Vrij willigerswerk Hinderwet Nieuwe regels AOW Wegbeplanting wordt hersteld Onkruidbestrij ding Vlottere scheepvaart Oude Muziek Fietsen Attentie Werk in uitvoering Kaap Verdië verdient grotere belangstelling Voordelig reizen met de 60+ Seniorenkaart Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Tafeltje Dekje Enkele conclusies: Inspraak Wat zijn de nieuwe regels? Soiale Verzekeringsbank Hoe verder? Woensdag 20 april 1988 DE FAAM Op donderdag 21 april 1988 houdt de gemeentepolitie weer een kijk dag voor gevonden fietsen zonder postcode. Degenen, die aangifte hebben ge daan van de vermissing van hun fiets kunnen dan tussen 11.00 en 12.00 uur terecht op de binnen plaats van het Middelburgse poli tiebureau, Achter de Houttuinen 10. Om te voorkomen dat de Middel burgse straten worden ontsierd door rondzwervend huisvuil, wil/en wij er met nadruk op wijzen dat de plastic zakken en andere pakketten niet eerder dan 7.00 uur 's morgens op de ophaaldag mogen worden buitengezet en dat de zakken goed moeten worden dichtgebonden. Gedetailleerde informatie over het ophalen en afvoeren van (hu'ts)vuil vindt u in de gemeentegids "Thuis in Middelburg" op pagina 45. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Hel bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 25 april 1988 lot en met 30 april 1988 maandag gehakt, andijvie, puree dinsdag kuikenborst, appeltjes, aard appelen woensdag rundvlees, sperziebonen, aard appelen donderdag gebakken vis, groentemix, aard appelen vrijdag boerenkool met worst zaterdag wat de pot schaft Vrijwilligerswerk is ook in de Mid delburgse samenleving een niet weg te denken element. De rol van de vrijwilliger krijgt met name in de hulpverlening steeds meer na druk. Kortom een ontwikkeling die ook van de lokale overheid de nodige aandacht vraagt. Om enige richting te geven aan het gemeentelijk beleid hebben Burge meester en Wethouders een ont werp notitie vrijwilligerswerk op gesteld. De inhoud: In de notitie wordt aan de volgen de onderwerpen aandacht besteed: -De geschiedenis van het vrijwilli gerswerk en de rol van de overheid; -De sektoren waarin vrijwilligers werk voorkomt; -Het vrijwilligerswerk en de terug tredende overheid; -De verhouding traditioneel vrij willigerswerk en werken met be houd van uitkering; en tenslotte -Enkele conclusies en aanbeve lingen. Een van de belangrijke conclusies is dat van de overheid zeker aan dacht mag worden gevraagd voor vrijwilligerswerk. De 'inspannin gen van de vele vrijwilligers bepa len immers in niet onbelangrijke mate het voorzieningenniveau in een gemeente. De hoeveelheid werk die door vrijwilligers wordt verzet is ook nauwelijks in geld uit te drukken. Het vrijwilligerswerk moet niet ge bonden worden aan uitgebreide regels van de gemeente vinden Burgemeester en Wethouders. Daar leent het werk zich niet door. De overheid moet zich wat dat be treft terughoudend opstellen. Wel kan de gemeente ervoor pro beren te zorgen dat de omstandig heden, waarin vrijwilligers moeten werken, zo gunstig mogelijk zijn. Met andere woorden de gemeente kan maatregelen nemen om gun stige voorwaarden te scheppen voor vrijwilligerswerk. Dit kan bijvoorbeeld door te zor gen voor goede en voldoende ac- comodaties, of voor subsidiëring van sommige vrijwilligersaktivi- teiten. Daarnaast kan een gemeente ak- tief zijn bij het opstarten en/of sti muleren van vrijwilligersinitia- tieven. Een voorbeeld hiervan is het beter afstemmen van vraag en aanbod. Zo kan de mogelijkheid worden onderzocht of een vrijwilligersva- caturebank of een meldpunt voor vrijwilligerswerk in Middelburg gestart kan worden. Burgemeester en Wethouders zijn verder van mening, dat bij de uil voering van het vrijwilligersbeleid .steeds rekening moet worden ge houden met de bestaande, histo risch gegroeide situaties. De ontwerp-notitie ligt met ingang van vandaag tot en met vrijdag 27 Door het oog van de Lange Jan A Vanaf 25 april komt u op de Bree- weg bij de ingang van sportpark De Voorborch een wegversmalling tegen in verband met riolerings werkzaamheden. Vanaf dezelfde datum is de Noord- weg tussen de Gerbrandylaan en het Hogelandse wegje voor alle verkeer gesloten wegens herstra tingswerkzaamheden. mei 1988 voor een ieder ter inzage bij bureau Voorlichting van de ge meente Middelburg, Stad huisstraat 2. Eventueel kan voor een beperkte periode een exem plaar van de notitie bij bureau Voorlichting worden geleend. Gedurende de inzagetermijn kun nen belangstellenden op speciaal daarvoor aanwezige formulieren schriftelijk opmerkingen over dit onderwerp kenbaar maken. Wanneer u vragen hebt naar aan leiding van de ontwerp-notitie vrijwilligerswerk kunt u kontakt opnemen met de heer I.J. Baaij- ens, afd. Welzijnszaken, tel: 01180 - 26251, tst: 426. Voor wie gaat er iets veranderen? De Algemene Ouderdomswet (AOW) is op 1 april 1988 op enke le punten gewijzigd. Niet iedereen die recht op een AOW-pensioen krijgt echter met die wijziginen te maken. Als u op 31 maart 1988 al 65 jaar was en toen gehuwd was of met iemand samenwoonde, verandert er voor u niets! U houdt hetzelfde bedrag. De nieuwe regels gelden alleen voor mensen die op of na 1 april 1988 voor het eerst een AOW- pensioen krijgen en bovendien ge huwd zijn of ongehuwd sa menwonen. Alleenstaanden en éénoudergezin nen (dat zijn alleenstaanden met een kind, dat jonger is dan 18 jaar en waarvoor recht op kinder bijslag bestaat), hebben evenmin met de nieuwe regels iets te maken of zij nou vóór of na 1 april 1988 65 jaar zijn geworden. Maar als zij gaan samenwonen of trouwen op of na 1 april 1988, dan krijgen ook zij te maken met de nieuwe regels. In het kort komen de nieuwe re gels op het volgende neer. l ot nu toe was het zo, dat iemand die 65 jaar werd en samenwoonde met een partner (getrouwd of on getrouwd, dat maakt niet uit), die nog geen 65 was, een pensioen ontving voor twee personen. Dat wil zeggen: voor de 65-jarige zelf een AOW-pensioen van 50% van het netto-minimumloon en voor de partner een toeslag van even eens 50%. Samen kwamen zij dan op 100% van het netto minimumloon. Met ingang van 1 april is dat ver anderd. Wie op of na die datum voor het eerst AOW krijgt en sa menwoont met iemand die jonger is dan 65 jaar krijgt een AOW- pensioen van 70% van het netto minimumloon. Daarbij kan een toeslag komen van maximaal 30%. Of die toeslag wordt gegeven hangt af van de vraag of die jon gere partner zelf een inkomen heeft. Zo ja, dan kan dit inkomen geheel of gedeeltelijk worden ge kort op die 30%. Een bepaald< be drag blijft echter buiten be schouwing. Op deze regeld geldt één uitzonde ring. Als de partner op 1 april 1988 ouder is dan 60 jaar wordt niet naar het inkomen van die partner gekeken. Het AOW- pensioen wordt in dat geval zon der meer wat de toeslag van 30% aangevuld tot 100% van het netto minimumloon, hoe hoog het inko men van die partner ook is. Als de partner op 1 april 1988 60 jaar of jonger is wordt wel naar het inkomen van deze partner ge keken totdat deze zelf 65 jaar is. Mocht u nog vragen hebben over de nieuwe AOW-regels dan kunt u kontakt opnemen meet de Sociale Verzekeringsbank, Span jaardstraat 53, telefoon 01180-33600. Op dit kantoor én bij Bureau Voorlichting van de ge meente, Stadhuisstraat 2, ligt een folder voor u klaar, waarin het bovenstaande wordt uitgelegd. Deze Sociale Verzekeringsbank is wat vóór 1 april 1988 de "Raad van Arbeid" werd genoemd. In feite zijn vanaf die datum de So ciale Verzekeringsbank en de Ra den van Arbeid samengevoegd tot één organisatie onder de naam So ciale Verzekeringsbank. De huis vesting en bezoektijden zijn onge wijzigd. De Sociale Verzekerings bank heeft tot taak de uitvoering van verschillende wetten: de AOW, AWW en de AKW (kin derbijslag). Het Wegschap Walcheren beheert de beplantingen langs de platte landswegen. In de komende tijd zijn de Nieuwenhovenseweg en het Brigdamsepad aan de beurt. Aan de Nieuwenhovenseweg wor den langs het pad alle nog aanwe zige bomen die resteren na de bestrijding van de iepziekte in de afgelopen jaren verwijderd. Zo spoedig mogelijk wordt daarna nieuwe beplanting aangebracht, bestaande uit de kleinbladige linde. Ook langs het Brigdamsepad heeft de hardnekkige iepziekte open plaatsen in de beplanting veroor zaakt. Zonodig worden hier nog bomen verwijderd waarna zo spoedig mogelijk een beplanting van zwarte elzen wordt aange plant. Later worden daar nog struiken tussen gezet. Dit herstel van de wegbeplanting wordt uitgevoerd volgens een werkplan voor 1988, dat is op gesteld door de gemeenten in sa menwerking met Staatsbosbeheer. Dit werkplan past binnen het Landschapsbeleidsplan dat voor ongeveer 30 jaar is opgesteld door de Heidemij in opdracht van het Wegschap Walcheren. Dit Landschapsbeleidsplan geeft aan hoe op langere en kortere ter mijn de wegbeplanting doelmatig beheerd kan worden, om zo de kwaliteit van het landschap te waarborgen. De beplantingen op de wegbermen bepalen immers in |||j belangrijke mate hoe het land schap er uit ziet. Ook dit voorjaar is het weer de be doeling om op diverse plaatsen over te gaan tot onkruidbestrij- ding d.m.v. selectief bespuiten. De bespuiting zal overwegend plaats vinden in de goten en/of straatkanten. In onderstaande straten zal het on kruid worden bestreden: - alle kaaien en rondom het Dok aan de Dam - Groot Industrie-terrein naar be hoefte - Driewegenhof - Dauwendaelselaan - Edelstenenbuurt - Dauwendaele tussen Roozen- burglaan/Kruitmolenlaan - Groenewoud alle verkeers heuvels - Klein Vlaanderen - Looierssingel - Geeregebied - Zusterplein - Vismarkt - Bellinkstraat -plein - Achter de Houttuinen - Domburgs Schuitvlot - Baanstraat - Seisplein - Seisstraat - Penninghoeksingel/Penninghoek - Schuttershofstraat - Schuiffelstraat - Sint Sebastiaanstraat - Herengracht - Volderijlaagte - Bogardstraat - Lombardstraat - Burggang - Walplein - Koorkerkhof/Onder de Toren - Balans - Sint Jorisstraat - Bree - Stoppelaartuin - Molenwater - Oostkerkplein rondom kerk - Breestraat - Branderijmolengang - Morksstraat - Bleek/Bleekcrsgang - Suikerplein c.o. - Spuistraat - rondom Damplein - Varkensmarkt - Beenhouwerssingel Mochten bewoners van genoemde straten willen voorkomen, dat het onkruid met chemische middelen wordt bestreden, dan staat het hen uiteraard vrij om dit onkruid "met de hand" te verwijderen. Voor inlichtingen kunt u kontakt opnemen met Gemeentewerken, afdeling Plantsoenendienst, tele foon 82000. In aanwezigheid van de heer Luis de Matos Monteiro Da Fonseca, de ambassadeur van Kaap Verdië, hield burge meester mr.C.G.J. Rutten vo rige week woensdag in de Bur gerzaal van het stadhuis een project ten doop. Het betrof hier het NOVIB- project "Jongereninstituut voor beroepsopleidingen", dat de gemeente Middelburg samen met de zustersteden Vilvoorde, Folkestone en Na gasaki adopteerde. Op de open informatie-avond werd, met ondersteuning van dia's, een lezing gegeven door de heer Francesco Mascini. De heer Mascini is secretaris Afri ka van de NOVIB en was net van een werkbezoek aan de Kaapverdische Eilanden terug gekeerd. De avond werd met muziek opgeluisterd. Het en semble "Velhos Amigos" bracht oorspronkelijke Kaap verdische muziek ten gehore. De nieuw geïnstalleerde Bestuurscommissie Ontwikke- linssamenwerking zal zich nu gaan beraden op het feit hoe het hiervoor genoemde jonge reninstituut op de Kaapverdi sche Eilanden verder onder de aandacht van de Middelburgse bevolking kan worden ge bracht. Er zal bijvoorbeeld ge keken worden naar het feit of er in Middelburg een Kaapver dische week georganiseerd moet worden. Bij het gemeentelijk Bureau Voorlichting is een Nieuws brief met nadere informatie over Kaap Verdië verkrijg baar. Tevens is er nog tot en met 30 april in de Zeeuwse Bi bliotheek een tentoonstelling over Kaap Verdië tebe zichtigen. Voor wie ouder is dan 60 jaar en comfortabel en prijsbewust wil reizen bestaat de 60+ Senio renkaart. Zo kunt u voordelig familie en kennissen opzoeken. Of een inte ressante tentoonstelling. De sfeer van een andere stad proeven. Een wandeling maken door een geurig bos. Een dierentuin bezichtigen. Met welk doel dan ook: met de se niorenkaart stapt u voordelig in de trein De Seniorenkaart is er voor ieder een die 60 jaar of ouder is. De kaart kost ƒ75,en is een jaar lang geldig. Met de Seniorenkaart heeft u recht op korting op trein kaartjes in Nederland: 40% op en kele reizen, retours, weekendre tours en dagkaarten. Deze korting geldt elke dag en op elk tijdstip. Bovendien kunt u gedurende het jaar dat de kaart geldig is zeven dagen geheel gratis reizen. U hoeft dan geen kaartje te kopen, een stempeltje halen is voldoende. De ze "keuzedagen" zijn aan spelre gels gebonden: - u mag een dag kiezen één keer per twee maanden, plus een keer per jaar een extra dag naar keuze; - u mag een dag kiezen op zater dag, zondag of feestdagen, zo vroeg als u wilt; op dinsdag, woensdag en donderdag na 9.00 uur; niet op maandag en vrijdag. Bij uw Seniorenkaart ontvangt u ook gratis het boekje "Voordelig Uit" met tientallen voordeelcou pons, het blad Seniorenwijzer, en in combinatie met de 'Rail Europ Senior"-kaart 30-50% korting op treinkaartjes naar en in 19 Euro pese landen. De 60+ Seniorenkaart koopt u aan het NS-loket. Bij deze kaart hoort een "NS-stamkaart" die als identiteitsbewijs dient en vijf jaar geldig is. Indien u geen stamkaart bezit wilt u dan een recente en on gebruikte pasfoto meenemen en eeo document waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of rijbewijs). Op het NS-station én bij Bureau Voorlichting van de gemeente, Stadhuisstraat 2, is een brochure verkrijgbaar met informatie over de Seniorenkaart. Ook is hierin een bon opgenomen waarmee u de Seniorenkaart twee maanden gra tis op proef kunt aanvragen. Burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op artikel 40 van de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne; maken bekend dat zij de door hen op 7 december 1982 verleende vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in wer king hebben van een timmermanswerkplaats aan de Jacob Catsstraat 12 te Middelburg aan de heer A.A. Goedbloed te Mid delburg hebben gewijzigd; De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen ingaande he den tot 20 mei 1988 ter inzage: -elke werkdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, Lan ge Noordstraat 1 te Middelburg en -elke donderdagavond van 1 8.00 tot 21.00 uur eveneens op ge noemde afdeling. Inzage op die avond moet van tevoren telefonisch worden ver zocht (telefoon 01180 - 26251, toestel 413). Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een monde linge toelichting kan worden verkregen. Ingevolge artikel 1 van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen staat tot 20 mei 1988 beroep open bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State voor: a. degene tot wie de beschikking is gericht; b. degene die overeenkomstig artikel 26, lid 2, van de Hinderwet heeft verzocht tot wijziging van de vergunning over te gaan; c. de betrokken adviseurs; d. andere betrokken overheidsorganen, indien zij overeenkomstig artikel 36 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwa ren hebben ingebracht; e. degenen die overeenkomstig artikel 38 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht naar aan leiding van de bekendmaking van het voornemen; f. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 38 van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet in tweevoud worden gericht aan de Afde ling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Post bus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschil len van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Het Kanaal door Walcheren heeft twee draaibruggen, één in Middel burg, de stationsbrug, en één in Souburg. De schepen kunnen deze bruggen maar langs één kant pas seren, de andere kant is buiten ge bruik. Hierin komt nu verande ring. In de loop van deze maand worden de zogenaamde zij openingen voor de recreatievaart opengesteld. Daardoor staan vol gens rijkswaterstaat de draaibrug gen naar verwachting 15% korter en minder vaak open, zodat niet alleen het verkeer te water, maar ook het wegverkeer tijdwinst boekt. Door technische aanpassingen kunnen de recreatievaartuigen - in 1987 waren dat er dertienduizend - door de zij-openingen, als hun diepgang niet meer dan twee meter is. De zij-openingen zullen maar voor één richting worden opengesteld, die in Middelburg voor de noord- gaande recreatievaart, dus richting Veere. In de tegengestelde richting gaai het recreatieverkeer met de beroepsvaart mee door de hoofd opening. De gemeente Middelburg biedt in samenwerking met de stichting Or ganisatie Oude Muziek een concert aan op vrijdag 22 april 1988, aan vang 20.15 uur in de burgerzaal van het stadhuis. U kunt dan luisteren naar 19e eeuwse romanti sche muziek voor blaaskwintet op historische instrumenten, uitge voerd door het Biedermeier Quintet. Het Biedermeier Quintet werd op gericht in het voorjaar van 1986 om een uniek repertoire voor blaaskwintet uit te voeren op histo rische instrumenten. Het bestaat uit musici uit ensembles en or kesten clie toonaangevend zijn op het gebied van de oude muziek zo als: Het Orkest van de 18e Eeuw, The Academy of Ancient Music, The Amsterdam Baroque Or chestra, The Hanover Band en La Petite Bande. Inmiddels zijn er veel ensembles ie zich bezighouden met de barokke en klassieke werken uit de 18e eeuw. Het Biedermeier Quintet is het eerste ensemble dat zich volle dig toelegt op het soelen van het complete 19e eeuwse romantische repertoire voor blaaskwintet op historische instrumenten. Het spe len op instrumenten uit de tijd van de componisten zelf geeft een to taal andere indruk van het reper toire. Het resultaat is een betere balans en een diepe en rijke totaal- klank, hetgeen met moderne in strumenten onbereikbaar blijft. Het geheel geeft een compleet nieu we concertervaring! Het Biedermeier Quintet bestaat uit: Marten Root, fluit, Frank de Bruine, hobo, Eric Hoeprich, kla rinet, Claude Maury, hoorn en Danny Bond, fagot. Inlichtingen en kaarten zijn ver krijgbaar bij de receptie, Stad huisstraat 2, telefoon 26251, toestel 410. Zo lung de voorraad strekt zijn vanaf drie kwartier vóór de aanvang van het concert ook kaar ten verkrijgbaar aan de zaal.

de Faam | 1988 | | pagina 7