Herrijkingsnota regionaal beleid stopt Zeeland onder Randstad Splinternieuw Esso station aan Vlissingse Rooseveltlaan Twee crossfietsen voor winnaars kleurwedstrijd Opleidingskeukens openen hun deuren Wave Hairstyling: twee kapsalons onder één dak Get together van de Zeeuwse reisbureau's BUS IN DE TAKEL OPENINGSATTRACTIE OPEN NIEUWE GARAGE Open dag voor procesindustrie WOUT SCHONIS VEERTIG JAAR ACHTER DE KEU Wedstrijd Vandalenbus KVK VERBAASD OVER STANDPUNT ECONOMISCHE ZAKEN VIJFDUIZEND LEER-/ARBEIDSPLAA TSEN VRIJ s jsm Paardetram Vrouwen DE FAAM - DE VLISSINGER Busonderneming toont bus met alles er op en er aan Woensdag 2 maart 1988 Een bus aan een takel. Dit spektakelstuk levert de Zeeuwse vervoersmaatschappij ZWN als openingsstunt van de open dag zaterdag 5 maart. Dat gebeurt om 10 uur en vanaf dat moment is er van alles te beleven, tot 16 uur. Centraal staat een aantal attracties in de nieuwe garage aan de Nieuwe Kle- verskerkseweg. Naast de ZWN zijn achttien organisaties pre sent om een en ander over hun doelstelling te vertellen. En ui teraard: beter op weg met de bus - niet die in de takel - is die dag de allesoverheersende slogan. De bezoeker wordt ook getrac- teerd op een groot aantal evene menten. Zo is er een stoom- treintje waar de jeugd gratis in kan meerijden over een traject van tachtig meter, de Walcherse historie wordt er belicht, moder ne bussnufjes worden getoond en er is een markt onder het the ma vervoer. Ook organisaties die zich bezighouden met verkeers veiligheid zijn met een stand aan wezig en de brandweer en de po litie geven demonstraties. Veilig Verkeer Nederland is in de splin ternieuwe garage aanwezig met een ogentest apparaat en oude- renorganisaties laten zien wat zij hun doelgroep kunnen bieden. Ook zijn er scholenprojecten over verkeer. centrale verkeersleiding laat zien hoe ze contact heeft met elke bus en hoe zij eventuele proble men oplost. "Intrigerend is het om te beleven hoe die organisa tie met politie, taxi en ambulance contacten heeft. Een staaltje technische vernieuwing ten dienste van de reiziger", meldt ZWN ons. En hetzelfde geldt voor de werking van de verkeers- installaties die Philips de monstreert. ZWN toont de bezoekers verder een brok historie aan de hand van foto's. Deze tentoonstelling onder de titel 'Van stoomtram tot snelbus' laat honderd jaar De nieuwe garage aan de Nieuwe Kleverskerkseweg. openbaar vervoer zien op Wal cheren. Ook is er een film over 'de stoomtram' in 1928 van de Rotterdamse Tramweg Maat schappij. Een overzicht van heel oude tot ultra moderne bussen zijn pronkstukken waar ZWN heel zuinig op is, maar met graagte toont aan de bezoekers van deze open dag. Centraal staat natuurlijk de ZWN. Deze busonderneming toont haar modernste en laatste snufjes. Ook de jeugd krijgt een portie techniek voorgeschoteld. Er zijn bijvoorbeeld speciale demonstra ties met een vandalenbus. De Wave styling na de verbouwing. De vaste commissie economische zaken van de Tweede Ka mer rekent Zeeland tot de Randstad. Althans in de 'Herrij kingsnota regionaal beleid'. En met die zienswijze is de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland het niet eens. Want - zo reageert de Kamer in Middelburg ver baasd - het Zeeuwse bedrijfsleven valt daardoor buiten de boot. De nu verbouwde regeling 'voor waarde scheppend beleid' is niet meer van toepassing op Zeeland. In het verleden - zo argumenteert de Kamer in haar brief aan 'Den Haag' - heeft dit beleid er toe bij gedragen dat er in Zeeland be hoorlijk (210 miljoen) is geïn vesteerd met betrekkelijk weinig subsidiemiddelen (van 1981 tot en met 1987 bijna 35 miljoen). "Hieruit blijkt dat het voorwaar- descheppend beleid een belang rijke hefboomfunctie vervult en dat deze rijksmiddelen hebben geleid tot een veelvoud van in vesteringen bij lagere overheden, havenschappen en het bedrijfsle ven", schrijft de Kamer van Koophandel. Ze voegt er aan toe dat er nooit zoveel geïnvesteerd zou zijn als er geen steun was geweest van de rijksoverheid. De nieuwe aanpak is gericht op structuurversterking, waarvoor een bedrag van veertig miljoen per jaar beschikbaar is. Bedrijven die van belang zijn voor de ver sterking van de productiestruc tuur komen in aanmerking voor financiële steun in de nieuwe re geling. De voorstellen in de Her rijkingsnota tonen aan - aldus de Kamer - dat alert gereageerd wordt op veranderen. Maar Zee land valt in de nieuwe regeling. En dat bevreemdt de Kamer. Er zijn géén argumenten om deze provincie buiten te sluiten, en ze ker niet tot het Westen van het land te rekenen. "De Zeeuwse economie sluit qua karakter en problematiek veel meer aan bij de provincies buiten de Randstad". De Kamer vgn Koophandel dringt er op aan dat de regeling nu ook voor Midden- en Noord-Zeeland van toepassing zal worden. Afgelopen zaterdag is een prijs vraag en een kleur'enwedstrijd begonnen op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland. De deelnemers kunnen het formulier van de prijsvraag en de kleur plaat inleveren op de open dag. De winnaars krijgen een volledig verzorgde reis naar of Neeltje Jans, Brugge of Rotterdam Zuidplein. De kleurwedstrijd staat open voor kinderen uit groep 1 tot 6 van het basisonderwijs. Een jury bepaalt aan het slot van de open dag wie de winnaar(s) is van de kleurwedstrijd. In de bussen op Walcheren en op de Bevelanden kunnen de kleurplaten en de wedstrijdformulieren worden af gehaald. Overigens rijden er die dag van 9.45 tot 16.15 uur speciale pen delbussen van en naar de nieuwe ZWN-garage (gratis) vanaf de Markt in Middelburg. Deze extra bussen sluiten aan op de lijn diensten vanuit Vlissingen en Goes. Een paar kanonschoten en veel wapperende vlaggen waren af gelopen vrijdag het teken dat een nieuw tankstation in gebruik werd genomen. Na twintig jaar heeft het Esso tankstation aan de president Rooseveltlaan niet alleen een andere naam gekre gen - Sporthal is veranderd in Baskenburg - ook het station zelf heeft plaats gemaakt voor een totaal nieuw gebouw. Natuurlijk ging dit met de nodige uitbreidin gen gepaard. Directeur Wegverkeer Esso Ne derland Van Melkebeke nam vrij dag het woord tijdens de officiële opening. Hij blikte terug naar het tankstation van twintig jaar gele den. "Het vroegere tankstation en het huidige zijn twee werel den van verschil. Het heeft wat lang geduurd eer het zo ver was, maar nu is het dan ook een grote verbetering", volgens de di recteur. Alle brandstoffen, een Esso- winkel met een assortiment dat varieert van motorolie tot ijstaar ten en een ultra moderne, com putergestuurde autowasauto maat met acht verschillende pro gramma's. Dat is alles wat het nieuwe Esso station zijn klanten te bieden heeft. Exploitant Anton Nederstigt vier de deze dag ook het 20-jarig jubi leum van zijn station. Dat deze leeftijd bereikt is, is volgens hem te wijten aan een trouwe en loyale samenwerking. Met het nieuwe station denkt hij de toe komst weer aan te kunnen. "Nu zijn we weer een gedege concur rent voor onze concurrenten", aldus Anton Nederstigt. Voor de Middelburgertjes Wilco Koster en Willem Goedbloed was het afgelopen zaterdag groot feest. Beiden wonnen een cross- fiets bij Slagerij Sipma aan de Jasmijnstraat in Middelburg die ter gelegenheid van de opening van de winkel enige tijd geleden een kleurwedstrijd had uitge schreven. Willem Goedbloed won de fiets in de leeftijdsklasse tot en met zeven jaar en in de groep daarboven, tot twaalf jaar, werd Wilco Koster winnaar. Fondue-avond - Homoseksuele mannen en vrouwen kunnen op een ongedwongen manier met elkaar in contact komen tijdens de fondue-avond van het COC regio Walcheren op zaterdag 5 maart. Na afloop is er gelegen heid tot swingen. De avond be gint om 20 uur. Bij het dansen, vanaf 22.30 uur, zijn ook niet- fonduers welkom. Liefhebbers moeten zich voor 2 maart opge ven via de telefoonnummers 01180-12280 of 01184-11641. Twee zaken tegelijkertijd runnen ging prima. Totdat zowel eige naar Frits den Heijer als be drijfsleider Harry Tanihatu be gonnen aan de kappersopleiding voor docenten. "Ik voelde me aangetrokken tot dit onderwijs. En wil er zeker verder mee gaan. Maar daarnaast ook nog twee kapsalons draaiend houden is net wat teveel van het goede", doet de eigenaar uit de doeken. Van daar dat nu beide salons in de Kanaalstraat onder één dak zijn gebracht. In de kapsalon Wave Hairstyling is er sinds de afgelopen week het een en ander veranderd nu ook Frits Hairlines onder het dak is opgenomen. Het personeel is enorm uitgebreid, er zijn meer plaatsen voor klanten gecreëerd en het interieur is vernieuwd. Maar de ruimte van de zaak is het zelfde gebleven. Voor de be drijfsleider en de eigenaar is het nog wel even wennen. "Eerst zaten we ieder in een andere zaak, nu beconcurreren we el kaar in één pand. Maar dat bevalt ons wel". Frits Den Heijer is nu een kleine twee jaar bezig met de docen tenopleiding aan de kappers- school in Eindhoven. Hij heeft daar nog een paar jaar voor de boeg voordat hij het hoogste ni veau heeft bereikt. "Daarna wacht ik mijn kans af. Zodra ik het onderwijs in kan, doe ik dat. Het trekt de eigenaar namelijk niet aan om tot zijn 65-ste jaar in de zaak te zitten. "Dan heb je het vertrouwen van de jeugd niet meer. Eer het zover is moet ik zorgen dat ik weg ben". Wereldgebedsdag - Ter ere van de wereldgebedsdag is er op vrijdag 4 maart een dienst in de katholieke kerk in Bachten Stee- ne te Middelburg. Het thema van dit jaar is "Open Deuren". Het koor "Cantate Domino" en orga nist M. van Winkelhof luisteren de dienst op. De aanvang is om 20 uur. De liturgieën zijn 's avonds aan de kerk verkrijgbaar. Schots en Zeeuws In een Vlissingse disco ontmoet ten ze elkaar zo'n drie jaar gele den en afgelopen maandag ston den ze in Middelburg voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Yvonne de Rijk en David Mc.Nelly. En hun herkomst sta ken ze allerminst onder stoelen of banken. In een Schotse kilt verraadde hij zijn nationaliteit en zij? Inderdaad. In Zeeuwse kle derdracht sprak zij met verliefde ogen het ja-woord. Hun zoontjes flaneerden als bruidsjonkers eveneens in de klederdracht van beider land van herkomst. "Ik dacht eerst dat hij een Rus was". Ze sprak goed Engels. Maar dat Schots... "We hebben gebarentaal gemaakt om er uit wijs te worden". Maar nu spreekt Yvonne vloeiend Schots. Als ze met elkaar praten, kan een buitenstaander het wel schud den, hoe goed zijn of haar Engels ook is. David werkte in Vlissingen voor een Schots bedrijf. Uitgezonden dus. Hij moest vervolgens naar Egypte. De Schot had het echter zo te pakken dat hij zijn Zeeuwse liefde voor geen geld ter wereld meer alleen wilde laten. "Mijn fa milie komt nu ook zo af en toe naar Zeeland om van deze prach tige provincie te genieten". De beide winnaars Wilco Kosterflinksen Willem Goedbloed met hun crossfiets naast Willems zusje Neeltje, slager Sipma en verkoopster Linda Dronkers. Ook reisbureau's gaan wel eens op reis. De Vereniging van Zeeuwse Reisbureau's doet dat in het weekend van 4, 5 en 6 maart. Onder het motto "Get Together" schepen vertegen woordigers van de in Nederland gevestigde internationale reiswe reld zich in aan boord van de Olau Line voor een kort maar krachtig werkweekend. De noeste arbeid onder leiding van de voorzitters van de club, Ollie Berrevoets en Peter Borg- hart, wordt afgewisseld met een ontspannend toeristisch pro gramma in het Engelse Canterbu ry. De vereniging, die uit concur rerende reisbureau's bestaat, werd zes jaar geleden opgericht. Doel is om de consument duide lijk te maken dat een reis het bes te behandeld wordt bij een ANVR reisbureau. Daartoe orga niseerden zij gezamenlijk exclu sieve reizen en werd de kwaliteit van het produkt nauwlettend in de gaten gehouden door een fo rum van medewerkers. De ken nis van de baliemedewerkers werd op een hoog peil gebracht en gehouden. In verband met de vijfde Get-together zijn op zater dag 5 maart alle Zeeuwse reisbu reau's gesloten. Het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen te Middelburg houdt samen met de Gewestelij ke Arbeidsbureaus Walcheren en Goes op zaterdag 12 maart een open dag. De vakopleiding pro cesindustrie staat die dag cen traal. De open dag vindt plaats in het Centrum voor vakopleiding aan de Kleverskerkseweg 17 in Middelburg. Medewerkers van het arbeidsbu reau, het centrum vakopleiding, het leerlingwezen en de streek school verschaffen de bezoekers die dag informatie over werken in de procesindustrie. Ook de mogelijkheden om er werk te krij gen wordt onder de loep geno men. Verder kunnen de geïnte resseerden ook te weten komen hoe het zit als ze willen studeren en werken. Met video wordt een en ander overigens aanschouwe lijk gemaakt en er zijn voldoende folders om alles thuis nog eens over te lezen. De opleidingskeukens van de bouw-, weg- en waterbouw in heel Nederland zijn vrijdag 4 en zaterdag 5 maart geopend voor iedereen die daar belangstelling voor heeft. De organisatoren van deze open dagen zijn de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf en de Stichting Beroepsopleidingen Weg- en Waterbouw. De bouwnijverheid heeft in het komend cursusjaar vijfduizend leerarbeidsplaatsen voor zowel jongens als meisjes. Werk aan de winkel dus, maar dan wel met een goede vakopleiding. Wat zo'n vakopleiding precies in houdt demonstreren de leerlin gen in de werkplaatsen van hun school. Verder is er meer infor matie over doorleren, arbeidsom standigheden en gezondheid en de theorie die bij de vakopleiding hoort. Ook volwassenen die al in de bouw werken kunnen zich la ten informeren. Wie nu bij een samenwerkingsverband in dienst treedt is na het doorlopen van de introductieperiode verzekerd van twee jaar werk, loon en oplei ding. Als het eerste vakdiploma is behaald bestaat de mogelijk heid om verder te leren. De open dagen voor de bouw worden in Zeeland gehouden in de BOZ leerlingwerkplaatsen, In dustriestraat 17 te Goes, tele- foon 01100 - 32484 en Mr. F.J. Haarmanweg 31 in Terneuzen, telefoon 01150 - 30164. Voor de weg- en waterbouw liefheb bers is er plaats bij SPG Zeeuws- Vlaanderen, Industrieweg 24 in Terneuzen, telefoon 01150 - 13876. Een staaltje van bouwnijverheid in de praktijk. 'Pappa kom naar buiten' Als zoon van een kroegbaas stond Wout Schonis al naast het biljart, toen hij er nog nauwelijks overheen kon kijken. Dit jaar is het veertig jaar geleden dat hij lid werd van de biljartvereni ging Cambrinus. Daarmee is hij samen met Willem Gehrman het langst lid van deze vereniging, die vorige week haar gou den jubileum vierde. Iedere vrijdagavond, zomer en winter, is de 67-jarige Schonis te vinden aan het biljart van café Alassio aan de Zusterstraat in Middelburg, het stamlokaal van Cambrinus. Maar ook in de week, als de eigenaar weg moet steekt hij graag de helpende hand uit achter de tapkast. "Ik ben immers een kind uit de hore ca", vertelt de jubilaris. "Mijn vader had een café aan de Bree tot in de crisisjaren. Daarna is hij in de bouw gegaan. In die tijd heb ik mij voorgenomen nooit zelf een café te beginnen. De cri sisjaren waren verschrikkelijk, veel mannen waren werkeloos en het kleine beetje dat ze had den, verzopen ze in de kroeg. Vaak stonden de vrouwen met hun kinderen voor het café te roepen: 'Pappa kom naar buiten' en toen wist ik dat ik later nooit een eigen café wilde", zegt Wout Schonis. Op dertienjarige leeftijd ging de jonge Wout bij een groentehan delaar werken voor f 2,50 in de week. Een paar jaar later trok hij naar de Schelde, waar het 'jeugdloon' toen zeven cent per uur bedroeg. Na zijn diensttijd bij de Marine werkte hij tot zijn pen sionering als ijzervlechter in de bouw. "Biljarten hoort bij mijn leven", zegt Schonis. "Mijn vader deed het altijd al, en mijn zoon is nu ook al lid van Cambrinus. De ver eniging werd opgericht in februa ri 1938 door André Caljouw, in het café van Cor den Exter, op de hoek van de Gra venstraat/Zusterstraat. Pas vijf jaar geleden ongeveer, zijn we naar Alassio verhuisd. Bij het 45-jarig bestaan hebben we alle leden van de club met de paarde- tram opgehaald en zó naar het clublokaal gebracht. Momenteel zijn er 18 actieve leden en 22 do nateurs. Ik hoor wel bij de oudsten, maar gelukkig hebben we er nu ook wat jongeren van achter in de twintig bij gekre gen", vertelt de actieve ve teraan. Bij Cambrinus wordt elk jaar een onderlinge competitie gespeeld. Daarnaast klikken de keuen op het Kersttoernooi, waar de da- Hl Schonis over wit. mes ook aan mee moge*n doen, en op de Donateursavond. Aan het speciale Nederlaagtoernooi, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan namen zestien Vereni gingen deel. "Het café heeft wel zijn eigen bil jartclub", aldus Schonis. "Maar we spelen ook tegen de oudere leden van Jong Ambon en de be jaarden uit de Molstraat of be jaardentehuizen. Als de vrouwen erbij zijn spelen we 'op de brug', dat wil zeggen met een klein bil jart, een soort bak, waarbij je met één stoot de bal in een gat moet zien te krijgen om daar punten mee te behalen". Op de vraag wat zijn vrouw er van vindt, dat hij al jaren lang elke vrijdag van huis gaat, zegt hij la chend". Daar moet ze maar mee leven. Bovendien ga ik al biljarten van vóór mijn trouwen, dus dat is ze al zolang gewoon. Vrijdag is mijn vasté uitgaansavond en dat blijft zo".

de Faam | 1988 | | pagina 17