'Wij zoeken enthousiaste leden en bestuursleden' 'Zonder commercie kan ik hier niks beginnen' Over een kok die in lapjes ging Suzuki kiest voor Cevaal Vraag centenklopper oim zijn legitimatie Lancome en Jan Laban: van oogschaduw toverpoeder maken Zeeuws slotbanket kreeg internationale waardering Brandveiligheid in huis, kachel, haard en schoorsteen MIDDELBURGSE (STADS)SCHOUWBURG MULTIFUNCTIONEEL TIENJARIG WINKELTJE VAN JANNETJE IN ZOUTELANDE ZILVEREN JUBILEUM VEILIG VERKEER OOST- EN WEST-SOUBURG COLLEGE VERZORGING EN MAKE UP: SUCCES IN MIDDELBURG ANWB informeert uitgebreid over wintersport Drempels NORTPO swingt in 'De Meerpaal' Visserij 1988 in Zeelandhallen ZEELANDDAG EUHOFA Woensdag 5 oktober 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER Het gaat een rustige viering van het 25-jarig bestaan worden voor de afdeling Oost- en West- Souburg (waaronder ook Rit- them) van Veilig Verkeer Neder land. Geen festiviteiten rond dit zilveren jubileum. Afgezien van de jaarlijkse hand- en span diensten, die de afdeling ver leent bij het Verkeersexamen op de scholen, de steeds weer terugkerende aanwezigheid op de Jaarmarkt, en de adviseren de stem, die zij mag laten horen bij het oplossen van verkeers- gevaarlijke situaties, moesten nieuwe plannen voorlopig de ijstkast in. Het bestuur vergrijst, het ledental liep fors terug en daarom is men naarstig op zoek naar enthousiaste mensen, die de afdeling komen versterken. Veiligheid in het Verkeer. Wie is daar niet voor? Met name kinde ren worden in toenemende mate bedreigd door het autogeweld. Zicht op het nieuwe buffet van de Schouwburg. Er zijn weer oneerlijke lieden op pad in Middelburg, die onder het mom van liefdadigheid, briefkaarten en prinsessenkalenders te koopi aan bieden ten bate van de Prins Willem Alexanderstichting. Bij do vraag naar een legitimatiebewijs wordt gauw het hazenpad gekozen. Wie niet de dupe wil worden van oplichterij moet er aan denken bij collectes en verkoop aan de deur ten bate van liefdadigheidsinstel lingen vooral te vragen naar een legitimatiebewijs van de betreffen de instelling of organisatie. Dat is de enige raad, die de politie van Middelburg de mensen kan geven. Er is tot nu toe nog geen aangifte gedaan over de kwalijke acties van de man, maar mocht iemand met deze verkooppraatjes geconfron teerd worden, dan kan men het beste onmiddellijk het politiebureau belleni, met vermelding van een duidelijk signalement. Zo kan er vol gens (de politie het snelst een eind gemaakt worden aan deze oneer lijke praktijken. Het draaide allemaal om schoonheid bij de Lancóme-demonstratie van Jan Laban. Foto: Jaap Wolterbeek Geen koffie en drankjes, maar allerlei cremes en poeders sier den afgelopen week de dienbla den van Hotel Arneville. Parfu merie Jan Laban uit Middelburg was de enige Zeeuw die gast heer mocht zijn voor de schoon heidsspecialistes van Lancome. Donderdag en vrijdag hadden klanten van Jan Laban de gele genheid om deel te nemen aan een schoonheids- en verzor gingscursus. Er bleken veel vrouwen (vreemd genoeg geen mannen) te zijn die zich aange trokken voelden tot Isabella Ros- sellini, het boegbeeld van Lanco me. Helemaal fout, hielp de visa- giste de hoopvolle dames me teen uit de droom. Verzorging van de huid is nodig voor de conditie daarvan en make-up is een hulpmiddel om je persoon lijkheid beter uit te drukken. Niet alleen door de mooie delen te accentueren. Al helemaal niet door minder mooie delen te ca moufleren. Het is de kunst het gezicht zichzelf te laten zijn en er alleen voor te zorgen dat ogen en mond meer gaan spreken. Visagiste Jacqueline wil wel iets kwijt over het hoe en waarom. "De meeste vrouwen gebruiken wat lippenstift en mascara, voe gen wat oogschaduw toe en ha len het er 's avonds met een cre- me aif. In veel gevallen gebrui ken ze elke dag dezelfde kleu ren. En dat is zonde. Als je er wat meer aandacht aan besteedt voelt je gezicht stuk ken beter aan. En een ander kleurtje doet soms wonderen". De kneepjes van het vak werden uitvoerig belicht door het Lancome-team. Bij de 24 Nefer- tete's in spe was van te voren een computer-huidtest gedaan en zodoende stonden voor ieder de geschikte potjes klaar. Op in structie van de visagistes werd elke porie grondig schoonge boend. Om figuurcorrecties ble ken do estheticiennes zich even wel niet te bekommeren: gebak (met (Je L van Lancome) werd in de pauze geserveerd. Het tweede hoofstuk van het 'college' bestond uit het inkleu ren. Met behulp van een model werd nauwkeurig uit de doeken gedaan welke kwasten en kleu ren gehanteerd konden worden. Ofwel hoe oogschaduw tover poeder wordt. Jacqueline over de driemaandse toernee door Nederland die ze met het Lancome-kraam maakt: "Lancome is een merk met een brede doelgroep. Sportief, extra vagant, natural, het kan alle maal. Daarom staan er elke dag zo'n duizend mensen in het lab in Parijs. Maar omdat er zoveel produkten zijn wordt het moeilijk voor de koopsters om de juiste keus te maken. Door ze meer bekendheid met het produkt te geven help je ze daarmee". En verandert het verzorgingsgedrag van de 'studenten' ook wezen lijk na het college? "Ja hoor", gelooft Jacqueline. "Zoveel "meer werk is het niet om je ge zicht echt goed te verzorgen. Al leen de meeste mensen zijn er niet bekend genoeg mee". Ook dit jaar weer heeft de ANWB een brochure over de wintersport gemaakt. De afde lingen van de Koninklijke Neder landse toeristenbond die be trokken zijn bij het beoefenen van wintersport hebben de ge gevens verzameld en daarin verwerkt. Zo is er een brochure met tips voor sneeuwzoekers en er zijn twee koopgidsen voor de aan schaf van materiaal. Op drie kaarten kan men afzonderlijk in formatie krijgen over landen als Zwitserland, Duitsland, Oosten rijk, Frankrijk en Italië. Ook aan de buitenkant is vee! veranderd. Juist ouders van schoolgaande kinderen zouden moeten toetre den tot de Vereniging, die be oogt het voor de jongste catego rie weggebruikers zo veilig mo gelijk te maken. Dat is het stand punt van de voorzitter van de ju bilerende afdeling in Souburg, de heer L. Hindriks. Hij zegt: "Ons ledental is met de jaren gedaald van 200 naar 107. Dat zou werkelijk moeten verande ren, willen wij in de toekomst nieuwe plannen en ideeën ook werkelijk kunnen realiseren. Ons dagelijks bestuur bestaat uitslui tend uit een voorzitter, secreta ris en penningmeester en zoekt derhalve uitbreiding met ten minste twee leden". Wat heeft de afdeling Oost- en West-Souburg van het VVN zoal bereikt tot nu toe? Voorzitter Hindriks: "Onze afdeling is ieder jaar weer behulpzaam bij het af nemen van de verkeersproef, die door de vijfde klassen van de ba sisscholen uit de beide Soubur gen en Ritthem wordt afgelegd. Tien scholen doen hier aan mee. De politie keurt daarbij ook de fietsen en controleurs, vaak ouders, zijn op de route aanwe zig en beoordelen de kinderen. Daarnaast", zegt de voorzitter, die zelf veertig jaar bij de Rijks- verkeers Inspectie werkte, "hebben wij regelmatig overleg ma uitgerust met audio-visuele middelen", werft Zuidam. Ook de keukens zijn zodanig gemo derniseerd dat obers en koks beter uit de voeten kunnen dan voorheen. En als er een feesta vond is, dan heeft de Schouw burg er volgens de exploitant-beheerder totaal geen moeite mee om 800 feest gangers op hun wenken te be dienen. Vanavond kan een ieder een kijkje gaan nemen in de gloed nieuwe Schouwburg. Samen met Uit in Zeeland is daar een aantrekkelijk programma neergezet. Wij beschikken nu over honder den verschillende woltinten, wol met glittertjes, meebreidraadjes, enz. De klant wordt steeds veel eisender en wil ook steeds iets anders", zegt deze jonge onder nemende zakenvrouw, die in middels ook nog moeder van twee kinderen werd. Grote trekpleister in 't Winkeltje van Jannetje is verder de collec tie Amerikaanse stoffen, met name voor de kersttijd. Kerstkle- den, maar ook lappen waaruit men voorgedrukte kerstboom pjes, kerstkransen of een ar restee kan maken, dagen iedere handwerkster uit. Heel veel voorbeeldmodellen, bijna altijd door Annet zelf gemaakt, moe ten het de klant nog aantrekkelij ker maken een keuze te doen. "Sinds twee jaar verkoop ik nu de Amerikaanse VIP kerststof- fen in mijn zaakje en heb daar ook de alleenverkoop van op Walcheren", vertelt de eigena res. "Vooral bij de Duitse toe risten loopt dat enorm, zelfs midden in de zomer. Tijdens de Braderie heb ik zelfs een hete Kerstkraam met al mijn model len en lappen, inclusief de witte stuifsneeuw en dat baart heel wat opzien. Ook voor patch work en het quilten heb ik alles in huis", zegt de enthousiaste eigenares. Ter gelegenheid van het tien jarig jubileum houdt 't Winkeltje van Jannetje een modeshow op donderdag 13 oktober in Zaal Middendorp in Zoutelande. Daar worden de nieuwste breimodel- len en handgemaakte kleding geshowd. Ook kan de be zoekster kennismaken met de Amerikaanse stoffen en de voor jaarstrends. Er zijn twee shows: om 14.00 en om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en in de winkel, 't Winkeltje van Jannetje is iedere dag ge opend van 9.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 uur. Donderdags is het gesloten. Op zaterdag gaat de deur om 1 6.00 uur dicht. In eetcafé 'De Meerpaal' aan de Turfkaai in Middelburg swingt letterlijk alles op 7 oktober de pan uit. Moet ook wel, want die avond zijn de 'New Orleans Rhythm Trio plus One' (vier in totaal dus) de gasten van dit etablissement. Naast Ruud Tollenaar op piano, Adrie van Wijchen op drums en Harry Manni aan de bas speelt als gast mee Herman Vomberg op trompet. Gezellig hoor, zo'n open haard of kachel. Puik sfeertje. Behalve (Jan als er iets fout gaat en dat (gebeurt nogal eens. Per jaar zijn er ongeveer 10.000 schoorsteenbranden en onge veer 3500 van die branden zijn 7ió ernstig, dat de brandweer er aan te pas moet komen. De branden ontstaan voorna melijk doordat de teerachtige aanslag (creosoot) in de schoor steen in brand vliegt en door te 2!orgen voor een goede combi natie van stooktoestel, schoor steen en een juist gebruik valt natuurlijk heel wat ellende te voorkomen. /Ms het stooktoestel als hoofd verwarming is bedoeld moet worden gedacht aan een goed regelbare kachel en aan te beve- I en is dan een convectorkachel. Hier circuleert de warme I uchtstroom die het vertrek ge lijkmatig verwarmt. Verder is de capaciteit van het toestel be langrijk omdat een te grote ca paciteit 'gesmoord stoken' bete kent en dus creosootvorming in die schoorsteen. /Vis de 'trek' in de schoorsteen goed is kan er weinig creosoot worden gevormd. Dat betekent dan weer dat bij een bestaande schoorsteen de keuze van een toestel beperkt wordt. Verantwoord en veilig stoken kan dus best mits er aan een aantal voorwaarden wordt vol daan: Niet te fel of gesmoord stoken en schoon, luchtdroog hout gebruiken. De schoorsteenklep dient alleen ge bruikt te worden om de schoor steen af te sluiten als de haard niet' wordt gebruikt en niet om de hoeveelheid vuur te regelen. Barbequen in de haard is natuur lijk uit den boze en goed onder houd is natuurlijk een hoofdzaak. Deze en nog veel meer tips zijn terug te vinden in de brochure 'Kachels, haarden en schoorstenen' van het Natio naal Brand Preventie Instituut, Wegastraat 77, 2516 AN Den Haag. Tel: 070-855558, of bij de StichtinaConsument en Vei ligheid, Antwoordnummer 17035, 1000 SL Amsterdam. Tel: (gratis) 06-0220220. kunnen bijvoorbeeld parallelver- gaderingen worden gehouden. Dat is onder meer belangrijk bij congressen", legt Zuidam uit. "Vroeger kwamen we duidelijk ruimte tekort. We hebben er nu een kelder bij. Tafels en stoeten kunnen daarheen worden ge transporteerd. De lift is daarbij een enorme aanwinst. Voor heen moesten we maar zien waar we de tafels en stoeten op borgen. Dat was steeds een gi gantisch karwei". Voor congressen en grote ver gaderingen kan Zuidam en zijn personeel rond de 500 bezoe kers ontvangen. "We zijn nu pri- met gemeente en politie over gevaarlijke verkeerspunten in deze woonomgeving. Dit heeft aJ dikwijls tot verbeteringen ge- lleid. Zo werden er in de Paspoortstraat verkeersdrem pels gelegd. In de toekomst zou den wij verkeerscursussen wil len organiseren, die de politie bereid is te verzorgen. Daarbij denken wij, dat vooral ook de oudere weggebruiker daarme gebaat zou zijn. Veel ouderen voeten zich onzeker in het toe nemende verkeer en houden zich niet goed aan de verkeers regels. Dat geldt met name ook voor kinderen in de tienerleef tijd. In deze twee categorieën zoeken wij enthousiaste mensen als lid of steun in ons bestuur", zegt deze Veilig Verkeersman. Voor inlichtingen over deze afdeling van Veilig Verkeer Nederland kan men zich wenden tot de heer L. Hin driks, te!nr. 01184-66855. Het heilige aureool van 'cultuur en niets anders' moet van de Middelburgse Schouwburg worden weggehaald. "Zonder commercie kan ik hier niks beginnen", legt beheerder exploitant Rob Zuidam uit. In de voor een groot deel (ge schatte kosten 1,5 miljoen gulden) gerenoveerde Schouw burg wil Zuidam met name de nadruk gaan leggen op congressen en het multifunctionele karakter van het bijna 25 jaar oude gebouw. De verbouwingen de afgelopen maan den moeten hem daarbij steunen. "Maar we kunnen nu ook veel meer bieden aan mensen die hier gewoon op een avond willen vergaderen". Ze noemen haar vaak Jannetje, naar haar winkeltje in Zoutelan de, maar ze heet Annet van de Ketterij. Op school volgde ze een opleiding voor kok, maar toen ze merkte dat niemand een vrouw achter de pannen wou, maakte zij van haar hobby, handwerken, haar beroep en ging in de lapjes. Op 11 oktober is het tien jaar geleden, dat zij haar winkeltje aan de Langstraat in Zoutelande opende. Negentien jaar was Annet en zij had de speciale toestemming van de kantonrechter nodig om als minderjarige een eigen zaak te beginnen. In de schuur, gren zend aan de snackbar van haar ouders, begon zij haar zaakje in schortebont, wol en kleine naai- artikelen. Nu tien jaar later, valt de blik van iedere klant onmid dellijk op de schitterende collec tie stoffen en wol. Annet: "Het is ongelofelijk wat er de laatste jaren veranderd is in het aanbod. Vroeger kocht de klant in de zo- Annet van de Ketterij wordt vaak Jannetje genoemd. mer een breiboek en daaruit werd alles gemaakt. Nu hebben we iedere maand wel iets an ders en wordt het patroon naar een voorbeeldmodel uitgekozen. koor, het Zeeuws Koperkwar tet, fanfare Veere's Genoegen, volksdansgroep Walacra en Vo caal Ensemble St. Laurens. Eer der op de dag werd een bezoek gebracht aan Zierikzee, aan de Oosterscheldekering en aan Yerseke waar de kreeften-, oester- en mosselcultures uit voerig aan bod kwamen. Het comité Euhofa '88 had Zee land uitgekozen voor het onder deel 'Meet the dutch' van hun jaarlijks internationaal congres, dit jaar in ons land in Noordwijk aan Zee gehouden. De deelne mers - managers van hotel - en toeristische schoten uit 23 lan den - bogen zich er over de trends die de toekomst van hun vak zulten bepalen. Dankzij de gezamenlijke inspan ningen van het Deltacollege, een selectie van Zeeuwse horecabe drijven en de provincie kon op Hoe wordt een vissersschip in gericht? Hoe kan men vis zo ef ficiënt mogelijk verwerken? Wie daarin is geïnteresseerd kan vanaf vandaag (woensdag) tot en met zaterdag 8 oktober te recht in de Zeelandhalten aan de Anthony Fokkerstraat in Goes. Vier dagen lang staat daar alles in het teken van de visserij en dus bij uitstek een gelegenheid om zich te oriënteren op het ge bied van de visserij in de meest uitgebreide zin. De openingstij den van deze vakbeurs, waar zowel de visverwerkende- als de toeleveranciers zich op zesdui zend vierkante meter presente ren zijn van 10 tot 17 uur. De foyer van de Schouwburg is totaal veranderd. Het trappen huis ligt nu rond een - ook al - nieuwe liftkooi aan de zijkant. Daardoor kon het 'gat' in het midden worden dichtgemaakt en bij de bovenfoyer worden ge trokken. De bar waar de bezoe ker aan het theater in de pauze een versnapering haalt, is even eens anders uitgevoerd zodat het vaak rijendikke wachtende publiek efficiënter kan worden bediend. De bovenverdieping is helemaal veranderd. Met schuifwanden kunnen vergaderruimten wor den afgebakend. "Daardoor Burgemeester van Veere mevrouw G. W. van Montfrans- Hartman, gedeputeerde J.B. Ventevogel, Euhofa-president Dr. E. Th. Cassee en enkele leden van het internationale ge zelschap laten zich het Zeeuwse culinaire produkt uitstekend smaken.. Foto: Jaap Wolterbeek Leerlingen van het Delta College uit Middelburg en een selectie van Zeeuwse horecabedrijven oogstten vorige week woensdag veel in ternationale waardering voor hun "echt Zeeuws" slotbanket tij dens de Zeelanddag van 150 Euhofa-congresgangers in de Grote Kerk te Veere. Het culinaire hoogtepunt werd geaccentueerd door de histori sche ambiance van de kerk en een gevarieerd cultureel folklo ristisch programma met optre dens van het Scheldeloodsen- succesvolle wijze inhoud wor den gegeven aan het Zeeuwse doel van de dag: Zeeland promo ten en het leggen van (horeca) onderwijskontakten. Alles bij elkaar heeft het meer dan een jaar geduurd, maar uit eindelijk koos autofabrikant Su zuki toch voor Cevaal aan het Klein Vlaanderen in Middelburg en per 1 oktober mag Cevaal zich dan officieel Suzuki-dealer noemen. Per diezelfde datum heeft het automobielbedrijf een andere naam en gaat verder als 'Autorama Walcheren'. Een an dere, zeer duidelijke verande ring is tevens, dat de bekende Toyota-modellen niet meer in de Middelburgse showroom zijn te vinden, maar een prima plek hebben gevonden in de vesti ging in Vlissingen. "Een duidelijke keuze vindt Suzuki-bedrijfsleider Cees Berg mans. "Op deze manier kunnen we alle Suzuki-modellen op een betere manier presenteren en datzelfde geldt natuurlijk voor de Toyota's". Wie echter een Toyota wil ko pen, hoeft niet persé naar Vlis singen. "Als er hier in Middel burg-een klant komt, dan bren gen we hem of haar gewoon even naar Vlissingen", verze kert Bergmans. "Omgekeerd is dat natuurlijk ook zo". Over het verkopen van auto's - en in dit geval natuurlijk de Su zuki's - heeft Bergmans (en Au torama Walcheren), zo zijn eigen filosofie. "Het belangrijkste is de mensen een goed advies geven. Vandaar ook dat wij uitgebreid aandacht besteden aan de 'ge bruiksmogelijkheden' van zo'n auto. Een vierwiel aangedreven auto is natuurlijk iets heel anders dan een normale luxe wagen. Daar hóórt een goede; uitleg bij. Verder vinden wij dat je mis schien wel kunt praten als Brug man om een auto te verkopen, maar het is altijd beter de klant eens goed met zo'n auto te laten rijden". Wat dat betreft zitten de aanstaande Suzuki-kopers goed. Regelmatig worden er speciale 'vierwieldagen' georga niseerd, waarop de bezitter in spé alle mogelijkheden van die wagen teert kennen. I

de Faam | 1988 | | pagina 15