Koude drukte Trompet en kanon KABELNIEUWS (2) De werking ZEKATEL opnieuw in aanslag Schouwse duinen Inspraak grondwater Ron Brandsteder in zijn element tussen mode en auto's 'Marja' verder als 'Primera Shop' Van blues tot hard Het dagelijks bestuur van de provincie heeft vorige week het voorontwerp grondwaterbeleidsplan en het grondwaterdeel plan Schouwse duinen gepresenteerd. Gebruik Beheer Bescherming Heffingen OP APRILLETJE 6, VERLOOR ALVA ZUN FLES Han van de Sande is niet verhuisd Paraboolantenne Woensdag 30 maart 1988 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER Koude Drukte is een expositie over reptielen en amfibieën, gemaakt door het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie en de Herpetologische Studiegroep Zeeland. Reptielen en amfibieën zijn koudbloedige dieren waar niet iedereen warm voor loopt. Ze behoren tot de meest bedreigde diergroepen van Nederland. Het museum en de studiegroep willen de kruipende dieren onder de aandacht van de Zeeuwse be volking brengen. Het is de be doeling dat de expositie een bij drage levert aan de overlevings kansen van de dieren. De tentoonstelling is vanaf vrij dag 1 april tot en met zondag 29 mei te zien in het Zeeuws Mu seum voor Natuurhistorie, ge vestigd in de oranjerie van het kasteel Westhove aan de Duin- vlietweg in Oostkapelle. Amfibieën die in Zeeland voorko men zijn salamanders, bruine kik kers, groene kikkers en boomkik kers. Uit de reptielenfamilie wor den in het Zeeuwse landschap enkele soorten hagedissen waar genomen. De Nederlandse soor ten zijn wettelijk beschermd, dat betekent dat ze in de natuur met rust gelaten moeten worden en ze als huisdier houden is uit den boze. Ondanks de beschermende maatregelen worden reptielen en amfibieën bedreigd,steeds meer leefgebieden verdwijnen. Uitbrei ding van landbouwgronden, ste den en dorpen, de toenemende recreatie en de aanleg van nieu we wegen zijn daar de oorzaak van. De tentoonstelling "Koude Druk te" bestaat uit aquaria, diora ma's (kijkkasten) en een dia- en videopresentatie. Er is een boe kenhoek en een geluidenhoek in gericht. Op een aantal panelen wordt met teksten en foto's uit gelegd wat reptielen en amfi bieën zijn en waar ze in de pro vincie voorkomen. De boomkik ker leeft bijvoorbeeld in en om veedrinkputten. Alle soorten zijn op de panelen uitgewerkt en er is aandacht voor de evolutie, de bedreiging en de bescherming van de soorten. De openingstij den van de tentoonstelling zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 1 7.00 uur en zaterdag tot en met maandag van 13.30 tot 1 7.00 uur. Behalve de tentoonstelling zijn er wat extra activiteiten zoals een workshop voor leerkrachten in het basisonderwijs op woensdag 20 april. Op dinsdag 5 en donderdag 7 april, van 10.00 tot 15.00 uur, worden er jeugdmuseumdagen gehouden. Deze dagen zijn be doeld voor kinderen tussen 6 en 16 jaar die niet bang zijn voor de kruipende beestjes. Het programma begint met een film over de hagedis, daarna wordt het spel "op paddenpad" gespeeld en van allerlei materia len kunnen de deelnemers kik kers en slangen maken. Een tocht door het bos in de omge ving van Westhove zal de dag af sluiten. Op deze tocht zullen plaatsen aangewezen worden waar de dieren voorkomen en le ven. Deelnemers aan de jeugd museumdagen kunnen uiteraard ook de tentoonstelling bekijken. Opgave kan telefonisch bij het Zeeuws Museum in Oostkapelle (telefoon: 01180-2620). Maxi maal 200 kinderen per dag kun nen ingeschreven worden. De deelnemers moeten zelf boter hammen meenemen en regen kleding en laarzen worden aan bevolen voor de wandeltocht. Voor de Schouwse duinen is een grondwaterdeelplan gemaakt. Het plan is onderdeel van het grondwaterplan Zeeland, dat onder de kop Regels voor grondwater in deze rubriek wordt toegelicht. In het grondwaterdeelplan wordt gedetailleerd beschreven welke karakte ristieken het duingebied kenmerken, welke belangen er bij het grond water in het duingebied spelen en hoe het grondwater wordt ge bruikt. Hoe al die elementen met elkaar moeten worden verbonden in beleid is eveneens verwoord. Het gebied beslaat de hele Kop van Schouwen en is zo'n drieduizend hectare groot. Er wonen rond de vijfduizend mensen en er is een overnachtingscapaciteit van zestigduizend plaatsen. Aan land schapstypen zijn onder meer te onderscheiden duinen en vroongron- den. Gezamenlijk vormen die twee een belangrijk natuurgebied, dat voor een goed deel beschermd natuurmonument is. In het binnen- duingebied en langs de polders wordt wat fruitteelt bedreven. Tot op negentig meter -NAP wordt grondwater aangetroffen. Er is een aanzienlijke zoetwatervoorraad van een goede kwaliteit. Het grondwater wordt aan de bodem onttrokken voor de drinkwatervoor ziening. Tegelijkertijd wordt oppervlaktewater via infiltratievijvers in de bodem gebracht en weer herwonnen. Hoewel er veel goed grondwater is, kan maar een deel gewonnen worden voor drinkwater. Het grondwater is ook van belang voor de bosbouw, de landbouw, natuur en landschap en verblijfsrecreatie en bebouwing (grondwaterstand). Het beleid moet gericht worden op herstel van de natuurwaarden. IEUWS Regels voor grondwater In de plannen wordt aangegeven waar zich zoet en zout grondwa ter in Zeeland bevinden, hoe dat water wordt gebruikt en hoe de vindplaatsen kunnen worden be schermd. De plannen bestaan uit verschil lende onderdelen: de plannen zelf, de bijlagen en een grondwa- terkaart. Zij zijn alle in te zien in het provinciehuis en in de ge meentehuizen, bij de water schappen en in de openbare bi bliotheken in Zeeland. Het grondwater heeft verschil lende functies en dat houdt in, dat er ook verschillende belangen te dienen zijn. Grondwater wordt gebruikt voor de winning van drinkwater, de industrie gebruikt het voor koel water of voor spoel- en proces water en het wordt gebruikt voor beregening en bevloeiing, bij voorbeeld op landbouwpercelen, op voetbalvelden of op openbaar groen. In de bouw heeft men doorgaans hinder van grondwater. Uit bouwputten wordt het dan, via bronbemaling, afgevoerd. Al dat gebruik heeft natuurlijk in vloed op het grondwaterpeil. En het grondwaterpeil is weer van belang voor alles wat groeit en bloeit. Landbouwgewassen zijn in het groeiseizoen aangewezen op grondwater en wanneer bron bemaling onbeperkt zou worden toegepast, zou dat invloed heb ben op de omliggende bebou wing: scheuren door grondver zakking. Een te hoge grondwa terstand betekent drasse grond, hetgeen op kampeerterreinen en andere recreatiegebieden niet op prijs wordt gesteld. Ook de land bouw is daarmee niet gediend. Bij het beheer van het grondwa ter moet met alle belangen reke ning worden gehouden. Verder moet ervoor worden gezorgd, dat de zoetwatervoorraden in stand worden gehouden en dat verzilting wordt tegengegaan. Een belangrijk element is ook het gebied, waarin het grondwater is opgeslagen. Het ene gebied is namelijk gevoeliger voor veran dering dan het andere. Met het oog daarop zijn gebieden met bij zondere waakzaamheid aan gegeven. In beginsel wordt alleen een ver gunning voor het onttrekken van grondwater gegeven als andere Tot 15 mei kunnen schriftelijke reacties worden ingediend op het (voorontwerp) grondwaterbe leidsplan en het grondwaterdeel plan Schouwse duinen. De reac ties moeten worden gericht aan gedeputeerde staten van Zee land, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Alle stukken liggen ter inzage in de gemeentehuizen en openbare bibliotheken en bij de waterschappen in de pro vincie. Een samenvatting van alle plan nen is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 01180-31400. Ook aan dat adres zijn de plannen in te zien. De brocchure is bovendien ver krijgbaar bij de gemeentehuizen van Westerschouwen in Haamstede en van Hulst (afde ling algemene zaken). Erbij horen twee kaarten. Voor wie de plannen zelf wil heb ben zij vermeld, dat het grond waterplan 12,50 kost. De bijla gen kosten vijf gulden en de grondwaterkaart Zeeland 12,50. Het grondwaterdeelplan Schouwse duinen komt op tien gulden en de bijlagen daarbij op vijf gulden. Zij zijn te bestellen bij het informatiecentrum van de provincie. mogelijkheden om de waterbe hoefte te voorzien er niet zijn. In de gebieden met bijzondere waakzaamheid zijn de regels voor vergunningen strenger. Glo baal gesteld, gaat het om de helft van het Zeeuwse grondge bied. Op een aparte kaart bij het grondwaterplan staan de gebie den ingekleurd. Zoet grondwater komt voorna melijk voor in de duingebieden en het dekzandgebied rond Sint- Jansteen. Dat zijn ook gelijk de grote waterwingebieden in de provincie. Ook is er nog zoet wa ter in de kreekruggen. In het zee kleigebied is het grondwater brak tot zout. Voor de duingebieden zijn de belangen van natuur en drinkwater gelijkwaardig. Dat be tekent, dat onttrekking en infil tratie niet ten koste mogen gaan van de natuur en bovendien al leen zijn toegestaan voor drink water. In het dekzandgebied is de drinkwatervoorziening de be langrijkste functie voor het grond water en aan de zeekleigebieden zijn geen specifieke functies toe bedacht. Dat komt door de ver scheidenheid in gebruik in die ge bieden. Hoe in de toekomst moet worden gehandeld als iemand grondwater wil onttrekken of in filtreren, is afhankelijk van de uit eindelijke vorm waarin het grondwaterplan wordt vast gesteld (eind dit jaar). Tot de nieuwe regels zijn vastgesteld gelden de huidige meldings-, re gistratie- en vergunningplicht. Bescherming van het grondwater is nodig en niet alleen in de drink watergebieden. Overigens moe ten voor die gebieden wel de strengste eisen worden gesteld. De waterwingebieden (Haamste de, Oranjezon, Biggekerke en Sint-Jansteen) worden de grond waterbeschermingsgebieden in Zeeland. Later zal worden nage gaan of ook andere gebieden ex tra bescherming nodig hebben. De grondwaterbeschermingsge bieden liggen als schillen om de waterwingebieden heen. Specia le aandacht wordt besteed aan de opslag en verwerking van vloeibare aardgasprodukten. Zul ke bedrijvigheid doet zich vooral voor in de gebieden rond Sint- Jansteen en Haamstede. In het plan worden vijf alternatieven aangegeven, variërend van hand having van de huidige situatie tot de verwijdering van alle bedrijvig heid met daar tussenin mogelijk heden tot het stellen van strenge voorschriften. Gedeputeerde staten zijn voor stander van verwijdering van alle opslagmogelijkheden van aardo- lieprodukten. Alleen bovengrond se opslag van dieselolie bij land bouwbedrijven wordt toe gestaan. In concreto komt het erop neer, dat vijf tankstations, twee gara ges en een autospuiterij moeten verhuizen. Huisbrandolie moet worden vervangen door aardgas of LPG en de dieseltanks moeten worden "ingepakt" in betonnen bakken. Ondergrondse tanks moeten dubbelwandig zijn. De kosten van de operatie wordt ge schat tussen de 2,3 en 3,2 mil joen gulden. Het is de provincie toegestaan op de onttrekking van grondwater een heffing te leggen. Of dat ook gaat gebeuren, is nog niet beslo ten. Wel hebben gs al gesteld, dat als tot heffing wordt beslo ten, het tarief niet boven dat van de aangrenzende provincies moet komen. WÊ Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 I In België, nabij de Franse grens, ligt de kustplaats Oostduinker- ke. Daar worden de Engelse tv- signalen van BBC1 en BBC2 rechtstreeks uit de lucht ge plukt. Via verbindingen worden de signalen naar Goes ge transporteerd waarna ze in Goes worden uitgekoppeld. Ze gaan voor Walcheren een straalverbinding in, die loopt van Goes naar Oost-Souburg. Een bruisende modeshow van beroemde lijnen als Van Gils, McGregor, New Man, Cio en Blacky Dress. Een show die ge presenteerd werd door Pata- chou, Willem van der Wal Men's Wear, Han van der Sande en Ho tel Arneville. Zowel sportieve kleding als geklede outfits kwa men aan bod. De bruidskleding werd in de speciaal daarvoor ge maakte Renault 5 cabriolet ge showd als klapper op de vuur pijl. Volgens presentator Ron Brandsteder hadden mode en auto's niets met elkaar te ma ken, ook al gingen beiden toch hand in hand tijdens de Dijk- welshow. "De enige overeen komst tussen mode en auto's is dat het allebei show is. Vandaar dat het heel goed samen gaat", volgens de presentator. Zeeland staat meestal niet voor aan in de rij met de meeste za ken. Maar deze show kon wel 'première' genoemd worden. Dit was namelijk de eerste show ter ere van het 60 jaar in Nederland aanwezig zijn van het Franse au tomerk Renault. Na Vlissingen komen nog andere plaatsen in Nederland aan bod met een soortgelijke show die door de zelfde bekende Nederlander ge- Gevonden - Bij de Vlissingse gemeentepolitie zijn in de periode van 1 5 tot 23 maart de volgende voorwerpen aangegeven: zaka genda, pyamabroek, hemd en overhemd, beige portemonnee- tje, diverse sleutels, reistas met inhoud, tas met gordijnen en een wieldop. Bij het dierenasiel in Vlissingen is in die periode een zwart-wit poesje, een witte kat, een cypers met witte poes en een mechelse herder aan gegeven. Vrouwen vallen voor Ron en hij voor de Zeeuwse charme. Dat alles gebeurde tijdens de Dijkwel-Renault-show, afgelopen za terdag. Dus sluipt er ongewild toch nog wel eens een foutje in teksten, dat catastrofale ge volgen kan hebben. Dat was niet het geval bij Han van de Sande, die catastrofale gevol gen, bedoelen we. In de mo- debijlage over die bekende Middelburgse kapper werd gemeld dat zijn winkel aan de Vlasmarkt in Middelburg in Veere zou staan. Fout dus. Het zetduiveltje deed weer maximaal zijn best en veran derde Middelburg in Veere. Stom natuurlijk, maar als het er eenmaal staat, is het niet meer te veranderen. Attente lezers belden ons vorige week woensdag en donder dag met de mededeling dat 'hun' kapper niet verhuisd was, maar nog steeds in Mid delburg haar verzorgt. Enkele bekende Vlissingse bur gers zullen de schoten afvuren, bijgestaan door de deskundigen van de schietvereniging De Fles. Bij de geuzen te boot zit een de legatie uit Biervliet. Dit herinneringsfestijn wordt ge houden rond 19 uur ter hoogte van het kleine strandje. H.M. Snoek van de Stichting Vesting Vlissingen zou enorm graag de herinnering aan de val van de Spanjaarden op 6 april 1572 nieuw leven inblazen. "In 1972 werd er nog een speciale editie van de PZC aan gewijd. De laat- De Tilburgse vijfmansformatie Bad Habit begon in 1984 als blues-rock band. Inmiddels is dat uitgelopen op hard-rock. De band heeft een eigen repertoire. De in 1987 opgenomen demo is meer dere malen op de radio te horen geweest. Vrijdag 1 april in Ame- ricain in Middelburg. Intern verandert er op zaterdag 2 april bij sigarenmagazijn Marja in Vlissingen en Middelburg weinig, bak die aangeven dat beide za ken voortaan 'Primera Shop' gaan heten. Aan de buitenkant des te meer, want daar hangen vanaf die dag vlaggen en een opvallende licht- Zaak verkocht? Nieuwe eige naars? "Niets van dat al" legt Harry van Hall uit, die samen met Agnes Bekker beide zaken draai ende houdt. Wij blijven gewoon zitten waar we zitten en in te genstelling tot het bekende 'ver roer je niet' hebben wij duidelijk gekozen voor wèl verroeren. Be zig zijn dus, maar dan naar de klant toe". "Bezig zijn met je klanten bete kent ook reclame maken", ver volgt hij. "Alleen, in de tabaks branche is dat niet zo eenvoudig door allerlei wetgevingen. Prime ra is dan ook een 'club' van ta baksspeciaalzaken die gezamen lijk allerlei activiteiten ontwikke len. De formule die zij hebben ontwikkeld heet 'Tabacco Plus' en dat zagen wij wel zitten". In concreto komt het er op neer, dat iedere aangesloten tabaks zaak aan de buitenzijde herken baar is en er in de winkel een ver koopstandaard staat met diverse aanbiedingen. "Dat kunnen aanstekers zijn of' shagetuitjes, maar ook artikelen die voor de niet-roker aantrekke lijk zijn. Voornamelijk de iets luxere dingen maar dan tegen een aantrekkelijke prijs". Om die naamsverandering extra luister bij te zetten krijgt iedere bezoeker die dag een presentje en iedere 25ste bezoeker kan re kenen op een aardige verrassing. thuishaven in Londen. De pro gramma's van satelliettelevisie hebben, zoals we weten, een sterk amuserende functie. Alle andere radio- en t.v.program ma's die gedistribueerd wor den, worden rechtstreeks in Goes en Souburg uit de lucht ontvangen. De 64 meter hoge ontvangst- mast en het ontvangststation zijn belangrijke schakels in de aanvoerverbindingen. Een uit gebalanceerd onderhoudspro- gramma moet storingen zo veel mogelijk buiten de deur houden. Immers, de ontvangstkwaliteit moet het visitekaartje zijn en blijven. De huidige situatie laat ook nog mogelijkheden open voor uit breiding. Zo kunnen er in de mast nog diverse antennes worden geplaatst en is er op de grond nog plaats voor een of meerdere paraboolantennes. Uitbreiding is nog toekomstmu ziek. Maar diezelfde toekomst leert dat de consumentenelek tronica een steeds belangrijker plaats gaat innemen. Arnold Parre, bedrijfsredacteur PZEM De aanvoer van de Duitse tv- signalen gaat via Megen. Bij dit plaatsje in de buurt van Nijme- Paraboolantennes voor sate/ietontvangst Actuele mode en geavanceerde presenteerd zal worden als dat motortechniek van de reeds 60 in het Zeeuwse al het geval jaar in Nederland aanwezige Re- was. nault. Dat was waar het afgelo pen zaterdag bij de Dijkwel Naast de vele aandacht voor de garage in Vlissingen om ging. mode vielen de auto's heus niet De showroom zat overvol men- in bet niet. De modellen maak- sen die of belangstelling hadden ten dan ook graag gebruik van voor de nieuwste Renault uit- de aanwezige Renaults in de voeringen, of interesse hadden showroom. De Renault 5 had de voor de nieuwe voorjaarscollec tie van Patachou en Hans Knuijt. Wilden ze misschien Ron Brandsteder eens in levende lij ve zien? Of kwamen zij in grote getalen omdat zij dachten iets in de trant van een aardig prijsje uit de kwis te kunnen slepen? volle aandacht. In maar liefst drie verschillende uitvoeringen was dit exemplaar te bewonde ren. Maar de Renault 25 werd tot paradepaardje verkozen. Niet alleen omdat dit model de méést comfortabele is in zijn soort. Volgens Ron Brandsteder rijdt niet voor niets de hele Fran se regering in deze Renault.... Voor het doorgeven van infor matie heb je een zender en een ontvanger nodig. Bij de kabelte- visie is dit de zendmast van het desbetreffende tv- en radiosta tion en het ontvangststation. De Zeeuwse Kabeltelevisie maatschappij heeft de beschik king over twee ontvangststati ons die de bewoners van Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren van beeld en geluid kunnen voorzien. Op dit mo ment beschikken de abonnees van Zekatel over 14 televisie zenders en 18 radiozenders. Een belangrijke schakel in dit systeem is het ontvangstsstati on dat in Oost-Souburg en in Goes staat opgesteld. Deze sta tions zijn identiek aan elkaar en zijn met een hoogte van 64 me ter van grote afstand te zien in het vlakke Zeeuwse land. In de mast zijn twee antennebordes sen aangebracht: op 30 en op 60 meter. Vanuit de betrokken ontvangststations worden ka bels gelegd naar de versterker- kasten in de wijken. Van hieruit gaan de kabels naar de ontvan gers, waar de signalen via de wandcontactdoos naar de tele visie of radio gaan. De Zeeuwse kabeltelevisie maatschappij legt het kabelnet aan, exploiteert en beheert dit en zij zorgt tevens voor het on derhoud. Via een net van aan voerverbindingen komen de sig nalen naar de huiskamer. gen worden de signalen (twee tv en drie radio) rechtstreeks uit de lucht ontvangen. Vandaar gaan de signalen via Lopik, Rot terdam en Roosendaal naar Goes. Er gaat nagenoeg niets van de kwaliteit verloren. Geen wonder dat er alom lof is voor de kwaliteit van de beelden die in de rest van Nederland vaak minder is omdat voor een ande re wijze van ontvangst is geko zen. Deze situatie voor de rest van Nederland kan met ingang van 4 april nog verslechteren. Op die datum gaat Nederland 3 uitzenden via kanaal 35. Op dit kanaal zit al een Duitse zender. Om moeilijkheden te voorko men wordt druk gewerkt aan een straalverbinding Lopik- Alphen-Rijswijk. Hiermee wordt ingehaakt op de verbin dingsstructuur die Zekatel met succes toepast. Op het terrein rond het ont vangststation staat een Jules Verne-achtige schotel, de zoge naamde paraboolantenne. Deze paraboolantenne vangt signalen op van de telecommunicatiesa- tellieten. Via de satelliet ont vangen wij het Franse TV5, Sky Channel en Super Channel. De ze twee laatste hebben hun Er bestaat een (eeuwen)oud rijmpje dat herinnert aan het rijke verleden van Vlissingen. Het luidt: 'Op 1 april - verloor Alva zijn Bril/Óp apriltje 6 - verloor Al- va zijn Fles. Die herinnering is langzaam maar zeker verloren gegaan. En daaraan wil de Stich ting Vesting Vlissingen nu wat gaan doen. Op woensdag 6 april zal een aantal boten met water geuzen welkom worden geheten in Vlissingen met trompetgeschal en welkomsschoten uit de ka nonnen op de boulevards. ste jaren wordt enkel nog ae vlag uitgestoken op de St. Jacobsto- ren", vergelijkt de secretaris van de stichting. En: "In tegenstel ling tot Den Briel (het huidige Brielle dus) hebben de Vlissingers zich helemaal zonder hulp van buitenaf bevrijd".

de Faam | 1988 | | pagina 9