BI) Open universiteit Cijfers en feiten WS Informatica en hazelnoten VOOR DEZE PRIJZEN KUN JE HET HELE JAAR DOOR CARNAVALLEN. SPRUYT I .dJ. II P HET KI AM 1M( ilU ffliir Mltfm rv 5?5 5?5 5?5 5?5 LAATSTE WEEK KORTING OP BEHANGCOLLECTIE '87 JONGI Alberto doet 't beter. Ju LI L F N h if PIJL mm&t mm-MW ft t S/W# DUURSTE BEHANG f 3,50 Kies zelf uw week: DC B0 EK I IET DE im ROD m Twee projecten in de landbouw komen in aanmerking voor een bijdrage van de provincie. Het gaat om een ton voor een informaticaproject en vijftigduizend gulden voor een project ha zelnootteelt. De statencommissies voor economische zaken en voor bestuurszaken brengen er deze maand advies over uit aan gedeputeerde staten. Informatica Hazelnootteelt re COMMISSIES Waterstaat Economie Planologie IN BE HOEP 1 - JENEVER 645 Vanaf 16/12 zijn wij begonnen met een grandioze kortingsactie op behang die doorloopt tot 24/2 '88. Dit is uw aller laatste kans. Profiteer nu het nog kan. in voorraad Aanbiedingen gelden voor alle soorten behang, -M*r- i 5,00 10.17/2 tot 24/2 3,50 a HHHnUHHHiHi DE FAAM - DE VLISSINGER 'ai Tl De open universiteit is een instituut voor hoger afstandsonderwijs. Studenten aan de open universiteit studeren thuis, maar zij kunnen via een studiecentrum in de buurt (voor Zeeland in Middelburg) stu diebegeleiding krijgen. ledereen kan het eigen vakkenpakket en studietempo bepalen. Er is keuze uit de cultuur-, natuur- en rechtswetenschap pen, sociale, economische en technische wetenschappen en bedrijfs- en bestuursweten schappen. Sommigen kiezen voor een volledige hbo-opleiding, anderen volgen een aantal losse cursussen met de bedoeling wat bij te scholen en weer anderen kiezen een pakket zonder daarbij een uitgesproken carrièreplan ning te volgen, maar om zich in het algemeen wat breder te oriënteren. Ou Het cursusmateriaal is zo samen gesteld, dat iedere student het zelfstandig kan "verwerken". De praktijk leert echter, dat velen steun en een stimulans om door te gaan ondervinden in de studie begeleiding. Per cursus van tweehonderd uur zijn er gemid deld vijf begeleidingsbijeen komsten. Die bijeenkomsten zijn in het studiecentrum in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Bijkomend voordeel van de bijeenkomsten is, dat kennis wordt gemaakt met collega studenten en soms kan het han dig zijn met hen studie-afspraken te maken. Er zijn negen studiebe geleiders. Aan het studiecentrum zijn twee consulenten verbon den. De consulenten kunnen de studenten helpen bij de opzet van een studieplan. Voordat een definitieve keuze wordt gemaakt uit het cursus aanbod (er zijn zo'n veertig mo gelijkheden), is het raadzaam contact op te nemen met een van de consulenten. Zij kunnen adviseren over eventuele vrijstel lingen, bijvoorbeeld als gevolg van vooropleidingen van de adspirant-student, of juist advi seren de vooropleiding bij te spij keren door eerst een deelcertifi caat te halen of bijlessen te volgen. In het algemeen geldt, dat kennis op havo-niveau een goede basis is voor een studie aan de open universiteit, hoewel er formeel geen toelatingseisen zijn. In het studiecentrum is een stu diegids te raadplegen, maar de gids is ook te koop. De kosten zijn per stuk f 3,50, over te ma ken op post- bankrekeningnum mer 5617964 ten name van de Open Universiteit in Heerlen. In het studiecentrum is ook het cursusmateriaal in te zien en de consulenten en studiebegeleiders zijn er bereikbaar. De openingstij den van het centrum zijn: dins dag 10-13.30, 14-17 en 18-21 uur; woensdag 10-13.30 en 14-17 uur; donderdag 10-13.30, 18-21 uur, vrijdag 10-13.30 en 18-21 uur en zaterdag van 10-13 uur. Het studiecentrum is gevestigd in de Zeeuwse Biblio theek, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg, telefoon 01180-30286. m Zeeland in cijfers en feiten is een brochure met allerlei gegevens over de provincie. Wie wil weten hoeveel mensen er in Zeeland wonen, hoe de leeftijds opbouw van de bevolking is en in welke sectoren de beroepsbevol king werk vindt, kan dat vinden in de brochure. Ook wordt vermeld welke politieke partijen gezamenlijk het provinci aal bestuur vormen, welke oppervlakte de provincie heeft en hoeveel hectaren van het gebied uit bos bestaat. In het hoofdstuk over de landbouw staat welke gewassen in Zeeland het meest worden ge teeld en dat er in 1986 ruim 1,2 miljoen kippen waren. Het aantal toeristische overnachtingen in de provincie wordt geschat op vijftien miljoen per jaar. Een deel van die overnachtingen wordt doorgebracht in de jachthavens. Zeeland heeft 55 jachthavens met in totaal elfduizend ligplaatsen. Onder het hoofdstuk waterstaat is vermeld, dat de zee uit Zeeland wordt geweerd met behulp van zestig kilometer duinen en vijftien ki lometer aan deltadammen. De zeedijken langs de Westerschelde heb ben een gezamenlijke lengte van 270 kilometer. In Zeeland werd vorig jaar 123 duizend ton huishoudelijk afval gepro duceerd, zo staat in het hoofdstuk milieu. Er is al 22 miljoen gulden besteed aan de reiniging van bodemverontreiniging. Verwacht wordt, dat nog eens 75 miljoen gulden nodig is om de grond overal in de pro vincie schoon te hebben. Zeeland in cijfers en feiten is in te zien in de openbare bibliotheken in de provincie. Ook kan het boekje worden besteld bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 01180-31400. Hl mwfm Woensdag 17 februari 1988 Bij de Landbouwpraktijkschool in Schoondijke zal dit jaar een infor matiecentrum voor Zuid- Nederland worden ingericht. Ini tiatiefnemers zijn de Takorgani- satie Akkerbouw Zeeland en de landbouwpraktijkschool. De Tak- organisatie bestaat uit zes regio nale verenigingen voor bedrijfs voorlichting en elf akker- bouwstudieclubs. Andere deel nemers in het project zijn onder meer het consulentschap voor de akker- en tuinbouw in Goes, de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij ZLM, de Christelijke Boeren en Tuinders Bond CBTB, de Noord brabantse Christelijke Boeren bond NCB en de gemeente Oostburg. De organisaties beogen met het informatiecentrum de informati ca in de landbouw breder ingang te doen vinden. Akkerbouwers zullen dan ook het informatiecen trum kunnen bezoeken om zich nader te oriënteren op automati sering en bedrijfsinformatiesyste men. Ook het onderwijs, het be drijfsleven en de voorlichting zul len er hun licht kunnen opsteken. Er kunnen computercursussen worden gegeven en er kunnen demonstraties worden verzorgd. Via het informatiecentrum zullen gegevens uitgewisseld worden, bijvoorbeeld via gebruikersgroe pen of via de rijksvoorlichtings dienst. Het centrum krijgt een experi mentele fase van drie jaar. De kosten over die termijn zijn bijna een miljoen gulden. Bijna de helft wordt betaald door het ministerie van landbouw en visserij en het overige deel komt voor rekening van het bedrijfsleven en de pro vincie. De provinciale bijdrage is een ton uit het fonds bijzondere voorzieningen. De statencom missies is hierover om advies ge vraagd. Het proefstation voor de fruit teelt in Wilhelminadorp neemt sinds 1974 proeven met het te len van hazelnoten. Als gevolg hiervan hebben 21 agrariërs zich verenigd in een studieclub en in middels is er in Zeeland zo'n vijf tig hectare voor experimentele hazelnootteelt beschikbaar. Behalve op medewerking van het proefstation voor de fruitteelt kan worden gerekend op de ZLM en het consulentschap voor de akker- en tuinbouw in Goes. Ver der is medewerking toegezegd door een Amsterdams bedrijf dat actief is op de hazelnotenmarkt en de studieclub heeft zich van universitaire hulp verzekerd door het lidmaatschap van prof. dr. ir. H. van Arkel van de landbouwu niversiteit in Wageningen. Een delegatie uit de studieclub heeft zich in Frankrijk georiënteerd bij professionele hazelnoottelers. De statencommissie voor wa terstaat en verkeer vergadert maandag 22 februari, 13.30 uur. Op de agenda staan staten- voorstellen over het aanbrengen van de definitieve asfaltdeklaag op de doorgetrokken weg Zeelandbrug-Goes naar de rijks weg en de herziening van het secundair en tertiair wegenplan. In het plan wordt aangegeven hoe de gemeenten, de water schappen, het wegschap en de provincie hun wegenaanleg en -onderhoud moeten uitvoeren, althans wat de financiën betreft. De commissie praat ook over het onderzoek naar het gebruik van sluizen en bruggen, gezien vanuit het weg- en vanuit het water verkeer. De statencommissie voor econo mische zaken vergadert maan dag 22 februari om 16.00 uur. Bijdragen uit het fonds bijzondere voorzieningen staan op de agen da. De bijdragen zijn bedoeld voor het informatieproject Takor- ganisatie akkerbouw (7 100.000, voor de stich- Pas in het derde jaar van de teelt kan worden gerekend op produk- tie. Op dat moment zijn echter ook dure machines nodig voor het binnenhalen en verwerken van de oogst. De 21 landbouwers zijn bereid als experiment met de hazelnoot teelt te beginnen op voorwaarde, dat het rijk en de provincie delen in de risico's. Als de proeven gunstig uitpakken, zijn er moge lijkheden voor een areaal tussen de twee- en vierduizend hectare in Nederland. De gemiddelde opbrengst per hectare wordt geschat op een kleine vierduizend gulden. Van provinciezijde wordt een subsidie van vijftigduizend gul den overwogen. De statencommissies voor eco nomische zaken en voor be stuurszaken moeten zich op respectievelijk 22 en 26 februari er over uitspreken. ting Bedrijfsopleidingscentrum Zeeuwsch-Vlaanderen f 125.000, en voor een ex perimenteel project voor hazel- notenteelt in Zeeland (vijftigdui zend gulden). De commissie bespreekt de vergaderstukken van de raden van bestuur van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen. De provinciale planologische commissie voor Zeeland verga dert woensdag 24 februari, 10.00 uur, in het gebouw van de PPD, Groenmarkt 13, Mid delburg. Geagendeerd zijn de projectnota herinrichting Veersedam- rijksweg 57, het voorontwerp fietspadenplan, het ontwerpplan voor de ruilverkaveling Sluis- Oostburg en grensoverschrijden de natuurgebieden en land schappen. Alle commissies vergaderen in het openbaar. De twee staten commissies houden hun bijeen komsten in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, en zoals gemeld vergadert de planologische commissie in het PPD-gebouw. De statencommis sies beginnen met spreekrecht voor het publiek. WB De gemeentebesturen van Tho- len en van Terneuzen hebben een beslissing genomen op aan vragen om algemene bijstand, waarmee de aanvragers het niet eens zijn. De aanvragers hebben daarom beroep aangetekend bij gedeputeerde staten. De iweede kamer uit gs behan delt de beroepschriften op dins dag 23 februari in openbare zittingen in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middel burg. De Tholenaar wordt om 10.40 uur gehoord en de Terneuzense inwoner om 11.00 uur. De ge meentebesturen zijn ook in de gelegenheid hun standpunt toe te lichten. Ed Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 JONGS JENEVER Weduwe Visser Korenwijn I litcr-27^5" r Weduwe Visser jonge jenever I lircr T^r turn» Goblet gejenever liter M95- tttftVII va»** Parade Vieux 1 liter Grants whisky^"195 0.7 litcr^95"Ld\j* Waminks Scharrelaartjc advocaat 0.5 litcr-7r75"~ Taylor's Port Selection 0.7 liter 4&45 Caveau rood of wit 0.7 liter-4^65— Weduwp Visser 100% graanjenever i I litcr49#5- I Piat Beaujolais \j95 0.7 Iitcr4k9fr~ Sm Piat Bourgogne 0.7 litcr45£5~ Ballantines whisky 0.7 liter-2495- Rey de Oro sherry very dij, medium^ dry of fino 0.7 liter Rineau nineau Bordeaux rouge j 0.7 liter %Jm urier Coteaux du Tricastin 0.7 liter Domaine de Mourier Costicre de Gard 0.75 liter 6.95 Fitou 0.7 liter-495— Chianti Classico Cardière 0.7 liter-495- Dczc aanbiedingen zijn geldig t/m vrijdag 26 februari Goes. Westwal (centrum) Kolveniershof 44, tel.: 01100 - 3 06 66. Vlissingen. Gildèwcg 6 'in Miro-Center), tel.: 01184-11619. Alberto VERF BEHANG AUTOLAK KROMME WEELE 19 TEL. 01180-12886 MIDDELBURG I V;UU

de Faam | 1988 | | pagina 11