3MJWS] Hypotheken: wat zit er aan vast bij ABN Vlissingen 'Wij jongens van het kamp kunnen toch een aardig balletje trappen' 'Geen tegenstelling tussen rijk en arm' "15 Jaar geleden wist niemand wat een kiwi was" De Jager Ijzerhandel 150 jaar De verse waren van Rinus Imanse Knuffel bij Albert Heijn Eervolle vermelding voor Foto Back in Vlissingen Stormloop op de meubels van Clarke en Grootjans REDDINGSHONDEN SERIEUZE ZAAK ZVV DE WINDHOEK GEPROMOVEERD DISK BELICHT ARMOEDE IN ZEELAND Harder dan hard: Jewel in Middelburgse bar DE RIJKE GROENTE FRUIT BESTAAT VIJFTIG JAAR 'Vitrine' brengt zeldzame zaken aan het licht PRIJS LOTERIJ: MET RUTTEN DE LUCHT IN Koffers en tassen in de Geere DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 13 april 1988 De toen nog ongerepte paden van de meubelshow van Clarke en Grootjans Tijdens de Paasdagen kon het niet. Op zondag mocht het niet. Maar vorige week donderdag was de vier dagen durende lente- meubelshow van de Middelburg se meubelzaak Clarke en Groot jans dan toch een feit. De loods van eetcafé de Pup aan de Vis- singse Voltaweg stond vol met alle mogelijke meubels. De be langstelling was groot. "Op dezelfde dag dat we met de show begonnen moesten we de meubels al weer aanvullen. Het liep storm. Dat het zo'n succes zou worden had ik niet durven dromen", vertelt eigenaresse Marijke Clarke enthousiast. De opzet van de show was eenvou dig. "Gewoon eens laten zien wat we in de zaak hebben. Veel mensen denken dat dat meubel zaakje in de Lange Viele niet veel in huis heeft. Deze show bewijst het tegendeel". Het assortiment van "dat meu belzaakje" liegt er inderdaad niet om. Elke vierkante meter van de loods was bedekt met grenen, leer of eiken. Of het nou klassiek of modern moest zijn, elke be zoeker kon wel iets van zijn ga ding vinden. De scherpe prijzen en de aanbiedingen van de show gelden natuurlijk ook in het dage lijkse leven van de woonwinkel. Het konijn van Albert Heijn. Kinderen die in de periode van 10 tot en met 16 april het le venslicht zien hebben geluk. Al- bert Heijn heeft dan zijn tweede baby-week. Behalve een flink aantal baby-aanbiedingen in de winkel, krijgen alle in die periode geboren kinderen een pluche knuffelkonijn. Tot één week na de zestiende kan het geboortekaartje bij de dichtstbijzijnde Albert Heijn- en Miro-vestigingen worden ingele verd. De postbode zorgt dan voor de rest. Voor een grotere uitvoering van het konijn is een spaarsysteem opgezet. In 1938 begon Laurens de Rijke met het venten van groente en fruit. Met een handkar ging hij de deuren langs. Zijn zoon zit in de zelfde branche, alleen heeft hij geen kar meer nodig. Hij nam de zaak van zijn ouders vijftien jaar geleden over. De groente- en fruitzaak aan de Vlissingse Scheldestraat bestaat dit jaar vijftig jaar. Dit jubileum wordt ge- Naar aanleiding van het voorpagina-artikel van 6 april j.l. in de Faam/Vlissinger meent de Reddings Honden Werkgroep Zeeland afstand te moeten nemen van alle uitspraken in dit artikel. Uit spraken als: "de politie hon den gingen maar op de ko nijntjes jagen", kunnen ons inziens niet door de beugel en komen volledig voor reke ning van de dames van Ge- mert en Braun. Tevens is het absoluut niet waar dat de hond "Gina" als enige in staat is haar ge leidster onder alle omstandig heden naar het slachtoffer te leiden. Dit team is ook niet opgeno men in ons laatstelijk vast gestelde inzetteam, terwijl mevrouw Braun nog steeds het beginners diploma niet heeft weten te behalen. Ook van een bewijsstuk inzake Cheryl Morrien is geen spra ke. Wij betreuren het zeer dat ook de schrijver van dit stuk, met wie wij geen contact mochten hebben, geen gro tere zorgvuldigheid in acht heeft genomen, en hopen op een later tijdstip uitvoerig over het Reddings Honden werk te mogen informeren. Philip Modijefsky, voorzitter De Ruyterstraat 32 4371 BC Koudekerke Eenmaal besloten om eens naar een koophuisje om te kijken dan is één van de eerste vragen: hoe kom ik (of wij) aan de centen en welke bank komt in aanmerking. Nu zal elke bank de consument uit leggen hoe goed haar hypo theken wel zijn. En bij onderzoe ken komt vaak vast te staan dat de verschillen minimaal zijn. Toch is het raadzaam om ook zelf een onderzoekje uit te voe ren, want de verschillen kunnen individueel nog wei eens een voordeeltje opleveren. Met dat gegeven voor ogen wil de ABN in Vlissingen zaterdag 16 april aan de consument dui delijk maken hoe haar hypotheek-aanbod in elkaar zit. Tussen 10 en 16 uur houdt het kantoor aan de Coosje Bus- kenstraat een hypotheek-info- dag waar alle ABN- hypotheekvormen aan de orde komen. Met een personal com puter wordt desgewenst uitvoe rig uit de doeken gedaan welke hypotheekvorm voor de persoon in kwestie het gunstigste is. Tijdens deze dag is er ook infor matie verkrijgbaar over onder werpen die zijdelings met hypo theken hebben te maken. Zo in formeert administratiekantoor R. Schubert de bezoekers over de consequenties van een hypo theek voor de inkomstenbelas ting. En vertegenwoordiger van het Bemiddelende Orgaan van het Bouwfonds voor Nederland se Gemeenten vertelt alles over de aanvraag voor gemeentega rantie. Ook de gemeente Vlissin gen is aanwezig met een stand en verstrekt informatie over het plan Rosenburg en de mogelijk heden die Vlissingen als woon- gemeente heeft. De gemeente- voorlichters tonen verder de ma quette van het Arsenaalgebied aan het publiek. Om 11 en om 14 uur houdt een medewerker van een notariskan toor en lezing over erfrecht. Ook over testamenten kan men alles aan de weet komen bij deze per soon. Een aantf.i Walcherse ma kelaars heeft voorts gezorgd voor fotomateriaal van het huidi ge woningaanbod. En de kinde ren hoeven niet thuis te worden gelaten; er is een speelhoek in gericht. De stuurgroep DISK-Zeeland (Dienst in de industriële samenle ving vanwege de kerken) 'houdt zaterdag 7 mei in het St. Willi- brordcollege in Goes een kerkelij ke studie/werkdag onder het motto "De arme kant van Zee land". Deze dag kan worden be schouwd als een Zeeuws ver volg van de op 29 september vo rig jaar in Amsterdam gehouden kerkelijke conferentie "De arme kant van Nederland". Aan het slot van deze door de Raad van Kerken in Nederland voorbereide dag werd een verklaring uitgege ven getiteld "Kerken tegen ver arming in Nederland". onrecht is en dat er tegenstellin gen tussen geslaagde en niet geslaagde mensen mag zijn. Het aanvaarden daarvan leidt tot een tweedeling van de samenleving die bestaat uit mensen die het hebben "gemaakt" en tweede rangs burgers. Op de studiedag van 7 mei (10 tot 16 uur) in Goes zal de ook in Zeeland aanwezige armoede on der de aandacht van kerkelijke en maatschappelijke organisaties worden gebracht. Deskundigen onder wie mensen die be roepsmatig bij de zaak betrokken zijn en ook personen die zelf in fi nancieel en maatschappelijk op zicht in een moeilijke situatie ver keren, zullen hun situaties toe lichten. Daarnaast zal worden aangegeven wat er in Zeeland gebeurt voor groepen die naar de rand van de samenleving dreigen te schuiven. Op de studiedag zal worden ge tracht een zo goed mogelijk beeld te krijgen van wat er leeft aan gedachten, pogingen tot ver andering en activiteiten mede ge richt op het voorkómen en bestrijden van een tweedeling in de Zeeuwse samenleving. De dag is bestemd voor de direct bij het vraagstuk betrokkenen, kerkelijke werkgroepen rond ar beid, armoede, derde wereld en vrede, diakenen, pastores, func tionarissen in sociale en maat schappelijke instellingen en tenslotte voor ieder die zich van uit zijn of haar geloof wil in zetten. Programma, met aanmeldings- kaart is aan te vragen bij de stuurgroep DISK-Zeeland, p/a Singelstraat 17, 4331 SR Mid delburg, telefoon 01180 13728 of 01180 - 15353. ZVV de Windhoek uit Vlissingen laat er geen gras over groei en. Net gedebuteerd in de zaalvoetbalcompetitie en nu al te groot voor de vierde klas. Afgelopen woensdag was het feest in het woonwagenkamp De Windhoek. Het laatste slachtoffer in de competitie-reeks was het zaalvoetbalteam Pechiney. Met een monsterscore van zeven tegen één werd dit vijftal fi naal onder de voet gelopen. Een prima afsluiting van een ui terst succesvol voetbalseizoen. Het team is nu vastbesloten om in het volgende voetbalseizoen de derde klas plat te walsen. Giel van de Ven, de oprichter en aanvoerder van ZVV de Wind hoek is apetrots. Bijna dagelijks kijkt hij op het puntje van zijn stoel naar de videobeelden van de kampioenswedstrijd tegen Pe chiney. Giel scoorde de ope ningstreffer en dat is te merken ook! "Kijk eens wat een gave goal!", roept hij enthousiast. Als de televisie uit is verkeert hij nog in dromenland. "Het plotselinge Bar American in Middelburg (Plein 1940) heeft voor vrijdaga vond een wel heel harde formatie uitgenodigd: Jewel uit Haarlem, een groep die behalve muzikaal op een hoog niveau staat ook een uitgekiende show op de po dia neerzet. 'Een wilde band in een heavy land', omschrijven ze hun optreden en muzikale baga ge. Het concert begint om 21.30 uur. succes van ons team is mis schien te verklaren uit onze to meloze inzet en de lol die we aan het voetballen beleven", ver klaart hij. "Bovendien kunnen wij jongens van het kamp een aardig balletje trappen. Kijk maar eens naar de trofeeën die we in korte tijd op tal van toernooien vero verd hebben". Op een tafeltje staan zo'n twaalf bekers van verschillend formaat uitgestald. De eerste beker werd ongeveer een week na de oprich ting van ZVV de Windhoek, in oktober 1986, op een zaalvoet baltoernooi in Reymerswaal ge wonnen. Het kersverse team van het Vlissingse woonwagenkamp legde toen beslag op de derde plaats. Het werd het begin van een succesvolle toekomst, waar bij de Windhoek, behalve door goed voetbal, vooral opviel door sportiviteit. Eén maal ontvingen ze daar zelfs een speciale prijs voor. Volgens Giel is de sportieve speelwijze er de oorzaak van ge weest, dat ZVV de Windhoek door de KNVB in 1987 boven vijf andere ploegen is verkozen om deel te nemen aan de zaalvoet balcompetitie in de vierde klas. "Er waren bij de KNVB zes in schrijvingen voor de vierde klas, terwijl er maar één kon worden toegelaten", licht hij toe. "De voetbalbond koos toen voor de Windhoek omdat wij zo'n spor tieve ploeg hebben. Die naam hebben we vooral in de vele vriendschappelijke wedstrijden die wij hebben gespeeld op gebouwd". Als Giel te horen krijgt dat één van de scheidsrechters van me ning is dat 'die lui van de Wind hoek' nogal eens onbeschoft te keer gaan, wordt hij even kwaad. "Dat is absolute flauwekul!", reageert hij verontwaardigd. "Het is dit seizoen maar één maal uit de hand gelopen, en dat gebeurde toen TCV een team in het veld bracht dat normaal in de Nederland telt zo'n 800 musea waar van alles te beleven valt. De belangstelling is groter dan ooit: meer dan 250.000 Neder landers zijn in het bezit van een Museumjaarkaart -en de musea noteerden afgelopen jaar meer dan 17 miljoen bezoekers. Voor alle geïnteresseerde bezoe kers (en voor alle thuisblijvers!) is er nu een nieuw tijdschrift: Vitrine. Vitrine is een initiatief van SDU- uitgeverij (Staatsuitgeverij) en de Stichting Museumjaarkaart. Het verschijnt 8x per jaar en geeft boeiende informatie over de meest uiteenlopende museumac tiviteiten, met veel achtergrond informatie, interviews en uniek fotomateriaal. De Tros startte met een gelijkna mig televisieprogramma dat vrij dag 8 april voor de eerste keer werdt uitgezonden. De onder werpen die aan bod komen in de TV-uitzendingen worden in de artikelen van het tijdschrift uit gediept. Vitrine is verkrijgbaar in de boek en tijdschriftenhandel en kost normaal f 7,90. Ter kennisma king wordt het eerste nummer aangeboden voor een introduc tieprijs van f 4,50. De abonne mentsprijs (8 nummers) bedraagt f 59,— per jaar. Het oude pand van De Jager na de verbouwing in 1931 en Rens en Paula de Rijke in hun jubilerende zaak vierd met een grondige moderni sering van het interieur. Natuur lijk ontbreken ook de nodige aan biedingen niet. Volgens Rens de Rijke is er in de afgelopen jaren veel veranderd: "Zo'n jaar of tien geleden kende niemand kiwi's of mango's. Er zijn heel wat inheemse produk- ten bij gekomen. Hollandse groenten die vroeger seizoensge bonden waren zijn nu het hele jaar door verkrijgbaar. Verder hebben we tegenwoordig ook veel rauwkost in de winkel". Sommige dingen zijn ondanks al le vernieuwingen hetzelfde ge bleven. Het personeel bijvoor beeld. Eén medewerker heeft er zelfs al zesendertig dienstjaren opzitten. Rens en zijn vrouw Paula kijken tijdens het 50-jarig bestaan niet alleen terug op het verleden maar ook naar de toekomst. Het echt paar vond dat het tijd werd voor een modernisering van de zaak. Volgende week wordt de koel- toonbank vernieuwd. "Dat is wel nodig", zegt Paula de Rijke. "We verkopen zo veel rauwkost en verse salades dat we ruimtege brek kregen". Omdat de verbou wing een paar dagen in beslag zal nemen is de zaak op dinsdag 19 april gesloten. De dag erop is er een openingsreceptie voor ge nodigden. Vanaf donderdag kun nen de klanten terecht in een ul tra moderne groente- en fruitzaak. Aanvoerder Giel van de Ven in aktie 1e klas speelt. Die lieden konden het domweg niet verdragen dat wij tot dan toe ongeslagen wa ren en bovendien altijd met grote cijfers wonnen. We verloren de ze wedstrijd. Er werd toen inder daad nogal ruw gespeeld". Desondanks gelooft Giel niet dat er bij de scheidsrechters een vooroordeel bestaat. Diskrimina- tie ondervinden hij en zijn ploeg genoten zelden. "Alleen over mijn figuur hoor ik vaak hatelijke opmerkingen", zegt hij met be drukte stem. "Vaak wordt ik uit gelachen, maar de mensen die dat doen weten niet dat ik al ja renlang onder doktersbehande ling ben". Voorlopig hindert zijn zware ge wicht hem in ieder geval niet om prachtige doelpunten te scoren. En daar gaat hij het volgende sei zoen in de derde klas gewoon mee door. "Net als de andere le den van het team", belooft hij. keling door. IJzer kreeg meer be tekenis en daar parallel aan ont wikkelde zich ook de zaak van De Jager, die sinds 1892 in han den is van de familie Kruyder. De derde generatie Kruyder (Peter) herinnert zich nog wel het een en ander over de ontwikkeling. Vooral dat er veel haarden wer den verkocht. Na de Dwarskaai verhuisde de zaak naar de Markt en later naar de Lange Delft. In 1929 werd ook De Jager Ijzerhandel getrof fen door de beruchte brand die in dat jaar in de Middelburgse win kelstraat woedde. Niettemin bleef men de plek trouw tot 1977. "Het werd toen weer tijd voor een verhuizing", meent de huidige eigenaar Peter Kruyder. "We hebben ons toen in dit pand (Achter de Houttuinen red.) ge vestigd". Van textiel naar versspecialitei ten. Dat lijkt een hele stap, maar voor Rinus Imanse, die van origi ne uit de levensmiddelenbranche komt, ging het moeiteloos. Zijn kinderkledingzaak aan de Lange Delft deed hij van de hand en kort geleden opende hij aan de Geerse passage in Middelburg een winkel in verse waar: Hol landse en buitenlandse kaas, vleeswaren, noten en zuidvruch ten. Maar dat is nog niet alles. Ook verse broodjes van de war me bakker zijn in de winkel te vinden. Snoeplustigen kunnen zich zelf bedienen in het snoep- hoekje, terwijl ook liefhebbers van een goed glas wijn hier op de goede plek zijn. Rinus Imanse: "Het is niet mijn bedoeling te concurreren met een delicatessenzaak. Ik probeer een breder publiek dat op zoek is naar verse waar van een goede achtergrond te bereiken. Mijn as sortiment bestaat voor 65% uit produkten voor de dagelijkse be hoeften en voor 35% uit exclu sieve produkten. Ik heb iedere dag aanlevering van bestellingen en door een hoge omzetsnelheid kan ik versheid garanderen. Daarbij is het mijn bedoeling de klant persoonlijk goed te advise ren, waardoor ik hoop de concur rentie met het grootwinkelbedrijf te kunnen doorstaan", zegt deze enthousiaste nieuwe onderne mer in de Geere passage. Afgesproken werd dat de deelne mers hun bevindingen in de ei gen regio's zouden laten uitlopen op andere activiteiten. Achter grond van alle discussies en ac ties is de stelling dat armoede Tijdens het tweedaagse congres van Colour Art Photo in Gilze Rijen kreeg Foto Back, met winkels in Middelburg, Vlissingen en Goes, een eervolle vermelding voor zijn ingezonden foto. Jaarlijks houdt deze in ternationale groep met louter professionele fotografen een congres waarbij prijzen worden uitgereikt. Om lid te kunnen worden van dit gezelschap moet de fotograaf aan zeer strenge eisen voldoen. Burgemeester Chris Rutten viert het honderdvijftig jarig bestaan van De Jager Ijzerhandel mee in de hoogte. In een ballon - aangeleverd door een fabrikant/leverancier van de jari ge zaak aan Achter de Houttuinen in Middelburg - kijkt hij dan neer op zijn domein. Dat gebeurt overigens op een dag dat wind en weer het toelaten, samen met de winnaar van de lo terij. Het echte feest van De Jager Ijzerhandel wordt gehou den op vrijdag 15 april met een receptie en een open huis van 14 tot 19 uur. Momenteel loopt de loterij ten april) is de trekking er van. In de einde. Vandaag (woensdag 13 trommel liggen de enveloppen die de klanten hebben ingeleverd nadat ze bij de anderhalve eeuw oude zaak iets hadden gekocht. Er is één hoofdprijs: een rit met de luchtballon en de burgervader mr. Rutten. Kramerijen, garen, gereedschap pen en maljenierswaren (ijzerwa ren) waren de artikelen waarmee Dankert de Jager in 1838 begon aan de Dwarskaai. En feitelijk is er niet zoveel veranderd. Uiter aard levert De Jager in deze tijd deze produkten anno nu en er zijn accentverschuivingen. De veranderingen in die honderdvijf tig jaar komen er volgens de hui dige eigenaar Peter Kruyder op neer dat de leveranties voorna melijk aan bouwbedrijven plaats vinden. Vooral tijdens de industriële re volutie maakte het Middelburgse bedrijf een. stormachtige ontwik- Een kijkje in de nieuwe lederzaak Alweer werd er een nieuwe zaak geopend aan de Geere passage in Middelburg. Unique is de naam van de nieuwe win kel in koffers en tassen, die Mi ke de Bruin daar vorige week opende. Waarom vertrok deze jonge ondernemer uit de Gra venstraat, waar hij een zelfde soort zaak runde? ,,lk groeide met mijn koffers en tassen dat winkeltje uit. Boven dien zit ik hier iets meer in de loop van de mensen, want de meeste toeristen zetten hun auto in de parkeergarage of op het Hof van Tange en komen op weg naar het centrum langs de ze passage. Ik merkte het nu al in de paasvakantie, want er was een enorme toeloop. We hebben nu zo'n groot oppervlakt dat al les overzichtelijk en ruim kan worden uitgestald", zegt de eigenaar, die in Brabant ook nog drie zaken in dezelfde branche bezit. Bij Unique zijn tassen en koffers in alle prijsklassen te koop. Ui teraard vindt de klant er de nieu we modesnufjes, maar ook alles van het merk Samsonite, dat kwaliteit als eerste prioriteit stelt. J Het nieuwe Notenpaleis in de Geere

de Faam | 1988 | | pagina 9