Samen met vakman sleutelen aan sanitair u Renovatie badkuip 88 Snelle klemplug Slimme voorziening voor in een hoekje Verwarmde vloer in de badkamer Toilethoogte nu zelf te bepalen Markt voor de installateur unieke manifestatie op Installatie '88 in Jaarbeurs JsLu MINDER LAWAAI Stopkraantje in de hoek: handig Blauwe engel 23-27/2/1988 irtSTFUifiTlE Het verbouwen van een badkamer of het verbeteren van sanitaire voorzieningen, kan aardig in de papie ren lopen. Dus zoeken we naar oplossingen die ons minder pijn in dc portemonnee bezorgen, bijvoor beeld door de klus zelf uit te voeren. Maar het instal leren van sanitair is een vak dat je niet een, twee, drie onder de knie hebt. Daar komt niet alleen een dosis vakmanschap maar ook technische kennis voor kij ken. Het is niet louter een kwestie van twee rechter handen hebben. Er is meer. Eerst rekenen Dagschool Airconditioning toekomstmuziek? Woensdag 17 februari 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER Van 23 tot en met 27 fe bruari wordt in de Jaar beurs in Utrecht Instal latie 88 gehouden, vak beurs voor verwarming, sanitair, klimaatbe heersing en installatie materialen. Vakbeurs, de naam zegt het al, een beurs voor vakmensen. De installateur kan om deze belangrijke beurs niet heen, zal er beslist naartoe gaan. Dat bete kent dat hij u straks al les kan vertellen over het nieuws op dit ge bied. Enkele van die nieuw tjes vindt u alvast op de ze pagina en ook treft u er nuttige informatie over sanitair en andere installatievoorzieningen in huis aan. Zelf doen kan voordeliger zijn, maar als het u aan vol- 53, i -< Labette is de naam van dit minibad foto rechts) dat precies past op de plaats van het oude lavet (foto links). Ziet dat er niet heel wat plezieriger en comfortabeler uit? doende basiskennis ontbreekt, kan een dergelijke vrijetijds besteding erg kostbaar wor den. Dan is zelf doen vaak een verkeerde zuinigheid. Wijs heid is: die klusjes zelf op knappen die u in de vingers hebt en de rest aan de vakman overlaten. De vakman vooral le mogelijke installatievoorzie ningen in huis is de installa teur. U wilt de douche vervangen door een ligbad, een tweede toilet plaatsen, een douche- bak of een extra wastafel in stalleren. Zijn uw leidingnet en waar m wa tervoorzie n i ng hierop berekend? Hoezo? Nou, als u de zaak van tevo ren niet goed uitkient, kan het gebeuren dat bij het open draaien van de kraan in de keuken of op de extra wasta fel. de druk in de badruimte wegvalt, u een koude douche krijgt en er ook niet meer dan een dun straaltje uit de dou chekop komt. Stap eens naar uw installateur voor u ergens aan begint. Die kent de materie op zijn duimpje en kan u helpen dit soort hinderlijke verschijnse len te voorkomen. Voorko men is niet alleen beter dan genezen maar ook aanmerke lijke goedkoper. Iedereen vindt het heel nor maal dat er voor een nieuwe cv-installatie berekend wordt hoe groot tie capaciteit van de ketel moet zijn en hoe groot die van de verschillende ra diatoren. Bij het aanleggen van sanitair is het zorgvuldig berekenen van de capaciteit (de doorsnede) van het lei dingstelsel even belangrijk. Bovendien moet de keuze van de juiste warmwatervoorzie ning in relatie hiermee wor den bepaald. Wie over een keukengeiser In de sunitairshowroom van de groothandel is Aan het voeteinde van dit royale bad bevindt zich de keus gigantisch en ontdekt u alle mogelijke een vlak en breed plateau waarop u prettig en veilig snufjes en slimme oplossingen, zoals deze dou- staat tijdens het douchen. Zo hebt u een badkuip cheklapwand voor onder het schuine dak. en douchebak in één. zonder afvoer beschikt, kan hierop eigenlijk geen douche maar zeker geen badkraan aansluiten. Dat kanzo'n klein geisertje niet trekken. Is er een geiser met afvoer dan kan meestal wel een exemplaar van grotere capaciteit worden geïnstalleerd voor een com fortabele warmwatervoorzie ning. Als u de douche wilt ver- vangen dooreen ligbad, waar voor veel meer - warm - wa ter nodig is. zal meestal niet alleen een groter warmwater apparaat nodig zijn, maar zijn vaak tevens leidingen met een grotere doorsnee noodzake lijk. Dat wil zeggen dat u niet zomaar zonder meer van een douche op een bad kunt over gaan. Voor een douche is een toevoerleiding van 12 mm 0 voldoende. Maar als je op zo'n smalle leiding later een bad aansluit, komen de pro blemen. Om te beginnen duurt het heel lang eer de kuip volgelo pen is. Tegen de tijd dat je erin wilt stappen, is het water bovendien al weer behoorlijk afgekoeld. En bij het leeglo pen zit je niet alleen met het feit dat het lang duurt, maai er kan bovendien onderdruk ontstaan (het gorgelt in de af voer) en de syfhpn kan wor den leeggezogen. Het waters- lot dat luchtjes uit de afvoer tegenhoudt, werkt dan niet meer. Voor een bad moet de voorkeur worden gegeven aan een elektrische of gasboi- ler (vooral vanwege de forse re warmwaterstraal), maar welk systeem u dan kiest en hoe groot de boiler moet zijn, dat kunt u weer het beste met dc vakman overleggen. Zelfs de kleinste ingrepen op installatiegebied vereisen een bepaalde basiskennis en die maakt u zich niet op een ach ternamiddag eigen. Per slot heeft de installateur vier jaar op een dagschool gezeten en daarna nog minstens vier jaar avondstudie gevolgd voor hij zijn papieren opzak had. Mis schien bent u best een handige jaren plezier van hebt en geen extra geld hoeft uit te geven om fouten achteraf te herstel len. Dat we van gasleidingen beter af kunnen blijven, zult u vast wel beamen. Maar veel doc- hct-zelvers geloven dat er bij het leggen van een leidingnet niet veel fout kan gaan aïs je twee rechterhanden hebt. Dat staat nog te bezien. Als er verontreinigingen in de lei- "Tg o. Om comfortabel te kunnen douchen en baden moeten leidings telsel en warmwatervoorziening goed worden berekendanders valt de druk weg en komt er maar een miezerig straaltje uit de douche. loodgieter. Ga daarom eens overleggen met een vakman om samen de klus uit te voe ren. Een goede, erkende in stallateur zal daarop best in willen gaan. Per slot bent u daar allebei bij gebaat. I lij verkoopt de materialen en doet een deel van de werk zaamheden. U bent voordeli ger uit door de rest zelf te doen. Maar weet u ervan ver zekerd dat de installatie ook aan alle eisen van veiligheid en comfort voldoet, zodat u er dingen terechtkomen van bij voorbeeld soldeervloeistof, zand, gruis of metaalzaagsel. kunnen op den duur storingen ontstaan. Zowel in de geiser als in alle beweegbare delen van de vlotterkranen. ther mostaten en mengkranen. Een probleem is vooreen leek ook vaak het afpersen van lei dingen. het onder druk water er doorheen persen om te controleren of alle verbindin gen 100% waterdicht zijn. Wilt u dat toch ook maar niet liever aan de vakman overla ten? U zou met de installateur kunnen afspreken dal hij het Icidingwerk voor zijn reke ning neemt, terwijl u dan daarna het sanitair en de kra nen monteert en het tegel werk doet. Maar u begrijpt dat een der gelijke gezamenlijke klus al leen maar uitvoerbaar is als u van tevoren samen een goed plan hebt gemaakt. Dat is niet alleen een kwestie van een be rekening en een tekening ma ken, weten waar alles moet komen en hoe. u zult ook nog sanitair en accessoires moeten uitzoeken. Best mogelijk dat die heel speciale douchebak die u uitzoekt een paar weken levertijd heeft. Als u (een deel van) uw sani tair wilt vernieuwen, begin dan ruim van tevoren aan zo'n plan en ga dan eerst eens rondkijken in een showroom. Ook daarvoor kunt u uitste kend bij uw installateur te recht, vooral als u gesteld bent op comfort, slimme voorzieningen en ruime keus. Die vind je meestal niet bij de discount maar uitsluitend in de betere sanitairshowroom. Misschien heeft uw installa teur zelf maar een bescheiden toonkamer. Toch is hij dc man die u verder kan helpen. Als u weet dat ligbaden alleen al in 70 modellen en maten en in 400 kleuren te koop zijn, dan begrijpt u dat hij dat ook niet allemaal in huis kan heb ben. Maar dat heeft wel de groothandel, waar de installa teur zijn sanitair inkoopt. Daar ontdekt u dat er honder den verschillende kranen te koop zijn. dat er baden zijn met aan het voeteneinde een praktisch douchevloertje, dat er een speciale maat bad te koop is passend op de plaats van het oude lavet, dat er ui-' terst slimme douchcglijstan- gen en massagedouches zijn, schuif- en klapwanden voor bad en douche (ook voor on der een schuin dak). Kortom, er is veel meer te koop dan u denkt. Verspreid over Nederland zijn ongeveer 75 groothandel- showrooms waar u ook als consument van harte welkom bent om eens rond te kijken. Meestal loop je daar niet toe vallig voorbij, want ze zijn over het algemeen op indus trieterreinen gevestigd, ge makkelijk te bereiken en met veel parkeerruimte. Uw in stallateur kan u zo een of meer adressen geven. En trek er maar een middag voor uit want er is heel veel te zien. Als je een badkamer gaat ver bouwen, is het fijn als het be slaande ligbad in elk geval ge handhaafd kan worden. Dat In flats kun je altijd horen wanneer de late film op TV afgelopen is. Dan wordt op eens overal tegelijk het toilet doorgetrokken. Dat kan hin derlijk lawaaiig zijn. Door een hooggeplaatste stortbak te vervangen door een laaghangend reservoir kan het geluid meestal aan merkelijk worden geredu ceerd. Dal hangt ook van liet type reservoir af. Er is nog een andere mogelijkheid. Vlotters zowel als vlotterkra nen kunnen vervangen wor den door minder luidruchtige exemplaren. Uw installateur kan u daar meer over vertel len. vakbeurs voor verwarming, sanitair, klimaatbeheersing en installatiematerialen JAARBEURS UTRECHT/HOLLAND scheelt al heel wat op het bud get. Maar als er stukjes van het email zijn afgesprongen of onder de kraan gelige drup- vlekken zijn ontstaan Er zijn tegenwoordig badre- novatiesystemen om declre- paraties aan beschadigd email perfect uit te voeren. Sinds kort is er ook het bad-in-bad- systeem. In de oude badkuip wordt een fonkelnieuw acryl- bad geplaatst. Er hoeft niet te worden gebroken en ook het tegelwerk blijft intact. Als u toch gaat sleutelen aan het sanitair, denk dan ook eens over de installatie van een hoekstopkraantje onder de- wastafels en het fonteintje. In Duitsland onder meer zijn zul ke kraantjes voorschrift, maar bij ons slechts in speciale gevallen. Een hoekstopkraantje is erg handig. Het heeft het grote voordeel dat je bij een repara tie aan de kraan niet de hele waterleiding behoeft af te sluiten maar alleen het ge deelte bij de wastafel. Kan ook handig zijn bij een drup pende kraan. Tot u lijd hebt die te repareren of tot de loodgieter komt. even die éne kraan afsluiten. Er worden jaarlijks liters en liters water verspild door lek kende kranen. Er zijn hock- stopkraantjes te koop die met een klemkoppeling in de be staande leiding kunnen wor den gemonteerd. Een handi ge doe-het-zelver kan dit klus je zelf opknappen. De schroêfloze kletnplug Voor het vastzetten van ka bels, snoeren, leidingen en buizen tegen betonnen en ste nen wanden is er een snelle, schroefloze klemplug. Men behoeft slechts met een 6 mm steenboor een gat te ma ken en daar de klemplug in te steken. I lij klemt zichzelf vast in het boorgat. De plug is van kunststof en kan dus niet roes ten. Het hoekreservoir. Is er in een badkamer weinig ruimte dan kan met een slim me voorziening soms toch nog een plekje voor een toilet wor den gevonden. Of erg kleine toiletruimten kunnen wat comfortabeler worden inge richt door gebruik te maken van een hoekreservoir. Zodat je niet mei de knieën tegen de deur zit. Het hierbij afgebeelde hoek reservoir is geruisarm en heeft een waterbesparende spoe- londerbreking. Bij een twee de druk op de knop wordt de waterstroom gestopt. Het re servoir wordt geleverd com pleet met montage-onderde- len en een montagehandlei ding. Op elke verpakking be vindt zich een aftekenmal, zo dat het bepalen van de juiste plaats uiterst eenvoudig is. Ook aan airconditioning wordt op dc beurs Installatie aandacht besteed. In ons land blijft airconditioning meestal nog beperkt tot kantoren en andere (grote) gebouwen. De doorsnee Nederlander is al blij als hij zijn huis in de winter goed heeft verwarmd. Aan koeling in warme tijden den ken we nauwelijks. Die heb ben we hier toch niet nodig? Toch moet u dat niet te hard zeggen. Neem alleen maar eens de goede isolatie en dub bele ramen in veel huizen te genwoordig. Maar als in de zomer de zon schijnt, schijnt die door dubbel glas en al heen en kan de binnentempe- ratuur behoorlijk oplopen. Door isolatie en dubbele beglazing kan de warmte niet meer weg. Wie weet, maken onze goed geïsoleerde huizen ons zo langzamerhand toch rijp voor de geneugten van een be heersbaar binnenklimaat door middel van airconditio ning. Dit is de romantische naam van een nuchtere cv-ketel, die niet alleen erg zuinig is maar ook uiterst milieuvriendelijk. Doordat de brander op z'n kop is gezet kunnen schadelij ke stoffen als stikstofoxyden geen kans krijgen zich te vor men. Een compensatie/klep zorgt voor een zodanige instelling van het brandersysteem dat een hoog rendement wordt verkregen. De cv-ketel kan ook de warm watervoorziening in huis voor zijn rekening nemen. Dat is twee vliegen in één klap. Door zijn compacte, strakke vormgeving en omdat hij nau welijks geluid maakt, vormt hij geen storend element in het interieur. Hij hoeft niet te worden weggemoffeld maar kan rustig in keuken of badka mer een plaatsje krijgen. Speciaal voor de badkamer en andere vrij kleine ruimten is er een vloerverwariningspak- ket te koop mét circulatie- pomp, dat door doe-het-zel- vers kan worden geïnstal leerd. Dit pakket leent zich als hoofdverwarming voor een vloeroppervlak tot maximaal 9 m2 en tot 15 m2 als bi j ver warming. Voor ruim 800.- hebt u een compleet pakket met duidelijke handleiding. Bij de onderdelen onder meer een thermostatisch ventiel dat de vloertemperatuur regelt, zodat dc grond in de badka mer u niet te heet onder de (blote) voeten wordt. Toilet met reservoir in inbouwframe. Een ander type toilet in frame na de inbouw. Bij het verbouwen van de badkamer of het aan leggen van een nieuwe (bijvoorbeeld in een niet gebruikte logeerkamer) wordt dikwijls een twee de toilet aangelegd. Er kan een duobloc worden gekozen, maar er zijn tegenwoordig ook heel speciale voor zieningen, wandclosets in een montageframe, die de mogelijkheid bieden de toilethoogte - binnen bepaalde gren zen - zelf te bepalen. Voorouderen is een ho ger toilet meestal veel gemakkelijker. Nadat het toilet is geplaatst kan het inbouwframe worden afgewerkt met gipsplaten en tegels. Let er vooral ook op bij het aanleggen van een extra toilet dat de af- voerleiding voldoende capaciteit heeft om leegzuigen van het wa- terslot en luchtjes te voorkomen.

de Faam | 1988 | | pagina 14