i I >-< I 1 i I l 3 rf««nS6 WECTOH^ KTIV t s I R K 5WD DAGVERZORGING VOOR OUDEREN START IN SEPTEMBER IN TER REEDE helpt mensen Diabeten met een dieet kunnen gerust op vakantie HOBBYMARKT Stichting I I Oppasdienst bij hulpbehoeven den thuis Individuele huursubsidie (rilde Walcheren 50-plussers Spreekuur Cat* Voordelen Wie komt in aanmerking? Enkele bijzonderheden Beweging Alcohol Belangrijk Naar wie? Dienstencentra gesloten AKTIVA Souburg organiseert in november 1988 een: Het is de bedoeling dat ouderen hier hun hobby laten zien en/of demonstreren aan andere oude ren, die hieruit ideeën kunnen putten om zelf ook een hobby te starten. Hebt U een interessante of leuke hobby en bent U bereid om deze te laten zien, dan wordt U verzocht kontakt op te nemen met de Stichting Welzijn voor Ouderen, tel. 16957. GEVRAAGD: Nadere informatie: Tel. 01180-27513 Reakties worden ingewacht door: STICHTING GILDE WALCHEREN Antwoordnummer 648 4330 WB Middelburg aktiviteiton Dienstencentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104, tel. 16440 Voorzieningen Dienstencentrum Bachten Reede, Vredehoflaan 42, tel. 12706 Leeftijdsgrens Rail Europ Senior naar 60 jaar 60+ Seniorenkaart vijf gulden duurder Voorzieningen Dienstencentrum Bachten Poorte, Bachtenpoorte 47a, tel. 61280 Voorzieningen Wijkgebouw De Vijf Klavers te Ritthem VOORZIENINGEN Wijkcentrum Open Hof, A. Gogelweg 59, tel. 65454 I I DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 22 juni 1988 GW INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN VF ft.SC'fff.MT 2 W.l /I X DE LIJ KS BEHALVE HE \\K.\yTIEPERIODE K.i w .1 y/k p >-C HxJ REDACTIE: BADHUISSTRAAT 104 4381 LV VLISSINGEN TEL, 01184-16957 "7" In Vlissingen start in september een projekt dagverzorging in verzor gingstehuis 'Ter Reede'. Het is een initiatief van 'Ter Reede', de Maatschappelijke Dienstverle ning, het Kruiswerk, de Stichting Welzijn voor Ouderen, 'Scheldehof' en het Vrijwilligersplatform. De kosten worden door de provincie betaald. Gebleken is dat er veel ouderen zijn die met wat extra opvang en begelei ding nog best zelfstandig kunnen blijven wonen. Wat dagverzorging is, voor wie en wat bet kost, kunt u hier lezen. Te genwoordig worden allerlei voorzie ningen opgezet voor ouderen om langer zelfstandig te kunnen blijven wonen. Denk maar aan Tafeltje Dekje, het Bejaarden Alarm Zee land, etc.etc. Ook dagverzorging is zo'n voorzie ning, die het bepaalde mensen moge lijk wil maken thuis te blijven wo nen, maar toch die zorg en aandacht krijgen die nodig is. Dagverzorging vindt plaats in een gezellige speciaal ingerichte ruimte in verzorgingshuis 'Ter Reede' en is bedoeld voor ouderen die (nog) zelfstandig wonen, maar behoefte hebben aan extra hulp en kontakt.' Zij kunnen 3 dagen per week met an dere ouderen (maximaal 10) gezellig samen zijn om te praten, te eten, af te wassen en een spelletje of oefenin gen te doen. Naast aktiviteiten met de groep kan men ook zelfstandig dingen doen of oefenen. Dóór het bieden van gezel ligheid, zorg en begeleiding probeert de dagverzorging de zelfstandigheid van de deelnemers te behouden. Deelnemers blijven in hun eigen woon- en leefomgeving, maar zijn er toch een aantal dagen uit. Hierdoor krijgt ook het thuisfront even de handen vrij. De deelnemer wordt gestimuleerd om zo zelfstandig mogelijk te leven en daar ook in te oefenen. Het is zo makkelijker kontakt te maken met mede-ouderen. Dagverzorging kan een overbrug ging zijn als men op de wachtlijst van een verzorgingstehuis staat, maar nog niet geplaatst kan worden. Om voor dagverzorging in aanmer king te komen moeten deelnemers in ieder geval 65 jaar of ouder zijn. Daarbij is dagverzorging wel gezel lig, maar zeker niet alleen bedoeld voor de gezelligheid. Deelnemers hebben soms last van een ernstige of minder ernstige handicap, zoals slecht ter been zijn, problemen met gehoor of gezichtsvermogen of bij voorbeeld krachtsuitval of zijn ver geetachtig en deze ongemakken ver storen vaak de kontakten waardoor men vereenzaamt en er wel eens uit zou willen. Andere deelnemers hebben thuis in tensieve verzorging nodig van een partner of kinderen en vinden in de dagverzorging een aangename op vang, die ook voor de verzorgers thuis even rust betekent. Dagverzorging vindt plaats in 'Ter Reede' op maandag, woensdag en vrijdag van 09.30 tot 16.00 uur. De deelnemers worden opgehaald en thuisgebracht. De dagelijkse leiding van de dagver zorging ligt in handen van de bejaar denhelpster van de Maatschappelij ke Dienstverlening. In de opstelling van het dagprogramma wordt reke ning gehouden met de individuele wensen en problemen van de deel nemers. Deelname aan dagverzorging kost ƒ8,50 per dag, inklusief koffie, thee, warme maaltijd en vervoer. Gebruik van pedicure, fysiothera pie, badgelegenheid, etc. is uiteraard voor eigen rekening. Voor meer informatie kunt u kon takt opnemen met de Stichting Wel zijn voor Ouderen (tel. 16957) of de Federatie voor Maatschappelijke Dienstverlening (tel. 19820). De afdeling Walcheren van Humani- tas is gestart met een oppasdienst bij hulpbehoevenden thuis. Het is een aanvulling op het brede aanbod van hulpverlening dat geboden wordt door gezinsverzorging, kruiswerk, huisartsen en overige diensten. Steeds meer mensen geven er de voorkeur aan om bij (langdurige) ziekte thuis verzorgd te worden. Dit betekent in vele gevallen een ex tra belasting voor de mensen in de omgeving van de patiënt, zoals bij voorbeeld levenspartner, kinderen, buren en vrienden. Zo kan de pa tiënt niet alleen gelaten worden. Toch heeft de omgeving van de pa tiënt behoefte aan enkele uren ont spanning of er moeten boodschap pen gedaan worden of er moet een bezoekje aan de kapper gebracht worden en vult u zelf verder maar in. Vrijwilligers van Humanitas willen deze mensen helpen door een paar uur bij de zieke te komen oppassen. De hulp die zij bieden bestaat uit: - oppassen gedurende enkele uren of één dagdeel; - lichte verzorging van de patiënt, zoals bijvoorbeeld het behulpzaam zijn bij eten, drinken en zonodig ver schonen; - naar het toilet brengen; - voorlezen. Mensen met een dieet zien vaak als een berg op tegen de vakantie. Hoe moet dat straks in het buitenland, zonder die vertrouwde aardappels en groenten? Andere eettijden, onbekende restau rants en ook nog eens een vreemde taal. Maar ook voor een vakantie in eigen land is de drempel vaak te hoog. Thuis blijven is voor sommi gen een oplossing, maar nodig is het niet. Eén ding staat vast, ook oudere dia beten (suikerpatiënten) kunnen vei lig op vakantie, mits een reis goed wordt voorbereid. Een bezoek aan een diëtiste is in dit verband bijzon der verhelderend. Zij kan onder an dere uitleggen dat een Hollandse maaltijd met aardappelen, vlees en groente heel goed te vervangen is door bijvoorbeeld een pizza of een bord spaghetti. Het gaat altijd om de hoeveelheid koolhydraten. Wie enig inzicht heeft in de hoeveelheid koolhydraten in bepaalde voedingsmiddelen, kan binnen een dieet gemakkelijk varië ren. De Diabetes Vereniging Neder land heeft daarvoor speciale lijsten beschikbaar. Het is trouwens altijd aan te raden thuis een paar keer te oefenen met maaltijden die buiten de deur kunnen worden verwacht. Vakantiegangers dienen zich ook te realiseren dat een diabetesdieet mede afhankelijk is van het leefpatroon. Wie tijdens een vakantie meer be weegt dan normaal, kan ook best wat extra eten gebruiken. Een half uur intensieve beweging vraagt zeker om een extra boterham. Door een warme omgeving wordt de werking van insuline gestimuleerd. Het bloedsuikergehalte (de hoeveel heid suiker in het bloed) heeft daar om de neiging te dalen. Ook hierdoor kan het raadzaam zijn wat extra's te eten, of wat minder in suline te spuiten. Dit laatste uiter aard in overleg met de behandelend arts. Veel diabeten gebruiken 's avonds een tussenmaaltijd. In de meeste va kantielanden wordt de hoofdmaal tijd veel later opgediend dan bij ons. Men kan in dat geval de tussenmaal tijd van de avond verwisselen met de hoofdmaaltijd. Dus: om 18.00 uur een klein hapje in afwachting van het diner rond 20.00 uur. Wie drinkt tijdens een vakantie niet graag een glaasje wijn of bier? Alco hol werkt wel bloedsuikerverlagend bij diabeten die insuline spuiten en bij magere diabeten die tabletten slikken. Het is dus verstandig altijd tegelijkertijd iets te eten, een sneetje stokbrood, een toastje of een cracker. In de meeste vakantielanden zijn speciale produkten voor diabetici niet of nauwelijks verkrijgbaar. Wie graag deze artikelen gebruikt, kan dus het beste één en ander zelf mee nemen. Voor diabeten die insuline spuiten is het van belang altijd vol doende mondvoorraad bij zich te hebben. Bij onverwachte situaties kunnen problemen zo worden voor komen, bijvoorbeeld als een vlieg tuig vertraging heeft of een restau rant gesloten blijkt. Meer informatie geeft de brochure Veiling op vakantie van de Diabetes Vereniging Nederland in Amers foort. Deze brochure is te bestellen door ƒ3,50 over te maken op giro 40.12.46 van de vereniging, onder vermelding van de titel. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding geeft de brochure 'Met een dieet op vakantie in het buitenland' uit. Informatie: 070 - 503777. (Uit: Pas-65 krant april/mei 1988) Het is zover: de aanvraagformulie ren voor individuele huursubsidie voor de periode 1 juli 1988 tot 1 juli 1989 moeten worden ingediend. Nu zijn er verschillende manieren om aan zo'n formulier te komen. Huur ders, die voor half maart dit jaar een aanvraag indienen voor het nu lo pende tijdvak (eindigend 30 juni) krijgen hem rechtstreeks. Dat ge beurt via het Rijks Computer centrum. Op het aanvraagformulier zijn gege vens van het vorige subsidietijdvak voorgedrukt. Het is in verband met de geautomatiseerde behandeling van de aanvragen van het grootste belang dat u er voor zorgt dat u dit formulier inlevert. U kunt het afge ven bij de gemeente of uw verhuur der. Levert u dit aanvraagformulier niet in, dan heeft dat tot gevolg dat de behandeling ernstig wordt ver traagd. Huurders, die voor het eerst subsidie (gaan) aanvragen kunnen het formu lier ophalen in het stadhuis bij het loket huursubsidie (begane grond). Daar kunt u ook terecht voor infor matie (tel. 87323). Voor het subsidietijdvak 1 juli 1988 tot 1 juli 1989 moet de aanvrager een kopie van de bij de belasting- inspekteur ingediende aangifte in komsten en/of vermogensbelasting bijvoegen. Een verklaring van de in- spekteur (1B54) is ook toegestaan. Zo'n aangifte of verklaring moet gaan over het jaar 1987. Zonder de ze bijlagen wordt uw aanvraag niet in behandeling genomen! In verband met een spoedige afwik keling is het belangrijk dat het aan vraagformulier en bijlagen vóór 1 juli worden ingediend. Dat moet altijd gebeuren bij de ver huurder of de gemeente. U mag ze nooit rechtstreeks naar het Ministe rie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer sturen! De dienstencentra Bachten Kom- me, Bachten Reede en Bachten Poorten zijn van 23 juli tot en met 7 augustus gesloten. Verzorgingstehuis 'Ter Reede' begint in september met dagverzorging BACHTEN-POORTE OOST-SOUBURG Ja, heel veel mensen kunnen slapen leren. Dat blijkt uit de resultaten van de slaapkursussen die door de gehele provincie door het Kruiswerk wer den georganiseerd in de afgelopen maanden. Uit de gegevens van 164 kursisten blijkt dat het aantal kursisten dat slaapmiddelen gebruikte aan het be gin van de kursus 104 bedroeg. Aan het eind van de kursus hadden 59 daarvan geleerd om zonder slaap middelen te slapen, 19 waren nog aan het afbouwen en 26 gebruikten nog slaapmiddelen, 60 kursisten ge bruikten geen slaapmiddelen aan het begin van de kursus. Van de kur sisten zeggen 97 dat zij beter slapen dan voorheen, 51 zeggen nee, waar van enkele wel zonder slaapmidde len, negen kursisten zijn nog wat aarzelend van: 'soms', 'begint te ko men' of 'lig meer ontspannen in bed'. Het meest baat heeft men gevonden bij de informatie over slaap, de ademoefeningen, de ontspannings- oefenen en de gedachtenstop. Deze oefeningen doet men ook regelmatig thuis. 127 kursisten geven aan anders over hun slaapprobleem te denken dan vroeger en kunnen er beter mee omgaan. Veel kursisten geven in hun aanvul lende opmerkingen aan, dat zij rusti ger zijn geworden, ook overdag en daardoor beter kunnen funktione- ren. De kursus geeft informatie en een handvat om zelf met het slaap probleem om te kunnen gaan. De motivatie om daar thuis mee aan de gang te gaan is erg belangrijk voor het baat hebben bij de kursus. De re sultaten zijn echter van dien aard, dat het Kruiswerk ook in 1988 door gaat met het organiseren van slaap kursussen. Informatie bij: A. Renkema, G.V.O.-konsulent van het Zeeuwse Kruis, Beatrixlaan 24 in Goes, tel. 01100 - 15892. die hun vaardigheden, kennis of in de loop der jaren opge bouwde ervaring ter beschik king willen stellen van ande ren. Praktijkervaring weegt zwaar der dan diploma's. Amateur fotograaf en auto- technjcus worden in het bij zonder gevraagd. Vrouwen worden nadrukkelijk uitgenodigd ook mee te doen. Beloning: voldoening en (vaak) nieuwe vriendschap pen! De funktionarissen van de stich ting Welzijn voor Ouderen zijn op werkdagen telefonisch bereik baar van 08.30 uur tot 09.30 uur (telefoonnummer 16957). Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlis singen Badhuisstraat 104, 4381 LV Vlissingen Telefoon 16957 Funktionarissen P.J.F. ten Hacken en R. Balkenende Sociëteit (biljarten, kaarten, dam men, sjoelen etc.) dagelijks van 13.30 - 17.00 uur gymnastiek dinsdagmorgen van 9.30 - 10.30 uur dinsdagmiddag van 15.00 - 15.45 uur volsdansen dinsdagmorgen van 10.30 - 11.30 uur woensdagmiddag van 13.30 - 16.30 uur handwerken donderdagmiddag van 14.00 - 16.00 uur biljartvereniging 'Het Groene Laken' dinsdag-, woensdag- en donderdag morgen van 9.30 - 12.00 uur bridgeclub donderdagmorgen van 9.30 - 12.00 uur zangvereniging 'Zanglust' maandagmiddag van 13.30 - 16.00 kapster, tel. 17063 voor afspraken bellen van 11.30 - 12.00 uur behalve donderdags pedicure, tel. 61599 sociëteit (biljarten, kaarten, dam men, sjoelen etc.) gymnastiek woensdagochtend van 10.30-11.30 uur volksdansen (Ter Reede) donderdagmiddag van 13.45 - 17.00 uur handwerken dinsdag- en donderdagmorgen van 9.30 - 11.30 uur dinsdagmiddag van 14.00 - 16.30 uur koersbal dinsdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur biljartvereniging 'Tot Ons Genoegen' dinsdag- en donderdagmorgen van 9.00 - 12.00 uur sjoelen maandag- en woensdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur dam- en schaakclub woensdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur bridgeclub dinsdagmorgen van 9.00 - 12.00 uir t zangvereniging 'Con Agitazione' (Ter Reede) maandagmiddag van 13.30 - 16.00 uur Sinds I november 1987 worden de reizende heren in het buitenland het zelfde behandeld als de dames. Het is gelukt om de leeftijdsgrens voor heren voor een Rail Europ Senior-kaart te verlagen van 65 naar 60 jaar. Tegelijk met een 60+ senio- renkaart kunnen zij nu de RES- kaart aanschaffen. Voor de RES-kaart betaalt u ƒ20, Daarmee krijgt u 30 tot 50 procent korting op treinkaartjes naar 19 Eu ropese landen. Die korting geldt voor zowel 2e als le klas reizen en óók voor treinreizen die u in het land zelf gaat maken. De Rail Europ Senior-kaart geeft ook korting op de tarieven van een aantal buitenlandse bus- en scheep vaartondernemingen. Sinds 1 april 1988 is de prijs van de 60+ seniorenkaart met vijf gulden verhoogd en is daarmee op ƒ75,— gekomen. Mensen die al vóór 1 april 1988 een 60+ seniorenkaart in hun bezit hadden kunnen ƒ5,— korting krijgen. Met de 60+ seniorenkaart krijgt u 40 procent korting op enkele reizen en retours. De 60+ seniorenkaart biedt nog meer voordeel: u krijgt zeven 'keu- zedagen'. Dat wil zeggen dat u zeven dagen per jaar door heel Nederland mag reizen, zonder dat u daarvoor een kaartje hoeft te kopen. Elke twee maanden mag u een keuzedag opnemen; de zevende keuzedag is vrij opneembaar. Als u besluit de 60+ seniorenkaart te gaan kopen moet u wel aan het volgende denken. Hebt u nog geen geldige NS-stamkaart (die geldt als identiteitsbewijs) neem dan een be wijs mee waaruit uw leeftijd blijkt (b.v. paspoort, rijbewijs of een uit treksel uit het bevolkingsregister) en een recente pasfoto. Dan maakt de lokettist het voor u in orde. De 60 seniorenkaart is aan het NS- loket verkrijgbaar en kan elke dag ingaan. pedicure maandag, donderdag en vrijdag wasserette dagelijks van 9.00 - 16.00 uur puzzeltheek woensdag van 10.00 - 12.00 uur bibliotheek donderdag van 14.00 - 16.00 uur sociëteit (biljarten, dammen, kaar ten etc.) dagelijks van 13.00 - 17.00 uur gymnastiek woensdagmiddag van 14.45 - 15.15 uur volksdansen woensdagmiddag van 13.30-16.30 uur sjoelen maandagmiddag van 14.00 - 17.00 uur handwerken dinsdagmorgen van 9.30 - 11.15 ui donderdagmiddag van 14.00- 16.1 uur koersbal woensdagmorgen van 9.45 - 11.30 uur ouderenkoor 'Souburg' maandagmorgen van 10.00- 11.15 uur biljartvereniging 'Souburg' dinsdag- en donderdagmorgen van 9.00 - 12.00 uur wasserette dagelijks van 8.00 - 16.00 uur puzzeltheek voor openingstijden bellen naar tel.no. 67339 sociëteit dagelijks van 13.30 - 17.00 uur volksdansen dinsdagmiddag van 13.00 - 13.30 uur gym dinsdagmiddag van 13.30 - 14.00 uur pedicure, tel. 67078 sociëteit woensdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur TAFELTJE DEKJE Voor inlichtingen en aanvragen van warme maaltijden tel. 16440 TELEFOONCIRKELS- VLISSINGEN Voor inlichtingen en aanmeldingen tel. 70246 en 70218 TELEFOONCIRKELS-SOUBURG (RITrHEM) Voor inlichtingen en aanmeldingen tel. 62437

de Faam | 1988 | | pagina 19