Volwasseneneducatie Museumweekend Bij. Harinck zit u nèt iets beter C. HARINCK TUINMEUBELCENTRUM DE ALPINE TF KASTENSERIE. de Jonge It DE JAGERTOLHOEK svedex Vrijdag 15 april vergaderen provinciale staten in de Statenzaal in Middelburg. De vergadering is openbaar en zij begint om- tien uur 's morgens. Cultuur IN BEROEP Bejaardenoorden Natuur Recreatie J.A. v.d. Goeskade 49, Goes, tel. 01100-23060 (voorheen Papierhandel van Son) Openingstijden: maandag 13.00 - 18.00 uur, dinsdag tot vrijdag 09.00 - 18.00 uur Z/jL zaterdag 09.00 - 17.00 uur, donderdag koopavond tot 21.00 uur ïty 5 jaar volledige garantie in wit en grijs leverbaar voor wit alleenverkoop in Nederland Ruim 300 m2 tuinmeubelen Keus uit alle prijsklassen Gespecialiseerd in vuil- en vetafstotende kussens Unieke eigen dessins (nergens anders verkrijgbaar) de compleetste gratis thuisbezorgen garantie 2 tot 5 jaar ook leveren wij schommel banken m Onze kastenshowroom is in Middelburg. Kapsalon de Jonge, geopend van 8.00 tot 17.30 uur, 's zaterdags tot 15.00 uur. Bij ons hoeft u geen afspraak te maken. Haarwerksalon de Jonge, ingang om de hoek. Grootste collectie dames- en herenhaarwerk, tevens haarwerken voor de Zeeuwse klederdrachten. Levering evt. via ziekenfonds. Bezoek aan huis mogelijk. DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ Congres over leermiddelen bij volwasseneneducatie, vorig jaar geor ganiseerd door het steunpunt, in Middelburg. Tot 15 mei kunnen bij gedeputeerde staten reacties worden inge diend op de discussienota Ondersteuingsstructuur volwassenenedu catie. In de nota geeft het dagelijks bestuur van de provincie aan wel ke taken er zijn voor de regionale educatieve centra, het steunpunt volwasseneneducatie en de vormingsinternaten. Onder volwasseneneducatie vallen vier sectoren: basiseducatie (alfa- betiseringsscursussen), beroepseducatie, vormings- en ontwikke lingswerk en onderwijs voor volwassenen (zoals moedermavo's). De provincie heeft in de volwas seneneducatie alleen een on dersteunende taak. De uitvoering is in handen van de gemeenten. De ondersteuning wordt gebo den in de ontwikkeling van het beleid en de organisatie van de volwasseneneducatie, bij de leer planontwikkeling en door infor matieverstrekking en deskundig heidsbevordering. Werkers in de volwasseneneducatie kunnen gebruik maken van die diensten. Regionaal educatieve centra zijn er voor de Bevelanden, Tholen, Sint Philipsland en Schouwen- Duiveland (in Goes), voor Wal cheren (in Middelburg) en voor Zeeuwsch-Vlaanderen (in Aar denburg). ledereen kan via de centra aan de weet komen welke cursussen, opleidingen of vor mingsmogelijkheden er voor hem of haar in de buurt zijn. De on dersteuning richt zich op de me dewerkers van de centra, bij voorbeeld bij de opstelling van jaarwerkplannen en het beschik baar hebben van voorlich tingsmateriaal voor de "klanten" van de centra. Het Zeeuws steunpunt voor de volwasseneneducatie is in Mid delburg gevestigd.. Het is een centraal punt voor de op regio naal en plaatselijk niveau wer kende instanties in de volwasse neneducatie. Vrijwilligers en be roepskrachten kunnen via het steunpunt aan kadervorming en deskundigheidsbevordering doen. Ook is het steunpunt be hulpzaam bij de opzet van leer plannen en materiaalontwik keling. Tussen het steunpunt en de regi onale educatie centra bestaat veel samenwerking. De vor mingsinternaten worden bij het werk betrokken als het gaat om cursussen en vorming van men sen, die werken in de volwasse neneducatie. Voor dit jaar is ruim 1,1 miljoen gulden te besteden in de volwas seneneducatie. Een deel van het geld is afkomstig van het rijk en een deel van de provincie. Het steunpunt krijgt hiervan ruim 5,7 ton en de regionaal educatieve centra bedragen variërend tus sen de 1,2 en de 2,1 ton. Het geld is hoofdzakelijk bedoeld voor personeelskosten. Er blijft dan nog een kleine tachtig dui zend gulden over, die bestemd is voor het oplossen van onder meer de huisvesting van het regi onaal educatief centrum Zeeuwsch-Vlaanderen, dat nu nog onderdak vindt in het Van Eeghenhuis in Aardenburg. Ook voor het centrum in Walcheren is er geld uit deze post. De discussienota ondersteu ningsstructuur volwassenenedu catie is verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 01180-31400. Reacties op de nota kunnen wor den gericht aan gedeputeerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Komend weekeinde is het extra leuk in het Zeeuws Museum in Mid delburg en het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie in Oostkapelle. Opzaterdag 9 en zondag 10 april is het nationaal museumweekend en de twee musea spelen daarop in. In Middelburg zijn er om half twee en om half drie op beide dagen filmvoorstellingen met de watersnoodramp van 1953 als onderwerp. De film is in zwart-wit en duurt ruim een half uur. Om half twaalf en om half vier zijn er op beide dagen rondleidingen door het museum. Al in de ruimte, waarin de film wordt vertoond, is een deel van de mu seumcollectie te zien: schilderijen van Mesdag en vader en dochter Toorop, alle gemaakt in Domburg en Westkapelle. Andere onderdelen van de collectie in het Zeeuws Museum zijn de Nehalenniastenen, kle derdrachten en sieraden, wandtapijten en aardewerk, dat in de Zeeuwse bodem is gevonden. Er is een speciale expositie ingericht met de nieuwste aankopen van het museum. Rondleidingen staan ook in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie in Oostkapelle op het programma. Onderdeel van zo'n rondleiding is een strandexcursie. Met een garnalenvisnet wordt op toekomstige be woners van de aquaria in het museum gevist. Samen met de (vissers) bestuderen leden van de werkgroep geologie vervolgens de vangsten. De hele dag door zijn in het museum videopresentaties en als bijzon dere exposities zijn er te zien het Land van Saeftinge en Koude Drukte (amfibieën en reptielen). Tijdens het museumweekend zijn de openingstijden van elf tot vijf uur. De toegang kost een gulden, maar kinderen en 65-plussers heb ben gratis toegang. Woensdag 6 april 1988 I EUWS Staten vergadering Twee voorstellen hebben betrek king op de uitoefening van het statenlidmaatschap: de vergoe ding voor het werk, dat de pro vinciale volksvertegenwoordi gers doen, en de inrichting van fractiekamers en een leeskamer. Bij de vaststelling van de begro ting in 1985 hebben provinciale staten besloten drie procent op hun vergoeding in te leveren. Vrij kort daarna besloot de minister van binnenlandse zaken - die de normen voor de statenvergade- ringvaststelt - ook tot een korting en wel met 3,06 procent. Gevolg is dat de Zeeuwse Statenleden extra inleveren. Het voorstel is de normen van de minister voortaan aan te houden. Per sta tenlid is de vergoeding nu ruim 17 duizend gulden en als on kostenvergoeding is er per lid ruim 2,2 duizend gulden per jaar. Het is de bedoeling, dat in het provinciehuis in Middelburg apar te ruimten worden ingericht, waarin de fracties uit provinciale staten kunnen vergaderen. Ook wordt een leeskamer ingericht, waar de statenleden de stukken voor de statenvergaderingen kunnen inzien. Voor een deel kunnen de kosten voor deze ver anderingen worden gehaald uit een al eerder beschikbaar gesteld krediet. Als extra bedrag wordt 95 duizend gulden gevraagd. Het geld is nodig voor een eenvoudi ge verbouwing en vervolgens de inrichting van de ruimten. De Rijksuniversiteit in Gent gaat samen met leden van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Genealogische werkgroep Zee land onderzoek doen naar de be volkingsgegevens van Zeeuwsch-Vlaanderen uit de Franse tijd. Het behelst de perio de 1795-1814. Het onderzoek sluit aan op dat in Belgisch Vlaanderen. Gevraagd wordt in het Zeeuws-Vlaamse onderzoek een bijdrage te verlenen van 6,2 duizend gulden. Het Zeeuws Orkest bestaat hon derd jaar. Ter gelegenheid van het eeuwfeest worden in het sei zen 1988/89 extra concerten ge geven. Aan provinciale staten wordt voorgesteld een subsidie van 52,5 duizend gulden te besteden aan het Zeeuws Or kest. Van het bedrag kunnen worden betaald een deel van de kosten op de extra concerten, nieuwe pauken en een flexibel, multifunctioneel podium. Extra aandacht en geld is gevraagd Dinsdag 1 2 april houdt de twee de kamer uit gedeputeerde sta ten viermaal zitting. Aan de orde zijn beroepschriften tegen beslis singen van gemeentebesturen op aanvragen voor algemene bijstand. Besluiten van de ge meenten Borsele, Vlissingen, Hontenisse en Axel zijn in het ge ding om respectievelijk 10.00, 10.20, 10.40 en 11.00 uur. voor de musea. Aanleiding vormt het feit, dat 1988 is uitgeroepen tot nationaal museumjaar. Voor Zeeuwse activiteiten wordt ge vraagd de stichting Nederland Museumland vijftien duizend gul den subsidie te geven en de ver eniging Federatie Zeeuwse mu sea en oudheidskamers dertig duizend gulden. De provincie kan de subsidiere geling op de aankoop van beel dende kunst voortzetten. Het rijk heeft daarvoor tot en met 1991 geld beschikbaar gesteld. Voor gesteld wordt de bijdrage voor 1988 van het rijk, groot 5,6 ton, te aanvaarden. Een nota over het totale beleid in de beeldende kunst wordt op het ogenblik bij de provincie voorbereid. Provinciale staten wordt voor gesteld het spreidingsplan be jaardenoorden vast te stellen en het plan voor de bejaardenoor den aan te passen aan de rijksre geling: de welzijnswet. In het spreidingsplan wordt aangege ven hoeveel bejaardenoorden er in Zeeland moeten zijn, hoeveel mensen in die bejaardenoorden kunnen wonen en waar de hui zen moeten staan. Een bedrag van 75 duizend gul den wordt gevraagd voor de op zet van een natuurhistorisch en educatief centrum bij Het Zwin. Het centrum moet komen op het terrein van camping De Zwinhoe ve en onderdeel van de collectie wordt de vogelverzameling van de Stockmanshoeve in Sijssele- Damme in België. Uit het toeristisch-recreatief ontwikke lingsfonds is al 125 duizend gul den beschikbaar gesteld. De 75 mille moet komen uit de post, waaruit natuurbeschermings- kosten worden betaald. Het voorlichtingsproject zeehon den blijkt zo in de belangstelling De derde kamer uit gedeputeerde staten houdt op 12 april ook zit ting en wel om 11.20 uur. Het bestuur van de stichting Katho liek Onderwijs Graauw heeft be roep aangetekend tegen het besluit van de gemeenteraad van Hulst over de vernieuwing van vloerbedekking in vijf lokalen van de rk basisschool Sint-Joseph in Graauw. Alle zittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. te staan, dat extra geld nodig is, onder meer voor de rondreizende tentoonstelling en het daarbij te gebruiken voorlichtingsmateriaal. Aan de staten wordt gevraagd een extra bijdrage van twintig duizend gulden uit te trekken. Voorwaarde is, dat ook de ande re deelnemers aan het project (de directe natuur-,milieu- en fauna beheer van het ministerie van landbouw en visserij en de direc tie Zeeland van rijkswaterstaat) zo'n bedrag geven. De ten toonstelling is op het ogenblik te zien in het informatiecentrum van de provincie in de Abdij. Gedeputeerde staten hebben het uitvoeringsprogramma recreatie en toerisme 1988-1989 op gesteld en aan provinciale staten wordt gevraagd met het pro gramma in te stemmen. De ont wikkeling van de speerpuntge- bieden (kust West Zeeuwsch- Vlaanderen, Vlissingen, Neeltje Jans en damaanzet Brouwers- dam) staan in het programma be schreven, evenals de mogelijkhe den in het Zeeuwse achterland. Voorgesteld wordt verder het toeristisch-recreatief ontwikke lingsfonds met een half miljoen gulden extra te voeden. De statenvergadering wordt ge houden in de Statenzaal, Abdij 11, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 WM Een nieuw kastenprogromma dat kast met zoveel mogelijkheden: z'n naam eer aan doet. Kwaliteit op Drie hoogtematen: hoog niveau. Beeldschone 180, 212 en 228 cm. sneeuwwitte uitvoering. Extra voordelig geprijsd. Svedex Alpine TF de enige Twee breedtematen: 45 en 90 cm. Twee dieptes: 44 en 60 cm. Talloze indelingsmogelijkheden. FUNKTIONEEL BEDACHT MOOI BEKEKEN IIL J Goes, Houtkade 7, tel. 01100-21250 Geopend: ma-vr 8.00-17.00 uur. Zaterdag 10.00-12.00 uur. Middelburg, Lange Noordstraat 67 tel. 01180 33050. Geopend: ma-vr 8.00-17.00 uur. Gravenstraat 23a, Middelburg tel. 01180-12074 - aparte ingang haarwerksalon - v. De BeveUnO©' b.w. Staten stellen spreidingsplan bejaardenoorden vast. De Faam en De Vlissinger Buitengewoon Bereik

de Faam | 1988 | | pagina 9