herfst- en wintermode Een kwaliteitszaak die mode en trends volgt Premier staat vooraan in 'sportief' en 'gekleed' Amerikaanse folklore De 4 windekes bij Jackie's Jeansshop met spijkerbroek oort Horloges van JanStins hebben kwaliteit als handelsmerk 'Bruïdsmode jaren ze weer voor een deel te Jong vliegt weg bij Jeans for you MODEHUIS JOSIASSE BIJNA 80 JAAR IN MIDDELBURG ÓP MODEHUIS FIESTA IN SFEERVOL HERENHUIS: DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 21 september 1988 Directeur G. Josiasse en zijn veertien perso neelsleden hebben het er behoorlijk druk mee. Niet alleen een breed assortiment, maar ook veel merken hangen in de rekken van de beken de en bijna tachtig jaar oude Middelburgse zaak. En dat moet allemaal worden bijgehouden. "In tijden als deze ben ik wel twee of drie keer per week weg. Vaak naar Frankrijk of Duitsland", licht de heer Josiasse toe die de zaak samen met zijn dochters Elsbeth en Gerlinde bij de tijd houdt. Inderdaad heel veel collec ties, geeft de heer Josias se toe. "Maar we hebben ook een eigen merk van onze inkoopvereniging, Anne-Marel. Onze inkoop vereniging kiest uit de beste items van kwali teitsmerken en hangt daar Sportief of gekleed: het mag allebei. Mannen hebben in beide genres volop keus bij Premier in Middelburg. "Het fraaigesneden kostuum is te rug in beeld", zegt de heer Lavooy jr. "Dit na jaar trekt het tweerijmodel, 4 of 6 knoops, de modieuze aandacht. Het heeft meestal een bre de schouderlijn en zit uiterst comfortabel". De colberts uit de nieuwe collectie zijn uitgevoerd in wat grovere stoffen en in warme, aardse tin ten als bruin, groen en antraciet. De bijpassende overhemden hebben een gewoon of oversized model. Streepmotieven voeren de boventoon. Premier is trots op zijn op vallende jacks, een 'must' voor wie er graag sportief bij wil lopen zonder de in druk te wekken dat hij op legeroefening moet. De jacks van Premier zijn licht van gewicht, waterafsto tend en desgewenst wa terdicht (sympathex). Vaak worden er twee kleuren gecombineerd in een smaakvol en fris des sin, naar keuze uitgevoerd als blouson- of driekwart model. Schitterend zijn de soepele leren jacks van lams-nappa, die ook weer verkrijgbaar zijn in de kor te en langere variant. Midden-bruin en grijs zijn dit seizoen de favoriete kleuren. De opgewonden, ingewik kelde trui heeft zijn tijd ge had. Wandelend langs zijn goedgevulde vakken sig naleert de Middelburgse modespecialist veel effen modellen, hoogstens on derbroken door kleine pa tronen of kalme dwarsstrepen. "Helemaal terug van weggeweest is het Noorse trui-effect met een iets lichtere kleur als ondergrond". De meeste truien zijn uitgevoerd in 50 procent wol en 50 pro cent acryl. Wat geldt voor kostuums, colbert en jacks is ook te rug te vinden bij de over jassen: sportief of wat meer gekleed. Veel regen jassen zijn voorzien van een uitritsbare voering. Wie het zoekt in warm, degelijk en 'gekleed' be landt bijna vanzelf bij de loden jas, die ook dit na jaar zijn opwachting maakt. HERENMOOE LANGE DELFT 11 MIDDELBURG 01180-13891 Mooie, lichtgewicht jacks voor de man die graag wat sportief oogt zonder de indruk te wek ken dat hij 'op herhaling' moet. Amerikaanse quiltstoffen bleken een goede in vestering, zeggen José en Aarnout Dorleijn van De 4 windekes in Middelburg. Quiltstoffen vor men inmiddels een niet meer weg te denken deel van de collectie. José Dorleijn: "Na een stormachtig begin blijven de klanten erop terug komen". De collectie verandert regelmatig en er komen voortdurend nieuwe dessins bij. Nieuwste aanwinst - op punt van binnenkomen - is de Maine-collectie, die bestaat uit warme winterse tinten met als hoofdkleuren marine blauw, jagers-groen en purper-paars, die op hun beurt weer worden gegarneerd met romanti sche bloemetjes in pasteltinten. De stoffen worden overi- quilten gebruikt. Meestal gens niet alleen voor het gaan ze over de toonbank als basis voor blouses en rokken. "Voor kleding is deze stof dan ook uiter mate geschikt", laat José zien. "Het is 100 procent katoen en draagt dus bij zonder prettig". Een trend - en natuurlijk in huis bij De 4 Windekes - zijn de 'cuddle prints', een voorbedrukte stof, waar mee je in één dag een patchwork deken kunt maken. De afzonderlijke stukken stof heten 'pane len' en door ze samen te voegen ontstaat de de ken. Die wordt met syn thetische vulwatten door gestikt en het eindresul taat is bijzonder fraai, zo als blijkt uit een aantal kant-en-klare exemplaren in de winkel. De 4 Winde kes koestert niet alleen stoffen van over de oce aan, ook Zeeland is royaal vertegenwoordigd. Stof in vele variaties en onder mutsen voor vrouwen in klederdracht behoren tot het vaste assortiment. Wie dol is op hebbedinge tjes en kleine, grappige cadeaus moet De 4 Win dekes niet overslaan. Zo zijn er allerlei artikelen van Pieter Konijn en Winnie de Poeh te koop. In het meer exclusieve genre vallen de aardewerk pendules op, gemaakt door een potten bakker van de Engelse Orkney-eilanden. DE 4 WINDEKES LANGE DELFT 90 MIDDELBURG 01180-14200 een eigen label aan. Door groot in te kopen kunnen we uiteraard de prijzen drukken van kwalitatief hoogwaardige kleding plus dat de laatste mode en trends gevolgd kunnen worden". En daarmee drpkt Josiasse gelijk zijn bedrijfsfilosofie uit: een kwaliteitszaak die de laat ste modetrends volgt voor de vrouw van 20 jaar en ouder, maar desalniette min in staat is regelmatig met aanbiedingen te ko men. En de kleding komt voor een groot deel uit Duitsland en Frankrijk. "Maar ook uit Italië. We kopen dat in via agenten in Amsterdam". Wat betreft het beeld voor de herfst- en wintermode stelt Josiasse vast dat de getailleerde modellen de overhand hebben. "Overi gens niet te sterk ge tailleerd". Naast het 'huismerk' Anne-Marel wil de heer Josiasse nog een aantal merken onder de aan dacht brengen die hij on der meer verkoopt. Hij doet een greep en noemt: de Duitse merken Gardeur (rokken, pantalons en bla zers, niet te maar toch modieus). Ravens en Hoe ken (twee merken van één fabrikant, die hetzelfde maakt als Gardeur met daarbij mantels en jacks), Ara (rokken, vesten en truien, kwalitatief op zeer goed niveau met artikelen die onderling goed combi- Jackie's Jeansshop mikt op een breed publiek met een enorm assortiment spijkerbroeken. Soepele vrijetijdskleding voor prijzen tussen de f 59,— en f 99, De modellen variëren van strakke stretchjeans tot wijde bandplooi in ushed, navy en stonewashed. "Deze winter komt de zwarte jeans, mooi en ruig, weer in", voorspelt Jaap van de Hiele van Jackie's Jeansshop. "We hebben die black denim in strakke, halfwijde en bandplooiuitvoerig". Spij kerbroek, katoen en rib laten zich uitstekend combineren met sweatshirts, blouses en jacks, die vaak zijn uitgevoerd in pilotenstijl. Die 'look' kan - naar keus - nonchalant, sportief of netjes zijn. Van de Hiele gelooft in zijn collectie. "Wie Jackie's Jeansshop zegt, zegt spijkerbroek". Een mode! van Gilbret. neerbaar zijn), Hammer (een rokkenspecialist van zeer hoog niveau), Rober to Sarto (collectie truien en sweatshirts van goeie kwaliteit), Gispa (pull overs en vesten, bekend door het verwerken van hoogwaardige garens) en Paspoort en Tiffany (voor wat jonger publiek: panta lons, truien, sweatshirts en rokken). Uiteraard heeft Josiasse nog meer merken. "Dit was zo maar een greep", legt hij uit. JACKIE'S JEANSSHOP ST.JANSSTRAAT 32 MIDDELBURG 01180-11194 Romantisch, sportief of keurig: alies kan in denim. NIEUWE BURG 33 MIDDELBURG, 01180-13254 Uurwerkmaker en instrumentmaker Jan Stins aan het Middelburgse Damplein heeft een col lectie horloges van topklasse. "Bij mij draait al les om kwaliteit," zegt hij. "Of het nu gaat om horloges en klokken of om reparaties en restau ratie: ik stel de hoogste eisen". Stins is de exclusieve dea ler van de top- horlogemerken Eterna en Heuer. Eterna - sinds 1856 'bij de tijd' - combi neert duurzaamheid met een geavanceerde tech niek en een stijlvolle vorm geving. Eén van de para- depaardjes is de nieuwe Eterna Kontiki: super wa terdicht, saffierglas en af gewerkt met carbon fibre. Heuer horloges vormen een klasse apart. Jan Stins: "Kwaliteitshorloges voor sportieve mensen. Met name de Heuer dui kerhorloges - eventueel te koop met automatisch mechanisch uurwerk - zijn een begrip". Een weergaloos mooi hor loge - ook te koop bij Stins - is dat van de Deen Jacob Jensen, die ondermeer de apparatuur van B O ont wierp. Hij brak bewust met alle tradities in de vormgeving van horloge- kasten. In '87 werd het Jensenhorloge 'horloge van het jaar'. Wie op zoek is naar middenklasse uurwerken van goede kwaliteit tegen een redelij ke prijs treft aan het Dam plein Edox- en Zentrahor- loges aan. JAN STINS UURWERKMAKER/INSTRU MENTMAKER DAMPLEIN 7 MIDDELBURG 01180-36635 "De sluiers komen terug", zegt ze heel vrolijk. En: "Trouwen is weer leuk. De mensen doen er weer van alles aan. Ze willen er een onvergete lijke leuke dag van maken". De 63-jarige me vrouw G. Outermans-Weug verwijst naar de show die afgelopen maandag en dinsdag in Bruidshuis Fiesta werd gehouden. Er was ont zettend veel animo om te komen kijken in het schitterend verbouwde herenhuis aan de Dam in Middelburg. Tot voor kort was de zaak die zich sinds 1952 met bruidsmode bezighoudt ge vestigd aan de Lange Delft. Zoon Ruud en schoondochter Connie leiden het bruidshuis. Tijdens de show kon de keek van de week in het het bovenstukje en als applicatie op de slepen. "En het bruidsmeisje en de bruidsjonker zijn weer helemaal terug", zegt ze terwijl ze jurkjes en satij nen pakjes in de rekken toont. j bezoeker zien dat de zachte pasteltinten weer helemaal terug zijn. Licht rose, zalm en lila vallen daarbij het meest in het oog. Weliswaar is het grootste deel wit, pa kweg tachtig procent, maar de pasteltinten krij gen weer een kans. "Ik foto-album. De jaren zestig zijn qua stijl weer helemaal terug", aldus mevrouw Outermans- Weug. "Ook nu weer jur ken met slepen en de keu, de verhoging vanaf de taille die uitloopt in een sleep". De eigenaresse van Bruidshuis Fiesta ziet nog meer 'van toen' te rugkomen. Coupure kant bijvoorbeeld, verwerkt in Een fraai horloge uit de Eternacollectie. Jan Stins is exclusief dealer var, dit horlogemerk. Kinderen en tieners gaan dit najaar en komende winter gekleed als pilootjes uit de jaren '30 tot '50. De luchtvaart beheerst het jonge mode beeld. Jeans for you aan de Middelburgse Sint Janstraat heeft een grote collectie pilotenjacks en sweatshirts met motieven uit de tijd van 'die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten' maar ook een exacte kopie van het bomberjack uit de Tweede Wereldoorlog. Een patchwork deken in één dag vormt één van de verrassingen van De 4 Windekes. Mevrouw G. Óutermans-Weug toont een jurkje voor bruidsmeisjes. En de haarstukjes worden veel voller en royaler dan ze zijn geweest. In een vi trine draaien ze in de rondte, met pareltjes en lover tjes. Ook voor de heren is er nieuws. De cummer- band wordt nu ook gedra gen als vestmodel met passende strik. Het wordt vaak gecombineerd met de kleur van bloemen of corsage van de bruid. "En de heren worden ook mo debewuster. Ze kleden zich graag mooi in een bij de bruid passend pak". Een bruiloft is een unieke gebeurtenis. Kleding kan een belangrijke rol spelen. Bruidshuis Fiesta zal dan ook vaak om advies wor den gevraagd. "Als ie mand komt om te pas sen", legt mevrouw Outermans-Weug uit, "weten we vaak al met een welke jurk bij dat meisje past. Ik vind het al tijd heerlijk om een bruidje extra mooi te maken. Het komt niet vaak voor dat iemand een jurk draagt te gen ons advies. Overigens hebben we een goed opgeleid team. En dan nog iets. Iemand draagt zo'n jurk niet voor zich alleen, maar voor en kele tientallen mensen. Daarmee gaat ook een stuk naam van ons mee. We hebben er dus alle maal belang bij dat de trouwjapon goed staat en dat het meisje extra mooi is". De bruidsmoeders, vindt mevrouw Outermans, is een moeilijke groep. "We voeren daarin hele sjieke kleding. Maar moeders zijn vaak conservatief. Ze willen de jurk doordragen. Kardinale punt is dan dat we combinatiemogelijk heden aandragen. Maar wellicht omdat de jurken nogal prijzig zijn, koopt men ze niet zo makkelijk. Voor de bruidsmoeders hebben we weliswaar lang in voorraad, maar de meesten geven de voor keur aan driekwart". Spijkerbroeken blijven in. Naast de populaire band- plooimodellen is de jeans in strakkere, klassieke uit voering weer helemaal te rug. "Er is veel aandacht geschonken aan de kwali teit van stof en wassing. Door nieuwe methoden worden verrassend mooie effecten bereikt", zegt Sarah Warman-Clarissen van Jeans for you. "De trend is om de kleuren wat donkerder te houden in de super-stone, crêpe- of navy-washtinten. De ex- treemlichte snowwash is verleden tijd en heeft plaatsgemaakt voor de super-stonewash". Black denim jacks en spij kerbroeken veroveren dit najaar de markt van de tiener- en kinderkleding. Ze laten zich uitstekend combineren met de pilo tenstijl. Bonneterie, zoals sweatshirts en truien, hebben de modekleuren flessegroen, zwart, navy, bordeauxrood en grijs en bieden uitstekende combi natiemogelijkheden. Jeans for you - het vroe gere Little Jeans - onder ging onlangs een naams wijziging in verband met de opening van een zaak in Goes, waar behalve kinder- en tienermode jeans en vrijetijdskleding voor volwassenen worden verkocht. Binnenkort wordt het interieur van de Middelburgse vestiging in grijpend verbouwd. Pilotenstijl: dé grote mode voor jongeren.

de Faam | 1988 | | pagina 21