Zeeland in ontwikkelingshulp 1928 1988 60-jarig jubileum RECEPTIE, dinsdag 11 oktober van 16.30-17.30 uur de weefstoel binnen is binnen Deeltijdlerarenopleiding Meer geld voor JAC de najaars-/winterkollektie is binnen veel monturen in de nieuwste modelijnen en kleuren GRATIS ontspiegelen (bij glas) Of GRATIS kleuren (kunststof glazen) tevens 10% korting op het montuur van uw keuze Databank bedrijfsopleidingen Ter gelegenheid van ons en de heropening op 12 oktober om 10.00 uur bieden wij u... GROTE LUIERS 6 stuks16,50 SLAAPZAKKEN leuke dessins29,— BADSET 4-delig, kleur wit69,— BADCAPES Wit-bleu-rose15,— KINDERTROON wit of mint29,95 OUD HOLLANDSE KINDERSTOEL donkerbruin... 139,— BOX met verstelbare bodem, bruin, blank189,— COMMODE met opzet en ledikantje, wit, meeneemprijs.. 650,— KINDERWAGEN met matras, mand en dekbedhoes... 450,— bij aankoop van een komplete bril nu-. Provinciale staten beslissen 4 november over de manier, waar op Zeeland gaat bijdragen in de ontwikkelingssamenwerking. Voor 1989 wordt daarvoor een bedrag van vijftig duizend gul den opgevoerd. Bundeling Geld Garantie Den Berg wit199, Tijdens de heropening voor eike koper een aardige attentie! BABYHUIS LANGEVIELE 3 MIDDELBURG 01180-14108 Woensdag 5 oktober 1988 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER IEUWS Aan provinciale staten wordt voorgesteld de subsidie aan de Nutsacademie voor de deeltijdle rarenopleiding in Middelburg van tienduizend gulden te verhogen tot dertigduizend gulden. De bij drage geldt voor de jaren 1 988 en 1989. Daarna zou het rijk ex tra moeten bijdragen. De provin cie, de gemeente Middelburg en de Hogeschool Rotterdam, Fa culteit educatieve opleidingen, waarin de Nutsacademie is op genomen, moeten zich geza menlijk inspannen om die rijksfi nanciering rond te krijgen. Uit onderzoek bij bedrijven en instellingen in Zeeland is geble ken, dat er veel belangstelling bestaat voor de deeltijdleraren opleiding. Vooral economie, in formatica, pedagogiek en tex tiele werkvormen zijn in trek. Ruim de helft (zestig procent) van de adspirant-cursisten wil de cursussen volgen om lesbe voegdheid te verkrijgen. Een andere activiteit van de Ho geschool Rotterdam is het aan bod in nascholingscursussen. Om het onderwijsaanbod zo breed mogelijk te maken, zijn de Hogeschool Zeeland en de Ho geschool Rotterdam een samen werkingsovereenkomst aan gegaan. Gs schrijven aan de staten, dat na de afschaffing van de staats examens, de deeltijdleraren opleiding de enige mogelijkheid blijft (met de dagopleidingen, zoals pedagogische academies) om onderwijsbevoegdheid te krijgen. Om voldoende leer krachten in het voortgezet on derwijs te hebben, is het van belang, dat mensen die al in Zeeland wonen daar ook een onderwijsbevoegdheid kunnen halen, te meer omdat het aan trekken van docenten van bui ten de provincie meestal moei zaam verloopt. Ook voor het Zeeuwse bedrijfsleven is de opleiding van belang, bijvoor beeld voor cursussen orthope dagogiek en tolk/vertaler in di verse talen. Gs vinden daarom, dat de deel tijdlerarenopleiding van wezen lijk belang is voor Zeeland. Het tekort, dat door de nieuwe financiering van het rijk in het hoger beroepsonderwijs op zestig duizend gulden per jaar komt, wordt, als het gs-voorstel wordt gevolgd, voor dertig dui zend gulden gedekt door de pro vincie. Ook de gemeente Mid delburg heeft zich bereid ver klaard mee te betalen en wel twintig duizend gulden per jaar. Provinciale staten beslissen op 28 oktober over het voorstel. Het extra geld, ruim 52 duizend gulden, dat de minister van wel zijn, volksgezondheid en cultuur voor de jeugdhulpverlening heeft, zou besteed moeten worden aan het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Terneuzen. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft dat aan de minister geadviseerd. Acties als Zeeland helpt Rwanda (waterputten - opbrengst ruim een miljoen gulden) en Zeeland helpt Nepal (schooltjes - ruim 750 duizend gulden) zullen vol gens het nieuwe beleid niet meer worden georganiseerd. De nadruk komt nu te liggen op het bieden van gunstige voorwaar den, waarop in Zeeland opere rende organisaties voor de ont wikkelingssamenwerking kun nen inspelen. Vanaf 18 oktober kunnen bedrijven en instellingen op eenvoudige manier zien welke opleidingen en cursussen door de personeelsle den het best kunnen worden gevolgd om zo hoog mogelijke be drijfsresultaten te krijgen. Bij de gewestelijke arbeidsbureaus in de provincie, de kamers van koophandel en fabrieken in Middelburg en Terneuzen en de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg wordt een databank geïnstalleerd, waarin alle bedrijfsopleidingen in Zeeland zijn opgenomen. Informatie over de inhoud van de opleidingen, het niveau, de kosten, de studieduur en dergelijke zijn voorhanden. Ook is informatie be schikbaar over de belangrijkste, buiten Zeeland te geven cursussen en opleidingen. De gegevens zijn vooral bedoeld voor directies en personeelsfuncti onarissen. Bedrijven kunnen voor eigen gebruik ook zelf de data bank aanschaffen. Elk half jaar worden de gegevens bijgewerkt. De informatie op de verschillende punten in de provincie is gratis. De kosten, die met het project zijn gemoeid, bedragen achttien duizend gulden. De initiatiefnemers - de provincie, de kamers van koophan del en het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening - hebben daar van elk een derde voor hun rekening genomen. Gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé stelt de databank dinsdag 18 okto ber officieel in gebruik tijdens de bedrijven contactdagen, Contacta '88, in de Zeelandhallen in Goes. Op de beurs zal het systeem verder worden gepresenteerd. Volgens een adreslijst van het Centrum voor ontwikkelingssa menwerking Zeeland (COSZ) houden rond de negentig orga nisaties en instellingen zich in Zeeland bezig met de Derde Wereld. Het dagelijks bestuur van de provincie leidt daaruit af, dat het rijksbeleid om de bevolking bij ontwikkelingssamenwerking te betrekken, geslaagd is. Tege lijkertijd stelt het vast, dat bun deling van activiteiten en over leg noodzakelijk zijn om de hulp zo doelmatig mogelijk te houden. Die bundeling heeft al gestalte gekregen in het landelijk steun punt Gemeentelijke initiatieven inzake Ontwikkelings Samen werking (GIOS), waarin verte genwoordigd zijn Cebemo /Vastenactie (rooms-katholiek), HIVOS (humanistisch), ICVO (protestants-christelijk), NOVIB (algemeen), het interkerkelijk vormingswerk ontwikkelingssa menwerking, het landelijke be raad stedenbanden Nederland- Nicaragua, de landelijke vereni ging van wereldwinkels, de na tionale commissie voorlichting en bewustwording ontwikke lingssamenwerking, het overleg regionale centra voor ontwikke lingssamenwerking en de stich ting Nederlandse vrijwilligers. Gemeenten, maar ook particulie re organisaties, kunnen zich via het GIOS oriënteren op hulppro jecten. Het GIOS kan verder be geleiding bieden bij de uitvoering van de projecten. Gs vinden het nodig, dat de sa menwerking ook provinciaal wordt gebundeld. Coördinatie moet ertoe leiden, dat riiet tege lijkertijd verschillende inzame lingsacties lopen. Door afstemming kan worden bereikt, dat eenmaal begonnen acties ook goed worden afge rond en niet door gebrek aan belangstelling en geld vroegtij dig hoeven te worden afgebro ken. Belangrijk is ook, dat des kundigen worden ingeschakeld om de haalbaarheid van de pro jecten te kunnen onderzoeken. Gs stellen de staten voor des kundigheid, die de provincie in huis heeft, gratis beschikbaar te stellen. Advisering over wa terstaatkundige projecten en zaken van planologische aard worden als voorbeelden genoemd. Alle organisaties in Zeeland die aan ontwikkelingssamenwer king doen, kunnen - als de sta ten ermee instemmen - voor 1989 een beroep doen op een Het JAC biedt hulp aan jongeren met problemen. In Zeeland is er een vestiging in Terneuzen en in Middelburg. Er wordt gewerkt aan het sa mengaan van de twee JAC's, waarbij Terneuzen de hoofd vestiging wordt en Middelburg een dependance. Door de fusie wordt het voortbestaan van de ze vorm van jeugdhulpverlening versterkt. Nu wordt namelijk al leen gewerkt met vrijwilligers en in de nieuwe situatie kan met een betaalde coördinator wor den gewerkt. Een ander voordeel is, dat dan ook stagiairs praktijkervaring bij het JAC kunnen opdoen. De hulpverlening kan met dit alles worden verbeterd. Begin september hebben de besturen van het JAC in Terneu- subsidiepost van vijftig duizend gulden. Uit de aanvragen voor subsidie moet blijken om welke activi teiten) het gaat, hoe de Zeeuw se bevolking erbij wordt betrok ken en of er afstemming is ge weest met de andere organisa ties in de provincie voor wat be treft hun activiteiten. Andere voorwaarden zijn, dat de activiteit een regionaal of pro vinciaal draagvlak heeft en dat de opbrengst ten gunste komt van de kansarmen in de Derde Wereld, hetzij ter leniging van acute nood, hetzij om projecten voor de langere termijn te kun nen financieren. Zodra provinciale staten met het provinciaal beleid ontwikke lingssamenwerking hebben in gestemd, zullen gedeputeerde staten de Zeeuwse organisaties op de hoogte stellen van de subsidiemogelijkheden en de termijn, waarvoor die verzoe ken moeten worden ingediend. Gedeputeerde staten zullen na verloop van tijd de staten infor meren over de verstrekte subsi dies en over de hulp in de vorm van ambtelijke deskundigheid. zen en Middelburg aan de pro vincie laten weten, dat zij een verklaring hebben opgesteld, op basis waarvan zij de fusie gaan uitwerken. Voor de verbouwing en nieuw bouw van de zwakzinnigenin richting Huize Den Berg in Goes wordt aan de provincie ge vraagd garant te staan voor de geldleningen die nodig waren voor de tweede bouwfase. In totaal beslaan de kosten negen miljoen gulden. De tweede fase behelst de bouw van een activiteitencen trum en twee groepswoningen en verbouwing van het hoofdge bouw, het dienstengebouw en het magazijn. Aanvankelijk werd met minder kosten rekening ge houden, maar doordat Den Berg valt onder het beschermd stads gezicht werd het allemaal duurder. In 1987 is met het karwei be gonnen en volgend jaar is het klaar. Gedeputeerde staten vragen provinciale staten hen bevoegd te verklaren om garant te staan voor betaling van de lening, die een looptijd van veertig jaar niet te boven mag gaan. Samen met de kosten van de eerste fase staal de provincie dan garant voor 16,3 miljoen gulden. Pro vinciale staten beslissen 28 oktober. --iWf''- Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 VAN DEHEE brilmode Korte Geere 9-13 Middelburg Tel. 01180-15060

de Faam | 1988 | | pagina 13