (bijvoorbeeld met onderwij zers/leraren, sportclubs en jeugd organisaties) zal het vaak lukken de buurtjeugd te bereiken. Bij vandalisme uit frustratie kan het beste gezocht worden naar de oorzaken die ertoe leiden dat de jongere zich zo ongelukkig voelt. Het vernielen van een lantaarn paal kan bijvoorbeeld het gevolg zijn van een ruzie die er thuis was en die niet voldoende is uitgespro ken. Zo wordt het gevoel van on vrede afgereageerd. We kunnen stellen dat het maat schappelijke probleem van van dalisme dermate ingewikkeld is dat het zeker niet onmiddellijk is op te lossen. Pas op de langere termijn zal het effect van alle acti viteiten zichtbaar kunnen zijn. Verwacht u, behalve natuurlijk in uw zeer directe omgeving, dus niet overal al snel resultaat te zien. Vandalisme is een zaak die ons allen aangaat. Bij de bestrij ding ervan is aller medewerking vereist. Bron: Landelijk bureau voorko ming misdrijven. In elke provincie vindt een inven tarisatie van de zogenaamde jon ge monumenten plaats. Dit zijn monumenten die werden ge bouwd na 1850 en voor 1940. De ouderen werden al eerder geïn ventariseerd en de jongeren moe ten nog bewijzen dat ze een mo nument zijn. Ook in Zeeland is men aan de gang en Middelburg is nu aan de beurt. Hier wordt echter enigszins van de bovengenoemde regel afgewe ken. In Middelburg is immers me teen na 1940, het jaar dat het hart uit de stad werd weggebombar deerd, op grote schaal nieuw bouw gepleegd. Daarom wordt de inventarisatieperiode doorgetrok ken tot na de herbouw van de stadskern. Het stadsherstel wordt dus bij de inventarisatie betrok ken, al moet volgens de huidige monumentenwet een gebouw minstens vijftig jaar oud zijn voordat het predikaat monument kan krijgen. Wanneer u dus in de nabije toe komst een groepje mensen ziet die met veel belangstelling een ge bouw bekijken en fotograferen, dan kunt u te maken hebben met de uitvoering van het Monumen ten Inventarisatie Programma. Met de resultaten van het onder zoek kan een eigen gemeentelijke jonge monumentenlijst worden opgesteld. Voor de tweede keer dit jaar wordt op maandag 31 oktober een ondernemersbijeenkomst ge organiseerd. Deze zal plaatsvin den in de pas gerenoveerde stads schouwburg aan het Molenwater. Aanvang 16.30 uur. Met deze informele bijeenkom sten wordt beoogd het contact tussen ondernemers, overheid en met het bedrijfsleven geliëerde or ganisaties te bevorderen. Tijdens de bijeenkomst zal me vrouw J.C. van Dijk-Sturm, ad interim voorzitter van de onlangs opgerichte Stichting Middelburg Promotie, een korte inleiding houden over het doel en de plan nen van deze organisatie. Vrijdag 4 november is gewijd aan de wederopbouw van Middelburg. Op die dag worden er allerlei activiteiten in de Zeeuwse hoofdstad ge organiseerd. Van 10.30 tot 15.00 uur vindt in de Zeeuwse Bibliotheek een congres plaats. Tijdens dit congres zal een aantal prominente spre kers het woord voeren. Ter gelegenheid van het congres verschijnt er ook een boek, getiteld: "Architectuur en stedebouw in oorlogstijd. De wederopbouw van Middelburg 1940 - 1948". Dit boek werd geschreven door de heer drs. J.E. Bosnia van de Rijksuniversiteit te Groningen en het eerste exemplaar zal tijdens het congres aan de heer J. Jesserun, plaatsvervangend directeur-generaal van het Ministerie van WVS, wor den overhandigd. Na het congres zal er op de Markt/Plein 1940 door wethouder G.B. Schoenmakers een gevelfragment van de voormalige Provinciale Bibli otheek worden onthuld. Dit vindt plaats tussen 15.15 en 15.25 uur. De voormalige Provinciale Bibliotheek, destijds gevestigd aan de Lange Delft, werd tijdens het bombardement van 17 mei 1940 vernietigd. Al leen de gevel kon het bombardement overleven. Men wilde de gevel herbouwen. De hieraan verbonden kosten echter waren te hoog. Nu zal een aantal fragmenten van de gevel als monument in de binnenstad van Middelburg worden geplaatst. Het gaat om 14 fragmenten. Zij zullen in het herbouwde deel van de binnenstad een doorlopend monument vormen. Om 16.00 uur wordt er in de Kloveniersdoelen door burgemeester mr. C.G.J. Rutten een tentoonstelling geopend. Deze tentoonstelling met de naam "Architectuur en stedebouw in oorlogstijd" is tot en met 26 november dagelijks tussen 13.00 en 17.00 uur te bezichtigen. Entree gratis. De tentoonstelling illustreert een aantal thema's. Deze thema's worden uitvoerig in het boek van de heer drs. J.E. Bosma behandeld. Bestuurscommissie Welzijnsaccommodatis, dinsdag 8 om 19.30 uur en dinsdag 29 om 19.30 uur. Plv. secr. dhr. J. Vuijk (spreekrecht). Bestuurscommissie Culturele Zaken, donderdag 10 om 15.45 uur. Secr. mw. J. Cijsouw (spreekrecht). Commissie-Sociale Zaken, donderdag 10 om 19.30 uur. j Secr. dhr. J.J. Groenenberg (spreekrecht). Commissie Onderwijs, maandag 14 om 16.00 uur en maandag 28 om 16.00 uur. Secr. dhr. H. Groesser (spreekrecht). Commissie Bestuur-Bestuurden, maandag 14 om 16.30 uur. Secr. dhr. K.VV.A. de Regt (spreekrecht). Commissie Gemeentewerken, maandag 14 om 19.30 uur. Secr. dhr. P. Meeusen (spreekrecht). Commissie Financiële Zaken, dinsdag 15 om 16.00 uur. Secr. dhr. N.A. Meijer (spreekrecht). Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke ordening en Milieubeheer, dinsdag 15 om 19.30 uur. Secr. tst. 342 (spreekrecht). Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 16 om 16.00 uur. Secr. dhr. A.J. Wien (spreekrecht). Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak ge maakt worden met de commissiesecretaris op het stadhuis, telefoon 26251. Burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op artikel 37, eerste lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat zij voornemens zijn tot wijziging over te gaan van de door hen op 1 5 april 1 986 verleende nieuwe, de ge hele inrichting omvattende vergunning voor een transportbedrijf met reparatie-werkplaats op het perceel Herculesweg 10 te Middelburg aan Elderkamp Transport B.V. De reden hiervoor is dat de huidige voorschriften ontoereikend zijn ter voorkoming van bodemverontreiniging, afvoer van che mische afvalstoffen en opslag van brandbare vloeistoffen. De voorgenomen wijziging houdt in dat aan de vergunning nieu we voorschriften worden verbonden, onder gelijktijdige intrek king van de huidige voorschriften. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot 10 november 1988 schrif telijk bij ons college worden ingebracht. Degene die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan: I. SINT LAURENS teneinde de bouw mogelijk te maken van: a. vier woningen aan de Singelweg en b. een vrijstaande woning aan de Singelweg; II. MAGISTRAATWIJK teneinde de verbouw mogelijk te maken van de woning op het perceel Schroeweg 8. De bouwplannen en de schetsplannen van de voorgenomen her ziening van de bestemmingsplannen liggen met ingang van vrij dag 28 oktober 1988 gedurende 14 dagen ter gemeentesecre tarie, afdeling Algemene Zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van deze voornemens, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Middel burg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Ontwerp-bestemmingsplan ERASMUSWIJK. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat ingaande vrijdag 28 oktober 1988 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp- bestemmingsplan Erasmuswijk. Dit plan heeft betrekking op het gebied, dat wordt begrensd door de Oude Vlissingseweg, de spoorlijn Middelburg-Vlissingen en de Oosterse Lageweg. Ook zijn de ten zuiden van de Ooster se Lageweg gelegen volkstuinen in het ontwerp begrepen. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder tegen dit ontwerp-plan bij de gemeenteraad schriftelijk bezwaren in dienen.

de Faam | 1988 | | pagina 5