Grondwaterplannen 10% tot 25% bij Zomerpeil Veerse Veer vergunningen gemeente mariekerke Na aanschaf instrument leren spelen in de zaak KORTING Groeneveld opticiens Brabants carnavalsdrankje specialiteit van het huis Turks op de basisschool Veerse Meer: langer recreatief WÊÊÊÊÊÊÊm, WÉÉS, Inspraak Bezwaren VERBODEN TOEGANG Op Walcheren is een fietsroute door het zeekleilandschap uit gezet. De routebeschrijving is gratis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie in Middelburg. provinciale griffie Strandrace voor fietscrossers in Westkapelle Presentatie Betaald voetbal in Westkapelle Wij willen ruimte maken voor de nieuwe najaarskollektie. Daarom tot 30 juli een grandioze korting op een deel van de montuurkollektie. Woensdag 20 juli 1988 ABDIJ Tot en met 21 september liggen ter inzage het ontwerp- grondwaterbeleidsplan en de ontwerp-verordening grondwaterbe schermingsgebieden Zeeland. De plaatsen, waarop de plannen kunnen worden ingezien zijn het provinciehuis, de gemeentehui zen, de kantoren van de waterschappen en de openbare bibliothe ken in de provincie. In het ontwerp wordt geen uit spraak gedaan over de heffingen die de provincie kan opleggen op basis van de wet bodembe scherming en de grondwater wet. Het dagelijks bestuur heeft die beslissing uitgesteld. De be doeling is, dat gedeputeerde sta ten voor het eind van het jaar hun standpunt bepalen. Het voorontwerp van de plan nen heeft afgelopen voorjaar ter inzage gelegen en er zijn toen vijf inspraakbijeenkomsten be legd. Ook zijn schriftelijke reac ties op de provinciale plannen gekomen. De reacties vanuit de bevolking zijn gebundeld in een memorie van antwoord en voor zien van het commentaar van gedeputeerde staten. Op som mige punten heeft de inspraak geleid tot verandering in de oor spronkelijke plannen. De plan nen zijn dus nu een stap verder: van voorontwerp zijn zij ont werp geworden. In de plannen wordt aangegeven waar zoet en zout grondwater in Zeeland wordt aangetroffen, welk gebruik van dat grondwa ter wordt gemaakt en hoe de verschillende functies zich tot elkaar verhouden. Verder wor den regels gegeven voor het be heer van het grondwater. Zo kan op de ene plaats meer water aan de grond worden onttrokken dan op de andere en in sommige gebieden - vooral de waterwin gebieden - gelden strenge eisen. Gedeputeerde staten houden vast aan het verwijderen van al le opslagmogelijkheden van aardolieprodukten in de be- schermingsgebieden. Dat doet zich vooral voor in het gebied bij Sint-Jansteen. Bedrijven, zoals tankstations en garages, zullen bij de verplaatsing schadeloos worden gesteld. Op welke ter mijn die verhuizing moet plaats grijpen, wordt nog niet aange geven. Van groot belang daarbij zijn de financiële gevolgen. Het is de bedoeling, dat daarover volgend jaar meer duidelijkheid komt, waarna een beslissing kan worden genomen. Voordat het uiteindelijke besluit valt, zullen de betreffende mensen in het gebied worden geraad pleegd. De grondwaterstand in de Schouwse duinen zal worden verhoogd. Om overlast voor de vroongronden in de Oosteren- ban en de Westerenban te voor komen, wordt in de winter het peil aangepast. In verband daar mee heeft het gemeentebestuur van Westerschouwen al toege zegd de afwatering te verbete ren voor de woonwijken. Gedurende de inzagetermijn - tot en met 21 september dus - kunnen op het ontwerp-grond- waterbeleidsplan en de ont werpverordening grondwater beschermingsgebieden Zeeland bezwaren worden gediend. De bezwaren moeten worden ge richt aan gedeputeerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Bij de pro vincie liggen de ontwerpen ter inzage in het informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg. Daar zijn ook een samenvatting van yfcTEflwftCEfliËD ÖRT: 46I WEÏ8; vSTRAFRECHT.J de plannen en de memorie van antwoord verkrijgbaar. De ope ningstijden zijn 9.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur. Telefoni sche bestellingen kunnen wor den gedaan op telefoonnummer 01180-31400. wm DE FAAM IEUWS Fietsen door zeekleilandschap Het informatiecentrum heeft ook beschikbaar het boekje Het Zeeuwse zeekleilandschap. Daarin wordt vermeld hoe het landschap is ontstaan en waar aan het landschap is te herken nen. Oudland, nieuwland, kreek ruggen, karrevelden en poel- gronden zijn enkele begrippen die aan de orde komen. De kennismaking met het Wal- cherse zeekleilandschap kan op de fiets gebeuren. Er is een tocht van 35 kilometer uitge zet, te beginnen in Veere en voerend langs Zanddijk, Middel burg, Gapinge, Serooskerke en Vrouwenpolder. Een kaartje maakt onderdeel uit van de rou tebeschrijving en aangegeven wordt waar poelgebieden wor den gepasseerd, of vliedbergen, drinkputten en vlakke plaat- grond. Na Zanddijk wordt de dijk langs het Kanaal door Walcheren een tijdje aangehouden. Daar groei en in het grasland en de sloten veel zoutplanten. Verder in de richting van Middelburg - ter hoogte van de Geersesweg is een grote kreekrug, overgaand in typisch kreekruglandschap aan de Prooyenseweg met veel begroeiing, boomgaarden, kwe kerijen en landhuizen. Links van de Golsteinseweg is poelgebied. De bult aan de Schellachseweg is geen vliedberg maar een restant van een kerkhof uit de zestiende eeuw. Schellach was toen nog een dorp. Het dorp Ga pinge ligt op een kreekrug. De route gaat over de Eendekots- weg en van daaruit is het hoger liggende Gapinge goed te zien. Langs de Eendekotsweg wordt ter linkerzijde een drinkput ge passeerd. Na Gapinge wordt de Snouck Hugronjeweg gevolgd en daar mee komen de fietsers op de vlakke plaatgronden, waarop vrij veel begroeiing staat. Aan het begin van de weg ligt een vliedberg. Na de Kokerheulweg en het fietspad langs de weg Serooskerke-Vrouwenpolder volgt de Boshoekweg. Deze weg ligt op de oudste zeedijk van Walcheren (rond 1200). De tocht gaat verder over de Huismanweg, de Lepelstraat en de Lijdijkweg. Vervolgens wordt kennis gemaakt met de kleine nieuwlandpolders langs de Noorddijk. De polders zijn in de veertiende en vijftiende eeuw bedijkt aan de noordkant. Later zijn daarom heen de duinen ont staan. Het gebied valt op door Recreëren op en langs het Veerse Meer kan dit seizoen vijf weken langer dan in voorgaande jaren. Dat komt doordat het zomerpeil in het meer (0,0 NAP) tot en met 2 oktober wordt gehandhaafd. Rijkswaterstaat heeft die maatregel genomen op aandrang van het recreatieschap Veerse Meer. De laatste twee jaar is al geëx perimenteerd met een tussenpeil in de nazomer. De waterstand werd toen verlaagd tot -0,30 m NAP. Het bleek, dat in die perio de recreanten meer van de mo gelijkheden van het meer ge bruik maakten, dan wanneer het winterpeil(-0,70 m NAP)al zou zijn ingevoerd. Als reactie daar op bleven ook de recreatiebedrij- ven rond het meer langer open. Nu zal het tussenpeil worden in gesteld op 3 oktober en op 31 oktober wordt de winterstand ingevoerd, die tot eind maart, begin april wordt gehandhaafd. Het recreatieschap Veerse Meer beoogt met de hogere wa terstand in de nazomer het toe ristenseizoen te verlengen en bij te dragen aan een betere vakan tiespreiding. Aan de stichting Promotie Veerse Meer (de sa menwerkende bedrijven rond het meer) is gevraagd met spe ciale "september-activiteiten" op de seizoensverlenging in te spelen. Voordat rijkswaterstaat is inge gaan op de wens van het recrea tieschap is overleg gevoerd met provinciale waterstaat, de dienst der domeinen, Staatsbos beheer, het consulentschap openluchtrecreatie van het mini- de vele lage dijkjes en de knot wilgen. Al fietsend wordt Vrou wenpolder bereikt - een dijk- dorp. Via het krekengebied - ontstaan bij de inundatie van Walcheren eindigt de tocht in Veere. Wie de rit van 35 kilometer in één keer te lang vindt, kan het ook in onderdelen doen. En na tuurlijk is het ook mogelijk er gens onderweg de route "op te pikken". Fietsroute en boekje over het zeekleilandschap zijn verkrijg baar in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 01180-31400. De openingstijden zijn op werk dagen van 9.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur. De fiets routebeschrijving is gratis, het boekje kost vier gulden. Hl sterie van landbouw en visserij en andere instanties, die belang hebben bij het Veerse Meer. Vier scholen voor basisonder wijs in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben van de provincie subsi die gekregen voor het kopen van lesmateriaal voor kinderen uit Turkije. Van het geld zullen boeken over taal en aardrijks kunde en geschiedenis in het Turks worden gekocht. Ook een kaart van het land van her komst kan uit de subsidie wor den betaald. De scholen zijn De Triangel, Sint Willibrord en De Golfslag in Ter- neuzen en Prinses Marijke in Axel. De Terneuzense scholen krijgen een bedrag van rond de 3,5 duizend gulden, die uit Axel komt op ruim 2,5 duizend gul den. Het dagelijks bestuur van de provincie gaat ervan uit, dat ook de gemeentebesturen mee betalen. Per school zouden de gemeenten op rond de 2,5 dui zend gulden moeten komen. De subsidies passen in het project onderwijs eigen taal en cultuur. De bedoeling van het project is kinderen uit emigrantengezin nen achtergrondinformatie te geven over hun land van her komst. De lessen worden ge deeltelijk in schooltijd en in de eigen tijd van de kinderen gege ven. Op Walcheren wordt vol gens hetzelfde project gewerkt. Daar worden lessen gegeven in Turks, Marokkaans, Moluks en Joegoslavisch. De provincie heeft daarin niet gesubsidieerd. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Mariekerke heeft bij hen op 30 december 1987 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een loods gemeentewerken, waarin is opge nomen een opslag voor klein chemisch afval op een perceel aan de Loodholseweg 6 te Grijpskerke, kadastraal bekend gemeente Mariekerke, sectie K, no. 438 (gedeeltelijk). Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van ge vaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 21 juli 1988 tot en met 22 augustus 1988 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Mariekerke, Dorpsstraat 3 te Meliskerke op werkdagen van 8.30-12.00 uur en iedere woensdagavond van 17-20 uur (voor inzage op woensdag avond telefonisch afspreken: 01186-2010, tst. 14); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Tevens is op grond van de artikelen 8 en 25 van de Wet chemische afvalstoffen bij de mi nister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer op 30 december 1987 een aanvraag ingediend om vergunning voor de opslag van klein chemisch afval. De vergunning en de daarbij behorende stukken liggen behalve op bovengenoemde plaat sen en tijden, ter inzage in de bibliotheek van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer, dr. Van der Stamstraat 2 te Leidschendam (gebouw A, kamer 008) op werkdagen van 9-12 en van 14-17 uur, behalve dinsdag- en vrijdagmiddag na 14 uur. Desgewenst kan een mondelinge toelichting op deze stukken worden verkregen bij de di rectie afvalstoffen en schone technologie van bovengenoemd ministerie (tel.: 070-209367, tst. 3025). Beroep Vanaf 21 juli 1988 tot en met 22 augustus 1988 kan tegen voornoemde vergunningen be roep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van Sta te, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c. van bovenge noemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aan toont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 23 augustus 1988 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, 1e lid van de Tijdelijk Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Middelburg, 20 juli 1988. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Het strand van Westkapelle is zaterdag 23 juli decor voor de 'internationale strandrace' voor fietscrossers. Voor de organisa tie tekenen de Crabcrossers uit MUZIEKCENTRUM NAAR GROTER PAND Hij ziet het helemaal voor zich, Pieter Martin, eigenaar van Mu ziekcentrum Middelburg, dat vanaf donderdag niet meer op Lange Delft 86, maar op num mer 80 te vinden zal zijn. In dit zoveel grotere pand zal naast de presentatie van instrumenten en de verkoop daarvan, ook het hele lesgebeuren een veel gro tere plaats gaan innemen dan voorheen. "Bij het aanschaffen van een in strument begint het pas", zegt muziekliefhebber Martin. "De koper heeft bepaalde verwach tingen en wij als Muziekcentrum willen hem niet alleen behulp zaam zijn bij het kopen maar ook bij het leren bespelen van het instrument. Het is in ons belang, maar ook in het belang van de klant dat dat or gel of die gitaar hem of haar plezier geeft, dat hij er ook van had verwacht. We hebben daarom in onze nieuwe winkel de twee bovenverdiepingen gereserveerd voor muzieklesfaciliteiten. Zowel in groepjes als privé kan de koper wegwijs worden gemaakt op zijn nieuwe in strument. Voorlopig hebben we deze mogelijkheden voor orgel, keyboard en gitaar, maar in de toekomst willen we ook lessen in andere instrumenten gaan ver zorgen. En ik kan u verzekeren", zegt eigenaar Martin, "dat de deskundige leraren in de rij staan om hier les te gaan geven". In het nieuwe pand zullen op de benedenverdieping al le verschillende instrumenten groepsgewijs een eigen plaats krijgen. Voor de keyboards en de synthesizers werd een aparte cabine gebouwd, waarin de klant rustig zelf de eerste pogingen kan doen op deze mo derne stukjes techniek. Voorin de zaak krijgt de blad muziek een plekje, evenals de blaasinstrumenten, die achter glas een veilig onderkomen vinden. Martin: "De totale presentatie komt in deze nieuwe zaak veel beter tot zijn recht en dat vonden wij na vijf jaar nodig, want het Muziekcentrum groeit gestadig en met de opening van de Oosterscheldedam komen onze klanten nu ook van Schouwen naar ons in Middelburg". Voetballiefhebbers kunnen zich weer verheugen op topvoetbal in Zeeland. Voetbalvereniging De Noormannen uit Westkapel le houdt 27 en 29 juli een voet baltoernooi met eredivisieclub Sparta, eerste divisieclub NAC en het eerste elftal van Arne- muiden als tegenstanders. Er zijn twee wedstrijden per avond. De eerste begint om 18 uur, de volgende om 19.45 uur. Maar dat is nog niet alles, don derdag 28 juli is er een treffen tussen Sparta en het Belgische Cercle Brugge. Deze wedstrijd begint om 19.00 uur. Naast al dit voetbalgeweld zijn er ook verlotingen, is er een ballonnen wedstrijd voor de jeugd en mu ziek van het looporkest van OKK. Alle wedstrijden vinden plaats in Westkapelle, terrein Prelaat aan de Domineeshofweg. De prijs uitreiking is op vrijdag 29 juli om 22.30 uur in Het Koffiehuis op de markt in Westkapelle. Bergen op Zoom en de VVV van Westkapelle. De wedstrijden staan in het teken van de ople vering van de zeedijk. Er doen zowel licentiehouders en niet-licentiehouders mee aan deze internationale wedstrijden Gereden wordt in drie manches verschillende leeftijdsklassen, e wedstrijden beginnen om 14 uur, dit in verband met het getij. Electron 1988 - Zaterdag 17 september en zondag 18 september kunnen techneuten, Einsteins en hobby isten terecht in het Scheldekwartier om daar Electron 1988, de manifestatie voor hobby en techniek, bij te wonen. Er zijn onder meer stands met allerlei techni sche koopwaar, er zijn demonstraties van modelbouw en fotografie. Openingstijden: 10.00 tot 18.00 uur. d\ Het waterpeil van het Veerse Meer blijft dit jaar langer ge handhaafd op zomerpeil: O NAP. Daardoor kunnen de wa tersportliefhebbers vijf weken langer gebruik maken van dit in ternationaal bekende water. Rijkswaterstaat zette deze stap op aandringen van het Recrea tieschap Veerse Meer, de orga nisatie die het reilen en zeilen van de recreatieve gebeuren als het ware beheert. Na 2 oktober zakt het peil weer tot -0,70 NAP. De afgelopen twee jaar is geëx perimenteerd met een tussen peil. Gebleken is dat het sei- zoensverlengend werkt. Ook aan de landelijk beoogde vakan tiespreiding wordt tegemoet ge komen, meent het Rekreatie- schap. De samenwerkende be drijven rond het Veerse Meer - verenigd in de Stichting Promo tie Veerse Meer - is gevraagd om evenementen te organiseren zodat de bekendheid van de sei zoensverlenging sneller op gang komt. Raambiljetten en stickers van het Recreatieschap Veerse Meer beogen de bekendheid te bevorderen. Evaluatie moet uitwijzen of dit experiment zin heeft gehad en of dit volgend jaar wordt herhaald. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. 'T SCHROBBELERKE IN ANDERE HANDEN Voor een bijzonder likeurtje moet de liefhebber in bunga lowpark het Kustlicht in Zoute- landen zijn. Daar schenken Er- win en Lia Vader in hun 'petit restaurant', annex bar, die ze onlangs hebben overgenomen, een Schobbelèrke, een Bra bants carnavalsdrankje, voor de klanten in. Ook het etablisse ment heeft deze in Zeeland on bekende naam gekregen. "De naam is niet nieuw", vertelt Lia- "De vorige eigenaar, een Brabander, heeft die bedacht en wij hebben dat zo gehouden. Wel hebben we nu in de bar eet gelegenheid voor 26 personen gecreëerd. Daarnaast heeft ons terras zestig zitplaatsen en blijft ook de friteszaak bestaan. Wij voeren in ons 'petit restaurant' een kaart met vis en vlees. Daar naast zal Erwin zich gaan toeleg gen op een specialiteit van het huis. We denken aan tongrolle tjes met zalm. Om alles aantrek kelijk te maken zal er iedere woensdag livemuziek optreden op het terras, maar dan moet het weer wel gaan meewerken. In de winter willen we gaan pro beren ook in het weekend de zaak open te stellen, want de Duitsers blijven hier het hele jaar komen op zoek naar 'frische Luft'. Die zeuren bovendien nooit over het weer, zoals de Hollanders", zegt de jonge hore- caonderneemster.

de Faam | 1988 | | pagina 9