Kinder en jeugdliteratuur SLIMPROX® KABELN/EUWS (3) De werking ZEKATEL Weg Sint Philipsland Informatiebehoefte en kabeltelevisienetten IN BEROEP Voorlichting grondwater Ja, dat kan! Het antwoord op uw overgewichtprobleem heet COMMISSI ES Zaterdag 23 april wordt in Brugge een studie- en ontmoetings- Rondleidingen Abdij dag georganiseerd over jeugd- en kinderliteratuur in Neder- Met ingang van 1 mei worden er weer rondleidingen verzorgd in de land en België. Er zijn aparte onderdelen op het programma' VOOr de ieuqd en voor volwassenen. keldergewelven: de crypte. Onderdeel vormt bovendien een bezoek Volwassenen Meedoen de natuurlijke afslanker AFVALLEN IS VANAF VANDAAG GEEN PROBLEEM MEER ZUIVER NATUURLIJKE Kabeltelevisienetten NORMAALETENEN TOCH AFVALLEN. Provinciale staten wordt gevraagd vijfhonderd duizend gulden uit te trekken voor de reconstructie van de provinciale weg Sint Philipsland- Zijpe. De weg bestaat uit betonplaten en op sommige plaatsen zijn die platen zo slecht, dat zij verwijderd moeten worden. Ervoor in de plaats komen asfaltgedeelten. Dat is aan het begin van de weg, net ten westen van de bebouwde kom van Sint Philipsland, tot aan de Oude Weg en ter hoogte van de Bruintjeskreek. De betonplaten zijn in 1937 op Uit onderzoek van provinciale de weg aangebracht. Een deel daarvan is in de loop der tijd ver nieuwd. De platen zijn 3x15 meter. De breedte van de weg bedraagt zes meter en aan weerskanten zijn nog randen van veertig centimeter keibestrating. Dat is vooral gedaan om het overgroeien van gras op de be tonplaten te verhinderen. De weg is niet gefundeerd en de verbinding (verdeuveling) tussen de platen is onvoldoende. Dat heeft tot gevolg, dat er hoogte verschillen zijn ontstaan tussen de platen onderling. Er is als het ware een trapjesvorm (stepping) ontstaan: gelijk aan de rijrichting ligt de volgende plaat iets lager. Dit verschijnsel leidt tot de "be tonwegcadans". Op sommige punten is het verschil al opgelo pen tot twintig millimeter. Door de slechte ondergrond zijn er ook scheuren in het beton gekomen. De vijf ton is nodig om de twee slechtste stukken te ontdoen van de betonplaten en de weggedeel ten te asfalteren. Uit de onderhoudspost op de be groting is dertig duizend gulden nodig voor het onderhoud aan de rest van de weg: het schoonma ken en vullen van de voegen en scheuren. van waterstaat blijkt, dat per dag zo'n 1.300 auto's over de weg rijden ter hoogte van het dorp De stichting katholiek onderwijs Sint Jansteen heeft beroep aan getekend tegen het besluit van de gemeenteraad van Hulst geen geld beschikbaar te stellen voor vernieuwing van de bedekking van het platte dak van de basis school (voormalige kleuter school). N De derde kamer uit gedeputeerde staten hoort het schoolbestuur en het gemeentebestuur in een openbare zitting op dinsdag 19 april, 10.00 uur. De tweede kamer uit gedepu teerde staten heeft vier zittingen op 19 april en alle hebben zij be trekking op aanvragen algemene bijstandswet. De zittingen zijn om 10.20, 10.40, 11.00 en 11.20 uur en aan de orde zijn besluiten van de gemeentebestu ren van Hulst, Aardenburg, Kort- gene en Terneuzen. Alle zittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Bi Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Woensdag 13 april 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER - ABDIJ IE WK Sint Philipsland en rond de vijf honderd bij het veerplein bij Anna-Jacobapolder. Als half dit jaar het veer wordt opgeheven, zal de verkeersstroom nog klei ner worden. De weg heeft dan geen doorgaande functie meer. Provinciale staten beslissen 20 mei over het krediet. Bi J aan de tapijtzaal in het Zeeuws Museum. De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid bespreekt de revalidatievoorzieningen in Zee land om daarover aan de raad te kunnen adviseren. De vergadering wordt gehouden op woensdag 20 april, 14.45 uur, in Terminus, F. den Hollan derlaan 37, Goes. De statencommissie voor ruimte lijke ordening vergadert vrijdag 22 april, 9.30 uur. Geagendeerd zijn subsidies op de aankoop van twee terreinen met riet- en grasland in de Baarzand- se Kreek door de stichting Het Zeeuwse Landschap. De project nota qver de aanpassing van de weg Terneuzen-Terhole, ter hoogte van Zaamslag, staat ter discussie, evenals de bijstelling van het woonwagenplan. Alle vergaderingen beginnen met spreekrecht voor het publiek. De vergaderingen van de staten commissies zijn belegd in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De vergaderstukken liggen ter in zage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Mid delburg. Bi De statencommissie voor welzijn vergadert maandag 18 april, 14.00 uur. Op de agenda staan de bijstelling van het woonwagenplan, kinder opvang en subsidies voor het Zeeuws Tijdschrift en voor de aanschaf van een twee-manualig clavecimbel. De commissie praat ook over de ondersteuningsfunc tie van de provincie in de volwas seneneducatie. In die zaal hangen de wandtapij- ten met daarop verbeeld de zeeslagen tegen de Spanjaarden. De tapijten zijn uit het eind van de zestiende en het begin van de zeventiende eeuw. De Abdij is gesticht in 1150. Norbertijnen of witheren (door de witte pijen) woonden en werkten er tot in 1 574 Willem van Oranje de Abdij bezette en Middelburg bevrijdde van de Spaande over heersers. Ook Willem van Oranje is in een wandtapijt vereeuwigd. 'De rondleidingen door de Abdij worden verzorgd in het Neder lands, het Frans, Engels en Duits. Een folder met de belangrijkste informatie is in het Nederlands en het Duits voorhanden. De kosten van de wandeling be dragen vijf gulden per volwasse ne en 3,50 gulden voor kinderen van zes tot en met zeventien jaar en voor houders van de CJP- kaart, een pas-65 en een mu seumjaarkaart. Bij groepen wordt het gereduceerde tarief van 3,50 gulden per persoon gerekend en een groep bestaat uit ten minste twintig mensen. De folder over de rondleidingen is verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg, 01180 31400. mm Al vanaf februari dit jaar hebben kinderen zich op de dag voorbe reid door het lezen van boeken. In Zeeland zijn dat kinderen uit Oostburg en Middelburg. Ook jongeren vanuit de Belgische pro vincies Oost- en West- Vlaanderen hebben die voorbe reidingen getroffen. Het is de be doeling, dat zij over de boeken praten in gespreksgroepen en ook kennis maken met de schrij vers van die boeken. Andere onderdelen in het jonge renprogramma zijn een vertel- halfuurtje door Wim Hofman en een optreden van Teater Leen Persijn met "Ondersteboven". Voor de volwassenen zijn er drie terreinen, waarover inleidingen worden gehouden: de criteria van de kritiek, criteria en techni sche problemen van de uitgevers en kinder- en jeugdliteratuur op school. De inleiders zijn Wim Hofman uit Vlissingen, Agnes Verboven uit Hasselt en Bregje Boonstra uit Amsterdam voor criteria van de kritiek. In het uit geversonderdeel treden op Rudy van Schoonbeek uit Antwerpen, Nelleke Burms, eveneens uit Antwerpen en Lieven Sercu uit Tielt. Kinder- en jeugdliteratuur op school wordt nader toegelicht door Guido Van Puyenbroek uit Sint-Niklaas, Rita Ghesquiere uit Oud-Heverlee en Jon Louws uit Middelburg. Per onderwerp wor den steeds de Vlaamse en de Ne derlandse kanten belicht. Een algemene inleiding met aan dacht voor de gelijkenissen en verschillen gaat vooraf aan de verhandelingen over de deelge bieden. Jan van Coillie verzorgt die alge mene inleiding. De studie- en ontmoetingsdag is onderdeel van de interprovinciale culturele uitwisseling tussen de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. De bijeenkomst is in het Provinci aal Hof van de provincie West- Vlaanderen, aan de Markt in Het grondwaterbeleidsplan wordt toegelicht op bijeen komsten, die verspreid over de provincie worden gehouden. De voorlichtingsbijeenkomsten zijn in: Middelburg, 18 april, Informatie centrum provincie, Abdij 9; Oostburg, 21 april, Den Hoek zak, Langestraat 1; Hulst, 25 april, Den Dullaert, Sportlaan 14; Brugge. Het programma begint om half tien en eindigt om half vijf met een receptie. Inschrijving op het volwassenen programma is nog mogelijk. Deelneming aan de studie- en ontmoetingsdag is gratis, inclu sief het vervoer vanuit Middel burg en de lunch. Nadere infor matie en aanmeldingen kunnen worden gericht aan het bureau cultuur van de provincie, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, te lefoon 01180-31494, de heer A.J.M. Willemse. Bi Haamstede, 27 april, De Schut- se, Julianastraat 22. Alle bijeenkomsten beginnen om acht uur 's avonds. Dg Goese bijeenkomst is al ach ter de rug. In het grondwaterbeleidsplan wordt aangegeven hoe de pro vincie denkt over de winning van grondwater, aan welke voor waarden daarbij moet worden voldaan, welke gebieden (extra) bescherming nodig hebben en voor welke doeleinden het grondwater allemaal wordt ge bruikt. Voor de Schouwse dui nen is een apart plan opgesteld. Een samenvatting van de plan nen is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de pro vincie. De nota zelf, die uit ver schillende onderdelen en kaarten bestaat is te koop in het centrum. H Normaal eten en toch afvallen? Dat kan alleen met Slimprox. St. Annaland: van 't Hof-Moerland St. Maartensdijk: Pon se St. Philipsland: Jansen Terneuzen: Dingemanse van Overbeeke Schuerman Tholen: Jansen Vlissingen: Augustijn Huijsman Krijnen Luitwieler Zaamslag: P. Dees Ring 2 Markt 20 Voorstraat 24 Winkelc. Zuidpolder Axelsestraat 59A Noordstraat 54 Hoogstraat 9 Bloemenlaan 14 Papegaaienburg 10 Troelstraweg 6 Lange Zelke 50 Noord straat 8-10 SLIMPROX® wordt gedistribueerd door Lotus linpex® - Landsmeer. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen 02908-5721 ge mogelijkheden voor abonnee televisie, ontvangst van satelliet programma's en dergelijke, dan vallen heel wat kleine systemen af als onbruikbaar. Nederland telt ongeveer 11.000 van dergeljke kleine systemen (minder dan 100 aansluitingen), die bij elkaar tussen de 500.000 en 800.000 aansluitingen hebben. Ter verge lijking: in Zweden is ongeveer de helft van alle woningen op een klein kabelnet aangesloten. De meeste mensen kunnen echter alleen de twee Zweedse televi siezenders ontvangen. Alleen in Stockholm liggen twee netten met uitgebreidere mogelijkheden. Beide netten hebben ongeveer 5000 aansluitingen. Het getal van 50 procent als kabeldicht heid van Zweden is dus zeer misleidend. In Nederland is dat in veel mindere mate het geval. Er zijn hier ongeveer 1 200 grote ka belnetten, die samen circa 2,5 miljoen aansluitingen hebben. De aansluitdichtheid per net is in Ne derland zeer hoog, namelijk 90 procent. Bij de structuur van de netten zijn nogal wat verschillen. Er zijn en kele peperdure sternetten met zeer veel mogelijkheden, zoals in Zaltbommel. De meeste moder ne netten zijn zogenaamde mini- sternetten, die ook in Zeeland worden aangelegd. Er zijn echter netten waar men alles wat al in de grond zat aan elkaar heeft ge breid. Rotterdam is daarvan een voorbeeld. Deze oplossing is goedkoop, maar men loopt snel tegen de .beperkingen aan. De meeste ministernetten leveren op het ogenblik 12 televisiekana len bij de aangesloten woningen af. Daarmee zitten ze doorgaans aan een maximum van het net. Maar die beperking speelt niet bij Zekatel. Met een kleine techni sche ingreep kan het net van Ze katel worden uitgebreid tot 30 kanalen. Op deze manier hoopt de Zeeuwse kabeltelevisie de in formatiebehoefte voor te blijven. Arnold Parre Met Slimprox gaat het u gemakkelijk af. Géén geknoei met drankjes, druppel tjes, poedertjes of andere ingewikkelde toestanden, géén strenge dieetvoor- schriften en ook géén getel van calo rieën. Vanaf vandaag kunt u bij deze nieuwe ontdekking normaal blijven eten. 't Enige wat u hoeft te doen is na iedere maaltijd 2 a 3 tabletten Slimprox in nemen. En na korte tijd zal de weeg schaal zeker 1 tot 2 kilo minder aange ven. Toegegeven, niet zo spectaculair, maar iedere arts zal u kunnen vertellen dat geleidelijk afvallen het beste is. Het lichaam kan dan wennen aan de nieuwe situatie. Dat geldt voor u zelf natuurlijk ook. Het is algemeen bekend dat er bij een te groot gewichtsverlies vaak problemen optreden, zoals vermoeidheid, de huid wordt te ruim en te vaal. En als u weieens heeft geprobeerd om af te vallen, dan kent u natuurlijk ook dat eeuwige hongergevoel dat ten koste gaat van een goed humeur. Voor een verpakking SLIMPROX met 150tabletten n/[ Qr betaalt u slechts VERKRIJGBAAR BIJ APOTHEKEN, DROGISTEN EN REFORMHUIZEN. Axel: Loc kef eer Breskens: Casteleijn Brouwershaven: De Vlasbom Goes: Citty Fassaert De Jong v.d. Reet Heinkenszand: 't Poortje Hulst: Bleijenbergh De Bruijn Kapelle: Looijen Men is er na jarenlange studie over het gebruik van kruiden en de daarbij gebe zigde voedingsgewoonten in geslaagd om een tablet samen te stellen op zuiver natuurlijke basis: SLIMPROX. Deze tabletjes zijn samengesteld zon der chemische of synthetische stoffen! Slimprox-tabletten bestaan uitsluitend uit natuurlijke grondstoffen, waaronder zorgvuldig samengestelde KRUIDEN, LECITHINE en de zo belangrijke vetaf- brekende stof CHOLINE en VEREDELD GIST. Deze uitgebreide uitgebalanceerde sa menstelling van natuurlijke grondstoffen werkt bijzonder effectief op de spijsver tering en op de stofwisseling. SLIMPROX maakt het afvallen nu uiterst eenvoudig en wordt door men sen die het reeds hebben gebruikt dè ontdekking van deze eeuw genoemd. Met Slimprox verliest u echte kilo's en niet zoals bij zoveel andere middelen alleen maar vocht, dat er meestal direct na het stoppen van zo'n kuur onmiddel lijk weer aanzit. SLIMPROX heeft daarom ook een posi tieve invloed op de lichamelijke constitu tie en is beslist niet schadelijk. De natuurlijke vitamines en mineralen in Slimprox zorgen er voor dat u zich opmerkelijk fit voelt. o.a. verkrijgbaar bij: Kloosterzande: Zeestraat 4 Buijsrogge Cloosterstraat 135 Krabbendijke: Oranjeplein 6 Looijen Dorpsstraat 59 Middelburg: Markt 10 Jan Lebas Lange Geere 24 Jan Lebas Segeersstraat 10 Winkelc. De Spinne 11-53 Schulte Thieme Lange Delft 119-121 Lange Kerkstraat 16 Oost Souburg: Beukenhof 14 P. Scheltus Kanaalstraat 65 Lange Kerkstraat 42 Renesse: Belladonna De Zoom 8 Dorpsstraat 61 Sas van Gent: Nelen Westkade 88 Winkelc. Trefpunt Titulaer Westkade 77 Houtmarkt 5 Sluis: Kerkkamp Co. Oude Kerkstraat 16 Biezelingsestraat 26 Het kan niet nadrukkelijk genoeg ge zegd worden, SLIMPROX is tot nu toe het eerste en enige vermageringsmid del waarbij u uw eetgewoonten niet hoeft te veranderen of aan te passen. SLIMPROX is te verkrijgen in een ver pakking van 150 tabletjes. Gebruikt u 3x daags 2 tabletten, dan is dat genoeg voor ca. 3 weken afvallen. Gebruikt u 3x daags 3 tabletten, dan is dat genoeg voor 2 weken. Probeer het eens! U zult 't zien: het werkt! Ongelooflijk maar waar. En... u hoeft tegen niemand te zeggen dat u op dieet bent. Het gaat gewoon spelenderwijs. Het is een geweldige methode om te vermageren zonder al te veel moeite. Door na iedere maaltijd 2 a 3 tabletten in te nemen, wordt ogenblikkelijk een ge deelte van de dikmakende calorieën afgebroken. Kabeltelevisie behoort met teletext, videotext en sateliettelevisie tot de nieuwe media. Deze nieuwe media moeten worden gezien tegen de achtergrond van een groeiende behoefte aan informatie. Een aantal bedrijven speelt daar op in. Er is als het ware sprake van een informatiemarkt en de aanbieders leveren tele- informatiediensten. Zo levert de NOS een teletext informatie dienst onder de naam Teletext. De PTT levert een publieke vi- deotextdienst onder de naam Vi ditel. Deze ontwikkeling bete kent dat de burger thuis steeds meer de beschikking krijgt over de mogelijkheden om informatie op elektronische wijze te ontvan gen, op te slaan, te verwerken en te verzenden. Doordat de sa menleving steeds complexer wordt en sneller verandert, krijgt de burger meer behoefte aan in formatie die speciaal voor hem in de specifieke situatie van belang is. Informatie wordt, steeds belang rijker om bij te kunnen blijven, om simpel mee te kunnen doen. Als je vroeger kon beschikken over eerste levensbehoeften zo als voedsel, kleding en een dak boven je hoofd, dan kon je je in de samenleving handhaven. Nu is ook informatie tot de primaire levensbehoeften gaan behoren. Die informatie beperkt zich niet alleen tot eigen dorp of streek. Men wil ook op de hoogte blijven de internationale ontwikkelingen. Kabeltelevisie speelt hierop in door het aanbieden van een groot arsenaal aan televi siestations. Op dit moment beschikken de abonnees van Zekatel over 14 televisiestations en 18 radiozen ders. Op Walcheren en Zuid- Beveland is men druk doende de aanleg in Vlissingen, Middelburg en Goes te realiseren. Ook zijn er plannen om in de toekomst de kleine dorpen aan te sluiten. Maar daar duikt het probleem op van de geringe aansluitdichtheid, omdat we te maken hebben met dunbevolkte gebieden. Het is echter de bedoeling in de loop der tijd een wijdvertakt kabelnet onder de Zeeuwse klei te heb ben. Dat brengt ons bij het on derwerp hoe de kabeltelevisie netten er elders uitzien. Na België is Nederland het dichtstbekabelde land van Euro pa: ruim 70 procent van alle wo ningen heeft een kabelaan sluiting. De verschillen tussen kabelnet ten onderling zijn enorm. Er zijn zeer grote netten, zoals dat in Amsterdam met meer dan 300.000 aansluitingen, maar er zijn nog duizenden oude "ge meenschappelijke antenne inrichtingen" (gai-en) in gebruik met meestal niet meer dan enke le tientallen aansluitingen. Ook de ontvangstmogelijkheden lo pen sterk uiteen. Er zijn nog altijd netten die de kijker uitsluitend Nederland 1 en 2 voorschotelen. Maar er zijn ook al gemeenten waar 13 televisiestations en 25 radiostations worden aangebo den. In de genoemde 70 procent zijn al deze verschillende kabel systemen meegerekend. Wanneer het gaat om toekomsti-

de Faam | 1988 | | pagina 17