informatiepagina van de gemeente vlissingen 11 Q II Wat moet ik met grof vuil? Uit de kou.... Aanmelding voor 'Hein Roethof-prijs' Idee voor overkapping St. Jacobstraat Nieuwe melodieën carillon stadhuis Welzijnssubsidies 1989 nu aanvragen! Uit, ook in het Vestzaktheater Werken aan riolering Edisonweg en omgeving Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! I Herkeuring van gewichten Informatie-avond over verbouwing uitbreiding ziekenhuis Jeugd- en jongerenwerk ....door energie besparen Nederland komt er warmpjes bij te zitten! q> se? Misverstanden Nog vragen? Tijdelijke maatregelen Nog mogelijk tot 15 april 4 jaar booRSKf:fc>L Commissies vergaderen Culturele Raad Even bijpraten met wethouder De Keijzer Welke hulpverlening? Langdurig werklozen Jeugdwerkgarantieplan Woensdag 2 maart 1988 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000 toestel 333. 335 en 337 Bovenstaande vraag krijgt de gemeentelijke reinigingsdienst nogal eens te horen. Als tegen vraag wordt dan vaak eerst gesteld 'Om welk grof vuil gaat het'. Daarvan hangt namelijk ook de wijze van ophalen af. Het 'gewone' huisvuil geeft u ui teraard op de gebruikelijke dag in plastic vuilniszakken mee. Din gen die daar niet in kunnen, zoals houtafval, snoeihout, vloerbedek king en dergelijke mag u ook bij de vuilnis zetten. Echter dergelijk afval moet goed gebundeld zijn. Deze bundels mogen niet zwaar der wegen dan 25 kilo. Ze mogen ook niet groter zijn dan 60 x 60 x 120 centimeter. Vloerbedekking bijvoorbeeld is vrij eenvoudig zo klein te krijgen, door het bijvoor beeld in stukken te snijden. Afval hout kan in stukjes worden ge zaagd of geknipt. Anders wordt het bij grof vuil. Omvangrijke dingen als oude Volgende week woensdag, 9 maart komt de adviescommis sie voor het jeugd- en jonge renwerk bijeen. Plaats: het stadhuis. Aanvangstijdstip: 19.30 uur. Een van de belangrijkste punten op de agenda is de herziening van het reglement voor subsidië ring van activiteiten voor kinderen tijdens vakanties. Meer inlichtingen over dit onder werp (en andere op het terrein van de commissie) kunt u krijgen bij de ambtelijk secretaris van de commissie) in het stadhuis. Zijn telefoonnummer is 87336. koelkasten, wasmachines, (brom)fietsen, bedspiralen en der gelijke kunt u niet op de wekelijk se ophaaldag voor huisvuil 'langs de weg' zetten. U kunt daarvoor de reinigingsdienst bellen (tel: 62291). Binnen acht dagen wordt het grof vuil dan gratis bij u opge haald. De reinigingsdienst kan u vertellen op welke dag dat is. Het kan echter zijn dat u het huis- of grof vuil op andere da gen kwijt wil. Dat kan. De reini gingsdienst biedt daarvoor de volgende mogelijkheden: -tegen betaling van een bepaald bedrag (afhankelijk van de hoe veelheid) kunt u huis- en grof vuil laten afhalen; -voor grote hoeveelheden kunt u een afvalcontainer (van maximaal 1000 liter) huren bij de reinigings dienst; -voor erg grote hoeveelheden (zo als puin en sloopafval) kunt u containers huren bij particuliere bedrijven. Adressen en telefoon- Een groot deel van de Neder landse woningen is geïsoleerd. Ook de uwe? In dat geval hoeft u niet verder te lezen. De 'overigen' juist wel. Omdat ook voor hen woningisolatie aan trekkelijke kanten kan hebben. Op de tentoonstelling van het Nationaal Isolatie Programma (NIP) wordt op een rijtje gezet wat die voordelen zoal zijn. De ze expositie is tot en met vrij dag 11 maart te zien in de hal van het stadhuis. U kunt daar (op werkdagen) terecht van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. De tentoonstelling is breed opge zet. Zo worden er materialen en technieken getoond, die worden toegepast bij het naïsoieren van (spouw)muren, daken, vloeren, ramen en leidingen. Daarnaast wordt aan de hand van een aan tal praktijkvoorbeelden bij ver schillende woningtypen voorgere kend tot welke besparingen de getroffen maatregelen leiden. Voorts zal regelmatig de video band 'Het grote verschil in wo nen' worden getoond. Op een speelse manier wordt in die film aangegeven wat er zoal mogelijk is bij woningverbetering en aan isolatiemaatregelen. Voor wie zich er thuis nog eens rustig in wil verdiepen liggen er diverse fol ders gereed. De volgende bijvoorbeeld: "Daar moeten huurders het fijne van weten" en "Nederland komt er warmpjes bij te zitten". 'Xk'-vi'; Om u alvast 'warm' te maken voor isolatie (want er blijken nog steeds vele onterechte vooroor delen over te bestaan) hier alvast enkele pluspunten: de woning wint aan behaag lijkheid; de woning wint aan ruimte (Isolatie kan voorkomen dat sommige kamers in de winter, vanwege de kou, 'onbewoon baar' worden). minder stookkosten dus min der vaste lasten (Mensen in een geïsoleerde woning besparen tussen de 15- en 30% op de gasrekening). Kortom, als uw huis nog niet geïsoleerd is kan het best wel eens de moeite waard zijn om er verder over te gaan denken. En, als het om een huurwoning gaat, de eigenaar eens te be naderen Het carillon in de Stadhuisto ren laat sinds gisteren een 'an der geluid' horen. Stadsbeiaar- dier Henk G. van Putten heeft namelijk het automatische speelwerk geprogrammeerd met nieuwe melodieën. Zodoende klinkt overdag en in de avond-uren: op het hele uur de 'Saltarello' van P. Borono; om 'kwart over' een motief van een volkslied; op het 'Halve' uur het 'Ron deau' van Chr. Neefe; om 'kwart voor' een motief uit het volkslied 'Früh Morgens da die Sonne aufgeht'. nummers zijn verkrijgbaar bij de reinigingsdienst; -zelf storten is mogelijk op de stortplaats 'Midden-Zeeland' (bij Pechiney aan de Frankrijkweg). Tot 100 kilo kan daar gratis wor den gestort. Grotere hoeveelhe den kunt u er voor een gering be drag kwijt. Inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij de stortplaats (telefoon 01196 -12583). De stort plaats is open van maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 16.00 uur. Buiten deze tijden kunt u af val deponeren in containers die buiten het hek van de stortplaats staan. Misschien hebt u nog vragen over zaken als ophalen van be drijfsafval, chemisch afval en de glasbakken. Zeer waar schijnlijk worden die vragen beantwoord in de folder 'Rege ling ophalen huisvuil'. Deze kunt u halen bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis, (tel: 87335). De komende maanden worden in opdracht van de gemeente rioleringswerkzaamheden uit gevoerd in de omgeving van de Edisonweg. Daardoor zal onvermijdelijk enige overlast ontstaan voor de in die omge ving gevestigde bedrijven en scholen. Zij zijn hierover deze week schriftelijk op de hoogte gebracht. Het rioleringswerk is nodig omdat momenteel het rioolwater uit dit gebied gedeeltelijk ongezuiverd wordt geloosd in de 1e Binnenha ven. Na uitvoering van de werk zaamheden zal het rioolwater worden afgevoerd via een ge maal aan de Oostelijke Bermweg naar de rioolwaterzuiverings installatie bij Ritthem. In verband met de werkzaamhe den zullen tijdelijke (ver keersmaatregelen gelden. Glo baal luiden die voor de volgende wegen als volgt: Oost-Souburgseweg Werkzaamheden van 1 maart tot 15 april. Deze weg zal in gedeel ten worden afgesloten, maar de bedrijven zullen hier altijd bereik baar blijven. Er zal van 15 mei tot 1 juni bovendien worden gewerkt op de hoek met de Prins Hendrik- weg. Hiervoor zal het fietspad worden omgelegd. Oude Veerhavenweg (onder het wegdek en in de berm). Werkzaamheden van 15 april tot 1 mei. Dit vroegere deel van Rijksweg 58 zal enkele dagen ge heel voor verkeer moeten worden afgesloten. Het werken in de berm van deze weg (van 1 mei tot 1 juni) zal bovendien een omlei ding van het fietspad langs de Prins Hendrikweg noodzakelijk maken. Marconiweg en Hertzweg Werkzaamheden van 1 juni tot 15 juli. Het werk wordt hier in ge deelten uitgevoerd. Deze wegen Dit najaar zal voor de tweede keer de 'Hein Roethof-prijs' worden uitgereikt. Het gaat om een bedrag van f 10.000,—. Dat zal worden toegekend aan het project, dat in 1987 de bes te resultaten bereikte bij de preventie van veel voorkomen de criminaliteit. leder Nederlands project kan voor de prijs in aanmerking ko men. Het maakt daarbij niet uit of het werd opgezet door scholen, wijkcomité's, bedrijven of vereni gingen. Wel moet het project gaan over het voorkomen van vormen van criminaliteit, zoals vandalisme, fietsendiefstal, win keldiefstal en diefstal uit auto's. Degenen die een project willen la ten meedingen, moeten voor 15 april een verslag erover opsturen aan de Commissie Preventieprijs in Den Haag. Onder welke voor waarden dat dient te gebeuren kan men u vertellen bij de Stich ting Opbouwwerk Vlissingen (Badhuisstraat 104; tel. nr. 16655) of het bureau voorlichting in het stadhuis (tel. 87335). Ook bij de secretaris van de Commissie Pre ventieprijs kan men inlichtingen krijgen. Zijn telefoonnummer is: (070) 70.71.47. Het is weer tijd voor de herkeu ring van gewichten. De Dienst voor het IJkwezen komt daar voor volgende week naar Vlis singen. Op maandag 7 maart houden medewerkers van deze dienst zitting in 'Open Hof' (Alexander Gogelweg/Paau- wenburg). U kunt hen daar treffen van 10.00- tot 16.30 uur. Dinsdag zijn ze er ook, maar dan van 09.00- tot 16.00 uur. jaren) dienen nog eenmaal ter herkeuring te worden aangebo den. Overigens Wordt voor de herkeuring en het op gewicht brengen van het materiaal wel een vergoeding gevraagd! Overigens geldt voor gewichten een her-ijkperiode van 4 jaar. Daarom zal naar verwachting het IJkwezen pas over ongeveer 4 jaar weer naar Vlissingen komen. De Dienst voor het IJkwezen heeft de personen en bedrijven, die her-ijkplichtig zijn, schriftelijk van de herkeuring op de hoogte gesteld. Mocht die brief u onver hoopt niet bereikt hebben, dan sluit u dat niet uit van de verplich ting tot herkeuring. Overigens hoeven alleen gewich ten ter herkeuring te worden aan geboden. Maten en meetwerktui gen zijn er van vrijgesteld. Wel moeten ze dan voorzien zijn van het jaartalmerk '81' (of later). Ma ten en meetwerktuigen met het jaartalmerk '80' (of van eerdere Misschien bent u volgende week niet in de gelegenheid om naar 'Open Hof' te gaan voor de her keuring. Het alternatief is dan een rit naar het IJkkantoor in Schie dam (Strickledeweg 127). Daar kan men iedere maandag terecht van 08.00- tot 12.00 uur en van 13.30- tot 16.00 uur. Advies: wacht niet. totdat het IJkwezen weer naar Vlissingen komt. U loopt dan grote kans dat de nu op de gewichten voorkomende ijk- merken hun geldigheid verliezen. Het jaartalmerk '84' is namelijk geldig tot eind 1988. zullen echter telkens op de plaat sen waar gewerkt wordt, hele maal voor verkeer zijn afgesloten. Parkeerruimte is aan de Voltaweg beschikbaar. Het voorjaar moet nog (echt) beginnen. Toch wordt het, ook wat het welzijnswerk betreft, al weer tijd om wat verder in de toekomst te kijken. Dat houdt verband met het opstellen van de gemeentebegroting voor 1989. Een tijdrovende klus is dat. Vandaar dat u nu al een aanvraag moet doen als u vol gend jaar voor welzijnssubsi- die in aanmerking wilt komen. Als u in 1988 subsidie krijgt, hoeft u niets te doen. Uw organisatie krijgt dan één dezer dagen de aanvraagformulieren 'in de bus'. De gemeente Vlissingen heeft een idee ontwikkeld om de Sint Jacobsstraat te overkappen. Zij heeft alle ondernemers en eigenaren/bewoners van deze bekende Vlissingse win kelstraat uitgenodigd hierover te komen praten op dinsdaga vond 8 maart a.s. vanaf 20.00 uur in lunchroom Panaché, Walstraat 51. Het idee van de overkapping past binnen het beleid van de ge meente om te komen tot een opti maal functionerend kern winkelgebied met daarin de Sint Jacobsstraat. Tijdens de informatie-avond zal er ook aan dacht worden geschonken aan de gelijktijdige aanpassing van de winkelpuien waarin de gemeente een financiële tegemoetkoming kan verstrekken. Bovendien zal door een vertegenwoordiger van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf een inlei ding worden gehouden over het belang van het uiterlijk van win kelpuien. Tot slot van de avond zal worden bezien hoe zo spoedig mogelijk in overleg met de bewoners en on dernemers kan worden gekomen tot het opstellen van een concreet plan tot herinrichting en overkap ping van de straat. Deze en volgende week verga deren er drie commissies, die officieel de aanduiding 'ex art. 61 van de Gemeentewet' dra gen. Naast gemeentebestuur ders zitten daar ook vertegen woordigers in van organisaties en verenigingen, die tot het werkterrein van de commissie behoren. Dat is in tegenstelling tot de vaste commissies van advies en bijstand aan de raad. Daarin zitten alleen leden van de gemeenteraad met, een en kele keer, ambtenaren als ad viseur. De commissies ex art. 61 die gaan vergaderen zijn: die voor de gemeentelijke scholengemeenschap voor la ger beroepsonderwijs 'Swa- nenburgh' op woensdag 9 maart, aanvang 16.00 uur in het schoolgebouw aan de Zaaihoekweg; die voor de gemeentelijke Middelbaar Technische School op woensdag 9 maart, aanvang 20.00 uur, in het schoolgebouw aan de Marco- nieweg; die voor de gemeentelijke scholengemeenschap voor Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onder wijs op donderdag 3 maart, aanvang 20.00 uur, in het schoolgebouw aan de Troelstraweg. Voor informatie over de onder werpen die voor deze vergaderin gen op de verschillende agenda's staan, kunt u terecht bij de afde ling onderwijs in het stadhuis. De namen en telefoonnummers van de secretarissen staan in de nieu we gemeentelijke informatiegids, die onlangs in geheel Vlissingen huis-aan-huis werd verspreid. Een andere commissie (ex art. 61) die volgende week vergadert is de Culturele Raad. Deze bij eenkomst wordt gehouden in het welzijnscentrum 'Bachten Kom- me' en begint om 20.00 uur. Voor nadere informatie over de te bespreken onderwerpen kunt u uiteraard bij de medewerkers van de Culturele Raad terecht. Bo vendien liggen de agenda en bij behorende stukken ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken. Kurt Tucholsky (1890-1935) was in zijn tijd een invloedrijke satiricus. Dat liet hij niet alleen merken in kranteartikelen, ook het linkse Duitse cabaret voor zag hij van vlijmscherpe teksten. Werk, gericht tegen het oprukkend facsisme. Want dat en daarmee het militarisme en nationalisme - was wat hij haatte. Wat Tucholsky aan het begin van deze eeuw schreef is nu, aan het eind van de jaren tachtig, nog steeds actueel. De theatergroep 'De Zwarte Komedie' toont dat zaterdag. En laat het ook horen. Want de teksten van Tucholsky worden gedragen door rockmu ziek, als verbinding tussen 'toen' en 'nu'. 'De Zwarte Komedie' treedt zater dagavond (vanaf 20.30 uur) op in het Vestzaktheater. Toegangs kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV. Houders van een CJP of een Pas 65 beta len f 10,—. Anderen zijn f 12,50 kwijt voor een kaartje. Dit jaar zal worden begonnen met de verbouwing en uitbrei ding van het Bethesda-St. Joseph-ziekenhuis. Het wordt een streekziekenhuis voor ge heel Walcheren. De plannen houden nogal wat in. Om met name de omwonenden daar over nader op de hoogte te stellen, is er morgen (donder dag) een informatie-avond. Deze wordt gehouden in de wachthal van de polikliniek in het ziekenhuis (ingang Koudekerkse- weg). De aanvang is om 20.00 uur. De zaal is echter open vanaf 19.00 uur. Belangstellenden zijn zo in de gelegenheid om tevoren de diverse tekeningen te be kijken. De informatie-avond is georgani seerd door het bestuur van het Streekziekenhuis Walcheren, in Staat uw organisatie niet in het, eind vorig jaar door de raad vast gestelde, welzijnsprogramma 1988? In dat geval kunt u telefo nisch een formulier aanvragen bij het bureau welzijn in het stad huis. De rechtstreekse telefoon nummers daarvan zijn: 87208, 87334 en 87336. De aanvragen moeten uiterlijk 1 mei a.s. zijn ingediend bij: het col lege van burgemeester en wet houders, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Tot slot: als u niet tijdig aanvraagt, komt u niet voor subsidie in aanmerking! samenwerking met het gemeen tebestuur. Op het programma staat onder meer: een toelichting op de bouw plannen door directie- en bestuursvertegenwoordigers van het ziekenhuis; een toelichting op de procedu re voor een bouwvergunning door een ambtenaar van de gemeente; uitleg over de parkeer- en ver keerssituatie door een gemeente-ambtenaar; gelegenheid tot het stellen van vragen over de verschil lende onderwerpen. De omwonenden van het zie kenhuis hebben vorige week een schriftelijke uitnodiging voor deze avond ontvangen. Ook andere belangstellenden zijn echter van harte welkom. Het doet mij genoegen dat deze maand in Vlissingen een belang rijke hulpinstantie van start zal gaan. In de loop van de maand gaat het Bureau Sociaal Raadslieden (BSR) in de Brou- wernaarstraat 4 open. Het bu reau komt in het gebouw van de gezinsverzorging, vlakbij het stadhuis. Het zal dagelijks op werkdagen geopend zijn van 9.00-12.00 en van 13.30-15.00 uur. De hulpverlening is er gratis en anoniem! Bovendien krijgt het BSR een gedegen opzet omdat er voorlopig voor een jaar een medewerker is aangenomen die de "ruggegraat", stimulator en gangmaker van het bureau zal zijn. Het BSR is een initiatief van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren die hier wat mij betreft een grote pluim voor verdient. Bij het BSR kan namelijk iedereen met elke vraag en met elk probleem te recht. U kunt er informatie en ad vies krijgen, maar men kan er u ook concreet helpen met het in vullen van formulieren en het schrijven van brieven. Het is ech ter ook mogelijk dat men u door verwijst naar een instantie die u verder kan helpen of dat men voor u bemiddelt door contact te leggen met een instelling. Kort om: het bureau wil een oriëntatie punt zijn in het woud van instellin gen, wetten, regelingen en voor zieningen. Het BSR zal onder verantwoorde lijkheid werken van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Walcheren. Er is ook een commissie die het nieuwe BSR begeleidt. Daarin zitten vertegen woordigers van onder andere de Walcherse gemeenten, het buro voor rechtshulp, de gemeentelijke sociale dienst en de Vlissingse woningbouwverenigingen. Ik vind dat belangrijk omdat deze opzet voldoende garanties biedt voor een kwalitatief goede hulpverle ning waar de cliënten baat bij hebben. De afgelopen tijd hebt u in de krant en via de tv kunnen verne men dat de regering heeft beslo ten zogenaamde heroriënterings- gesprekken met langdurig werk lozen te laten plaatsvinden. Dit met als doel hun kansen op werk te vergroten. Ik kan u zeggen dat wij dit soort gesprekken in Vlissin gen al geruime tijd houden en daarmee ook resultaten boeken. In de praktijk gaat het zo, dat wie langer dan drie jaar werkloos is, door de sociale dienst wordt uit genodigd voor een oriëntatie- gesprek. Het gaat dan over de wensen van de cliënt, over zijn of haar mogelijkheden en meestal ook over scholing en vorming, in samenwerking met het arbeids bureau. De regering heeft nu besloten dit soort gesprekken op het arbeidsbureau te laten plaats vinden en daarvoor ook perso neel in dienst te nemen. Wij bekij ken echter of de Vlissingse situa tie zo kan blijven als die is: de heroriënteringsgesprekken met langdurig werklozen te laten plaatsvinden bij de gemeentelijke sociale dienst zoals de cliënt dat nu gewend is. Een groep werklozen die bijzon dere aandacht krijgt is die van de jongeren. Voor schoolverlaters die jonger zijn dan 21 jaar en die langer dan een half jaar werkloos zijn, geldt een specilale regeling: het jeugdwerkgarantieplan. Jon geren uit deze groep kunnen ge durende een jaar en onder be paalde voorwaarden bij o.a. de gemeente aan de slag. In Vlissin gen werken er op deze manier steeds zo'n 25 a 30 jongeren. De gemeente heeft echter het minis terie van sociale zaken gevraagd of dat er dit jaar 20 méér mogen worden. J

de Faam | 1988 | | pagina 10