informatiepagina van de gemeente vlissingen Nieuwbouw voor 'Swanenburgh' Meerderjarig bij 18 I Liters IIn de buurt? MK_m I Bent ook creatief? Hoe komt Rosenburg er uit te zien? MAAK VAN JE SPORTDAG GEEN STROPDAG Toekomst gericht en gebruiksvriendelijk De éénmalige uitkering 1987 Inwonertal Vlissingen liep in 1987 terug Commissie minderhedenbeleid ss Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! DE VLÏSSINGER Woensdag 20 januari 1988 Deel 1 Eerste paal Noord en Zuid Toekomst Kosten levensonder houd en studie zelf olie verversen? denk om het milieu! Commissies vergaderen Vragen? Sportbelangen Even bijpraten met wethouder Meijers Geen bericht gehad? Binnenstad Vlissingen Kanaalstraat Ziekenhuis IN DEN BLAUW GERUITEN K fj redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 "Theorie en praktijk vloeien op deze school in elkaar over. Mede door die koppeling is de scholengemeen schap 'Swanenburgh' een plaats waar toekomst gemaakt wordt. Dat houdt in dat de school gericht moet zijn èn dat ook dient uit te stralen, zonder daarbij te vervallen tot een 'leerfabriek'. Da's iets waar al in het ontwerp van de nieuwbouw rekening mee is gehouden, het gebruiksvriendelijke. Geen kille, rechttoe- recht aan gangen; in de nieuwbouw in het gebied 'Weyevliet' worden de gangen bijvoorbeeld onderbro ken door 'uitspringende' gedeelten. Het gebruik van veel glas moet het gebouw een 'open' idee geven, het licht binnen laten. Met, op diverse plaatsen, speelse accenten van groen". Voor directeur M.G.J. van der Heijden - hierboven aan het woord - wordt het nieuwe ge bouw van 'zijn' school er alles behalve een van twaalf-in-een- dozijn. Het bouwteam, waarvan hij een van de leden is, had zich met architect Thomassen uit Eindhoven uiteraard te houden aan vele voorschriften èn het be schikbare budget. Desondanks wist men te komen tot het ont werp van een gebouw, waarin de leerling zich niet opgesloten hoeft te voelen. Het ministerie van onderwijs ging er mee ak koord. Zodoende kan binnen kort aanbesteding worden gedaan. Het moment dat de eerste paal de grond in kan is dan ook niet ver meer, hooguit enkele maan den. In voorbereiding daarop wordt het terrein in het gebied Weyevliet (tusssen Westerzicht en Bossenburgh) nu bouwrijp gemaakt. Verwacht wordt dat de bouw zo'n tien- tot twaalf maan den zal duren. In het eerste of tweede kwartaal van 1989 zullen personeel en leerlingen dan hun intrek in het nieuwe gebouw ne men. Dat dan, naar men hoopt, voorzien zal zijn van groten deels nieuw meubilair en inven taris. Een belangrijk voordeel ten opzichte van de huidige lo- katie is, dat de nieuwbouw voor verreweg de meeste leerlingen centraler zal zijn gelegen! De illustratie toont de school in 'vogelvlucht', gezien van noord naar zuid. Het zuidelijke deel wordt'twee hoog'. Hier komen zestien lokalen voor onder meer administratief on- Een tekening van de nieuwbouw voor scholengemeenschap 'Swa- nenburgh'in het gebied Weyevliet. Het gedeelte van de bovenzijde is de 'zuidvleugel'. derwijs, informatica, schei- en wiskunde. Ook de ruimten voor leerkrachten, administra tie, concierges en directie zijn er gedacht. Daar, waar de zui delijke 'poot' verbonden wordt met de noordelijke zal de toegangshal te vinden zijn. Deze wordt voorzien van een geheel glazen overkapping én een kunstwerk. In het 80 meter lange noordelijke gedeelte - van het zuidelijke afgescheiden door een 'hangende tuin' - komen de aula en vier grote werkplaatsen voor de technische afdelingen. Gymnastiekruimten ontbreken uiteraard niet. In een aparte uit bouw aan de noordzijde komen twee gymzalen en drie kleed ruimten. Vanuit dit gedeelte is het buitenterrein direct bereik baar. De fietsenstalling zal ge heel los van school worden ge bouwd. Het wordt een berging die, vanuit de conciergeruimte in de hal, constant bewaakt gaat worden, onder meer door mid del van een tv-camera. Al met al zal het nieuwe schoolgebouw van 'Swanen burgh' geheel gaan voldoen aan de eisen voor het huidige onderwijs. Met, zoals reeds in de inleiding werd vermeld, het oog gericht op de toekomst! In Vlissingen wonen zo'n 2300 personen van 18-, 19 of 20 jaar. Op 1 januari zijn ze alle maal meerderjarig geworden. Dat was het gevolg van een wijziging van de wet. Daarmee werd de grens van 'minderja rig' en 'meerderjarig' verlaagd van 21- naar 18 jaar. ledereen, die na 1 januari 18 werd of wordt is dus vanaf z'n verjaar dag ook meerderjarig. Overi gens: iemand, jonger dan 21, die voor 1 januari al was ge trouwd was daardoor automa tisch al meerderjarig. Als gevolg van die wetswijziging veranderen ook andere (onder delen van) wetten. Bijvoorbeeld: het ouderlijk gezag en de voog dij over een kind eindigen sinds 1 januari 1988 ook bij het 18de jaar van het kind. Immers: het is dan meerderjarig. Ook als men wil trouwen op 18-, 19- of 20-jarige leeftijd hoeft daarvoor geen toestemming meer aan de ouders te worden gevraagd. Jongeren tot 18 jaar zijn dat nog wel verplicht. Ook zij worden bij hun huwelijk automatisch meer derjarig. Dat blijven zij, ondanks eventuele huwelijksontbinding. Met vragen over dit onderwerp kunt u terecht bij de afdeling burgerzaken in het stadhuis (tel.nr. 87278). Maar er zijn ook andere wettelij ke regels veranderd. Bovendien werden er enkele nieuwe inge voerd. Bijvoorbeeld waar het gaat om kosten voor levenson derhoud en studie. Bij elkaar is dat een lang verhaal. Teveel om in een keer op deze pagina te zetten. Daarom zal er de komen de weken een serie artikelen worden gewijd aan het onder werp 'meerderjarig bij 18'. Deze reeks zal gebaseerd zijn op het vouwblad 'meerderjarig', dat is uitgegeven door het Ministerie van Justitie. Dit vouwblad is ook verkrijgbaar in alle gemeentelij ke informatiehoeken. (De adres sen en openingstijden daarvan staan in een artikel elders op de ze pagina). Ouders behoren voor hun kin deren te zorgen en de kosten daarvan te betalen. Er is ver schil of die kinderen minderja rig zijn of meerderjarig. Voor hun minderjarige kinderen zijn ouders verplicht de kosten van 'verzorging en opvoeding' te dragen. Deze verplichting houdt op wanneer die kinde ren meerderjarig zijn gewor den. Vanaf 1 januari 1988 zou Een wedstrijd kun Je winnen. Maar van dieven In de kleedkamer verliest u 't bijna altijd. Tenzij u een paar slimme voorzorgs maatregelen neemt Laat bijvoorbeeld nooit waardevolle eigendommen achter, als u het veld, zwembad of de zaal In gaat Geef ze liever even af bij de balie/beheerder of maak gebruik van de vaak aanwezige kluisjes. Nóg beter is het om ze thuis te laten en alleen spullen mee te nemen die u voor uw sport nodig hebt Er zijn nu eenmaal sportieve en onsportieve mensen. Denk daar voortaan even aan. Want een hoerastemming door een gewonnen wedstrijd slaat al gauw om In een mineur-stemming door diefstal. VOORKOMING MISDRIJVEN Een ZMfc van de poötte èn u breng afgewerkte olie naar: de reinigingsdienst (edisonweg 9) uw garagebedrijf name van 491 251 jongens); (240 meisjes en Jong en oud: iedereen is creatief. Wie heeft er niet eens wat ge tekend of geknutseld? Sommigen voor het laatst op de lagere school, omdat het 'moest' of gewoon als kinderspel. Anderen waagden ook later nog wel eens een poging. Misschien herkent u het bo venstaande. En denkt u: "Crea tief? Ik? Ach..." Zo hebben er Hoe men ook over het weer van de afgelopen weken denkt, feit is dat het behoorlijk vochtig was. Buitenshuis was dat goed te merken. Maar ook binnen had het z'n 'weerslag'. Gaat u maar na wat er aan vocht het huis in komt als u, na een regenbui, met een kletsnatte jas binnenstapt. Dagelijks produceren er echter heel wat meer 'bronnen' vocht; douchen, koken en bij het uita demen en transpireren (gemid deld 1,4 liter per persoon per dag!) Al dat vocht moet er ook een keertje uit. Anders kunnen er vervelende dingen gebeuren. Daarover gaat de brochure 'Vocht in huis, doe er wat aan'. Oorzaken, gevolgen en oplos singen, ze staan er allemaal in beschreven. Neem er maar eens eentje mee. Ze liggen voor de pak in het postkantoor, de bi bliotheken en de gemeentelijke informatiehoeken. Voor niks. Eén van de mogelijke gevolgen van teveel vocht in huis: rotte ko zijnen. meer gedacht. Toch, met het ge zegde 'nooit-geschoten-altijd- mis' in het achterhoofd, hebben ze het maar eens geprobeerd. 'Het'; een cursus van de Kunst zinnige Vorming Vlissingen (KW). Velen van hen ontdekten zo onvermoede talenten die, eenmaal aangeboord, heel veel ontspanning en plezier geven. Nog steeds! Waarom zou u die kans ook niet eens wagen? De KW biedt u de komende maan den volop gelegenheid. In de eerste week van februari starten er namelijk weer elf korte cur sussen. Die omvatten ieder twaalf tot vijftien lessen. Uiter aard staan alle cursussen onder leiding van deskundige docen ten. Desondanks heeft de KW de kosten laag weten te hou den,van f 54,— tot f 92,—. Bo vendien zijn er diverse verschil lende mogelijkheden om korting te krijgen. Kortom, waarom on derstaand lijstje niet eens even doornemen. Best kans dat er iets tussen zit dat - ook voor u - het proberen waard is. Dit zijn de cursussen: - Kijken naar kunst; - Fotografie vormgeving; - Fotografie: dokatechnieken; - Bloemsierkunst; Textiel/verftechnieken en kleding; - Interieur en vormgeving; - Sieraden maken; - Portret tekenen en schilderen; - Yoga; bewegingsexpressie voor kinderen; - klassiek ballet voor kinderen. En... uw (voorlopige) keuze gemaakt? Neemt u dan even contact op met de KW. Dit in stituut is gevestigd op het adres Badhuisstraat 104. De telefoonnummers ervan zijn 14928 en 16672. Bent u in de buurt? Loop er dan niet voorbij! Want: kijken kost niks. Het kan u wèl het een en ander opleveren. Een schat aan informatie bijvoorbeeld. Over zaken waarbij u als burger met de gemeente te maken hebt. Of over meer algemene onderwerpen. De informatiehoek bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. (foto Cor Schuilwerve). Om er enkele te noemen: 'vocht huis', asielzoekers, huisvuil in ophalen.... Materiaal daarover ligt voor u gereed in de gemeen telijke informatiehoeken. Waar u ook woont, echt ver kan het daarvan niet zijn. De informatiehoeken zijn onder gebracht in: buurthuis 'Aldegonde', ge opend op onregelmatige tij den. Inlichtingen: 66318. wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59, wijk Paauwenburg), geopend op maandag tot en met vrij dag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; wijkcentrum 'Middenhof' (Kanaalstraat 64, Oost- Souburg), geopend op maandag-, dinsdag en woensdagavond tot 21.00 uur; de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91, centrum), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur; (donder dag is de bibliotheek de ge hele dag gesloten); het stadhuis (Stadhuisplein 2, bij het Stafbureau voorlich ting en inspraak), geopend op maandag tot en met vrij dag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Het kan zijn dat u in de infor matiehoek niet vindt wat u zoekt. Neemt u in dat geval even telefonisch contact op met het Stafbureau voorlich ting en inspraak. De medewer kers daarvan helpen er graag voor zorgen dat het gevraagde informatiemateriaal bij u 'in de bus' komt. De voorlichters zijn telefonisch bereikbaar via de nummers 87335, 87337 en 87333. Vandaag (woensdag) komen er drie commissies bijeen. Dat zijn die voor de: -financiën (om 17.00 uur); -personeelszaken (om 17.00 uur); -sociale aangelegenheden (om 19.30 uur). Deze drie vergaderingen wor den gehouden in het stadhuis. Ze zijn openbaar. Bovendien heeft het publiek er spreekrecht. De agenda's liggen in ieder ge val ter inzage in de gemeentelij ke informatiehoeken in het stad huis en de bibliotheek. Ook de ontwerp-raadsvoorstellen waar de commissies over moeten ad viseren zijn er bij te vinden. De maandelijkse vergadering van de commissie Sportbelan gen is volgende week woensdag (27 januari). Plaats: het stad huis. Tijd: 19.30 uur. De agenda en andere stukken voor deze vergadering kunt u vinden in de gemeentelijke informatie hoeken. die verplichting dus eindigen voor kinderen van 18 jaar en ouder. Dit laatste heeft de wetgever niet gewild. De verplichting van ouders om financieel voor hun kinderen te zorgen blijft van kracht, als het gaat om meerder jarige kinderen van 18-21 jaar. Ouders van kinderen in deze leeftijdscategorie zijn verplicht de 'kosten van levensonder houd en studie' te betalen. Men kan dus spreken van een 'voort gezette onderhoudsplicht' ten aanzien van 'jonge meerderjari gen'. De voortgezette onder houdsplicht van ouders geldt ook voor een stiefouder, als de jonge meerderjarige tot zijn ge zin behoort. Ook de natuurlijke vader heeft deze plicht, als zijn onderhoudsplicht voor een kind door de rechter is vastgesteld (zgn. 'vaderschapsactie'). De voortgezette plicht om de kosten van levensonderhoud en studie te betalen rust ook op ouders van kinderen tot 21 jaar, die getrouwd zijn. Maar deze verplichting van de ouders komt in de tweede plaats. In de eerste plaats komt dat gehuwden voor elkaar behoren te zorgen, ook fi nancieel. Dit blijft zo na een eventuele scheiding. En tenslot te om volledig te zijn: voor een meerderjarig kind boven de 21 jaar behoeven ouders alleen fi nancieel te dragen, als dit kind behoeftig is. Volgende week op deze pagina: - voortgezette onderhoudsplicht en bijstand; - levensonderhoud en studiefi nanciering. Volgens een voorlopige telling is het aantal inwoners van de ge meente Vlissingen in 1987 met 435 gedaald. Op 31 december 1987 woonden er in Vlissingen 44.428 personen: 22.240 vrou wen en 22.188 mannen. Precies een jaar eerder (31-12-1986) waren dat er: 44.863 (22.410 vrouwen en 22.453 mannen). Het verschil kwam als volgt tot door vestiging was er een toe stand: name van 2074 (930 vrouwen en door geboorte was er een toe- 1144 mannen). Bij elkaar leverde dit een toena me van het aantal inwoners op van 2565. Daarvan moet worden afgetrok ken een totaal van 3000. Dat ontstond door: het vertrek van 2649 personen (1189 vrouwen en 1460 mannen); het overlijden van 351 perso nen (151 vrouwen en 200 mannen). Het gaat hier, zoals gezegd, om voorlopige cijfers. De defi nitieve aantallen kunnen enke le personen hoger of lager uit komen. Dat is afhankelijk van zaken die nog in behandeling zijn. Overigens werden er in 1987 in Vlissingen 190 huwe lijken voltrokken en 97 echt scheidingen ingeschreven. De vraag is de afgelopen tijd, op verschillende plaatsen in het stadhuis, heel wat gesteld: "Hoe komt die nieuwe wijk, Rosen burg, er nou uit te zien?". Het antwoord daarop kan niet in één zin worden afgedaan. Bo vendien is het lang niet altijd mogelijk om alleen met woorden een goed beeld te 'schetsen' van woningen, straten en wij ken. Daarom hebben medewer kers van de dienst Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) een expositie samengesteld over Rosenburg. In het bijzonder de eerste fase van dit gebied wordt getoond. Dat is het meest oostelijke deel, 'tegenover' de wijk Bossen burgh. U kunt op deze expositie een goede indruk krijgen hoe de stratenloop wordt, welke type woning waar komt èn hoe de 'plattegrond' van de verschillen de woningen er uit ziet. Hebt u belangstelling voor een woning in (een van de volgende fasen van) Rosenburg? Dan zou een bezoekje aan het stadhuis best eens de moeite waard kunnen zijn! Overigens: bij de ten toonstelling ligt voor u een lijstje gereed met adressen van make laars en projectontwikkelaars die in Rosenburg woningen rea liseren. Ook een kaartje is daar aan toegevoegd. De expositie staat in de hal van de dienst VROM. U kunt er op werkdagen terecht van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. (foto Ruben Oreel). Volgende week woensdag (27 januari) vergadert de advies commissie voor het minderhe denbeleid. Deze bijeenkomst is in het stadhuis. Het begin is om 19.30 uur. Er zal onder meer worden ge praat over: -het rapport over het bijzonder regionaal project Zuid- Molukkers; -de mogelijkheden die de Stich ting Basiseducatie Vlissingen Op 31 januari sluit definitief de termijn, waarbinnen de een malige uitkering 1987 kan wor den aangevraagd. In aanmer king komen de zogenoemde meerjarige echte minima. Dat zijn de meesten (niet allen!) die ook in 1986 de éénmalige uitkering ontvingen en nog steeds een minimum-inkomen hebben. De meesten die voor de eenma lige uitkering in aanmerking zouden kunnen komen, ontvin gen daarover begin december '87 bericht. Een groot aantal van hen stuurde het aanvraagformu lier inmiddels terug. Er zijn er echter die dat nog niet deden. Zij hebben eind vorige week een brief gekregen. Inhoud: wacht niet te lang meer; aanvragen die na 31 januari worden ingediend worden niet meer verwerkt! Hebt u geen bericht over de eenmalige uitkering 1987 ge had? Maar denkt u er toch voor in aanmerking te komen? In dat geval kunt u de benodigde pa pieren ophalen bij het Admi nistratief Dienstencentrum Zee land (ADZ) aan de Mercurius- weg (nr. 12). Dit bedrijf is op werkdagen geopend van 09.00- tot 12.00 uur. Het telefoonnummer 17910. Het ADZ is ook het 'adres' waar men terecht kan voor in lichtingen bij het invullen van het formulier. Dit, als men er met behulp van de toelichting niet zelf uit kan komen. aan minderheden biedt. Daar over zal het een en ander ver teld worden door een medewer ker van deze stichting. De agenda voor de vergadering ligt ter inzage in de informatie hoeken van de gemeente. Daar bij liggen ook de andere papie ren (notulen, brieven en dergelij ke) die aan de orde zullen ko men. De adressen en toe gangstijden van de informatie hoeken staan in een ander be richt op deze pagina. Het zal u ongetwijfeld opgevallen zijn dat volop gewerkt wordt aan het ontwikkelen van de wijk Ro senburg. Naast (premie)koopwo- ningen zullen er ook kavels grond voor verkoop beschikbaar komen. Ik ben blij dat daarmee Vlissingen beschikt over een di vers aanbod van woningen waarnaar veel vraag bestaat. Wanneer u op zoek bent naar een koopwoning in Rosenburg of elders in Vlissingen dan raad ik u aan eens contact op te nemen met de gemeentelijke dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieu (VROM) in het stadhuis. Daar kan men u pre cies vertellen waar welke soort koopwoningen worden gebouwd en tot welke makelaar of verko per u zich voor de betreffende woningen kunt wenden. Als wethouder van detailhandel ben ik nauw betrokken bij het aantrekkelijker maken van de Vlissingse binnenstad. In het be leid van de gemeente op het ter rein van de detailhandel, ligt het zwaartepunt op het maken van een goed functionerend zoge naamd kernwinkelgebied. Het streven is er op gericht Vlissin gen een aantrekkelijk hart te ge ven. Hiervoor bestaan sinds dit jaar enkele financiële regelingen om Vlissingse detaillisten daad werkelijk te helpen bij het ver plaatsen van hun zaak of het ver beteren van hun winkelpui. Het is een goede zaak dat diverse on dernemers al blijk hebben gege ven van deze regelingen gebruik te willen maken en zo aansluiten bij het gemeentelijke bin- nenstadsbeleid. Ik geef u de verzekering dat de gemeente hard werkt aan uitvoe ring van dit beleid, al vindt dit voor u ogenschijnlijk "achter de schermen" plaats. Dat het zwaartepunt van de aan dacht van de gemeente voor de detailhandel in de Vlissingse bin nenstad ligt, wil echter niet zeg gen dat er in andere winkelcen tra niets gedaan wordt. Zo is de ze week een plan voor herinrich ting van de Kanaalstraat voorge legd aan de winkeliers en bewo ners van deze belangrijke Sou- burgse winkelstraat. Voor mij is het positieve hierbij dat de onder nemers zelf in belangrijke mate aan uitvoering van het plan mee betalen. Deze samenwerking met de gemeente heeft tot een prima plan geleid en zal naar mijn mening, na uitvoering dit voorjaar uiteindelijk een nog be ter functionerende Kanaalstraat opleveren. Tot mijn wethoudersportefeuille behoort ook het terrein van de volksgezondheid. Een van de be langrijkste voorzieningen op dit terrein is het ziekenhuis. Zoals u wellicht bekend zal zijn wil het bestuur van de Stichting Streek ziekenhuis Walcheren het be staande Bethesda-St. Joseph ziekenhuis aan de Koudekerkse- weg in Vlissingen verbouwen en vernieuwen tot streekziekenhuis voor heel Walcheren. Nu is de gemeente hierbij weliswaar slechts zijdelings betrokken, maar zij moet wel de bouwver gunning voor dit omvangrijke bouwproject verlenen. Boven dien heeft de gemeente te ma ken met de toekomstige "afwik keling" van het verkeer van en naar het nieuwe ziekenhuis. Het is daarom een goede zaak dat het bestuur van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren kenbaar heeft gemaakt om sa men met de gemeente een informatie-avond over het bouw plan voor de omwonenden te zullen houden. Ik stel mij voor dat op deze avond, naast het bouwplan, in elk geval ruime aandacht wordt geschonken aan de voorzieningen betreffende parkeren en het verkeer bij en rond het nieuwe ziekenhuis.

de Faam | 1988 | | pagina 5