Djober pimpelpaars als hij kwaad wordt 'Pizza niet lekker... maar... voortreffelijk' 'Onze zaak komt voort uit een uitgegroeide hobby' 'Preventie staat bij ons voorop' BOVAG-PROJECT KWALITEITSZORG OOK IN ZEELAND Bakkers T ref center i succesvol Openbare repetitie M'burgs Mannenkoor 'De sleutel van Mukwit gratis in de bibliotheek EXPOSITIE ROND PROJECT O BS DE SPRONG NIEUW CROISSANTER/E IN BINNENSTAD Kerkdiensten "De kleine gids is uit DE LOKEEND: NIEUWE WOONWINKEL Sleutelwoord Geen kwaliteit Veertig miljard CURSUS CAFÉBEDRIJF f 295.- Vogelasiel Animatiefilm RIDDERIKHOFF PARAA T BRANDBEVEILIGING Werkloosheids bestrijding VAN NR. 10 NAAR NR. 5 AUTO DIJ KWEL ^Hll-l-fV DODD SPEELT NAAR BOEK VAN WIM HOFMAN Internationale T: belangstelling Visserijbeurs De fluwelen handschoen voor t de klant en zijn heilige koe De autobedrijven Goedbloed in Middelburg en Van Strien in Goes worden bij wijze van proef onder de loep genomen door de Bovag en het Bureau Berenschot. Doel is te onderzoeken hoe de autobranche efficiënter haar winst kan verhogen. Het project draagt de naam 'Bovag-Nova'. Aanleiding tot de proefneming vormt de wetenschap dat dankzij de technische ontwikkelingen (een BX vindt de garage maar niks en andere reclameslogans) een auto steeds minder vaak een technische beurt nodig heeft en dat de markt verzadigd raakt. Met andere woorden: de groei is er uit en zonder groei kan een be drijf maar beter opdoeken. Sleutelwoord bij dit project kwali teitszorg. Wie immers zorg besteedt aan de kwaliteit van het reparatiewerk en bovendien klantvriendelijk werkt, heeft een grotere overlevingskans dan wie deze moderne bedrijfsgegevens aan zijn laars lapt. Peter Goed bloed van het Middelburgse auto bedrijf verwoordt: „Het komt vaak minder aan op de vakbe kwaamheid, maar op de wijze waarop het wordt gepresenteerd. De klant wil merken dat zijn auto met zorg is behandeld. Dat moet geen vanzelfsprekende zaak zijn". De klant terug op de troon van de koning? In het onderzoek worden de puntjes op de i gezet als het gaat om de vraag hoe vriendelijk bejegent de garage haar klanten. Dat het vaak huilen met de pet op is, en dat niet alleen de gara gehouder er met zijn hoofddeksel naar gooit, blijkt uit een uitspraak van professor dr. drs. A. Dreesmann, die constateert dat Nederlanders kwaliteit aan hun laars lappen. Ze hebben wel de meeste stofzuigers, de hele kast - aldus nog steeds Dreesmann in 1986 - puilt uit met electronica en we hebben de meeste vier kante meter vloerbedekking in huis, maar van alles nemen we de kwaliteit met een korreltje zout. Maar op het moment dat een ar tikel maar voor het uitkiezen is en de prijs in elke garage zo goed als dezelfde blijkt, gaat de kwaliteit wel degelijk een rol spelen, stelde drs. R. Kottman van Berenschot vast op de Bovag Autodag. Kott man doelt duidelijk op de toe komst als - zoals het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf verwacht - de auto markt stabiliseert en de wagen aanzienlijk minder om een onder houdsbeurt moet. Dan kunnen garages zich onderscheiden door kwaliteitszorg. En zo zijn er talrij ke getitelde mensen 'die het kun nen weten' met waarheden op de proppen gekomen bij de be handeling van de grootheid 'kwa liteit' en de toegevoegde waarde 'zorg'. Goedbloed in Middelburg van Van Strien in Goes zijn nu de eni ge Zeeuwse proefkonijnen op een landelijk aantal van zeventig. Het project is al geruime tijd be zig en begon met vijf zogenaam de 'pilotbedrijven', waarna het onderzoek werd voortgezet bij tien andere garages. Toen het on derzoek bij de tien ondernemin gen was afgerond, deed de Bo vag een oproep in haar Bovag Nova-Blad. Peter Goedbloed, di recteur van het gelijknamige be drijf in Middelburg, zegt in de geest van eigen roem stinkt niet te weten waarom de Bovag juist zijn zaak uitkoos. „Ik heb me ge woon aangemeld. De motivatie van de Bovag is me niet bekend. Ik weet trouwens ook niet hoe veel Zeeuwen er hebben inge schreven. Ik denk wel dat als ik de deelnemers zo bekijk de be drijven aardig het gemiddelde au tobedrijf vertegenwoordigen". Goedbloed weet dat kwaliteits- fouten het Nederlandse be drijfsleven zo tussen de twintig en veertig miljard gulden kosten per jaar. „Met kwaliteitszorg kun je misschien wel twintig procent besparen", rekent hij uit. Con creet: „Stel een monteur mon teert het oude klepdeksel, omdat er geen op voorraad is. De vol gende dag ziet de klant een plas je olie onder zijn auto liggen. Van af dat moment gaat het geld kosten. Je moet een keer extra om een pakking, je moet het dek sel opnieuw monteren. Als com pensatie geef je de nieuwe pak king en de verloren olie voor niks. Zo'n klus - we hebben dat hier in het werkoverleg eens uitgere kend - kost toch minstens hon derd gulden extra op een grote beurt die pakweg vierhonderd gulden kost". Goedbloed en zijn personeel wordt nu in dat project geleerd hoe ze klantvriendelijker kunnen zijn en de kwaliteitszorg - de flu welen handschoen voor de klant en zijn heilige koe - kunnen ver beteren. Haken en ogen aan deze scholing, waar in de toekomst ook ander garagepersoneel voor in aanmerking komt, worden in de zevetig proeftuinen geanaly seerd en bijgewerkt. „Ik weet hoe belangrijk het is om gemotiveerd personeel te heb ben", zegt Peter Goedbloed. Binnenkort stan in Middelburg, Goes, Tcrneuzen en Zicrikzcc dc cursus Cafébe drijf. Deze beslaat uit 10 wekelijkse avondlessen en kost 295.-. Men kan zich nog aanmelden. Voor hen die komende maanden zinvol willen besteden èn een Erkend diploma wil len behalen, bestaat de mogelijkheid om in te schrijven voor deze beslist niet saaie cursus. Een vooropleiding is niet nodig en het examen is op 1 juni van dit jaar! Vaak wordt deze cursus zowel door mannen als vrouwen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben dan in het achterhoofd om ooit nog eens een eigen Horccabe-1 drijffje) te beginnen. De aantrekkende economie en toenemende vrije tijd vraagt', immers om mensen met deze Diploma's. Dc lesstof gaat over bier. wijnen, gedisti leerd. Hygiëne etc. Deze lessen worden zeer levendig gegeven met o.a. dia's, vrijblij- vend wijnproeven enz. Ook gaat men gezamenlijk naar een brouwerij om dc* praktijk van bierbrouwerijen te zien. Met dit Vakbekwaamhcidsdiploma kan men i zelfstandig een cafe, bar, disco, coffee-shop, petit-restaurant etc. starten of overnemen.' Voor gratis folder of aanmelden kan men hellen Stichting Horeca Onderwijs' 076-144351. Donderdagavond was het een drukte van jewelste bij de openbare basisschool De Sprong in Koudekerke. Alle leerlin gen van deze school waren een week lang in de weer ge weest met allerlei bezigheden rond het thema 'mens en dier'. De laagste groepen hadden dit onderwerp nog eens aangevuld met kleur en vorm. Werkstukken zoals onder meer kijkdozen, tekeningen, zeefdrukken, foto's en anima tiefilmpjes waarin mensen en dieren centraal stonden, wa ren in de lokalen tentoongesteld. Poezen, paarden, honden, vo gels, zeehonden, vissen. Kort om, de leerlingen van De Sprong hadden zich met veel soorten dieren beziggehouden. Naast een bezoekje aan het Rui terkamp Dishoek, waren de kin deren ook nog een kijkje wezen nemen bij de tentoonstelling 'Zeehonden in Zeeuwse wate- ,ren' in het Zeeuws Museum Na- tuurhistorie in Oostkapelle. Met behulp van materialen van het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming heeft de bovenbouwgroep een aantal animatiefilmpjes geproduceerd. Wouter Cevaal en Neil Cornelis- sen geven hiervan verslag: "Eerst hebben we een idee be dacht. Wij wilden iets over een stiergevecht doen. Toen zijn we gaan tekenen en plakken. Toen dat klaar was hebben we daar zo ongeveer 3200 fotootjes van gemaakt. De film hebben we la ten ontwikkelen en onze meester heeft toen de film ge monteerd. Zo ging het dus in z'n werk". Andere kinderen uit de hoogste groep hebben een tekenfilm gemaakt over een mensenrace en de jacht. Wat vooral bij de kinderen aan sloeg, was het schimmenspel. De middenbouw had dierfiguren gemaakt en een cassettebandje ingesproken. De figuren werden achter een laken getoond waar een projector en de recorder voor spannende taferelen zorgden. De bezoekers van de ten toonstelling konden wanneer zij dat wilden een financiële bijdra ge geven voor het vogelasiel De Mikke in Middelburg. Ook al is het ergste leed nu geleden, toch kunnen de vogels daar best nog wat hulp gebruiken. "Als men sen geld gaven voor het vogel asiel, kregen ze van ons een pa pieren muis die we zelf hebben gemaakt", vertelt Wouter trots. Chaunwa, soesoe, masoniak en eimel zijn voorbeelden van nieu we diersoorten die door de leer lingen zijn bedacht. "Een dier dat in bomen leeft. Hij eet ste nen en prikt die aan zijn hoorn. Zijn grootste vijand is een bjo- ber. Als hij kwaad wordt, wordt hij pimpelpaars". Deze informa tie is te lezen in het beesten boek over de sjousjauwsjei, dat gemaakt is door een leerling uit de middenbouw. De Sprong verzorgt elk jaar een tentoonstelling over een pro ject. De thema's hiervan wisse len. Maar de belangstelling er voor van zowel de leerlingen als de ouders en andere geïnteres seerden blijft jaarlijks hetzelfde. jaar of permanent", vertelt be drijfsleider Kees Wortman. Om iets aan de werkloosheid te kunnen doen, werkt Ridderikhoff samen met de gemeente. Het bedrijf heeft 17 werklozen in tij delijke dienst. Deze mensen heb ben allemaal een cursus brand wacht gevolgd. "Het is onze be doeling tegen het einde van dit jaar deze mensen in vaste dienst te hebben." De Vlissingse vestiging van Rid derikhoff is evenals de overige vestigingen aangesloten bij de TBBS. Dit is een landelijk orgaan voor schadepreventie en staat onder toezicht van verzekeraars. Het bedrijf in Vlissingen wordt door twee mensen geleid. Kees Wortman heeft de brandbeveili ging voor zijn rekening genomen en Jacky Florusse de inbraakbe veiliging. Aanpassen aan de wensen van de klant geldt voor beide bedrijfsleiders. Zowel brandbeveiliging als het installeren van alarminstallaties valt onder de werkzaamheden van Ridderikhoff. Dit bedrijf werkt niet alleen voor andere be drijven. Ook particulieren kunnen van de diensten gebruik maken. Daarnaast werkt de onderne ming ook nauw samen met de gemeente in het kader van de werkloosheidsbestrijding Ridderikhoff heeft al meer dan 25 jaar ervaring op het gebied van brandbeveiliging. Vestigin gen heeft zij door heel het land. Alle medewerkers hebben een rijksdiploma brandwacht. Uiter aard hebben ze ook kennis van zaken over alarminstallaties. "Eigenlijk kan dit bedrijf gezien worden als een soort uitzendbu reau. Bedrijven, instellingen en natuurlijk ook particulieren kun nen over onze mensen beschik ken voor een dag, een week, een C.S. West man van Riddrichhoff paraat. Na een grondige verbouwing van hun pand aan de Lange Viele, opende Chaim Manoach en zijn vrouw Yvonne Alleijn op woens dag 10 februari de deuren van hun croissanterie 'Papilion' om de eerste geuren van versgebak ken croissants en pizza's naar buiten te laten ontsnappen. Een voorbijganger die de verleiding niet kon weerstaan stapte snel binnen. Met gulzige happen at hij zijn minipizza op. "Deze pizza is niet lekker" merkte hij luid smek- kend op. Chaim verbleekte van schrik... "Hij is voortreffelijk!". "Dat was even schrikken", be kent Chaim lachend. "Het is als of je een klap in je gezicht krijgt!". En dat terwijl hij de te vredenheid van de klant van het grootste belang acht. Zelfs zijn winkel is hierop ingericht. Een enorm groot raam brengt, behalve een prettig uitzicht op de Langeviele, een zee van licht in het overwegend Franse interieur. Vanachter de witte ronde tafel tjes kan men bovendien het be reiden van de croissants en piz za's van de eerste tot de laatste handeling aanschouwen. En dat Chaim zijn ambacht serieus neemt is te merken! Elke week wil hij een nieuw recept proberen om de smaak van zijn klanten te ontdekken. "Want wat kun je al lemaal niet met een croissant doen!", zegt hij enthousiast. "Behalve dat je ze de meest uit eenlopende vormen kan geven, Ook zoontje Omri mag mee op de foto in de splinternieuwe croissanterie. kun je ze bovendien allerlei heer lijke vullingen geven. De klant mag zelf kiezen". Maar Chaim en Yvonne, die jaren een bloeiende broodjeszaak in Valkenswaard hadden, hebben nog meer plannen. Als het voor jaar komt willen ze in "Papilion" een schuifraam aanbrengen, zo dat de liefhebber van zijn produk- ten ook buiten of thuis kan smul len. "Tegen die tijd", belooft Chaim "maak ik ook grote piz za's die de klant zo vers kan ko men afhalen". De advertentiebladen heb ik altijd een nauwelijks noodzakelijk kwaad gevonden. Mede daarom wil ik toch ook eens m'n waarde ring uitspreken voor het feit dat U nu al sinds enige tijd een goed overzicht geeft van de kerk diensten op het eiland. Als emeri tus en voormalig stadsmens maak ik graag m'n keus van de kerkdienst die ik bij zou willen wonen. Vele van m'n collega's zullen dat een onjuist standpunt vinden maar ouwe mensen zijn soms moeilijk te veranderen, ik blijf dan ook maar bij m'n ge woonte. U geeft niet alleen een overzich telijke weergave maar ook met een redelijk uiterlijk. De kerk wordt toch al zo in de hoek van de verachtelijke antiquiteiten ge duwd dat deze duidelijke plaats ook wel weer eens prettig is. Wel merk ik dat verschillende van m'n collega's niet meewer ken aan het verschaffen van goede gegevens, maar predikan ten zijn nu eenmaal meestal ho peloze individualisten en ook nog eigenwijs daarenboven. Verder maak ik ook graag ge bruik van uw afdeling aankondi gingen van culturele en artistieke evenementen; helaas gebeurt er op dit terrein nog weinig in dit gebied maar dat kan gezien de dunne bevolkingsgraad, niet an ders. Het zou dus wel aange naam zijn als U ook de gebeurte nissen in Goes en Bergen op Zoom erin vermeldde ook Ant werpen is toch niet zo ver weg en heeft veel te bieden tegen woordig. En dan koop ik nog af en toe een electrische of gaskachel of fiets, en dan heb je warempel nog ook enig profijt van de advertentie's. J.W. Schokking Singeltje 3 Veere. De 47e editie van "De Kleine Gids" voor de Nederlandse So ciale Zekerheid, de bekende uit gave van de Vereniging van Ra den van Arbeid, is weer uitge komen. De gids is zoals gebrui kelijk bijgewerkt tot het laatste moment. De veranderingen in wetgeving, die nog te verwach ten zijn, zijn afzonderlijk in het boekje vermeld. "De Kleine Gids" geeft in be knopte maar toch zo volledig mogelijke vorm en in handig zakformaat informatie over de sociale verzekeringswetten en de sociale voorzieningen in Ne derland, zoals deze vanaf 1 ja nuari 1988 gelden. Ook besteedt het boekje aandacht aan de internationale sociale ze kerheid. "De Kleine Gids", een belang rijk hulpmiddel voor een ieder die met de sociale zekerheicL-in aanraking komt, alsook een goed stuk lesmateriaal voor stu derenden, is weer verkrijgbaar voor de prijs van f 1,60 mits af gehaald bij de Raad van Arbeid. Bij toezending per post word'en de portokosten volgens de PTT tarieven in rekening gebracht. De banketbakkers van het Tref- center in Middelburg hebben $e eerste prijs behaald in de catego rie vruchtengebak tijdens de Zeeuwse bakbeurs. Smaak, val ling, kleur en opmaak vielenHn goede aarde bij de jury die voor alles het hoogste aantal punten gaf. Vooral het gebruik van lou ter vers fruit kreeg goedkeuring van de jury. De toekenning van deze prijs ia - aldus een woordvoerder bij fj£t Trefcenter - een erkenning voor de ingeslagen weg om zoveel als mogelijk met verse producten3e werken. Het Middelburgs Mannenkoor. In een ongedwongen sfeer kijken naar zingende mannen en tegelij kertijd afvragen of zo'n koor wel wat is om regelmatig mee te doen? Die unieke kans biedt het Middelburgs Mannenkoor dins dag 23 februari tijdens een zang- inn, die wordt gehouden in ont moetingscentrum Dauwendaele en om 19.45 uur begint. Een zang-inn is een openbare re petitie. In ongedwongen sfeer kunnen de nieuwsgierige bezoe kers die dag kennis maken met de wijze waarop het Middelburgs Mannenkoor werkt. Tijdens de pauze kunnen de bezoekers vra gen stellen aan de leden van het koor, die - overigens - dolenthou siast zijn over hun muzikale prestaties. Het koor telt momenteel zestig leden en vierde onlangs zijn tachtig-jarig bestaan. Dirigent is Han Beekman. Het repertoire is afwisselend. Regelmatig ver zorgt het koor concerten, al dan niet met andere koren, solisten en orkesten. Inderdaad steeg Nissan in 1987 5 plaatsen op de lijst van de meest verkochte auto's in Nederland. Het meest verkochte Japanse merk biedt dan ook een voortreffelijke serie produkten met MICRA, SUNNY, BLUEBIRD. LAUREL, PRAIRIE, PATROL, SILVIA enz. Ook voor u staat er een NISSAN op maat bij: Auto Walcheren Dijkwel BV Veerseweg 104 - Middelburg - tel. 01180-38880 Middelburg is sinds afgelopen maand weer een zaak in de woon- en cadeausfeer rijker. Aan het Koorkerkhof hebben Leo en Fred van Son nu een winkel waar zij naast antieke geloogde meu belen ook Engelse Loyd Loom meubelen en allerhande snuiste rijen verkopen. En natuurlijk heb ben zij ook eenden te kust en te keur. De naam van de zaak zegt het al. Eenden zijn er dus volop aanwe zig. "Zelf zijn wij al jaren op de 'eendentoer', ook passen deze goed thuis in de sfeer van onze zaak", vertelt Leo van Son. Het zelfde geldt eigenlijk voor de meubels die er staan. "De hele sfeer in dit pand is voortgekomen uit interesse, een uitgegroeide hobby dus", vult zijn vrouw aan. Rieten manden, tafelkleden, ser viesgoed, plexiglas, lampen, En gelse meubels, patchwork- artikelen. Kortom, een ruime ca deausfeer die zich richt op allerlei mensen. Binnenkort wordt de Lokeend al uitgebreid. In een ge deelte van de zaak zullen onder meer Engelse en Noorse stoffen hun onderkomen vinden. Verder zal het assortiment van tijd tot tijd veranderen. Ook al is De Lokeend niet de eer ste zaak in Middelburg met dit Het kindertheater DODD (Deurtje Open Deurtje Dicht) speelt vrijdag 19 februari om 14.30 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek 'De sleutel van Mukwit'. Afgelopen maandag ging het stuk in première in het Vlissings Vestzaktheater. DODD deed het dinsdag nog eens dunnetjes over in dat theater. 'De sleutel van Mukwit' is geba seerd op het boek 'Koning Wik- kepokluk de merkwaardige zoekt een rijk' van Wim Hofman. Deze nogal domme en eigenwijze Ko ning zoekt een rijk om daar rustig te kunnen regeren. Samen met zijn onderdanen maakt hij een lange tocht langs stranden en duinen in een wereld waar alles kan en het onmogelijke mogelijk is. Maar het is niet zo gemakke lijk om een rijk te vinden. Alles zit de koning tegen, zelfs het weer. De spelers zijn: Margot Schotel, Rens Schot, Josien de Graaf en Lex Maes. Regie: Ingrid van Leeuwen. Wim Hofman kreeg voor de il lustraties in dit boek ooit de Gou den Penseel, de hoogste onder scheiding voor illustratoren in Nederland. Dankzij samenwer king met kledingzaak Benetton is de toegang tot deze voorstelling gratis. De omslag van Hofmas boek. soort artikelen, was dit geen "re den voor de eigenaars om te zeg gen 'nou dan doen we het maar niet'. "Wij vinden het juist l(S1k dat er nu in Middelburg eindetijk eens wat meer keus is gekomen in deze branche'. Een geïnteres seerde klant die deze opmerking ter ore komt, geeft te kennen dat zij het daar helemaal mee eens*is. "Daar komt nog eens bij dat na tuurlijk geen enkel assortimgnt het zelfde is", volgens de Van Sons. "Vergelijk het aanbod van een zaak maar eens met woof2j> terieurs. Die zijn ook ndöit gelijk". Het ziet er naar uit dat de beurs voor de visserij en de visverwer king (4 tot en met 7 oktober) een internationaal karakter gaat dra gen. Orned bv, het organisatiebu reau van beurzen en evenemen ten dat meer dan gemiddelde be langstelling bestaat in binnen- en buiteland voor de beurs in de Zeelandhallen in Goes. De vakbeurs is bedoeld voor wie zich professioneel bezighoudt met zee-, kust- en binnenvisserij, met vis-, mossel-, oester- en kök- kelteelt, schelpen en wiervisserjj. Verder zal het zesduizend vier kante meter grote tentoonstel lingscomplex ruimte bieden cfên standhouders die apparatuur Te- veren voor verwerking, opslag, transport en alle soorten andere behandelingen van de visserijpro- dukten. Woensdag 17 februari 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER

de Faam | 1988 | | pagina 13