Fietstocht en concert Bestemmingsplan Noordweg Verkeer Bezoek uit Nagasaki Zevende Nationale Zwemvierdaagse 23 Werk in uitvoering Bus boekje Commissie behandelt MUP Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Overige commissies voor deze week: "Tafeltje Dekje" Concert Inschrijving DE FAAM Woensdag 8 juni 1988 Door het oog van de Lange Jan A De Noord weg tussen de Gerbran- dylaan en de Pres. Rooseveltlaan is afgesloten voor alle verkeer in ver band met een reconstructie. De B. Smytegeltstraat is afgesloten voor doorgaand verkeer in verband met riolerings- en bestralingswerk. In de Buitenruststraat kan niet worden geparkeerd omdat haat- trottoirs en parkeerhavens worden aangelegd. De nieuwe busboekjes zijn weer verkrijgbaar bij de buschauffeur. Voor f 4,50 krijgt iedere busreizi ger up-to-date informatie over alle busdiensten in de hele Delta. Tip: tussen juni en september krij gen de reizigers van de "kustlijn 104" 25% korting op de toegang lol Delta Expo op de Neeltje lans. Attentie!! In een speciale vergadering van de commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer op dinsdag 14 juni om 16.00 uur wordt het Milieu Uitvoe ringsprogramma 1989-1992 besproken. Zoals u de afgelopen maanden uit voerig op deze pagina heefft kun nen lezen heeft de gemeente Mid delburg een programma gemaakt voor het milieubeleid in de komen de jaren, hel MUP. Inmiddels zijn we na een inspraakperiode toe aan de slotronde waarin een keuze ge maakt gaat worden tussen vijf uit gewerkte modellen. Ook wordt het Milieuverslag 1987 besproken, een verslag van de uit gevoerde milieutaken in 1987 en een werkplan voor 1988. Dit Mi lieuverslag is gratis verkrijgbaar bij bureau Voorlichting. Op dinsdag 14 juni vergadert de bestuurscommissie Welzijsaccom modaties in de maquettekamer van hel stadhuis. Deze vergadering be gint om 19.30 uur. Al deze vergaderingen zijn openbaar. De agenda 's en andere stukken lig gen ter inzage bij bureau Voorlich ting en de commissiesecretaris. Voor het gebruik maken van het spreekrecht kunt u contact opne men met de commissiesecretaris, telefoon 26251. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Menu van 13 juni 1988 tot en met 18 juni 1988 maandag gehaktballen, erwten/wortelen, aardappelen dinsdag grillsteak, groentemix, frietjes woensdag goulash, erwten, rijst donderdag gehakt, bloemkool, aardappelen vrijdag hamburger, appeltjes, pommes mignonnettes zaterdag gehakt, andijvie, aardappelen Bijstand mogelijk voor bijzondere bestaanskosten Wat zijn bijzondere bestaanskosten? In het algemeen gesproken gaat het daarbij om noodzakelijke ex tra uitgaven die wegens ziekte of andere bijzondere omstandighe den gedaan moeten worden. Let wel: dergelijke kosten zijn duidelijk anders dan de gewone bestaanskosten waar we allemaal mee te maken hebben. Bij de gewone bestaanskosten kun je denken aan de kosten voor voe ding, huisvesting, meubilair, kleding, ontspanning kortom al die noodzakelijke, algemene, voor iedereen geldende kosten. Wie geen kans ziet om deze algemene bestaanskosten op te bren gen, kan 'gewone' bijstand aanvragen. Bijzondere bestaans kosten vallen echter buiten het normale patroon. Vandaar dat daarvoor dan ook blondere bijstand gevraagd moet worden. Wie kan bijzondere bijstand vragen? Eigenlijk iedereen die nergens an ders terecht kan voor die noodza kelijke extra uitgaven. Dus zowel mensen met een minimumloon, een 'gewone' bijstandsuitkering, als diegenen die misschien meer verdienen of een hogere sociale uitkering ontvangen. Of iemand in aanmerking komt voor 'bijzonde re' bijstand, wordt bekeken door de gemeente. Daarbij kan best blijken dat u ergens anders moet zijn, bijvoorbeeld bij het zieken fonds of de bedrijfsvereniging. U wordt daar naar verwezen. Maar als er bijstand wordt gegeven voor die noodzakelijke extra uitgaven, is het natuurlijk ook redelijk dat wordt nagegaan of - en zo ja, hoe veel - u zelf van de kosten kunt betalen. Met andere woorden: bij bijzon dere bijstand wordt rekening ge houden met uw draagkracht. Dat gebeurt volgens vaste regels die in het hele land hetzelfde zijn. (Deze regels zijn opgenomen in het zoge naamde Bijstandsbesluit landelij ke draagkrachtcriteria). Belangrijk: deze regels gelden uit sluitend voor de mensen die thuis wonen - dus niet voor mensen die in een bejaardentehuis of een an dere inrichting verblijven. Uw middelen Als u om bijstand vraagt, wordt er altijd gekeken of u over 'midde len' beschikt. Die middelen wor den gevormd door het (eventuele) vermogen en door het inkomen (dus wat u verdient of aan uitke ringen ontvangt). Beschikt u over vermogen? Onder het begrip 'vermogen' kan veel vallen - bijvoorbeeld geld op het spaarbankboekje dan hoeft u dit niet helemaal op te maken al vorens in aanmerking te komen voor een bijstandsuitkering. Zo wordt bij een gezin een bedrag van 15.700 gulden (per 1 januari 1988) buiten beschouwing, dus on gemoeid, gelaten. Voor al leenstaanden geldt de helft van dit bedrag. Alles wat u dus boven die vrijgelaten bedragen bezit, moet worden gebruikt om de noodzake lijke extra uitgaven te bekostigen. Voorbeeld Op het spaarbankboekje staat 17.000,— U mag daarop laten staan 15.900 Voor uw extra uitgaven moet eerst worden gebruikt 1.100,— Zou er in dit voorbeeld om bijzon dere bijstand wegens extra uitga ven van 2.000 gulden gevraagd worden, dan kan er dus hooguit voor 900 gulden bijstand worden gegeven. Als u woont in een eigen huis, waarvan de waarde na aftrek van een eventuele hypotheeklening ho ger is dan het vrij te laten vermo gen (dat is bij een gezin dus 15.900 gulden), dan kunt u zo nodig bijstand te leen krijgen op on- derpnd van uw huis. Daarmee Zaterdag 11 juni 1988 zal burgemeester mr. C.G.J. Rutten van Middel burg tussen 08.00 en 9.00 uur voor het stadhuis hef startschot geven voor de "AMEV London to Amsterdam Bike Ride". Deze fietstocht vindt plaats in het kader van de Willem en Mary-viering. Ter gelegenheid van deze tocht, die via Delft naar Amsterdam leidt, zal het gemeentebestuur alle deelnemers koffie met ontbijtkoek aanbieden. De jeugdige pianist Frederick Kempf De fietstocht wordt gereden in het kader van een goed doel, namelijk ten behoeve van de Stichting Redt de Kinderen. Dit is een particuliere stichting die zich richt op het ver beteren van de gezondheidszorg in ontwikkelingslanden. Zij is aan gesloten bij de Save the Children Alliance, een internationale orga nisatie die zich inzet voor het wel zijn van kinderen over de gehele wereld. Uit Engeland doen 500 fietsers aan de tocht mee. Dit getal wordt ver hoogd door deelname van een aantal Nederlandse fietsers. Ter opluistering tijdens het korte verblijf in Middelburg is ook de folkloregroep Medioburgum aanwezig, evenals de historische figuren Willem en Mary. Aan dit evenement voorafgaand wordt op vrijdag 10 juni 1988 om 20.00 uur in de Burgerzaal van het stadhuis een concert verzorgd door het Zeeuws Jeugdorkest. Tij dens dit concert, dat eveneens in het teken staat van de Willem en Mary-viering, worden werken van Mozart, Delibes en Arriaga ten ge hore gebracht. Het jeugdorkest zal samen met de 11-jarige Engelse pi anist Frederick Kempf het negen de pianoconcert van Mozart spe len. De muzikale leiding is in han den van Mathieu Meys. Woonkosten kunnen in verhouding tot het inkomen een zware last vormen. kunnen dan de noodzakelijke ex tra uitgaven betaald worden. Bij welk inkomen is er draag kracht? U heeft gezien dat iedereen die meer heeft dan een bepaald ver mogen in meerdere of mindere mate in staat is de kosten zelf te betalen: er is dus: een zekere draagkracht. Maar bij wélk inkomen kan er gesproken worden van draag kracht voor bijzondere bestaans kosten? Je zou kunnen zeggen: bij elk in komen dat hoger is dan het zoge naamde sociaal minimum. Zo heeft een echtpaar dat het mini mumloon verdient, een inkomen op het peil van het sociaal mini mum. Ontbreekt de vader of moe der, of het gaat om een al leenstaande, dan ligt dat peil wat lager. Mensen op het sociaal mini mum hebben geen draagkracht, mensen met een inkomen boven dat minimum wel. Anders gezegd: soms is er wel en soms is er geen ruimte in het inkomen om zelf bij te dragen in de kosten voor de noodzakelijke extra uitgaven. Voorbeeld Een echtpaar verdient per jaar (netto) 19.450, Het sociaal minimum het netto-minimumloon) bedraagt f 17.950,(afgerond bedrag 1987) De ruimte in het inkomen van het echtpaar is 1.500, Van die 'ruimte in het inkomen' wordt een bepaald percentage, na melijk 35% aangehouden als draagkracht. Dat is in dit geval dus 525 gulden. Stel dat het echtpaar uit het voor beeld om bijzondere bijstand we gens extra uitgaven van 1.500 gul den had gevraagd. Hun draag kracht kon worden gesteld op 525 gulden (35% van 1.500 gulden); het echtpaar komt in aanmerking voor een uitkering van 925 gulden. Bij inkomens tot 23.100 gulden (netto) wordt van de ruimte 35% als draagkracht aangemerkt. Is het netto inkomen hoger dan 23.100 gulden dan wordt van het stuk bo ven de 23.100 gulden 50% als draagkracht aangehouden. Dit percentage van 50 geldt voor het eerste jaar; daarna wordt dit ook weer 35%. Aftrekposten Kan nu alles boven dat sociaal mi nimum worden beschouwd als 'de ruimte in het inkomen?' Nee, er wordt ook rekening ge houden met uitgaven van buiten gewone aard en omvang die ie mand zelf moet betalen maar waarvoor geen bijzondere bijstand kan worden verleend. Dit zijn dus eigenlijk uitgaven waaraan men vastzit, uitgaven die de ruimte in het inkomen beperken. Hierbij kan worden gedacht aan: - woonkosten die in verhouding tot het inkomen een zware last vormen; - extra uitgaven die verband hou den met de uitoefening van beroep of bedrijf; - eventuele onderhoudsverplichtin gen voor de (ex-)echtgenote en kinderen; - kosten van studie en opleiding van kinderen. Deze aftrekposten tellen dus (voorzover aanwezig) mee bij het bepalen van de ruimte in het inkomen. Voorbeeld Hel netto-inkomen per jaar be draagt 20.950,— Af:de bijstandsnorm afgerond be drag het sociaal minimum) 17.950,aftrekposten wegens bij zondere uitgaven 500,— blijft over 18.450, Ruimte in het inkomen 2.500,— Draagkracht: 35% van 2.500 gul den 875 gulden. Eenmalige of doorlopende kosten We hebben het hier over noodza kelijke, extra uilgaven waarvoor bijzondere bijstand wordt ge vraagd. Deze extra uitgaven kun nen éénmalig zijn of doorlopen - dat wil zeggen dat de kosten tel kens voor een bepaalde periode te rugkeren. Van éénmalige bijstand wordt gesproken als iemand een bedrag ineens vraagt, bijvoorbeeld voor de aanschaf van medisch voorge schreven schoeisel of een aange past bed. Bij doorlopende bijstand kunnen we bijvoorbeeld denken aan de maandelijkse kosten wegens kin deropvang door particulieren of een noodzakelijke thuisverpleging. Wat betekent dit verschil tussen eenmalige en doorlopende bijstand voor uw draagrkacht? Voorbeeld (bij éénmalige bijstand): Iemand vraagt - wegens een een malige uitgave - bijstand voor 1.800,— Zijn draagkracht op jaarbasis is vastgesteld op 900,— Er kan zo nodig direct bijstand worden gegeven voor 900, De aanvrager betaalt eveneens di rect zijn 'aandeel' van 900,— Indien een eenmalige voorziening langer mee gaat dan één jaar wordt met de langere gebruiks duur rekening gehouden. Voorbeeld (bij doorlopende bijstand): Iemand heeft doorlopende kosten van 150 gulden per maand. Op jaarbasis wil dit zeggen 12 x 150 gulden 1.800 gulden. Zijn draagkracht is vastgesteld op 900 gulden. Bij deze kosten betekent dit dat de aanvrager zijn draag kracht eerst moet 'opgebruiken' door zes maanden zelf te betalen. Over de resterende zes maanden ontvangt hij volledige bijstand. Lopen deze kosten na een jaar nog door, dan wordt weer voor een jaar de draagkracht berekend op basis van de dan bekende gege- gevens. Drempelbedrag Net als sorqmige regelingen, zoals bijvoorbeeld de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (AAW), kent ook deze regeling een zoge naamd drempelbedrag (1987 171,—). Dat wil zeggen dat er geen bijstand wordt gegeven voor kosten die lager zijn dan 171,—. Komen één of meerdere uitgaven alleen of samen binnen een kalen derjaar boven het drempelbedrag uit, dan wordt er voor het meerde re boven 171,(bijzondere) bijstand gegeven. Maar ook dan wordt natuurlijk bekeken hoe het zit met uw draag kracht. Voorbeeld: Er zijn verschillende uitgaven in een kalenderjaar. In totaal bedragen de kosten 300,- Het drempelbedrag is 171,— blijft over 129, De draagkracht bleek bij deze aanvrager te bedragen C)0,— Er wordt bijstand gegeven voor 30,— Let wel: óf er (gewone of bijzon dere) bijstand kan worden gege ven, wordt bepaald door de ge meente. Voor nadere inlichtingen over deze regeling kunt u zich dan ook wenden tot de gemeentelijke sociale dienst, Simpelhuisstraat 1, telefoon 35860. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 10 mei 1988, num mer 1358/145 gedeeltelijk is goedgekeurd het door de gemeen teraad op 28 september 1987 vastgestelde bestemmingsplan Noordweg. Goedkeuring is onthouden aan artikel 8.3.i van de bestem mingsplanvoorschriften en aan het op de plankaart met rood om lijnde gedeelte van het plangebied (perceel Ooststraat 7). Het besluit van Gedeputeerde Staten ligt met ingang van vrijdag 10 juni 1 988 gedurende één maand voor een ieder ter inzage op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie, Lange Noordstraat 1 Het besluit van Gedeputeerde Staten is onherroepelijk ten aan zien van de goedgekeurde delen van het bestemmingsplan, met uitzondering van het op de plankaart met blauw omlijnde gedeel te van het plangebied. Tegen het onherroepelijke gedeelte van het bestemmingsplan is geen beroep op de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State mogelijk. Tegen het niet onherroepelijke gedeelte van het bestem mingsplan kan gedurende de bovenvermelde termijn van terinza- gelegging beroep worden ingesteld door: 1degenen, die zich met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als Gedeputeerde Staten hebben gewend; 2. degenen, die tijdig tegen door de gemeenteraad bij vaststelling van het bestemmingsplan aangebrachte wijzigingen bij Gedepu teerde Staten bezwaar hebben aangetekend; 3. de inspecteur van de Ruimtelijke Ordening. Voorts kan een ieder, die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring gedurende bovenvermelde termijn beroep in stellen. Het beroepschrift dient te worden gericht aan de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Burgemeester en wethouders hebben besloten het parkeren te verbieden voor één parkeervak aan de ventweg van Klein Vlaan deren, bij de nieuwe hoofdingang van het verpleeghuis "Heren gracht", behalve voor ambulances ten behoeve van het ver pleeghuis. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet wor den gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledige verkeers- besluit ligt bij het bureau voorlichting, Stadhuisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. Burgemeester en wethouders hebben besloten het parkeerverbod voor het perceel Lange Noordstraat 31, uitgezonderd bezoekers Orthopaedie Van Lierop B.V., op te heffen. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende b'innen 30 dagen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet wor den gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledige verkeers- besluit ligt bij het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. Van donderdag 9 tot en met zater dag 11 juni 1988 bezoekt een dele gatie van 47 personen uit de Ja panse stad Nagasaki de gemeente Middelburg. Dit bezoek vindt plaats in het kader van het 10-jarig bestaan van de zusterstadrelatie. De delegatie, die onder leiding staat van de heer Masaru Tagawa, omvat vertegenwoordigers van in stanties op het gebied handel en industrie, toerisme, enzovoorts, evenals particuliere personen. De heer Tagawa is voorzitter van de raad van Nagasaki. Tevens be vindt zich een aantal officiële ge meentelijke vertegenwoordigers onder het gezelschap. De delegatie arriveert op 9 juni om 17.00 uur in Middelburg, 's- Avonds biedt de delegatie het ge meentebestuur van Middelburg een dinee aan, evenals een aantal andere gaste van de Middelburgse c.q. Zeeuwse instanties. Op 10 juni begint het dagpro gramma om 09.00 uur met een stadswandeling door Middelburg. Om 11.00 uur worden de bedrij ven Chrompack en De Schelde be zocht. Om 14.00 uur zal het gezel schap een bezoek afleggen aan de stormvloedkering in de Ooster- schelde. Een aantal van zes perso nen brengt in de ochtend tevens een bezoek aan de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland in Middelburg. Om 17.00 uur biedt het gemeente bestuur van Middelburg de delega tie een receptie en een diner aan. Tijdens de receptie zal de delegatie reeds gelden aanbieden ten behoe ve van het ontwikkelingsproject op de Kaapverdische Eilanden, dat de gemeente Middelburg met de zustersteden Vilvoorde, Fo- kestone en Nagasaki adopteerde. De receptie wordt ook bijgewoond door officiële vertegenwoordigers van Folkestone. Zaterdag 11 juni vertrekt het ge zelschap om 11.00 uur. Voor ver trek is er nog gelegenheid om in Middelburg te winkelen. In de week van maandag 27 juni tot en met vrijdag 1 juli staat het zwembad Poelendaele in het teken van de zevende nationale zwem vierdaagse. Op maandag 27 juni om ongeveer 16.00 uur wordt de zwemvierdaag se officiëel geopend. De laatste deelnemer kan vrijdagavond 1 juli om 20.15 uur terecht. Meedoen aan de nationale zwem vierdaagse betekent, dat men in één week vier maal 500 meter zwemt in het verwarmde open- luchtbad. Voor degenen, die de afstand van 500 meter niet kunnen overbruggen, is 250 meter vol doende. Wie zich laat inschrijven voor deze zwemvierdaagse ontvangt aan de kassa van het zwembad een deel- nemerskaartje dat steeds na het af leggen van de afstand wordt gek nipt en een sticker. Na afloop krijgt iedere deelnemer die een viermaal geknipt kaartje inlevert een medaille uitgereikt door de heer P. Bosdijk, voormalig chef zwemmeester. Aan de zwemvierdaagse kan de gehele dag deelgenomen worden van 7.00 tot 20.30 uur. De kosten voor de nationale zwemvierdaagse bedragen voor kinderen 5,50 en voor volwassenen 9,00. De hele zwemvierdaagse wordt opgeluisterd door muziek. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de kassa van het zwembad, telefoon 01180 - 26451.

de Faam | 1988 | | pagina 5