Jonge monumenten Onderzoek afvalverwerking Weg Oesterdam Onze doelgroep: van nul tot tachtig jaar' Harlekeijn terug van weggeweest vergunning gemeente domburg Zeehonden in Zeeland Ouders winkelen en kroost kijkt film Taille: een nieuwe modezaak Feyenoord speelt 'uit' tegen v.v. Arnemuiden Antiek in het Strandhotel Vroom en Dreesman in recordtijd heropend Krammer-Volkerak Aan provinciale staten wordt gevraagd 75 duizend gulden uit te trekken voor onderzoek naar afvalverwerking. Op 16 september komt het voorstel aan de orde in de statenverga dering. Haa.st Aanbod Kosten Studie BENETTON MIDDELBURG OPENT TWEEDE ZAAK provinciale griffie Woensdag 27 juli 1988 ABDIJ Sinds begin dit jaar worden in Zeeland jonge monumenten geïnven tariseerd. Het gaat om bouwwerken uit de periode 1850-1945. De inventarisatie vloeit voort uit het rijksbeleid, waarbij is bepaald, dat er een landelijk overzicht moet komen van bouwkunst en stede- bouw uit de periode midden negentiende eeuw tot de tweede we reldoorlog. Zeeland heeft de periode uitgebreid tot 1945. Zodoen de kunnen de permanente verdedigingswerken uit de oorlog en de wederopbouw bij de verzamelde gegevens worden gevoegd. Zeeland is in drie gebieden ver deeld om de inventarisatie systematisch te kunnen uitvoe ren. Walcheren en de Bevelan- den staan dit jaar op het pro gramma, Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland en Tholen vol gen in de periode december 1988-half juni 1989 en Zeeuwsch-Vlaanderen is de laatste regio met een onder zoeksperiode die de tweede helft van volgend jaar zal bes laan. De provincie heeft 95 dui zend gulden uit het monumen tenfonds beschikbaar voor de inventarisatie. De totale kosten bedragen 445 duizend gulden. Het rijk neemt het leeuwedeel voor zijn rekening. Eén van de permanente verde digingswerken die bij de inven tarisatie aan bod komen, is de verdedigingslinie op Walcheren. De linie liep via Valkenisse over Koudekerke en Abeele naar Fort Rammekens. Het Kanaal door Walcheren doorsneed de linie. Om toch goed verdedigd te zijn bouwden de Duitsers aan de Nieuwe Vlissingseweg (tussen Vlissingen en Middelburg) tank versperringen - ook wel "Höc- kerhindernisse" of "Rommel- asperges" genoemd. De tankversperringen bestaan uit meerdere rijen, op de punt Na de afsluiting van de Philips- dam vorig jaar april zijn in het Krammer-Volkerak grote delen van de slikken en schorren per manent droog komen te liggen. De bedoeling is dat die gronden met de aangrenzende (on)diepe wateren zich ontwikkelen tot natuurgebieden. Nu groeien op de slikken nog zoute planten, zoals zeekraal en zeeaster of lamsoren. Doordat het water verzoet, zal de vege tatie zich aanpassen en mogelijk gaan er orchieeën groeien en ontstaan er bossen. Om de natuur haar gang te kun nen laten gaan, is het niet toege staan op de drooggevallen schorren en slikken te komen. Ook de ondiepe wateren zijn verboden gebied. Aansluitend, maar buiten het Krammer-Volkerakgebied zijn recreatiegebieden aangelegd. Voor vissers zijn plekken op de dijk aangewezen. Ook de voge laars zijn tot de dijken "veroor deeld". Een kaartje met infor matie over Krammer-Volkerak is verkrijgbaar bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders in Zonnemaire, tel. 01112-1551 en bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, Mid delburg, tel. 01180-31400. M afgevlakte pyramiden. De hoog te is één meter. Aan de Nieuwe Vlissingseweg staat naast de versperring een bunker, die werd gebruikt voor het stallen van anti-tankgeschut. In de bunker is dan ook geen vuurpo- sitie gemaakt. Het is de enige in zijn soort in de Walcherse ver dedigingslinie. De tentoonstelling Zeehonden in de Zeeuwse wateren is van 29 juli tot en met 13 augustus te zien in Colijnsplaat. In het Dorpshuis De Brug (bij de haven) wordt onder meer uiteengezet waarmee zee honden zich voeden, waarom zij op rust zijn gesteld en wat eraan kan worden gedaan om de zeehondenbevolking in de Zeeuwse wa teren te vergroten. Doel van de tentoonstelling is vooral de watersporters die Co lijnsplaat aandoen, op de hoogte te stellen van de belangrijkste rustgebieden van de zeehonden in de Oosterschelde. Zeehonden moeders zogen hun jongen op de zandplaten. Langsvarende jach ten of op de platen lopende mensen verstoren de rust van de zee honden. Moeder en jong vluchten in het water en pas na verloop van tijd komen zij weer op het droge. De dieren hebben evenwel de hele laagwatertijd nodig voor de voeding. De eerste vier weken moet het jong zeshonderd gram per dag aankomen om daarna zelf op voedseltocht te kunnen gaan. De tentoonstelling in het Dorpshuis in Colijnsplaat duurt, zoals ge meld, van 29 juli tot en met 13 augustus. De openinstijden zijn van 15.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Maandag, dinsdag en zondagavond is de expositie gesloten. De toegang is gratis. WÊk DE FAAM I EUWS In zijn voorstel aan de staten schrijft het dagelijks bestuur van de provincie (gedeputeerde sta ten), dat steeds meer de nadruk gelegd gaat worden op verbran ding van afval. Het storten van vuil zal in de toekomst beperkt blijven tot stoffen, die niet ver der verwerkbaar zijn. Die lijn wordt aangegeven in plannen van het rijk (het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer). Voor dat het rijk definitief zijn stand punt bepaalt, wordt de mening van de provincies gevraagd. Sommige provincies volgen in hun afvalstoffenplan al de lijn van het rijk. Zo wordt in het ontwerp-plan van Noord- Brabant aangegeven, dat twee regionale verbrandingsinstalla ties moeten worden gebouwd: een in Moerdijk en een in het oosten. In de rijksplannen wordt ervan uitgegaan, dat een deel van het Zeeuwse afval in de .Moerdijkse oven wordt aan geboden. Overleg tussen de provinciale besturen van Noord-Brabant en Zeeland heeft geleerd, dat de buurprovincie in 1990 of 1991 de verbrandingsinstallaties in bedrijf wil hebben. De Brabantse bestuurders hebben bij Zeeland op een snelle standpuntbepaling aangedrongen. Als namelijk Zeeuws afval wordt aangebo den moet daarmee bij de capaci teit rekening worden gehouden. Het liefst zou Noord-Brabant in september al weten wat Zee land gaat doen. De provincie kan aan die wens niet voldoen. Aan de statencommissies mi lieuhygiëne en bestuurszaken is gevraagd of zij ermee akkoord gaan, dat de studie-opdracht al voor de statenbeslissing kan worden verleend. Maandag liep de termijn af, waarop de com missieleden konden reageren. Er werden geen reacties ont vangen, wat betekent, dat de opdracht nu kan worden verleend. In het onderzoek zal worden uit gegaan van het Zeeuwse afval- aanbod uit 1986. De cijfers uit 1987 zijn ook bekend, maar die geven een vertekend beeld, doordat toen nogal veel sane- ringsgrond (van bodemveront reiniging) is gestort. In 1986 werd 478 duizend ton afval gestort, bestaande uit 187 dui zend ton brandbaar en 291 dui zend ton onbrandbaar afval. Voor het totaal is per jaar zo'n 435 duizend kubieke meter stortruimte nodig. Volgens de Brabantse plannen zou het natte afval biologisch moeten worden gedroogd, waarna het met het droge afval kan worden verbrand. Een deel van het gedroogde - min of meer gecomposteerde - afval zou ach ter de hand gehouden moeten worden om als afdekking te die nen voor het nog te storten af val. Als het Zeeuwse vuil op die manier gescheiden zou worden, komt het aanbod op rond 136 duizend ton per jaar te verban- Provinciale staten beslissen 1 6 september over het onttrekken van twee stukjes weg aan het openbaar vervoer op Tholen. Het besluit is nodig voor het maken van de noordelijke aansluiting van de weg over de Oesterdam. Te onttrekken zijn 130 meter van de Veerweg, vanaf de aanslui ting met de Ceresweg in zuidelijke richting en 300 meter van de Gortzakweg (op het plan van wegen aangeduid als Kerkweg) vanaf de aansluiting met de Veerweg. De twee onderdelen van de wegen worden voornamelijk gebruikt voor landbouwverkeer. Door kavelruil is er echter geen perceelontsluiting meer langs de wegvakken. Voor de percelen die buiten de kavelruil vallen, worden uitwegen een landbouwdreven gemaakt naar bestaande landbouw- wegen. Tegen de plannen zijn drie bezwaarschriften ingediend. Vooral omrijschade wordt gevreesd, variërend tussen de 210 en 650 meter. Bij de aansluiting van de Oesterdamweg wordt een parallelweg aangelegd, die aansluiting krijgt op de Ceresweg. Ook wordt een viaduct gebouwd. Daardoor wordt onevenredige omrijschade voorkomen, aldus gedeputeerde staten in hun voorstel aan de sta ten. Gs vinden dan ook, dat de bezwaren ongegrond moeten wor den verklaard. Hl den afval. Als de scheiding voor af achterwege blijft heeft dat niet of nauwelijks invloed op de nodige stortruimte van niet te verbranden afval. In beide geval len zou namelijk 175 duizend kubieke meter minder stortruim te nodig zijn. Overigens is daar bij geen rekening gehouden met de verbrandingsresten, die ook moeten worden gestort en met de mogelijkheid tot algemene vermindering van het afvalaan- bod, bijvoorbeeld door geschei den inzameling en compostering van groente-, fruit- en tuinafval. Op basis van de rijksplannen heeft de provincie berekend, dat als het vuil in Zeeland verbrand zou worden de kosten per ton liggen tussen 157 en 182 gul den. Verbranding in Moerdijk komt op een bedrag tussen 137 en 160 gulden per ton. Als het vuil in een Zeeuwse terminal zou worden gescheiden en het brandbare deel zou worden aan geboden in Noord-Brabant lig gen de kosten tussen de 1 60 en 182 gulden per ton. In alle ge vallen komt nog een bedrag van honderd gulden per ton erbij voor de inzameling en het stor ten van het niet brandbare afval. Overigens moet ook rekening worden gehouden met hogere transportkosten, als het brand bare Zeeuwse vuil in Moerdijk wordt aangeboden. Tegenover de hogere kosten van de afvalverwerking staat het voordeel, dat aanzienlijk minder afval terecht zal komen op de Zeeuwse stortplaatsen. Gevolg daarvan is weer, dat het milieu minder zal worden be last: minder stank, minder meeuwen en minder verontrei niging van de ondergrond van de stortplaats. Bovendien kun nen de hogere verwerkins- kosten ertoe leiden, dat bedrij ven ernstiger gaan zoeken naar mogelijkheden van hergebruik van hun afval. Gemeenten zou den ertoe kunnen worden aan gezet de gescheiden inzameling van afval te verfijnen, bijvoor beeld door groente-, fruit- en tuinafval gescheiden in te za melen en vervolgens te com- posteren. Gedeputeerde staten willen de gevolgen voor Zeeland nader la ten onderzoeken door een ex tern adviesbureau. Bestudeerd moet worden of verbranding in Zeeland danwel in Noord-Brabant de voorkeur verdient. Verder moet worden onderzocht of het mogelijk is het vuil in een Zeeuwse termi nal te scheiden en het te ver branden afval daarna aan te bie den in Moerdijk. Ook moet wor den gekeken of oplossingen via België kunnen worden gebo den. De kosten van het onder zoek zijn begroot op 75 duizend gulden. Hl ■,«v Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Nog geen acht maanden gele den openden Loek en Marike van 't Westende hun Benetton- winkel voor kinderen in de Gee- repassage in Middelburg. Sinds zaterdag mogen zij zich de trot se eigenaren noemen van een tweede, aangrenzende zaak, waar nu ook volwassenen alles van hun gading kunnen vinden van hetzelfde Italiaanse merk. "De formule van Benetton is duidelijk en zeer goed herken baar", zegt de jonge eigenaar, die zelf uit de automatisering komt. "Er zijn meer dan vierdui zend Benettonwinkels over de hele wereld, waar uitsluitend dit merk wordt verkocht. De zaken worden altijd door vrije onderne mers geleid, die dus zelf eige naar zijn en ook zelf hun eigen collectie samenstellen. Voor de inrichting van deze winkel kon den we kiezen uit ongeveer tien Italiaanse voorbeelden, die daar na rechtstreeks uit dat land werd geleverd. Zelfs het opbou- Duin- en Strandtocht - Wan delsportvereniging De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen houdt voor andere vrolijke tippelaars zaterdag 6 augustus van 10 uur tot 14 uur een duin- en strand tocht langs de Walcherse kust, te beginnen bij het Strandpavil joen De Kanovijver in Vlissingen. Voor hen die alle 5 tot 20 kilo meters trotseren is er een me daille. wen en inrichten konden wij door Italianen laten doen, maar uiteindelijk bleek het goedkoper om dat door een Zeeuwse aan nemer te laten verrichten", zegt de prijsbewuste ondernemer. Zijn vrouw Marike stond al dage lijks in de kinderzaak, maar krijgt nu assistentie in verband met de uitbreiding. "Omdat de twee winkels door een opening met elkaar verbonden zijn, kan de klant makkelijk doorlopen. We vonden het best spannend zo snel al met een tweede zaak te beginnen", zegt Marike. "Maar de Zeeuwen beginnen te ont dekken dat dit merk helemaal niet zo duur is als men denkt. En nu wij een collectie hebben voor alle leeftijden tussen nul en tachtig jaar hopen we op nog meer toeloop. Ook toeristen zien we al steeds meer in de zaak". De Benettonwinkels zijn dage lijks geopend van half tien tot half zes. Alleen op maandag kan men pas om één uur 's mid dags terecht. Ook op de don derdagse koopavonden is de klant hartelijk welkom. Dit jaar moest het maar eens landelijk worden, besloot de Vlissinger Vromans van het Zeeuws bureau dat antiekbeur zen organiseert. En hij haalde twaalf vooraanstaande anti quairs uit het hele land over om van vrijdag 29 tot en met zon dag 31 juli hun koopwaar uit de etalages te halen en naar het Strandhotel in Vlissingen te ver huizen. Het grootste deel van de kost baarheden bestaat uit sieraden en kleine gebruiksvoorwerpen. Daarnaast zijn ook antieke klein- meubelen te zien. De pret begint vrijdag 29 juli om 16 uur. Tot 21 uur hebben an tiekfanaten de eerste keus. Za terdag 30 juli kan het publiek van 1 2 uur tot 21 uur terecht en zondag 31 juli kan er van 11 uur tot 17 uur gesnuffeld worden. Wie bij Miro Center in Vlissin gen gaat winkelen en merkt dat kroostlief plotseling is verdwe nen hoeft niet ver te zoeken. Zoon of dochter zitten geheid in de kinderbioscoop, die van woensdag 27 juli tot en met za terdag 1 3 augustus op het Miro Center plein een uitstekende stek heeft gevonden. "Een prima oplossing", conclu deert Miro-man J. Kleijne tevre den. "De klanten brengen de kinderen naar de bioscoop en gaan zelf rustig winkelen". Voor de jeugd is het bovendien dub bele pret, want behalve het kij ken naar non-stop tekenfilms worden de bezoekertjes in de pauze verwend met een glas li monade of een appel. En de en tree? Die is natuurlijk gratis! Anderhalf jaar heeft het ge duurd. Anderhalfjaar heette het café op de hoek St. Jo- risstraat/Zusterstraat Sjenee en sinds kort heet hetzelfde horeca-etablissement gewoon weer zoals de meeste mensen het kenden (s)tapperij 'Harlekeijn' Harlekeijn is dus weer terug van weggeweest. Echt veel is er niet veranderd. Eigenaars Paul van Hese en Stefan Strijd waren in de Sjenee-periode daar zelf werknemer dus weten wat er al lemaal omgaat. Ook het interieur heeft nauwelijks enige verande ring ondergaan, zij het dat de wanden nu wat 'versierd' zijn met muziekinstrumenten. Afgezien van het natje en droog je hebben de ondernemers plan nen genoeg. Voor wat het natje betreft: er zijn achttien verschil lende biersoorten verkrijgbaar en de wijnkaart kreeg wat meer aandacht. Het droogje biedt een uitgebreide spijskaart met een wisselend dagmenu, koude- en warme voorgerechten, mosse len in diverse variaties en alles wat een mens maar mag smaken. Iedere vrijdag zo tegen vijf uur 's middags heeft 'Harlekeijn' een gezellig borreluur en iedere eer ste donderdag van de maand komt een band, orkest, combo of trio de zaak vanaf 20 uur met 'levende muziek' nóg meer sfeer inblazen. Mevrouw Bergwerff opent de nieuwe V&D in miniatuur. Rechts directeur H. Bourdeaux van Walcheren in het klein. Zelden heeft een openingshandeling zó kort ge duurd en zelden waren sprekers zó vlug uitgepraat. Vrijdag onthulde mevrouw D. Bergwerff, confectie-vestigingsmanager van Vroom en Drees man in Middelburg, de 'junior-uitvoering' van het Middelburgse warenhuis in Miniatuur Walcheren. Het goot bakken van de hemel. Vandaar ook dat ze haar openingshandeling beperkte tot een "en hier mee verklaar ik de Vroom en Dreesman vestiging voor geopend", om vervolgens weer een veilige plek op te zoeken waar^ het in ieder geval droog was. Vestigingsmanager C. Laurense hield het door die zelfde regen eveneens kort, concludeerde dat van reorganisatie binnen het V en D concern op 'Minia tuur Walcheren' tenminste niets was te merken en liet de openingshandeling verder aan mevrouw Bergwerff over. Alles bij elkaar een record, want de totale plechtigheid duurde niet meer dan vijf minu ten. De regen langer. De Zeeuwse hoofdstad heeft er sinds zaterdag weer een mode zaak bij: 'Taille'. De modezaak aan de Vlasmarkt 38 in Middel burg onderscheidt zich niet al leen qua oppervlakte van ande re modezaken maar ook door het assortiment. Eigenaresse Renate Schneider- wind ontwerpt en maakt alles zelf en dat houdt dus een exclu sief en klein assortiment in. Maandag 1 augustus speelt het eerste elftal van Arnemuiden te gen Feyenoord. Na een zeven dagen durend trainingskamp in het Limburgse Meijel waarin de Rotterdammers in de diverse oefenwedstrijden uiterst pro ductief bleken en na een wed strijd tegen zondag tweede klasser Zierikzee, is het nu de beurt aan zaterdag tweede klas ser Arnemuiden om tegen Feye noord aan te treden. De oefenwedstrijden vormen voor de Rotterdamse club een onderdeel in de voorbereiding op het AD-tournooi in Rotterdam op 5 en 7 augustus, met deelna me van onder meer Feyenoord, FC Antwerp, Aberdeen en Real Madrid. Het team van Hans Kraay en Rob Jacobs heeft zich de afgelo pen maanden danig versterkt door het aantrekken van Ton Lokhoff (Nimes), Wlodi Smola- rek (Eintracht Frankurt) en John Metgod (Tottenham Hotspur). De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Van Citters- weg in Arnemuiden en de aftrap is om 1 9 uur. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Domburg heeft bij hen op 29 december 1987 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een bedrijfsloods openbare werken op een perceel aan de Brouwerijstraat 36b te Oostkapelle, kadastraal bekend gemeente Domburg, sectie H, no. 489/490. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van ge vaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 28 juli 1988 tot en met 29 augustus 1988 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Domburg, Markt 1 te Domburg op werkdagen van 9-12 ('s middags na telefonische afspraak: 01188-2710, tst. 17) en op maandagavond van 19-22 uur in het gemeenschapshuis Schuttershof, Kanonweistraat 30 te Domburg en in het gemeenschapshuis De Halve Maan, Torenstraat 35 te Oostkappelle; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 uur en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 28 juli tot en met 29 augustus 1988 kan tegen voornoemde vergunning beroep wor den ingesteld bij de afdeling voor de geschillen van Destuur van de Raad van State, Post bus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen be zwaren in te brengen. De vergunning wordt op 30 augustus 1988 van kracht, tenzij over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, 1e lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 27 juli 1988. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011

de Faam | 1988 | | pagina 7