Lachen en zweten bij EMM handbal-marathon Kwaliteit 'nat' Zeeland in Waterrecreatiekrant Antiekbeurs biedt gevarieerd aanbod Tweehonderd coureurs op Hemelvaartscross Alles draait om de tien in Versmarkt 't Westland Treinen verkoop ik haast niet meer' KvK bespreekt de oudedagsvoorziening voor ondernemers Solo in de plaats van eetsalon Pain Vite Waterrecreatie Totaal: beurs voor de consument Griekse familie opent restaurant in Middelburg Betere bus- en boot-aansluiting door nieuwe dienstregeling Sjaac Vereist in Solo met Roodkapje en Jan Klaassen Stoomtram Goes-Borsele weer opgestookt De (on)mogelijkheid van btw toegelicht Opvolging Cassetteband voor restauratie Middelburgse Synagoge SPEELGOEDPALEIS ZEELAND VERBOUWD DE FAAM - DE VLISSINGER Dubbel jubileum Eerste Zeeuwse Postzegelhandel Woensdag 11 mei 1988 Postzegels verzamelen, wie heeft het vroeger niet gedaan? Sommigen houden het na een paar jaar voor gezien, maar bij het geslacht van Johan Martinus Verboom in Vlissingen is de ze hobby tot een professie uitgegroeid. Deze maand viert de Firma Verboom en zoon in de Walstraat het zestigjarig bestaan, waarbij eigenaar Verboom Senior extra in het zonne tje staat, omdat hij nu dertig jaar het beheer voert over de zaak. Ter gelegenheid van het jubileum zijn er speciale aanbie dingen verkrijgbaar. Het aantal postzegels, dat hij te koop heeft loopt in de miljoenen. Je zou er heel Vlissingen mee kunnen beplakken. Bezoekers van buiten de provincie staan er versteld van hoe overzichtelijk hij alles heeft uitgestald. Johan Martinus Verboom is eigenlijk meer liefhebber dan handelaar. "Mijn vader, loodsschipper van beroep, begon dit zaakje in In het splinternieuwe beurscom plex van de Zeelandhallen in Goes wordt van woensdag 25 tot en met zaterdag 28 mei de consumentenbeurs Waterrecrea tie Totaal gehouden. Op de ruim 6000 m2 wordt die dag een keur aan produkten getoond, informa tie gegeven en -indien mogelijk- een occassionshow georga niseerd. Botenbouw, surfsport, hen gelsport en duiksport nemen een centrale plaats in tijdens de beurs. "Watersport is belangrijk in Zeeland", meldt I. van Vliet- Rolloos van de Zeelandhallen. "Nederlanders, maar ook Duit sers en Belgen treffen elkaar op de Zeeuwse wateren". Fabrikanten, importeurs en de taillisten hebben een stand ge huurd om een zo compleet mo gelijk beeld te geven van hetgeen er aan nieuwe ontwikkelingen op de markt is. Naast het beurs gebeuren zijn er ook wedstrijden. Zo is er op za terdag 28 mei een fun- surfwedstrijd op het Veerse Meer. Voor de winnaar wacht de Wave-wisselbokaal. Voor de hengelaars staan twee wedstrij den op het programma, in sa menwerking met de Deltafedera tie. Deze worden gehouden op woensdag 25 mei en zaterdag 28 mei (nationale hengeldag). Het rijseizoen voor de stoomtram Goes-Borsele begint op Hemel vaartsdag, 12 mei. Vanaf die dag gaat de dienstregeling weer in werking. Op Hemelvaartsdag worden bovendien twee stoom trams ingezet omdat het Natio nale Stoomtreindag is. De normale dienstregeling van de SGB (stoomtram Goes-Borsele) begint om 14.05 uit Goes. Deze trein is om 16.45 terug. Daar naast rijdt er een stoomtram spe ciaal voor fotografen. Maar ook anderen worden uitgenodigd van deze speciale trein gebruik te maken. De fotografentrein ver trekt om 13.35 uur. Onderweg stopt deze tram een aantal keren om foto's te maken; de reguliere tram wordt een aantal keren ge passeerd. Zoals bekend is het vertrekpunt nabij het NS-station in Goes. In samenwerking met Moret Gudde Brinkman Belastingadvi seurs heeft de Kamer van Koop handel in Midden- en Noord Zee land een seminar georganiseerd, dat plaatsvindt op dinsdag 17 mei in Hotel Goes. Het begint om 14 uur. Er wordt aandacht besteed aan de administratieve verplichtingen die een ondernemer heeft. Ook de mogelijkheden van aftrek van btw op relatiegeschenken en personeelsvoorzieningen worden onder de loep genomen. Prakti sche wenken voor de onderne mer vormen een waardig sluitstuk voor de bijeenkomst in Goes. Samengevat komt er tij dens het seminar de (on)moge- lijkheid van de btw aan de orde. 1928, naast zijn werk. Als hij voer stond zijn zuster in de win kel", vertelt de 61-jarige jubilaris. "Vanaf mijn twaalfde jaar heb ik zelf met mijn neus tussen de postzegels gezeten. Ik werd con troleur bij het GAK, maar al mijn vrije tijd bracht ik door tussen de zegels. Mijn vader en later mijn vrouw zorgden tijdens mijn werk voor de winkel, terwijl de laatste daarnaast ook nog eens zes kin deren grootbracht. Later werd ik afgekeurd voor mijn werk en nu kan ik me geheel aan de postze gelhandel wijden". "Ik bezoek beurzen in het buiten land en ook bij particulieren koop ik verzamelingen op. Als ik heel bijzondere zegels of enveloppen ontdek houd ik die zelf. Zo heb ik de allereerste zegelenveloppen uit 1852, een brief uit het Inter neringskamp St. Michaelsgestel, en een enveloppe van de eerste Mount Everest-beklimming in 1924". De trots van Verboom is echter een brief met het adres van Generaal Franco in Spanje erop. Daarnaast hebben de ze gels uitgevoerd als een klein olie verfschilderijtje en afkomstig uit Bhutan ook een speciaal plaatsje in zijn eigen verzameling. Verboom sr. tussen zijn miljoenen postzegels. Als het aan Verboom Sr. ligt zal hij er voorlopig nog niet mee stoppen, want deze hobby is zijn hele leven. De klant is in de loop der tijd wel veranderd want de mensen zijn veel selectiever aan het verzamelen dan vroeger. De hele wereld in een paar albums is er allang niet meer bij. Vooral kin deren komen tegenwoordig weer veelvuldig in de zaak en weten duidelijk wat ze willen. De oudste zoon Verboom, volgens traditie ook weer een Johan Mar- Goed. Ze zijn onlangs gedegra deerd. Maar als ze iets opzetten doen ze het ook in stijl. EMM handbalde afgelopen zaterdag elf uur. Resultaat: elf gewonnen wedstrijden, één gelijkspel en f 2496,50 voor de Poolse lo geerpartij in december. Niet slecht dus. De EMMers waren na afloop dan ook moe maar zeer voldaan. Hoewel, moe.... oogge tuigen zagen de spelers om 2 uur 's nachts nog door de Middel burgse straten struinen. "We hebben veel gelachen en veel gezweten", zegt keeper Wim Brandes. "Tijdens de zesde wedstrijd was er een inzinking. De meeste spelers hadden hon ger en waren stijf. We hadden echt zoiets van kunnen we nu al niet meer'". Deze wedstrijd te gen Delta Sport 2 eindigde gelijk: 14-14. De zevende wedstrijd te gen Orion uit Heinkenszand ein digde met 34-10. Het totale aan tal doelpunten van EMM kwam op 296. De tegenstanders brach ten het met z'n allen op 168 doelpunten Ook de laatste wedstrijd, de Tita nenstrijd tegen de Veteranen, werd gewonnen met 17-15. "Vooral de laatste wedstrijd moesten we winnen. Anders hadden we het nog maanden aan moeten horen", zegt Brandes. Zestien antiquairs bieden van 13 tot en met 15 mei hun waren in de Middelburgse Schouwburg aan. Dit op initiatief van de an- tiekbeurzenorganisatie Vromans te Vlissingen. Op de beurs zijn di verse stands met meubels uit di verse stijlen en periodes. Bij de kleingoed-stands is een grote collectie zilver, porcelein, kristal en sieraden te koop. Doel van de beurs: de drempel van de antiekhandel verlagen. Daartoe werken onder meer 't Kuyperke uit Kaatsheuvel met schilderijen, By de Vaste uit Zie- rikzee met zakhorloges en Vro mans zelf met kleingoed aan mee. De beurs is vrijdag van 16 tot 21 uur, zaterdag van 11 tot 18 uur en zondag van 11 tot 17 uur geopend. *Af en toe ging het er hard aan toe bij de handbalmarathon. Een beetje spierpijn was het eni- hadden hun uitwerking niet ge- ge wat de spelers aan de mara- mist. Ook de grote hoeveelheid thon overhielden. De massages koolhydraten die het team naar van fysiotherapeut Ko Pasman binnen werkte had effect. Duur- De kwaliteit van het zwemwater tussen Schouwen-Duiveland en Tholen is met één punt verbeterd naar klasse 1. Onder meer dat verheugende nieuws heeft de waterrecreatiekrant 1988 van de provincie voor ons in petto. Er wordt onderscheid gemaakt in drie klassen: geschikt (I), aan vaardbaar (II) en niet aanvaard baar (III). Met kleuren wordt dui delijk gemaakt welke kwaliteit aan welk water wordt toever trouwd. Onaanvaardbaar water komt niet voor. Wel zijn enkele lokaties zo ingekleurd. Maar dat komt - zo legt de provinciale voorlichting ons uit - omdat daar niet is ge meten. Dat geldt onder meer voor het water in Vlissingen- Oost, het oostelijk deel van de Westerschelde (richting Antwer pen dus) en het oostelijk deel van de Grevelingendam. Die gebie den worden niet als badzone aangemerkt. Ter hoogte van de Pas van Terneuzen is de water kwaliteit wel aanvaardbaar. Door de drukke scheepvaart daar wordt geadviseerd om er niet te gaan zwemmen. Het zwemwater is onderzocht op de bacteriologische kwaliteit vol- *Ook aandacht voor duiken in de Waterrecreatiekranrt. gens de normen in de Wet Hygië ne en veiligheid zwemlegenhe- den en op helderheid. Provinciale waterstaat, rijkwaterstaat en de technologische diensten van de Zeeuwse waterschappen hebben vorig jaar het water gemeten. Er is natuurlijk nog meer voorlich ting over water te geven. In de Waterrecreatiekrant wordt ver der aandacht besteed aan plank- zeilen, sportduiken, sportvissen en varen. Ook het algemeen vaarverbod rond de Stormvloed kering wordt vermeld met daarbij de verboden zone. De Waterrecreatiekrant is ver krijgbaar bij onder meer de VVV- kantoren in Zeeland, de cam pings en gemeenten. tinus, helpt zijn vader dikwijls. Hij zegt: "Ik ben de enige van de zes kinderen met belangstelling voor de zaak. Voorlopig moet vader het maar blijven doen, want hij leeft er voor. Toen mijn grootva der er mee ophield, overleed hij kort daarop". loopjes in de weken voor het ge beuren hadden de spelers goed voorbereid op het urenlange rennen. Het team zelf kreeg met allerlei weddenschappen zo'n dertien honderd gulden bij elkaar. Het publiek kon geld geven voor bij voorbeeld elk gestopt doelpunt. Ook schrokken de spelers er niet voor terug om in boxersshort, short of met een ijsmuts op te verschijnen. Sponsoring leverde twaalfhonderd gulden op. Met het geld wordt de komst van de Poolse teams Sosnica en Pogo- nof Grunwald voor het handbal- toernooi in december gefinan cierd. Een herhaling van het eve nement zit er voorlopig niet in. Wim Brandes: Gezien de op brengst is het wel rendabel, maar het moet geen sleur worden". Deelnemer van het motor-spektakel. Brullende motoren maken don derdag 12 mei het Sloehavencir- cuit te Vlissingen-Oost tijdens de traditionele Hemelvaartscross onveilig. Hoewel, brullend...de motoren zijn volgens de organi sator MSV De Uitlaat al jaren voorzien van geluidsdempers en voldoen zonder uitzondering aan de strengste geluidseisen. De Vlissingse burgemeester Jaap van der Doef opent het gebeuren om 12.45 uur. De eerste wed strijd start om 13 uur. De cross-baan van het Sloehaven-circuit slingert zich om een dijktalud met spectacu laire klims en afdalingen. Onge veer tweehonderd coureurs - zo wel dames als heren - rijden er in de klassen nationaal 125 cc, 250 cc, 500 cc en de zijspanklasse. In de 125 cc klasse rijdt een groot aantal jonge, getalenteerde crossers. Het Zeeuwse vuurwerk wordt wederom verwacht van Henk Buys uit Middelburg. Ook Dré van Espen en Richard Leeu- wenstein zetten hun beste wiel tje voor. IJzersterke troef in de 250 cc klasse is Marcus Jan van Kem pen uit Oost Souburg. Van Kem pen versloeg eerder dit seizoen - na twee seizoenen op halve kracht te hebben gereden - gere nommeerde toppers als Kees Zuidhof en Bennie Poppe. Felle tegenstand zal van Martin van de Smissen en Menno Beilaart ko men. In de kanonnen-klasse, de 500 cc zijn Ad Lammers, Paul van der Wal en Paul Gerlach de grote favorieten. Als vanouds besluit de zijspanklasse het pro gramma. Traditiegetrouw heb ben de zijspannen het zeer moei lijk op het Sloehaven-circuit. Dat belooft dus een hoogtepunt te worden. De prijsuitreiking vindt om 17.30 uur plaats. *Ben van Damme (r) bracht een bloemetje mee voor mevrouw Ten wo/de. Versmarkt 't Westland' viert de ze week zijn tienjarig bestaan en dat betekent voor de klant voor deeltjes in alle drie de vestigingen van de zaak in Middelburg op vrijdag en zaterdag. Alles staat in het teken van de tien, hetgeen tot uitdrukking komt in aanbie dingen die voor tien gulden, tien kwartjes of tien dubbeltjes te krij gen zijn. Afgelopen zaterdag werd al een begin met de festiviteiten ge maakt door het uitreiken van een prijs aan mevrouw Lyda Tenwol- de uit Middelburg. Zonder het te weten bezorgde zij met haar be zoek de zaak in de Vrijlandstraat een mijlpaal in de omzet. Dat le verde haar en haar gezin een di ner op bij hotel Arneville. Ben van Damme van genoemd hotel was zelf naar de winkel in Dau- wendaele gekomen om aan haar de prijs bekend te maken. De feestelijke aanbiedingen vindt de klant in de Versmarkten in de Gravenstraat, in de Vrijlandstraat 71, en in de Jaminshop even eens in de Vrijlandstraat, maar dan op nummer 83. Vandaag (woensdag) ontving Commissaris van de Koningin C. Boertien het eerste exemplaar van de cassetteband die een aantal vooraanstaande musici opnam voor de restauratie van de Middelburgse synagoge. Boertien is samen met Chris Rut ten en Rabbijn J.S. Jacobs lid van het comité van aanbeveling van de Stichting Synagoge Mid delburg. Hij kreeg de cassette van kinderen uit het Zierikzeese kinderkoor. Zij zongen Jiddische en Israëlische volksmuziek in op de band. Naast het kinderkoor droeg ook de bekende Amsterdamse voor zanger Hans Bloemendal zijn ge heel belangeloze steentje bij. Verder staan er op de band wer ken van onder meer Mendelssohn-Bartholdy, Weil, Gershwin en Bach, uitgevoerd door Shalev Adel. Het Middel burgs, Maastrichts en Bruns- sums Mannenkoor zingen daarbij de sterren van de hemel. De mu ziek was eerder te horen tijdens een concert in de Middelburgse Koorkerk. Sinds deze week telt Middelburg drie Griekse restaurants. Aan de Lange Noordstraat opende de fa milie Adamopoulos, twee broers en hun vrouwen en een zoon, het restaurant 'Rhodos'. Drie jaar geleden kwam de fami lie Adamopoulos naar Nederland. Eerst openden zij in Den Haag een Grieks restaurant, maar in Zeeland ontdekten zij nog e;en markt, toen ze er eenmaal met vakantie waren. Middelburg leek een mooie en geschikte plaats, doen ze uit de doeken. Ze vrezen de concurrentie niet in de Zeeuwse hoofdstad. Die 'con currenten' zijn vrienden volgens hun zeggen. De verbouwing van het pand aan de Lange Noordstraat is zeer grondig gebeurd. Niet alleen de gevel heeft een totaal ander aan zicht gekregen, ook binnen heeft het gebouw een metamorfose ondergaan. Daardoor kon de vastgestelde openingsdag niet worden bereikt en gaan de deu ren pas dezer dagen open. Het restaurant biedt plaats aan zo'n 140 gasten. Er zijn twee etages in de zaak. Het gedeelte wat zich op de eerste verdieping bevindt, kan ook gereserveerd worden voor partijen, feestjes en recepties. Aan de wanden schit teren allerlei Griekse figuren. Bij de entree staat de bezoeker oog in oog met de Kolossos van Rho dos. Naast foto's en beelden van onder andere Aphrodite zijn ook zuidelijke zeeën te zien en Griek se dorpstafereeltjes. Klanten die de het Speelgoedpa leis aan de Scheldestraat in Vlis singen bezoeken, zullen in het vervolg gemakkelijker een keuze kunnen maken. De winkel is nu ingedeeld in leeftijdscategorieën en op de nieuwe schappen staat het speelgoed overzichtelijker uitgestald. De hele zaak werd bo vendien in het groen-geie Speel- goedboomjasje gestoken. Eigenaar Hakkenbrak: "Ik zit nu dertien jaar hier met mijn zaak in de Scheldestraat en nu we aan gesloten zijn bij de Speelboomke- ten moest er nodig wat gebeu ren. De indeling moest overzich telijker worden want de klant wil zelf zijn gang gaan in de winkel en vraagt zelden advies. Van de televisie weet men precies wat men kopen wil en dat is in vele gevallen van dat ruimtevaart plastic, waar een kind binnen een week op is uitgekeken. Het is jammer, maar een mooie trein verkoop ik nog maar zelden", verzucht de ondernemer. "Laatst kocht een klant een step op luchtbanden voor een kind van twee jaar en als ik dat afraad, hoor ik dat ik me er niet mee hoef te bemoeien. Het enige dat blij- Bfevv?;-.;'.:'. - -'m vend goed verkoopt is Lego, rhaar daar kunnen de ouders ook zelf met hun kind jaren lang mee aan de gang". Onder het thema 'oudedagsvoor ziening' houdt de Kamer van Koophandel in Middelburg een voorlichtingsbijeenkomst. Deze wordt gehouden in het gebouw van de Kamer op donderdag 26 mei, aanvang 17.30 uur. Drs. W.J. Hochstenbach van de Ra bobank zal trachten enige helder heid te verschaffen in deze inge wikkelde materie. Hochstenbach vertelt onder meer over de AOW, AWW, de levensverzekering, fiscale oude- dagsreserve en het stamrecht bij bedrijfsbeëindiging. Uiteraard speelt de fiscale invalshoek een belangrijke rol in zijn inleiding. Notaris mr. Chr. van Erkel bespreekt vervolgens de juridi sche kanten. Daarbij is vooral het erfrecht van belang. Vroeger kon je er even snel een broodje eten. Maar nu Pain Vite aan het Middelburgse Damplein Café Solo heet kan de bezoeker er ook terecht voor een uitgebrei de warme lunch. Een pannkoek bijvoorbeeld. Mét een pilsje of wijntje erbij. Want wat is een ca fé zonder drankvergunning? Ook het uiterlijk van de zaak werd veranderd. Fris rose houtwerk in plaats van koele tegels. Het buffet-effect is verdwenen. Achter het café ligt een groot tuinterras met een unieke Japan se notenboom. "Windstil en de hele dag zon", beloofd eigenaar Ervin Comijnse. Als het donker wordt verlichten schijnwerpers en lantaarns de vele bomen op en naast het terras. Goed voor zwoele zomeravonden dus. Het terras is zowel via het Damplein als het Bellinkplein te bereiken en is ook af te huren voor feesten. Moeders kunnen voortaan op woensdagmiddag met een ge rust hart boodschappen gaan doen. Hun kinderen worden op het terras zoetgehouden door poppenspeler Sjaac Vereist uit Koudekerke met een voorstelling van twee keer een half uur. "Als ze ons even waarschuwen willen we best even op de kinderen let ten", zegt Ervin Comijnse die nu ook een kindermenu op de kaart heeft staan. De nieuwe dienstregeling van de NS gaat op 29 mei in. Het bijpas sende spoorboekje ligt sinds 4 mei in de postkantoren, boek winkels, kiosken en op de stati ons. De belangrijkste veranderin gen in het spoor-aanbod is de aansluiting van Lelystad op het spoorwegnet, de aanpassing van het nachtnet, de opening van een nieuw station bij Breda, het staken van de treindienst Valkenburg-Kerkrade en de uit dunning van enkele slechtbezet- te treindiensten. Ter verhoging van de efficiëncy wordt de doorgaande uurdienst Vlissingen-Zwolle in de nieuwe dienstregeling in Roosendaal on derbroken. Dat betekent voor taan overstappen. Positiever is dat de oude blauwe treinen wor den vervangen door 'hondekop pen' en 'sprinters'. De rit Vlissingen-Roosendaal duurt hiermee vijf minuten korter. Daardoor ontstaan er in Vlissin gen betere aansluitingen op bus en boot. 'Pain Vite werd café Solo. Zie hier het resultaat. Wat is er leuker dan op een vrije woensdagmiddag naar het oude ver trouwde maar nog steeds niet te versmaden poppenspel? Café Solo aan het Middelburgse Damplein zou het niet weten. En nodigde daar om Sjaac Vereist met zijn poppêntheater Parabel uit om op de woens dagmiddagen 18 mei, 1, 1 5 en 29 juni een kindervoorstelling op'het tuinterras te verzorgen. De voorstelling bestaat uit een Oud-Hollands Jan Klaassenspel en Roodkapje en de Boze Wolf.

de Faam | 1988 | | pagina 17