Dröle-o-drome: techniek en kunst wagenaar meliskerke Xatnrest' TUINSCHUREN en BLOKHUTTEN tegen verlaagde zomerprijzen DeVKjt Provincie doet in drinkputten ontwerp-vergunning gemeente arnemuiden 735, OPRUIMING nu nu nu nu 99, 199, 399, 499,- 59,95 nu 69,95 nu 2995,- nu 3495,- nu 3995,- TUINSCHUUR 180 x 230 Showmodellen alleen in Goes Industriële archeologie D om nu nog te planten met hergroeigarantie! Nog vele soorten ZOMERBLOEMEN voorradig De overheid voert op het ogenblik een campagne om in het hele land het weggooien van chemische stoffen te beteuge len. Een van de grote problemen is greep te krijgen op het achteloos weggooien van schijnbaar onschuldige kleine hoe veelheden. Inspraaktermijn verpleeghuisplan verlengd Wettelijke plicht Waar naar toe? Kosten Folder voor bedrijven provinciale griffie HAAGKONIFEREN VIJVERFOLIE 0,5 mm per m25,60 TUINAARDE per kub45,- TUINBIELS vanaf15,— GRINDTEGELS 40/60 en 50/503,90 STIGA GAZONMOTORMAAIERS650,- Alle soorten KOOLPLANTEN Onze planten gaan rechtstreeks van kweker naar planter voordeliger kan het niet. Hotel Arneville - Buitenrust 22, Middelburg U BENT WELKOM ZATERDAG EN ZONDAG 2 EN 3 JULI A.S. VAN 10.00 TOT 18.00 UUR. Naturest© WATERBEDDEN Leverbaar in diverse kleuren en uitvoeringen Compleet waterbed J^cltliresL WATERBEDDEN Alles voor de vijver Schitterende sortering VASTE PLANTEN EN CONTAINER PLANTEN Nog volop PERKPLANTEN TUINHOUT en BESTRATINGSMATERIALEN GROTE TUINMEUBELSHOW Baddoeken Egeria 50 x 100 14,95 3 stuks Badjassen sterk afgeprijsd v.a. Centa-Lux synthetisch dekbed Tijk: 100% katoen Vulling: polyesther hollowfiber 1 persoons. Fedauna donzen dekbed -65% Eendedons Karo-stikwijze 1 persoons .289^. -90% Ganzedons cassette-stikwijze 1 persoons -65% Eendedons 4 seizoenen 1 persoons £49f. Alle dekbedden ook in andere maten leverbaar, ook extra lang. Dekbedovertrekken Ideens - Dommelin - Cinderella 1 persoons _98<r nu vanaf.. Kinder dessins zoals Sesamstraat Z9t957 Showmodellen met korting Bijv.: Boxspring kombinatie 160 x 210.3995^. Hoekslaapkamer wit, zeer compleet 160 x 200 ,4644^7 Poseidon waterbed max. gestabiliseerd 183 x 214 incl. achterwand 2 NK 5770F. Beestenmarkt 12 Goes Korte Delft 4 Middelburg DE FAAM ABDIJ Woensdag 29 juni 1988 IEUWS De werkgroep industriële arche ologie van de Zeeuwse Culture le Raad, heeft haar tweede pu blicatie gereed: "Walcheren in het spoor van bedrijf en tech niek". Het boekje beschrijft vier routes langs objecten die herin neren aan de ontwikkeling van verkeer, handel en nijverheid. Ook is er aandacht voor de nutsbedrijven. De auteur, A.F. Franken, wil met dit boek de aandacht vesti gen op een aantal monumenten in Walcheren met het doel de belangstelling voor industriële archeologie te vergroten. De wandel- of fietsroute door Middelburg loopt onder andere langs het station, de brugwach terswoning, goederenloods NS, pakhuizen, bruggen, panden in verschillende stijlen, het droog dok, de smederij van de VOC, een weegbrug, pleinen en mark ten. Klein chemisch bedrijfsafval Vanaf het begin van deze week is op het Middelburgse Dam plein een groot technisch/ kunstzinnige constructie te be wonderen, die als naam "Dröle- o-drome" draagt. De DOD ging in 1986 in première als het re sultaat van denken en doen van een groep Antwerpse Beelden de Kunstenaars, lassers, draai ers en computerfanaten. De DOD is een soort spiraalvor mig bouwwerk, waar men door heen kan lopen/klimmen en waar men wordt verrast door vormen, kleur, geluid, licht en techniek. De constructie heeft een hoogte van veertien meter, een breedte van twaalf meter en zij weegt zesentwintig ton. Het geheel is opgebouwd uit 292 verschillen de driehoeken. Het bedenken van de zeer inge wikkelde constructie - "een hol le gang, die om z'n eigen as draait" - vergde zeer veel voor bereidingstijd voor denkwerk, rekenwerk en vormgeving. Als het hele karwei door één mens had moeten worden ge klaard, dan zou die bijna 29 jaar bezig zijn geweest. In de DOD is 1400 meter buizen verwerkt, 150 km lasdraad, 60.000 bouten. Er is 1400 uur vergaderd, een ton brood ge consumeerd en 720 kg fritten... De DOD kan een windsnelheid van 250 km per uur doorstaan. De constructie heeft een dra gend vermogen van 1 500 men sen. De DOD is te zien en te betre den tot 4 augustus a.s. De toe gang kost enkele guldens. De openingsuren zijn van 11.00 tot 22.00 uur. De inspraaktermijn voor het ver pleeghuisplan is verlengd tot 10 september a.s. (Eerst was dit 15 augustus.) In het aanvankelijke plan bleken nogal wat wijzigingen te moe ten worden aangebracht die de leesbaarheid niet ten goede kwamen. Er wordt nu een her ziene versie gedrukt die over een week klaar is. Wie het plan in de afgelopen weken heeft toegezonden gekregen of besteld, krijgt die nieuwe versie vanzelf in de bus. De brochure met de samenvat ting is gewoon beschikbaar: tel. 01180-31400. Wie kiest voor de route Middel- burg-Nieuwland-Arnemuiden- Kleverskerke-Veere ontmoet het seinhuis, het tracé van het ha venkanaal, een weeghuisje, het Arnemuidse Gat, scheepswer ven, molens, fabrieken, brug gen, een mijnenmagazijn, een waterput, een zakkendragers huisje, de Veerse vestingswer- ken, sluizen en ook weer ver schillende typen panden en loodsen. In de derde route, Souburg- Vlissingen, worden gasregula- tie-apparatuur, watertorens en allerlei fabrieken beschreven. Ook de binnenstad van vlissin- gen heeft vele monumenten van industriële aard. De voormalige tramlijn van de Stoomtram Walcheren wordt in de vierde route beschreven. Deze tramlijn, die gedeeltelijk nog te volgen is, liep van Mid delburg via Koudekerke, Bigge- kerke, Sint Janskerke, Westka- pelle, Aagtekerke naar Dom burg. Kleine hoeveelheden chemisch afval ontstaan dagelijks in huis houdens en in bedrijven. In Ne derland produceren de bedrij ven gemiddeld vier maal zoveel klein chemisch afval dan de huishoudens. Als we praten over "klein" dan wordt bedoeld hoeveelheden van minder dan 200 kg of liter per maand. Ook in Zeeland komt dagelijks bij honderden bedrijven klein chemisch afval vrij. Naar schat ting is de jaarlijkse hoeveelheid 1600 ton. Volgens de Wet Chemische Af valstoffen moet al het chemisch afval op een zorgvuldige manier worden verwerkt door bedrijven die daarvoor een vergunning hebben. Welke stoffen dit zijn, valt te lezen in het "Stoffen- en processenbesluit". Duidelijk is dat het gaat om stoffen die op korte of lange termijn gevaarlijk zijn als ze "zomaar" in de bo dem of het water verdwijnen. Ze vormen een bedreiging van mens, dier en plant. Hierbij moe ten we bedenken dat ogen schijnlijk kleine hoeveelheden mettertijd grote problemen gaan opleveren. Veel chemische ver bindingen worden niet of slechts heel langzaam afgebroken. Zo doende neemt de milieube lasting langzaam maar zeker steeds verder toe. Ook is duidelijk geworden dat het schoonmaken van onze bo dem (en hierbij moeten we ook denken aan de bodems van ri vieren, kanalen en kreken) ons handenvol geld gaat kosten. Wist u bijvoorbeeld dat één liter olie een miljoen liter water volstrekt ondrinkbaar kan ma ken? Soms vertoont moedermelk on aanvaardbaar hoge concentra ties aan PCB's. Die PCB's zijn voor een groot deel afkomstig uit weggegooide condensato ren (vooral uit starters van tl- buizen). PCB's kunnen kanker verwekken; we krijgen ze bin nen via ons voedsel. Het grote probleem tot voor kort was: waar brengen we die klei ne hoeveelheden chemisch afval naar toe? En een ander probleem was: kun je er vyel vanuit gaan dat iedere "producent" van klei ne hoeveelheden chemisch afval elke week in de auto stapt en er gens een paar blikken met scha delijk spul bij een depot gaat af leveren? De provincie heeft er nu voor ge zorgd dat er een afhaal-systeem in het leven is geroepen. Met drie bedrijven is een over eenkomst afgesloten, waarbij deze bedrijven een afhaalplicht op zich hebben genomen. Voor al het chemisch afval (behalve de zgn. olie-water-slibmengsels) kan men terecht bij: Reinigingsbedrijf boon BV postbus 8005 4330 EA Middelburg telefoon 01180-38040 Sichetra BV (voorheen Heeren) postbus 1 503, 4700 BN Roosendaal telefoon 01650-56856 Het vervoer van olie-water- slibmengsels moet aan speciale voorschriften voldoen. De af haalplicht berust bij: Wubben olieverwerking BV Oostelijke Havendijk 13A, 4704 AD Roosendaal telefoon 01650-55888 Dit bedrijf verzamelt ook afge werkte olie. Er is nog altijd een mogelijkheid het afval zelf weg te brengen naar gemeentelijke depots. Alle gemeenten hebben - afzonderlijk of in samenwerkingsverband - daarvoor gezorgd. Of een bedrijf het chemisch af val nu zelf wegbrengt of het laat ophalen, er zijn kosten mee gemoeid. Gesteld moet overigens worden dat het met de omvang van die kosten nogal meevalt. Men moet ook bedenken dat het on verantwoord afvoeren van che misch afval tegenwoordig een strafbaar feit is ingevolge de Wet op de economische delic ten. Een boete volgens deze wet kan weieens heel wat duur der zijn dan de kosten van milieu-veilig afvoeren! De provincie heeft een folder ge maakt, speciaal voor het verant woord afvoeren van klein che misch afval door bedrijven. In die folder staan de adressen van de ophaalbedrijven, de gemeen telijke depots en ook is vermeld om welke schadelijke stoffen het per bedrijfstak gaat. Dezer dagen krijgt het gehele De Provinciale Waterstaat heeft in een overhoek van de weg Middelburg - Zuidsloe (bij de trekdijk) drie grote veedrinkput ten laten graven. Het is de be-' doeling op deze manier een stukje natuur te ontwikkelen waardoor er meer variatie in het landschap wordt aangebracht en waardoor allerlei dieren en planten de kans krijgen te groei en en te bloeien. Afhankelijk van de vraag hoe zoet het water zal worden, wordt gerekend op planten als schedefonteinkruid, gewone waterbies, waterranon kel, ongedoornd en gedoomd hoornblad; ook de bruine en groene kikker worden verwacht, evenals allerhande watertorren en -kevers. Vroeger was Zeeland een echt "drinkputtenland". Veel putten zijn door het modern agrarisch werken verdwenen. De laatste tijd is er weer meer belangstel ling van de kant van de land-' bouw omdat een drinkput ook z'n aantrekkelijke (-goedkope) kanten heeft. Een gratis boekje over veedrinkputten kan worden aangevraagd bij de provincie, tel. 01180-31400. WM Zeeuwse bedrijfsleven de folder in de bus. Wie ook in het bezit wil komen van deze folder kan kontakt op nemen met: Informatiecentrum provincie Zeeland, telefoon 01180-31400. Gedetailleerde informatie over de afvoer van chemisch afval kan worden ver strekt door de heer W. Kok, Pro vinciale Waterstaat te Middel burg, tel. 01180-35920. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Arnemuiden heeft bij hen op 18 maart 1988 een aanvraag ingevolge de Hinderwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een gemeentewerkplaats op een perceel aan de Doeleweg 4 te Ar nemuiden, kadastraal bekend gemeente Arnemuiden, sectie L, no. 108. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 30 juni 1988 tot en met 13 juli 1988 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Arnemuiden op werkdagen van 9-12 en van 13.30-16 uur en iedere dinsdagavond van 17-20 uur (na overleg met de gemeentebode, tel. 01182-1576); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 13 juli 1988, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld te gen de verleende vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kun nen tot en met 13 juli 1988 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 29 juni 1988. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Open: ma. t/m vr. van 9.00-12.30 en 15.30-18.00. Za. van 9.00-16.00. Afwijkende tijden op afspraak mogelijk. Tel. 01186-1405. Waterbed shoW Hydraulisch gestabiliseerd, dus 100% stabiel Standaardmaat 183x214 cm worden geleverd met massief houten of topkwaliteit mdf bed.! Verwarming 360 Watt, Kema Keur 15 Jaar fabrieksgarantie 100% gestabiliseerd inclusief bezorging vanaf 1.750,- 85% gestabiliseerd 1.550,- ongestabiliseerd 1.400,- Investeer in uw gezondheid! Reeds vanaf f 57,- per maand Importeur: Naturest - Rijksweg Zuid 40 - Echt - 04754-6240 6Z3*GALGEWEG

de Faam | 1988 | | pagina 13