Gemeenten niet op één lijn bij kwijtschelden belasting Vlissingen op z'n kop na 2-1 tegen De Graafschap Cursus over sparen en beleggen Afslanken op cakewalk Internationale kattenshow in sporthal Baskenburg Vlissingen Macht en onmacht in kunst uitgedrukt Volgend jaar muziekfeest en taptoe nog grootser Foto-impressies over leven Joden in de Sovjet Unie Historisch dansensemble Volta treedt op in M'burg Vlaams Symfonie-orkest met Mozartprogramma Met Kunstenaarscentrum op reis naar Brussel 10e IMovib- Catalogus Hi Ha Scheidsrechter!!! Zuivere koffie in Walcheren Drie dagen JOTA in Middelburg Sprakeloos TELE AC PRIMEUR VOOR ZEELAND i Woensdag 5 oktober 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER Kwijtschelding van belasting is bedoeld voor mensen met de la gere inkomens. Voor wat de on roerend goed belasting betreft ligt de beslissing bij de be lastingdienst en voor wat de riool- en reinigingsrechten aan gaat is dat een beslissing van de gemeenten zelf. De belastingdienst kent duide lijk richtlijnen en iedereen kan dus uiteindelijk zelf uitrekenen of er kwijtschelding volgt of niet. Anders ligt dat echter bij de diverse gemeentes als het In de Vlissingse sporthal Bas kenburg wordt er op zondag 9 oktober wat afgemiauwd. Op die dag wordt daar een interna tionale kattententoonstelling gehouden en logisch dus, dat alle -ruim vijfhonderd- poezen en katten zich van hun beste zij de laten zien en hun vriendelijke 'miauw' laten horen. Het groot ste deel van de tentoongestelde katten zijn raskatten, zoals de Siamees, de Pers, de staartloze Manx, de Rex. Buiten deze raskatten is er een speciale klasse voor de 'kat van de hoek', beter bekend als de Europese korthaar. Verder is het De Belgische kunstenares Lilia- ne Vertessen is de eerste van een reeks van zeven exposan ten, die de komende tijd hun werk zullen tonen in Galery Bel lamy 19 in Vlissingen. Bij deze tentoonstellingen ligt de nadruk op skulptuur in fotografie, tex tiel en keramiek. Bij Liliane Ver tessen, die sinds 1 oktober met haar werk in deze galerie verte genwoordigd is, ligt het accent In de week van 8 tot en met 16 oktober wordt er in heel Neder land weer een actieweek voor duurzame voedselproduktie met als motto 'Honger hoeft niet' gehouden. In Zeeland staan de activiteiten voor het grootste deel in het teken van 'Zuivere koffie'. De Wereldwinkel Vlissingen heeft tijdens die week een ten toonstelling in de bibliotheek aan de Lange Zelke en op de jeugdafdeling van de 'bieb' wordt een kinderserie 'Esther' vertoond. In de leeszaal is een videopresentatie en een ten toonstelling van boeken van de Derde Wereldschrijvers. Van zelfsprekend staat de etalage van de wereldwinkel zelf in het teken van de zuivere koffie. In Oost-Souburg hangt in de biblio theek aan de Kanaalstraat een postertentoonstelling, en in de wereldwinkel wordt natuurlijk 'zuivere koffie' verkocht. Terre des Hommes in Middelburg ver koopt eveneens koffie en tijdens de actieweek kunnen bezoekers van 10 tot 16 uur gratis koffie proeven. In de Wereldwinkel is donderdag 13 oktober om 10 uur een koffie-ochtend. op het afbeelden van machts symbolen in skulpturen, vaak gecombineerd met foto's. Naast haar studie aan de Kunstacademie volgde zij enige jaren de lessen aan de school voor theater, film en tv in Brus sel. In haar werk zijn deze in vloeden duidelijk waarneem baar. Door 'het afbeelden van machtssymbolen stelt de kunstenares deze ook ter dis cussie. Daarbij worden uitersten vaak niet geschuwd. Deze expo sitie is te bezichtigen tot en met woensdag 26 oktober. Daarna komen respectievelijk Karei Goudsblom, Karola Pezaro, Jan Snoeck, Harry Boom, Dora Dolz eh Adri de Fluiter met hun werk naar Vlissingen. Hobbyland Modelspoor twee keer uitgebreid Hobbyland-Modelspoor, het mekka voor modeltreinliefheb bers aan de Veerseweg in Mid delburg heeft de eerste fase van een verbouwing achter de rug. De verkoop-oppervlakte beslaat nu 110 vierkante meter en on geveer 125 vierkante meter aan service-afdelingen, waaronder kantoor, technische werkplaats en magazijn. Het verkoopassor timent werd uitgebreid met een afdeling 'overige modelbouw'. Behalve de verbouwing heeft Hobbyland nog een verandering ingevoerd. De verkoopactivitei ten zijn nu uitgebreid met 'HJ- Hobbie'. Deze afdeling van het bedrijf houdt zich voornamelijk bezig met de groothandelsdistri butie van technisch speelgoed en autominiaturen. Als doel groep kiest de verse loot aan de hobby-stam winkeliers met een 'klein assortiment' en vereni gingen. HJ Hobbie is gevestigd aan de Dortmanstraat in Lewedorp. Het muziekfeest en de taptoe die half september werd gehou den op de Markt in Middelburg is een dusdanig groot succes geweest, dat de Julianakorpsen in Middelburg besloten er een jaarlijks evenement van te ma ken. Volgend jaar vindt dit festijn plaats op zaterdag 23 september. "We hebben geleerd met dit eerste evenement, dat we de zaak eigenlijk nog grootser kun nen aanpakken", vertelt organi sator Simon van der Paal. Hij noemt het aantal overdekte zit plaatsen voor de taptoe. Dit jaar waren dat er 500. Volgend jaar zullen er dat veel meer zijn. Ook het totale aantal zitplaatsen wil van der Paal en zijn mede-orga nisatoren aanzienlijk verhogen. Immers: ruim voordat het mu ziekfeest en taptoe werden ge houden waren de 1 500 kaarten al uitverkocht. Van der Paal verklapt dat er mo menteel al onderhandelingen worden gevoerd in Engeland om topkorpsen te contracteren. Ook wil hij er weer een militaire kapel bij. dierenasiel aanwezig met (na tuurlijk) katten die graag een baasje of bazinnetje willen heb ben. Uiteraard zijn er voor alle rangen en standen prijzen te winnen. Daarnaast kunnen de katten nog meedingen naar een 'Best in Show'-prijs, waarbij de drie soorten (lang-, kort- en half lang haar) hoofdzakelijk worden onderverdeeld in sexe en leef tijd. De officiële opening van de ze 28e internationale katten show wordt om 11 uur verricht door wethouder C. de Keizer. De prijsuitreiking is rond half vijf. gaat om overige gemeentelijke belastingen. Het CNV in Zeeland heeft per 1 januari 1988 een onderzoek naar die regels verricht en konstateerde dat van de dertig onderzochte gemeenten er 19 zijn die de normen van de be lastingdienst volgen, drie ge meenten (Valkenisse, Reimers- waal en Westkapelle) die richtlij nen ook volgen maar verdere be perkingen opleggen, Middelburg soms een verruiming toestaat en St. Philipsland per definitie geen enkele kwijtschelding verleent. Vlissingen voert een ruimhartig kwijtscheldingsbeleid en enkele gemeenten hanteren wel de belastingdienst-normen, maar bekijken verder iedere aanvraag afzonderlijk. Verder concludeert het CNV dat het kwijtscheldingsbeleid zeer verschillend wordt toegepast en er een verschil wordt gemaakt tussen vermijdbare en niet- vermijdbare belastingen. Het CNV pleit er dan ook voor om één lijn te trekken als het gaat om kwijtschelding, waarbij de duidelijke richtlijnen van de belastingdienst voor niet- vermijdbare belastingen (af valstoffenheffing, rioolafvoer- recht) uitgangspunten zijn. Wie overigens méér wil weten over de k wijtscheldingsregelingen- onroerend goedbelasting, kan bij het CNV-Dienstencentrum, Postbus 197, 4460 AD Goes te gen betaling van f 5,50 het 'Geld- en subsidieboekje' aan vragen. Veel Joden in Rusland willen emigreren naar Israël. Hoewel het beleid van de Opperste Sov jet lijkt te versoepelen, mag toch per jaar maar een bepaald aantal Joden het land verlaten. De Joodse cineast Leonid Kei- bert lukte het dit voorjaar om naar Israël uit te wijken. Vanwe ge zijn wens tot emigratie heeft hij daarvoor enige tijd in een kamp doorgebracht en zodoen de ondervond hij aan den lijve, hoe beperkt het leven van een Refusnik is. Zijn fotoreportage geeft daar een beeld van. Het Hervormd-Gereformeerd de- putaatschap Kerk-lsraël houdt in samenwerking met het Landelijk Comité Joden in de Sovjet Unie Amsterdam een manifestatie bij de opening van deze foto expositie op 12 oktober van 1 9.30-20.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteense- dijk in Middelburg, waarbij ieder een van harte wordt uitgeno digd. De fototentoonstelling zal drie tot vier weken in de biblio theek te bezichtigen zijn. Voor nadere informatie: Ds. J.W. Glashouwer, tel. 01184-66190 en Ds. R.W. van Mourik 01180-1308. 'Ik snap er geen jota van'. Een bekende uitdrukking om aan te duiden dat er absoluut niets van wordt begrepen. De Middel burgse Kazan de Wolfgroep snapt het echter wel, want JO TA staat voor 'Jamboree On The Air' en dat betekent dan weer zo veel mogelijk kontak ten leggen met de talloze zend- amateurss over de hele wereld. Het zendfestijn wordt gehou den op 14, 15 en 16 oktober en iedereen die eens wil kijken hoe dat gaat is welkom bij de zender op Kazans Hoek aan de Kruit- molenlaan in Middelburg. Dit jaar geen hoge zendmast maar een mobiele kraan. Daar wordt dan weer een giek op geplaatst en het zenden en ontvangen kan beginnen. De eerste radiokontakten wor den gelegd op 14 oktober om 24 uur en dat gaat dan achter el kaar door tot zondag 1 6 oktober om klokslag 16 uur. Het hele zend- en ontvangspektakel vindt plaats in samenwerking met de VERON-afdeling Walcheren en alles staat onder toezicht van de Radio Controle Dienst en de PTT: Over Joop van den Berg, chef-sport van de PZC, doet het verhaal de ronde dat hij ooit in een onbewaakt mo ment zou hebben geroepen: "Daar loopt de opvolger voor Marco van Basten in het Ne derlands elftal". Van den Berg wees toen op Peter van Vossen. Dat de verslaggever wel eens het gelijk aan zijn zij de kan hebben, bewees de beweeglijke centrumspits van vc Vlissingen afgelopen zon dag. Met twee briljante acties velde hij de muur van De Graafschap. Een keer liep hij goed door op een voorzet en bracht Paul Schipper in stel ling (1-0) en vervolgens ronde hij een razendsnelle uitval ge woon zelf af. Uiteindelijk werd het 2-1Hart aantasten de momenten volgden na de drie goals, die binnen een kwartier na rust werden ge scoord. Maar na het laatste fluitsignaal stond Vlissingen op z'n kop. Terecht. Het had een gevreesde semiprofploeg uitgeschakeld voor de beker. De volgende tegenstander, eredivisie-ploeg Den Bosch, kan worden onthaald. Vlissingen vierde afgelopen weekeinde toch al feest. Za terdag werd het flink opge knapte clubgebouw geopend. "Met deze accomodatie zitten we in ieder geval al op het ni veau van een profploeg", on derstreepte voorzitter Piet de Jong van de rood-witten, wij zend naar de bestuurskamer met tap en het aangebouwde spelershome. Zondag werd met de overwinning de prof ambitie nog eens onder streept. Een aantal ingewijden vindt echter dat Vlissingen dan wel heel snel moet beslis sen. "Er staat nu een prima elftal, dat zo hier en daar wat aanvulling behoeft", meende een sponsor tijdens het napra ten over de wedstrijd. "En als het besluit om prof te worden niet snel wordt genomen, zijn Jan Koppejan, de hoofdsponsor van vc Vlissingen drinkt opgelucht een pilsje. Zijn ploeg heeft gewonnen. "Ik was al veertien dagen bezig met deze wedstrijd". we Van Vossen zo kwijt. Je hebt kunnen zien dat er Bel gen op de tribune zaten", ver klaarde de sponsor verder. En hij noemde namen van clubs die bij de Vlissingen spits ze ker tot de verbeelding spreken. Hoofdsponsor Jan Koppejan was sprakeloos na de schitte rende overwinning. "Toen het 2-1 was geworden wist ik niet meer waar ik het had", zei hij uiterst verheugd. Na een flinke slok aan een pilsje: "De laatste tien minuten had ik het zweet in mijn schoenen staan. De Graafschap ging enorm aanvallen. Maar Mar cel Schenk en de andere achterhoede-spelers hebben enorm hun best gedaan. Vooral die Schenk. Tjonge, tjonge. Wat speelt die jongen op karakter. De complimen ten". Dan reuze blij: "Ik was al veertien dagen bezig met deze wedstrijd". En daarmee illustreerde Kop pejan de sfeer langs de lijn. Met gekromde tenen keken de bijna 4000 Vlissingen-aanhan- gers de wedstrijd uit. Reclame voor het voetbal. Daarover was iedereen het eens. En als straks verder moet worden gebekerd tegen Den Bosch, zal het niemand verbazen als de rijen nog dikker zijn rond het veldje van de enige Zeeuwse hoofdklasser. Volta Het historische dansensemble Volta verzorgt zaterdag 8 okto ber een uitvoering in de Wandel- kerk in Middelburg. Het optre den begint om 20.30 uur. Volta tracht de oude kostuums zo ge trouw mogelijk na te maken. Ook de muziek is origineel. De uitvoering vindt plaats in het ka der van de cyclus Oude Muziek. De groep is in Middelburg op uit nodiging van de werkgroep Mu ziek van het Koninklijk Zeeuwsch geenootschap der wetenschappen. Volta bestaat louter uit profs. Op zondag 16 oktober start Te- leac met de cursus 'De Geld- en Effectenhandel', een cursus over sparen en beleggen. Zowel de cursus als de documentaire werden eerder uitgezonden in het voorjaar van 1988. 'De Geld- en Effectenhandel' is van belang voor iedereen die meer kennis en inzicht wil krij gen in de wereld van het geld. De cursus gaat in op de geldstromen en instellingen die daarbij betrokken zijn. De beleg gingswereld wordt doorgelicht en verschillende vormen van be leggen en de wijze waarop in stellingen op dit gebied functio neren, komen aan de orde. Ook wordt uitgebreid uitleg gegeven over de financiële pagina van de krant. Diegenen die over een klein eigen vermogen beschik ken, de zogenaamde kleine be leggers en zij die van plan zijn te gaan beleggen, kunnen door de ze cursus hun kennis en inzicht in de verschillende vormen van beleggen vergroten. Het losbladig cursusboek behan delt verschillende geldstromen, beleggen, obligaties, aandelen, opties en termijnmarkt, de finan ciële pagina en sparen en lenen. Al deze onderwerpen worden helder beschreven, waarbij veel praktijkvoorbeelden worden ge bruikt. De zes radiolessen zijn vanaf woensdag 1 9 oktober elke week te beluisteren van 22.00 - 22.30 uur op Radio 5. Het cursusboek kost f 59,— en is te bestellen door overmaking van dit bedrag op postgiro 54.42.32 t.n.v. Teleac, Utrecht, onder vermelding van DE GELD EN EFFECTENHANDEL. Het boek is ook verkrijgbaar bij de boekhandel: ISBN 90.6533.152.2. Voor wie de componist Mozart tot de favorieten behoort, ligt er een heerlijke avond in het ver schiet. Het Vlaams Symfonie orkest brengt namelijk op 8 ok tober in de Concertzaal in Mid delburg een programma, waarin uitsluitend werken van deze componist worden uitgevoerd. Posthoornserenade nr. 9, het Concerto voor piano en orkest nr. 21 in C, het Andante voor fluit en orkest in C en de Symfo nie nr. 40 in g, staan op het pro gramma. Als solisten treden op: Robert Groslot (piano) en Jan Vercruysse (fluit). De dirigent is Patrick Peire. Kunst zien in Brussel. Dat kan door mee te gaan op de jaarlijk se kunstreis van het Zeeuwse Kunstenaarscentrum. Deze keer gaat op zaterdag 5 novem ber de bustocht naar Brussel, waar het Museum voor Moder ne kunst wordt bezocht. Hier exposeren ondermeer de Belgische kunstenaars Permeke, Ensor en Margritte. Ook van de bekende kunstenaars Bonnard, Matisse, Gauguin en Dali han gen er enige schilderijen. De ten toonstelling China, Hemel en Aarde, in de Koninklijke Musea Voor Kunst en Geschiedenis, kan op deze dag eveneens be zocht worden. Vertrek vanaf het station Mid delburg om 7.30 uur. Opgave en inlichtingen: Hetty Sinke tel. 01180-26609. Kosten f 25,- op giro 3213104. De plaatsen worden toegewezen in volgorde van de binnenkomst der beta lingen. De 10e Novib-Catalogus is uitgekomen. Een 64 pagina's dikke catalogus met meer dan 500 handgemaakte, ori ginele artikelen. De artikelen komen uit alle hoeken van de Derde Wereld. De catalogus is een uitgave van Novi en S.O.S. Wereldhandel en bevat artikelen als sieraden, tassen, serviesgoed, tafelkleden, boeken, speelgoed, kleding, kerstartikelen, kerst- en nieuwjaarskaarten en nog veel meer! Via het uitgeven van deze ca talogus verzorgt Novib in sa menwerking met S.O.S. Wereldhandel voor de produ centen van kleine bedrijfjes en coöperaties in de Derde Wereld een directe afzet markt. Door te bestellen uit de catalogus geeft u am bachtslieden, kunstenaars en kleine boeren een eigen inko men en worden opkopers en tussenhandelaars uitge schakeld. Steeds meer Nederlanders kopen artikelen uit deze bij zondere Novib-Catalogus en stellen op deze wijze de pro ducenten in staat middels een eerlijke prijs zich een ei gen inkomen te verschaffen. Een eigenhandig verdient in komen voor betere voeding, huisvesting, medische ver zorging en onderwijs. Als u zelf wilt zien wat de Derde Wereld u te bieden heeft aan waardevolle artike len voor uzelf of om eens ka- do te geven, schrijf dan een kaartje aan: NOVIB, Ant woordnummer 1304, 2501 WB Den Haag (postzegel mag wel, hoeft niet) of bel de Novib Telelijn: 013-633355. U ontvangt de Novib- Catalogus binnen 5 dagen GRATIS thuis. Elk weekend worden op de Ne derlandse voetbalvelden zo'n 30.000 wedstrijden gespeeld. Een gegeven daarbij is, dat het aantal officiële voetbalscheids rechters beduidend minder is. Wat dan overblijft, is dat een groot aantal vrijwilligers in de weekenden een fluit tussen de tanden klemmen om bij 'hun' club de wedstrijd te leiden. Dat is natuurlijk niet de ideale oplossing', vindt de KNVB. Van daar ook, dat de voetbalbondd in samenwerking met de COVS (Centrale Organisatie van Voet balscheidsrechters) deze maand drie weekenden (8/9, 15/16 en 22/23 oktober) langs de velden trekt om toeschouwers te wij zen op de aantrekkelijke kanten van de scheidsrechterij. Om te beginnen worden er folders en stickers uitgedeeld en bij de duels in het betaalde voetbal en de top van het amateurvoetbal wordt een bandje gedraaid met een speciaal scheidsrechterslied en een wervende tekst van oud- scheidsrechter Jaap Bax. Men sen die geïnteresseerd zijn krij gen een kaartje dat naar de KNVB moet worden gestuurd. Vervolgens krijgen de inzenders bericht over een scheidsrechter- scursus. Wie meer wil weten over de scheidsrechterscursus kan bel len naar de KNVB afdeling Zee land: 01180-14353. Fitness zonder inspanning. Een geschenk uit de hemel, zal me nigeen denken. Annelies Schoo- te, die de passieve fitness aan haar sauna in Middelburg toe voegde, wil er wel vast iets over kwijt voordat op de open dag, 8 oktober, het geheim aan het grote publiek wordt prijs gegeven. Annelies loopt druk vertellend door een van de drie ingangen voor naar de kraaknieuwe fit nessruimte. "Eigenlijk had mijn man in deze kelder een soort sherrycafé ge pland. Maar er waren veel klan ten die vroegen naar mogelijk heden voor figuurcorrectie en afslanken. En toen we hier te genaan liepen vond ik dat ook veel beter passen bij de sauna". De kelder herbergt zes banken, elk met andere bewegende de len. Net een cakewalk. Zicht baar genietend zet Annelies ze allemaal aan. "Je ligt gewoon lekker ontspannen op de ban ken en je beweegt vanzelf mee. Met die zes banken train je alle spiergroepen en door echt mee te doen in de beweging kun je je figuur corrigeren op de goede plaats". Deze fitness is beslist niet alleen voor saunagangers. Ook voor mensen die net geo pereerd zijn of ouderen is het een mogelijkheid de spieren ea de lijn op peil te houden, omdat het geen inspanning kost. Annelies Schoote doet zelf de begeleiding. "Het is belangrijk dat de mensen voelen dat je met ze bezig bent. Ik laat men sen nooit aanrommelen, niet in de sauna, en ook niet hier. Ik ben 17 jaar in de verpleging ge weest, en voor deze apparaten heb ik een speciale cursus ge volgd. De mensen moeten zich hier op hun gemak voelen en dus moet ik ze alles kunnen ver tellen. Ik voel ook heel erg mee bij dit onderdeel, want bij mij mag er ook wel wat af. Ik ge bruik de banken zelf ook". Sauna, zonnebank, pedicure, schoonheidsbehandelingen, een bar en nu ook nog figuur correctie. Helemaal compleet volgens Annelies. Die uiteraard meer informatie geeft op de open dag, zaterdag 8 oktober tussen 12.00 en 20.00 uur.

de Faam | 1988 | | pagina 7