Meepraten over het milieubeleid Economische gids Kinderen leren zwemmen Uitvoering Johannes Passion Hinderwet Verordening Bestemmingsplan Verkeer Commissies deze week Werk in uitvoering Baarmoederonderzoek Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (011 80) 26251. Reacties van harte welkom. WGGlt Economische voor Tafeltje Dekje" Geluidhinder Afvalstoffen De zwemles Het zwemdiploma Vrijwillig De kosten Gegevens Woensdag 9 maart 1988 DE FAAM I tor het oog van de Lange Jan Morgen (donderdag) vergaderen de commissie voor Sociale Zaken om 19.30 uur in de B. en W. -kamer en de bestuurscommissie Culturele Zaken om 15.45 uur in vergaderka mer 2, Stadhuisstraat 2. Maandag 14 maart de commissie voor het Onderwijs om 15.00 uur en de commissie voor Gemeente werken om 19.30 uur, beide in de B. en W.-kamer. Dinsdag 15 maart vergaderen de commissie voor de Financiën om 16.00 uur in de B. en W.-kamer en de commissie VROM om 19.30 uur op de maquettezolder. Op woensdag 16 maart tenslotte vergadert de bestuurscommissie Welzijn om 16.00 uur in de verga derkamer 2, Stadhuisstraat 2. Al deze vergaderingen zijn openbaar. De agenda's en andere stukken lig gen ter inzage bij Bureau Voorlich ting en de commissiesecretaris. Voor het gebruikf maken van spreekrecht kunt u contact opne men met de commissiesecretaris, telefoon 26251. De ventweg langs de Staten/aan is vanaf 3 maart tussen de J. W. Thi- boutstraat en de J.C. Mathi- asstraat gedurende ongeveer één week afgesloten voor alle verkeer in verband met herstratingswerk- zaam heden. De Baljuwlaan tussen de J. v. Rei gersbergstraat en de J.C. Scho rerstraat is vanaf 10 maart volledig afgesloten in verband met re constructie. 9 9 "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 14 maart 1988 tot en met 19 maart 1988 maandag zuurkool met worst dinsdag gehakt, bloemkool, aardappelen woensdag saucijsjes, bietjes, aardappelen donderdag runderlapje, gesneden boontjes, aardappelen vrijdag kabeljauw, wortelen, aardappelen zaterdag kip, kerriesaus, rijst. Geluidhinder en afvalstoffen Deze week de derde aflevering in het "MUP-feuilleton". Zoals wellicht bekend heeft de gemeente Middelburg een ontwerp Milieu-Uitvoerings- Programma opgesteld voor de jaren 1989-1992. Het gemeentebestuur wil het definitieve programma vaststellen aan de hand van onder meer de reakties van burgers, organisaties en bedrijven. Daarom wordt op dinsdag 22 maart om 19.30 uur een informatie-avond gehouden in het stadhuis. De wethouder milieuzaken de heer G.B. Schoenmakers en ge meentelijke deskundigen zijn dan aanwezig voor een gedachtenwis- seling. Het ontwerp-MUP rapport óf een samenvatting daarvan in de vorm van een brochure zijn verkrijgbaar bij Bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2. Vorige week zijn we wat dieper in gegaan op de vervuiling van bo dem, water en lucht. Deze week brengen we de belangrijkste pun ten uit de hoofdstukken "geluid hinder" en "afvalstoffen". Net als bij luchtverontreiniging is ook voor de geluidsoverlast het verkeer de belangrijkste bron. In volgorde van belangrijkheid zijn de overige bronnen van geluidso verlast: burenhinder, horecala- waai, recreatielawaai, industrie- lawaai. Tenminste 3000 personen wonen in Middelburg in een situatie, dat ze aanzienlijke hinder ervaren van verkeerslawaai. Zo'n 150 perso nen ervaren ernstige hinder. In de milieunota 1981 wordt al over dit probleem gesproken. Voorgesteld worden vervangende verkeersrou- tes, zoals voor de Stationsstraat en de Kaaienroute. Overige actiepun ten zijn: het stimuleren van het ge bruik van stillere auto's en mate rieel, een verbod op het onnodig stationair laten draaien van mo torvoertuigen en inventarisaties en controle. Burenhinder ontstaat vooral bij harde muziek, bij het gebruik van doe-het-zelf-apparatuur en mo dern tuingereedschap. Maatrege len hiertegen zouden kunnen zijn: betere woningisolatie, regels over het tijdstip van gebruik van la waaimakende apparatuur. "Ge- luidbewust" gedrag heeft wellicht het meeste effekt. Horecalawaai is in (een aantal si tuaties in de binnenstad nog een probleem. Om hier kan gevelisola tie helpen en het stellen van regels voor maximale geluidsbelasting. In de milieunota 1981 worden re gels gesteld binnen de dancings om gehoorbeschadiging bij de bezoe kers te voorkomen. Rekrcatie-lawaai is de hinder ver oorzaakt door muziek en andere geluiden op straat. Meestal zijn het evenementen en festiviteiten die in de zomerperiode worden ge organiseerd. Het is begrijpelijk dat in zo'n bruisende stad het voor de bewoners van de binnenstad soms iets te veel wordt. De gemeente kan hier zelf iets aan doen, door bij het beleid af te wegen wat aan de ene kant wenselijk en aan de andere kant nog aanvaardbaar is. Industrielawaai speelt een rol rondom de industrieterreinen Ar- nestein en Ramsburg, meestal ver oorzaakt door zaag- en slijpwerk- zaamhcden en door de aan- en af voer met vrachtwagens. Onder zoek naar saneringsmogelijkheden kan hier een maatregel zijn. De gemeente Middelburg is de laatste weken actief geweest in het stimuleren van "scheiden van huisvuil aan de bron". Er is een garantieprijs voor oud papier vast gesteld (zes cent per kilo), er zijn meer glasbakken geplaatst (in to taal 46) en er wordt subsidie ver leend bij de aanschaf van een kompostvat. Klein chemisch afval (chemicaliën, olie, medicijnen, batterijen en der gelijke) kan worden afgegeven bij de gemeentelijke reinigingsdienst of aan de mensen die wekelijks het huisvuil ophalen. In 1986 is onge veer 21 ton chemisch afval inge zameld. Tenslotte noemen we nog enkele actiepunten: Klein chemisch afval ook buiten de normale werktijden ophalen; Bij sloopwerkzaamheden de diverse materialen laten schei den; In kantines geen wegwerpser- viesgoed gebruiken. Wie kritiek heeft op het ontwerp- MUP of aanvullende suggesties kan deze spuien op de informatie avond op 22 maart in het stadhuis. Ook schriftelijke reakties zijn wel kom van 14 maart tot 15 april, ge richt aan het College van burge meester en wethouders, Afdeling Algemene Zaken, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Maandag 7 maart zal de heer K. Scherphuis, directeur van drukke rij en uitgeverij den Boer te Mid delburg het eerste exemplaar van de economische gids voor Middel burg aanbieden aan de Middel burgse burgemeester, de heer mr. C.G.J. Rutten. Dit zal gebeuren op de periodieke ondernemersbijeenkomst waar de plaatselijke overheid het be drijfsleven ontmoet en met elkaar wordt gesproken over plaatselijke belangrijke economische zaken. Ditmaal zal de bijeenkomst om 16.00 uur plaats vinden in het ho tel Arneville aan de Buiten ruststraat no. 22 te Middelburg. De gids, die ontstaan is uit een ge zamenlijk initiatief van drukkerij en uitgeverij den Boer en de ge meente Middelburg, geeft een compleet overzicht van de kwali teiten die de gemeente aan het be drijfsleven te bieden heeft. Van wege het monumentale karakter is Middelburg een uiterst representa tieve vestigingsplaats voor kanto ren en andere dienstverlenende be drijven. Door zijn toeristische funtie is het in Middelburg goed ondernemen in de detailhandel en de horeca. Vanwege het goed gele gen en ruim opgezette industrieter rein Arnesteun is er volop ruimte voor de vestiging van groothandels- en industriële be drijven. Uit een recent door het gezagheb bende Brusselse bureau "Plant Location International" ingesteld vergelijkend onderzoek komt het vestigingsklimaat in Middelburg als zeer positief naar voren. Het gemeentebestuur biedt het be drijfsleven bovendien premies voor het creëren van riieuwej structurele arbeidsplaatsen uit het gemeentelijk werkgelegenheids- fonds en een vlotte en gestroom lijnde ondersteuning bij het reali seren van nieuwe plannen. Aan deze zaken wordt in de nieuwe brochure uitgebreid aandacht besteed. De brochure is verkrijgbaar bij Bureau Voorlichting Stad huisstraat 2. Dat kinderen moeten leren zwem men is voor vrijwel iedereen een vanzelfsprekendheid in ons water rijke land. Alleen de vragen wan neer, hoe en waar geven nogal eens onduidelijkheid. Graag willen wij op deze vragen antwoord geven. In Middelburg worden zwemles sen gegeven in het zwembad Poe- lendaele. De leeftijd, waarop kinderen met zwemles beginnen daalt op het moment enorm. Gezien de risiko's die juist deze kinderen lopen is dat een goede zaak. Als ze 5Vi jaar oud zijn kunt u de kinderen opge ven. Dat een zwemles op die leef tijd pedagogisch verantwoord moet zijn zal iedereen beamen. Het jonge kind kan zich moeilijk concentreren op al die beweringen die voor het zwemmen onder de knie moet krijgen. Zij laten zich veel liever leiden door hun da dendrang. Hierdoor krijgen de zwemleraren een zware en verantwoordelijke taak óp hun schouders gelegd. Ze ker als de ouders er op gebrand zijn dat hun kind in een korte tijd hun diploma moet halen. Gemid deld heeft een kind hiervoor zes tot zeven maanden nodig. Onze zwemleraren zien het als hun taak de kinderen vertrouwd te ma ken met het water. Dat wil zeggen het kind helpen ontdekken wat zijn mogelijkheden zijn in en met het water. Dit leren de kinderen het best op een speelse manier. Zij zijn immers geestelijk en lichame lijk nog niet toe aan een andere wijze van werken. Uit ervaring is overigens gebleken dat de speelse lesvormen een gun stige invloed hebben op de les- duur, wanneer die wordt vergele ken met een systeem waarbij de nadruk ligt op het uitsluitend bij brengen van de "zwemtechniek". Ook verhoogt het spelenderwijs le ren zwemmen het plezier in het zwemmen en daardoor weer de prestatie van het kind. Gunstig is ook de relatief kleine groepsgrootte (maximaal 14 kin deren), als het gaat om de per soonlijke aandacht die een kind nodig heeft. Het krijgt tenslotte bijna privéles, hetgeen de totale lesduur ten goede komt. Wanneer de zwemleraar meent dat een kind in de groep voldoende techniek heeft opgedaan, wordt hij/zij overgeplaatst naar de "ni veaugroep" waar hij/zij in past, net zoals dat gaat op de basis school. Getracht wordt een kind geduren de de hele opleiding te laten bege leiden door dezelfde twee zwemle raren. Dit is niet altijd mogelijk gezien de vele AT V-dagen en de wet op de arbeidstijden voor zwembadpersoneel. Elke groep heeft wel steeds dezelfde oproep kracht ter vervanging van het vaste personeel. Overplaatsing naar een andere groep, bijvoor beeld als een van de kinderen een supersnelle leerling blijkt te zijn, gebeurt in overleg met de ouders. Zwemlessen worden gegeven ge durende twee keer een half uur per week. De zwemlestijden liggen tussen 7.00 en 8.00 uur, 16.30 en 19.00 uur en zaterdags van 9.00 tot 12.30, steeds in een kombinatie van maandag/donderdag, dins dag/vrijdag of woensdag/zater dag. U kunt een voorkeur opgeven voor tijdstip en dagen. De kosten zijn 30,30 per 4 weken per kind. Zwemles aanvragen kunt u mid dels een inschrijfformulier. Na enige tijd, afhankelijk van uw plaats op een wachtlijst, ontvangt u dan een oproepkaart waarmee u aan de kassa van het zwembad een leskaart en een vorderingenkaart kunt ophalen. U wordt uitgenodigd om bij de eerste zwemles aanwezig te zijn. De instructeur/trice vertelt dan hoe de zwemlessen zijn opge bouwd en u kunt als dat nodig is bijzonderheden over uw kind melden. De zwemlessen bereiden het kind voor op de proeven voor de diplo ma's A en B. Vóór het diploma- zwemmen A worden de volgende eisen gesteld: - gekleed te water gaan van de bas- sinrand met sprong naar keuze en aansluitend daarop 25 meter zwemmen met zwemslag(en) naar keuze; - te water gaan van de bassinrand met sprong naar keuze en aanslui tend daarop 75 meter borstzwem- men en 50 meter rugzwemmen met zwemslag(en) naar keuze. - te water gaan van de bassinrand met sprong naar keuze en aanslui tend daarop 1 minuut water trappelen. Het diplomazwemmen gebeurt el ke eerste zaterdag van de maand. Voor vragen, klachten en opmer kingen kunt u in de eerste plaats terecht bij de betrokken instruc teur/trice, die elke werkdag be reikbaar is van 8.00 tot 8.30 uur Ook in 1988 kunnen in Middel burg wonende vrouwen vrijwillig deelnemen aan een onderzoek op baarmoederhalskanker. Vrouwen geboren in 1935, 1937 en 1938 worden opgeroepen in het eerste kwartaal, vrouwen geboren in 1940, 1941 en 1943 worden opge roepen in het tweede kwartaal, vrouwen geboren in 1944, 1946 en 1947 worden opgeroepen in het derde kwartaal en in het vierde kwartaal zijn vrouwen geboren in 1949, 1950, 1952 en 1953 aan de beurt. Wat houdt zo'n onderzoek in? Uw huisarts neemt wat slijm van de baarmoederhals en stuurt dit op naar het streeklaboratorium voor onderzoek. Zo'n uitstrijkje maken is eenvoudig, het doet geen pijn en neemt slechts enkele minuten in beslag. Na enige tijd wordt uw huisarts op de hoogte gesteld van de resultaten van het onderzoek. Mocht daar aanleiding voor zijn dan neemt de huisarts contact met u op voor na der medisch onderzoek. Met na druk wijzen wij er op, dat ook als u zo'n oproep ontvangt er geen sprake hoeft te zijn van een (kwaadaardige) afwijking! Deelname aan het onderzoek is ge heel op vrijwillige basis. Zij, die in bovengenoemde jaren geboren zijn ontvangen binnenkort een brief waarin nog eens wordt uitge- en van 15.30 tot 16.30 uur. Daar naast wordt speciaal voor de in breng van ouders een openbare les gehouden één keer per twee maanden. Blijven er dan nog zaken over om te bespreken, dan is de bedrijfslei der de heer H.N. Meijer hiervoor de aangewezen persoon. Hij is be reikbaar in het zwembad, telefoon 01180-26454. dit onderzoek. Diegenen die aan het onderzoek willen deelnemen worden in deze brief verzocht een afspraak te maken met de huisarts. De huisartsen brengen maximaal 25,— in rekening voor het ma ken van een uitstrijkje. Hiervan neemt de gemeente Middelburg 15,voor haar rekening, zodat een huisarts maximaal 10,— kan vragen aan een deelneemster als ei gen bijdrage. De overige kosten van het onder zoek bestaan uit de kosten ge maakt door het laboratorium. Voor ziekenfondsverzekerden worden deze kosten door het zie kenfonds betaald. Bent u particulier verzekerd dan ontvangt u na het onderzoek een rekening met een acceptgirokaart van het laboratorium. Afhanke lijk van de polisvoorwaarden kunt u na betaling deze nota doorsturen naar uw verzekeringsmaat schappij. Om de kwaliteit van het onder zoek te bewaken worden de uit- strijkjes in het laboratorium gere gistreerd, uiteraard met de zorg vuldigheid die op alle gegevens wordt toegepast. Er zal door de gemeente in ieder geval geen regi stratie van gegevens plaatsvinden. Gedetailleerde informatie over het onderzoek zelf kan worden ver kregen bij de Districtgezondheids dienst Zeeland, telefoon 01180 - 34085. Indien u geboren bent in de jaren 1935, .1937 of 1938 en u hebt geen oproep ontvangen in het eerste kwartaal van 1988 neemt u dan contact op met de heer Westveer van de gemeentelijke afdeling Al gemene Zaken, telefoon 26251, toestel 324. Op zaterdag 19 maart 1988 geeft de Koninklijke Oratoriumvereniging "Tot oefening en uitspanning" een uitvoering van de Johannes Passion van J.S. Bach in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. De medewerkenden zijn: Hanneke Kaasschieter, sopraan Rachel Ann Morgan, alt, Chris van Woerkom, tenor, Marten Smeding, tenor-aria's, Alexander Off en berg, bas, Joep Broche ter, bas-aria's, Tijn van Eijk, orgel, Nellie Duin, Viola da Gamba. Het West vlaams Orkest verzorgt de begeleiding en de algehele leiding is in handen van dirigent Jo Ivens. Dankzij het Bomme van de Broeckefonds kunnen degenen die daar voor in aanmerking komen kaarten krijgen tegen een zeer gereduceerde prijs, f0,10. De kaartverkoop is op maandag 14 maart 1988 tussen 9.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 16.00 uur aan de receptie, Simpelhuisstraut 1. Burgemeester en wethouders van Middelburg; maken bekend dat zij - onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen - een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet heb ben verleend aan De Visser Middelburg bv. Postbus 5038 te 4380 KA Vlissingen voor een groothandel in groente en fruit op het perceel Braakmanstraat 11 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie S3, nummer 2176 ged. De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen ingaande he den tot 9 april 1988 ter inzage: -elke werkdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, Lan ge Noordstraat 1 te Middelburg en -elke donderdagavond van 18.00 tot 21.00 uur eveneens op ge noemde afdeling. Inzage op die avond moet van tevoren telefo nisch worden verzocht (telefoon 01180 - 26251, toestel 413). Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een monde linge toelichting kan worden verkregen. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne staat tot 9 april 1988 beroep bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State voor: a. de aanvragers; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c van de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijker wijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 en 22, tweede lid, of 28, eerste lid onder c, van de Wet algemene bepa lingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet in tweevoud worden gericht aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschil len van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat bij besluit van de raad van die gemeente d.d. 18 januari 1 988 is vastgesteld de Verordening, regelende de taak, samenstelling en werkwijze van de Bestuurscommissie Ontwik kelingssamenwerking. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij brief van 22 februari 1988 de ontvangst bericht van de onder havige verordening. De Verordening, regelende de taak, samenstelling en werkwijze van de Bestuurscommissie Ontwikkelingssamenwerking ligt met ingang van heden gedurende drie maanden voor een ieder ter in zage ter gemeentesecretarie. Lange Noordstraat 1 te Middelburg. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Hofplein - Lange Delft teneinde de verandering van de panden Koorkerkhof 2 en Korte Giststraat 6 tot kantoor ruimte mogelijk te maken. Het bouwplan en het schetsplan van de voorgenomen herziening van het bestemmingsplan liggen met ingang van vrijdag 11 maart 1 988 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dat voornemen, zijn bezwaren schriftelijk aan ons kenbaar maken. Burgemeester en wethouders hebben besloten: de aan de noordwestelijke zijde van de Penninghoeksingel, ter hoogte van het pand nr. 53, gelegen parkeerplaats voor vergun ninghouders (artsenparkeerplaats) te verplaatsen naar de St. An- theunisstraat, tegenover het pand St. Antheunisstraat 9. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet wor den gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledige verkeers- besluit ligt bij het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. De Concert- en Gehoorzaal

de Faam | 1988 | | pagina 5