Amerika-Middelburg provinciaal afvalstoffenplan 1987-1992 ter inzage Alcohol en ademanalyse Zeehonden GRATIS: deze maand Gas-electro combinatie Circus Bongo: het familiecircus IN HEHOEP KEUKENS Dierder Wat doen onze gedeputeerde staten? "Regeren en theedrin ken", ook wel "vergaderen en vooruitzien", ot zelfs "vooruit zien in de toekomst". "Ze drinken een glas, doen een plas en laten de zaak zoals het was, zo schreef een meisje uit Co lijnsplaat. Antwoorden \Tï\[ li! nuf AYIN f| f» Wat te melden? Postbus 5017 4330 KA Middelburg provinciale griffie HOEFIAAK De tweede kamer uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 12 juli weer verschillende bezwaar den tegen beslissingen op aan vragen algemene bijstand. De eerste zitting is om 10.00 uur en zij is gewijd aan een be slissing van burgemeester en wethouders van Middelburg. Twee inwoners van Vogelwaar de zijn het niet eens met de be slissing van het Hontenisser gemeentebestuur. Partijen wor den om 10.20 uur gehoord. Een Kloosterzandse inwoner vecht het besluit van burgemeester en wethouders van Oostburg aan. De zitting, die daaraan is gewijd begint om 10.40 uur. Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje in Oostburg heeft bij gedeputeerde staten beroep in gediend tegen een besluit van het waterschap Het Vrije van Sluis. Onderwerp is de verbete ring van de Zuiddijk, waarbij een deel van die dijk en van de Dwarsdijk moet worden afge graven. 't Duumpje is het met Oud-rijksarchivaris in Zeeland dr. P. Scherft heeft dat aange toond. De spreuk is ook jonger dan het wapen. In 1585 lieten de Zeeuwse staten een penning slaan met aan de ene kant de tekst Autore Deo, favente Regi- na en op de andere Luctor et Emergo. De tekst moet als ge heel worden gelezen en bete kent: "Door het gezag van God en de gunst der koningin wor stel ik en kom ik boven". De ko ningin is in dit geval Elisabeth van Engeland. De worsteling was die tegen Spanje. Pas later zijn het tweede deel van de spreuk en het Zeeuwse wapen samengevoegd. Het veer Anna Jacobapolder- Zijpe vaart over het Zijpe. On geveer de helft van de antwoor den op deze vraag was goed. Enkelen kozen voor de Krammer en anderen waren in de war ge bracht door de - tijdens de ten toonstelling nog - op handen zijnde ingebruikneming van de weg over de Philipsdam. Deze week, woensdag, is de weg ge opend en direct daarna is het veer uit de vaart genomen. Op het moment dat de vraag werd gesteld, voer de boot dus nog wel. Hoe luiden de eerste regels van het Zeeuwse volkslied was de volgende vraag. Misschien beïn vloed door de reclame gaven veel mensen aan "Geen duur der plek voor ons op aard". Het deze activiteiten niet eens. Het beroep tegen het waterschaps- besluit komt aan de orde in een zitting van de eerste kamer uit gedeputeerde staten op dins dag 1 2 juli, 11.00 uur. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten houdt op 12 juli om 1 1.20 uur zitting. Mevrouw Van Gremberghe uit Koewacht heeft bezwaar gemaakt tegen de beslissing van gs op een aan vraag van burgemeester en wet houders van Axel. Onderwerp is de bouw van een bedrijfswo ning aan de Hazelarenstraat in Koewacht. Alle zittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. moet zijn "dierder", waarbij dierder staat voor dierbaarder. Wat is de herkomst van de naam Neeltje Jans? Het enige juiste antwoord is: onbekend. Overigens doen wel allerlei ver halen de ronde over een scha penhoedster die op de plaat haar kudde hield en over een schip Neeltje Jans, dat in de monding van de Oosterschelde zou zijn vergaan. Bij de vraag buiten mededinging - over de bezigheden van gede puteerde staten - was de moge lijkheid geboden zelf iets in te vullen. Het goede antwoord werd op het formulier geboden: regeren, vooruitzien en vergaderen. Toevoegingen waren onder meer: discussiëren over de Westerschelde oeververbinding, proberen er geen zootje van te maken, plannen van en voor de provincie doorgeven aan de re gering en daarvoor subsidie vra gen, veel gratis reizen en lullen en zakken vullen. Een Biervliet- se schreef op rijm: Ze houden zich onder meer bezig met de belangen van de Zeeuwse wa terschappen, maar mevrouw Smit-Kroes wil hun gedachten- gang helaas niet snappen. De winnaars krijgen binnenkort de shawl of stropdas thuisge stuurd. Hl Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Woensdag 6 juli 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ I E WS bloedmonster kwam pas na twee of drie weken. Door de versnelde procedure kan de politie nu - bij een te hoog alcoholpromillage - het rij bewijs meteen invorderen. Vorige week zijn in verschillende politiebureaus in Zeeland ademanalyse-apparaten in gebruik genomen. De ademanalyse komt in de plaats van de bloedproef ter bepaling van het alcohol promillage in het bloed bij weggebruikers. De apparatuur staat opgesteld in de politiebureaus in Vlissin- gen, Middelburg, Goes, Terneu- zen, Tholen, Kruiningen, Hein- kenszand, Zierikzee, Seroosker- ke (W), Oostburg en Hulst. Het apparaat van Heinkenszand wordt in de zomermaanden af gestaan aan Renesse, omdat er in die tijd daar meer gebruik van wordt gemaakt. Behalve de agenten van rijks- en gemeente politie zal de Koninklijke Mare chaussee van de ademanalyse- apparatuur gebruik maken. De marechaussee is daartoe aan gewezen op de apparatuur van de collega's van rijks- en ge meentepolitie. Door de ademanalyse-appara- tuur is de politie in de gelegen heid op elk uur van de dag en nacht te bepalen of iemand te veel heeft gedronken en daar door niet meer aan het verkeer kan deelnemen. De procedure om het alcoholpromillage te be- Zeehonden in de Zeeuwse wa teren - de tentoonstelling over de terugkeer van zeehonden in Zeeland is tot 26 juli te zien in Zierikzee aan de Scheepstim- merdijk 4. Dagelijks tussen twee uur 's middags en zeven uur 's avonds is te zien welke soort zich vooral in de Zeeuwse wateren (weer) thuisvoelt. Andere aspecten die aan de orde komen, zijn de leef- en eetgewoonten van de zee honden en duidelijk wordt ge maakt, waarom de zoogtijd voor jonge zeehonden zo in alle rust moet verlopen. Na Zierikzee verhuist de ten toonstelling naar Colijnsplaat. palen is veel korter dan bij de bloedproef. Tussen de eerste blaasproef op straat en de ade manalyse op het politiebureau hoeft maar twintig minuten tijd te zitten en de uitslag is na de analyse direct bekend. Bij de bloedproef moet tussen de eer ste keer blazen en het afnemen van het bloed een uur tijdver schil zitten en de uitslag van het Overigens blijft de bloedproef bestaan, zij het dat die op ter mijn alleen nog in uitzonderings gevallen zal worden gebruikt. Tot 1 oktober 1989 hebben de politiekorpsen de gelegenheid om over te schakelen van de ene naar de andere methode. Daarna is de bloedproef alleen nog te gebruiken als de adema nalyse om gezondheidsredenen niet kan worden toegepast, bij voorbeeld bij een ernstige long ziekte of als de verdachte be wusteloos is. Een andere moge lijkheid is, dat de bloedproef wordt gebruikt om erachter te komen of een verdachte onder invloed van een andere stof dan alcohol is. De derde uitzondering is wanneer een verdachte niet voldoende meewerkt om de a- demmanalyse goed te kunnen volbrengen. Degenen die weigeren mee te werken aan de ademanalyse of de bloedproef lopen op termijn het risico, dat hun rijbewijs wordt ingevorderd. Een wetsvoorstel is daartoe in gediend. Volgende week worden ter gelegenheid van de summerschool in het Roosevelt Studiecentrum in Middelburg twee lezingen ge houden. Maandag 11 juli spreekt directeur dr. J.A. Gable van de Theodore Roosevelt Association in New York over de komende verkiezingen voor de president van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. De titel van de inleiding is The American presidential election of 1988 in historical perspective. Dinsdag 12 juli behandelt prof. dr. J.W. Schulte Nordholt de Neder landse beeldvorming over de Verenigde Staten. De heer Schulte Nordholt is emeritus-hoogleraar in de geschiedenis en cultuur van Noord-Amerika. Beide lezingen zijn onderdeel van de summerschool Amerika in het Roosevelt Studiecentrum in Middelburg. De summerschool - de eerste in Zeeland - is gewijd aan twee thema's: de politieke carrière van Theodore Roosevelt en aan de Europese beeldvorming van Amerika in de twintigste eeuw. De summerschool duurt van 10 tot en met 15 juli. Deelnemers zijn 32 studenten van de Open Universiteit en zij komen uit het hele land. Er zullen vier werkgroepen worden gevormd met een studie begeleider en een hoogleraar van de produktgroep Cultuurweten schappen van de Open Universiteit. Bedoeling van de cursus is in een week tijd, vaardigheden intensief te trainen. Daarbij gaat het vooral om vaardigheden die in het gebruikelijke "afstandsonder wijs" niet goed tot hun recht komen. De school is een initiatief van de produktgroep Cultuurwetenschappen van de Open Universiteit in samenwerking met het Roosevelt Studiecentrum in Middelburg. De inleidingen van de heren Gable en Schulte Nordholt zijn vrij toe gankelijk - ook voor niet-deelnemers aan de summerschool. Beide bijeenkomsten zijn in het Roosevelt Studiecentrum, Abdij 9, Mid delburg. Zij beginnen ook allebei om acht uur 's avonds. Op maan dag is de voertaal Engels en op dinsdagavond Nederlands. Belangstellenden wordt gevraagd zich telefonisch voor de le- zing(en) te melden voor maandag 11 juli aan het Roosevelt Studie centrum, tel. 01180 - 31590. Hl Regeren en theedrinken Veel bezoekers van de provin ciale kraam op de ZLM-Mani- festatie - twee weken geleden op Neeltje Jans - hebben aan de provinciale quiz meegedaan. Een kleine achthonderd ant woordkaarten werden ingele verd. De vraag over de activi teiten van gedeputeerde staten, die buiten de eigenlijke quiz viel, prikkelde de fantasie - zowel in positieve als in negatieve zin. Overigens bleken de standbe zoekers niet zo erg op de hoog te van wat de provinciale, dage lijkse bestuurders doen. Hun wordt aangeraden bij het informatiecentrum van de pro vincie de brochure Bestuurs- beeld aan te vragen (tel. 01180- 31400, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg). Van de bijna achthonderd ant woordkaarten, waren er maar drie helemaal goed. De prijswinnaars zijn mevrouw E. Maljaars-Overdulve in Spijke- nisse, de heer of mevrouw C. van Dis in Veere en de heer of mevrouw M.J. Zijderveld in Mid delburg. Overigens is besloten degenen die maar één vraag fout beantwoordden, ook voor een shawl of das met het pro vinciale wapen in aanmerking te laten komen. En dat zijn 39 mensen. De eerste vraag was: Van wie is de Zeelandbrug? Uit de drie mogelijkheden kozen de meeste mensen de juiste: de provincie. Toch waren erook nog al wat die rijkswaterstaat aan kruisten en enkelen dachten de brug toe aan de gemeenten en waterschappen op de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland. Waarop heeft Luctor et Emergo betrekking? "De strijd tegen het water", zo vulde 99 procent van de deelne mers in. En dat is fout. De spreuk heeft te maken met de strijd tegen de Spanjaarden. Domburg - De Mytylschool Zonneveld heeft de gemeente Domburg verzocht medewer king te verlenen aan energie besparende maatregelen in het schoolgebouw. De school doet dat op grond van het Besluit Bui tengewoon Onderwijs 1967. Voor deze maatregelen, een op timalisering van het cv-systeem en het invoeren van een verwar mingssysteem dat onafhankelijk van het aan de school verbon den revalidatiecentrum is, is toe stemming van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen nodig. B. en w van Domburg zijn het er in ieder geval al mee eens en verzoeken de raad medewer king te geven aan een concept besluit. Als het Ministerie toe stemming heeft verleend komt de beschikbaarstelling van een crediet aan bod. De commissie voor Financiën is door tijdnood niet meer om advies gevraagd. Per 1 augustus wordt er name lijk geen subsidie voor het ne men van energiebesparende middelen op scholen verstrekt. De raad vergadert dinsdag 1 2 ju li om 19.30 uur in het gemeen- tehuis. Veerse Meer - De heer A.L. van Geesbergen nam afgelopen woensdag afscheid als directeur van het recreatieschap Het Veerse Meer en als voorzitter van de Stichting Promotie Veer se Meer. Van Geesbergen zette onder meer twee surfcentra op en maakte van de Veerse Meer dagen binnen vijf jaar een eve nement van nationale en inter nationale betekenis. Als dank daarvoor werd hij benoemd tot erelid van de Stichting Promotie Veerse Meer. Verder kreeg het echtpaar van Geesbergen een videorecorder plus een band met een impressie van de Veerse Meer dagen 1988 en een gratis ligplaats voor het leven in de commerciële havens van het Veerse Meer. De opvolger van Van Geesbergen is de heer A. Hoevens. Denk en doe - Wie als favorie te hobby's denken en doen heeft kan dan dinsdag 1 2 juli zijn hart ophalen op de stoep voor Hotel Britannia-Watertoren aan de Vlissingse boulevard. Het Vlissings Aktiviteiten Fonds houdt dan in samenwerking met de Schaakvereniging Vlissingen en de Sjoelvereniging Schijf '83 Souburg van 19 tot 21 uur een denk- en doe-avond. Er worden onder meer een openluchtspek takel, snelschaken, een schaak computer, sjoelen en een gaten- bak gedemonstreerd. Voor het publiek dat (gratis) meedoet zijn er prijzen beschikbaar. Bij slecht weer wordt de avond in de De Ruyterzaal van Britannia ge- houden. Samenwerking - De Provinci aal Hervormde Jeugdraad, het Diocasaan Instituut voor Jeugd- en Jongerenwerk, de Katholieke Plattelandsjongeren, de Stich ting Overleg Kindercentra Zee land, Scouting Zeeland, de Zeeuwse Organisatie ter On dersteuning van het Sociaal Cul tureel Werk en het Zeeuws Ser vicebureau voor Jeugd-en Jon gerenwerk gaan per 1 januari sa menwerken. Vertegenwoordi gers van deze organisaties zul len plaats nemen in een federa tie. Deze federatie is verant woordelijk voor het algemene belang, terwijl de federatiepart ners intern aan hun specifieke doelstellingen werken. De fede ratie staat open voor nieuwe or ganisaties. De provinciale over heid krijgt dan dus te maken met een bestuur, een begroting en een jaarplan. In een brief aan het College van Gedeputeerde Sta ten verzoeken de organisaties hen binnen drie maanden te la ten weten of het Provinciaal Bestuur het eens is met de geko- zen samenwerkingsvorm. Evangelisatie-avond - In De Hoeksteen aan de Middelburgse Vrijlandstraat is maandag 11 juli een interkerkelijke evangelisatie- dienst. Medewerking wordt ver leend door James Mondeel als solist, de heer W. Winkelhof als organist en de gospelgroep First Love. De evangelist J.G. van der Meijden spreekt over 'Verwor pen en toch niet verloren'. Tele fonische inlichtingen zijn ver- krijgbaar via 01 180-14746. Onderscheiding - De heer P.J. Reijngoudt is al veertig jaar lid van de muziekvereniging 'Oefe ning na den arbeid' in Nieuw- en Sint-Joosland. Afgelopen vrij dag ontving hij daarom van de Middelburgse loco burgemeester G.B. Schoenma kers een zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Vriendschapsevangelisatie - In het Internationaal Christelijk Conferentie- en Vakantiecen trum De Burght aan de Hoge- weg in Burgh-Haamstede wor den van 11 tot en met 14 juli se minars over Vriendschaps evan gelisatie gegeven. Maandag 11 juli spreekt Peter Vlug om 9 uur en Henk Geling om 10.40 uur. Dinsdag 12 juli komt Peter Vlug nogmaals om 9 uur aan bod. An ne van der Bijl is om 10.40 uur aan de beurt. Woensdag 13 juli spreekt om 9 uur Floyd McClung en om 10.40 uur Anton Schulte. Donderdag 14 juli spreekt Floyd McClung zowel om 9 uur als om 10.40 uur. Die morgen treedt ook Aad Peters met zijn poppen theater op. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat, van 8 juli tot 9 augustus 1988, het afvalstoffenplan van de provincie Zeeland voor een ieder ter inzage ligt. Het afvalstoffenplan is vastgesteld door provinciale staten op 30 oktober 1987 en goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 25 april 1988, no. 3. In het plan is aangegeven wat er met de verschillende soorten afvalstoffen (huishoudelijk afval en grof huisvuil, bedrijfsafval, bouw- en sloopafval en ziekenhuisafval) moet ge beuren. Het plan is bestemd voor de periode 1987-1992. Het plan ligt ter inzage op: de gemeentesecretarieën het bureau Voorlichting van de provincie Zeeland, Abdij 9 in Middelburg. Het plan is tegen betaling van f 10,- verkrijgbaar bij het bureau Voorlichting van de provin cie Zeeland (telefoon: 01180-31400). Een samenvatting is gratis verkrijgbaar Middelburg, 6 juli 1988. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Hebben we eigenlijk niet allemaal een zwak voor het circus? Rondreizende artiesten die met vracht- en woonwagens van de ene stad naar de andere reizen. Kamelen, paarden en ezels, ja zelfs zeer gevaarlijke roofdieren achter tralies wor den meegevoerd. En dan de clowns en de doodsverachten- de trapezewerkers. Geweldig, in één woord. Zeeland krijgt ook bezoek van circussen. Wetende dat er zeer veel hooggeëerd publiek is dat het allemaal zeker wil komen zien, strijken de artiesten neer in de provincie. Zo ook circus Bon go, een uniek familiecircus dat ruim tien jaar geleden werd op gezet en nu nog wordt geleid door het echtpaar Ben en Tine Diks. En er is nieuws, zo meldt Tine Diks ons door de telefoon vanuit een stad ergens in Neder land. "We krijgen een nieuwe tent. Een hele mooie. En daar mee komen we voor het eerst in Zeeland". Het circus van de familie Diks is een familiespel. Allemaal doen ze mee. De zonen Noël (20) en Gino (18) zijn in vaste dienst. Eerder hadden ze een opleiding gevolgd op het Schippersinter- naat, respectievelijk Mavo en LTS. Als pa en ma weg zijn, ne men ze de honeurs waar. Circus Bongo komt naar Zeeland met een geheel nieuw program ma. De bezoekers zien onder meer: een fakir, een jongleur, pa en ma Diks met een Indianens- how, en kamelen. Circus Bongo komt in de volgende plaatsen: 11 en 12 juli Camping Domburg 13 juli camping Duinrand Haamstede 14 juli camping Bremhoeve Renesse 1 7 juli Duinhoeve Haamstede 18 en 19 juli Burgstede Haamstede 20 juli Vrouwenpolder 21 juli camping Pekelinge Oostkapelle 22 juli camping Domburg 23 en 25 juli Zoutelande 26 juli Dishoek 27 juli camping Scheldemond Baarland 28 juli camping Schoneveld Breskens 29 juli St. Piere Nieuwvliet 31 juli camping Groede 1 augustus Zonneweelde Nieuwvliet 2 en 3 augustus Cadzand-Bad 4 augustus Ginoterveld Haamstede 5 augustus Bremhoeve Renesse 7 augustus Duinhoeve Haamstede 8 augustus camping Scheldemond Baarland 9 augustus Burgstede Haamstede 10 augustus Vrouwenpolder 11 augustus Pekelinge Oostkapelle 12 augustus camping Domburg 13 augustus Zoutelande Circus Bongo begint telkens om 1 5 uur. Bij warm weer is de aanvangstijd 1 9 uur. f Kf^«rn<j'00!'Va'WH> VAN BEKEND MERK Bij aankoop van keuken meubelen t.w.v. 1 6000,- *Of de helft in contanten. Industrieterrein De Poel 1 Verrijn Stuartweg 14a. Tel 01100 16230 De down van het circus

de Faam | 1988 | | pagina 7