UW Meepraten over het milieubeleid Economische gids Huldiging sportlieden Vergunningen vereenvoudigd Herkeuring Bestemmingsplan Commissies vergaderen Bijstand voor be grafenis en crematie Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Veel vraag naar VAM-vaten Sociale Dienst Economische voor Tafeltje Dekje Luchtvervuiling Bodemvervuiling Watervervuiling DE FAAM i. Woensdag 2 maart 1988 tor het oog van de Lange Jan De gemeente subsidieert in de aan koop van VAM-compostvaten. Deze kosten f 120,—, de gemeente betaalt hiervan f 50,— zodat voor u slechts een prijs van f 70, overblijft. U heeft op deze pagina al uitgebreid over deze aktie van de gemeente kunnen lezen. De informatie-avond die werd ge houden over deze vaten op 23 fe bruari werd zeer druk bezocht. Zo als één van de aanwezigen opmerk te: de stampvolle trouwzaal van hel stadhuis had wel wat weg van een VAM-vat, zo vol en warm. Van de ongeveer 150 aanwezigen gingen er ruim honderd over tot de aanschaf van een compostvat. Na een inlei ding door wethouder Schoenma kers vertelde een vertegenwoordi ger van de VAM aan de hand van dia's hoe de VAM gekomen is tot de uiteindelijke vormgeving van het vat en hoe het gebruikt kan worden. Er zijn nog VAM-vaten beschik baar. U kunt hiervoor terecht bij de kas van de dienst Gemeentewer ken. Vlissingsestraat 21. Per gezin kan slechts één vat worden ge kocht. Op een aantal plaatsen, zo als in de hal bij Bureau Voorlich ting in de Stadhuisstraat 2 en bij Gemeentewerken, Vlissingsestraat 21, is een VAM-vat geplaatst ter bezichtiging. 1 "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 7 maart 1988 tot en met 12 maart 1988. maandag boerenkool met worst dinsdag gehakt, witlof, aardappelen woensdag jachtschotel, rode kool, puree donderdag karbonade, spinazie, aardappelen vrijdag kippepoot, sperziebonen, aard appelen zaterdag rundvlees, spruiten, aardappelen Over bodem, water en lucht In een kleine serie artikelen willen we u de hoofdlijnen presenteren van het ontwerp-rapport "Milieu-Uitvoerings-Programma 1989-1992", kortweg MUP genoemd. Deze serie is onder meer bedoeld als voorberei ding op een informatie-avond over het MUP op dinsdag 22 maart 1988, om 19.30 uur in het stadhuis. Ons milieu is een onderwerp, waar steeds meer mensen belangstelling voor hebben en waar ze zich zorgen over maken. Het gemeentebestuur van Middelburg roept daarom alle belang stellenden, milieu- en natuurbeschermingsorganisaties en bedrijven op om op deze avond mee te praten en -denken over het milieubeleid van de gemeente in de komende vier jaren. Het ontwerprapport ligt ter inzage bij Bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2 en bij de Zeeuwse Bibliotheek. Een samenvatting van dit rapport is verwerkt tot een brochure "MUP in kort bestek", die op de zelfde plaatsen verkrijgbaar is. Vorige week vertelden we hoe het MUP tot stand is gekomen en welke onderwerpen erin worden behandeld. Op enkele van deze onderwerpen "bodem, water en lucht" gaan we deze week wat dieper in. Grootste boosdoener in Middel burg is het wegverkeer. Lood, benzeen, stikstofoxyde en koolwa terstoffen zijn enkele van de scha delijke stoffen, die voor een groot deel via de uitlaat van auto's de lucht verontreinigen. Als mogelijke maatregelen hierte gen worden in het MUP genoemd: De situatie onderzoeken via Licht metingen en karteririgen; Verbete ring van routes voor wandel- en fietsverkeer; Streven naar een zo snel mogelijk realiseren van een derde kanaalkruising; Een verbod op het onnodig stationair laten draaien van (aulo-)motoren; Het eigen gemeentelijk wagenpark voorzien van katalysatoren, as- bestvrije rem voeringen en frictie- materiaal. Ook het stoken van kachels met hout en kolen, open haarden en vooral de allesbranders vormt een bron van luchtverontreiniging. Als afvalhout, met lijm en verf, huis vuil en zelfs plastics worden ver stookt geeft dit overmatige roet- vorming en er worden lood, arse nicum en dioxines uitgestoten. Luchtverontreiniging, roet vor ming en rookhinder ontstaan ook door te lage rookgastemperatuur en onvolledige verbranding. Voor al op winteravonden met weinig of geen wind neemt de luchtveront reiniging in hele woonwijken hier door toe. Als maatregel hiertegen wordt in het rapport in de eerste plaats een goede voorlichting genoemd. Ge dacht wordt ook aan een verbod op het stoken van niet schoon af valhout, afvalstoffen en plastics. Stookhout moet goed schoon en droog zijn en zo worden ver stookt, dat er nagenoeg geen rook ontstaat. Als derde probleempunt wat be treft luchtverontreiniging noemen we de bestrijdingsmiddelen. Bestrijdingsmiddelen zijn per de- fenitie schadelijk voor levende or ganismen zowel bij de produktie als bij gebruik. Voor de bestrij ding van ongedierte en onkruid gebruikte de gemeente Middelburg in 1986 478 kilo chemische bestrij dingsmiddelen. Bijna een derde van alle bestrijdingsmiddelen wordt verspoten of gestrooid in de huishoudens, de Middelburgse ge zinnen kochten in 1986 ongeveer 14.000 spuitbussen. In de land bouw worden bestrijdingsmidde len op grote schaal toegepast. Met name de sproeimethode vanuit vliegtuigen is uit milieu-hygiënisch oogpunt bedenkelijk. Als mogelijke maatregelen worden genoemd: Milieu-educatie en voorlichting en binnen de gemeen te een onderzoek naar alternatieve methoden voor de bestrijding van onkruid en ongedierte. In Middelburg zijn diverse inven tarisatiestudies verricht naar het bodemgebruik en naar het voor komen van gevallen van bodem verontreiniging. Op een bodem- kaart bij het rapport staat aange geven waar bodemonderzoek en - Maandag 7 inaart zal de heer K. Scherphuis, directeur van drukke rij en uitgeverij den Boer het eerste exemplaar van de economische gids voor Middelburg overhandi gen aan burgemeester mr. C.G.J. Rutten. Dat zal gebeuren tijdens één van de periodieke bijeenkomsten, waarop de gemeentelijke overheid het bedrijfsleven ontmoet en waar met elkaar van gedachten wordt gewisseld over belangrijke plaatse lijke economische zaken. Deze bij eenkomst wordt vanaf 16.00 uur gehouden in het hotel Arneville, aan de Buitenruststraat. Elke on dernemer is op deze bijeenkomst van harte welkom. De gids, die op die middag zal worden aangeboden, is omstaan uit een gezamenlijk initiatief van drukkerij en uitgeverij den Boer en de gemeente Middelburg. De inhoud geeft een compleet beeld van de kwaliteiten die Middelburg aan het bedrijfsleven te bieden heeft. Behalve aan het onderne mersklimaat worden aandacht ge schonken aan zaken als wonen, onderwijs, winkelen en aan het speciale karakter van de stad Mid delburg. De gids is een belangrijke wegwij zer voor die ondernemer, die zich in Middelburg wil vestigen, en is vanaf dinsdag 8 maart gratis ver krijgbaar bij het bureau Voorlich ting van de gemeente, Stad huisstraat 2. Op de bijeenkomst zal tevens de campagne worden gestart voor de in het eerste weekend van septem ber te houden stadhoudersfeesten. Deze feesten, waarop culinair Middelburg zich presenteert, wer den vorig jaar voor het eerst gé- houden en waren al meteen een groot succes. Voor 1988 is aan de stadhoudersfeesten een grote lote rij verbonden. Aan burgemeester Rutten zal op de ondernemersbij eenkomst worden gevraagd het eerste lot te willen kopen. sanering heeft plaatsgehad of wen selijk is. In het algemeen wordt gestreefd naar bescherming tegen verontreiniging, verzilting en ver zakking. Belangrijke oorzaken van bodem verontreiniging in Middelburg zijn gebruik van mest en bestrij dingsmiddelen en de opslag van stoffen zoals restanten of lege ver pakkingen van bestrij dingsmiddelen. De voorgestelde maatregelen lig gen vooral op het gebied van on derzoek naar bodem- en water kwaliteit en periodieke kontrole. Ook naar alternatieven voor che mische bestrijdingsmiddelen moet worden gezocht. Belangrijk is ook voorlichting en edukatie aan zoge naamde doelgroepen. De gemeente Middelburg heeft twee taken die met water te maken hebben: Het onderhoud van de waterpartijen, hetgeen vooral neer komt op het op diepte houden en verwijderen van (overvloedige) be groeiing, en de verantwoordelijk heid voor het rioleringsstelsel. Op ongeveer 80 plaatsea zijn wonin gen nog niet op een riool aangeslo- ten. Er wordt naar gestreefd ook deze op de riolering aan te sluiten. Voorts zullen het riolerings systeem in de binnenstad en de oudere wijken op lekken moeten worden gecontroleerd. Ook hiervoor geldt dat stelselma tig onderzoek en controle van de waterkwaliteit belangrijke instru menten zijn om waterverontreini ging te signaleren c.q. te voorko men. Voorts worden maatregelen voorgesteld als: het opzetten van een rioolbeheersplan en een karte ring, stringente uitvoering geven aan de lozingsverordening en voorlichting. Tot zover een greep uit de tekst van het Milieu-Uitvoerings Pro gramma 1989-1992. Volgende week gaan we in op geluidhinder en afvalstoffen. Het komplete rapport, of een samenvatting hier van, is zoals gezegd verkrijgbaar bij Bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2. Houdt u ook de informatie-avond op 22 maart om 19.30 uur in het stadhuis in de gaten? Op 10 maart worden in de Burgerzaal van het stadhuis de sportlieden gehuldigd, die in het afgelopen jaar (1987) indi vidueel of in teamverband een kampioenschap hebben behaald. Tijdens de bijeenkomst voor sport kampioenen zal wethou der M. Vinke het college van burgemeester en wethouders vertegenwoordigen. Hij reikt ereprijzen uit aan die vereni gingen, die in 1987 kampioe nen hebben geleverd. Tevens zat hij de sportman, de sport vrouw of het sport team van het jaar 1987 bekendmaken. Of de door de Japanse zusterstad Nagasaki geschon ken Samoerai-helm zal worden uitgereikt is nog de vraag. Deze helm is bestemd voor die vere niging, die in hel afgelopen jaar een in het oog lopend eve nement heeft georganiseerd. De huldigingsbijeenkomst wordt opgeluisterd door een demonstratie van een niet- alledaagse sport, te weten het schermen. 'Wordt de Samoerai-helm dit jaar uitgereikt? Op 10 februari heeft minister Nij- pels van Milieubeheer in Den Haag vier nieuwe Algemene Maat regelen van Bestuur (AMvB's) van de Hinderwet nader toegelicht. Dit gebeurde in aanwezigheid van ver tegenwoordigers van de betrokken branches en de Haagse wethouder van Milieubeleid, mr. R. Vlaanderen. Op 1 januari 1988 zijn op grond van artikel 2a van de Hinderwet AMvB's in werking getreden voor brood- en banketbakkerijen, sla gerijen, woon- en kantoorgebou wen en voor de opslag van pro paan. Deze AMvB's geven lande lijk geldende standaardvoorschrif ten die gevaar, schade en hinder moeten voorkomen. Tegelijk met het van kracht worden van de AMvB's vervalt voor ongeveer 100.000 inrichtingen de verplich ting van een hinderwetvergunning. Wel moeten zij voldoen aan de .standaardvoorschriften. Dit bete kent dat ondernemers voortaan kunnen volstaan met een eenvou dige melding van hun voornemen om een bedrijf te beginnen of werkzaamheden te wijzigen. De AMvB's met standaardvoor schriften zijn een uitwerking van de conclusies uit het programma Deregulering Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (DROM) van het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. De nu in werking getreden AMvB's zijn de eerste vier uit een serie van 26. In de loop van 1988 zullen AMvB's van kracht worden voor LPG- tankstations, opslag van klein vuurwerk, propaan in de bouw, riool- en poldergemalen, gasdrukregel- en meetstations en mestbassins. Wanneer in 1990 alle AMvB's in werking zijn getreden gelden er standaardvoorschriften voor circa 300.000 inrichtingen. Naar schatting blijven dan nog 100.000 inrichtingen vergunning- plichtig. Voor deze bedrijven verandert er niets. Zij moeten een hinderwet vergunning hebben en dienen te voldoen aan de voorschriften van die vergunning. Door de 26 AMvB's wordt de ver gunningprocedure sterk vereen voudigd zonder dat het niveau van bescherming van de milieukwali teit wordt verlaagd. Gemeenten die met de vergunningverlening zijn belast, krijgen daardoor meer ruimte voor allerlei andere mi lieutaken. Ook voor bedrijven hebben de AMvB's belangrijke voordelen. Nieuwe bedrijven of bestaande be drijven met uitbreidingsplannen hebben nu vooraf duidelijkheid over de eisen waaraan ze moeten voldoen. Bij de individuele ver gunning was dit niet altijd het ge val en waren verrassingen achteraf niet uitgesloten. Een AMvB geeft zekerheid vooraf. Een tweede voordeel is dat geen leges behoe ven te worden betaald, zoals dat voor een vergunning wel het geval is. Vandaag (woensdag) vergadert in de raadzaal van het stadhuis de adviesraad Welzijnsaccommoda- ties. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Volgende week dinsdag (8 maart) vergadert de commissie Openbare Orde en Veiligheid in de b. en w.- kamer van het stadhuis om 16.00 uur. Ook de bestuurscommissie Wel- zijnsaccommodaties vergadert op 8 maart. Plaats: Stadhuisstraat 2, vergaderkamer 2, aanvang 19.30 uur. Al deze vergaderingen zijn openbaar. De agenda's en andere stukken liggen ter inzage bij bureau Voor lichting en de commissiesecretaris. Voor het gebruik maken van het spreekrecht kunt u contact opne men met de commissiesecretaris, telefoon 26251. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter alge mene kennis dat: voor de herkeuring van gewichten voor Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens zitting zal worden gehouden in het wijkcentrum Zuiderbaken te Middelburg, Rentmeesterlaan 245 op: woensdag 9 maart 1988 van 09.30 tot 16.30 uur; donderdag 10 maart 1988 van 09.00 tot 16.30 uur; vrijdag 11 maart 1988 van 09.00 tot 12.30 uur. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebacht dat: 1aan de herijkplichtigen door de Dienst van het IJkwezen zo veel als mogelijk oproepingen zullen worden toegezonden, vermeldende plaats en tijdstip van de herkeuring. Er wordt echter nadrukkelijk op gewezen, dat voor degenen die geen oproep ontvangen, niettemin de verplichting tot herkeuring blijft bestaan; 2. alleen gewichten ter herkeuring behoeven te worden aange boden en dat maten en meetwerktuigen, mits voorzien van het jaartalmerk 81 of later, daarvan zijn vrijgesteld (maten en meetwerktuigen met een jaartalmerk 80 of voorafgaand dienen nog eenmaal ter herkeuring te worden aangeboden); 3. voor gewichten een herijkperiode van 4 jaar geldt, zodat in Middelburg, na de eerdergenoemde zittingen, eerst onge veer 4 jaar later een volgende herijkzitting zal worden ge houden; 4. voor degenen die thans van de herijkzittingen geen gebruik maken, gelegenheid tot herkeuring bestaat aan het IJkkan- toor te Schiedam, Strickledeweg 127, elke maandag van 08.00 tot 1 2.00 uur en van 1 3.00 tot 1 6.00 uur. Betrokke nen wordt aangeraden niet tot de volgende zitting voor hun gemeente te wachten, omdat dan de thans op de gewich ten voorkomende ijkmerken zullen zijn vervallen (het jaartal merk 84 is geldig tot eind 1988); 5. voor de herkeuring en het justeren van gewichten een keur loon c.q. justeerloon verschuldigd is, dat bij het weer in ont vangst nemen van de voorwerpen moet worden voldaan. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 22 februari 1988 een voorberei- dingsbesluit, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening, heeft vastgesteld voor: a. het perceel Schoutstraat 41, zoals aangegeven op tekening S 181-23 d.d. 10 februari 1983; b. het gebied tussen de spoorlijn en de Oude Vlissingseweg, zoals aangegeven op tekening no. S 238-5 d.d. mei 1984; c. de percelen aan de Korte Giststraat, zoals aangegeven op tekening no. S 240-20 d.d. 3 februari 1988; d. het gebied Vogelstraat en omgeving, zoals aangegeven op tekening no. S 181-23 d.d. 10 februari 1988. De besluiten treden in werking op 2 maart 1988 en liggen met bijbehorende tekeningen voor een ieder ter inzage ter 'gemeente secretarie. Bijstand ten behoeve van begrafe niskosten kan slechts in bijzondere situaties worden verstrekt. De be langrijkste voorwaarde is, dat men tot de datum van het overlijden een uitkering voor levensonder houd moet hebben ontvangen in het kader van de Algemene Bijstandswet. Bijstand voor de noodzakelijke kosten van lijkbe zorging heeft een complementair karakter. Dit houdt in dat eerst al le daarvoor beschikbare middelen moeten worden aangewend. Eventuele beschikbare middelen zijn: a de nalatenschap, waarin begre pen het eventueel van de over ledene vrijgelaten bescheiden vermogen b begrafenis-, levens- en onge vallenverzekeringsuitkeringen c overlijdensuitkeringen en slo- tuitkcringen d lidmaatschap van een speciale vereniging, bijvoorbeeld cre matievereniging e een in een depositofonds gestort bedrag met als bestem ming de betaling van de kosten van lijkbezorging van de over ledene. Nadat een bijstandsgerechtigde is overleden kan degene die de be grafenis laat verzorgen een aan vraag om bijstand indienen. Is er niemand die de begrafenis verzorgt, dan geeft de direkteur van de G.S.D. opdracht om de be grafenis te verzorgen. In dergelijke gevallen wordt -indien er onvol doende middelen zijn- de bijstand ambtshalve toegekend. Indien de overledene op het tijdstip van overlijden geen uitke ring ontving voor de algemene noodzakelijke kosten van het bestaan, komen tekorten in de kosten van lijkbezorging geheel ten laste van de nagelaten betrek kingen. Als een nagelaten betrekking over onvoldoende middelen beschikt om zijn evenredig aandeel in deze kosten te voldoen, dan kan hij bij de gemeente waar hij verblijft een aanvraag indienen om bijstand. Deze kosten zijn dan bijzondere bestaanskosten waarin men jaar lijks een vastgesteld bedrag zelf moet betalen. Mocht een overledene geen beroep kunnen doen op bijstand en zijn er ook geen nagelaten betrekkingen, dan is de Wet op de Lijkbezorging van toepassing. In deze situatie verzorgt de secretarie-afdeling Al gemene Zaken van de gemeente de begrafenis en komen de kosten voor de gemeente, voorzover deze niet op een nalatenschap kunnen worden verhaald.

de Faam | 1988 | | pagina 5