'Gaat het slecht met de zeehond, dan gaat het ook slecht met ons' Vrijdag modedag in Bellamypark VLISSINGEN HELPT Zwoele panfluit en swingende nostalgie Poets compagnie neemt schoenen onder handen Crèche niet het enige goede doel i| De man met het I gouden keeltje Bezoeker in beeld M uziekspektakel op Stadhuisplein Tekenwedstrijd voor de Zeeuwse zeehonden KwaUebaUen z&r*-SKWI s rrr—^5 Si Traantjes pinken bij de optredens Kippevel van Wawa-lnti PROGRAMMA BRADERIE Kinderfestijn op Oude Markt BRADERIE 88 Ook de rodeostier steunt de zeehond Demonstratie boxerskunsten Donderdag Vrijdag Zaterdag n Woensdag 24 augustus 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER Vlissingen helpt met'de braderie de zeehondencrêche in Pie- terburen door de opbrengst van de activiteiten af te staan en zoveel mogelijk donateurs te werven. Zeker nu de virusepi demie overal slachtoffers maakt is die hulp hard nodig. Lenie 't Hart van het opvangcentrum in Pieterburen opent donder dag om 10 uur vanaf het Betje Wolffplein de braderie, 't Hart zet zich al zeventien jaar in voor de zeehond. Als geen ander weet ze hoe veel tijd en energie het kost om een zieke zee hond op te vijzelen. Tijd en energie, maar vooral ook veel geld. ail t 's x m i§ a i.Jt 2 K -s Lenie 't Hart richtte in 1 971 zee hondencentrum in Pieterburen op. Na al die jaren is haar inzet niet verminderd. "Het is het waard", zegt ze. "De zeehond is een stukje erfgoed van Neder land. Daarbij staan mens en zee hond allebei aan het einde van de voedselketen. De signalen van de zeehond moet je verta len. Gaat het niet goed met de zeehond, dan gaat het ook niet goed met ons". "Door de epidemie hebben we het nu drukker dan ooit", zegt 't Hart. "Op het ogenblik zijn er tussen de zeventig en de tachtig zeehonden in de crèche. Dat zijn er bijna net zoveel als we anders per jaar hadden". Onder de 'pa tiënten' bevinden zich veel hui lers, jonge zeehonden die hun moeder kwijt zijn geraakt. Ook de vijf huilers die de laatste we ken in Zeeland aanspoelden von den er onderdak. Daarnaast logeert er in de crè che ook een groot aantal zee honden dat als gevolg van het virus te vroeg zijn geboren. Door de vroegtijdige geboorte hebben de baby's nog de dikke witte vacht die ze normaal bij de ge- De podia op de braderie staan voor pop. De invloed van het komende Sixties Festival is dui delijk te merken bij de program mering. Terwijl de jeugd er op los swingt zal menig oudere jon gere dan ook een traantje weg pinken bij het horen van de klanken uit vervlogen tijden. De Vlissingse Sjaucat bijt don derdagavond de spits af op het zestig vierkante meter grote po dium in het Bellamypark. Deze soul-blaasband biedt de bezoe ker op geheel eigen wijze be werkte covers. De band staat zaterdagavond op het podium van Delphi, Maritiem en Vanuus in de Walstraat. Het Vlissingse dansorkest Dreams verzorgt donderdagavond een optreden op de Kleine Markt. De muziek van de Boliviaanse groep Wawa-lnti is weer eens wat anders. "Muziek waar je koud van wordt", zegt P. Hup- kens van de Wereldwinkel Vlis singen, waar de groep tijdens de braderie dagelijks optreedt. Gehuld in "passende" kleding spelen de drie Indianen traditio nele muziek op authentieke in strumenten. Pasico, Julitan en Cecilio beho ren tot de Indianengroep Ayma- ras. Ze bespelen maar liefst ze- boorte verliezen. Als de jongen nat zouden worden, verdrinken ze door het gewicht van de vacht. Tijdige opvang is dus ook hier noodzakelijk. Om besmet ting met het virus te voorkomen worden alle zeehonden zo lang mogelijk in de crèche gehouden. Het opvangcentrum ontving on langs f 120.000,— van de Eu ropese Commissie. "Dat geld is uitsluitend bestemd voor de we tenschappelijke adviesgroep, voor de research naar en de bestrijding van het virus", bena drukt Lenie 't Hart. "Voor de ex ploitatie zijn nog steeds drin gend donateurs nodig. Omdat de overheidssubsidie maar tien procent van de kosten dekt, draait de crèche op giften en de contributie van de dertigduizend donateurs. Gelukkig zijn er ook veel acties. De één springt voor Pieterburen, de ander zwemt of danst (zoals de Middelburger Marco Ridderhof twee weken terug in Rotterdam, red.), echt fantastisch", lacht ze. "Het ini tiatief van de Vlissingse brade riecommissie vind ik natuurlijk geweldig leuk". Gezien het repertoire zal ook de Middelburgse band Sticky Fin gers, die donderdagavond in de Walstraat en vrijdagavond tegen de avond in het Bellamypark op de planken staat, de 'goeie ou we tijd' doen herleven. Covers laat vrijdag in de Walstraat van zich horen. Beatles, Stones, maar ook Druk werk en Toontje Lager. De L- band heeft een repertoire van bijna honderd nummers en is be reid om zaterdagmiddag in het Bellmypark alle registers open te trekken, 's Avonds doet de L- band, waarbij de L overigens voor leraren staat, dat nog eens dunnetjes over in café Frapo's, de organisator van het muziek- gebeuren. Wawa-lnti. ven verschillende fluiten, waar onder de pinquillo, de kena en de torkas. Ook de charango, een soort gitaar, de bombo, een zware trommel en de raspa pu- tutu, een koehoorn, behoren tot hun instrumentarium. De groep opereert vanuit Frankrijk. Daar houden ze zich ook bezig met de overdraging van hun cultuur en brachten ze samen met het col lege van Séclin een elpee uit. iüifl Een in Westkapelle aan-±$\ gespoelde huiler had het erlll erg naar z'n zin. Wie zich op de braderie in schrijft als donateur van de zee hondencrêche krijgt gratis een Pieterburen-button van de bra deriecommissie. Het achterstallige onderhoud aan schoenen is schrikbarend, ontdekte een aantal schoen- poetsters. Onmiddellijk verenig den ze zich in de Poetscompag nie. Sindsdien toeren ze door heel Nederland en kan geen schoen meer aan hun strenge oog ontsnappen. Van Kampen Schoenmodes aan de Oude Markt nodigde er eentje uit om donderdagmiddag de Vlissingse voeten eens onder handen te nemen. Of die schoenpoetster Asse poester, Doornroosje, Rozerood, Grietje, Goudhaartje, Lappen- bontje of de Prinses op de Erwt zal zijn, was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. Wel dat de kosten per gepoetst paar opvallend laag- zijn: afhankelijk van de moeilijk heidsgraad van de schoen tus sen de 10 en de 27 cent. Boven dien krijgt elke klant een zakje met poets-adviezen en een ech te dropveter kado. Kinderen kunnen zich uitleven bij het SKW op de Oude Markt. Niet alleen is er een Vlaamse kermis met oude volksspelen en een draaimolen, ook staat er een luchtkasteel waar naar har telust in kan worden gespron gen. Zaterdagmorgen is er een kinderbraderie, waar kinderen tot twaalf jaar hun spulletjes voor een maximumprijs van f 2,50 kunnen verkopen. Het is dus niet de bedoeling dat er groot waar zoals koelkasten of meubilair aan de man of vrouw wordt gebracht. Jonge muzikanten of acrobaten mogen zaterdagochtend hun kunsten vertonen en daarna met de pet rondgaan, 's Middags kunnen ze leuke prijzen verdienen met het ringsteken op de fiets. Stoffenhuis La Vaca en Koffie huis La Reine besteden tussen alle zeehondendrukte door ook aandacht aan andere dieren. Op uitnodiging van beide zaken verkoopt de clown Joli Jolig sa men met de bezetting van de stand van de dierenbescher ming miniatuur-schilderijen van zeehonden en andere dieren. Uiteraard biedt Joli Jolig zo'n zeehondenschilderij aan Lenie 't Hart aan. De opbrengst van de schilderijen gaat naar de cattery van het Dierenasiel Vlissingen. Bij La Vaca deelt de clown bal lonnen uit. Jolig is trouwens niet de enige die het asiel een warm hart toedraagt. Ook het Riversi de Combo, dat vrijdagavond bij de stand optreedt, staat een deel van de opbrengst van hun elpee af aan de cattery. Deze el pee en de single van Sandwich, waarvan de opbrengst naar de Ponyclub gehandicapten, het dierenasiel, de speeltuin en Ramschip de Schorpioen gaat, zijn bij La Reine te koop. De man die de braderie met een snelle babbel aan elkaar breit heet Alex Dronkers. Vanuit de radiokamer op de Oude Markt galmt de stem van de Middel burger voor het tweede brade riejaar over de Vlissingse bin nenstad. Daarnaast zal hij op straat ook regelmatig bezoekers - het liefst toeristen - enteren voor een flitsend interview. *A/ex Dronkers Dronkers bouwde in de loop der jaren een ruime ervaring als spreker op. Zo liet hij dit jaar voor de vijftiende keer op de braderie in Middelburg van zich horen, is hij regelmatig speaker bij modeshows en is hij al drieëntwintig jaar ster-reporter bij Radio Walcheren. Waarom? Gewoon. Omdat 'ie het leuk vindt. f /V/X 25-26-27 AUGUSTUSJ Bij de looporkesten op de brade rie wisselen zwoele panfluit klanken en jolige carnavalsklan ken elkaar af. Groupo Bolivia Canta is een Boliviaanse vier mansformatie, die, gehuld in traditionele kleding, de bezoe kers tot Zuidamerikaanse sfe ren zal brengen. Inter Scaldis Pi pes and Drums uit Vlissingen zorgt voor een Schots contrast. De Leutige Krabben uit Bergen op Zoom vieren het hele jaar carnaval. Zo ook op de braderie. The Top Hats struinen donder dagavond en zaterdagmiddag over het braderieterrein. Na ge dane arbeid grijpen de zes heren Rijden op een rodeostier, dar ten, hip-hoppen, smijten en er nog het goede zeehondendoel mee steunen ook. Dat kan in het Bellamypark waar het SKW speciaal voor de jongeren haar tenten heeft opgeslagen. De Vrolijke Keuken en de com- puterhoek zijn donderdag en vrij dag geopend. Tegelijkertijd kun nen de liefhebbers ook darten of het zenuwenspel spelen. Verder worden er speciaal voor deze gelegenheid ontworpen Pieterburen-shirts verkocht. Vrij dag is er een tafelvoetbaltoer nooi. Zaterdagmorgen kunnen de stoere figuren zich bewijzen op de rodeostier, 's Middags is het hip-hop-tijd met een graffity- wedstrijd, breakdance en rap- demonstraties en videofilms. Wie nietsvermoedend langs vi deotheek Vlissingen aan de Walstraat wandelt heeft alle kans om zichzelf tegen te ko men. Op een videoscherm van vier bij drie meter nog al liefst. Het gaat hier om de 'candid ca mera' van de medewerkers van het SKW, die stiekem opnamen van de bezoekers maken. Vide otheek Vlissingen wisselt deze opnamen af met speelfilms, vi deoclips en muziekfilms. hun instrumenten en gaan de straat op. Doel: wat meer fleur geven aan het dagelijkse bestaan. "Met vrolijke tonen, vervuld van nostalgie", beleeft Menno Rade- ma, die de trom en de toetsen voor rekening neemt. Van stevig swingende nummers zijn The Top Hats niet vies. Zolang die maar worden afgewisseld met samba's, walsjes en operette melodieën. The Top Hats bestaan behalve Menno Radema uit Theo Pill, Dim van Ooster hout, Johan Sinke, Jan van de Straate, Frans van Zandent en Reindert Hofland. Als voorproefje op de landelijke hindernisbaan- kampioenschappen op 3 sep tember in Vlissingen de monstreert een aantal boxers (juist, die honden) donderdag en vrijdag rond 19 uur zichzelf. Dit onder leiding van de Boxer kring Zeeland. "Boxers worden altijd in een hoekje gedrukt", verzucht een woordvoerster van de Boxer kring. "Ze staan bekend als dom en agressief. De demonstratie zal het tegendeel bewijzen". De gehoorzame boxers showen op het veld voor Frapo's aan het Bellamypark dat ze zich onder alle omstandigheden weten te gedragen. Ook tonen ze hun kunnen op de hindernisbaan. Betje Wolffplein 10 uur - Opening braderie door Leni 't Hart Bellamypark 14 tot 17 uur - Tekenen voor Pieterburen en andere jongerenactiviteiten SKW. 19 tot 21 uur - Zeskamp SKW en horeca. 18 uur - Podium: Sjaucat. 19 uur - Demonstratie Boxerskring Zeeland. Oude Markt Vlaamse Kermis, luchtkasteel en draaimolen. Binnenstad Wereldwinkel - Wawa-lnti 17 tot 18 uur en 20 tot 21 uur - Groupo Bolivia Canta. 19 tot 21 uur - The Top Hats. 19 tot 21 uur - Inter Scaldis Pipes and Drums. 17 uur - Podium Walstraat: Sticky Fingers. 19 tot 21 uur - Podium Kleine Markt: Dreams. Bellamypark 14, 15, 16 en 19.30 uur - Podium: Modeshows Vlissingse modezaken. 14 tot 17 uur - Jongerenactiviteiten SKW. 15 tot 17 uur - Tafelvoetbaltoernooi SKW. 18 uur - Podium: Sticky Fingers. 19 uur - Demonstratie Boxerskring Zeeland. Oude Markt Vlaamse Kermis, luchtkasteel en draaimolen. Binnenstad Wereldwinkel - Wawa-lnti. 11 tot 12.30, 15 tot 16 en 19 tot 20 uur - Groupo Bolivia Canta. 17 uur - Podium Walstraat: Covers. 19 tot 21 uur - Stand Dierenasiel: Riverside Combo. 19 tot 21 uur - De Leutige Krabben. Stadhuisplein 21 uur - Taptoe. Bellamypark 11 tot 15 uur - rodeostier SKW. 14 tot 16.30 uur - Hip-hop activiteiten SKW. 14 tot 15 uur - Kwalleballen. 16 uur - Podium: L-band. 21 uur - Frapo's: L-band. Oude Markt Vlaamse Kermis, luchtkasteel en draaimolen. 10 uur - Kinderrommelmarkt/braderie, 's Middags - ringsteken op de fiets. Binnenstad Wereldwinkel - Wawa-lnti. 13.30 tot 17 uur - De Leutige Krabben. 10 tot 21 uur - Groupo Bolivia Canta. 13.30 tot 17 uur - The Top Hats. 17 uur - Podium Walstraat: Sjaucat. Braderie betekent ook dit jaar taptoe. Vier showbands staan vrijdag avond weer garant voor een spetterend muziekspektakel. De jeugd- Deltaband Vlissingen verzorgt het voorprogramma. Vervolgens tre den Drumfanfare Alpha, Drumfanfare-Showorkest Deltaband, Showkorps Excelsior Delft en Die Tambourijnen van die Stadt Eynd- hoven op het Stadhuisplein aan. Jan Jacobs, directeur van de Stich ting Vlissingen Promotie en het VVV, neemt de presentatie voor re kening. Voor minder-valide toeschouwers worden er stoelen op het plein geplaatst. Warme tinten, prachtige stoffen, schitterende garens, van punk tot klassiek. De Vlisingse modezaken zetten samen met het modepromotieteam Alienne de hele vrijdag hun beste beentje voor. Onder het genot van een drankje op het gezellige terras kan de bezoeker zich op de hoogte stellen van de najaars- en wintermode. De kleding komt van Utopia, X-Ray, Bubbles, de Pantalon, Hans Knuijt, Van de Vorst, Steketee, Zijnen, Silhouette, Patachou en Wallstreet Fashion. Almonde en 't Carillon verzorgen de brei en wolmode, de Drie Tonnetjes de bijoux en Hardy Optiek de brilmode. De provincie Zeeland, rijkswa terstaat en de dienst natuur-, milieu- en faunabeheer schre ven voor de zeehonden in de Zeeuwse wateren een teken wedstrijd uit. Het SKW Vlissin gen doet op de braderie hetzelf de voor de zeehonden in Pieter buren. Een samenwerking lag voor de hand. Leuk voor de kunstenaars in de dop (tot en met 1 8 jaar) die don derdagmiddag hun tekening tus sen 14 en 17 uur bij het SKW gaan maken. Niet alleen lopen zij de kans dat hun ontwerp op een affiche van het SKW verschijnt, ook dingen ze mee naar een tweedaagse reis naar Pieterbu ren, het boek van Lenie 't Hart of het boekje 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren. Steeds meer zeehonden vinden de weg naar de Zeeuwse wate ren. Met de tekenwedstrijd wil de projectgroep 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren' duidelijk maken dat de dieren zich alleen maar thuis voelen in een rustige omgeving. Op de braderie staat een stand met stickers, folders en alle achtergrondinformatie over de zeehonden in de Zeeuw se wateren. Ook het gelijknami ge boekje is daar te koop. .hak met water raadselachtige erSoon 1 van de don(jerdaga- ii in *Sticky Fingers

de Faam | 1988 | | pagina 9