Vroegere discount wordt volwassen supermarkt Little Jeans nu ook voor tieners V\N WESTEN Suske en Wiske in Fata Morgana 'Wasmachine' voor auto's Winnaars van origineelste inzendingen kregen prijs Den Hollander rekent af per computer Primeur voor -West Nederland VAN DER HOOFT EN DE REUZESTAPPEN VAN JAC. HERMANS Circus Bassie Adriaan op Miro parkeerplaats MENSWEAR PUPKUNSTWERKWEDSTRIJD GRANDIOOS Cursus veilig caravannen KUIKENBROEDER EERSTE TELEBANKIER TENTOONSTELLING CONSUMENT EN HUISHOUDING NIEUWE EIGENAAR LITTLE JEANS VOORWAS, HOOFDWASSPOELEN EN DROGEN VVV-Recreatiegids '88 uit Winnaars Woensdag 6 april 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER De Jac. Hermans vestiging in Middelburg gaat baanbrekend werk doen voor de andere zaken in Nederland. Huisstijl en produkt-keuze worden 'aan de eisen van de tijd aangepast' en de formule van met zo weinig mogelijk middelen een totaal pakket aanbieden (van alles één soort) wordt verbannen. Aan de Blauwedijk in Middelburg heropent Jac. Hermans woens dag 13 april de deuren met de opvatting dat winkelen ook een vorm van recreatie is en dat kwaliteit en lage prijs goed te combineren zijn. Eén dag eerder kunnen geïnteresseerden een kijkje komen nemen in de supermarkt die gewoontegetrouw Prijsslag wordt genoemd, een naam die echter alleen nog in de geschiedenisboeken van de Hermans-groep voorkomt. Opstartmanager Izaak van der Hooft (net 50) moet lachen. "Wij Zeeuwen zijn een stug volkje en blijven inderdaad deze zaak Prijsslag noemen. Toch moeten In het gebouw van de rijkspolitie aan de Vrijlandstraat in Middel burg wordt op de maandagen 11 en 18 april een cursus 'veilig ca ravannen' verzorgd. Tijdens deze twee theorie-avonden wordt on der meer iets verteld over het juiste rijgedrag, de formaliteiten en het buitenland. Zaterdag 23 april volgt een praktijkdag op het parkeerterrein bij de duinen in Oostkapelle. Voor de organisatie tekent de afdeling Middelburg e.o. van veilig verkeer. we van die naam af. Die verwees naar een discount aanpak, van alles maar één merk. In de nieu we formule hebben we veel meer keuze en in totaal meer dan 2000 produkten in de schappen". De in Zeeuwsch-Vlaanderen ge boren Van der Hooft is al 21 jaar in dienst van wat dus nu Jac. Hermans heet. Hij heeft de ver anderingen van zeer nabij mee gemaakt in een leidende rol in het Zeeuwse. Bij vernieuwingen voelt hij zich in zijn element, zegt'ie. Uitdagingen spreken hem aan. Dat Middelburg baan brekend werk doet voor alle an dere vestigingen in Nederland is voor hem de room in de 'dynami sche bedrijfsvoering'. Ruim twee jaar was Jac. Her mans weg op de Blauwedijk. Op Bankieren per computer. Ook dat is sinds kort mogelijk op Walche ren. Kuikenbroederij en opfokbe- drijf den Hollander-Oostkapelle bv kreeg deze week de primeur. Via het wonder van deze eeuw is het nu mogelijk op ieder tijdstip van de dag (of nacht) de eigen bankzaken af te werken en bij te houden. Waarom ging juist dit bedrijf tot het zogenaamde telebankieren over? Eigenaar Den Hollander: "Wij hebben een zeer kapitaalin tensief bedrijf, waarin grote be dragen omgaan. Als wij in het verleden een rekening binnenkre gen, maakten we die meestal te lefonisch zo snel mogelijk via de bank over. Zodoende profiteer den we van de kortingen die de leverancier geeft bij snelle beta ling. Het nadeel was echter dat deze wijze van overmaken grote kosten met zich meebracht. De AMRO-bank in Middelburg kwam zelf met het idee ons be drijf aan te sluiten op hun com puter", vertelt de ondernemer. "Wij kunnen nu ieder moment van de dag zien welke kwitanties net zijn binnengekomen en daar op onze eigen betalingen afstem men. We blijven zo van uur tot uur op de hoogte van onze eigen financiële zaken en dat werkt zeer kosten besparend. Deze ma nier van werken-brengt ons be drijf helemaal bij de tijd", stelt den Hollander tevreden vast. ■wJs» Of Izaak van der Hooft, opstartmanager van Jac. Hermans: met reuzestappen de discountfilosofie verlaten. een steenworp afstand werd in een noodwinkel zaken gedaan. "En daar werd de groei al zicht baar. We deden er beter zaken dan ooit in Middelburg", zegt van der Hooft. Wellicht kwam dat omdat de klanten er gemak kelijker hun auto kwijt konden. Wat dat betreft zijn we er in ver gelijking met de vroegere Jac. Hermans hier aan deze straat ook op vooruitgegaan. Hier ach ter de winkel is een groot aantal parkeerplaatsen en bij de Zeeuw se Bibliotheek kunnen ook auto's worden geparkeerd. De mensen kunnen vrij gemakkelijk met hun karretje bij de auto komen. En omdat die wagentjes op muntjes werken, zullen ze nooit ongemak veroorzaken". Wat betreft de produkten heeft de nieuwe Jac. Hermans opval lende versafdelingen met brood, vlees en groenten. Alles wordt door een centrale afdeling van de onderneming ingekocht. Het am bachtelijke er van staat daarbij voorop. In de schappen liggen merkprodukten naast die met een eigen etiket. In de nieuwe opzet zoals die al leen nog in Middelburg is te zien - Jac. Hermans in Vlissingen volgt - is een evenwicht gezocht tussen creativiteit en functionali teit. Wat aanvankelijk op papier stond - weet Van der Hooft - was niet uit te voeren. "De klan ten moeten ook een logica kun nen ontdekken. Daarom is een groep van Jac. Hermans rond de tafel gaan zitten met de ontwer pers van architectenbureau Ma- zairac/Boonzaaijer Partners in Zeist. Dat heeft tot dit interieur geleid". Hoewel vorige week tijdens ons bezoek nog hard werd gewerkt aan de opbouw van de schappen was toch al te zien hoe de Jac. Hermans anno 1988 er uit gaat zien. Veel aandacht is besteed aan het licht. De ornamenten zijn samengesteld uit driehoeken die door een vernuftig systeem in al lerlei variaties onder en door het plafond zijn bevestigd. Kleurige dia's er in geven aan welke afde ling er onder is te vinden. Geraffi neerd is de lichtbaan die boven de zuivel in het eerste pad begint en via de versafdelingen en de koelingen zijn weg vindt langs de wanden. Kleuraccenten worden verkregen door het steeds terug kerende gele rasterwerk dat on der meer wordt gebruikt in de plafonds, maar ook in de bakken waarin wijnflessen of cosmetica quasi nonchalant ligt uitgestald. De Middelburgse winkel is - al dus Izaak van der Hooft - een lo gische stap naar de winkel zoals deze er in de jaren negentig moe ten uitzien. "We hebben duidelijk de discountfilosofie verlaten en met reuze stappen hebben we de huisstijl parallel laten lopen aan de assortimentsontwikkeling. Overigens gaat Vlissingen in dit opzicht mee. Daar zullen zelfs op de non-food Maxis-produkten te koop worden aangeboden". Hoe ga je met je geld om (ais je dat bijna niet hebt), wat moet je doen om gezond te blijven, hoe voorkom je ongelukken in huis en waar kan je terecht voor cursussen op allerlei ge bied in de regio? Op al deze vragen kunnen inwoners van Walcheren antwoord krijgen tijdens de tentoonstelling, die de Stichting Consument en Huishouding van 3 tot 7 mei houdt in de Zeeuwse Biblio theek'te Middelburg. Na Limburg en Friesland krij gen de Zeeuwen de kans deze tentoonstelling te bezoeken, die voor jong en oud een schat aan informatie biedt. Zeer veel instanties zullen met een stand in de bibliotheek vertegen woordigd zijn. De PZEM, de Kruisverenigingen, de Sociale Dienst, en de Stichting Consu ment en Huishouding, om er maar een paar te noemen, wil len de bezoeker van dienst zijn bij hun vragen inzake bijvoor beeld woningisolatie, zonne- en windenergie, gezond eten, omgaan met geld in de huis houding of veiligheid binnen de woning. Het lezen van etiket ten in de winkel is ook zo'n probleem waar menig consu ment mee worstelt. Op de ten toonstelling weet men daar raad mee. De mens in nood krijgt op deze expositie ook alle aandacht: het Zeeuws Consultatiebureau voor alcohol en drugs is aan wezig voor advies, evenals verschillende ouderenorganisa- ties, waar men informeren kan naar maaltijdvoorziening, hulp verlening en dergelijke. Bij het Gildeprojekt kan de bezoeker terecht, als hij op zoek is naar iemand die nog bedreven is in een oud ambacht, dat nauwe lijks meer wordt uitgeoefend. Studenten van de opleiding voor Toegepaste Huishoudwe- tenschappen zullen bij de ver schillende stands aanwezig zijn om de "duizend en een vragen" van jong en oud te beantwoorden. Bassie Adriaan Circus Bassie Adriaan slaat zondag 17 april zijn tenten op in Vlissingen op het Miroterrein. Daar worden twee voorstellingen gegeven: om 13.30 en 17 uur. Behalve het bij kinderen zo ge liefde duo zijn er onder meer tra pezenummers uit Tjechoslowa- kije, wervelwindspringers uit Ma rokko, gedresseerde duiven, ge dresseerde beren, olifanten, een sensationele zwaardbalans en jonglerende apen. Ook voor de oudere jeugd is het voortaan goed winkelen bij Little Jeans in de St. Janstraat in Mid delburg, al doet de naam anders vermoeden. Sinds Sara Clarissen uit Hulst de zaak enige weken geleden heeft overgenomen, is er ook volop kleding te krijgen in tienermaten tot 176 of 188. Het assortiment aan merken is verder hetzelfde gebleven, maar dat kan in de toekomst nog wel veranderen volgens de nieuwe eigenaresse: "Wij moeten iedere dag nog van de overkant komen. Dus we willen eerst maar eens kijken hoe alles gaat lopen voor dat we veranderingen aanbren gen. Deze branche is voor mij he lemaal nieuw want ik heb vroe ger in de verpleging gezeten. Voorlopig zijn we dan ook dage lijks open van half tien tot half zes, behalve op maandag dan beginnen we om een uur 's mid dags. Als we eenmaal hier wo nen zullen we zeker om negen uur de deur voor de klant open zetten". PJo. weo/t- vcm fyte&ten i& tv tvea/i cm tmmiiytahen/ty olaA&ic loctc-, newebthete&J ex/Uéitiriy fleatu/ieb- <Lht lefi/ie&emtb the- mv&t fi/leci&e eocfi/reJJicn vfl yva/t way- vfl tifle, it ïevecctj yvu/t ccm-êittenJ F£<t-n<je fJló- Zl <i<if 9S--J02 O-/ J00-/5755 Vliegende tapijten, geesten in de fles, krokodillen, haremdames en pasha's. Het nieuwe Suske en Wiske boek Fata Morgana be loofd weer spannend te worden. Het verhaal speelt zich groten deels af in de Efteling, waar de verboden stad Fata Morgana jaarlijks zo'n 2,5 miljoen bezoe kers trekt. Behalve Jerom, Sidonia, Lambik en professor Barabas duikt ook het nieuwe figuur PeeCeetje in *Scene uit het nieuwe boek. het verhaal op. Aan het boek is een wedstrijd verbonden. Wie een 'droomwinkel' tekent, schil dert, kleurt of beschrijft kan een geheel verzorgd lang weekend voor het hele gezin in een bunga lowpark winnen. Verder is er in het boek een kortingsbon voor de toegangsprijs van de Efteling te vinden. Fata Morgana is ver krijgbaar bij de vestigingen van Albert Heijn. Voor de fervente autowassen- haters is het in ieder geval een aanwinst: een super de luxe wasmachine. Auto erin, en na enkele minuten er weer uit. Voorwas, hoofdwas en drogen. Geen gezeul met emmertjes wa ter, spons en shampoo en geen verspilling van vele liters water via de 'tuinslang-uit-het- keukenraampje'. Pure realiteit, alleen ziet zo'n wasmachine er natuurlijk wel iets anders uit dan het apparaat dat in de badkamer of bijkeuken staat. Officieel heet zoiets een 'autowasstraat' en momenteel worden op het terrein van de Mi ro in Vlissingen de laatste werk zaamheden verricht om de wasmachine op tijd voor de offi ciële opening (8 april) klaar te krijgen. Het systeem is simpel. De auto wordt eerst schoongespoten, krijgt vervolgens een schuimlaag en een shampoolaag, gaat via zeven borstels het bad in en komt daarna weer droog uit de Wasstraat. "De automobilist hoeft verder niets te doen", ver telt manager Willem Pons. "De auto komt op een soort trans portband en wordt dus als het ware door de straat getrokken". In totaal zijn er in Nederland - inclusief Vlissingen- vier van der gelijke wasstraten geplaatst en voor wat de Scheldestad betreft ziet Pons mogelijkheden genoeg. "Toen we in Rotterdam begon nen werden we met hoongelach ontvangen. Nu, een jaar later zit ten we aan 70.000 wasbeurten. Op één zaterdag kunnen we zes honderd auto's wassen. Dat komt neer op een lengte van 3,5 kilometer. Lust je nog peultjes?" Voor Vlissingen verwacht hij toch zeker het eerste jaar een 40.000 auto's te hebben gewas sen. "Moet kunnen", voorspelt hij. "In de eerste plaats is dit een 'snelle' straat, want er kunnen vier auto's tegelijk in. Verder be taalt de automobilist minder dan vijf piek en dat werkt natuurlijk óók mee. Tel daarbij op dat we hier op een prima plek zitten, want terwijl moeder de vrouw boodschappen doet, kan vader even de auto laten wassen". Hoewel de officiële opening pas 8 april aanstaande is, kunnen de auto's al eerder terecht. Vanaf donderdag, morgen dus, gaat de straat proefdraaien en wordt be keken in hoeverre de machines nog moeten worden bijgesteld. Dat was feest in huize Verburg aan de Palingstraat in Vlissingen. De winnaars van de pijpkunst- werkwedstrijd werden gelau werd en kregen hun prijzen. De Vlissingse kunstenaar Albert Verburg had de wedstrijd uitge schreven naar aanleiding van het initiatief van de PZEM om de schoorsteenpijpen bij de centrale in Vlissingen af te breken. Niet bruikbaar en dus nutteloos, argu menteerde de PZEM haar sloop- idee. Monumentaal en dus van afblijven, sputterde Verburg te gen en besloot een wedstrijd uit te schrijven, waarbij de silhouet- bepalende schoorsteenpijpen de Heeft Tholen een fitnesscen trum? Waar worden er trapfiet sen verhuurd? Waar kun je het folkloristisch gezelschapsspel Slabberjan kopen? Het antwoord op deze -en nog vele andere- vra gen is te vinden in de Recreatie- gids '88 van de Provinciale VVV Zeeland. In de gids staat uitgebreide en bijgewerkte informatie met be trekking tot het 'toeristische/re creatieve produkt' van Zeeland. De bestaande rubrieken zijn aan gevuld met galeries/expositie ruimten, fitnesscentra, kanova ren en zeilvliegen. Het geheel is in een nieuw jasje gestolen. Be halve een omslag is ook de lay out van het binnenwerk ver nieuwd. De prijs is onveranderd gebleven: voor f 3,95 is de gids verkrijgbaar bij alle VVV- kantoren en een groot aantal boekhandels en kiosken. basis vormden voor het in te le veren werkstuk. Het werd een succes. Niet min der dan 143 inzendingen kwa men binnen bij de Vlissinger, die een beroep had gedaan op de Zeeuwse jeugd tussen tien en vijftien jaar. En hij denkt dat zijn opvatting over monumenten de jeugd heeft aangesproken. "De twee pijpen zijn bijna in heel Zee land te zien. Monumenten zijn er om voor de toekomst te bewa ren. Dat is in het voordeel van de jeugd. Het is vooral hun toekomst. Waar een wedstrijd is, moet ge oordeeld worden. Verburg zocht -naast zichzelf- naar iemand die duidelijke opvattingen heeft over kinderen. De kinderboekenschrij ver Wim Hofman leek en bleek de meest geschikte. Voor de vrouwlijke inbreng bij de beoor deling door de driehoofdige jury werd Tina Gehlen (beeldend kunstenaar, en redactielid van het kunstblad 'letstelezen') ge vraagd, die eveneens 'ja' zei. "De jury beoordelde op originali teit", legt Verburg de keuze uit. En als de meest originele koos het drietal na rijp beraad het pijp- kunstwerk van Sabina Baars uit Middelburg. Zij kreeg een kunst werk dat door de initiatiefnemer zelf was gemaakt. De tweede prijs ging naar twee inzenders: Jeanine Oreel uit Nieuw en St. Joosland en Mieke van Zanen uit Vlissingen. Beiden kregen een gesigneerd boek van Wim Hof- Drie winnaars op de bank bij Verburg. Naast de kunstenaar vlnr.: Linda Heeren, Mieke van Za nen en Sabina Baars. man. Van dezelfde schrijver en jurylid kregen drie jongelui een derde prijs. De winnaars op de derde trede: Monique Braat uit Vlissingen, Sandra den Hollander uit Middelburg en Linda Heeren uit Middelburg. Om duidelijk te maken hoe moei lijk het was om een keuze uit het grote aantal inzendingen te ma ken kreeg nog een aantal jeugdi gen een eervolle vermelding. Het zijn: Kristel Hubrechsen en Sa- mantha van Boven uit Middel burg, Yvonne van Dijk uit Oost- Souburg, Bianca Waaijborg en Janine Zuidweg uit Krabbendij- ke, Yadira Scheepe en Ellen Bout uit Kapelle. Zij ontvangen een boek van boekhandel Bellemans in Axel. De basisschool 't Honk in Kapelle kreeg voor de getoon de energie en motivatie een kunstwerk aangeboden. De jeugdwerken van de pijp- kunstwerkwedstrijd worden ove rigens geëxposeerd in de kinder galerij van Bellemans en later in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg.

de Faam | 1988 | | pagina 19