I I WONEN IS MEER DAN EEN DAK BOVEN JE HOOFD Werkgroep Wonen voor ouderen Uitslag enquête "Wonen voor ouderen" Senioren Gidsengroep voor rondwandelingen Cursus Gezondheid en Ouder worden Open School 55-plus Aangifte Inkomsten belasting 1987 I I 1 k SWD M Gis* Voorkeur type woning 1. Ouder worden en gezondheid 2. Voeding 3. Bewegen 4. Incontinentie 5. Medicijnen 6. Dementie en geestelijke gezondheid 7. Veiligheid 8. Slapeloosheid 9. Patiëntenbelangenvere niging JE BENT NOOIT TE OUD OM TE LEREN Wat stellen we ons concreet voor? Spreekuur SWO Voor wie? Duur Waar? Aanmelding en inlichtingen aklivilpilpn Bingo Voorlichting aktivitciten Dienstencentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104, tel. 16440 Voorzieningen r* fa Dienstencentrum Bachten Reede, Vredehoflaan 42, tel. 12706 Voorzieningen Dienstencentrum Bachten Poorte, Bachtenpoorte 47a, tel. 61280 Voorzieningen Wijkgebouw De Vijf Klavers te Ritthem Wijkcentrum Open Hof, A. Gogelweg 59, tel. 65454 C *4 DE VLISSINGER Woensdag 17 februari 1988 INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN VERSCHIJIXT 2 >1WM>EI.UHS BERM,YE DE 1KI MIEI'EHIODE ^_no^ <SIT) RCDACTIE: BADHUISSTRAAT 101 t:S»l LV VLISSINGER TEL. 01181-16110 ~Ms> qK' •<0^ In het voorjaar van 1987 is door een aantal organisaties in Vlissingen, Souburg en Ritthem een cursus georganiseerd met als onderwerp "Over wonen van ouderen gesproken". De cursus werd gegeven onder auspi ciën van de Stichting Welzijn voor Ouderen. De opzet was gemaakt door Humanitas. Het doel van de cursus was ouderen inzicht te geven in bestaande woon vormen, zowel in de gemeente Vlis singen als landelijk. De cursisten zijn zelf aan het woord geweest over hun huidige woonvorm en de woonvorm die zij zich in de toekomst wensen. De doelgroep was mensen van 50 jaar en ouder, die zo lang mogelijk zelfstandig willen blijven wonen. Uit de cursus: "Over wonen van ouderen gesproken", is een werk groep overgebleven, die in de gemeen te Vlissingen woningen voor ouderen wil realiseren die overeenstemmen met hun wensen. Zij noemen zich de Werkgroep "Wonen voor ouderen". Deze groep telt momenteel 35 perso nen. Geïnteresseerden kunnen zich nog altijd aanmelden. De werkgroep heeft uit haar midden een technische- en een publiciteit- scommissie gekozen. De technische commissie houdt zich bezig met woontechnische zaken. De publiciteit- scommissie zorgt dat er wat van het werk naar buiten komt. In de loop van 1987 zijn er al de no dige werkzaamheden verricht. Er is een gesprek geweest met de heer Van Leerdam van de gemeente Vlis singen, om van hem te horen of er én zoja waar er lokaties zijn om tot bouw van woningen voor ouderen te komen. Er waren inderdaad een aantal loka ties en met deze informatie is de tech nische commissie gaan praten met de drie Vlissingse woningbouwcorpora ties en met de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuisvesting (H.B.B.). Na deze oriënterende besprekingen is in samenwerking met de Stichting Bouwwinkel Zeeland een pakket van wooneisen samengesteld. Dit pakket werd naar de mogelijke bouwers gezonden. Drie van de vier benaderde instanties reageerden positief op deze eisen en wilden verder praten. De werkgroep heeft zich daarna in verbinding gesteld met de heer W. Wisse, wethouder van Openbare Wer ken van de gemeente Vlissingen. Volgens de heer Wisse zijn beschik baar én geschikt de lokaties in de Spuikom en in het plan Rosenburg. Door de werkgroep is ook nog het ter rein waarop thans de scholengemeen schap Swanenburgh is gevestigd naar voren gebracht. Volgens de heer Wisse is dat echter grond van het rijk. Daar heeft de gemeente geen zeggen schap over. De heer Wisse heeft toegezegd zich in verbinding te zullen stellen met de in stellingen, welke positief hebben ge reageerd op de gestelde bottweisen en zich door hen te laten voorlichten. Hij hoopt dit in de loop van de maand februari te doen. Als ;Tv alles naar ..«i wens sséÊ* verloopt heeft hij begin maart alles op een rijtje staan en zal op 14 maart a.s. een tweede gesprek plaatsvinden. Mocht u na dit relaas behoefte gevoe len mee te werken aan het realiseren van woningen voor ouderen, belt u dan tijdens kantooruren 01184-16655 (Stichting Opbouwwerk Vlissingen, vragen naar opbouwwerker Peter Gil lissen). t ln oktober 1987 stond op deze pa gina een enquêteformulier waar in ouderen van 50 jaar en ouder, hun woonwensen voor de toe komst bekend konden maken. Jammer genoeg was de respons vrij gering. Slechts 61 personen stuurden het formulier in. Uitgaande van het in de praktijk vastgestelde feit, dat een schrifte lijke aktie 1% resultaat oplevert, zou dit betekenen dat er in de ge meente Vlissingen slechts 6100 ge zinnen zijn, waarvan één van de echtelieden boven de 50 jaar is. Dat lijkt ons wat te weinig. Uit de geringe respons blijkt, dat de jonge ouderen nog niet erg doordrongen zijn van de nood zaak nu al te moeten zorgen voor een goede huisvesting op latere leeftijd. Gebleken is dat de grootste nood op woninggebied bestaat bij men sen van 70 jaar en ouder. De leef tijdsgroepen van 60 tot 65 en van 65 tot 70 jaar hielden elkaar on geveer in evenwicht. Het tijdstip waarop men hun keu ze gerealiseerd wilt zien ligt over het algemeen tussen de 5 en 10 jaar. Een groot aantal inzenders heeft geschreven: "Zodra het no dig is". Vooral onder de echte ouderen nijpt het. Daarbij zijn er 15 die binnen de 2 jaar een andere ver blijfplaats willen. Uit de gegevens blijkt, dat het wo nen in een serviceflat het meest aantrekkelijk lijkt. Daarnaast zijn er ook heel wat stemmen uitge bracht op de mogelijkheden latei- in een bejaardenwoning of aan leunwoning terecht te komen. Het verzorgingstehuis is wel het laatste waaraan men denkt. Dat kreeg slechts 2 stemmen. Ondanks het feit dat er maar wei nig inzendingen waren, hebben we toch een klein beetje inzicht gekre gen in datgene wat leeft bij de ouderen. De werkgroep Wonen voor oude ren is daarmee aan het werk ge gaan en ze hopen over enige tijd tot resultaten te komen. Hieronder volgen de gegevens van de enquête: Leeftijden: verhuizen binnen: type woning: 50 - 55 3 1 jaar 7 Bejaardenwoning 15 55 - 60 5 2 jaar 8 Aanleunwoning 14 60 - 65 17 3 jaar 0 Atriumwoning 8 65 - 70 14 4 jaar 3 Verzorgingstehuis 2 70 - en ouder 22 5 jaar 3 Serviceflat 17 5-10 jaar 18 Geen mening 5 indien nodig 21 nooit 1 Totaal 61 Totaal 6!Totaal 61 Vlissingse ouderen spreken voorkeur uil voor service/lui. De Stichting Welzijn voor Ouderen en de VVV-Vlissingen zijn bezig te on derzoeken of (meer dan nu het geval is) gebruik gemaakt kan worden van de kennis die er bij oudere Vlissingers aanwezig is over hun eigen stad. Elk jaar opnieuw krijgt de VVV vra gen van bezoekers en toeristen die graag onder leiding van een gids de stad zouden willen bekijken. Die ser vice kan de VVV op dit moment niet leveren. Niet alleen omdat de VVV- informatrices tijdens het drukke sei zoen niet van achter de balie weg kun- De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen houdt in samenwerking met de Stichting Basiseducatie Vlis singen de cursus 'Gezondheid en Ouder Worden'. Deze cursus is bedoeld voor ouderen vanaf 55 jaar die meer willen weten over mogelijkheden om op een gezon de manier oud te worden. De cursus begint om woensdag 2 maart. De onderwerpen die aan de or de komen zijn: Wat verandert er allemaal als men ouder wordt (de natuurlijke ouder- domsprocessen). De rol van de Kruisvereniging. Over zicht van de werkzaamheden van de kruisvereniging met betrekking tol ouderen). Wat is een verstandige en gezonde voeding en hoe kun je dat combine ren met gezellig en lekker. Bij het ouder worden verandert de motoriek. Hoe kan men zijn beweeg lijkheid zo groot mogelijk houden; wat moet men accepteren? Practische tips en hulpmiddelen voor als het niet meer zo goed gaat. Wat is incontinentie, wat zijn de oor zaken, wie kunnen het krijgen en wat is er aan te doen. Medicijnen zijn hulpmiddelen. Wat zijn de bijwerkingen? Aandachtspunten met betrekking tot medicijngebruik. Hoe zit het met het gebruik van bepaalde medicijnen. De dokter en ik. Wat mag men wel en wat kan men niet van zijn huisarts verwachten en wat verwacht de huis arts van zijn patiënten? Wat gebeurt er met de menselijke geest als men ouder wordt? Welke mogelijkheden zijn er om geestelijke achteruitgang tegen te gaan en wat kan men er zelf aan doen. Ouderen hebben in verhouding vaker ongelukken dan de gemiddelde vol wassene. Voor een deel zijn ongeluk ken een gevolg van natuurlijke verouderingsprocessen. Wat kan men doen om dit risico te verminderen? Wat zijn de oorzaken van het niet kunnen slapen? Hoe kan men slape loosheid verhelpen? Alle onderwerpen worden door een deskundige ingeleid. Na iedere inlei ding is er volop ruimte om over het onderwerp met de inleider en elkaar van gedachten te wisselen. De cursus vindt plaats op de woensdagmiddag van half twee tot half vier in het ge bouw "De Wijzer" van de Stichting Basiseducatie, Julianalaan 13 te Vlis singen. De kosten voor deelname be dragen 25,— per persoon inclusief koffie/thee en cursusmapje. Voor inlichtingen en aanmeldingen kunt U terecht bij de Stichting Basi seducatie, telefoon 17819 van 09.00 - 12.30 uur (vragen naar Riet Siero). Ook kunt U onderstaande bon instu ren. U wordt dan uitgenodigd voor de kennismakingsbijeenkomst op woens dagmiddag 2 maart a.s. bon: Naam: Adres: Woonplaats: Telefoon: heeft inte'resse voor de cursus 'Gezondheid en Ouder Worden' en wil een uitnodiging ontvangen voor de informatiebijeenkomst op woens dag 2 maart 1988 in gebouw 'De Wijzer'. Terugzenden aan: Stichting voor Basiseducatie Vlissingen, Antwoord nummer 3 te Vlissingen. nen, maar ook omdat zij lang niet altijd op de hoogte zijn van hoe Vlis singen er vroeger uit zag. En dat is nou juist één van die din gen die bezoekers en toeristen leuk vinden om te horen. Oudere Vlissin gers weten dat vaak wel. Vandaar, dat de Stichting Welzijn voor Ouderen door de VVV is bena derd met de vraag: 'Kunnen we daar samen misschien iets aan gaan doen?' Het liefst een ploegje van 10 of meer mensen, die een rondwandeling van één tot anderhalf uur zouden kunnen verzorgen door Vlissingen, met een groepje van maximaal 15 toeristen. De routes die gewandeld worden, zijn voor een groot deel afhankelijk van de gids zelf. De één kan namelijk b.v. leuker vertellen over de binnenstad dan de ander. Terwijl die ander mis schien juist weer veel meer weet over b.v. de beloodsing. Dat moeten we allemaal nog verder uitwerken. De toeristen die aan zo'n rondwande ling deelnemen, betalen daarvoor een klein bedrag. Dat geld is in principe bestemd voor de gids. De gidsen hou den er dus ook nog een zakcentje aan over. Vanuit de Stichting Welzijn voor Ouderen en de VVV wordt dan tenslotte ook nog een aantal bijeen komsten belegd voor alle gidsen, waarin we met elkaar de nodige af spraken maken. Dan kan ook duide lijk wórden wanneer iemand wel en niet kan en welke wandelingen er zo al zijn te verzinnen. Want natuurlijk moet de organisatie goed in elkaar zitten. Het is voor een toerist niet leuk als aangekondigd staat dat b.v. elke werkdag om 11.00 uur een wandeling start, terwijl die op de dag waarop hij daaraan mee wil doen niet blijkt door te gaan. Dat is geen goede publiciteit voor het Vlissingen waar we met z'n allen trots op zijn. Voor iedereen die dit een leuk initia tief vindt en die dan ook wil meedoen aan deze wandelingen met gids: u kunt zich opgeven als gids bij Paul Ten Hacken in Welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104, telefoon 16957. Uiteraard kunt u ook even langs komen om u op te geven. Aanmelding kan ook bij de VVV, Nieuwendijk 15, telefoon 12345. Tot nader bericht is er in Bachten Reede en Bachten Poorte GEEN spreekuur. U kunt ons bellen op tel. nr. 16957 (Bachten Komme) op de werkdagen van 08.30-09.30 uur. FUNCTIONARISSEN STICH TING WELZIJN VOOR OUDEREN. In samenwerking met de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen is de Stichting Basiseducatie Vlissin gen in september gestart met twee the- magroepen voor ouderen onder de titel 'Je bent nooit te oud om te le ren'. Op het ogenblik kunnen nog een aantal personen hieraan deelnemen. Onderwerpen die aan de orde komen zijn bijvoorbeeld pensionering, tijds besteding, gezondheidszorg voor ouderen, bezuinigingen in de welzijns zorg en de gevolgen voor Uw porte- monnaie, voeding en diëten, woonvoorzieningen voor ouderen, fi nanciële voorzieningen, rechten. Bij de bespreking van deze onderwer pen wordt ook gewerkt aan het invul len van formulieren, schrijven van brieven, samenvatten van teksten, maken van verslagen, spreken voor een groep, het maken van eenvoudi ge berekeningen en het omgaan met spoorwegboekje en buitenlands geld. Mensen van 55 jaar en ouder die lan ge tijd geen onderwijs meer hebben gehad en het prettig vinden om met BON: Naam: Adres: Woonplaats: Telefoon: heeft interesse voor de Open School 55-plus en wil nadere informatie ontvangen. Terugzenden aan: Stichting Basiseducatie Vlissingen, Antwoordnum mer 3 te Vlissingen. (telefoon 17819 van 09.00 tot 12.30 uur) anderen te praten over onderwerpen die met de 3e levensfase te maken hebben. Tot juni 1988 is er wekelijks één bij eenkomst van half twee tot vier uur. Tijdens de schoolvakanties worden er geen bijeenkomsten gehouden. De bijeenkomsten vinden plaats in het gebouw van de Stichting Basiseduca tie, Julianalaan 13 te Vlissingen. Als U zich door deze tekst aangespro ken voelt is deze themagrocp zeker iets voor U. Bij belangstelling kunt U bellen naar centrum voor Basiseduca tie in Vlissingen, Julianalaan 13, te lefoon 17819 (vragen naar Riet Siero). U krijgt dan uitgebreide informatie over het doel en inhoud van deze se rie bijeenkomsten. Ook kunt U onderstaande bon instu ren. U wordt dan door Riet Siero te ruggebeld. Evenals voorgaande jaren wordt U in de gelegenheid gesteld Uw aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting 1987 in één van de drie dienstencentra te laten invullen. Medewerkers van de Inspectie der Rijksbelastingen Middelburg zijn U hierbij gratis behulpzaam. Deze hulp is alleen bedoeld voor hen die niet over de financiële middelen beschikken om zelf een belastingconsulent te betalen. Als U hiervan gebruik wilt maken, kunt U bij één van de on derstaande adressen een afspraak maken. Bachten Komme: woensdag 24 en donderdag 25 februari van 14.00 - 16.00 uur. Bachten Reede en Bachten Poorte: maandag 22 en dinsdag 23 februari van 14.00 - 15.00 uur. Wij wijzen U er op dat ouderenbonden en vakbonden dit ook gratis voor hun leden doen. Op dinsdagmiddag 1 maart organi seert AKT1VA in het dienstencentrum Bachten Poorte een bingo met leuke prijzen en vertellingen van de heer Sinke. Deze middag begint om twee uur. Kaarten a 2,50 zijn aan de zaal ver krijgbaar. De A.N.B.O. afdeling Souburg/Rit- them organiseert een serie bijeen komsten over aktuele onderwerpen. Op dinsdag 23 februari wordt door de Nederlandse Spoorwegen informatie verstrekt over reizen door en voor ouderen. Op dinsdag 29 maart houdt de heer Baltus, apotheker in Oost Souburg, een inleiding over medicijnen en me- dicijnengebruik. Deze twee bijeenkomsten worden ge houden in Bachten Poorte en begin nen om twee uur. Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlis singen Badhuisstraat 104, 4381 LV Vlissingen Telefoon 16957 Funktionarissen P.J.F. ten Hacken en R. Balkenende Sociëteit (biljarten, kaarten, dam men, sjoelen etc.) dagelijks van 13.30 - 17.00 uur gymnastiek dinsdagmorgen van 9.30 - 10.30 uui dinsdagmiddag van 15.00 - 15.45 uur volsdansen dinsdagmorgen van 10.30 - 11.30 uur woensdagmiddag van 13.30 - 16.30 uur handwerken donderdagmiddag van 14.00 - 16.00 uur biljartvereniging 'Het Groene Laken' dinsdag-, woensdag- en donderdag morgen van 9.30 - 12.00 uur bridgeclub donderdagmorgen van 9.30 - 12.00 uur zangvereniging 'Zanglust' maandagmiddag van 13.30 - 16.00 uur kapster, tel. 17063 voor afspraken bellen van 11.30 - 12.00 uur behalve donderdags pedicure, tel. 61599 sociëteit (biljarten, kaarten, dam men, sjoelen etc.) gymnastiek woensdagmiddag van 14.00 - 14.30 uur volksdansen (Ter Reede) donderdagmiddag van 13.45 - 17.00 uur handwerken dinsdag- en donderdagmorgen van 9.30 - 11.30 uur dinsdagmiddag van 14.00 - 16.30 uur koersbal dinsdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur biljartvereniging 'Tot Ons Genoegen' dinsdag- en donderdagmorgen van 9.00 - 12.00 uur sjoelen maandag- en woensdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur dam- en schaakclub woensdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur bridgeclub dinsdagmorgen van 9.00 - 12.00 uur zangvereniging 'Con Agitazione' (Ter Reede) maandagmiddag van 13.30 - 16.00 uur pedicure maandag, donderdag en vrijdag wasserette dagelijks van 9.00 - 16.00 uur puzzeltheek woensdag van 10.00 - 12.00 uur bibliotheek donderdag van 14.00 - 16.00 uur sociëteit (biljarten, dammen, kaar ten etc.) dagelijks van 13.00 - 17.00 uur gymnastiek woensdagmiddag van 14.45 - 15.15 uur volksdansen woensdagmiddag van sjoelen maandagmiddag van 14.00 - 17.00 uur handwerken dinsdagmorgen van 9.30- 11.15 uur donderdagmiddag van 14.00 - 16.15 uur e koersbal woensdagmorgen van 9.45 - 11.30 uur ouderenkoor 'Souburg' maandagmorgen van 10.00 - 11.15 uur biljartvereniging 'Souburg' dinsdag- en donderdagmorgen van 9.00 - 12.00 uur wasserette dagelijks van 8.00 - 16.00 uur puzzeltheek voor openingstijden bellen naar tel.no. 67339 sociëteit dagelijks van 13.30 - 17.00 uur volksdansen dinsdagmiddag van 13.00 - 13.30 uur gym dinsdagmiddag van 13.30 - 14.00 uur sociëteit woensdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur M

de Faam | 1988 | | pagina 21