Zilveren Camera voor Leo Vogelzang Peter Martens fotojournalist van het jaar Fotoboek Tentoonstelling Waar is de tentoonstelling? New York DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 23 maart 1988 Tegelijk met de uitreiking van de Zilveren Camera wordt er een fotojournalist van het jaar gekozen. Een speciale, voor deze verkiezing samenge- IVIeer dan tweeduizend genodigden waren naar het Jaarbeurs congrescentrum gekomen om tijdens het traditionele „Spek- en bonenbal" getuige te zijn van de feestelijke uitreiking van de Zilveren Camera '87, de felbegeerde trofee, beschikbaar gesteld door de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten (NVF). Leo Vogelzang verdiende de Zilveren Camera met zijn se rie, gemaakt tijdens de voet balwedstrijd FC Den Haag- Ajax. Ruim vierduizend foto's over uiteenlopende onderwer pen werden ter jurering aan geboden. De fotoserie, ook wel pictu- restory genoemd, is duidelijk in opmars. In totaal zijn er voor de Zilveren Camera 314 series ingestuurd, waarvan een groot deel met recht en reden de benaming fotover haal kan dragen. Deze vorm van persfotografie lijkt een grote toekomst tegemoet te gaan. De vrees dat de persfo tografe door de komst van de visuele media als televisie en video naar een tweede plaats gedrukt zou worden, lijkt on gegrond. Naast de beste nieuwsfoto's de traditioneel bekroond wordt met de Zilveren Camera, zijn er eer ste, tweede en derde prijzen in zeven categorieën: nieuws (actua liteit van alledag met het karakter ,,onmiddelijke" publicatie); fea tures, sport, kunst en cultuur, so ciaal (het leven en werken in Ne derland, maar ook alles wat met milieu te maken heeft), portretten en buitenland. Daarbij wordt er nog een afzonderlijke onderschei ding gegeven voor de series in de zeven categorieën. stelde jury koos Peter Mar tens. Deze vijftig-jarige fotojourna list heeft in 1987 een fotoreporta ge afgerond over de daklozen van New York. Hij liep hiervoor we kenlang de New Yorkse metro- en treinstations af. ..Want", zegt hij, daar zie je hoever mensen in de put kunnen geraken, dat werkelijk niets ze meer kan sche len, terwijl ze zich aan de andere kant rot schamen voor hun situa tie". Volgens de kersverse Foto journalist van het Jaar kent New York zo'n honderdduizend dak lozen ,,en het is gewoon onvoor stelbaar in wat voor omstandig heden ze verkeren". Om de lezer van dit blad een indruk te geven van w at de Ne derlandse fotojournalist in zijn mars heeft, is op deze pa gina een kleine selectie van de bekroonde foto's te zien. Na het officiële gedeelte waar in de prijzen werden uitge reikt en de tentoonstelling werd geopend begon er een feest dat velen nog lang zal heugen. In alle zalen van de eerste verdieping van het Bea- trixgebouw en op de gehele be gane grond was er tot in de kleine uurtjes een grandioos dansfeest dat perfect was geor ganiseerd door Joop van den Ende Productions. Ieder liet zich de traditionele spek en bonen goed smaken en de spe ciaal uit Engeland overgeko men Wall Street Crash zorgde voor een adembenemende fi nale. Een selectie van de ingezonden foto's voor de Zilveren Came ra en een selectie van het foto werk van de Fotojournalist van het Jaar 1987, Peter Mar tens, zijn te vinden in het boek ,,Jaar te Kijk 1987". Voor de genen die het nieuws en de fo to's van 1987 nog eens rustig in zich willen opnemen, is het boek te koop in de boekhan del. De prijs is 19.90. Het boek „Jaar te Kijk" is ook te bestellen door 19.90 inclusief porto over te maken op banknum mer 44.12.60.276 t.n.v. penning meester Stichting De Zilveren Ca mera te Arnhem of via gironum mer 848700 van de Amrobank te Arnhem onder vermelding van het banknummer van Stichting De Zilveren Camera. De NVF, initiatiefnemer van deze nationale persfotocompe titie, is blij met de groeiende belangstelling voor de Neder landse fotojournalistiek. De persfoto die vaak als eendags vlieg wordt betiteld, wordt aan de vergetelheid onttrok ken door ze nog eens nadruk kelijk voor het voetlicht te brengen. En dat wordt blijk baar door de fotojournalist ge waardeerd. Dat is ook de reden dat de foto's die de deelnemers aan de Zilveren Camera 1987 in stuurden zijn geselecteerd voor de reizende tentoonstel ling. De Jaarbeurs heeft de primeur. Tijdens het Spek- en bonenbal op zaterdag 12 maart werd de tentoonstelling geopend en is tot 26 maart in de Jaarbeurstraverse voor ie dereen te zien. Dat de foto- journalistiek ook door niet vakbroeders en -zusters op prijs wordt gesteld, blijkt uit de groeiende belangstelling voor de tentoonstelling bij het grote publiek. Dit jaar zal de reizende tentoonstelling op dertig plaatsen in het land te zien zijn. Spek- en bonenbal grandioos festijn - - v' 2e prijs Nieuws: Jacques Klok (ANPfoto): Prs. Juliana opent de snelweg over de storm vloedkering Ooster schelde 3e prijs Features: Leo van Velzen: ,,IJsbeertje voor het eerst buiten". Fotojournalist van het jaar 1987. Peter Martens (free lance) Serie over de daklo zen van New-York. Ie prijs Portretten: Koen Suyk: Tina Turner in concert le prijs Features-series: Dirk Buwalda (free-lance): Ziekenhuiskinderen le prijs Features: Roel Rozenburg (Free-lance): Algemene Beschouwingen Wim Kok. le prijs Nieuws-series: Leo Vogelzang (free-lance): Voetballen AJAX-FC DEN HAAG le prijs Buitenland-seriesHenk Visscher (Reformatorisch Dagblad): Zeebrugge: Het rampschip Herald of Free Enterprise" Dit jaar is de tentoonstelling verzorgd door Albert Printser vice. Met een speciaal procédé is een beschermlaag op de, op Kodak-papier afgedrukte, fo to's aangebracht. De Zilveren Camera-tentoon stelling is te zien: 121 3-26/ 3 Jaarbeurs Utrecht 15/ 3-22/ 3 gemeente Doorn 16/ 3- 6/ 4 ABN-bank, Spui- boulevard 99, Dordrecht 25/ 3- 7/ 4 gemeente Breuke- len 81 4-27/ 4 ABN-bank, Ma- riënburgsestraat 69, Nijmegen 111 4-16/ 4 Van Haak Foto grafie in Wierden 19/ 4- 3/ 5 gemeente Assen 29/ 4-18/ 5 ABN-bank, Sel- horstweg 1, Harderwijk 6/ 5-20/ 5 Foto Henk Ho ning in Heemskerk 9/ 5-15/ 5 De Smelkroes, Maarheeze 20/ 5-31/ 5 ABN-bank, Mo lenstraat 30, Oss 201 5-17/ 7 Thermenmuseum in Heerlen 24/ 5- 7/ 6 gemeente Apel doorn 10/ 6-29/ 6 ABN-bank, Os dorpplein 222, Amsterdam 20/ 6-251 6stadhuis Bolsward 1/ 7-30/ 7 gemeente Nijme gen 251 7-31/ 7 gemeente Goes 131 8-28/ 8 Stichting Rotor in Zundert 15/ 8-29/ 8 gemeente Capelle a/ d IJssel 311 8-13/ 9 provinciehuis Gelderland 2/ 9-21/ 9 ABN-bank, Hoofdstraat 141Schijndel 231 9-30/ 9 gemeente Dor drecht 23/ 9-12/10ABN-bank, Burg. W ul te weg 12, Drachten 1110-15110 gemeente Helle- voetsluis 6/10-20/10 Kulturele Raad in Vlissingen 14/10- 2/11 ABN-bank, Wal 15, Vlissingen 4/11-18/11 gemeente Hellen- doorn 1/12-31/12 Kodak Nederland in Odijk De maand december Fotoclub Hoogeveen onder voorbe houd.

de Faam | 1988 | | pagina 25