informatiepagina van de gemeente viissingen Q IJ Werkzaamheden Arbeidsstraat De Zomerkrant is weer uit! Restauratie molen 'De Pere' vrijwel voltooid ©T5 Gemeentegarantie Raad behandelt plan herinrichting Bouwen Ewoutstraat Verkeers maatregelen voorjaarsmarkt Oost-Souburg ^OQ0defat? Inkomstenverklaring tijdig inleveren! MM m Ter inzage Agenda Zo belt u de sociale dienst Parkeerverboden Vrijwilligers gevraagd alle. evlnlmlnje-n in vli5óinc;ln. llfvj z0n\lr. lanql. Vertraging verkeer Bonedijkestraat ZFT'SEEN ANDERE BRIL OP! Commissies vergaderen Extra vergadering commissie onderwijs Commissie Sportbe- langen Bestuurscommissie MDGO Commissie communicatie beleid Cliënten GSD: Even bijpraten met wethouder Bruinooge Werkzaamheden Nieuw winkelgebied Betje Wolff Woensdag 25 mei 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITE redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis viissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Variatie I speeistad Sloop bunkers, vervanging bushokjes, voortgang ontwik keling Arsenaalgebied, verhar ding Plaza, wijziging bestem mingsplannenDit is een greep uit de onderwerpen die voor morgenavond op de agenda staan van de raadsver gadering. Zoals uit het on derstaande overzicht blijkt is het een vrij willekeurige greep, 't Geeft tevens aan dat het morgenavond niet aan variatie hoeft te ontbreken, daar in de raadzaal van het stadhuis. Misschien hebt u, op een of an dere manier, te maken met een van genoemde onderwerpen. Of hebt u mogelijk een brief gestuurd aan de gemeenteraad (die nu op de lijst van ingekomen stukken staat). Wilt u weten hoe de raad daarover denkt? Breng dan eens een bezoek aan de raadsvergadering (aanvang 19.30 uur). Welkom! Om het u gemak kelijk te maken ligt er voor iedere bezoeker een populaire raads- agenda gereed. Daarin staan alle raadsvoorstellen in 't kort in be schreven. Ook de lijst met inge komen stukken is er in op genomen. Wilt u zich vantevoren liever wat uitvoeriger informeren? Ook dat kan zonder problemen. In de vijf gemeentelijke inforrrfatiehoeken liggen de agenda en alle raads voorstellen ter inzage. Natuurlijk ook bij het Stafbureau voorlich ting en inspraak in het gemeente huis. Daar kunt u bovendien de achterliggende stukken opvra gen. Dat zijn tekeningen en der gelijke die bij de raadsvoorstellen horen. Ook de ingekomen stuk ken, voor zover openbaar, kunt u er opvragen. Mocht u dan nog vragen overhouden, dan is er ook een gesprek met een van de be trokken ambtenaren mogelijk. Kortom.... Opening Goedkeuring van de notulen van de raadsvergadering van 28 april 1988. Mededelingen Over te leggen (ingekomen) stukken Te bespreken raadsvoorstellen: 0-1 Eervol ontslag gemeentearts. 0-2 Aankoop personal computer voor het Stafbureau voorlichting en inspraak. 1-1 Wijziging verordening speel- automatenhallen. 2-1 Kredietaanvraag voor plaat sing abri's. 4-1 Benoeming lid bestuurscom missie voor de gemeentelijke MTS. 4-2 Plan van nieuwe openbare basisscholen in de periode 1-8-1989 tot 1-8-1992. 5-1 Krediet voor aanschaf mate riaal ten behoeve van de afdeling beplantingen. 7-1 Krediet vervanging hoofdri ool, huisaansluitingen en woon buurtaanpassing Arbeidstraat. 8-1 Beroep tegen weigering bouwvergunning Spoorstraat 54. 8-2 Aanbrengen tijdelijke verhar ding nabij Plaza Boulevard Bankert. 8-3 Ontwikkeling Arsenaalgebied en omgeving. 8-4 Sloop bunkers Stenenbeer, Rosenburg en Zuidwate- ringstraat. 8-5 Krediet bouw- en woonrijpma- ken terrein achter Paardenstraat 32 tot en met 66. 8-6 Kredietaanvraag woonbuurt aanpassing Bouwen Ewoutstraat. 8-7 Regeling geldelijke steun huurwoningen normkosten systeem 1988. 8-8 Meerjarenprogramma restau ratie monumenten 1989-1993. 8-9 Gedeeltelijke kwijtschelding verlies gemeentegarantie. 8-10 Voorbereidingsbesluit Be schermd Stadsgezicht I. 8-11 Voorbereidingsbesluit Bone- dijke, gedeelte Koudekerkseweg. 8-12 Voorbereidingsbesluit voor (Ruben Oreel) twee gedeelten van het bestem mingsplan 'Boulevard'. 8-13 Voorbereidingsbesluit Spuistraat, gedeelte Coosje Bus- kenstraat. 8-14 Verkoop grond Aagje De kenstraat. 8-15 Verkoop pand Glacisstraat 97. 8-16 Verkoop grond aan Her- mesweg. 8-17 Verkoop grond aan Vrede hoflaan. 8-18 Verkoop grond in Walstraat. 9-1 Vaststelling zesde wijziging gemeentebegroting 1988. Rondvraag. Sluiting. De Gemeentelijke Sociale Dienst van Viissingen is voor cliënten telefonisch bereik baar op werkdagen tussen 9.00- en 10.00 uur. Er zijn drie telefoonnummers be schikbaar. Het nummer dat u kunt bellen hangt af van uw postcode. Kijk naar uw postcode en u weet welk nummer u - tus sen 9.00- en 10.00 uur - kunt bellen. postcode 4381 87530 4382 4383 87510 4388 4389 4384 87520 4385 4386 4387 Vandaag, 25 mei, is een begin gemaakt met het vernieuwen van het hoofdriool en het ver vangen van de huisrioolaan- sluitingen in de Arbeidsstraat. Na het rioleringswerk zal de straat worden ingericht als zo genoemde 30 km/uur-straat. In totaal zullen al deze werkzaam heden circa zeven weken in beslag nemen. Momenteel wordt nog gewerkt aan de renovatie van de wonin gen in de Arbeidsstraat. Daarom wonen de bewoners van de straat Samen met een bewoners- groep heeft de gemeente een plan opgesteld voor de herin richting van de Bouwen Ewoutstraat. Eind vorige maand is het aan de andere be woners getoond. Ze konden zich er allemaal in vinden. Voordat het plan werkelijkheid kan worden moet eerst de ge meenteraad er nog goedkeu ring aan verlenen en daarbij het benodigde geld beschik baar stellen. Morgen - donder dag - behandelt de raad het voorstel van burgemeester en wethouders daartoe. Gaat de raad akkoord, dan zal de straat worden ingericht tot woon erf. De rijbaan zal niet meer recht-toe-recht-aan verlopen, maar her-en-der verschuiven. Op betreffende punten komen vak ken met beplanting. Verder zal er alleen nog in vakken met een 'P' geparkeerd kunnen worden. De ze zullen 'dwars' voor de wonin gen worden aangelegd. Tot slot komt er bij de zandbak van de ba sisschool 'Bouwen Ewout' een boom te staan. Bij de herinrich ting moet de straat over de volle breedte worden opgebroken. Nu liggen de meeste aansluitingen van de woningen op het hoofdri ool er niet meer zo best bij. Daar om wordt de raad voorgesteld om, tegelijk met de inrichting, ook die huisaansluitingen te vernieu wen. Daarmee wordt voorkomen dat dat over een naar jaar moet gebeuren en de Bouwen Ewoutstraat dan nog eens hele maal 'overhoop' moet worden gehaald. (foto Ruben Oreel) nu tijdelijk elders. Zij zijn echter op hun huidige adres van de werkzaamheden op de hoogte gesteld. De werkzaamheden vin den namelijk plaats in de periode dat ook de eerste gerenoveerde woningen worden opgeleverd. De herinrichting van de Arbeidsstraat loopt vooruit op de woonbuurt aanpassing van het Ravesteyn- piein en de omgeving daarvan. Deze inrichting is overeenkomstig die van het gedeelte van de Sot- tegemstraat tussen de Bonedij- kestraat en de Schuitvaartgracht. De werkzaamheden in de Ar beidsstraat zullen in twee ge deelten worden uitgevoerd, eerst het deel tussen de Bone- dijkestraat en het Ravesteyn- plein, dat het deel tussen het Ravesteynplein en de Schuit vaartgracht. Eind deze week wordt in Oost- Souburg de Voorjaarsmarkt gehouden. In verband daar mee gelden vanaf morgen (16.00 uur) tot zaterdag (18.00 uur) de volgende verkeers maatregelen. - Afsluiting voor alle verkeer (be halve voetgangers) van de Ka naalstraat tussen de Braamstraat en de Paspoortstraat/Vlissing- sestraat; - afsluiting van de Paspoortstraat tussen het Oranjeplein en de (Verlengde) Kanaalstraat. Parkeren zal genoemde periode niet mogelijk zijn: - aan de zuidzijde van de Ka naalstraat tussen de Braamstraat en de Vlissingsestraat; - aan de beide zijden van de Paspoortstraat, tussen het Oran jeplein en de (Verlengde) Ka naalstraat. Ouders, zet het alvast maar in de agenda. Kinderen: help pa of moe er even aan herinneren. Waarover het gaat? Speelstad natuurlijk! Van maandag 25 juli tot en met woensdag 3 augus tus wordt het bunkerterrein aan de Langeleenweg omgeto verd tot 'Muziekstad'. Kinde ren van 4 tot 12 jaar zullen zich er dagelijks (behalve 't week einde) weer eindeloos kunnen vermaken. Met, bijvoorbeeld, huttenbouw, handenarbeid, sport- en spelactiviteiten'. Om dat alles in goede banen te leiden zijn er nu al zo'n veertig vrijwilligers bezig met de voorbe reidingen. In de opbouwweek (18 tot 25 juli), tijdens de uitvoering en bij de afbraak (4 tot en met 6 augustus) heeft Speelstad/Mu- ziekstad echter lang niet genoeg aan deze veertig. Er kunnen dan zeker nog zo'n dertig tot veertig bij. Alle broers en zussen (vanaf 16 jaar), vaders en moeders, opa's en oma's kunnen daarbij helpen. U ook? Help mee de jeugd van Viissingen en Souburg een onvergetelijke vakantie te be zorgen! Hele of halve dagen, één of meerdere dagen, er kan héél véél. Wie meer wil weten over het vrijwillig medewerkerschap bij Speelstad kan bellen naar: (01184) 14660. Natuurlijk bent u ook van harte welkom op de alge mene vergadering voor medewer kers. Die wordt op 27 mei gehou den in het gebouw van de Speel tuinvereniging Vlissingen-Oost (Van der Helstlaan) en begint om 20.00 uur. De 'Zomerkrant Viissingen Ma ritiem 1988' is weer uit! Van daag valt'ie in iedere Walcher- se brievenbus. Ook bij 'De Vlissinger' waar u nu in leest zit'ie. Bewaar 'm, die zomer krant. Daarmee houdt u alle in formatie over wat er de komen de maanden in Viissingen gaat gebeuren bij de hand. De prak tijk heeft uitgewezen dat velen de hele zomer door weer naar deze krant grijpen. Vlissingers, Walchenaren en andere vakan- tievierders! Logisch. Neem allen maar de agenda. Daarin staat overzichte lijk wat er tussen 27 mei en 18 september van dag tot dag te doen is in Viissingen, Souburg en Ritthem. Maar de 'Zomerkrant Viissingen Maritiem' heeft nog veel meer te bieden. Uitgebreide informatie over de vele evene menten, uiteraard. Maar ook meer beschouwende artikelen, achtergrondverhalen, wetens waardigheden.... dit alles verwe ven met impressies van toeristen over Viissingen als vakantie plaats. De Zomerkrant Viissingen Maritiem 1988 kwam tot stand onder verantwoordelijkheid van de Stichting Viissingen Promotie. Vandaag werden en worden er 45.000 exemplaren op heel Wal cheren huis-aan-huis bezorgd. In de loop van de zomer zullen er bovendien zo'n 60.000 kranten worden verspreid op plaatsen waar veel publiek komt in Zuid- West Nederland en Noord-België. Hebt u de Zomerkrant 1988 niet ontvangen? Of wilt u er meer, bijvoorbeeld om aan uw gasten te geven? Neemt u dan even contact op met de Stich ting Viissingen Promotie (Nieu- wendijk 15, 4381 BV Viissin gen; tel. (01184) 16874). VLIó6lf<LI\l MA&ITIE-M- &E.UI5E.MD AL5 PE_ E>RANPINC I Het verkeer in de Bonedij kestraat kan vandaag en de ko mende dagen hinder ondervin den van een gedeeltelijk opge broken straat. Ter hoogte van de Arbeidsstraat moet namelijk de riolering worden ver nieuwd. Daarvoor wordt ter plaatse eerst de westelijke rijstrook afgesloten. Al het rijdende verkeer moet dan via de oostelijke rijstrook. Vervol gens wordt deze opengebroken, waarna het verkeer via de weste lijke rijstrook moet. Doorgaand verkeer via de Bone- deijkstraat blijft dus mogelijk. Wel zullen weggebruikers ter hoogte van de Arbeidsstraat soms op hun tegenliggers moeten wach ten. De rijbaanversmalling zal met borden worden aangegeven. Vanmiddag (woensdag) houdt de commissie onderwijs een extra vergadering. De aanvang is om 17.00 uur. De vergade ring is openbaar en kent spreekrecht voor het publiek. Nadere informatie over de te bespreken onderwerpen is ver krijgbaar bij de secretaris van de commissie, tel. 87270. Vanavond (woensdag) verga dert eveneens in het stadhuis de commissie Sportbelangen. De aanvang is om 19.30 uur. Uiteraard is deze bijeenkomst openbaar. Hebt u belangstel ling voor (gemeentelijk) sport beleid? U bent dan van harte welkom! Volgende week woensdag (2 juni) komt de bestuurscommissie voor de gemeentelijke scholenge meenschap voor MDGO bijeen. Deze vergadering - eveneens openbaar - wordt gehouden in het schoolgebouw aan de Troelstra- weg. De aanvang is om 20.00 uur. Nadere informatie over deze vergadering kunt u krijgen bij de afdeling onderwijs in het stadhuis (tel.nr. 87275). Maandag 30 mei komt in het stadhuis de Commissie com municatiebeleid bijeen. Deze vergadering begint om 19.30 uur, is openbaar en kent spreekrecht voor het publiek. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: onderzoeksrapport HEAO- stagiaire naar een aantal aspecten van de passieve schriftelijke communicatie van de gemeente met haar in woners; voorstellen van drie ex-leden van de Commissie communi catiebeleid om de commissie te evalueren en te herstruc tureren. De cliënten van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD) met een ABW-, RWW-, IOAW- of WWV-uitkering zijn verplicht iedere laatste werkdag van de maand een inkomstenverkla ring in te leveren. Deze maand is dat dus dinsdag a.s. (31 mei). Indien u, als cliënt van de GSD, de inkomstenverklaring niet- of niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uitkering auto matisch beëindigd! Bovendien kan dan herstel van de betaling enkele weken vergen. In die tus sentijd kunnen ook geen voor schotten worden verstrekt. Nu kan het zijn dat u de inkomsten verklaring niet tijdig hebt ontvan gen, bijvoorbeeld omdat deze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tijdig naar de sociale dienst (Dokter Gallandatstraat 1) en een vervangend exemplaar in vullen. Als u dat niet doet wordt uw uitkering automatisch geblok keerd. Lever uw verklaring dus tij dig in. Het kan een boel narigheid voorkomen. Dat de GSD maandelijks die opgave van u verlangt, is een rechtstreeks gevolg van eisen die de rijksoverheid stelt. De kap, zoals deze een paar maanden aan de voet van 'De Pereheeft gestaan(foto Ruben Oreel). Vrijwel iedereen die een huis koopt, bestaand of nieuw bouw, moet ook naar de ge meente. Dereden: heet aanvra gen van gemeentegarantie. Dat is een verklaring van de gemeente dat de aanvrager de hypotheek èn de rente daar over zal aflossen. Zo'n verkla ring is een van de voorwaar den die de banken stellen bij het verstrekken van een hy potheek. Natuurlijk verstrekken burge meester en wethouders niet zo maar gemeentegarantie. De aan vrager zal bijvoorbeeld moeten aantonen dat er voldoende in komsten zijn om de hypotheek af te lossen en hoe het zit met ande re financiële verplichtingen. Als u overweegt een huis te kopen, kan het nuttig zijn welke richtlijnen worden gehanteerd bij het al dan niet verstrekken van gemeente garantie. Ze staan in het informa tieblad (nr. 4) met de titel "Voor waarden voor het verkrijgen van gemeentegarantie op leningen voor een eigen woning". Dit infor matieblad, een gemeentelijke uit gave, is verkrijgbaar bij: - de vijf informatiehoeken van de ge meente; - de dienst Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu in het stadhuis (begane grond, kamer 019). Bij deze dienst kunt u ook te recht voor nadere informatie over gemeentegarantie. Wilt u bellen, dan kunt u het beste het volgende nummer draaien of intoetsen: 87259. Letterlijk en figuurlijk is molen 'De Pere' een van de meest monumentale bouwwerken in Oost-Souburg. Letterlijk van wege z'n leeftijd; de stelling molen dateert uit 1725. Figuur lijk vanwege de markante plaats die hij inneemt in het Souburgse dorpsbeeld. De afgelopen maanden werd dat beeld, noodgedwongen, behoor lijk aangetast. Een ingrijpende restauratie van 'De Pere' bracht met zich mee dat de wieken en de kap verwijderd moesten wor den. In de afgelopen maanden is in de geheel nieuwe kap - welke ter plaatse is opgebouwd - het" oude bovenwiel gerestaureerd en van nieuwe kammen voorzien. Vorige week donderdag tilde een kraan haar er bovenop. Dat ge beurde onder grote publieke be langstelling. Velen waren er zo getuige van dat er een (voorlopi ge) kroon werd gezet op de restauratie van de molen. Voorlo pig, omdat ook de wieken en een deel van het maalwerk (twee kop pelstenen) nog aangebracht moe ten worden. Aan de buitenzijde veranderde vorige week echter meer; ook de staartbalk en de schoren werden donderdag verder aangebracht. Tot op heden worden de mo lenstenen in 'De Pere' alleen aangedreven door een electro motor. Bij de restauratie wordt echter het oorspronkelijke maai- mechanisme er aan toegevoegd. Zodoende kan straks zowel met de wind als met de motor worden gemalen. De restauratie wordt uitgevoerd door de firma Bos te Almkerk; een bedrijf dat het aloude molen makersvak nog op ambachtelijke wijze uitoefent. Het metselwerk werd gedaan door de firma Jozi- asse uit Viissingen. Donderdag 19 mei, de kap 'on- derweg' naar haar definitieve plaats bovenop 'De Pere'. (foto Ruben Oreel). Met de Pinksterdagen net achter de rug, bereidt Viissingen zich nu voor op het komende zomersei zoen. Er staan weer heel wat ac tiviteiten op stapel die er voor moeten zorgen dat Viissingen tot ver in het naseizoen druk bezocht zal worden èn tevens aantrekke lijk zal zijn voor de eigen inwo ners. Het hele zomerprogramma - en veel meer! - staat allemaal in de vandaag verschenen "Zomer krant Viissingen Maritiem 1988". Elders op deze pagina kunt u daarover meer lezen. Nog beter is het natuurlijk deze zomerkrant zelf ter hand te nemen en te be waren. Aanbevolen! Een van de grotere zomeractivi- teiten is het jaarlijkse Straatfesti val. Dat zal dit jaar vooral worden gehouden op het terrein rond het Arsenaalgebouw aan de Vissers haven, tegenover de Nieuwen- dijk. We zitten daarbij in een soort overgangsfase omdat het de be doeling is dat het festival te zijner tijd daar zijn definitieve plaats zal moeten vinden. De komende tijd wordt er echter nog volop in deze omgeving gewerkt, nu aan wa terstaatkundige werken, straks aan de ontwikkeling van het Arse naalgebied. En sprekend over werkzaamheden: die gaan vaak met ongerief gepaard.... Natuur lijk wordt er alles aan gedaan dit tot een minimum te beperken, maar helaas kunnen werkzaam heden, zoals nu in de omgeving van de Koopmans- en Vissersha ven, niet altijd buiten de zomer maanden gebeuren. Ik moet daarvoor uw begrip vragen in de overtuiging dat het toeristische- recreatief eindresultaat alle onge mak snel zal doen vergeten. Viis singen werkt door aan het toe ristisch produkt! Behalve aan de ontwikkeling van toeristisch-recreatieve projecten, zoals dat van het Arsenaal, wordt ook gewerkt aan het ontwikkelen van een nieuw winkelgebied aan de "kop" van de Walstraat, bij het Betje Wolffplein. Het gaat hier voor een deel om een terrein dat van de Koninklijke maatschappij "De Schelde" zal worden aange kocht. Hierover zal nu zeer bin nenkort duidelijkheid ontstaan. Als wethouder van cultuur wil ik op deze plek ook uw aandacht vragen voor de viering van de 250-ste geboortedag van de achttiende eeuwse Vlissingse schrijfster Betje Wolff. Alle reden voor Viissingen om aandacht te schenken aan het literair verleden en heden. Het voert te ver om hier alle activiteiten in dit verband uit gebreid te noemen, maar het be treft o.a. een tentoonstelling, het onthullen van een gedenkteken op de plaats van het geboorte huis van Betje Wolff, daar waar nu het pand Nieuwendijk 21 staat, een drukproject met reuze teksten van tien geselecteerde auteurs, een dubbeldik nummer van de literaire Slib-reeks, een li teraire wandeling door Viissin gen, een speciale toneelvoorstel ling en een literaire middag met medewerking van vooraanstaan de Betje Wolff-deskundigen en auteurs. Een uitgebreide pro grammafolder kunt u bij de VW krijgen. Overigens vormt de fontein op het Bellamypark ook al sinds jaar en dag een herinnering aan een deel van Vlissingens literaire geschie denis. Deze fontein werd namelijk opgericht bij gelegenheid van de 150-ste geboortedagherdenking van Betje Wolff. Deze houdt, met de straatnamen Betje Wolffplein, Coosje Buskenstraat en Aagje Dekenstraat, de literaire geschie denis van de stad levend.

de Faam | 1988 | | pagina 7