'Het klinkt als hocus pocus maar het werkt' 10% tot 25% KORTING bij Van Damme bouwt congrescentrum naast Arneville Onderzoek naar criminaliteit als gevolg van het toerisme "Winkels en andere VVV's zouden ons moeten volgen' 'Alleen de muren zijn blijven staan' Kantoorboekhandel in Geerepassage Bachus brengt Miniatuur op niveau Vakantie zonder tuinzorgen Groeneveld opticiens GEDEPUTEERDE BIJ PRESENTATIE GANZEBORD-VARIANT DE FAAM - DE VLISSINGER FYSIOTHERAPEUTE GESPECIALISEERD IN SHIATSU Poespas Huiverig VVV VLISSINGEN DRAAIT ZONDAGSDIENSTEN BAKKERIJ DE WOLFF VERBOUWD Jong motorcrossgeweld op Sloehavencircuit HOE MEER WIJN, HOE MEER BOULEVARD Miserabel Ze vond het maar frustrerend. Af en toe een waarneming voor een collega, steeds even werk en dan weer thuis zit ten. Stapels sollicitatiebrieven verstuurde ze, maar niemand zat op haar te wachten. Had ze daar nou vier jaar voor gestudeerd? Toch bleef de drieëntwintigjarige fysiothera peute Paulien Schoonderwoerd niet bij de pakken neerzit ten. Ze stortte zich op een aantal cursussen, kocht na elke waarneming nieuwe apparatuur en specialiseerde zich in de Japanse massagetechniek Shiatsu aan de IMippon- Nederlands Shiatsu School in Baarn. De resultaten konden niet uitblijven: afgelopen weekeinde opende ze haar eigen praktijk aan de Vlissingse Zwanenburgseweg (bij Skandia Resto). Daarmee is Paulien Schoonderwoerd in Vlissingen de eerste vrouwelijke fysiotherapeute met een eigen praktijk en in Zeeland de enige fysiotherapeute die gespecialiseerd is in Shiatsu. Behalve fysiotherapie en Shiatsu verzorgt deze bedrijvige dame ook nog ontspanningstherapie, preventieve gymnastiek, slaapcursussen, sportmassage en zwanger- schapsgymnastiek. "Het is heerlijk dat ik nu eindelijk echt aan het werk kan", zegt Paulien Schoonderwoerd stra lend. "Wat mij betreft mag het héél druk worden". Ze studeer de vorig jaar af aan de Vlissingse School voor Fysiotherapie. "Werk is er bijna niet meer in die richting. Er wordt altijd om erva ring gevraagd. De ervaring die ik met waarnemingen had opge daan was kennelijk niet genoeg. Het enige wat je dan dus kunt doen is voor jezelf beginnen. Na tuurlijk is dat best een grote stap. Zeker omdat het Zieken fonds geen nieuwe contracten meer verstrekt aan fysiothera peuten, waardoor je afhankelijk bent van particuliere patiënten. Hoewel dat een relatief kleine groep is, is het aanbod toch erg Leuk, zo'n lange vakantie ver van huis. Lekker uitgerust kan de tuinbezitter meteen weer met frisse moed aan de slag in tuin: gras tot aan het dak, welig tierend onkruid, kortom, hooi tijd. Jan Pouwelse van Hove niersbedrijf Pouwelse aan de Vlissingse Berlagestraat kent het probleenm en heeft er een oplossing voor. Pouwelse is aangesloten bij Park TuinService, een organisatie van tweeënzeventig samenwerken de hoveniersbedrijven. Deze be drijven onderhouden de tuinen van mensen die daar zelf om een of andere reden niet aan toe ko men. In de maanden juli en au gustus hebben de hoveniers Va kantie TuinService op hun pro gramma staan. Voor een van te voren afgesproken bedrag on derhoudt een specialist het ga zon en de tuin terwijl de eige naar op vakantie is. Jan Pouwel se: "Het is natuurlijk wel een domper op de vakantievreugde als je weet dat je erna dagen in de tuin moet werken om alles op orde te krijgen. Met Vakantie TuinService weet je zeker dat je bij thuiskomst geen grote chaos aantreft". groot. Andere praktijken hebben vaak lange wachtlijsten. In Mid delburg is er zelfs één met een wachtlijst van zes weken. Het moet dus kunnen". Raad Veere - De Rijkspolitie van de groep Veere kan in de zo mermaanden geen portofoon af staan aan de parkeerwachters van Veere. De politie heeft dat communicatiemiddel zelf nodig omdat het veel drukker is. Maar de parkeerwachters zonder por tofoon laten werken vinden b en w van Veere weer onverant woord. Daarom stelt het college de raad voor om twee eenvoudi ge portofoons aan te schaffen. Dan kunnen ze onmiddellijk waarschuwen als er problemen zijn. Onder meer dit voorstel be handelt de gemeenteraad op woensdag 6 juli tijdens de raads vergadering in het stadhuis, die om 1 9.30 uur begint. Via haar stagebegeleider in Ber gen op Zoom kwam de fysiothe rapeute in aanraking met Shiat su, een combinatie van meridi aanmassage en acupressuur. "Ik vond het poespas, hocus po cus", zegt ze nu. "Vooral ook omdat er op school door tijd nood geen aandacht aan alter natieve geneeswijzen werd be steed. Toch ging ik me er verder in verdiepen. Ik heb er zelfs m'n afstudeeropdracht over ge maakt. De techniek is gebaseerd op het principe dat storingen in spieren, zenuwen en organen zich openbaren in een netwerk van lijnen waar de lichamelijke energie doorheen stroomt. Het klinkt heel alternatief, maar het werkt". Met Shiatsu zijn volgens Paulien ook niet-fysiotherapeutische klachten zoals maag- en darmstoornissen, menstruatie- klachten en migraine te verhel- Paulien Schoonderwoerd pen. "Vooral migraineklachten zijn goed met Shiatsu te behan delen. Na een serie behandelin gen kan de patiënt het zelf bij houden. Dat ik zo'n patiënt dan kwijt ben vind ik eerder een eer dan jammer". Overigens hoeft een patiënt niet noodzakelijkerwijs in Shiatsu te geloven. Paulien: "Nee hoor, mijn eigen vriend geloofde er geen snars van. Voor zijn chroni sche maagklachten had'ie in verschillende ziekenhuizen gele gen en alle mogelijke medicijnen geslikt. Maar met een wekelijkse maagmassage was hij er binnen tweeëneenhalve maand vanaf. Daarmee wil ik trouwens niet zeggen dat het altijd helpt. Het is altijd maar afwachten hoe de patiënt er op reageert. Huisart sen staan er ook nog wat huive rig tegenover. Het is tenslotte moeilijk te bewijzen. Je kunt al leen maar met voorbeelden aankomen". Voor fysiotherapie is een verwij zing van de huisarts nodig, voor een Shiatsu-behandeling niet. De zwangerschapsgym en de ontspannings- en slaapcursus sen worden op dinsdag en don derdag aan kleine groepjes ge geven. Deelnemers kunnen zich telefonisch opgeven bij de prak tijk, 01184-61717. Wij willen ruimte maken voor de nieuwe najaarskollektie. Daarom tot 30 juli een grandioze korting op een deel van de montuurkollektie. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. Johanna en Ab Vader Als zo begin oktober onder het toeziend oog van Ben van Dam me met een denderende klap de eerste paal de grond in gaat weet Zeeland het zeker: Middel burg krijgt definitief een con grescentrum. Het congrescen trum verrijst pal naast hotel Ar neville en overwoekerd door tal loze bouwtekeningen geeft de eigenaar van het vier sterren hotel een kleine uitleg hoe het er allemaal uit gaat zien en waarom. "Waarom? Simpel. In heel Mid delburg is niets 'fatsoenlijks' op congresgebied te vinden. Er zijn wel wat zalen, er zijn hotels, maar noem mij nu eens één be- Roompot Recreatie in Kamperland heeft samen met drukke rij Pitman in Goes 'het samenspel' gepresenteerd, een va riant op het oerhollandse ganzebord. Met dit spel willen Pit man en Roompot actie ondernemen tegen de toenemende overlast en agressie voor en door recreanten. Gedeputeerde J.B. Ventevogel en burgemeester P. Wisse van Wissenker- ke namen het eerste 'samenspel' vorige week donderdag in ontvangst in het bijzijn van vertegenwoordigers uit het be drijfsleven en afgevaardigden van de VVV. Dat gebeurde in het restaurant van Roompot Recreatie. Ventevogel complimenteerde beide ondernemers met dit ini tiatief. Het gepresenteerde spel noemde hij 'een goed voorbeeld van ondernemersschap en gast vrijheid in de juiste en complete betekenis van het woord'. Maar Ventevogel greep de gelegen heid ook aan om rijkspolitie en ZCAD lik op stuk te geven. Bei de organisaties verwijten de overheden in het rapport 'Pre ventie op Deltahoogte', dat er in het geheel geen aandacht zou worden geschonken aan de ne gatieve neveneffecten van een steeds verder groeiend toerisme in Zeeland. "De belangrijkste doelstelling van het PBRT (provinciaal bu reau voor recreatie en toerisme red.) luidt recreatie en toerisme bevorderen omwille van de werkgelegenheid", gaf Vente vogel toe. Maar, zo liet hij er op volgen, er wordt wel degelijk re kening gehouden met andere belangen. Wat wel en wat niet kan, is volgens hem voortdurend aan de orde op het provincie huis. En om de 'verwijten' van rijkspolitie en ZCAD (Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs) verder te ontkrachten, benadrukte de provinciale CDA bewindsman nog maar eens dat 'Zeeland nog steeds een van de veiligste regio's van ons land' is. Het provinciehuis blijft niettemin alert. "De provincie is bereid om f 75.000,— bij te dragen voor een groots opgezet onderzoek naar recreatie-ontwikkeling en de gevolgen daarvan door het criminologisch instituut van de universiteit in Groningen". En het verzoek om ook Zeeland cri minologisch onder de loep te ne men is volgens de gedeputeerde voor recreatie en toerisme niet ingegeven door een negatieve situatie. Kwaliteitsbewaking en handhaving van de kwaliteit van het Zeeuws toeristisch- recreatief produkt, staan daarbij voorop. Maar het belangrijkste vond Ventevogel toch dat er be leidsmaatregelen komen die lei- Creative-director L. Snelders van Pitman b.v. te Goes geeft een toelichting aan Yamina Abdoun van De Roompot op het door hen ontworpen spel. Adri Bontenbal, directeur van de Provinciale VVV, kondigde het vorige week al aan: de Vlis singse winkels gaan op zondag open. Op 17, 24 en 31 juli om precies te zijn. Eén dag minder dan in vorige jaren omdat de middenstand met Koninginne dag al een dag had opgesnoept. Ook het kantoor van de VVV Vlissingen opent deze zomer voor het eerst in de geschiede nis zijn deuren op zondag. In te genstelling tot de winkels is het kantoor het hele seizoen op die dag vanaf 13 uur geopend. "Walcheren heeft 100.000 in woners. In de zomer komen daar 350.000 gasten bij", zegt Jan Jacobs, directeur van de Vlis singse VVV. "Op zondag staan die gasten te rammelen aan on ze deuren. Alleen het aanleggen van de Flandria in de Koopmans haven betekent al een enorm potentieel aan klanten. Voor de horeca is het gemeengoed om op zondag open te zijn. Gelukkig is die manier van denken nu ook hier doorgedrongen. Andere VVV-kantoren zouden ons dan ook moeten volgen. Natuurlijk, het is een beladen item. We respecteren de zondagsrust door pas om 13 uur open te gaan". Het kantoor is geopend tot 18 uur. Om een 'zondagsdienst' te kunnen realiseren stond de ge meente Vlissingen een urenuit breiding van de drie informatri- ces toe. Die toestemming geldt voor een half jaar. Daarna wordt er bekekèn of een structurele uitbreiding van het aantal uren gerechtvaardigd is. Net als voor de winkeliers is deze uitbreiding ook voor de VVV-informatrices een extra belasting, volgens Jan Jacobs hebben zij daar geen en kel bezwaar tegen. "Integen deel. Ze reageerden vol enthou siasme en zonder enige wan klank", zegt hij. Jacobs hoopt dat de Vlissingse winkeliers, die niet verplicht zijn om hun zaken open te stellen, het voorbeeld van de VVV mas saal zullen volgen. "Het is ge woon hard nodig. Op zondag kan de toerist alleen terecht in het bos, op het strand of in Mini atuur Walcheren. De winkels zijn gesloten. Terwijl met name voor Vlissingen het stedelijk toe risme zo belangrijk is". den tot beheersing van conflict gebieden. "Mentaliteitsverande ring van toeristen, recreanten en ook ondernemers in die branche dient waar mogelijk bevorderd te worden". Hij noemde het ge presenteerde spel een goed voorbeeld daarvoor. Het belangrijkste beleidsthema dat de provincie uitwerkt is sei zoensverlenging. Ook dat zal de criminaliteit drukken. Als er na melijk vaker in een jaar gebruik wordt gemaakt van bijvoorbeeld een zomerwoning, zal een inbre ker zich wel twee keer bedenken voordat'ie naar binnen sluipt, al dus de gedeputeerde. "Met na me in de stille perioden komen er veel inbraken voor in vooral tweede woningen". Directeur H.J. van Koeveringe van Roompot Recreatie schetste in een kort welkomstwoord de totstandkoming van het spel. Volgens hem gaat het er niet om dat het bedrijfsleven de crimina liteit te lijf gaat. Daar is de politie voor. Nee. Juist die kleine din gen zoals de eigenaar die z'n hond laat plassen waar het ei genlijk niet mag, de muziek die net een beetje te hard staat en andere dingetjes die volgens de wet niet verkeerd zijn, maar wel irritant. "Daar kunnen we als ondernemer iets aan doen, met het resultaat dat we het produkt vakantie zo leuk mogelijk kun nen aanbieden". Als gevolg daarvan stelde men zich bij Roompot de vraag: hoe kunnen we daaraan gaan wer ken? "Hoe leggen we onze klan ten uit dat het belangrijk is om zich aan te passen?" Het spel is volgens Van Koeveringe een po sitieve manier om met de klant te praten. 'Het samenspel' wordt uitgereikt aan klanten van Roompot Recrea tie. Gehoopt wordt dat ook andere ondernemers er iets mee zullen gaan doen. "Het is te koop. En de naam Roompot hoeft er niet op te blijven staan", meende Leonard Snelders van Pitman. drijf hier op Walcheren op die al les onder een dak heeft. Nie mand dus. Congresgangers moeten niet van hot naar her lo pen om te slapen, te eten en te congresseren. Die moeten alles in de buurt hebben en met deze opzet -en hij wijst naar de bouwtekening- heeft Middel burg er weer een pluspunt bij". Het congrescentrum zoals dat er uit gaat zien bestaat uit een 'puur' congresgedeelte dat bestaat uit een enorme 'multi functionele zaal' waarin mini maal vierhonderd congresgan gers een plaats kunnen vinden. "Er zijn er geen congressen dan kan het prima functioneren voor een feest of receptie voor zo'n zevenhonderd gasten", legt Ben van Damme het 'multi functionele uit. "Daarnaast gaat het fungeren als theaterzaal of als kleinere vergaderruimte, want met een simpel handge baar is de enorme zaal onder te verdelen in drie kleine van ruim honderd vierkante meter. En een congrescentrum zou een con grescentrum niet zijn, als het niet voorzien was van een ge avanceerd audio- en video systeem. Of er een ringleiding komt is op dit moment nog niet bekend. Ook aan het onderkomen van de congresgangers is gedacht. Pal naast het hotel worden circa zestien extra kamers gebouwd plus een aantal luxe suites die op vijf sterren niveau worden in gericht. "Dat is dus een opper vlakte van minimaal dertig vier kante meter en verder qua in richting wat een mens met eisen zich kan wensen, maar dan nét iets luxer uitgevoerd", verduide lijkt Van Damme. Verder is ook de suite door een simpele in greep om te toveren tot verga derkamer. De verwachting is dat het com plete congrescentrum in 1 989 in gebruik kan worden genomen. Meer dan zestig jaar is Bakkerij de Wolff aan de Nieuwe Burg in Middelburg al bekend om zijn bolussen en zoutgebak. Ook al zit er geen enkel lid van de fami lie de Wolff meer in de zaak en is de bakkerij al sinds 1959 ei gendom van de familie Vader, toch werden de recepten van oudsher doorgegeven en tot op heden gebruikt. Afgelopen we ken werd de winkel zo groot scheeps verbouwd, dat alleen de muren bleven staan. Er kwam een totaal nieuwe inde ling, waarbij de deur werd ver plaatst en de openslaande pui het voortaan mogelijk maakt via het snelbuffet de klant op de stoep op zijn wenken te be dienen "In februari was het drie jaar ge leden dat onze zoon Ab zijn va der opvolgde in de bakkerij", vertelt Francien Vader. "Niette min sta ik nu nog steeds in de winkel als cheffin en helpt mijn man mee met het werk bij de bakovens. Ook al zou ik me graag terug willen werken, je bent toch vergroeid met de zaak en het werk moet worden ge daan. Veel mensen komen naar ons om onze bolussen, zoute stengels en krakelingen. Daarin hebben we echt een naam opge bouwd. Vanaf nu hebben we ook een gekoelde vitrine in de winkel, zodat we ook meer zoet gebak kunnen bieden aan de klant". Cor Zandee en Ton Gee re Het winkelbestand in het Gee- regebied in Middelburg werd onlangs alweer uitgebreid. Dit maal koos een kantoorboekhan del zijn domicilie in de Geere passage. Ton Geene en Cor Zandee zeiden Goes vaarwel, waar zij voorheen een boek- en kantoorboekhandel dreven en maakten een nieuwe start in on ze hoofdstad. "We zagen betere mogelijkhe den in Middelburg en bovendien wilden wij het boekengedeelte afstoten, omdat dat momenteel toch een noodlijdende branche is", zegt één van de eigenaren, Ton Geene. "In deze nieuwe zaak hebben wij naast de nor male kantoor-, school- en bureau-artikelen een extra keuze in allerlei soorten albums. In foto-albums, receptieboeken en kaartenalbums hebben we een aardige verscheidenheid. Ook technisch tekenmateriaal is onze specialiteit. Daarnaast kan de klant bij ons terecht voor kleine en grote schrijfmachines, reken machines en voorbedrukte be- drijfsformulieren". De twee compagnons zien de toekomst in hun grote pand in het jongste winkelgebied van Middelburg zeer positief tegemoet. Honderdtachtig jonge coureurs storten zich zondag 10 juli weer in het jeugd-motorcross ge- De deelnemers, afkom stig uit de regio Zuid-Nederland strijden op het Sloehavencircuit in Vlissingen-Oost om de pun ten die hen aan het einde van het seizoen in de finale moeten brengen. Het eerste startschot wordt om 12.30 uur gelost. De trainingen beginnen om 10 uur. De rijders komen uit in negen klassen, waaronder zes jeugd- klassen. De jongste deelnemers zijn zes jaar. "Jeugdcross is vaak een totale familie-aangelegenheid", zegt de organisator motorsportvere niging 'De Uitlaat'. "Hele gezin nen trekken wekelijks van circuit naar circuit. Jeugdcross staat dus niet alleen borg voor span nende wedstrijden. Ook de ge zelligheid en de gemoedelijke sfeer langs de kant maken dit evenement tot een ware hap pening". in Vlissingen kwam naar aanlei ding van een artikel in de Faam/Vlissinger over de misera bele staat van de mini-boulevard op het idee wijn te verkopen voor dit goede doel. Zijn collega John Kleijne van het Miro Center aan de Gildeweg was daar, ook als bestuurslid van Vlissingen Promotie, onmiddellijk voor te vinden. "Leuk voor de klant en zeker ook voor de toerist", meent hij. "Albert Heijn speelt wel vaker met wijnacties op be paalde ontwikkelingen in". Jan Jacobs, directeur van de Vlissingse VVV en voorzitter van Vlissingen Promotie, denkt dat de Vlissingen Wijn ook voor de horeca commercieel interes sant is. "Restaurant de Gevan gentoren heeft hem al en ook Skandia Resto is geïnteresseerd. Ik hoop dat andere horeca gelegenheden volgen". Tienduizend gulden is natuurlijk een mooi bedrag. Maar de ver nieuwing van het Vlissingse vi sitekaartje in Miniatuur Walche ren kost een ton. Vlissingen Promotie is dan ook blij met elke gift. Bijdragen kunnen worden gestort op de Amro- bankrekening 49.74.47.576. Het gironummer van de bank is 10.68.635. Liep de plaatselijke bevolking nog niet zo hard voor de actie voor de renovatie van de Vlis singse Boulevard in Miniatuur Walcheren, de Albert Heijn- filialen in Vlissingen doen dat wel. Afgelopen vrijdag presen teerde bedrijfsleider John Kleij ne van het Vlissingse AH-Miro Center de Vlissingen Wijn: een rode Bergerac en een witte Bor deaux. Een fles kost f 5,95. Van elke fles gaat één gulden naar Vlissingen Promotie, die het totale bedrag weer door geeft aan Miniatuur Walcheren. In de filialen in de Zeeuwse hoofdstad is de Vlissingen Wijn uiteraard omgedoopt in Middel burg Wijn. Ook van deze wijn gaat een gulden per fles naar Miniatuur Walcheren, maar dan naar een ander project. De wijn smaakt kennelijk erg goed. Terwijl de heren van Vlis singen Promotie vrijdag voor zichtig een eerste slokje namen, werkte een haastig toegescho ten klant van het Miro Center een glas Bergerac in twee slok ken naar binnen. Of hij wist dat het hier om de enige echte Vlis singen Wijn ging was niet duide lijk, maar als hij Albert Heijn va ker bezoekt zal hij daar toch niet Frans van de Velde, Jan Jacobs, Jack van Gent en John Kleijne: op de goede afloop.... omheen kunnen. Er zijn namelijk in totaal 6000 flessen met het speciale Vlissingen etiket gebot teld. Op het etiket staat de foto van de Gevangentoren met daarvoor twee schimmige figuren- gemaakt door de Vlis singse fotograaf Lex de Meester - die bij alle activiteiten van Vlis singen Promotie opduikt. Van de Middelburg Wijn, met het stad huis op het etiket, zijn er 4000 flessen op de markt gebracht. Als alles goed gaat kan Minia tuur Walcheren dus f 10.000,— verwachten. Bedrijfsleider H. Aarnoudse van het filiaal aan de Scheldestraat V 1 I

de Faam | 1988 | | pagina 11