EEHONDEN N DE EEUWSE WATEREN Middelburgs Mïnitheater speelt 'Lang Weekeinde' HSSSB Nine and a half weeks voor Elisabeth MONDHOEKEN OMHOOG TOT HET PIJN DOET The New Dixie Dawn Boek Bernlef indringend verfilmd De Flying Pickets in een wervelend spektakel in Zeeland Openbare bibliotheek in Vlissingen 75 jaar Filmsprookje in matinee Schuttershof theater DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 20 januari 1988 21 T/M 27 JANUARI IN MIDDEN ZEELAND "TE ZUN OF NIET TE ZUN" Nieuwe Hamlet met rockmuziek Angst en avontuur in "Inner Space" Benefietconcert Afrika Nu Inhoud Omnibus met 720 pagina's moppen GELEZEN ZES GESTOORDE HEREN EEN LUST VOOR OOR EN OOG mmmm mmm r.. Zeeuws Museum/Natuur- ^"ïrfstorie in Oostkapelle heeft 'f. voor deze en de volgende 5 maand de tentoonstelling 'Zee- honden in de Zeeuwse wateren' 5 op het programma staan. "Bij deze tentoonstelling gaat het er om de Zeeuwse bevolking en "i, Jan Toerist te informeren over wat we wél moeten doen en wat we vooral moeten laten om de zeehond te beschermen", 'vertelt conservator Wim Taffs. De Zeeuwse Museumstichting draagt educatie hoog in het i vaandel. Het wordt dan onder hand ook hoog tijd volgens Wim Phaff dat er eens iets tegen de vervuiling van onze wateren en i stranden wordt gedaan. "Niet alleen veel vogels zijn daar nu weer de dupe van, ook zeehon den worden hier sterk door be dreigd. Met deze tentoonstelling willen we het alarmsignaal nog maar eens doorgeven". Afgelopen vrijdag opende Lenie 't Hart, directrice van Stichting I j f De Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland (JASZ) verzorgt voor de Middelburgse jazzliefhebber op zaterdag 23 januari weer een §wingende jazzavond. Dit keer is de eer aan The New Dixie j $awn die dixieland-muziek sfpëelt in de sfeer van het be faamde Chat Barber Orkest uit de jaren zestig. Gedurende zijn zesjarig bestaan heeft deze band veel optredens verzorgt. Zo werd het orkest op de oude stijl festivals van onder meer Texel, Bergen, Alkmaar, Purme- rend en Amersfoort een graag geziene gast. De jazzavond vindt plaats in de zaal DSM aan de Blindehoek in Middelburg, -waar de stichting voorlopig een nieuw onderkomen in heeft ge vonden. Het Raamteater uit Antwerpen brengt een moderne Hamlet van William Shakespeare op de planken, in een bewerking van Pavel Kohout, vertaald door Hu- go Claus. De voorstelling vindt plaats op 29 januari in de i Schouwburg te Middelburg. I Het klassieke stuk wordt dit 5 maal op een eigentijdse wijze 5 op het toneel gebracht. Zonder de essentiële kracht aan te s tasten heeft Pavel Kohout Ham- ij let bewerkt, ingekort en enig- ij zins herschikt, zodat de kern !van deze tragedie op vlotte, doch even beklemmende wijze f tot de toeschouwer doordringt. In de versie van het Raamteater wordt Hamlet meer dan ooit de 'tragedie van de eenzaamheid: "Te zijn of niet te zijn, dat is de vraag". Wie het aandurft te -gaan kijken naar dit bijzondere «stuk, zal merken dat deze uit voering, hoewel modern, toch heel dicht bij Shakespeare staat. In het Alhambra in Vlissingen (Idraait vanaf vrijdag 26 januari jde film "Inner Space". Het ver fhaal gaat over luitenant Tuck "P.endleton die door de lucht- •rriacht wordt uitgeleend voor i'een riskante operatie. Hij wordt 'verkleind en in een proefkonijn geïnjecteerd. Per ongeluk komt hij terecht in het lichaam van de sukkelachtige Jack Putter. De ze wordt van 'binnenuit' voor tgedreven door de minuscule Tuck omeen viertal schurkach tige spionnen onschadelijk te maken. Putter die door Tuck on gekende krachten krijgt, maakt inderdaad letterlijk en figuurlijk korte metten met de boeven. Zeehondencrèche Pieterburen, de tentoonstelling. Deze stich ting, de Zeeuwse Museumstich ting, de provincie Zeeland, Rijkswaterstaat en het ministe rie van landbouw en visserij werkten samen aan 'Zeehonden in de Zeeuwse Wateren'. In het kader van het jaar van het milieu is het Zeeuws Museum Natuur- historie op dit onderwerp geko men. "De samenwerking tussen vier diensten is eigenlijk niet gebruikelijk bij ons. De nor male gang van zaken is dat het museum een tentoonstelling plant, ontwerpt en tenslotte maakt. Dan hebben wij zowel de uitvoering als het besluit zelf in handen", vertelt de conserva tor van het museum. In acht vitrines en op tien pane len wordt alles over de zeehond vertelt. Ziekten, bedreigingen, zintuigen, het spookbeeld van de vervuiling, aanpassing, voed sel, het werk van de zeehonden crèche Pieterburen en een dagboek van de jonge zeehond zijn een paar voorbeelden van thema's waaruit de expositie is opgebouwd. Speciaal voor de wat jongere museumbezoeker- tjes is er een computerspel, een blokkenspel en een videopro gramma waarin Pierre, de zee hond uit het Veerse meer, over zijn leven in dit Zeeuwse water vertelt. Op dit moment zijn er in de Zeeuwse wateren zo'n 18 zee honden. "Afgelopen zomer heeft de laatste telling plaatsge vonden. Tijdens laag water vloog een vliegtuigje over de provincie. Op die manier konden de zeehonden geteld worden. Het aantal kan dus iets meer of minder zijn omdat het niet met zekerheid gezegd kan worden of op het moment van de telling al le zeehonden zichtbaar waren", legt de museumconservator uit. Iets wat wel een duidelijk beeld geeft is het verschil in aantal met een tijdje geleden. "Het hoogste aantal wat in de jaren 50 geteld is, lag rond de 1500. Niet alleen de vervuiling van de Westerschelde is de oorzaak van de gigantische afname. Rond 1960 werd de zeehond een beschermd dier. Daarvoor dacht men dat het een schade lijk dier was en dat er dus maar jacht op gemaakt moest wor den", vertelt Wim Phaff. Tot begin maart zal deze ten toonstelling in de Orangerie Kasteel Westhove aan de Duin- vlietweg 6 in Oostkapelle te zien zijn. Daarna gaat de exposi tie op reis door de provincie. Een spontaan en warm initiatief vormt het benefietconcert voor de slachtoffers van de hongers nood in Afrika. Het concert waarvan de organisatie in han den ligt van Pim van den Berge vindt op donderdag 28 januari plaats in de schouwburg van Middelburg. Bands die optreden zijn onder meer The Noise uit Zierikzee, Tissue uit Vlissingen, Draften Blues uit Kloosterzande 1 en Avital uit Middelburg. De toegangsprijs is f 20, .Ze ker geen al te hoog bedrag wan neer men bedenkt hoeveel men sen er mee geholpen kunnen worden. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Vlissingse bibliotheek wor den er een groot aantal acti viteiten georganiseerd. 1 5 tot en met 26 januari Expositie BOERENLEVEN, begin 20e eeuw, mens en materiaal. In de kelder van de bibliotheek Lange Zelke. Toegang vrij. 23 januari Toneelvoorstelling VOS SENJACHT van Hugo Claus door de Zeeuwse Komedie. Aanvang 20.00 uur. Voor bestuur, personeel en intro- ducees. 27 januari DE RODE STROPDAS door theater Kwinkel. Voor de jeugd van 6 tot 12 jaar. Kaarten voor ingeschreven jeugdlezers gratis verkrijg baar bij de bibliotheken Vlis singen en Souburg. In de kelder van de bibliotheek Lange Zelke om 14.00 uur. Vooraf en na afloop vervoer per paardentram. 28 januari VERJAARDAGSPARTIJ sa men met inwoners die in ja nuari ook 75 werden. Kle derdrachtshow verzorgd door de heer Melis. Biblio theek Lange Zelke om 10.00 uur. Op de zelfde dag optreden van B. Buch om 20.00 uur in de kelder van de biblio theek. Kaarten voor inge schreven lezers gratis ver krijgbaar bij de bibliotheken Vlissingen en Souburg. 29 januari MUZIEKWORKSHOP o.l.v. John Caljouw voor de leef tijdsgroep 16 tot 20 jaar. In de kelder bibliotheek Lange Zelke van 19.00 tot 22.00 uur. Toegang vrij. Deelne mers gaarne van te voren opgeven met vermelding van instrument bij de biblio theek of Geert van de Enc- kevoort (tel. 1 6854). 30 januari REÜNIE bestuur, personeel en voormalig personeel. Aanvang 14.30 uur. Een kluchtachtig blijspel. Zo omschrijft regisseur Gerard Baijens het stuk 'Lang Weekein de' van het Middelburgs Mini- theater, dat zaterdag 30 januari in première gaat. In het to neelstuk, dat geschreven is door de Belg Lode Pools, komen slechts drie acteurs voor: Sitah Lampert als de werkster, Dini Ploegaert als secretaresse en Peter Adriaanse, die de rol van directeur toebedeeld heeft ge kregen. Deze personen komen een lang weekeinde met elkaar opgescheept te zitten. Dat dit aanleiding kan zijn voor komi sche situaties zal duidelijk zijn. 'Lang Weekeinde' is het derde stuk dat het Middelburgs Mini- theater dit seizoen speelt. 'Vrouw en Trouw' en 'Dwaas heid heeft haar eigen Recht' gingen, vooraf aan 'Lang Week einde'. Dit jaar komt er nog een vierde productie op de planken, maar wat dat wordt is nog niet bekend. "De leescommissie van het theater neemt het hele jaar stukken door. Deze komt dan met een voorstel en ik zoek daar de spelers bij", vertelt re gisseur Gerard Baijens. "Het gebeurt nog al eens dat zo'n re gisseur graag zijn zin doordrijft bij de keuze van stukken", be kent hij eerlijk. "Zo zou ik dol graag 'Blaffen tegen de maan', van Dimitri Frenkel Frank willen spelen. Tot nu toe is dat er nog nooit van gekomen. Wie weet lukt het nog eens". Het nieuwste blijspel van het Het drietal dat een weekeinde lang zit opgesloten. Middelburgs Minitheater speelt zich af tijdens een lang week einde. De directeur van een be drijf heeft gepland om er dan eens een aantal dagen met zijn secretaresse tussen uit te trek ken. Het is de bedoeling dat ze vrijdagmiddag naar Nice gaan. De kust is dan vrij: zijn vrouw zit op dat moment in Ierland, ledereen van het bedrijf is vrij dagmiddag al vertrokken. Op de werkster na. Die is in een ijveri ge bui en kan maar niet wegko men. Dit levert natuurlijk de no dige irritaties op. Deze laaien helemaal hoog op wanneer blijkt dat het drietal opgesloten zit in het gebouw. Zo zijn ze dus verplicht alle verlofdagen met elkaar door te brengen. Alsof dat al niet genoeg is komt daar ook nog bij dat het drietal niet eens gebruik kan maken van een wc. Tot overmaat van ramp is er niets eetbaars te vinden in het kantoor. Alleen de werkster heeft nog boodschappen ge daan. Dat zij hier de situatie mee uit kan buiten is duidelijk. 'Lang Weekeinde' gaat zater dag 30 januari in première. Ver der is het stuk op 6, 12 en 27 februari en 5 maart nog te zien in het theater aan de Verwe- rijstraat 53 in Middelburg. MIDDELBURG Amro-Bank (Vrijlandstraat 73). Fotogroep 'De sluwe sluiter' met div. thema's. Tijdens ope ningsuren bank. Autobedrijf Goedbloed (Oost- perkweg 35). Defecte onderde len en oorzaken. Tijdens ope ningsuren garage. Balans 17. Linifjorden '86, Joop Dam. Wo., do. en vr. van 1 2 tot 1 7 uur, za. van 11 tot 1 6 uur. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvil lier, schilderijen: thema het geestelijk licht. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Wim Vader, schilderijen: thema Science Fiction. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 13 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). In de vitrines sieraden van Tina Gehlen, poëzie en originele il lustraties uit boekwerken van Albert Verburg. Tevens Cor Knops, schilderijen. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Rabobank (Lange Geere 3). Wim Bakker, schilderijen. Tij dens openingsuren. Jacob Roggeveenhuis (Noord singel 106). Corry Blaas, Tine Visser en Anneke van der Vos sen, etsen, aquarellen en goua ches. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Roosevelt Studiecentrum (Ab dij). Leven en werk van drie Rooseve/ts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), presi dent Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgeno te Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 1 2 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (p/a Zeeuwse Bibliotheek) Roel Kimpe - fotografie, Mike Werk hoven - grafiek, Rob Brandt - keramiek. Ma. van 1 7.30 tot 21 ur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 1 3 uur. Zeeuws Museum (Abdij 4). Hei ligen uit de modder. In Zeeland gevonden pelgrimstekens. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhisto- rie (Duinvlietweg 6). Zeehon den in de Zeeuwse wateren. Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. VLISSINGEN Art-Titude (Singel 14): Vitrine galerie. Jan Haas, sculpturen en tekeningen ondergebracht in drie thema's: "Icarus" - "De droom van de tuinman" - "Over hoofden". Iguana (Bellamypark 35). Le vende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks van 14 tot 1 7.30 uur. Veerboot Vlissingen-Breskens. Wim Bakker, vier werken in ge mengde techniek. VRIJDAG 22 JANUARI A Capella popconcert (mu ziek) door The Flying Pickets, Schouwburg Middelburg, 20.30 uur. ZATERDAG 23 JANUARI Jazzconcert van 'The New Dixie Dawn', zaal D.S.M. in de Blindenhoek, Middelburg. Candida (theater) komedie van George Bernard Shaw met o.a. Sjoukje Hooymaayer, Man fred de Graaf, Pieter Lutz en Teuntje de Klerk, Schouwburg Middelburg, 20 uur. Feerle Afrique (dans) exoti sche danskunst door Het Natio naal Senegalese Ballet, Prins van Oranje, Goes, 20 uur. De Zeeuwse Komedie (thea ter) speelt 'De Vossejacht' van Hugo Claus, Vestzaktheater Vlissingen, 20.30 uur. DINSDAG 26 JANUARI Seth Gaaikema met een nieu we one man show, Concertzaal Zierikzee, 20 uur. WOENSDAG 27 JANUARI Het Orlando Kwartet (muziek) bestaande uit John Harding (vi ool), Heinz Oberdorfer (viool), Ferdinand Erblick (altviool) en Stefan Metz (cello). Concert- en Gehoorzaal Middelburg, 20 uur. Berdien Stenberg Orkest, Dorpshuis Kortgene, 20 uur. De film Hersenschimmen is ge baseerd op Bernlefs gelijknami ge bestseller over de strijd van een man tegen zijn geestelijke aftakeling. Dat dit, geheel uit een "monologue interieur" be staande boek zo overtuigend in film vertaald is, mag een opmer kelijke prestatie heten. Met veel respect toont Heddy Honig- mann het portret van deze de menterende man, die zich met zijn vrouw verzet tegen de ver brokkeling en ondergang van hun gezamenlijke liefdesge schiedenis. Dat resultaat komt zeker ook voor rekening van de acteerprestaties van Joop Ad miraal (Maarten) en Marja Kok (Vera). Deze Nederlandse premiere is te zien in het Schuttershoftheater te Middelburg vanaf maandag 18 januari. De jonge beeldschone Elisabeth is sexueel gefrustreerd totdat ze haar John ontmoet. Door zijn manier van sex bedrijven wordt ze gehypnotiseerd en tenslotte belandt ze in een sado masochistische relatie met hem. Dat gaat haar te ver en ze besluit John te verlaten. De machho denkt dat ze binnen vijftig tellen weer terug zal zijn, maar hij is Elisabeth voor altijd kwijt. Nine and a half weeks draait in Electro te Middelburg vanaf 19 januari. Moppen zijn zelden geestig. Hoogstens een beetje schuin, een enkele keer ver rassend maar meestal gebak ken-lucht, bedoeld om de tijd te doden. Erg hoog staan ze bij ons dan ook niet aange schreven, mensen, die je bestoken met een spervuur van "grappigheden" van het soort: "Een knappe jonge vrouw belt haar huisarts op en vraagt: 'Heb ik vanmiddag mijn beha misschien bij u la ten liggen?' 'Nee', antwoordt de dokter. '0', zegt ze na enig nadenken, 'dan ligt hij zeker nog bij de tandarts'. Uitgela chen? Het verhaaltje staat, in gezelschap van honderden andere, in de "Moppenomni- bus voor iedereen" van Jan Reitsma met nogal zouteloze cartoons van Marcus. "Je komt bijna niet meer bij van deze pil met honderden mop pen en cartoons. Zelfs de grootste kniesoor gaat hier voor gegarandeerd door de /knieën", schrijft uitgever Cantecleer op het achter blad. Een warme aanbeve ling, zeker. Maar aan ons niet in het minst besteed, want ons kniesgehalte gaat het voorstellingsvermogen van de firma vèr te boven. Wat moet je nu met het zinnetje: 'Mag ik je lucifers even? Ik wil mijn aansteker aanste ken'? Of met: 'Wat is dit voor vlees, ober?' 'Dat is karbona de a la maison, meneer.' 'Dan heb ik zeker een stuk van de deur te pakken.' Goed: het ef fent misschien een kleine hobbel in het sociaal contact, het is, voor wie het zoekt, wellicht het druppeltje olie dat de motor op gang houdt, maar veel meer valt er niet aan toe te schrijven. De meeste verhaaltjes zijn varia ties op zéér belegen thema's. Huis-tuin-keuken, sex, schoonmoeders, dokters en andere hulpverleners, situa ties op kantoor leveren de de cors, de anecdote kan naar believen worden gevarieerd en ontlokt de toehoorder als alles meezit een glimlach. Maar zelfs die doet na welge teld 720 pagina's pijn aan je kaken. Mopponomnibus voor iedereen. Jan Reitsma mot cartoons van Marcus. Uitgeverij: Cantecleer bv De Bilt. Prijs: f 13.50. Zes Wie de afgelopen weken door het slechte weer en de nattig heid uit zijn humeur is geraakt en maar geen kans ziet hier ver betering in te brengen moet op 22 januari om 20.30 uur naar de schouwburg in Middelburg gaan. Met een kaartje voor de Flying Pickets kan uw avond niet meer kapot. Wie zijn deze prettig gestoorde heren, die U, zigzaggend door het huidige popgebeuren, in zo'n goede stemming kunnen brengen? De Flying Pickets be horen tot de nieuwe lichting a- capella groepen, die de erfenis uit doowop, jazz, soul en rhytm and blues over plaatsen naar prettig gestoorde heren. vandaag. Dit alles met toevoe ging van elementen uit rock, new wave, disco, reggae, funk en synthesizermuziek. Hun ty pisch Britse gevoel voor humor zorgt dat de acts als een wer velwind van plezier over het to neel waaien. Een live-optreden van deze groep is een unieke belevenis. Alhambra theater, Coosje Bus- kenstraat 144, tel. 01184-12260 Grand theater Goes, Sin gelstraat 5A, tel. 01100-15165 Filmtheater Electro, Markt 79, tel. 38900 Schuttershoftheater, Schutter- hofstraat 1, tel. 13482 Bibliotheektheater, Kousteen- sedijk 7, tel. 01180-30235. DONDERDAG 21 JANUARI •Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur.*Alhambra II Vlissingen 'Full metal Jacket' 20 uur. "Grand Theater Goes 'Full metal Jacket' 20 uur. •Electro Middelburg 'Donna Donna' 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Hersenschimmen' 20.30 uur. VRIJDAG 22 JANUARI *Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 19 en 21.30 uur. •Alhambra II Vlissingen 'Inner Space' 19 uur. 'Full metal Jac ket' 21.30 uur. "Electro Mid delburg 'Donna Donna' 19 en 21 uur, '9% weeks' 23 uur.*Schuttershoftheater Mid delburg 'Hersenschimmen' 20 en 22.30 uur. ZATERDAG 23 JANUARI •Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 14, 19 en 21.30 uur. •Alhambra II Vlissingen 'Inner Space' 14 en 19 uur. 'Full metal Jacket' 21.30 uur.'Grand Theater Goes 'Inner Space' 19 uur. 'Full metal Jacket' 21.30 uur. 'Electro Middelburg 'Don na Donna' 14, 19 en 21 uur '9/4 weeks' 23 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Peter en Elliot de Draak' 14 uur, 'Hersenschimmen' 20 en 22.30 uur. ZONDAG 24 JANUARI •Alhambra I Vlissingen 'Dirty- Dancing' 14, 19 en 21.30 uur. •Alhambra II Vlissingen 'Peter Pan' 14 uur. 'Inner Space' 19 uur. 'Full metal Jacket' 21.30 uur.'Grand Theater Goes 'Inner Space' 19 uur. 'Full metal Jac ket' 21.30 uur. 'Grand Theater Goes 'Inner Space' 14 en 19 uur. 'Full metal Jacket' 21.30 uur. 'Electro Middelburg 'Don na Donna' 14 en 19 uur, '9V4 weeks' 21 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Peter en Elliot de Draak' 14 uur, 'Hersenschimmen' 20.30 uur MAANDAG 25 JANUARI •Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. 'Alhambra II Vlissingen 'Inner Space' 20 uur. 'Grand Theater Goes 'Full me tal Jacket' 20 uur. 'Electro Middelburg 'Donna Donna' 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Hersenschimmen' 20.30 uur. DINSDAG 26 JANUARI •Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Inner Space' 20 uur. •Grand Theater Goes 'Full Me tal Jacket' 20 uur. "Electro Middelburg 'Donna Donna' 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Hersenschimmen' 20.30 WOENSDAG 27 JANUARI •Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Inner Space'20 uur. •Grand Theater 'Full metal Jac ket' 20 uur. "Electro Middel burg 'Donna Donna' 14 en 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Peter en Elliot de Draak' 14 uur, 'Hersenschimmen' 20.30 uur. De 9-jarige weesjongen Pete ontvlucht 's nachts zijn onsym pathieke pleegouders op de rug van de draak Elliott, die niet al leen kan vliegen maar ook in het niet verdwijnen. Dit veroor zaakt heel wat opschudding in het dorp, waar Nora de dochter van de vuurtorenwachter zich over de jongen ontfermt. De be volking wil de draak gevangen nemen en gebruiket daarbij Pete als lokaas. Gelukkig trekt de draak aan het langste eind en dat is voor iedereen de fijnste oplossing. Pete en Elliot de Drëqk in de middagvoorstelling vanaf zater dag 20 januari in het Schutters hoftheater. Spelers: Hellen Red- dy, Mickey Rooney, Sean Mars hall. Nederlands gesproken.

de Faam | 1988 | | pagina 11