'Geen leegstand in onze winkelstraat' Detailhandel contra grootwinkelbedrijf Nieuwe naam, voorraad en pand voor Surprise Cadeaus Haarwinkel voor doe-het-zeivers Autoschade Bosselaar verlaat bebouwde kom BIJ PRESENTATIE VAN BOEK OVER HISTORIE INDUSTRIE DRIE dagen zomermarkt scheldestraat Programma gezamenlijke uitverkoop schoenen- en modezaken Koffieshop de Schorpioen: jongensdroom uitgekomen Filiaal Singer Naaimode NIEUWE TREND IN DE HAARMODE Centrum in Vlissingen Zekerheid Haat en nijd Circus Holiday met neushoorn-primeur Informatisering Zeeland thema Zomeruniversiteit Woensdag 29 juni 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER Kees Schroevers en Cor Schuilwerve (op trap) Donderdag 30 juni 9 tot 21 uur - Zomermarkt met demonstraties oude am bachten 16 tot 17 uur - Behendigheidsdemonstraties door hondenver eniging Howa 17 tot 22 uur - Optreden dansorkest Midnight Vrijdag 1 juli 9 tot 21 uur - Zomermarkt met demonstraties oude am bachten 12 tot 20.30 uur - Recreatiesportteam Verenigde Spaarbank met onder meer een springkussen, kinderspelen, accu tillen, bierton heffen. 16 tot 16.30 uur - Optreden goochelaar 19 tot 22 uur - Optreden The Evergreens met gelegenheid tot dansen Zaterdag 2 juli 9 tot 17 uur - Zomermarkt met demonstraties oude am bachten 8 tot 17 uur - Ringrijden in de Kasteelstraat 12 tot 17 uur - Optreden Tropicana, terras la Bonne Fleur 13.30 tot 16 uur - Demonstraties paardenhoefsmid 14 tot 14.45 uur en 15.30 tot 16.15 uur - Poppentheater Frans de Groot 15 uur - Aerobic demonstratie Elmar uit Oost Souburg 17.15 uur - Prijsuitreiking ringrijden door wethouder T.R.K. Meijers. De hele dag optredens van diverse muzikanten. De Graaf: fabrieken vaker De uitverkoop. Ooit een oprui ming van restanten aan het eind van het seizoen. Met de af schaffing van de uitverkoopwet is die opruiming uitgelopen op een moordende concurren tiestrijd. De grootwinkelbedrij ven stunten het hele jaar door en dwingen de detailhandel mee te doen. Onderlinge con currentie dwingt de detaillisten steeds eerder te gaan uitverko pen. Het gevolg is dat zomer- mode al 'bijna voor niets' in de rekken ligt voordat de zomer is begonnen. Leuk voor de consu ment, rendabel voor het groot winkelbedrijf maar funest voor de middenstand. Steeds meer winkeliers slaan daarom de han den ineen en organiseren op ei gen houtje een gezamenlijke uitverkoop. Zo ook in Zeeland. Willem de Leeuw van Schoe nenmagazijn de Leeuw-van de Wouw uit Middelburg mobili seerde de Middelburgse schoe nenzaken. Ronald Vonk van Pri- mavera uit Domburg deed het zelfde met vijfenveertig Zeeuw se kledingzaken. De uitverkoop begint in juli. "De grootwinkelbedrijven ma ken de markt kapot", zeggen beide ondernemers resoluut. Willem de Leeuw: "We distan tiëren ons dan ook van hen. In 1987 daalde het marktaandeel van de detailhandel ten opzichte van dat de grootwinkelbedrijven wéér met 2 procent. Kijk, de gespecialiseerde schoenenza ken verkopen kwaliteit. De grootwinkelbedrijven pure mas sa. Zij kunnen onder de prijs blij ven, terwijl wij afhankelijk zijn van winst. Er zijn in de afgelo pen jaren rake klappen in de schoendetailhandel gevallen. Als we elk seizoen onze spullen weg moeten geven, verdienen we nog wel ons brood, maar geen beleg. We moeten dus cent in te zetten voor de op han den zijnde Zomermarkt. De be zoeker staat een groot aantal activiteiten te wachten. "Al zeker een jaar of acht is het traditie dat de winkeliers van de Scheldestraat meewerken aan een soort zomermarkt, die zich grotendeels buiten afspeelt", vertelt organisator Schroevers. "Ook dit jaar verschijnen er meer dan zestig kramen op straat. Alle zaken doen mee. De winkeliers uit het stille stuk van de straat hebben een stand in het drukke gedeelte. We willen niks negatiefs zeggen over de binnenstad, maar naar ons idee heeft de Scheldestraat alles voor de klant: een enorme ver scheidenheid aan winkels en bij na overal parkeerhavens voor de deur". "We kennen hier geen leegstand en heel veel zaken zijn recentelijk vernieuwd en uitge breid. Als de gemeente de plan nen rond de kop van de Walstraat realiseert en daar op de Scheldeplek het grote winkel centrum van de grond krijgt, wordt de verbinding van onze straat naar het centrum een feit. Maar ja, of dat op korte termijn lukt moeten we nog zien", zegt Schroevers. Willem de Leeuw zoekt de schoenen al vast uit. weer terug naar het oude uitver koopsysteem". Alle ondernemers die De Leeuw benaderde reageerden enthousi ast. "De één was bang van de ander", meent hij. "Daarom durfde niemand het initiatief te nemen". Nadelen voor de klant zien de schoenhandelaren niet. "Integendeel. Wij bieden de klant op deze manier juist zeker heid. De uitverkoop is aan het eind van het seizoen en bestaat puur uit restanten. Het is dus niet langer zo dat de in mei ge kochte schoenen in juni opeens een stuk goedkoper in de winkel liggen". In Vlissingen gaat de ongeorga niseerde prijzenslag tussen de schoenenwinkels gewoon door. Toch verwacht De Leeuw geen concurrentie van de Schel- destad. "Veel Vlissingers kopen hun schoenen in Middelburg en dat worden er steeds meer. Ook voor Goes zijn we niet bang. De schoenenzaken daar hebben ook afspraken gemaakt". Om dat dit de eerste gezamenlijke uitverkoop is, is er nog geen tijdsduur vastgesteld. Met de opgedane ervaringen wordt die na de najaarsuitverkoop bepaald. Ook in de kledingbranche zat de klad erin. "De uitverkoopwet moet weer worden ingevoerd. Daarop vooruitlopend werken de winkeliers in verschillende grote steden al samen. De he renmode is bezig zich landelijk te organiseren. In de damesmode branche lag een gezamenlijke uitverkoop wat moeilijker omdat daar toch nog al wat onderlinge haat en nijd is. Toch werken er in Zeeland nu vijfenveertig van de betere modezaken samen en ik verwacht dat er daar nog een groot aantal bijkomt", meent Ronald Vonk. De zaken die mee doen liggen allemaal in de wat hogere prijsklasse. Volgens Vonk hebben 'de betere modezaken' weinig last van de grootwinkelbedrijven. "Daar komt tenslotte een ander pu bliek op af. Wat ook meespeelt is dat plaatsen als Domburg af hankelijk zijn van het toerisme. En het toeristisch seizoen begint eigenlijk nu pas. De uitverkoop valt daar mooi bij samen". *De jongensdroom in werkelijkheid Vlissingen heeft nu een echte koffieshop: de Schorpioen, ge legen aan de druk bezochte Walstraat. Aad en Hennie van Winsen zijn er maar wat trots op dat het hun gelukt is in drie maanden tijd zelf het totaal uit gewoonde pandje om te tove ren in een kleine horecagelegen heid waar het winkelende pu bliek kan binnen wippen voor een kop koffie, thee of iets fris- sers. De kleine honger kan gestild worden met een belegd broodje of een lichte snack. "Bij ons is iedereen welkom. Ook moeders met een stel kin deren hoeven niet bang te zijn, dat hun kroost wordt weggeke ken, als het zich even wat be weegt", zegt eigenaar van Win sen. "Onze inrichting is zo sim pel en praktisch dat dat hele maal geen kwaad kan. Wij heb ben een terrasvergunning aan gevraagd, zodat we naast de dertig zitplaatsen binnen, ook buiten een paar tafeltjes en stoeltjes kunnen plaatsen". Voor van Winsen is deze kof fieshop de vervulling van een wens uit zijn jongensjaren. Ter wijl hij vanuit zijn vorige woon plaats Rozenburg dagelijks voor zijn werk naar de Rotterdamse havens reed, droomde hij over een eigen kroegje. De horeca is altijd zijn hobby geweest en al jong hielp hij in zijn vrije tijd mee in een snackbar in zijn woon plaats. "Wij wonen boven de zaak. Dat was een voorwaarde van mijn vrouw, want wij willen voldoende aandacht aan onze twee jonge kinderen kunnen besteden. Bovendien kunnen we zo elke dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat open zijn. We passen ons gewoon aan de klant aan", zegt hij vol ondernemingszin. Circus Holiday trekt met het nieuwe programma door Zee land. In de toernee wordt woensdag 13 juli Zoutelande en donderdag 14 juli Vrouwenpol der aangedaan. In het twee- en-een half uur durend pro gramma zijn onder meer adem benemende luchtattracties, fietsende kakatoe's en een ko mische zebra opgenomen. De 2500 kilo zware neushoorn Ra- vicki is een primeur in de Neder landse circuspiste. De meester- dresseur Alberto Althoff, win naar van de Oscar Carré Trofee 1987. In Centraal Afrika wordt fana tiek gejaagd op de neushoorn. Het slijpsel van de hoorn wordt voor veel geld verkocht als een potentiemiddel voor mannen. De neushoorn behoort daarom tot de hoogst beschermde cate gorie dieren van het Wereld Na- tuurfonds. Ravicki wordt in het circus dan ook als een VIP be handeld. Als het beest volwas sen is wordt hij ingezet bij een project voor de instandhouding van zijn soort. Ook down Jo/i Jolig is op de zomermarkt te vinden. "Bruisende dagen worden het weer op 30 juni en 1 en 2 juli in de winkelstraat van Vlissingen: de Scheldestraat", zegt Kees Schroevers, secretaris van de Scheldestraat- winkeliersvereniging en tevens lid van de Zomermarktcommis- sie. Zelf heeft hij, naast een baan in de gehandicaptenzorg, een goedlopende zaak in anti quarische en tweedehands boe ken, maar dat weerhoudt hem niet om zich samen met zijn straatgenoot, de fotograaf Cor Schuilwerve, voor honderd pro- Verhuizen naar de overkant van de straat lijkt een simpele aan gelegenheid, maar als dat ge paard gaat met een forse uit breiding van de zaak komt daar toch heel wat bij kijken. Marga Roovers verbindt na de herope ning van het nieuwe pand op het Middelburgse Damplein 34 ook haar naam aan de winkel: Surprise Cadeaus gaat dan voortaan als Marga Roovers In terieurs en Cadeaux door het leven. openstellen voor publiek Bedrijfsgebouwen zijn mooi of ontroerend lelijk. Maar over de geschiedenis ervan blijft weinig bewaard. Nog minder is bekend van de werktuigen die werden gebruikt. En het is juist de moeite waard om dat te bestuderen. Mevrouww Drs. Th. de Graaf, voorzitter van de werkrgroep in dustriële archeologie, zei dit bij de overhandiging van het eerste exemplaar van 'Walcheren in het spoor van bedrijf en techniek', een boek van de werkgroep waarin vier routes wórden beschreven langs objecten die herinneren aan de ontwikkeling van verkeer, handel en nijverheid. Loco-burgemeester L. Labruyère van Dom burg kreeg het eerste boek officieel overhandigd in Café Tramzicht in Domburg. De Graaf, zelf geschiedkundig, vond het de moeite waard om 'meer nog dan de traditionele geschiedenis' de industrie en - vooral- haar verleden aan een onderzoek te onderwerpen. Het boek beantwoordt volgens haar aan een vraag naar meer kennis over hoe de industrie reilde en zeilde in het verleden. "Tijdens mijn studie", zo vertelde ze, kreeg ze vooral boeken onder ogen die veel tekst bevatten, maar hoe een geautomatiseerd spinnewiel rond de industriële revolutie er uitzag werd niet aanschouwelijk gemaakt. In een museum in Londen zag ze wat ze in boeken slechts met letters eenvoudiger van constructie was dan ze voor ogen had na het lezen van zoveel letters. De werkgroep industriële arche ologie van de Zeeuwse Culturele Raad probeert de lancune in in formatie op te vullen door pro jecten aan te pakken. Van de be staande documentatie wordt de werkgroep vaak niet veel wijzer. Die zijn grrotendeels van boek houdkundige aard. Door te snuf felen in allerlei archieven komen nog wel eens tekeningen van machines uit vroegere tijden te voorschijn. De Graaf riep vervol gens de bedrijven en instellingen op om hun fabriek regelmatig open te stellen voor het publiek. "Grote industriële objecten zijn vaak wel toegankelijk, maar kleinschalige bedrijven niet. Toch kunnen daar veel vragen worden beantwoord. Zo weet ik bijvoorbeeld nog steeds niet hoe een rumboon wordt gevuld. Vooral naar scholen toe zouden de bedrijven meer kunnen doen", meende de voorzitster. Loco-burgemeester L. Labruyère herinnerde aan de poging van de gemeente om 'de beeldbepalen de watertoren' in handen te krij gen. "Het meest in het oog lo pende industriële monument in Domburg". Helaas waren de po gingen mislukt, omdat de eige naresse het aan iemand anders had verkocht, die het project commercieel wil gaan uitbaten. De gemeente - aldus Labruyère- wilde het voor een symbolisch bedrag aanschaffen om er ver volgens ateliers in te gaan rich ten. Domburg immers heeft wat kunstuiting betreft met Toorop en Mondriaan ooit als inwoner een artistiek verleden. Zie voor een recensie onze rubriek 'gelezen' op de 'Uit-pagina'. Travalje in de Warwijksestraat Veere "Behalve smaakvolle cadeaus verkoop ik nu ook meubels, inte- rieurstoffen, lampen en tuinde- coraties", vertelt Marga Roo vers. "De oude naam paste dus niet meer bij de winkel". De tuindecoraties zijn in het toegan kelijke groen van de achtertuin te bezichtigen. Ook de kleine tuinmeubelen krijgen daar een plekje. Voor binnen is er een rui me keuze in stoffen bankjes, lampen en plexi- en glastafels. Kunstenaars kunnen in de nieu we zaak exposities houden. De Middelburgse edelsmid Kees Mulder toont er de hele maand juli zijn sieraden. "In Vlissingen krijgen de betere kwaliteitsstoffen, zoals die van het merk AaBe extra aandacht. We zien daar duidelijk een gat in de markt. Ook voor alle soorten fournituren kan de klant bij ons terecht. Aangezien wij de mode trends steeds volgen, hebben wij volop keus in lichtgevende ritsen, fluorescerende stoffen.en lint. Ook al koopt men een lapje op de markt, dan kan de klant al tijd terecht voor bijpassende fournituren van goede kwaliteit. Ook voor alle soorten van kle- dingreparatie hebben wij de vaardigheid in huis", zegt Van Ouwerkerk. Bij de openingsactie in Vlissingen zijn er speciale naaimachines voor een aantrek- De trotse eigenaar Autoschade Bosselaar uit Kou- dekerke verhuist in de loop van augustus van de Tramstraat naar het bedrijventerrein Karre- veld in Koudekerke. Vorige week dinsdag werd het hoogste punt van het nieuwe onderko men bereikt. Burgemeester W.J. Plomp van Valkenisse, niet voor een kleintje vervaard, bracht via een hijskraan het hoogste spant aan. "Milieuhinderlijke bedrijven in dorpskernen zijn niet wense lijk", vond het gemeentebestuur van Valkenisse en trok f 290.000, uit voor de ver huizing van Bosselaar. De Pro vincie leverde op haar beurt weer een bijdrage van f 150.000,— uit de knelpun- tenpot stads- en dorpsvernieu wing aan de gemeente. Direc- De Stichting Zomeruniversiteit heeft een folder uitgegeven met een volledig overzicht van de activiteiten in de week van 22 tot en met 26 augustus. Het programma van de Zomeruni versiteit - niet te verwarren met de Summerschool van de Open Universiteit - bestaat uit work shops, capita selecta (oftewel opzichzelf staande lezingen) en debatten. Centraal staat de in vloed van de informatisering op de Zeeuwse samenleving. Een groot aantal directeuren, professoren en doctorandussen op allerlei gebied leiden in totaal vijf workshops, vier debatten en zes capita selecta. Aspecten van de informatisering, zoals de invloed op politiek, ruimtelijke ordening, milieu en kwaliteit van de arbeid komen in de work shops aan de orde. De losse deei-aspecten, bijvoorbeeld de toekomst van de zorgverlening, de nieuwe media/nieuwe dien sten en ontwikkelingssamen werking bij informatica- onderwijs worden in de capita selecta behandeld. Workshops en lezingen vinden in Hotel Bri tannia te Vlissingen plaats. Bij de debatten, over onder meer de toekomstmogelijkheden van Zeeland, kan het publiek in de Zeeuwse Bibliotheek discussië ren met een aantal deskundigen. De Zomeruniversiteit heeft plaats voor maximaal honderd vijftig deelnemers die zich tot 8 juli in kunnen schrijven. Er zijn geen diploma-eisen. Het inschrij vingsgeld f 200,- voor de workshops met aansluitende le zingen plus luch of een tientje per lezing) is volgens de organi satie zo laag mogelijk gehouden. De folder met het volledige pro gramma is verkrijgbaar in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. De nieuwe winkel van Marga Roovers heeft meer weg van een gezellige woonkamer. Het Singer Naaimode Centrum Walcheren had al een vestiging in Middelburg. Binnenkort kun nen zelfmaakmode-fans ook in Vlissingen terecht. Adriaan van Ouwerkerk opent namelijk op 30 juni een filiaal in de Schel destraat. "Deze winkel is op de zelfde wijze opgezet als het Sin ger Naaimode Centrum in Mid delburg en draagt de zelfde naam. We brengen ook min of meer hetzelfde assortiment", zegt de ondernemer. Weeghuisje van de weegbrug te Nieuw/and Met haar kan je alle kanten op. Han van de Sande, eigenaar var de gelijknamige kapsalon speelt sinds kort in op de nieuwste trend: doe-het-zelven met je haar. "Vroeger", zegt Van de Sande, "zag je geen jonge meis jes in een kapsalon, ledereen droeg recht lang haar tot onge veer zestien, zeventien jaar. Te genwoordig volgden ook tieners de mode op de voet en komen steeds vroeger bij ons in de zaak. Aan haarverzorging wordt nu door iedereen veel meer tijd en geld besteed. Niettemin wordt de klant ook prijsbe wuster en is steeds meer bereid ook zelf 'de handen in het haar te steken'. Op deze trend speelt onze nieuwe Haarwinkel in", zegt Han van de Sande. In de nieuwe Haarwinkel aan de Vlasmarkt in Middelburg wordt dus alles verkocht op het gebied van haarverzorging. Twee gedi plomeerde kapsters geven de klant, indien gewenst, advies bij Het interieur van de Haarwinkel het kiezen van produkten op het gebied van kleurmiddelen, shampoos, permanentvloeistof fen, lak en gels. Na een bezoek aan de kapsalon kan men nu zelf thuis het kapsel onderhouden of veranderen. De Haarwinkel is op maandag vanaf elf uur geopend. Voor de rest van de week gelden de normale openingstijden. ven worden steeds strenger. In de bebouwde kom is daar steeds moeilijker aan te vol doen", zegt hij. Exclusief BTW wordt er 6,5 ton in de nieuwbouw geïnvesteerd. Het nuttige bedrijfsoppervlak van 1520 vierkante meter bestaat onder meer uit een werkplaats, spuitcabine, verf- aanmaakruimte en een verfop- slagkluis. Ook voor een flinke parkeerruimte wordt gezorgd. Het pand op het karreveld is bij na vier keer zo groot als het oude gebouw. Vuil en chemica liën worden op moderne wijze afgevoerd: slibvangers verzame len de vaste bestanddelen en speciale installaties scheiden olie en benzine van water. De putten worden regelmatig door een vuilafvoerbedrijf leeg gemaakt. teur J. Bosselaar had weinig de gemeente. "De wettelijke problemen met de suggestie van normen voor autoschadebedrij- Directeur J. Bosselaar met kleinzoon Ton bij de nieuwbouw.

de Faam | 1988 | | pagina 7