Nederland Museumland 1988 DOE HET ZELF Slagerij Brouwer: derde generatie in slagersvak GROOTSE KEUKENSHOW GRATIS: deze maand Gas-electro combinatie Super Service Tevel deelt superprijs uit Hypotheek informatie Primeur bij Carlier Tours "Een tuinkas is leuk maar wat wij werkelijk nodig hebben is een nieuw lokaal" Donderdag Vrijdag Zaterdag AANBOUW - CARPORT OM TE MAKEN Protest tegen regeling Sport- fondsenbad Aansluiting Zekatel Studie-bijeenkomsten Kerk en Israël Uitslag kleurwedstrijd Wedstrijd Huishoudbeurs Indooratletiek in nieuwe Zeelandhallen Stijging prijzen van koopwoningen NISSAN OCCASIONS AUTO WALCHEREN DIJKWEL Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 20 januari 1988 NISSANS zijn gebouwd voor vele jaren rijplezier, ook voor de tweede eigenaar. Als U een betrouwbare occasion zoekt, is het zeker de moeite waard eens te komen kijken naar onze collectie met NISSAN ABC-garantie en... Dijkwel service. NISSAN DE VLIEDBERG KRIJGT TUINKAS Nieuw lokaal BARNEVELD GOES RUSSEN Zeeland Openingsspektakel BARNEVELD GOES RUSSEN KINDER BOEKEN De bureauredacteur Willem Staal van de PZC had nu einde lijk eens voordeel van zijn taai knobbel, want met één van de vijftien slagzinnen, die hij in stuurde voor de Super Dollar wedstrijd won hij een vier daagse reis voor twee personen naar New York. In oktober en november 1987 hielden de twee Super Service markten, onderdeel van de lan delijke organisatie Unigro, van de heer W.J. Tevel in Oost- Souburg en Middelburg een Amerika-campagne, waarbij verschillende thema's aan bod kwamen, zoals: Ontdek de keu ken van Uncle Sam, Ontdek USA on the road, Ontdek Glitter en Glamour. Een belangrijk on- De afgelopen veertien dagen hebben de meeste geldverstrek- kers het rentepercentage niet gewijzigd. Gezien de schomme lingen in het verleden van de hypotheekrente adviseert de Nederlandse Vereniging van Makelaars om de hypotheek rente voor langere tijd vast te zetten. Dit is vooral van belang voor de woonlasten, omdat de ze dan niet direkt worden beïn vloed door renteschomme lingen. Op deze manier weet de consu ment waar hij aan toe is. Over de prijsontwikkelingen van koophuizen kunnen volgens het NVM nog geen conclusies wor den getrokken. De gemiddelde prijs over de periode oktober tot en met december 1987 was f 1 54.400,— tegen f 147.700,— in dezelfde perio de in 1986. Pas op langere ter mijn is duidelijk hoe het met het verloop van de prijzen is gesteld. De gemiddelde prijs van een koopwoning in Nederland is het afgelopen jaar ten opzichte van 1986, met 4% gestegen. Dit maakte de voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Ma kelaars in onroerende goederen, de heer ing. W. van Velzen, op vrijdag 8 januari jl., in Den Haag bekend. Volgens Van Velzen bedroeg de gemiddelde prijs van een koopwoning f 153.000, terwijl dit in 1986 nog f 147.200,— was. Howel het prijsniveau sinds 1985 nog steeds dalend is, ver wacht de NVM voor 1988 op nieuw een geringe stijging. Wat het aantal woningen betreft, merkte de voorzitter op dat er in 1985 gemiddeld 35.700 wo ningen te koop waren en in 1987 29.600, hetgeen een da ling betekent van 17%. derdeel van de aktie van alle Su per Service winkels in den lande was de Super Dollar wedstrijd, waarbij veel prijzen te verdienen waren. In Zuid-Nederland viel maar één hoofdprijs van de to taal elf en dat was in Middel burg in de Super winkel, waar de heer W.E.B. Tax bedrijfslei der is. Willem en Trudy Staat zijn zichtbaar gelukkig met hun be haalde prijs. Willem: "We heb ben heel wat verbouwingen aan ons huis achter de rug, en daar door bleef er de laatste jaren nauwelijks iets voor vakantie over. Alleen af en toe een uit stapje naar Schouwen of Bel gië". Zijn vrouw vertelt dat ze vlak voor de sluitingsdatum van de wedstrijd even een ochtend je zijn gaan zitten om wat slag zinnen te bedenken en nog gauw in te zenden. Zij zond ook onder haar eigen naam in, maar Willem was wel de crack. De slagzin waar zij de Superprijs mee in de wacht sleepten luid de: "De dollarkoers staat laag, daarom gaan Pap en Mam met Super naar Nieuw Amster dam". Bij de uitreiking in Hotel Arneville was ook de heer v.d. Boor, bedrijfsadviseur van Uni gro aanwezig. Een Super vlieg- De prijswinnaars, Willem en Trudy Staat geflankeerd door de heer W.J. Tevel en de heer W.E.B. Tax. ticket van de KLM en een enve loppe met reisbescheiden, plus een cheque van duizend gulden zakgeld voor ieder, was de prijs die deze taalkundige vondst aan deze Pap en Mam opleverde. Veerseweg 104 - Middelburg - tel. 01180-38880 Voor mensen die van het reisa vontuur met de bus houden wordt het binnenkort smullen .geblazen. Comfortabel zitten, lekker eten aan een eigen tafel tje: dit alles wordt mogelijk in de nieuwe bussen waarmee het touringcarbedrijf Carlier Tours uit Middelburg vanaf 1 april de reiziger tot in de verste uithoe ken van het vreemde land gaat vervoeren. Een computergeregelde hete- luchtoven die de maaltijden pre cies op temperatuur brengt, wordt het alternatief voor de veelal dure en spaarzame restaurants aan de kant van de snelweg. Zowel het voorge recht, de hoofdmaaltijd als het toetje wordt geserveerd door een hostess in een bus die maar 36 plaatsen telt. "Zeeland heeft er een primeur bij", ver klaart directeur Hage van Car lier Tours. "Voortaan bieden wij de mensen een service die tot nu toe uitsluitend aan boord van een vliegtuig mogelijk was. Weliswaar zijn het aantal zit plaatsen minder, maar daar staat tegenover dat het zitcom fort een stuk groter wordt. In het vervolg zijn de mensen niet alleen sneller op hun be stemming, maar hebben ze ook minder last van stijve benen". Drie jaar tevergeefs zeuren bij Wim Deetman voor geld om verant woord onderwijs mogelijk te maken. En zie! Zowaar een heuse tuinkas om plantjes in te kweken. Een ongevraagd cadeautje van onze minister van onderwijs voor een school, die duidelijk méér no dig heeft om gekwalificeerd personeel af te leveren aan onder meer psychiatrische instellingen en verpleegtehuizen. "Het lijkt op een zoethoudertje" stelt Pim de Regt, adjunct-directeur van De Vlied berg resoluut. Toch is hij blij met de glazen opstand want "alle beetjes helpen". Pim de Regt trekt al jaren bij zijn ministerie aan de bel om betere faciliteiten voor zijn school te krijgen. "Wat wij met name ver schrikkelijk nodig hebben is een nieuw lokaal voor het vak 'acti viteitenbegeleiding'. Wij moe ten wel bepaalde exameneisen voor deze opleiding hanteren, maar krijgen niet de juiste voor zieningen om de leerlingen op adekwate wijze voor te berei den op dit zware beroep" licht hij toe. De permanente touw trekkerij om fatsoenlijke midde len zit De Regt flink hoog. Hij legt graag uit waarom: "De ac tiviteitenbegeleider probeert de zelfredzaamheid van geestelijk, lichamelijk en sociaal gehandi capten te vergroten. Hij (of zij) houdt niet iemand 'creatief' be zig, zoals bijvoorbeeld de bezig heidstherapeut, maar brengt de gehandicapte juist de gewone activiteiten van het dagelijks le ven bij. Doel hiervan is hen te la ten ontdekken dat ze net als ieder ander mens hun mogelijk heden hebben en hiervoor ver antwoordelijkheid kunnen dra gen". Om dit beroep naar beho ren uit te voeren, krijgen de leerlingen een pittig studiepak ket voorgeschoteld waarin naast de sociaal-agogische vak ken, vooral het vak 'arbeid' een belangrijke rol speelt. "Het is van groot belang dat de leerling In de groots opgezette keuken- showrooms van Hoeflaak. CL Groots in keuze en groots in kwaliteit. p/^rQ Keukengroothandol vlUCO Leveung via aannomers en installateurs Industrieterrein De Poel 1 o a r Verrijn Stuartweg 14a, Tel. 01100 - 16230 BAF Dit jaar is het jaar van de Neder landse musea. Iedere maand staat één provincie in Nederland extra in de belangstelling. De Limburgers bijten met hun mu sea de kop van het museumjaar af. In augustus is de beurt aan Zeeland om de aandacht te vestigen op haar musea. In de aflevering van 7 augustus van het televisieprogramma "Ne derland Museumland" komen de Zeeuwse musea aan bod. Afgelopen jaar is de Stichting Nederland Museumland 1988 begonnen met de organisatie van het museumjaar. Het Lan delijk Contact van Museumcon sulenten, het Nederlands Bu reau voor Toerisme, de Stich ting Museumjaarkaart en de Ne derlandse Museumvereniging werken samen in deze stich ting. Van de 800 Nederlandse musea doen er ruim 550, waar onder zeventien Zeeuwse aan Nederland Museumland mee. In de zomermaanden, met name in augustus, worden door de Zeeuwse musea een aantal ac tiviteiten georganiseerd in het kader van 'Nederland Museum land 1988'. Eén hiervan is de expositie: 'Zeeuwse Musea Tentoongesteld'. Alle Zeeuwse musea zullen in de periode mei- september één of meerdere re presentatieve objecten uit eigen collectie ter beschikking stellen. Deze expositie zal op drie ver schillende plaatsen in Zeeland te zien zijn. Op één dag alle Zeeuwse mu sea 'aan elkaar fietsen'. Dat is het uitgangspunt van de ope ningsdag van Nederland Mu seumland 1 988 in de maand au gustus in Zeeland. Aan dit eve nement zal de Zeeuwse Ren- en Tourclub Theo Middelkamp' meewerken. In de gids van Nederland Mu seumland staan alle deelnemen de musea vermeld. Ook inleidin gen op de zeven thema's van de manifestatie: Nederland Over zee, Nederland Waterland, Ver borgen Nederland, Nederland en de kunst, Nederland onder dak, Nederland in bedrijf en Na tuurlijk Nederland, zijn in deze gids te vinden. Tevens korte be schrijvingen van museale col lecties, vermeldingen van ten toonstellingen en 47 speciale museumroutes. Als u uw auto een beschut plek je wilt geven zodat hij langer meegaat of u wilt gewoon uw huis verfraaien met een over dekte plek voor de auto's van gasten of een speelplaats voor de kinderen, dan is de hier afge beelde carport wellicht een goe de oplossing. Het schuine car- portdak wordt aangesloten op de wand van huis of garage, de schuinstaande stijlen zorgen voor de bijzondere en stijl van de carport. De bouwtekening met materiaallijsten, voor aanbouw-carports van 3 of 3,3 m breed bij 6,6 m lang, is zó ge maakt dat de carport met zo weinig mogelijk materiaalverlies kan worden gemaakt van stan daardlengtes hout. Desgewenst kunt u uiteraard de afmetingen bij uw persoonlijke omstandig heden aanpassen. Op de teke ning vindt u verder aangege ven, hoe de fundering aan te passen bij de fundering van het huis of de garage waartegen de carport wordt gebouwd en hoe het carportdak aan te sluiten op een schuin garagedak. De tekening kunt u bestellen door f 11,75 over te maken op postrekening nr. 3567600 van Karweipost, de Meern, onder vermelding van bestelnr. 693 F/VL. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u de tekening per omgaande toegestuurd. ..svp achter het bestelnr. de co de van de krant plaatsen. methodisch leert handelen om het gewenste doel te bereiken" doceert De Regt. "Maar uitein delijk gaat het er natuurlijk om dat de activiteitenbegeleider de gehandicapte iets konkreet kan leren. Daarom is het vak arbeid zo belangrijk omdat het de leer ling de vele technische vaardig heden bijbrengt". Als één van deze vaardigheden noemt De Regt de zogenaamde 'groenac- tiviteiten', zoals het verzorgen en vermeerderen van planten en kweken van groenten, waar in veel instellingen steeds meer aandacht aan wordt besteed. "Daarom is de tuinkas een wel kome aanvulling van de midde len die wij reeds hebben om het vak arbeid goed te kunnen uit voeren" stelt hij tevreden vast. "Maar", voegt hij er tot slot vastberaden aan toe, "wat wij écht nodig hebben is een nieuw lokaal. Pas dan kunnen wij als school werkelijk voldoen aan de eisen die het beroep activitei tenbegeleider in de praktijk met zich meebrengt. Maar dèt ca deautje zal wel lang op zich la ten wachten". Veertig inwoners van Vlissin- gen hebben bij de Raad van Be heer van het Sportfondsenbad in deze plaats een protest inge diend tegen de nieuwe regeling die per 1 januari van kracht is geworden voor het zogenaam de instructieabonnement. Tot 1 januari kon de zwemlief- hebber bij het Sportfondsenbad een abonnement aanschaffen voor het verkrijgen van instruc tielessen met een onbeperkte geldigheidsduur. Met ingang van het nieuwe jaar echter moet iemand die verzuimt een les te volgen niet alleen de les betalen, maar ook de toe gangsprijs. Deze maatregel heeft nu volgens de aktievoer- ders "bij een groot aantal men sen verwarring en onrust ver oorzaakt". Want, zo stellen zij, "om redenen die voor iedereen verschillend kunnen zijn, komt het voor dat men een keer geen instructies kan volgen". Dit geldt volgens hen vooral voor mensen die ploegendienst moeten draaien, volwassenen en kinderen die problemen met hun gezondheid hebben, en voor vrouwen die last hebben van hun maandelijkse periode. De aktievoerders eisen dat de nieuwe regeling wordt inge trokken. VAN BEKEND MERK Bij aankoop van keuken meubelen t.w.v. f 6000,- *Of de helft in contanten. Ls \J CO Levenng via aannemers en installateurs Industrieterrein De Poel 1 Verrijn Stuartweg 14a, Tel. 01100 - 16230 Het slagersvak zit duidelijk in de familie. De grootvader van Da vid Brouwer (33) begon in Vee- re een slagerij. Zijn vader Jaco bus oefent sinds 30 jaar het sla gersvak uit in de Zeeuwse hoofdstad. In deze slagerij aan de Dam werken sinds een paar maanden zowel vader als zoon. "Mijn vader vindt het onder hand mooi geweest, hij wil er mee ophouden. Hij bood mij de mogelijkheid de zaak over te ne men. Die kans heb ik aangegre pen", vertelt David Brouwer. Nadat hij de slagersopleiding had gevolgd, heeft David Brou wer ervaring opgedaan bij ver schillende slagerijen in de pro vincie. "Daarna ben ik de oplei ding voor keurmeester gaan volgen. Toen ik die achter de rug had, kon ik in het westen van het land gaan werken. In to taal ben ik zo'n tien jaar als keurmeester in Naaldwijk aan het werk geweest", vertelt hij. In het wijkcentrum het "Zuider baken" aan de Rentmeesterlaan in Middelburg vindt op vrijdag 22 januari de officiële aanslui ting plaats van de eerste televi sie aan het kabeltelevisienet van ZEKATEL. Wethouder G.B. Schoenmakers van de gemeen te Middelburg zal deze feestelij ke handeling om twee uur 's middags verrichten. Het overnemen van de slagerij van zijn vader was genoeg re den voor David Brouwer om weer terug te komen naar Zee land. Op dit moment werken vader en zoon allebei nog in de slagerij. "Vrijdags en zaterdags staan we samen in de zaak. Tij dens de overige dagen doe ik de slagerij. Mijn vader gaat nog steeds naar de slachterij om zelf te slachten". David Brouwer is van plan om op dezelfde lijn verder te gaan met de slagerij als zijn vader deed. "Van tijd tot tijd zal wel eens iets in het aanbod veran deren. Ik ben van plan om ande re worstsoorten te maken en vlugklare artikelen zoals bij voorbeeld hamburgers. Het as sortiment moet aangepast wor den aan de vraag", legt de sla ger uit. De Provinciale Werkgroep Kerk en Israël heeft twee studie bijeenkomsten georganiseerd rond de bijbelgeleerde Dr. G.H. Cohen-Stuart, die theologisch adviseur van de Nederlands Hervormde Kerk in Jeruzalem is. Dr. Cohen-Stuart geeft op dins dag 9 februari een lezing over het thema 'Verzoening, bijbelse opdracht in rabbijnse uitleg' en spreekt op woensdag 10 fe bruari over het onderwerp 'Gro te Verzoendag, het Nieuwe Testament en wij'. Deze laatste bijeenkomst is vooral bedoeld voor theologen en hen die de Griekse en Hebreeuwse taal be heersen. De twee studiedagen, die plaats vinden in de Getuigeniskerk in Middelburg, zijn voor iedere geïnteresseerde toegankelijk. De eerste lezing begint om half acht 's avonds en de tweede om half tien 's morgens. en Mark Ovaa (2 jaar) uit Oóst- Souburg, de 3e prijs. In de leef tijdsgroep van 5 tot 8 jaar, won Stefan de Vries (7 jaar) uit Kou- dekerke de 1e prijs, Maurice Roose (5 jaar) uit Oost-Souburg de 2e prijs en Mariëlle Janse (6 jaar) uit Arnemuiden de 3e prijs. In de leeftijdsgroep van 8 tot 12 jaar, won Anouschka Corstens (11 jaar) uit Vlissingen de 1e prijs, Bartel Leenhouwers (10 jaar) uit Middelburg de 2e prijs en Esther Verhage (9 jaar) uit Zaamslag de 3e prijs. Al deze mooie platen staan uitgestald in de etalage van Robro Sneldruk in de Noordstraat in Vlissingen. De kinderen die hebben meege daan aan de door Robro Snel druk, de Vereniging winkelcentrum Vlissingen en de Scheldestraat- Winkeliersvereniging georgani seerde kleurwedstrijd, hebben, zo blijkt uit de inzending, vaak schitterende prestaties gele verd. De jury werd daardoor voor een moeilijke keus gesteld. Uiteindelijk kwam zij per leef tijdsgroep tot de volgende be slissing: In de leeftijdsgroep van 0 tot 5 jaar won Jesper Hijman (3 jaar) uit Vlissingen de 1e prijs, Renate Bijsterbosch (4 jaar) uit Vlissingen de 2e prijs Zoals elk jaar wordt in het kader van de Huishoudbeurs een 'creatieve' wedstrijd georgani seerd. Dit jaar is het thema van deze wedstrijd het 150-jarig bestaan van Nederlands meest beroemde dierentuin Artis. Het is de bedoeling dat de deelne mer een werkstuk maakt over één van de vele attracties die Artis rijk is. Van alles is moge lijk: men mag onder meer teke nen, schilderen, fotograferen en met textiel werken. Aan de inzending zijn een aantal voor waarden verbonden. Zo moet het werkstuk origineel zijn en aan een bepaalde afme ting voldoen. Verder dient niet het werkstuk te worden inge zonden, maar een kleurenfoto hiervan met daarop vermeld de afmetingen. Ook moet de deel nemer op de foto een etiket plakken met zijn persoonlijke gegevens. De sluitingsdatum is op 1 maart. De inzendingen moeten gestuurd aan mevrouw L.C. Bakker, Kloosterlaan 225, 1216 NN Hilversum. Er mag een groepsprodukt worden in gezonden. Professionele kunstenaars mogen niet mee doen. Een deskundige jury kiest de winnaars. Deze mogen hun werkstuk tentoonstellen op de Huishoudbeurs die van 7 april tot en met 1 7 april in de RAI in Amsterdam wordt gehouden. De prijsuitreiking vindt hier op zaterdag 9 april plaats. De organisatoren van de "Elfde Indoor Zeeland Atletiek" heb ben het slim aangepakt. Op za terdag 23 januari slaan ze twee vliegen in één klap door de offi ciële opening van het nieuwe sportcomplex te laten samen vallen met een groots Zeeuws atletiekevenement. De opening wordt om half tien 's morgens verricht door de burgemeester van Goes, mr. W. Blanken, waarna het atletiekfeest van start gaat. Dat het fijn sporten geblazen wordt is volgens de organisatie zeker. Een nieuwe atletiekbaan, meer ruimte voor het kogelstoten en ver sprin gen, het kan allemaal niet op. Het feest wordt helemaal com pleet als de vele Zeeuwse top pers en sub-toppers records la ten sneuvelen. En het zijn er wat! Zo'n 740 atleten hebben zich al aangemeld. Hieronder zijn ook gehandicapte sporters die zich van hun beste kant gaan laten zien. Tot zeven uur 's avonds kan de toeschouwer genieten van het spektakel. En tussentijds kan men lekker eten in het eveneens nieuwe restau rant en een tentoonstelling be kijken over de geschiedenis over "Zestig jaar Zeeuwse at letiek". door Jan Smeekens De aanbeveling op de voorkant van de JEUGDLEKTUURGIDS VOOR GEZIN EN SCHOOL is al jarenlang dezelfde en waar: BOEK EN JEUGD '87/'88 is 'een onmisbare leidraad voor iedereen die zich bezighoudt met kinderen en boeken'. Boek en Jeugd is een uitgave van de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) en het Nederlands Bi bliotheek en Lektuur Centrum (NBLC) en geeft van ongeveer 1500 kinderboeken een korte inhoudsbeschrijving en ge bruiksmogelijkheden. Zo is over De avonturen van Lena Lena (Harriët van Reek, Gouden Drif- fel 1987) te lezen: 'Kleine ver haaltjes over Lena Lena die met van alles uit haar omgeving in de weer is: de wurmen uit het gras, de hageltjes op haar bo terham, de fluit die in de wc zo anders klinkt dan buiten. Daar bij steeds een serie tekeninget jes, die als een soort strip het verhaal volgen. De handge schreven tekst en de primitief aandoende tekeningen lijken op het eerste gezicht door een kind gemaakt, maar met die eenvou dige middelen is heel compact en indringend de fantastische kinderwereld weergegeven. Voor kinderen die met verwon dering voelen, luisteren en rondkijken.' Op bladzijde 5 verantwoorden de samenstellers en redactie raad hun keuze en vermelden ze dat veel boeken door meer re dactieleden gelezen werden, waardoor ze een zo groot mo gelijke objectiviteit kunnen waarborgen en een al te per soonlijke voorkeur voorkwa men. Die werkwijze en het gro te aantal titels geven een be trouwbaar beeld van wat een boek de lezer te bieden heeft. Helaas maakt de omvang van de gids (248 pag. met ook nog diverse registers en overzich ten) het onmogelijk boeken die voor meer dan één categorie le zers interessant zijn, in meer ru brieken op te nemen. Van die beperking wordt o.a. Monkie (Dieter Schubert, Gouden Pen seel 1987) slachtoffer, want van dit 'tekstloos prentenboek met enge, maar ook heerlij ke waterverftekeningen waarop veel te zien is zullen ook oudere kinderen dan alleen 'peuters vanaf ca. 4 j.' genie ten. Boek en Jeugd is in elke boekhandel verkrijgbaar en kost f 9,75. CPNB en NBLC laten geen gele genheid voorbijgaan de aan dacht op kinderboeken en lezen te vestigen. Samen met de VA RA richtten de beide organisa ties eind vorig jaar De Neder landse Kinderjury op die op 1 ja nuari 1988 definitief van start ging en waaraan alle kinderen van zes tot en met zestien jaar kunnen meedoen. Deelname kost niets en men hoopt dat niet alleen kinderen die hun hele ver stand verlezen meedoen, maar vooral ook kinderen voor wie le zen niet iets vanzelfsprekends is. Tot 1 maart kunnen kinderen maximaal vijf boeken die in 1987 verschenen, ter bekro ning voordragen. Uit de zeven titels met de meeste stemmen kiezen ze later het boek dat naar hun mening in de drie leeftijds categorieën de Prijs van de Ne derlandse Kinderjury verdient. Het wedstrijdformulier is ver krijgbaar in elke boekhandel, in de bibliotheek en op school. Welke drie boeken de prijs in de wacht zullen slepen valt niet te voorspellen, maar dat geldt ook voor de bekroningen die de Griffel- an Penseeljury voor draagt. Beide lijstjes zullen in ju ni in ieder geval voor enig la waai zorgen en dat is hoe dan ook leuk.

de Faam | 1988 | | pagina 17