v «3ih£j& Zeeuws clavecimbel Samenwerking waterschappen 'Volle bak' bij Modeshow Doornen De mogelijkheden met kabeltelevisie ZEKATEL r Kabelnieuws (slot) De boten van de provincie Drie zusters Bouwgroep Peters nu onder een dak Van de Woestijne werft voor Swarovski Society IN BEROEP Alle (zeven) waterschappen in Zeeland blijven zelfstandig. Het beleid zal via de waterschapsbond worden gestroomlijnd en voor technische aspecten worden samenwerkingsverbanden aangegaan. Regels over de samenwerking zijn opgesteld in overleg tussen de waterschappen en de provincie. Status COMMISSI US Praktijk Diner voor twee van Cinerent Etos veranderd in Etos Beauty Case Nieuwe toepassingen DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ £*- 's&tó£K^' Van alle PSD-boten zijn foto's in het boekje opgenomen. De boten van de provincie zijn gratis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. De boten van de provincie vervoeren jaarlijks ruim zeven miljoen pas sagiers en bijna drie miljoen auto's. Het gaat over de veerboten op de Westerschelde. De provinciale stoombootdiensten Zeeland (PSD) hebben 420 mensen in dienst en de vloot bestaat uit vijf schepen. De boten van de provincie is een boekje met informatie over de PSD en de veerboten. Op de lijn Kruiningen-Perkpolder varen de twee dubbeldekkers Prinses Christina en Prins Willem- Alexander. De nieuwste dubbel dekker Prinses Juliana - vaart op Vlissingen-Breskens, maar zou ook op de oostelijke lijn kunnen worden ingezet. Omgekeerd kunnen de dubbeldekkers van die lijn niet worden gebruikt tussen Vlissingen en Breskens. Dat komt doordat de Prinses Christi na en de Prins Willem-Alexander geen boegschroeven hebben en boegschroeven zijn nodig om, bijvoorbeeld bij harde wind, toch de fuik van Vlissingen te kunnen binnenvaren. De Prinses Beatrix en de Prinses Margriet zijn de enkeldekkers in de PSD-vloot. Zij varen beide, maar bij toerbeurt, op de lijn Vlissingen-Breskens. Al in 1968 kwam de eerste dub beldekker in de vaart en wel op Kruiningen-Perkpolder; in Vlissin gen en Breskens moest daarop tot 1986 worden gewacht. De provincie Zeeland is eigenaar en exploitant van de veerverbin- dingen. De twee lijnen zijn onder deel van het rijkswegennet en daarom betaalt het rijk mee in het tekort van de PSD. De pro vincie bepaalt de hoogte van de tarieven. Tussen het rijk en de provincie is een overeenkomst over de hoogte van de rijksbijdra ge afgesloten. Voor de jaren 1985-1989 betaalt het rijk 34 miljoen gulden, maar per jaar wordt daarbij rekening gehouden met ontwikkelingen in de loon kosten en de olieprijzen. Dinsdag 26 april zijn er om 10.40 en 11.00 uur zittingen van de tweede kamer uit gedeputeerde staten over algemene bijstand. De eerste zitting is gewijd aan een besluit van het gemeente bestuur van Terneuzen en de tweede aan een besluit van het gemeentebestuur van Vlis singen. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten houdt op dinsdag 26 april om 11.20 uur zitting. De heer L. Schrauwen en me vrouw A. Aerts uit Hoogstrate, België, willen een schuur in Stroodorp, gemeente Wissenker- ke, verbouwen tot tweede wo ning. Gs hebben de verklaring van geen bezwaar, die de ge meente voor die verbouwing heeft gevraagd geweigerd, om dat er geen nieuwe burgerwonin gen in het buitengebied in Zee land mogen komen. De zittingen worden in het open baar gehouden in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. De werkgroep Muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft de provincie om subsidie gevraagd voor de aanschaf van een twee-manualig clavecimbel. Al verschillende keren heeft het Genootschap het provinciaal bestuur om een bijdrage voor zo'n vleugelvormig klavier, voorloper van de pi ano, verzocht. In mei zullen provinciale staten beslissen of ze een subsidie van f 20.000, de helft van de aanschafkosten, zullen verlenen. Dit geld komt dan uit het welzijnsfonds van de provincie. Het Anjerfonds Zeeland heeft een bijdrage van f 10.000,— in het vooruitzicht gesteld. In het gebruiksplan, dat de werkgroep Muziek heeft ontworpen, staat dat het muziekinstrument in een leskamer in het gebouw van de Zeeuwse Muziekschool in Middelburg zal worden geplaatst. Leerlingen van de Zeeuwse Muziekscholen en leden van de werk groep Muziek kunnen er daar gebruik van maken. Maar ook ande ren die zich in het clavecimbelspei willen bekwamen kunnen in de school terecht. Tevens zal het clavecimbel beschikbaar zijn als concertinstrument voor de provincie Zeeland. Het is mogelijk om het instrument te huren bij de muziekschool. Voor het huren wordt een bedrag in rekening gebracht. Omdat het niet is toegestaan het instrument zelf te vervoeren zullen ook vervoers kosten worden gerekend. Woensdag 20 april 1988 I E UWS Vorig jaar hebben provinciale sta ten besloten fusie van de water schappen niet door te laten gaan. Aan gedeputeerde staten - het dagelijks bestuur van de provin cie - werd opgedragen voor het beheer van het oppervlaktewater (hoeveelheid en kwaliteit) tot af spraken tussen de schappen te geraken. Dat heeft ertoe geleid, dat in het noorden samenwerking komt tussen de waterschappen Schouwen-Duiveland, Tholen en Walcheren en in het zuiden tus sen de waterschappen Het Vrije van Sluis, Hulster Ambacht en De Drie Ambachten. Het water schap Noord- en Zuid-Beveland blijft buiten die verbanden. Het is groot genoeg om de deskundig heid zelfstandig in huis te halen zonder veel extra kosten. De samenwerking geldt vooral voor de technische kant van de zaak. Voor een deel gaat het om taken die nu zijn toebedeeld aan de Technologische dienst van de waterschappen. Die dienst kan - volgens de regels in de wet ge meenschappelijke regelingen - niet blijven bestaan. Nieuwe ta ken vloeien voort uit de op han den zijnde wet op de waterhuis houding, waarbij moet worden gedacht aan de zorg voor onder waterbodems, de beheersing van zoute kwel, landinrichting en het onderhoud van waterlopen. In het algemeen gaat het om ele menten, die deskundigheid verei sen die de waterschappen afzon derlijk niet kunnen betalen, met uitzondering van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland. De waterschapsbond, waarin al le waterschappen nu al zijn vere nigd krijgt de taak het beleid van de individuele waterschappen te stroomlijnen. In het voorstel aan provinciale staten over de nieuwe samen werkingsvormen schrijven gede puteerde staten, dat de samen werking op basis van afspraak wordt geregeld. Er is geen wet of verordening, waarin de schappen daartoe kunnen worden ge dwongen. De schappen hebben overigens laten weten, dat zij van goede wil zijn en dat zij het algemeen belang van de water schappen voorrang zullen geven boven individuele belangen per schap. Voor de technische kant van de zaak merken gs op, dat conflic ten zoals in het verleden wel hebben bestaan, nu minder snel aan de orde zullen zijn. In de eer ste plaats is de samenwerking nu steeds tussen drie waterschap pen en in de oude situatie waren alle schappen in de Technologi sche Dienst vertegenwoordigd. Onenigheid is dus per definitie in De statencommissie voor wa terstaat en verkeer vergadert maandag 25 april, 13.30 uur. Op de agenda staan de onttrek king aan het openbaar verkeer van een deel van de Oude Zee dijk in Sas van Gent en de re constructie van de weg Sint Philipsland-Zijpe en van het kruispunt Dorpsdijk Vrouwenpol der. Verder komen aan de orde de taxiverordening Zeeland en de grondwaterplannen. De statencommissie voor econo mische zaken vergadert maan dag 25 april om 16.00 uur. De jaarverslagen van de PZEM en de WMZ over 1987 staan op de agenda, evenals de verga derstukken van de havenschap pen Vlissingen en Terneuzen. De commissie bespreekt de taken, samenstelling en werkwijze van de sociaal-economische consul- tatiegroep Zeeland - een instantie die de provincie adviseert. een kleiner verband op te lossen. Bovendien zijn er afspraken ge maakt ter voorkoming van over lapping in werkzaamheden en van conflicten. Toch zal de praktijk moeten leren hoe de samenwerking gestalte gaat krijgen. Daarom stellen ge deputeerde staten voor de wa terschappen het voordeel van de twijfel te geven en na verloop van tijd te bekijken of dat wijs was. De waterschappen moeten daartoe jaarlijks rapport uitbren gen aan gedeputeerde staten. Gs wijzen de staten erop, dat het rijk op het standpunt blijft staan dat tot schaalvergroting in de Zeeuwse waterschapswereld moet worden overgegaan. Af hankelijk van de praktijkervarin gen met de nieuwe samenwer- kingsafspraken zal worden be zien of aan die rijkswens op ter mijn toch moet worden voldaan. In verband met de afspraken wordt aan provinciale staten voorgesteld het algemeen Zeeuws waterschapsreglement en de verordening kwaliteitsbe heer oppervlaktewateren Zee land te wijzigen. De nieuwe waterschapsopzet komt aan de orde in de vergade ring van de provinciale commis sie waterbeheer op 26 april, 16.30 uur, in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De commissie voor het waterbe heer vergadert dinsdag 26 april, 16.30 uur, over de samenwer king van de waterschappen, on dermeer op het gebied van het waterbeheer. (Zie elders in deze rubriek.) De commissie verpleeghuizen en gezondheidszorg voor ouderen uit de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert vrij dag 29 april, 9.45 uur in Termi nus, F. den Hollanderlaan 37, Goes. Aan de orde zijn het experiment met de verpleegafdeling in het bejaardenoord Jacob Roggeveen in Middelburg en een nota over het gebruik van verpleegartikelen van het Zeeuwse Kruis. De provinciale planologische commissie vergadert woensdag 27 april, 10.00 uur, in het PPD- gebouw, Groenmarkt 13, Mid delburg. Gepraat wordt over het ontwerp- streekplan Zeeland, de natuur- en landschapsbescherming (eva luatie van het beleid) en over het grondwaterbeleidsplan. Verder zijn op de agenda vermeld plan nen tot sanering en vernieuwing van de Zeeuwse woonwagen centra en de begrenzing van de relatienotagebieden op Wal cheren. Het grondwaterbeleidsplan komt ook ter sprake in de vergadering van de provinciale raad voor het milieu. De raad heeft verder op de agen da de interimrapportage over on derwaterbodems. De raadsvergadering is op woensdag 27 april, 12.00 uur. Alle vergaderingen worden in het openbaar gehouden. Spreekrecht is er in de vergaderingen van de statencommissies waterstaat en verkeer en economische zaken en in de commissie verpleeghui zen en gezondheidszorg voor ouderen. Tenzij anders vermeld, zijn de vergaderingen in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Ad Doornen, van het gelijknami ge modehuis in Oost-Souburg, had het zelf niet verwacht. Goed, de modeshows die hij nor maliter in zijn eigen zaak aan de Kanaalstraat organiseerde trok ken wel publiek, daar niet van. Maar om de vereniging 'Aktiva' een plezier te doen wilde hij ook wel eens ergens anders een mo deshow houden. Uiteindelijke werd het zaal 'Rehoboth' in Oost-Souburg en na afloop van de show die maandag werd ge houden kon Doornen maar één ding zeggen: "Ongelofelijk. Nog nooit zoveel mensen gezien en dat met dit prachtig weer". De tot de nok toe gevulde zaal (voornamelijk dames) kreeg te zien waar ze voor waren geko men. Kleding, eigentijds en tóch tijdloos, betaalbaar en specifiek gericht op de 'iets oudere' dames tot en maat 52. Veel blousons, rokken, zomer- en regenmantels met een extra accent op de bla zers en de damesvesten. Dat al les met als hoofdkleuren blauw en wit en met verve gebracht door de mannequins van 'Akti va'. Lady-speaker Wil van Son zorgde voor het begeleidende commentaar! De heren komen morgen (don derdag) aan de beurt. In de zaak van Ad Doornen worden om 10 en 14 uur shows gehouden, die evenals bij de dames, voorname lijk gericht zijn op de 'iets oudere mannen'. De Maco en daaraan vast de nieuwbouw van Bouwgroep Pe ters Beheer bv. Gedeputeerde Ron Barbé verricht vrijdag 22 april de openingshan delingen voor het nieuwe kan toor van aannemersbedrijf Peters bv in Middelburg. Met deze inge bruikneming is de geschiedenis in Souburg afgelopen voor dit be drijf, dat daar 20 jaar geleden werd opgericht. "Kiezen voor Middelburg ligt voor de hand", meent direkteur J. Rouw. "De beide zusterbedrij ven Geschiere Wattel bv en Ma- co bv zijn ook in Middelburg ge vestigd". Vanaf 22 april opere ren deze bedrijven samen. Ze vormen sinds eind 1985 Peters Beheer bv en zullen nu ook onder een dak zijn gebracht aan de Oostperkweg 19, het Industrie terrein Ramsburg. Rouw: "Op deze manier kan de hele zaak be ter worden gecoördineerd, waar door we efficiënter kunnen wer ken naar onze opdrachtgevers toe". Bouwgroep Peters bv heeft circa 170 medewerkers in vaste dienst en is jaarlijks goed voor een omzet van ongeveer dertig miljoen gulden. De heren A.A. Peters en J.F.H. Rouw vormen de directie. Blind Date met Bruce Willis (Moonlighting) en Kim Basinger (geen nadere aankondiging no dig) is net op video uitgekomen. De hele film draait om een uit de hand gelopen diner. Wie deze vi deo bij Cinerent aan de Vlissing- se Scheldestraat huurt en een aantal vragen goed beantwoord, maakt kans op een feestelijk di ner voor twee, ter waarde van f 200, De aktie loopt tot 15 mei. De kleding van Doornen deed het goed in Rehoboth. Etos in Middelburg is van de Lan ge Delft 13 naar nummer 22 ver huisd. Niet alleen het pand maar ook de naam is veranderd. De zaak, die vandaag (woensdag) de poorten opende, gaat voor taan door het leven als Etos Beauty Case. Etos Beauty Case is een nieuwe winkelformule van Etos die ruim twee jaar geleden werd gelanceerd. In het uitge breide drogisterij-assortiment ligt de nadruk op cosmetica-artikelen in alle prijsklassen. Een aantal vooraanstaande cosmetica-producenten heeft Etos Beauty Case als depositaire voor hun produkten aangewe zen. Er zijn dus veel bekende merken te vinden. Het verkoop systeem is deels gebaseerd op zelfbediening, maar de klant kan alle gewenste informatie bij het personeel krijgen. Een aantal me dewerksters volgde daarvoor zelfs professionele trainingen op cosmeticagebied. De leiding van de nieuwe Etos Beauty Case blijft in handen van gediplomeerd drogist R. van Loon. Het artikel van vorige week ein digde met de mededeling dat het kabelnet van Zekatel met een kleine technische ingreep kan worden uitgebreid tot 30 kanalen. Dat opent mogelijkheden voor de toekomst en rolt het tapijt uit voor nog meer commerciële te levisie. Op dit moment staat Be nelux tv, een geesteskind van Willem van Kooten, in de start blokken. Via de satelliet zullen deze programma's en de recla meboodschappen naar ons land worden gestraald, ledereen met een paraboolantenne en alle ka belabonnees zijn in staat deze programma's te ontvangen. Binnen niet al te lange tijd hoopt Benelux TV zo'n 21 uur per dag in de lucht te zijn. Het is de laatste tijd wat on rustig op het front van de satel lietzenders. Zo praten Super Channel en Sky Channel over een fusie. Beide satellietzen ders kampten met wat aanloop mogelijkheden. Zo bleven de re clameopbrengsten wat achter. Daar blijkt echter verandering in te komen. Van 19 adverteer ders is Super Channel nu door gestoten naar een totaal van 120. Niet gek als men bedenkt dat dit station pas 'n jaar in de lucht is. Als Super Channel en Sky fuseren bezitten ze een monopolie-positie op de Euro pese advertentiemarkt. Door fu sie kan die markt aanzienlijk uit gebreid worden, er komt dan een eind aan de huidige tarie- venoorlog. Voor Sky heeft fusie met Super Channel als bijko mend voordeel dat er op de ka bel en satelliet een uitzendka- naal vrijkomt dat benut kan worden voor de doorgifte van Eurosport, het sportkanaal dat Sky wil exploiteren in samen werking met de European Broadcasting Union (EBU). In eigen land hebben de AVRO, Tros en Veronica plannen voor commerciële televisie. Maar de kabeltelevisie biedt meer moge lijkheden dan het ontvangen van louter programma's, die aangeboden worden door tal van binnen- en buitenlandse zenders. We moeten dan denken aan abonneetelevisie, de kabelkrant en kabeltekst. In veel Neder landse steden bereiken via het kabelnet de regionale en lokale kabelkranten de televisiekijker. Doorgaans bestaat zo'n krant uit lokaal nieuws, dat afgewis seld wordt met de plaatselijke reclame. Te denken valt aan het *De draadloze afstandsbe diener: de elektronische stuurknuppel die het informatie-aanbod op het scherm tovert. Speciaalzaal Van de Woestijne aan de Lange Delft in Middel burg werft verzamelaars van Silver Crystal-produkten om lid te worden van de Swarovski Collector Society. Wie lid wordt is automatisch geabonneerd op een magazine, j hij ontvangt een clubspeldje en een concernboekje met de ge- I schiedenis van Swarovski. Ook een poster en een presse-papier met het collector embleem be hoort tot de welkomstgeschen ken. Verder krijgt ieder lid de kans om jaarlijks een speciaal voor de club ontworpen item te kopen. Het lidmaatschap kost f 50,-. (Zie ook onze rubriek Produkt Informatie). Dit vierde artikeltje is tevens het slot vaan de rubriek Kabel- nieuws. Incidenteel zullen er in de toekomst nog stukjes ver schijnen over het wel en wee van de kabeltelevisie. uitzenden van een tekstblokje van ca. 20 minuten waarbij nieuws en reclame elkaar afwis selen. Dit blokje kan elk mo ment worden gemuteerd. Iets wat de actualiteit ten goede komt en daardoor interessant wordt voor de adverteerder die met zijn electronische bood schappen sneller op de behoef te van de klant kan inspelen dan met het gedrukte woord. Zo kan de plaatselijke supermarkt op een snelle wijze zijn scala van aanbiedingen op het scherm kwijt. De inhoud van de kabelkrant wordt verder gevuld met nuttige informatie als art sendiensten, de agenda van de gemeente- en wijkraad en een culturele evenementenlijst. In Zeeland bestaat nog geen ka belkrant. Op dit moment is een serieuze aanvraag bij de directie van Zekatel in behandeling. Als je bedenkt dat alleen al in Ber gen op Zoom twee kabelkran ten verschijnen dan ligt hier in Zeeland een aantrekkelijke markt. Andere plannen met kabeltele visie zijn de invoering van een kabeltekstdienst. Een van de eerste kabeltekstdiensten zal ongetwijfeld zijn de invoering van de Gouden Gids. Een ander fenomeen is abonneetelevisie, dat in 1985 in Den Haag van start is gegaan. Op dat moment begon Filmnet met zijn abon- neetelevisiedienst, waarvan de programmering wordt over heerst door speelfilms. Het sig naal van Filmnet wordt via de European Communications Sa tellite (ECS) uitgestraald over een groot deel van West- Europa. De bedoeling is dat de dienst zal worden aangeboden aan Nederland, België en Scan dinavië. Landen die tezamen goed zijn voor een potentiële markt van vijf miljoen kabelaan geslotenen. Ook zien grote uitgeversmaat- schappijen brood in het gebruik van kabeltelevisienetten. Als de kabelabonnee in het bezit is van een druktoetstelefoon en een teleteksttelevisie dan heeft be trokkene, als de plannen van IN- FODAM werkelijkheid worden, toegang tot verschillende data banken. Ook behoort het kaart jes bestellen voor het voetbal len of de schouwburg vanuit de huiskamer tot de mogelijkhe den. In Frankrijk wordt met suc ces zo'n tele-informatiedienst onder de naam Minitel geëxploi teerd. Met deze elektronische dienst is bijvoorbeeld thuisban kieren mogelijk. De Franse over heid heeft de ontwikkeling van tele-informatiediensten bestempeld als een van haar be langrijkste speerpuntindu strieën. Overal om ons heen zien we ex perimenten op de kabeltelevi sienetten verschijnen. Een goed huwelijk blijkt het gecombi neerd gebruik, zoals INFODAM van plan is, van telefoonnet en kabeltelevisie te zijn. Het tele foonnet is immers zeer geschikt om geringere hoeveelheden in formatie van de gebruiker naar de computer te sturen, terwijl het kabeltelevisienet uitstekend geschikt is voor de distributie van informatie. De draadloze af standsbediener, die evenals de afwasborstel in elk huishouden niet meer weg te denken valt, zal steeds meer als elektroni sche stuurknuppel dienst doen om wegwijs te worden in het grote informatie-aanbod. Een informatie-aanbod dat we straks op elk tijdstip van de dag kunnen oproepen. Arnold Parre, bedrijfsredacteur PZEM

de Faam | 1988 | | pagina 17