Amerikaanse fluitiste Ryerson twee keer te horen in Zeeland Goedkoop voor school? Dan ook voor steuntrekkers! Stokoude EMM met jeugdig programma De Dijk in de Stenge 't Beest pervers Pooier van de Keizer in Schuttershof Harry Muskee in De Piek EXPOSITIE IN TWEE DELEN ROND KEES VAN GILST 25 FEBRUARI T/M 2 MAART IN MIDDEN ZEELAND Gasten Van Eykacademie INTERESSANTE UITGAVE VOOR LITERATUURONDERWIJS GELEZEN Artiestencafé in Minitheater 180 deelnemers aan horecabeurs DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 24 februari 1988 mmrn mmm DONDERDAG 25 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'Amster- damned' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. Grand Theater Goes 'Dirty Dancing' 20 uur. Electro Mid delburg 'Amsterdamned' 19 en 21.30 uur. Schuttershofthea ter Middelburg 'Zegen' 20.30 uur. VRIJDAG 26 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'Amster damned' 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen 'Dirty Dan cing' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Dirty Dancing' 19 en 21.30 uur. Electro Middel burg 'Amsterdamned' 19 en 21.30 uur. Schuttershofthea ter Middelburg 'The Witches of Eastwick' 20 uur. 'Zegen' 22.30 uur. ZATERDAG 27 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'Amster damned' 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen 'Dirty Dan cing' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Dirty Dan cing' 14, 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Amsterdam ned' 14, 19, 21.30 en 24 uur. Schuttershoftheater Middelburg 'The Witches of Eastwick' 20 uur. 'Zegen' 22.30 uur. ZONDAG 28 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'Amster damned' 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen 'Dirty Dan cing' 14, 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Dirty Dan cing' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Amsterdamned' 14, 19 en 21.30 uur. Schutters hoftheater Middelburg 'Zegen' 20.30 uur. MAANDAG 29 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'Amster damned' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. Grand Theater Goes 'Dirty Dancing' 20 uur. Electro Mid delburg 'Amsterdamned' 20.30 uur. Schuttershoftheater 'Ze- gen' 20.30 uur. DINSDAG 1 MAART Alhambra I Vlissingen 'Amster damned' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. Grand Theater Goes 'Dirty Dancing' 20 uur. Electro Mid delburg 'Amsterdamned' 20.30 uur. Schuttershoftheater Mid- delburg 'Zegen' 20.30 uur. WOENSDAG 2 MAART Alhambra I Vlissingen 'Amster damned' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. Grand Theater Goes 'Dirty Dancing' 20 uur. Electro Mid delburg 'Amsterdamned' 14 en 20.30 uur. Schuttershofthea ter Middelburg 'Zegen' 20.30 MIDDELBURG ZATERDAG 27 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'De Red- dertjes' 14 uur. Schuttershof theater Middelburg 'Duimelient- je' 14 uur. ZONDAG 28 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'De Red- dertjes' 14 uur. Grand Theater Goes 'De Troetelbeertjes in won derland' 14 uur. Schuttershof- theater 'Duimelientje' 14 uur. WOENSDAG 2 MAART Schuttershoftheater Middel- burg 'Duimelientje' 14 uur. De bekende Nederlandse band De Dijk treedt vrijdag 26 februari op in de Stenge in Heinkenszand. In het voorprogramma dat om 21 uur begint, is er een optreden van The Noise. Organisator van het concert is wederom jonge rencentrum De Klomp uit Ovezande. De Dijk was al in 1983 in de Stenge te zien. In 1986 volgde een optreden op het Straatfesti val Ovezande. Hun vierde elpee, "Wakker in 'n vreemde wereld' met de singles "Mag het licht uit" en "Dansen op een vul kaan" zorgde voor een groeiende populariteit. Zanger Huub van de Lubbe was in "De Aanslag" en "Brandende Liefde" als acteur te bewonderen. De Schouwse band The Noise eindigde in 1 987 als tweede in de Hit 'm or Lose competitie in Vlissingen. In december 1987 verscheen hun eerste single met een dubbele A-kant: "Never let me go"/"Memory". Kaarten zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij de Stenge, de Klomp, Muziekhandel van Damme in Mid delburg en Platenzaak Leo in Goes. Abdijcomplex, Kapittelzaal (Abdij 9). Leendert van der Pool, teke ningen rond het thema VOC in Zeeland. Ma. t/m vr. van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.30 uur. T/m vr. Crêperle Le Heron (Reigerstraat). 17e eeuwse Delftsblauwe tegels van Frans de Muynck sr. Ma. t/m za. van 10 tot 18 uur. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvillier, olieschilde rijen van zeegezichten en land schap. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Het surrealisme van Willem Vader, olieverfschilderijen. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). In de vitrines sieraden van Tina Gehlen, poëzie en originele il lustraties uit boekwerken van Al- bert Verburg. Tevens Cor Knops, schilderijen. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Rabobank (Lange Geere 3). Gera Dauvillier, schilderijen. Tijdens openingsuren. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- velts: president Theodore Roose velt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (p/a Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7). Fiet van de Vijsel - kollages, Carlo Ponti - fo-' tografie, uit privé kollektie - kera miek, Mike Werkhoven - grafiek. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 4). Heili gen uit de modder. In Zeeland gevonden pelgrimstekens. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek. (Kousteen sedijk 7) les Lamain, foto's. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Tevens Arquitectonica, gisteren, vandaag en morgen. OOST-SOUBURG Openbare Bibliotheek. Ka naalstraat 56. Godfried Bomans. Ma. t/m vr. van 13.30 tot 1 7.30 uur. Di. en do. van 18 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6). Zeehonden in de Zeeuwse wateren. Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 1 7 uur. VLISSINGEN Bellamy 19 (Bellamypark 19). Stefan Axel Valdimarsson acryl - schilderijen en tekeningen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 1 7 uur, za. van 13 tot 1 7 uur. Aanvang za. Ahrend (Pres. Rooseveltlaan). Gerrit de Jong, olieverfschilderij en. Tijdens kantooruren. Aan- vang vr. Art-Titude (Singel 14): Vitrine galerie. Eric Brandts, serie raket ten en gemengde technieken. Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Stadhuishal (Stadhuisplein 2). "Fobie", 100 foto's met divese onderwerpen. Ma. t/m vr. van 9 tot 17 uur. T/m za. Veerboot Vlissingen-Breskens. Wim Bakker, vier werken in ge mengde techniek. Zelke Negen-Een (Ruimte onder de openbare bibliotheek). "Fo bie", 100 foto's met diverse on derwerpen. Ma. van 13.30 tot 20 uur, di., wo. en vr. van 10 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. T/m za. Zoals zijn aanbeden keizer zijn land uit wil breiden, zo fanatiek is de Japanse bordeelhouder wat zijn bedrijf betreft in de film Ze gen, ook wel de Pooier van de Keizer genoemd. Zegen speelt zich tussen 1902 en 1941 af. De film beleeft deze week zijn Zeeuwse première in het Schut tershoftheater. Regisseur Shohei Imamura werd bekend met de film De Ballade van Nayarama. Deze film wordt binnenkort nogmaals vertoond in het Schuttershof. Twijfels over eikaars werk zijn nu helemaal opgelost Het wandobject van Kees van Gilst, een schildering op hout dat de titel 'eindelijk gerechtigheid' draagt, vormt de verbin dende schakel tussen de twee delen van de exposities die za terdag werden geopend. Kees van Gilst vroeg vier vroegere studiegenoten - Theo van de Goor, Jan Roos, Teuny Tukker en Tulga Toks.z- samen met hem in Middelburg te exposeren. De tentoonstellingen zijn tot en met 19 maart in de expositie ruimte van de provinciale Kunstuitleen SBK aan de Kui perspoort en in de gemeentelijke Kunstuitleen Balans 17 te zien. De wandobjecten van Kees van Gilst zijn van sloophout gemaak te 'puzzels' die speciaal voor bei de gebouwen van de expositie zijn ontworpen. In het pand aan de Balans hangen in de trappehal een aantal delen van 'eindelijk gerechtigheid'. In de Kui perspoort is de rest van dit grote werk als een legpuzzel in elkaar geschoven. Volgens de kunste naar hoeft een schilderij dan ook niet per definitie rechthoekig te zijn. "Een werk kan allerlei vor men hebben", doet hij uit de doeken. Dit laatst door hem ge maakte werk bestaat uit een be paald stramien van verbindingen. De beschildering ervan toont ver wantschap met zijn tekeningen. "Ik voel me dan ook in de eerste plaats schilder", vertelt de kunstenaar. Door middel van een sterk zwart/wit-contrast zoekt hij in tekeningen naar evenwicht tussen de formele middelen en de tegenstelling die het onder werp inhoudt. zijn, zijn het werk van Theo van de Goor. Mens- en dierfiguren die niet ontstaan zijn door naar de omringende wereld te kijken maar die van binnenuit komen. Hij laat humor en vrolijkheid tot uiting komen in heldere kleuren. Jan Roos toont tekeningen en grote schilderingen op papier die de wereld van werkende mensen tussen hoge scheepswanden laat zien. Vooral mensen die in de nacht aan het werk zijn straalt een groteske sfeer uit die deze kunstenaar door overdrijving gestalte probeert te geven. Teuny Tukker laat tekeningen en zeefdrukken zien. Haar werk ba lanceert tussen abstractie en fi guratie. Voor haar staat het den ken in beelden voorop. Zij schept figuren die tekens lijken uit een droomwereld. Tulga Toks.z ex poseert abstracte schilderijen. Kijkje op de expositie in Balans 17, 'werken en lassen' van de kunstenaar Jan Roose. Kleine objecten, bouwsels van gevonden materialen zoals hout, karton en touw die beschilderd Een paar jaar geleden heeft het zelfde groepje kunstenaars ook al een gezamenlijke expositie ge houden. "Toen zat daar nog het idee van 'wij zijn het klasje van de Van Eykacademie' achter. Toen hadden we ook al geen ge meenschappelijke gronden qua onze werken. We hadden eerder twijfels over eikaars werk. Dat is nu nog wel zo, maar we hebben wel vertrouwen in eikaars objec ten. Sporen van de gezamenlijke opleiding zijn ver te zoeken. Deze expositie zien wij als een ont moeting van individuen", zegt Kees van Gilst. In Balans 17 zijn de kunstwerken te zien van Teuny Tukker, Tulga Toks.z, Jan Roos en Kees van Gilst. Theo van de Goor en Kees van Gilst hebben hun werk in de Kuiperspoort geëxposeerd. Harry Muskee, de legendarische zanger van de voormalige Drent se blues-band Cuby The Bliz zards, is nog lang niet uitgezon gen. Net als zijn oude bandmak ker Herman Brood trekt hij weke lijks het land door om zowel de 'oude' als de 'jonge' popliefheb ber te trakteren op onvervalste teksten en geluiden, die door gaans alleen door zijn zwarte col lega's in Amerika worden geë venaard. Op zaterdag 27 februari komt deze held uit de jaren zestig en Pervers gitaarwerk. Scherpe roots-rock instrumentale muziek. Dit staat de onschuldige bezoe ker van 't Beest in Goes te wach ten bij het optreden van Link Pro- trudi and the Jaymen op zater dag 27 februari om 22 uur. De band, afkomstig uit Los An geles, bestaat uit Rudi Protrudi, John Carl en Mad Mike Czekay. De rocker Link Wray stond model voor de muziek, die ook te be luisteren is op de elpee Drive it Home. De groep toerde eerder door Canada. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Leo en de Water put en aan de zaal van 't Beest. zeventig met zijn band naar Vlis singen om De Piek plat te spelen. Want dat kan hij nog steeds! Het optreden begint om 22.00 uur. De Amerikaanse jazzfluitiste Ali Reyerson is niet alleen bloedmooi, ze kan nog fluitspelen ook. Op tournee door Nederland bezoekt ze ook Zeeland. Liefhebbers kunnen maandag 29 februari van haar spel genieten in café Dangaroe in Middelburg en een dag later is ze in Vlissin gen in café La Strada. Beide concerten beginnen om 21 uur. Ali Ryerson (Westchester Coun ty, 1952) speelt fluit en piano. Als fluitiste heeft ze in New York en omgeving een stevige reputa tie opgebouwd in jazzkringen. Muzikaal valt ze echter moeilijk in een hokje te delen. Naast het spelen in een jazzquintet maakt Ryerson ook deel uit van een ba- roktrio. Op zeer jeugdige leeftijd kreeg Ali muziekles van onder meer Harold Bennet en Julius Baker. Als dochter van een beroepsmusicus is dit niet zo verwonderlijk. Haar vader, de gitarist Art Ryerson, heeft als begeleider van Bill Haley en later Elvis Presley furore ge maakt. Ook schuwde hij het se rieuzere werk niet. Ryerson sr. trad meerdere malen op als een van de muzikale begeleiders van de New York Metropolitan Ope ra. Maar even gemakkelijk schoof hij aan bij het orkest van Nelson Riddle om Frank Sinatra ter zijde te staan. Deze brede ge- oriënteerdheid valt tevens op bij zijn dochter die zich de laatste ja ren steeds meer toelegt op de jazzmuziek. Zo trad zij meerdere malen op met Chico Hamilton, Lou Donaldson en Grady Tate. Met verscheidene groepen maakte Ali tournees door Ameri ka en Canada. In 1986 maakte Ali Ryerson haar eerste Europese tournee met het Oliver Jackson Trio. Het bracht de fluitiste in Spanje, Frankrijk en België. In Engeland werden plaat opnames gemaakt met het Mick Waarom het onderwijs wel en -bijvoorbeeld- een bijstandsmoeder niet? Die vraag dook onmiddellijk op toen ik de nieuwe reeks Neder landse literatuur voor me kreeg voor - zoals de uitgever werft - slechts honderdzevenentach tig cent per stuk, maar uitslui tend bestemd voor de do- cent(e) Nederlands en zijn/haar collega's. Het betreft vier prachtige low budget boeken, samen voor f 7,50, verpakt in een prachtig kartonnetje dat minstens - mits geplaatst in het boekenrek - 'echt' lijkt. Onder het motto 'helemaal nieuw' lanceert de Amster damse uitgever Theo Knippen berg deze low budgetboeken op precies 1 maart. De eerste reeks bestaat uit het met de Jan Greshoff Prijs bekroonde boek 'Nee heb je' van Renate Rubinstein, een bundel reisver halen van Dick Helenius ('Ei landen bestaan niet meer'), een beestenbundel ('Mens an nex dier') van Midas Dekkers en een essaybundel ('Dagelijk se wonderen') van Rudy Kousbroek. Uiteraard zijn de boeken al ruimschoots door recensenten beschreven op de data dat ze bij andere uitgevers werden uitgegeven. Greet van der Woude verzorgde bij deze uit gaven een originele, ver dienstelijke en dus doelmatige vormgeving. Het gebruikte pa pier vinden we doorgaans al leen in de drukkerij van kran ten, maar de prijs in acht geno men vormt dat gegeven zeker geen belemmering. Ook ver geelde bladzijden blijven aan trekkelijk leesbaar. De omsla gen zijn stomweg leuk. De omvang van de boeken komt overeen met die van een paperback, dus ongeveer 1 50 bladzijden. Het zijn in de eerste plaats werkboeken waar aan tekeningen bij kunnen worden gemaakt, omdat ze bedoeld zijn voor het literatuur onderwijs. En -zoals gezegd fijn- in de bijgeleverde doos, kunnen ze doelmatig worden bewaard. De lage prijs heeft alles met de toekomst te maken, argumen teert de uitgever in een bege leidend schrijven. "Boeken worden steeds duurder met het onderwijsbeleid van Deet- man". Maar met hetzelfde recht kan worden gezegd dat met het sociale beleid in Ne derland het boek uit de boek handel onbetaalbaar is (wordt) voor mensen die moeten leven van een tanende uitkering. Hoewel de uitgever zich be perkt tot de doelgroep docen ten Nederlands, willen we toch een oproep doen aan de men sen van wie beurs zo plat is als een dubbeltje. Houdt u van li teratuur? Bestel dan die eerste serie door overmaking van f 7,50 plus f 2,50 verzend kosten op bankrekeningnum mer 54.54.54.514 ten name van budgetboeken. De op brengst is trouwens nog voor een goed doel ook: de stich ting 'For the future of all our children', die zich inzet voor jongeren op de hele wereld. Het bestuur van die stichting bestaat uit Nobelprijswinnaars uit verschillende landen onder voorzitterschap van onze land genoot, de econoom prof. Jan Tinbergen. Pyne Trio. Op deze plaat vallen naast jazzstandards als Lover Man, Body and Soul ook Bossa Nova's als Triste en Wave te be luisteren. Ali Ryerson speelt dui delijk in de bebopstijl. Harmo nisch en rhytmisch zit haar fluitspel goed in elkaar. Ze ver staat tevens de kunst diverse stemmingen in haar spel over te brengen. Met haar swingende spel heeft ze zich geschaard bij collega's als Frank Wess, Buddy Collette, Herble Mann en Hubert Laws die met hun dwarsfluit een belangrijke rol innemen in de he dendaagse jazzmuziek. Als hoogtepunt van haar jazzcar- riere ziet ze een solo-optreden op het JVC New York Jazz Festival 1986. Bij haar Nederlandse tour nee wordt Ali Ryerson terzijde gestaan door de Belgische in Roosendaal wonende pianist Jo- han Clement, die afgelopen zo mer in Middelburg te beluisteren viel met trompettist Clark Terry. Op contrabas speelt Koos Wil- tenburg, oud lid van de formatie Flairck. Achter de drums zit Fred dy Krens die bekendheid ver wierf als lid van het trio Intro duction. VRIJDAG 26 FEBRUARI #Trash-bank Silence en de for matie Hydrid, Bar American, Middelburg, 20.30 uur. •De Zeeuwse Komedie met De Vossenjacht van Hugo Claus, Vestzaktheater Vlissingen, 20.30 uur. •The Crooks (muziek), Het Goe- se Lyceum, Goes, 20 uur. .•Concert van rockband "De Dijk" met in het voorprogramma de rockband "The Noise", de Stenge, Heinkenszand, 21 uur. ZATERDAG 27 FEBRUARI •Groep Crackerhash, Razzma tazz, Oost-Souburg, 21 uur •Le Group des Sept (muziek) met Poulenc programma, Klove niersdoelen Middelburg, 20.30 uur. •Link Pro-Trudi and The Jaymen (muziek) en voorprogramma, 't Beest Goes, 22 uur. •De Zeeuwse Komedie met De Vossenjacht van Hugo Claus, Vestzaktheater Vlissingen, 20.30 uur. •Stichting Middelburgs Theater met Lang Weekend van Pools. Minitheater Middelburg, 20.30 uur. •De Zandkorrels (theater) met Mes en Vork van Auckbourn, Schouwburg Middelburg, 20 uur. •The Harry Muskee Band, De Piek Vlissingen, 22 uur. •Jubileumconcert van muziek vereniging E.M.M., dorpshuis de Zandput, Serooskerke, 19.30 uur. •Dans en muziek in een geza menlijk optreden van theater groep Radostan uit Rotterdam en het volksdanstheater Vranje uit Vlissingen, hotel Brittania Vlis- singen, 20 uur. ZONDAG 28 FEBRUARI •Artiestencafé, Minitheater Mid- delburg, 20 uur. MAANDAG 29 FEBRUARI •Concert van jazzfluitiste Ali Ry erson, café Dangeroe (Vlasmarkt) Middelburg, 21 uur. DINSDAG 1 MAART •Concert van jazzfluitiste Ali Ry erson, café La Strada (Sint Ja- cobstraat 48) Goes, 21 uur. Het Middelburgse Minitheater houdt op zondag 28 februari vanaf 20 uur weer Artiestencafé. Wie die avond op wil treden kan zich telefonisch opgeven bij Nick Robinson, 01180 - 33908 of bij M. Colijn, 01180 - 29567. Alle soorten muziek, met nadruk op akoestische, zijn welkom. Ook het voordragen van gedichten behoort tot de mogelijkheden. Om en nabij de honderdtachtig exposanten bezetten van 7 tot en met 10 maart de Zeelandhal len in Goes voor de Zeeuwse Ho recabeurs. Het is voor de 25e keer dat deze beurs wordt ge houden. Het tentoonstellings complex heeft een vloeropper vlakte van 11.000 m2. Voor het publiek is deze beurs op zondag 7 en maandag 8 maart geopend tussen 14 en 22 uur en op dins dag 9 en woensdag 10 maart van 10 tot 18 uur. De Muziekvereniging EMM uit Serooskerke viert dit jaar haar negentig jarig bestaan met een jubileumconcert op 29 februari in dorpshuis de Zandput in Seroos kerke. Het concert begint om 19.30 uur. Zowel de Drumband en het Jeugdorkest als de Fanfare van EMM laten horen wat ze kunnen. Verder is er een solistenparade. Op het programma staan onder meerde Gramatique uit 1936, een Krontjong Rhapsodie (voor oorlogse Indische liedjes) en The Young Amadeus. Dirigent van het orkest is de heer M. Kramer. De drumband staat onder leiding van de heer C. de Dreu. De muziekvereniging die op 2 ok tober 1898 werd opgericht telt momenteel ruim tachtig leden. Het jubileum wordt verder ge vierd met onder meer een aantal concerten, rondgangen door het dorp, een reünie en een muziek festival. Het officiële gedeelte vindt in oktober plaats. Alle leden van EMM bij elkaar

de Faam | 1988 | | pagina 9