'Ik had er een nachtmerrie van' Koorkerk uitstekend decor voor Gregoriaanse hymnen Dagje Zeeland voor de Euhofa congresgangers RCS 1: bij eerste wedstrijd al raak Sporthal Baskenburg een scorebord rijker Niks meer hetzelfde bij Kik Schoenmode DE BRAND BIJ NEDPAM IN 1924 DE 10^ NOVIB CATALOGUS GRATIS BIJ U THUIS. Onderzoek: loopstoeltjes gevaarlijk Volgend jaar Zeelandbeurs Wijnproeverij in Vlissingen Tips studiefinanciering in mobiele vakbondswinkel Tiende Novib Catalogus uit Aero Club Zeeland viert eigen dak boven 't hoofd Lesje fijn vlees in De Weliinge van 1924 Angst SCHOLA CANTORUM GAST VAN ZEEUWS GENOOTSCHAP Wilma de Graaf is Wilma de Groot Ook met potjes naar de glasbak GEEN VERBOUWING MAAR METAMORFOSE Houtland Flipse sponsort VCK Floortje showt nieuwe collectie en waar •n het Vlissingen Woensdag 21 september 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER Het raadsel van de brandende tanks is opgelost. Vorige week berichtten we daar over naar aanleiding van foto's die de gepensioneerde Middelburger J. Wiegel ons toestuurde. Het blijkt een brand in een tank van de IMedpam, de Neder landse Petroleum- en Asphalt-maatschappij. Op 25 juli in 1924 begon de brand. Een enorme rookontwikkeling was op het eiland Walcheren te zien. Veel ouderen herinneren zich die ramp; ze waren er getuige van en spoedden zich erheen. Op de vraag hoe, wat en waar om kregen we een zo'n twintig brieven. Veel mensen meldden ons dat de brand van 25 tot en met 27 juli woedde, anderen dachten dat het wel vijf dagen of zelfs veertien dagen duurde voordat de brandweer de zaak volledig meester was. Ook is er een groot aantal ooggetuigen verhalen bij de brieven, waaruit we graag citeren. De nu 86-jarige J. Francke uit Oost-Souburg was wel heel per soonlijk betrokken. Het had hem ook kunnen overkomen. Hij werkte op de Ned Pam van 20 juli 1921 tot aan de brand. "Ik Vraag deze Catalogus van 64 pagina's met meer dan 500 handgemaakte artikelen uit de Derde Wereld aan. Schrijf een kaartje naar: NOVIB, Antwoordnummer 1304, 2501WB Den Haag of bel de Novib Telelijn 013-633355 (24 uur per dag, 7 dagen van de week). had slangenwacht", schrijft hij ons, "aan het schip dat in de binnenhaven lag. Ik ben om tien uur 's avonds naar huis gegaan. En de heer Willeboordse heeft me afgelost. Hij is bij de brand om het leven gekomen". De heer Francke vermoedt dat kortsluiting de oorzaak was. Een electrische kabel liep langs de trap van de tank om elk uur de stand van de vloeistof te kunnen meten. "De fabriek lag tussen het Kanaal door Walcheren en de Binnenhaven, waar nu de jachthaven is". Deze inzender stuurt ons ook foto's, waarop (in de verte) directeur Braat en bedrijfsleider Jaarberg zijn te zien. Mevrouw M. Algera-van der Hoek was een meisje van tien toen ze ooggetuige van de enor me brand was. "Het maakte een enorme indruk op me", meldt ze. Ze woonde destijds op het eiland aan de Kanaalstraat (te genwoordig Piet Heinkade). "We werden op een morgen wakker en keken geschrokken naar de dikke rookwolken, die aan de overkant van het kanaal over de huizen kwamen aandrij ven. Als je buiten kwam sloeg de warmte van de brand om je heen en tegen de huizen". Ver der schrijft ze dat er veel men sen zijn gevlucht. Uit angst dat er meer zou gebeuren, "wat ge lukkig niet is gebeurd. Maar de brand heeft wel veertien dagen geduurd". Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg werden. Ze woonde destijds in Middelburg en was vijftien jaar. "We hadden niet gedacht dat we zo dicht bij konden komen", schrijft ze in een uitvoerig oog getuige verslag. "Het was er be hoorlijk heet, als je er een tijdje stond. Men vreesde dat het niet bij één tank zou blijven". Of er nog meer tanks prooi van de vlammen werden weet ze niet. "De nacht er na had ik een nachtmerrie". Ze adviseert ver volgens om de archieven van de gemeente Vlissingen te raadple gen. "Ze zijn daar heel bereid willig om mensen die wat willen weten te woord te staan". Gevonden - Op 12 september 1988 werd door Trefcenter Mid delburg twee plastic tassen met de navolgende gevonde voor werpen ingeleverd bij de gemeente-politie Middelburg: dames-vouwparaplu, zwart; herenparaplu, zwart; pop; tasje, zwart linnen; speelgoed eendje; babyschoentje; kinderzonnebril; slabbetje; zilverkleurige arm bandjes; portemonneetje; hand schoen; fietstas; paar auto schoenen; kinderparapluutje; zuigflessen; rammelaar; kinder tasje; plastic bekertje; fietsslot; ceintuurs; riempje; diadeem; kindersokje; tas; tas met bad kleding. Sportfestijn - Het eerste Sport festijn Arnestein van av Dynamo uit Middelburg wordt gehouden op zaterdag 24 september op het industrieterrein Arnestein. Het parcours van het festijn, dat twee kilometer lang is, loopt via de Elektraweg en de Hercules- weg. De start van de prestatie loop van 10 kilometer is om 14.30 uur. Trimmers die tien ki lometer te veel vinden kunnen na 2, 4, 6 of 8 kilometer er mee stoppen. De loop-fietswedstrijd start om 1 5.30 uur. Deelnemers moeten vier rondes lopen. Na el ke ronde moeten er drie fietsron- des worden gemaakt. Bij de laat ste loopronde zijn dat er twee. Elke deelnemer moet dus 22 ki lometer fietsen, het laatste on derdeel, een skeelerwedstrijd over een ronde, begint om 17 uur. Wie mee wil doen kan con tact opnemen met Frans Was- sink, 01180-1 5183 of met Rei- nier de Rooy, 01180-26289. Tafeltennis - De competitie van de Walcherse bedrijfstafel- tennis vereniging gaat op woensdag 21 september van start. Deze avond spelen de teams uit de eerste en de helft van de teams uit de tweede klas. Voor de overige teams uit de tweede en derde klas begint de competitie op woensdag 28 september. Er doen dit seizoen 24 teams mee. 't Zand - Ook de winteractivi teiten van de Middelburgse Wijkvereniging 't Zand beginnen weer. De handvaardigheidsclub voor jongens is op maandag 3 oktober van 18.45 tot 20 uur, die voor de meisjes op dinsdag 4 oktober van 18.45 tot 20 uur. De repetities van de kindermusi calclub beginnen op donderdag 6 oktober van 1 8.30 tot 20 uur. Ook deelnemers voor de sport- afdelingen kunnen zich inschrij ven. Voor de volwassenen is er een damesgymclub, een kaart club, een contactgroep voor al leenstaanden en een toneelvere niging. De vrouwencontact groep Zandstroomcontact heeft eigen activiteiten, zoals volks dansen, gymnastiek, bloem schikken en maandelijkse koffie- contactmorgens. De meeste ac tiviteiten vinden plaats in wijk- gebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat. PCOB - De afdeling Middelburg van de Protestants Christelijke Ouderen Bond heeft woensdag 28 spetember de maandelijkse ledenvergadering in De Schakel aan de Middelburgse Bach- tensteene. Na het huishoudelijke gedeelte spreekt L.J. de Co- ninck, directeur van de Maat schappelijke Dienstverlening Walcheren, over 'Wat thuiszorg voor ouderen kan betekenen'. De vergadering begint om 14 uur. PVDA - In 't Anker aan de Vlis- singse Bonedijkestraat Wordt donderdag 22 september ge praat over het trage provinciale beleid wat betreft de aanleg van de S14. Op de ledenvergadering van de afdeling Vlissingen van de PVDA komt verder de reorga nisatie van het gemeentelijk ap paraat aan de orde. Ook wordt er een nieuwe penningmeester gekozen. De vergadering begint om 20 uur. Vrouwenraad - Omgaan met conflicten, is de titel van de cur sus die de Zeeuwse Vrouwen raad organiseert op 12, 13 en 14 oktober. Meer informatie en opgave voor 30 september bij de Zeeuwse Vrouwenraad, postbus 429, Middelburg. Tel: 01 180-34733. SWOW - Gezondheid en ouder worden is het thema van een aantal bijeenkomsten die de Stichting Welzijn voor Ouderen Platteland Walcheren houdt. Platteland bewoners van Wal cheren ouder dan 60 jaar kun nen zich opgeven voor de serie van acht bijeenkomsten. Plaats van handeling is het Diensten centrum To Mortiere, Van Vol- lenhovenstraat 14 in Arnemui- den, telkens van 14 tot 16 uur. Spanje - Het bezitten, huren of verhuren van een huis in Spanje kan soms zwaar tegenvallen. Vaak ontbreekt de kennis van de Spaanse Wet- en regelgeving en is er een taalbarrière. Om hier wat aan te doen organiseert de Nederlands-Spaanse Kamer van Koophandel het seminair "Uw onroerend goed in Spanje". In lichtingen heirover bij: Nederlands-Spaanse KvK, Be- zuidenhoutse weg 181, Den Haag, tel: 070-820551/477529. Kookcursus - Plattelandsman nen van Walcheren die een een voudige, gezonde maaltijd willen bereiden en dat voorheen niet konden, krijgen nu de kans om de schade in te halen. De Stich ting Welzijn voor Ouderen Plat teland Walcheren organiseert een kookcursus in de Huishoud school in Oostkapelle. Deze cur sus start op 3 oktober om 16.30 uur. Meer inlichtingen zijn in de morgenuren verkrijgbaar bij de SWOW, tel: 01187-1541. De werkgroep muziek van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap heeft de Schola Canto rum uitgenodigd om te komen zingen in de Middelburgse Koor kerk. En daardoor kunnen de liefhebbers genieten van een bijzonder concert met Gregori aanse hymnen, waarvan som migen terugaan naar de vierde eeuw. De Koorkerk leent zich uitste kend voor dit optreden, omdat ongetwijfeld voor de reformatie de Gregoriaanse hymnen daar veelvuldig hebben geklonken. Het concert begint om 20.30 uur. Schola Cantorum De Vlissingse Sporthal Baskenburg is een scorebord rijker. Op ver zoek van de handbalvereniging Olympus stelde de Verenigde Spaar bank er een beschikbaar. Niet alleen Olympus zelf was er blij mee. Ook de wethouders C. de Keijzer en D.J.P. Bruinooge waren zeer te spreken over het geschenk. "De dienst Welzijnsvoorzieningen heeft er weer een prachtvoorziening bij", aldus De Keijzer. Op de foto: D.J.P. Bruinooge, districtsdirecteur van de Verenigde Spaarbank P.T. van de Steenove en C. de Keijzer. Als onderdeel van een 'Meet the Dutch-programma' komen de bezoekers van Euhofa Inter national in Noordwijk op woensdag 28 september naar Zeeland. Euhofa International is een internationale vereniging van directeuren van hotel- en toeristische scholen. Jaarlijks houden de directeuren een con gres, telkens in een ander land. Met twee doelstellingen gaan de schooldirecteuren rond de tafel zitten: kennis maken met het gastland van dat jaar en een onderwerp uitdiepen dat van belang is. Dit jaar luiden de on derwerpen: 'Global trends en local quality' en 'Meet the Dutch'. In de buitenpaviljoens op het gazon van het Park Westduin in Vlissingen wordt van zaterdag 13 tot en met woensdag 17 mei 1989 voor de derde keer een Zeelandbeurs gehouden. Bu reau Beurzen Organisatie bv uit Eindhoven heeft plaats voor 110 stands. Detailhandelaren, commerciële dienstverleners, voorlichtende instanties en so ciaal culturele instellingen kun nen zich nu al inschrijven. De organisatie verwacht 25.000 bezoekers op de beurs. "De Zeelandbeurs is een beurs van niveau", zegt directeur M.H. Delissen. "Dus geen overdekte braderie". Voordelen voor de deelnemers zijn er volgens hem volop. "Ze kunnen kennis ma ken met een nieuw klantenpo- tentieel, krijgen een grotere naamsbekendheid en een extra stuk omzet op korte en lange termijn". Wijnliefhebers kunnen hun hart vrijblijvend ophalen bij de wijn proefdag van Alberto in Vlissin gen. Donderdag 22 september staan er in clubhuis Marathon De Boerderij aan de Vlissingse Bosweg speciaal voor deze ge legenheid geselecteerde rode en witte wijnen voor hen klaar. De proeverij begint om 20 uur. Het thema van de proeverij is 'Europa'. De wijnen zijn dus af komstig uit Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal en Bulgarije. De wijnliefhebbers kunnen hun er varingen op een wijnproeffor mulier noteren. Ook kunnen ze een kortingskaart winnen bij het 'blind proeven'. Aanmeldings formulieren voor de gratis proe verij zijn verkrijgbaar bij Alberto aan de Vlissingse Gildeweg. De honderddertig deelnemers van het congres maken een boottocht over de Oosterschel- de op historisiche zeilschepen en brengen een bezoek aan de Oosterscheldewerken en eten zich vol bij een 'Zeeuws banket' in de Grote Kerk van Veere. Ver der staat er een bezoek aan Zuid Beveland op het programma. Het dagje Zeeland is mogelijk door een samenwerking van de provincie Zeeland, de Selectie Zeeuwse Horeca Bedrijven en het Delta College uit Middel burg. De laatste heeft sinds au gustus 1987 een manager ondernemers opleiding voor de horeca-branche en is dus zeer ingenomen met het bezoek. "Nationale en internationale contacten werken innoverend en stimulerend", aldus C. Zuid- dam, directeur van het Delta Soms gaat er iets helemaal mis, zoals vorige week in het verslag van de leer-modeshow van Wil ma de Graaf. Kennelijk volledig in de war gebracht door al het moois dat werd getoond schreef de verslaggever wél de goede naam in zijn aanteken boekje maar zette de verkeerde naam op het beeldscherm. Niet één keer maar wel drie keer. Oerstom, want het moest na tuurlijk Wilma de Groot zijn en niet Wilma de Graaf. Inmiddels heeft de verslaggever van zijn fout 'geleerd': duidelijker schrijven.... College. "In het kader van het provinciaal, toeristisch- recreatief beleid kan het Delta College een belangrijke bijdrage leveren. Verhoging van de gast vrijheid begint immers bij scho ling en up-dating van de horeca ondernemer". Dit argument plus het grote aan deel van de horeca in de Zeeuw se economie waren voor de pro vincie redenen om de congres gangers van Euhofa Internatio nal naar Zeeland te lokken. In vergelijking met andere Euro pese landen staat Nederland aan de glasbakkentop. Elke Ne derlander levert jaarlijks vijftien kilo glas in. De helft van al het geproduceerde verpakkingsglas belandt daardoor in de glasbak. Dat zijn hoofdzakelijk flessen, want ondanks alle goede wil verdwijnen vrijwel alle glazen potten nog steeds in de vuilnis bak. De Stuurgroep Promotie Glasbak is daarom met een nieuwe promotiecampagne be gonnen. Glas is geen afval maar een hoogkwalitatief verpakkingsma teriaal, vindt de Stuurgroep. Na recycling kan het steeds weer gebruikt worden. De glasbak spaart dus het milieu. De ko mende weken duiken overal posters op om dat nog eens ex tra duidelijk te maken. Ook kun nen basisscholen gratis lesmate riaal aanvragen. Voor wie niet beter weet is het een bloemenwinkel met schoe nen of een schoenenwinkel met bloemen. Gelukkig blijkt het het laatste te zijn. Kik Schoenmode aan de Kanaalstraat 47 in Oost- Souburg is verbouwd, hero pend en vandaar dus die bloe menzee die de 'leek' in verwar ring brengt. "Overweldigend", omschrijft Jan Kik de heropening, die woensdag professioneel door zijn kleindochter Kim werd ver richt. "Enorm veel bloemen en positieve reacties van klanten, dus daaruit blijkt wel dat we goed hebben gekozen". De voormalige winkel is niet ver bouwd, maar heeft een volledi ge metamorfose ondergaan. Er is absoluut niets dat nog maar 'ruikt' naar het oude. De gevel is verwijderd en het donkere por tiek is eveneens vedwenen. In Wie vragen heeft op het gebied van studiefinanciering kan te recht in de rijdende vakbonds winkel van de Dienstenbond FNV. De winkel staat donder dag 22 september van 10 tot 17 uur voor de eerste keer in de Vlissingse Lange Zelke. De bezoekers krijgen advies van een vakbondsconsulente en een aantal kaderleden van de FNV, niet alleen wat studiefinancie ring betreft, maar ook over za ken als werk, belasting, uitke ring en loonstrookje. De vak bondswinkel is een tot kantoor omgebouwde streekbus met ze ventien vaste standplaatsen in het zuiden van het land. De bus staat voortaan om de vier we ken in Vlissingen. plaats daarvan een nieuwe rood/witte gevel, met veel glas en dus duidelijk 'drempelver lagend'. Uiteraard is ook het interieur aangepast. Een overzichtelijke presentatie en een paar gemak kelijke zitjes om de schoenen te passen. "Maar", zo verzekert Kik, "de winkel mag dan wel to taal zijn veranderd, de persoon lijke bediening blijft voorop staan. Wat dat betreft blijven wij ouderwets". De Novib Catalogus is dit jaar al weer aan zijn tiende uitgave toe. In de gids, die gratis is aan te vragen, staan meer dan vijf honderd handgemaakte artike len, afkomstig uit alle hoeken van de Derde Wereld. De artike len variëren van sieraden tot serviesgoed en van speelgoed tot kerstspullen. De Novib en SOS Wereldhandel zorgen met deze catalogus voor een directe afzetmarkt voor klei ne bedrijfjes in de Derde Wereld. Opkopers en tussenhandelaren worden op deze manier uitge schakeld. De catalogus kan wor den aangevraagd met een kaart je aan Novib, Antwoordnummer 1304, 2501 WB Den Haag of een telefoontje aan de Novib Te lelijn, 013 - 633355. Bij de eerste competitiewedstrijd hadden ze al geluk. De leden van RCS 1 kregen van Willy van de Boom van ABI Warmtetechniek uit Vlissingen en Breda nieuwe shirts en tassen. Op de foto van links naar rechts: Ton Uitterhoeve, Willy van de Boom, Edwin Tieiman, Ron de Visser, Kees Westerweele, Ron van Rosevelt, Eric den Boer, Wim Houweling, Jean Pierre van Lieshout, Martin Nijsse, Pierre van Lieshout en Janis van Eenennaam. Tweede rij: Walter van der Graaf, Richard van Ruiten, Danny Gabrielse, Mar co Hulshof, Ruud Verbeek, Jan Willem Dooge, Ronald Hamers en René Nijsse. Het eerste team van de voetbalvereniging VCK uit Koudekerke heeft van Houtland Flipse een nieuw tenue gekregen. VCK komt uit in de eerste klas afdeling en wordt getraind door Leen Verburg. Ook de A1 van VCK kreeg een nieuwe outfit van Houtland Flipse. Deze jeugdspelers komen uit in de hoofdklasse. Geluk hebben heet zoiets. De hele zondagochtend is het be wolking en nog eens bewolking en dat als het echt nodig is, trekt het wolkendek op en is er een stuk blauw te zien. En dat was wat de Aero Club Zeeland nu net nodig had om op klokslag twaalf 's middags drie parachutisten op het vliegveld Midden-Zeeland te laten lan den. Doel: vlaggen overhandi gen aan A. Birkhoff en A. Kan- nekens, deze twee prominenten met een 'vliegerhart' de dun doeken te laten hijsen, vervol gens door B. de Graaf een sleu tel te laten overhandigen en daarmee het kersverse clubge bouw van 'Alfa Charlie Zulu' of ficieel te openen. Feest dus bij de nog jonge vlieg club. Eindelijk een eigen dak bo ven het hoofd, na een tijd lang in de kost geweest te zijn bij de buurman, het paracentrum. En Floortjes Fashion uit Oost Sou burg laat vrijdag 23 september de nieuwe najaars- en winter collectie zien. De modeshow begint om 19.30 uur in wijkge- bouw De Zwaan in Oost Souburg. Aan de show verlenen verder Wave Hairstyling, bloemsier- kunst De Kakatoe en drogisterij parfumerie Scheltus hun mede werking. Een echte Souburgse aangelegenheid dus. feest wés het zondag. Het glas werd geheven en daar waar jeugdigen een koprol of een bui teling maken klommen de diver se leden (met 'zoemertjes' te la ten zien hoe feestelijk het alle maal wel was. Het allerblijst moest chef-instructeur Aad de Beijer wel zijn geweest. Ten minste als buitelingen en dat soort zaken graadmeters voor gepaste vreugde zijn, want wat hij met zijn oude tweedekker in de lucht uithaalde was geen stuntwerk maar een vreugde dans. En dat mocht ook best. Eind september begint in De Weliinge aan de Middelburgse Kruisweg de cursus Fijne Vlees keuken van het Bedrijfschap Slagersbedrijf. De acht cursus avonden bestaan uit een theo retisch en een praktisch gedeel te. De nadruk ligt op de praktijk. Bij het theoretisch gedeelte ko men zaken als algemene vlees- en vleeswarenkennis, de ver schillende vleessoorten en worstsoorten aan bod. In het praktijkgedeelte leren de cur sisten zelf filet americain, bitter garnituren, soepen en ragouts te maken. Ook garneerwerk, war me en koude sauzen en creatief tafelen staan op het program ma. Deelnemers krijgen elke avond voor twee personen vlees mee. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij A.S. van der Marei, 070 - 906802. Het ziet er zo leuk uit, zo'n kind in een loopstoeltje. Ook de kin deren zelf hebben de grootste pret. Toch zijn deze stoeltjes gevaarlijk, zo waarschuwt de Stichting Consument en Veilig heid in het blad Safe-druk. De kans op een ongeval is erg groot en bovendien remt de loopstoel het kind in zijn natuur lijke ontwikkeling. "De kinderen vallen vaak met stoeltje en al over drempels, ta pijten of van de trap", schrijft de stichting. "Gevaarlijke spullen, zoals een gloeiend hete theepot, zijn opeens binnen handbereik". De stichting dringt er bij impor teuren en detailhandelaren op aan om de veiligheid van de loopstoeltjes te verbeteren en raadt ouders af om er een aan te schaffen omdat de vertraging in het natuurlijke loopproces blijft bestaan. De heer A. Timmerman uit Vlis singen (geboren in 1901) meldt ons dat de stoffelijke resten van de man die verbrandde nooit zijn teruggevonden. Hij heeft ook een andere lezing over het ont staan van de brand. "De man had ijzeren schoenbeslag", ver moedt hij. Toen hij 's nachts de tanks controleerde heeft hij met die schoenen vonken getrokken, waardoor het vrijkomende gas vlam vatte, schrijft de 86-jarige ons. Meneer Melis uit Gaping denkt dat het slachtoffer in de tank viel met een brandende lan taarn op het moment dat teer werd gelost. Dat er van het slachtoffer Willebroordse niets meer werd teruggevonden weet ook de heer A.J. de Smit uit Vlissingen. Hij citeert ook uit het brandrapport. Mevrouw E.W. van der Putten- Goethals uit Veere ging met haar broer op de fiets naar Vlis singen toen de enorme rookwol ken voor iedereen zichtbaar zwager. dc Vl'% van Zijn van boekhand»?9//;? e,9enaar wa' er nou p1ec,es F Maa' weet hi, nier. Wat von,$,aaI' vaststaat ,s da °m we' 9aa, m ?924 °T «en sen "Brand in hl 'J''SS,n on". boorde hi, van ??6 s,a"' 'wijfeit, maar w?d„, en' Hl' le» om welk* h 0raa9 vve- echr gaat bfand hf» nou 'b ba, deae «- kJL* Jk*

de Faam | 1988 | | pagina 15