Zeeuwse economie Natuur en landschap 'Zonder deze dames zou het leren zwemmen heel wat moeizamer gaan' ZEKATEL KABELNIEUWS HET ONTSTAAN Motie van bedrijfsleven naar GS Deze week adviseren de afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de provinciale onderwijsraad en de statencom missie voor welzijn over de instandhouding van de kleine ba sisscholen in Zeeland. Schouwen Z-Beveland Z -Vlaanderen COMMISSI US IN BEHOEP KLIMOPSCHOOL-KINDEREN LEREN ZWEMMEN VAN ZWEM-OMA'S Ontstaan TE WEINIG AANDACHT VOOR TOERISME DE FAAM - DE VUSSINGER ABDIJ .(fo<f-h<a, Zeeland maakt zich zorgen over de economie in de regio. Eerst werd verontrusting geuit over het voorwaardenscheppend beleid en inmid dels is opnieuw gewezen op de gevolgen voor de werkgelegenheid bij de reorganisatie van rijksdiensten. De Vereniging van Zeeuwse Ge meenten en het provinciaal bestuur van Zeeland hebben op 9 maart een rapport over de reor ganisatie van rijksdiensten toe gezonden aan de vaste commis sie voor ambtenarenzaken van de tweede kamer. In het rapport wordt vermeld, dat in de jaren 1982-1987 de werk gelegenheid met vier procent is afgenomen in de sector rijks diensten. Dat komt overeen met 225 volledige arbeidsplaatsen voor rijksambtenaren. Verwacht wordt, dat tot en met 1990 nog eens 300 rijksbanen verloren gaan. Aangegeven wordt, dat landelijk de werkgelegenheid bij de rijks diensten tussen 1982-1987 is toegenomen en wel met vier procent. Het is bekend, dat het kabinet het aantal rijksbanen wil vermin deren, maar de minister van bin nenlandse zaken heeft al ver klaard, dat het percentage van zeven niet binnen de gestelde li miet zal worden gehaald. Als die ontwikkeling wordt afge zet tegen de Zeeuwse situatie, dan komen de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten en het pro vinciaal bestuur tot de conclusie, dat de werkgelegenheid in de re gio wordt beperkt ten gunste van de Haagse ambtelijke diensten. In hun brief aan de kamercom missie wijzen zij erop, dat die ontwikkeling juist niet werd na gestreefd bij de reorganisatie van de rijksdiensten. De gevolgen voor Zeeland zijn behalve het directe verlies aan rijksbanen het verlies van met die banen verbonden werk, wat neerkomt op nog eens zo'n 200 i arbeidsplaatsen. Mensen ver trekken daardoor uit Zeeland. Soms gaat het alleen om pendel, maar in andere gevallen vertrek ken mensen volledig uit de pro vincie en dat heeft weer invloed op het algemene voorzieningen niveau. De dienstensector is als werkgelegenheidsfactor niet de sterkste in Zeeland. Gemeenten en provincie schrijven dat de werkgelegenheidsstructuur door deze operatie nog eenzijdiger wordt. Bovendien geven zij aan, dat de afstand tussen de twee bestuurslagen ten opzichte van het rijk wordt vergroot. Er zullen steeds minder rijksambtenaren in Zeeland meer als vooruitgescho ven post van het rijk overblijven. Al in februari hebben gs de vaste commissie voor economische za ken van de tweede kamer laten weten, dat zij het er niet mee eens zijn, dat de financiële on dersteuning van het rijk voor het sociaal-economisch beleid (het voorwaardenscheppend beleid) eind dit jaar wordt gestopt. Ook in de brief van de provincie en de Zeeuwse gemeenten wordt daar op nog eens gewezen. Gesteld wordt, dat de provinciale en de lokale overheid alles in het werk stellen om de economie op peil te houden, maar dat het rijk daarop met zulke maatregelen remmend werkt. Het huidige karakter van natuur en landschap moet worden gehand haafd, waarbij naar kwaliteitsverbetering moet worden gestreefd. Dat is de algemene doelstelling in de ontwerp-evaluatienota natuur- en landschapszorg van de provincie. Afgeleide doelstellingen zijn het streven naar een onderling samen hangend stelsel van grote en kleine natuureenheden en behoud en ontwikkeling van de landschappelijke verscheidenheid en samen hang. Zorg voor goede kwaliteit van water, bodem en lucht zijn daar bij onontbeerlijk. Natuur en landschap zijn de afgelopen jaren steeds beter (planolo gisch) beschermd en ook het beheer is verbeterd. De komende jaren zal de aandacht vooral moeten liggen op de aankoop van natuurge bieden en op natuur- en landschapsbouw. Ook de onderlinge samen hang tussen natuur en landschap moet aan de orde komen en de voorlichting moet worden uitgebreid. Het landschap kan worden verdeeld in drie categorieën. De eerste groep zijn de grootschalige karakteristieke landschappen, zoals inder- getijdegebieden, de zeearmen, de stranden, de inlagen en de karrevel- den. De tweede categorie wordt gevormd door kleinschalige karakte ristieke landschappen, waartoe de duinen en de kreken en laagten be horen. De laatste zijn de gebieden met weinig karakteristieke kenmer ken en daartoe wordt eigenlijk alles gerekend, wat niet in de eerste twee groepen past. De natuur wordt ingedeeld in grote eenheden (deltawateren en - kusten, duinen met strand en grote graslandgebieden), netwerken (dijken, kreken en welen) en kleine natuurlijke elementen. Tot 1 mei kunnen schriftelijke reacties op de ontwerp-nota worden in gediend bij gedeputeerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De nota is verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Woensdag 23 maart 1988 I EUWS Kleine basisscholen Vorige week heeft het dagelijks bestuur van de provincie (gede puteerde staten) als voorlopig standpunt ingenomen, dat alle kleine basisscholen in de provin cie kunnen blijven bestaan, zij het dat voor enkele de nabije toe komst nog kritiek is. Zo is er het advies tot fusie tus sen de basisscholen van Seroos- kerke en Noordwelle, beide van de gemeente Westerschouwen. Volgens gs kunnen de beide scholen voorlopig blijven bestaan, maar beter zou het zijn nog dit jaar tot het samengaan van de twee scholen te beslui ten. De fusie zou uiterlijk met in gang van het nieuwe schooljaar in 1989 een feit moeten zijn. Dan kan het personeel gebruik maken van de regeling, die speci aal bij fusies geldt en die onder meer inhoudt, dat zij op een an dere school in dezelfde gemeen te gewerkst kan worden. Het is aan het gemeentebestuur van Westerschouwen de fusie nader uit te werken. Voor de basisschool in Kerkwer- ve is nog nader onderzoek nodig naar onder meer het aantal leer lingen op de teldata (officiële da ta, die in de wet op het basison derwijs worden genoemd). Zo lang de gegevens er niet zijn, blijft de school in elk geval bestaan, maar volgens ondëT- wijsgedeputeerde drs. R.C.E. Barbé is de zaak ook daarna nog niet verloren. Basisschool Noordwelle Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat de school in Ellewoutsdijk zou moeten sluiten. Nadere infor matie van de gemeente Borsele bracht gs tot de beslissing de school te handhaven. Bijna alle kinderen van het dorp gaan in de onderbouw (tot en met de vierde groep) naar de school. Dat geeft perspectief voor de toekomst. Er is nieuwbouw in het dorp geko men en daardoor zijn er meer jon ge mensen in Ellewoutsdijk ko men wonen. Inmiddels is er ook weer een bakkerij met een krui denierswinkel daarbij. Ook de bedreigde school in 's- Heer Abtskerke kan blijven bestaan. Wel zeggen gs hiervan, dat het gemeentebestuur van Borsele in samenspraak met de bewoners van het dorp maatre gelen moet treffen om de bestaanszekerheid van de school te versterken. Nu zijn er eigenlijk te weinig leerlingen. De school in Waterlandkerkje is eigenlijk ook te klein, maar aan de hand van prognoses kan wor den aangetoond, dat het huidige aantal van twintig leerlingen bin nen drie jaar boven de norm (23 leerlingen) zal komen. Dat is voor gs de reden om de school in stand te houden. Hetzelfde geldt voor de protestants-christelijke basis school in Spui, zij het dat gs hier over niet zelf een beslissing kun nen nemen. Wel zijn zij van plan de staatssecretaris van onder wijs te adviseren de school open te houden. Het is namelijk de be windsvrouwe, die de besluiten neemt voor het bijzonder on derwijs. In totaal hebben gs zich over achttien scholen uitgesproken, nadat de besturen (gemeenten en schoolbesturen) daarom had den gevraagd. Alle niet met na me genoemde scholen voldoen aan de criteria tot instandhou ding, zoals die door het rijk zijn gesteld met daarop de verfijning die gedeputeerde staten hebben aangebracht. Zes scholen voor bijzonder on derwijs hebben niet kenbaar ge maakt een afzonderlijk advies van de provincie te wensen. Vrijdag 25 maart vergaderen twee commissies uit provinciale staten. Om 10.00 uur begint de verga dering van de statencommissie voor bestuurszaken. De commis sie bespreekt de reorganisatie van de provinciale diensten en de herstructurering bij de Provinciale stoombootdiensten. Aan de orde zijn subsidieverzoeken van de stichting Nederland Museumland en de vereniging Federatie Zeeuwse Musea en Oudheidka mers en van het Zeeuws Orkest. Ook geagendeerd zijn bedragen voor een boek over burge meesters in Zeeland in de tijd vlak na de oorlog en voor een wetenschappelijk onderzoek naar de bevolking in Zeeuwsch- Vlaanderen gedurende de Franse tijd. Het beleid voor recreatie en toe risme komt ter sprake en het voorlichtingsproject over zee honden. De statencommissie welzijn bespreekt om 16.00 uur het in- standhoudingsbeleid kleine ba sisscholen. De twee commissies beginnen met spreekrecht voor het pu bliek. De vergaderingen worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert maandag 28 maart, 14.15 uur, in het gebouw van het zieken fonds in Middelburg, Achter de Houttuinen 8. De raad bespreekt zijn begroting voor 1989. Andere agendapun ten zijn uitbreiding van de kinder en jeugdpsychiatrie in het Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland in Goes en de realisering van een dagopvangcentrum voor chro- nisch-psychische zieken, even eens in Goes. De raad behandelt Desondanks hebben gs gekeken of zij aan de instandhoudingscri teria voldoen. Dat is voor alle het geval. Het gaat om de rk Markusschool in Vlissingen, de prot. chr. school in Zaamslag (Reuzenhoek), de prot. chr. school in Geersdijk, de christelijke school in Ritthem en de rk scholen in Terhole en Hengstdijk. Nadat de afdeling uit de onder wijsraad en de statencommissie welzijn zich over het voortbe staan van de basisscholen heb ben uitgesproken, nemen gs de uiteindelijke beslissing. Die be slissing zal begin april vallen. als laatste punt het ontwerp- verpleeghuisplan voor Zeeland. Alle vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Mid delburg. De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 29 maart twee zittingen. De eerste is om 10.00 uur en aan de orde zijn de beroepen van twee inwoners van Hulst tegen beslissingen van hun gemeente bestuur op een aanvraag voor al gemene bijstand. De tweede zit ting begint om 11.00 uur. Hier is een Middelburgse inwoner het niet eens met zijn gemeente bestuur over een aanvraag alge mene bijstand. Drie zittingen zijn er van de derde kamer uit gs. De zittingen van 10.30 en 10.45 uur hebben betrekking op be roepschriften van de stichting RK schoolbestuur Vlissingen en gaan over respectievelijk het her stel van de stoep en de cv-ketel van de Sint Josefschool. De der de zitting begint om 11.20 uur. Aan de orde is dan het beroep van de stichting Katholiek Onder wijs Heikant over verhoging van de omheining rond de school. In alle gevallen is het beroep aange tekend tegen besluiten van de gemeenteraad. De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt woensdag 30 maart, 10.00 uur, zitting. De heer W. Sturm in Middelburg heeft beroep aangetekend tegen het bestemmingsplan Noordweg van de gemeente Middelburg. Aanleiding daartoe vormen de voorschriften bij het bestem mingsplan, waardoor de heer Sturm zich belemmerd voelt in de uitoefening van zijn kippen- bedrijf. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Niet alleen de badmeester en de leerkrachten maar ook de zo genaamde zwem-oma's leren kinderen van de Middelburgse Klimopschool (school voor zeer moeilijk lerende kinderen) zwemmen. Deze 'oma's' begeleiden de geestelijk gehandicap te kinderen bij de zwemlessen totdat zij op kunnen gaan voor het diploma-zwemmen. Dan krijgen zij les van badmeester John But. Voor het zover is staan de zwem-oma's Corrie Dek ker, Elizabeth Tolhoek en Corrie Krijger klaar in de startblokken om kinderen individueel te begeleiden. Deze dames zetten zich al zo'n 15 jaar in voor deze leerlingen. Wat begonnen is met toezicht houden op de kinderen is uitgegroeid tot privé- zwemles. In de komende uitgaven verschijnen enkele artikelen over ka beltelevisie. Onder het kopje "Kabelnieuws" schrijft Arnold Parre, bedrijfsredacteur van de PZEM, over de geschiedenis, de werkwijze, het heden en de toepassingen van kabelte levisie. *Oost-Souburg, de eerste plaats op Walcheren, die werd aan gesloten op het kabelnet. De kinderen van de Klimopschool krijgen in alle leerjaren zwemles. Tenminste, nu nog wel. Of dit in de toekomst zo zal blijven, valt nog te betwijfelen. Alhoewel di- rekteur Jan Versteeg daar niet bezorgd over is. "Ook al wordt er nog zo veel bezuinigd, ik ga er vanuit dat wij met de zwemles sen worden ontzien. Het is te be langrijk voor de motoriek van ae- ze kinderen om ze dit af te ne men", zegt hij vol overtuiging. Zodra de kinderen op school ko men, krijgen zij minstens een keer per week zwemles. "Toe vallig waren wij altijd op dezelfde tijd in het zwembad", vertelt Corrie Dekker. "Vroeger was er niet zo geweldig veel toezicht in net pierenbad. De directeur van het zwembad vroeg ons toen dit te doen. Deze kinderen willen el kaar namelijk nogal eens kopje onder duwen. Vandaar dat wij toen een oogje in het zeil hielden. Later is dit toezicht houden van ons uitgegroeid tot begeleiden". De dames die steeds elk één kind begeleiden, leren hen vooral de grondbeginselen aan. "En na tuurlijk zorgen we er eerst voor dat een kind geen angst (meer) heeft voor het water", vertelt Eli zabeth Tolhoek. "Soms krijgen wij vanuit de school of van de ouders al weinig optimistische reacties, zo in de trant van 'hij zal het wel nooit leren'. Op zich dus niet zo hoopgevend om te horen. Maar het is wel een uitdaging om een kind dan tóch te leren zwem men. Nou maken wij het maar sporadisch mee dat een kind het inderdaad niet leert. Gelukkig maar, want deze kinderen heb ben al niet zo veel kans om van alles te leren. Op zwemmen na. Dat leren de meesten wél". De benaming 'zwem-oma' komt van de kinderen zelf af. De drie dames zijn zich er sindsdien dan ook naar gaan gedragen. Als echte oma's laten zij allerlei fo to's van de kinderen zien. Al glunderend en vol trots vertellen zij over hen. De belangstelling is wederzijds. Wij worden door de school ook bij andere gebeurte nissen betrokken. Pas geleden hebben we nog meegedaan met een vossenjacht", doet Corrie Krijger uit de doeken. "Ook krij gen we van de ouders nogal eens positieve reacties wanneer hun kind een zwemdiploma heeft behaald". Ook vanuit de school krijgen de dames nogal eens positieve waardering. Vooral de direkteur spreekt vol lof over hen. "We hebben gelukkig een badmeester en enkele leerkrachten geven zwemles. Maar de dames verdie nen echt een pluim. Als we die toch niet hadden! Vooral kinde ren die erg veel moeite hebben met het leren zwemmen, worden door hen erg goed geholpen. De resultaten liegen er dan ook niet om. De laatste 13 jaar hebben 85 kinderen een A-diploma ge haald en zelfs 45 leerlingen heb ben nu ook het B-diploma op zak", vertelt de direkteur trots. Het economisch belang van de toeristisch/recreatieve sector op Walcheren is groot. Een kleine drieduizend mensen werken in deze sector. Het bedrijfsleven verwacht dat het toerisme zich met korte vakanties in het voor- en naseizoen flink zal uitbreiden. Om die uitbreiding te kunnen ver- wezelijken is een kwaliteitsver betering van de individuele re- creatiebedrijven en de beschik bare toeristische infrastructuur, zoals fiets-, wandel- en ruiterpa den noodzakelijk. De landinrich ting is daarom uiterst belangrijk. In het schetsontwerp van de ruil verkaveling Walcheren wordt te weinig aandacht besteed aan de belangen van het toerisme en de recreatie. Dit door de eenzijdige aandacht voor de landbouwbe langen en de zware onderverte genwoordiging van de recreatie sector in de Landbouwcommis- sie. In deze commissie moet één adviseur uit deze tak het opne men tegen een groot aantal ver tegenwoordigers uit de agrari sche sector. In de motie pleit het toeristisch bedrijfsleven voor een volwaardi ge positie in de commissie en voor een betere verdeling van de beschikbare middelen. Door re kening te houden met uitbrei- dingswensen van de bedrijven en door bijvoorbeeld de aanleg van nieuwe bossen moet er meer ruimte voor de recreatie ge creëerd worden. Nog niet zo lang geleden kregen de bewoners van Oost- Souburg, Ritthem, Vlissingen, Middelburg en Goes een folder van de Zeeuwse Kabeltelevisie maatschappij ZEKATEL in de bus. Daar viel in grote gekleurde letters te lezen "Kabeltelevisie komt". Voor de meeste inwo ners van Souburg is de kabelte levisie, na een klein half jaar, de gewoonste zaak van de wereld. Voor de Vlissingers, Middelbur gers en Goesenaren ligt de ka beltelevisie in het verschiet. Het kabelnet moet in de loop van 1989 in deze drie Zeeuwse ge meenten een feit zijn. De stand van zaken op Walche ren geeft te zien dat in de ge meente Vlissingen 4540 aan sluitingen gerealiseerd zijn. Momenteel is men druk bezig met de aanleg en aansluiting van de Vlissingse Paul Kru- gerstraat, Badhuisstraat en Sin gel. Ook is men bezig in West- Souburg. Middelburg geeft akti- viteiten te zien in de Stromen- wijk en Reyershove. De primeur in Zeeland was voor de gemeenten Sluis en Hulst. Met de aansluiting van de drie grote plaatsen in Midden- Zeeland loopt onze provincie in de pas met de rest van Neder land waar kabeltelevisie allang gemeengoed is. Dat brengt ons bij het begin van de kabelte levisie. De kabeltelevisie ontstond in de Verenigde Staten. In Astorio (Oregon) waar Ed Parson in 1948 een antenne plaatste op een 1 5 meter hoge toren op een heuvel. Het opgevangen signaal werd via een kabel doorgezon den naar de lager gelegen wo ningen en onderweg versterkt. In deze woningen had men door de heuvel, daarvoor geen televi sie kunnen ontvangen. Twee jaar later ontwikkelde Bob Tarl- ton in Panther Valley in Penn sylvania een dergelijk systeem. In 1970 waren in Amerika reeds 2350 netten met 4,5 miljoen aansluitingen. De eerste lokale kabeluitzen ding in Nederland vond plaats in de Limburgse gemeente Melick op 18 oktober 1971. Daarbij werd een gemeen schappelijke antenne inrichting (G.A.I.) met 36 aangeslotenen verbonden met het gemeen schapshuis, waar de gemeente raadszitting "live" werd uitge zonden. Hierop volgden uitzen dingen in de Bijlmermeer, Arn hem, Dronten, St. Odilienberg en Herkenbosch. Op 4 december 1971 vond de eerste lokale kabeluitzending plaats in Arnhem. Het betrof hier een bezoek van Sin terklaas. Zestien jaar later kwam de in tocht van de Goed Heiligman in Oost-Souburg op de kabeltele visie voor de bewoners aldaar. Onlangs heeft Zekatel een nieuw telefoonnummer in ge bruik genomen. Zekatel is, tij dens de kantooruren, bereik baar via nummer 01 180-16888. Bij de landinrichting op Walcheren moet meer rekening gehou den worden met het toeristisch-recreatief bedrijfsleven. Dat is in het kort de inhoud van een motie aan Gedeputeerde Staten van de Kamer van Koophandel en de horecaorganisaties Hore- caf. Horeca Nederland en Recron. De motie kwam tot stand tijdens een bijeenkomst van deze organisaties voor het toe ristisch/recreatief bedrijfsleven

de Faam | 1988 | | pagina 9