Familux geopend in Arnemuiden NS-Goederenvervoer houdt fotowedstrijd Van textielwinkeltje tot volwassen babyhuis Kleuren bij Miro Bedrijfsleven vraagt om meer congresfaciliteiten Leuke doorsnee voor diverse doelgroepen IMieuwe Chinees in Paauwenburg MODEHUIS JOSIASSE 85 JAAR DIAMANT VOOR DE WEEFSTOEL Glas, hup in de glasbak Kunst te koop in Britannia Kurk Parket Zeeland: vloeren op ware grootte Versmarkt 't Westland opent ook in Souburg Jamin shop Corset Vernieuwing Rampweek MODESHOW STEKETEE VLISSINGEN ARNEV/LLE BEGONNEN MET UITBREIDING Extra modeshow van Josiasse Woensdag 19 oktober 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER 'Misschien ooit nog eens een filiaaltie' Adriana Gabrielse opende op 1 oktober 1903 haar eigen zaakje met klederdracht-artikelen. Deze ondernemende da me heeft waarschijnlijk nooit vermoed dat dat winkeltje aan de Middelburgse Nieuwe Burg zou uitgroeien tot een van de meest gerenommeerde modezaken van Zeeland. Weliswaar in een ander pand en onder een andere naam, maar nog steeds aan de Burgpromenade en nog steeds in familie handen. En net zoals de klantenkring van Adriana indertijd uit vrouwen tot honderd jaar bestond, zo mikt ook haar achter-achterneef Gerrit Josiasse op die groep. Modehuis Josiasse vijfentachtig jaar. Gerrit Josiasse, samen met zijn vrouw Elisabeth ook al weer tweeëndertig jaar in de zaak, kijkt terug. "In 1917 namen mijn ouders de zaak over", vertelt Gerrit Josias se. "Mijn moeder had tot die tijd als verkoopster in de zaak van haar oud-tante gewerkt. Ze gin gen op dezelfde voet door, al kregen ze wel het grossierschap voor winkeltjes in de dorpen er- Familux, Nieuwlandseweg 4, Arnemuiden. *Het echtpaar Stroy. Op vrijdag 14 oktober kon Ar nemuiden voor het eerst ken nismaken met de totaal ver nieuwde winkel van Stroy aan de Nieuwlandseweg. Niet al leen een vernieuwing van het interieur, maar deze keer ook van de naam, want de zaak gaat voortaan verder als 'Fami lux'. Het assortiment, huishou delijke artikelen, electrische ap paratuur, serviezen, glas en porselein, keuken- en bakartike- len, tuinmeubelen, speelgoed en cadeau-artikelen heeft nu een betere presentatie gekre gen en bij het aanbod van arti kelen horen ook de zogenaam de 'trendy-artikelen'. "Dat is nu het leuke van Fami lux", zegt eigenaar Stroy. "Fa milux is in staat om snel op de nieuwe ontwikkelingen in te spelen en wordt er ergens een nieuw produkt (groot of klein) gepresenteerd, dan wordt het binnen de kortste keren in de collectie opgenomen. Stroy wijst er overigens op dat, hoe wel Familux het zelfbedie ningsprincipe hanteert, het service-aspect gewoon blijft ge handhaafd. bij. Pas na 1 940 werd het assor timent uitgebreid met huishoud- goed en lingerie. Bij het bombar dement op Middelburg in 1942 werd het oorspronkelijk pand plat gebombardeerd. De zaak is toen verhuisd van Nieuwe Burg 5 naar nummer 35. En daar zit ten we nog steeds". Toen Josiasse in 1 956 de mode zaak van zijn oudere broer over nam, vond hij dat lang niet zo vanzelfsprekend als het klinkt. Integendeel. "Ik had al wel eens een half jaartje in de winkel ge holpen, maar dat was omdat ik toen niet precies wist wat ik wil de", legt hij uit. "Daarna ben ik naar Canada geëmigreerd. Ik heb daar op een boerderij, een boekhoudkantoor en een labora torium van een zeepfabriek ge werkt. Een kwestie van twaalf ambachten en dertien ongeluk ken dus". En een vreemde over stap. "Maar ik heb er nooit spijt van gehad. En een andere baan....", de achtenvijftigjarige Josiasse staart peinzend over zijn bril. "Ik had wel bij de mari ne gewild. Maar ach, ik kreeg anti-militaristische ideeën. Dus dat was toch niks geworden", verzucht hij. Aangemoedigd door zijn vrouw, die als coupeuse op een atelier had gewerkt, stortte Josiasse zich naast het huishoudgoed ook op de confectie. "Ik had geen flauw idee waar ik aan be gon. Het is ook nog al een over stap, van dekens en handdoe ken naar kleding. De beginjaren waren moeilijk, maar dankzij de kennis van mijn vrouw konden we de hobbel nemen". Uiter aard moest Gerrit Josiasse zelf ook de nodige kennis opdoen. "Heb je nu één vakdiploma, toen waren het er een stuk of zeven". Na enig zoeken duikt hij de diploma's onder- en boven kleding voor meisjes en dames en jongens en heren op. Ook de diploma's babygoed, corsetarti- kelen en hoeden kon hij boven zijn bed hangen. De moeilijke periode duurde niet lang. Binnen de kortste keren floreerde de zaak. Begin jaren '70 zette het echtpaar Josiasse een filiaal in Vlissingen op. Dat hield echter niet zo lang stand. "Op den duur voldeed die zaak niet aan de verwachtingen. Het ging in Vlissingen in die tijd over al slécht. De winkel in Middel burg liep uitstekend, die in Vlis singen werd een blok aan mijn been. Daar zijn we dan ook mee gestopt", zegt hij enigszins weemoedig. Zijn expansiedrang blijkt nog steeds niet helemaal te zijn verdwenen. "Ik had wel meer filialen gewild. Hoewel in de praktijk blijkt dat een goedlo pende zaak vaak beter werkt. Ei genlijk speel ik nog steeds met de gedachte. Misschien ooit nog eens voor m'n dochters Elsbeth en Gerlinde, die ook in de winkel werken. Als die tenminste de zaak voort willen zetten". Gerlinde, Gerrit, Elisabeth en Elsbeth Josiasse. gint, dan voel ik me alsof ik op nieuw begin te leven. Dat is ook het leuke aan mode. De vernieu wing. Het is steeds weer an ders, je bent er nooit mee klaar. Elk jaar denk je dat je geleerd hebt van je fouten bij de inkoop van het vorige jaar. Maar je maakt steeds weer andere". Maar dat laatste is voorlopig nog niet aan de orde. Josiasse denkt er namelijk niet over om te stop pen. "Zo lang ik me er goed bij voel, ga ik door", zegt hij gede cideerd. "Het klinkt overdreven, maar als het nieuwe seizoen be- De redaktie van 'Op het Spoor', het blad van NS-Goederenver voer, houdt in het kader van het 150-jarig bestaan van de spoor wegen in Nederland een foto wedstrijd. De wedstrijd, waarvan vakfoto grafen en mensen die met foto graferen hun brood verdienen zijn uitgesloten, heeft als thema 'NS-Goederenvervoer'. Dat the ma mag ruim worden opgevat: niet alleen foto's van goederen treinen komen voor een prijs in aanmerking, maar ook opnamen van aanverwante bedrijvigheid. Voorwaarde is, dat 'het spoor' herkenbaar aanwezig is. De wedstrijd, waarvoor dikke geldprijzen beschikbaar zijn, kent twee categorieën: zwart/wit en kleur. Per categorie mogen maximaal vijf foto's wor den ingezonden. Het formaat van de foto's is vrij tot maximaal Het mooiste moment van de heropeningsceremonie van Ba byhuis de Weefstoel in Middel burg was het toespraakje van de negentigjarige oprichtster van de zaak, L. van Damme- Krijger. Daarna reed zij haar achterkleinzoon in een wandel wagentje de totaal vernieuwde babyzaak in. Zestig jaar geleden begon zij op dezelfde plek een textielwinkel met babyartike len. Haar dochter en schoon zoon, de hüidige eigenaren, staan alweer dertig jaar in deze zaak aan de Langeviele, die met de laatste verbouwing een ware gedaantewisseling heeft on dergaan. Willemien Davidse-van Damme kan het zich nog allemaal goed herinneren: "Vlak na de oorlog kwam ik mijn moeder in de zaak helpen, want er was geen perso neel te krijgen in die tijd. Veel mensen van Walcheren waren geëvacueerd of omgekomen. Ik zat op de HBS en daar vond men het maar jammer dat ik niet doorleerde om naar de kweek school te gaan. Maar ja, zo ging dat toen. Mijn moeder had destijds eigenlijk een gemengde textielzaak, maar ze was zo goed in handwerken, dat ze mo dellen maakte van de wol die ze verkocht. Dat waren vaak baby pakjes, die de klant als voor beeld mee mocht nemen. Ze te kende ook patronen voor wie dat wou. Al snel boden we daar bij wiegen en kinderwagens te koop aan, die op hoge stellingen werden opgeslagen. Na mijn hu welijk kwam mijn man ook in de zaak en maakten wij er een fir ma van", luidt haar enthousi aste verhaal. Toen de winkel steeds meer uit groeide, werd in 1974 voor het rollende materiaal, de wagens en wiegen, een onderkomen aan de overkant gezocht. Daar run de eigenaar-schoonzoon David- se de zaak. Met de verbouwing kwam alles weer onder één dak. In de fris wit geschilderde win kel kwam het baby- en peuteras sortiment goed tot zijn recht. Eigenaar Davidse: "De koopge woontes van de mensen zijn sterk veranderd, maar onze zaak heeft altijd goed gelopen. Vroe ger was de eerste week van ok tober een rampweek, zo druk was het dan. ledereen kocht dan de winterkleding voor de kinde ren. Tegenwoordig wordt er pas ingekocht als de eerste kou toeslaat en soms is dat pas ver in de winter. In het voorjaar gold hetzelfde. Rond Pasen werden de inkopen gedaan, daarna was het weer rustiger". Zijn vrouw vult aan: "Van sommige klanten kwam de grootmoeder al in onze zaak inkopen. Dat gaat dus te rug naar de derde of vierde ge neratie. Ook veel toeristen, vooral uit Duitsland, zien we hier ieder jaar weer. Wij hebben een grote vaste klantenkring", stelt ze niet zonder trots vast. In het kader van de heropening kan de klant profiteren van een groot aantal aanbiedingen in ba- bykleding, boxen, kinderwa gens, bedsets, commodes en le- dikantjes. Babyhuis De Weefstoel, Lange viele 3 in Middelburg. Deze komp.xjny is eon initiatief van do Stuurgroep Promotie Glasbak 30 x 40 centimeter. Alleen fo to's, die zijn opgeplakt op een 2 millimeter dik stuk karton van 30 x 40 centimeter dingen mee naar een prijs. Achterop dienen naam, adres en telefoonnummer van de inzender te worden vermeld. Deelnemers kunnen hun foto('s) tot en met 15 april 1989 zenden aan NS-Goederenvervoer, Sector Cz 24, Postbus 2025, 3500 HA Kleurgrage jeugd kan op zater dag 22 oktober nog terecht op het Miro-Center plein in Vlissin gen. Daar staat de hele dag een levensgrote display met allerlei Disney figuren en het is de be doeling dat al die figuren zoals Mickey Mouse, Donald Duck en zijn neefjes Kwik, Kwak en Kwek worden ingekleurd. Als 'beloning' krijgt ieder kind dat die dag heeft gekleurd gratis een Donald Duckblad mee naar huis. Een zeegezichtje, een land schap, een stilleven of een bos gezicht op linnen geschilderd. Het is allemaal te zien en te koop op de verkoopsexpositie in Brittannia in Vlissingen op za terdag 22 oktober. De meeste van die olieverfschil derijen (want daar gaat het voor namelijk om) komen uit het bui tenland maar er zijn natuurlijk ook Nederlandse 'aanstaande meesters' bij. Een ding zal bij die overvloed aan schilderijen direct opvallen: er is er niet een bij met een lijst. De reden daarvoor is simpel: de tentoonstelling reist het hele land door en dat zou dan weer problemen geven met het vervoer. Vandaar. Losse lijsten worden echter ook op die verkoopexpositie verkocht, zo dat toch bij elk schilderij een passende lijst kan worden uit gezocht. Buiten modegiganten als C A en Hema zijn er niet veel mode zaken die het aandurven duide lijk verschillende doelgroepen aan te spreken. Steketee in Vlissingen doet dat wel en liet dat afgelopen vrijdag zien in drie shows. Grofweg zijn die twee doelgroe pen moeders en oma's. De moe ders konden zich tegoed doen aan charleston jurken in de nieu we kleuren paars, mosgroen en oker. Opvallend waren de druk ke prints en de schootjes, plooi tjes, strikjes en sieraden. Verder waren er veel blouses te zien die dit jaar vaak van glimmende stoffen vervaardigd zijn. En die natuurlijk liefst op wijde panta lons worden gedragen. Bij de rechte rokjes (net boven de knie) kwamen de schitterende panties - ook van het huis - goed tot hun recht. Ook de oma's mogen in blouses gezien worden. De rokken daar onder hangen net onder de knie of op de kuit. Het klassieke ko kermodel wordt dit jaar in de kast gehangen en vervangen door lekker wijd. Af en toe gooide Steketee er een heerlijk ouderwetse bloemetjes - of andere drukbeprinte jurk door. "Vroeger moesten oma's zich oud kleden", zegt Rein Geervliet, de eigenaar van de zaak. "Maar nu hangt het hele maal van het type af. Daarom heb ik gewone japonnen en kle ding met een modern tintje". Modehuis Steketee, Lange Zel- ke 48 Vlissingen, 01184-12119. Steketee: ...het hangt van het type af. Utrecht. In de linkerbovenhoek van de envelop vermelden: foto wedstrijd. Een deskundige jury zal de prijs winnaars aanwijzen. De winnen de foto's worden in 'Op het Spoor' gepubliceerd, terwijl een selektie daarvan wordt geëxpo seerd tijdens een manifestatie in het kader van 'NS-150'. Deelname aan de fotowedstrijd is gratis. De ingezonden foto's worden alleen dan terug gestuurd als een gefrankeerde enveloppe wordt bijgevoegd. De overige foto's worden eigendom van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Hotel Arneville staat in een goed blaadje bij de Kamer van Koophandel in Middelburg. Dat bleek wel uit de woorden, die voorzitter Drs. C. Hartog afge lopen vrijdag sprak, nadat hij de eerste paal voor de uitbreiding van het Middelburgse hotel in de grond had geheid. "Arneville is perfect in accommodatie en service en de Kamer van Koop handel stond dan ook vierkant achter het plan om de beperkte congresfaciliteiten uit te brei den en zodoende de zakenwe reld meer tegemoet te komen", zei hij tijdens de bijeenkomst na afloop van het 'karwei'. Dat wordt nog wel een race te gen de klok voor eigenaar Ben van Damme en duimen voor een zachte winter, want op 3 juni staat een bedrijf uit Vlissingen- Oost al op de stoep om als eer ste gebruik te maken van de zalen-accommodatie. Naast het bestaande hotel worden zes nieuwe zalen gebouwd met een totale capaciteit van 450 perso nen. Daar bovenop verrijzen zestien nieuwe hotelkamers, waarvan een paar als luxe suites worden ingericht. "Het hotel, dat sinds juni 1986 draait, oefent een grote aantrek kingskracht op het bedrijfsleven uit", vertelt Ben van Damme. "En ook uit die hoek kwam de vraag naar meer mogelijkheden om met grotere groepen te ver gaderen of een congres te hou den. Daarbij bleek ook, dat wij ons verkeken hebben op de 'weg-funktie' van ons bedrijf. We hadden relatief gezien een te groot café, want er komen hier niet veel passanten. We sturen dus de zaak bij door intern te verbouwen en uit te breiden". Niet nieuwbouw, maar kwali teitsverbetering van de bestaan de hotels ziet de hoteleigenaar als topprioriteit om in de toe komst verzekerd te zijn van een blijvende toeloop van gasten. Hotel Arneville, Buiten ruststraat 22, Middelburg, 01180 - 38456. "En in juni moet het klaar zijn". De showroom van Kurk Parket Zeeland. Het oogt allemaal nog een beet je rommelig en de telefoon staat vrijwel onafgebroken te rinke len, maar binnen zeer afzienba re tijd is alles dan toch achter de rug. Kurk Parket Zeeland aan de Van Cittersweg in Arnemui den is druk aan het verbouwen en de eerste tekenen van de 'verbetering' zijn al duidelijk te zien. In totaal komt er zo'n duizend vierkante meter showroom, met complete parket- en kurkvloe- ren. Daarnaast is er een aparte afdeling met (Perzische) tapij ten. Momenteel is één toonzaal al aardig op orde zoals dat heet en het verschil is te zien, hoewel de panelen met parket- en kurk nog wel aanwezig zijn. "Als iemand een parketvloer wil kopen, moet je de complete vloer zien", vinden de medewer- De Burgshow van afgelopen za terdag was niet genoeg voor Josiasse. Mede vanwege het 85-jarig bestaan van de zaak houdt Josiasse donderdag 20 oktober nog een show. Daarbij komt het assortiment beter tot zijn recht omdat er dan tijd is voor alle onderdelen van de col lectie. Er zijn twee shows: een om 14 uur en een om 1 6 uur en ze wor den in de winkel aan de Middel burgse Nieuwe Burg gehouden. Het gros van de kledingstukken is bestemd voor dames van 20 tot 50 jaar. Dat wil zeggen dat niet alleen 'hot items' de revue passeren, maar ook wat meer 'dagelijkse' mode. kers van Kurk Parket Zeeland. "En je moet de mensen in alle rust kunnen adviseren". Van daar ook, dat er veelal op af spraak wordt gewerkt. In de toekomst, als de verbouwing achter de rug is, is er een aantal aparte spreekkamers, waar de klant en verkoper in alle rust kunnen praten, zonder door wie en wat dan ook te worden gestoord. Kurk en Parket Zeeland, Van Cittersweg, Arnemuiden, 01182 - 2910. Onder de paraplu van Vers markt 't Westland heeft zich al weer een nieuwe winkel ge voegd. Sinds afgelopen vrijdag kunnen ook klanten in Oost- Souburg voor kaas, noten en Jaminprodukten bij een zaak van Cees Smits terecht. De on dernemer uit Middelburg open de aan de Kanaalstraat zijn vier de vestiging op Walcheren. Smits: "Naast onze groentewin kels in Middelburg aan de Gra venstraat en in winkelcentrum Dauwendaele, bleek de combi natie van eigen produkten met artikelen van Jamin een goede formule. Een jaar geleden open den wij onze eerste Jaminshop, ook in Dauwendaele. Die winkel sloeg zo enorm goed aan, dat we besloten ook in Oost- Souburg de sprong te wagen. De zaak is identiek aan de win kel in de hoofdstad. Ook hier verkopen wij vele soorten kaas, noten en dan de Jaminartikelen. In het kader van de opening bie den wij de nieuwe klanten aller lei aantrekkelijke aanbiedingen". Ook in deze vestiging staat weer een lid van de familie Smits de klant te woord: Marijke Smits, een zus van de eigenaar, die daarbij geassisteerd wordt door Cindy van de Velde. Jamin Winkel Oost-Souburg, Kanaalstraat 46 in Oost- Souburg. Marijke Smits en Cindy van de Velde. Het Vlissingse Paauwenburg heeft er weer een Chinees bij. In het winkelcentrum, waar eerst collega Lotus zat, koken nu me- *!ndra Pura: liever achter het fornuis dan voor de camera. neer lp en mevrouw Ma. Na een verspijkering werd het restau rant Indra Pura gedoopt. Begin oktober gingen de deuren open. Naast de afhaalservice kan in het restaurant zo'n 50 man aan eten worden geholpen. "We hebben het alleen een beetje op geknapt", legt lp uit. "Er is niet zo gek veel veranderd. Er is al leen wat meer sfeer, zoals een piano en wat dingetjes aan de muur". De uitgebreide kaart voert over wegend Indische gerechten, lp kookt zelf. "Eerst zaten we in Amsterdam, waar lp zijn diplo ma heeft gehaald", vertelt me vrouw Ma. "Maar daar zijn hon derd Chinese restaurants in een straat. We hopen hier op wat meer kansen". Indra Pura, De Visserstraat 13 Vlissingen, 01184-65783.

de Faam | 1988 | | pagina 11