Veiligheid Zeeuwse veerboten cyJ HET VOORSPEL EN HET NASPEL. PZC Schoolvakanties DE BOEKEN HEET DE RODE PIJL 3x 28,- Karreveld bij Philipsdam OM MISSIES De veerboten over de Westerschelde zijn veilig. Desondanks zijn er altijd onderdelen, die nog verbeterd kunnen worden, zoals uitgebreidere brandblusvoorzieningen en het vaker houden van oefeningen. Fasen Kosten El j IN DE PZC STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT PZC Woensdag 14 september 1988 ABDIJ Waar de provinciale weg op Sint Philipsland de zeedijk kruist, rich ting Philipsdam, gaat provinciale waterstaat een karreveld aanleg gen. Het gaat om een stuk grond van een halve hectare, dat tussen de weg en de zeedijk overblijft - in vaktermen een overhoek. Een karreveld ontstaat, doordat klei achter de binnenkant van de dijk wordt afgegraven om die dijk te versterken. Achter de dijk komt dan nat grasland met lang gerekte plassen. De graslanden worden karrevelden genoemd, omdat de afgegraven klei met karren werd afgevoerd. Het karreveld, dat in de over hoek op Sint Philipsland wordt gemaakt, krijgt drie niveaus. Het hoogste ligt vijftig centime ter boven NAP en valt in het voorjaar droog. Het kan dan die nen als broedplaats voor vo gels. Eromheen komt op NAP- niveau een drassig terrein, waarvan wordt verwacht, dat er zoute planten zullen gedijen, zoals zee-asters en zeebiezen. Het laagste niveau wordt ge vormd door slootjes of gripjes op 20 centimeter beneden NAP. Bij een normale zomer zal in de gripjes ook steeds water staan, wat gunstig is voor vo gels. De slootjes kunnen dan namelijk als fourageergebied worden gebruikt. Het karreveld krijgt een eigen waterhuishou ding, los van het polderpeil. De inrichting van de overhoek tot karreveld past in het recente wegenbeleid van de provincie natuurlijke ontwikkelingen te sti muleren. Zo werden de overhoe- ken bij de kruising Rijksweg 58 en de doortrekking van de weg Zeelandbrug-Goes ingericht vol gens het oude patroon van moernering. Door die inrichting werd ingespeeld op de ont staansgeschiedenis van het Poelgebied. Er is een zoet- zoutmilieu ontstaan met natte en droge gebiedjes. De ervaring heeft inmiddels ge leerd, dat de vogels en andere dieren die zich in de overhoeken ophouden, zich niet storen aan het langskomende verkeer. Het aantal dieren, dat er wordt doodgereden wijkt niet af van dat langs autowegen elders in het land. De dieren worden wel verstoord als automobilisten stoppen en uitstappen om de natuurlijke ontwikkelingen in de overhoe ken van nabij te bekijken. Mi Maandag 19 september verga dert de statencommissie wel zijn. De aanvangstijd is 14.00 uur en op de agenda staat het gs-voorstel een extra bijdrage te verlenen aan de deeltijd lerarenopleiding in Zeeland. Dinsdag 20 september, 19.00 uur, bespreekt de commissie basis- en eerste lijnsgezondheidszorg uit de pro vinciale raad voor de volksge zondheid de subsidie-aanvraag van de stichting Crossroads Zeeland. De subsidie is nodig om gehandicapten die thuis wo nen met praktische dingen te kunnen helpen. Ook de voort gang in de bevolkingsonderzoe ken naar baarmoederhalskanker en borstkanker komt ter sprake. De vergadering wordt gehouden in Terminus, F. den Hollander laan 37, Goes. Ook de commissie verpleeghui zen en gezondheidszorg voor ouderen uit de provinciale raad voor de volksgezondheid verga dert in Terminus. Op woensdag 21 september, 9.45 uur, bespreekt de commissie de sa menvoeging van de verpleeg huizen Maria Terweel en De Werfkampen, beide op Zuid- Beveland. Andere agendapun ten zijn een advies over psychi sche stoornissen bij bejaarden en verpleeghuishulp aan men sen, die thuis of in een bejaar denoord wonen. De commissie basisonderwijs en speciaal onderwijs uit de pro vinciale onderwijsraad vergadert 21 september om 14.00 uur. De commissie bespreekt onder meer de ervaringen die zijn op gedaan met het maken van on derwijskundige rapporten voor leerlingen die (tussentijds) van school gaan en de opleiding van leraren in het speciaal onder wijs. Er is een advies om daar voor een extra leerjaar aan de pedagogische academies op te nemen. De commissie beraadt zich op een vervolg op de stu diedag van de provinciale onder wijsraad van vorig jaar met als onderwerp de opvang van leer lingen nu het speciaal onderwijs niet mag uitbreiden. De commissie voor het water beheer vergadert 21 september, 16.00 uur. Een rapport over de ontzilting van het Zoommeer en het grondwaterbeleidsplan voor de hele provincie staan op de agenda. De statencommissie voor ruim telijke ordening vergadert vrij dag 23 september, 9.30 uur. De begroting 1989 van het natuur- en recreatieschap De Grevelingen en de notitie wo ningbouw Zeeland komen ter sprake. Om 14.00 uur, ook op 23 sep tember, vergadert de staten commissie milieuhygiëne. De commissie bespreekt het mi lieuverslag 1987 van provinciale waterstaat. Alle vergaderingen zijn open baar. De statencommissies en de commissies uit de provincia le raad voor de volksgezondheid beginnen hun beraadslagingen met spreekrecht voor het publiek. Vergaderplaats is steeds - tenzij bij de betreffende aankondiging anders vermeld - het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. DE FAAM - DE VLISSINGER IEUWS Na het ongeluk met de Engelse veerboot Herald of Free Enter prise heeft de provincie een on derzoek laten instellen naar de veiligheid op de veerboten van de Provinciale stoomboot diensten Zeeland (PSD). Het Bureau voor Scheepsbouw ir. P.H. de Groot in Bloemendaal deed het onderzoek en kwam eind vorig jaar tot de conclusie, dat de Westerscheldeveren vei lig zijn. Tegelijkertijd deed het bureau aanbevelingen om de huidige veiligheid nog te ver groten. Een goed deel van die aanbeve lingen heeft het dagelijks bestuur van de provincie over genomen. Als de radarinstallaties op de oudere veerboten aan vervan ging toe zijn, worden zij meteen voorzien van betrouwbare plaatsbepalingssystemen en het personeel krijgt vervolgens een cursus om met de nieuwe appa ratuur om te kunnen gaan. De waterdichte deuren van de Prin ses Beatrix moeten vanuit de stuurhuizen te bedienen zijn. De andere veerboten hebben zo'n voorziening al. Op de rijdekken van alle veerbo ten worden poederbluswagens geïnstalleerd, waardoor de au to's op de middelste rijbanen be reikbaar worden. Aan het blus water wordt bovendien een schuimconcentraat toegevoegd. De brandweercursussen die het PSD-personeel elke drie jaar volgt, worden vaker gehouden voortaan: een keer in de twee jaar. Ook zal geoefend worden met persluchtmaskers. Verder is het de bedoeling het personeel te oefenen met op- blaasbare vlotten, klimnetten en man-over-boordboten. Op alle schepen moet op dezelf de manier worden aangeduid hoe de vluchtwegen zijn en waar de zwemvesten zijn opge borgen. Ook moet op alle sche pen gebruik worden gemaakt van dezelfde soort alarminstruc tie. De afvoercapaciteit voor over slaand water was op de oudere schepen niet voldoende, waar door soms water op het rijdek bleef staan. De aanbeveling dat te verhelpen door water loospoorten met terugslagklep pen aan te brengen is inmiddels uitgevoerd. Alle tot nu toe genoemde aanbe velingen vallen in de eerste cate gorie, wat wil zeggen, dat zij op Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de scholen in Zeeland gevraagd de vakanties op elkaar af te stemmen. Vooral voor gezin nen, waarvan kinderen op verschillende scholen zitten, is dat van belang. Alle scholen in de provincie hebben een vakantieschema gekregen. korte termijn zouden moeten worden uitgevoerd. In categorie twee gaat het om maatregelen die binnen vijf jaar aan bod moeten komen. Daartoe hoort het aanbrengen van klimnetten en opblaasbare vlotten op alle veerboten. Nu heeft alleen de Prinses Juliana dit materiaal aan boord. De an-, dere schepen beschikken over reddingsvlotten met grijplijnen. Drenkelingen kunnen zich aan de grijplijnen vasthouden tot zij door een reddingsboot aan boord worden genomen. Voor de kapiteins, de stuurlie den en de werktuigkundigen ko men er cursussen hoe te hande len bij het lek worden van een veerboot. De kapiteins worden er verder in getraind paniek te voorkomen of te verminderen door hun optreden bij onge lukken. De derde categorie betreft de De herfstvakantie is bepaald van 17 tot en met 21 oktober. De kerstvakantie begint vrijdag middag 23 december en duurt tot en met 6 januari. De voorjaarsvakantie is van 6 februari tot en met 10 februari. De paasvakantie is in maart en wel van 24 tot en met 31 maart. Koninginnedag - 30 april - valt op zondag en scholieren treffen het niet, want de viering is daar door naar zaterdag 29 april ver schoven. De week daarna vallen twee vrije dagen: Hemelvaartsdag op 4 mei en bevrijdingsdag op 5 mei. De pinkstervakantie duurt voor het basisonderwijs en het (voortgezet) speciaal onderwijs twee dagen: 1 5 en 16 mei. Het voortgezet onderwijs krijgt dan lange termijn. Daarin valt het aanbrengen van diepgangsme ters die vanuit de stuurhuizen zijn af te lezen. Aanbevolen was ook dwars- schroeven aan te brengen op de dubbeldekker Prins Willem- Alexander. Met dwarsschroe- ven kan het schip namelijk ge bruikt worden op het veer Vlissingen-Breskens. Gs vin den, dat een besluit daarover afhankelijk is van het al of niet doorgaan van de plannen voor de vaste oeververbinding Westerschelde. De aanbeveling de zijtanks van de veerboten te vullen met bol len om de kans op kapseizen na lek worden te verkleinen, is niet overgenomen. De bollen, bij voorbeeld pingpongballen, zijn erg brandgevaarlijk. De voorzie ning is bovendien erg duur en het effect op grotere veiligheid is niet erg groot. Verder vinden gs, dat de kapiteins op de beide veerverbindingen grote ervaring hebben en de schepen krijgen begeleiding van de Verkeers dienst Westerschelde. volgens het schema maar één dag: 1 5 mei. Daar staat tegenover, dat 3e zo mervakantie voor het voortge zet onderwijs een week langer duurt: van 3 juli tot en met 18 augustus. De leerlingen uit het basisonderwijs en uit het (voort gezet) speciaal onderwijs begin nen de zomervakantie ook op 3 juli, maar zij worden op 14 au gustus weer op school verwacht. M kend op 135 duizend gulden. De provincie heeft dat geld niet en daarom moet de financiering aan de orde komen in de onder handelingen met het rijk over de bijdrage voor de veerdiensten in de jaren negentig. Ook provin ciale staten spreken zich over de voorstellen uit. De aanbeve lingen staan op de agenda voor de statencommissie voor wa terstaat en verkeer op 26 sep tember. Alle voorzieningen samen kosten ruim 5,3 miljoen gulden. Aan jaarlijks terugkerende lasten moet dan worden gere- Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Alle kranten staan dadelijks boordevol Want nieuws maakt weer meer nieuws, nieuws.Nationaal en inlernationaal.Maar.cndat Kn dat kan wel 'ns belangrijker zijn: het raakt u is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad immers persoonlijk. I' hoeft alleen maar even kunt u óók lezen wat de eventuele gevolgen zijn de bon in te vullen ofte bellen en ook dat nieuws voor uw eigen stad, streek of plaats. komt dagelijks bij u in debus. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Actie legen namaak'j f IAJ» ik profiteer van uw aanbod. De PZC, 'n dijk van een krant, 4 maanden lang voor NAAM: Adres: PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen) afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen i

de Faam | 1988 | | pagina 9