Landelijke aandacht verwacht Delta Expo breidt attracties uit voor verkiezing Bolusbakker 2500e bezoeker in Electro Hector PZC-Weekbladengroep nu in één grote Zeeland Combinatie Olympus van Holy in shirts Cranes Kleuren bij Verschoore werd grandioos succes Belastïngverbeteringen in 1988 Reis informatiedagen bij Rabobanken Nieuw en St. Joosiand en Arnemuiden Nieuwe Vlissingse VVV-gids uitgebreid DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 6 januari 1988 VERBETERING VAN 1260 HUURHUIZEN MIDDELBURGERS VINDEN WEG NAAR ELECTRO Kok Zuiderduin deelnemer culinaire topper RUIM 200 BONTE VRACHTWAGENS INGELEVERD OOK THUIS VOORPROEFJE OP VIDEO NTEUWSBODE EXTRA Belastingverlaging Tips en adviezen Reis Videotheek Onder andere Albert Mol beslist over de vraag wie de bolus bakker van het jaar 1988 zal worden. Deze acteur is door de Provinciale VVV gecontracteerd om juryvoorzitter te wor den. In de jury zit verder een aantal landelijk journalisten en één kranteschrijver uit Zeeland. De Zeeuwse VVV is initia tiefneemster voor de verkiezing die op dinsdag 19 januari plaatsvindt in Veere. De Provinciale VVV heeft deze bolusverkiezing georganiseerd in het kader van haar streven om zoveel mogelijk facetten van Zeeland elders in het land In Zeeland worden dit jaar 1260 huurwoningen verbeterd. Het rijk subsidieert 852 woningen. De resterende 408 kunnen wor den betaald uit het rentevoor deel dat de Zeeuwse woning corporaties ontvingen door het vervroegd aflossen van rijksle ningen met hoge rente. Voor de 1260 woningen verstrekt het rijk wei maximaal 3000 gulden subsidie voor verhuis- en herin richtingskosten en voor geluids sanering. Dit hebben de Diretie Volkshuisvesting Zeeland en de provincie gemeld. Dit jaar kunnen ook nog 36 vooroorlogse woningwetwo ningen worden verbeterd. Vlis- singen neemt daarbij de groot ste hap met 35. Eén huis op Westerschouwen krijgt een opknapbeurt. Vlissingen krijgt ook een groot deel uit de ruif als het gaat om verbetering van woningen die voor 1968 wer den gebouwd. De Walcherse Scheldestad krijgt geld voor alle in die periode gebouwde wonin gen die ze wil verbeteren. Ove rigens krijgen de gemeenten niet zomaar geld, ze moeten er om gevraagd hebben. Wat betreft de woningwetwo ningen die na 1968 zijn ge bouwd werden de aanvragen van Middelburg en Vlissingen niet helemaal gehonoreerd. En door de te verbeteren particulie re woonhuizen in die periode is geen verdeling per gemeente gemaakt. Het aantal te verbete ren woningen is hoger dan het door de gemeente aange vraagde. Half in het jaar wordt bekeken of het toegekende wel wordt benut. Dan kan er dus nog een herverdeling plaatsvinden in de toekenning van subsidie. Prijsklaverjassen - Liefheb bers van het kaartspel kunnen op zaterdag 13 januari prijskla verjassen in de Lammeren- burcht aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen. Het evenement begint om 20.00 uur. onder de belangstelling van het publiek te brengen. Door een nationale jury te formeren die bestaat uit journalisten ver wacht de VVV dat deze bolus verkiezing landelijk aandacht krijgt. De Federatie van Bakkerspa troons organisatie Zeeland rea geerde positief op het idee om deze verkiezing te houden. Met dat gegeven werden de 175 Zeeuwse bakkers benaderd, van wie er inmiddels al meer dan dertig hebben ingeschreven voor de wedstrijd.'Wie naar het oordeel van de jury de meest aantrekkelijke bolus naar de Campveerse Toren in Veere verzendt, krijgt een oorkonde en een bord, dat aan de buiten kant van de winkel kan worden opgehangen. Het aantal inschrijvingen is vol gens de VVV hoog. Ze ver wacht dat in totaal rond de vijf tig bakkers zullen meedoen aan de wedstrijd. Op dinsdag 19 ja nuari zal om 1 7 uur bekend zijn wie het bord 'Zeeuwse Bolus bakker 1988' op zijn pui mag schroeven. Na lang wikken en wegen heeft de stichting Delta Expo de knoop doorgehakt. Om het de honderdduizenden bezoekers van het werkeiland Neeltje Jans naar de zin te maken, wordt het aantal attracties fiks uitgebreid. Begin april begint het nieuwe seizoen en moet het karwei geklaard zijn. De bezoe ker krijgt dan voor het eerst een volledig overzicht van de bouw van de Oosterscheldekering. Albert Mo! De bioscoop Electro in Middel burg begon het nieuwe jaar goed. De film Hector van Urba- nus trok in iets meer dan twee weken tijd maar liefst 2500 toe schouwers. Zaterdag 2 januari precies om kwart voor zeven overhandigde cassière Leuntje de Reu bezoeker Kees Smallen- gange het 2500e kaartje voor de successtory van de Belgi sche film. Volgens Leo Hannewijk, die in de eerste maanden van het bestaan van Electro heel wat heeft moeten cijferen om de touwtjes aan elkaar te knopen, heeft onder meer Hector er aan bijgedragen dat de Middelbur gers de gang naar Electro heb ben gevonden. Hij denkt zelfs dat hij met deze film een lande lijk record gaat draaien. Want in Amsterdam bezochten iets meer dan 4500 mensen deze film in de maand november. Hector is trouwens landelijk een Leuntje de Reu overhandigt Kees Smallegange het 2500e kaartje. topper gebleken. Urbanus trok met zijn dolkomische grappen en grollen meer bezoekers dan de Amerikaanse film The Un touchables. De Zeeland Combinatie is uitge breid met de Nieuwsbode Extra (Schouwen-Duiveland en Goe- ree Overflakkee) en de Een- drachtbode (Tholen). Met deze uitbreiding kunnen adverteer ders via de PZC- Weekbladengroep (De Faam, De Vlissinger en het Zeeuwsch Vlaams Advertentieblad) in heel Zeeland plus een deel van de Zuidhollandse eilanden hun boodschap kwijt. Voorheen be stond de Zeeland Combinatie uit de Walcherse en Zeeuws Vlaamse bladen en De Bevelan der (Noord- en Zuid-Beveland). Volgens directeur J.A. Kopmels van De Bevelander zijn in deze samenstelling 'alle oorspronke lijke historische weekbladen in geheel Zeeland verenigd'. Hij noemt de combinatie 'de beste Zeeuwse' en argumenteert: "Het is bekend dat de Zeeuwse bevolking prijst stelt op eigen identiteit. De bij deze combina tie aangesloten bladen komen voort uit de plaatselijke bevol king en hun oorsprong is te vin den in de plaatselijke drukkerij en. Deze verwevenheid binnen de regio maakt dat onze bladen omvangrijk zijn en grote interes se genieten. Ook de regionale redacties dragen daartoe bij". De Walcherse, Zeeuws- Vlaamse en Bevelandse bladen zijn gratis huis-aan-huis-bladen. De Eendrachtsbode is een abonnementenblad dat één keer per week uitkomt. De Nieuwsbode Extra is een uitga ve van de Zierikzeesche Nieuwsbode die eveneens een abonnementenblad is. De redacties van de bladen zul len onafhankelijk van elkaar blij ven werken omdat het regiona le nieuws nu eenmaal centraal staat. Uitwisseling van verhalen vindt plaats op momenten dat het om algemeen Zeeuws nieuws gaat. De Vlissingse kermisexploitant Van de Linden-Dal (Holly Cra nes) heeft het derde herenteam van de handbalclub Olumpus nieuwe shirts gegeven. Op de foto pronken de spelers in hun nieuwe outfit. Vqlgens Frans van Spaandonk, algemeen manager van Delta Expo, is de toeristische storm loop op het gebouw van deze stichting het afgelopen jaar gi- Kok D.C. Schinkel van Hotel Zuiderduin in Westkapelle is één van de deelnemers aan het culinaire concours voor de zilve ren koksmuts. Samen met J.D. Hulsker uit Zierikzee is Schinkel de enige Zeeuwse deelnemer aan -wat wordt genoemd - dé topper in de eredivisie van het culinaire gebeuren. De wedstrijden worden gehou den op woensdag 6 en donder dag 7 januari in de Amsterdam se Rai tijdens de Horecava. Schinkel doet mee in de Show Froid-klasse, die dit jaar voor het eerst in de wedstrijd is op genomen. De Walchenaar moet daarvoor thuis een koude buf fetschotel maken voor acht tot twaalf personen. In Amsterdam maakt hij de schotels af en pre senteert ze. De topper tijdens de wedstrijden is het a la minu te koken, waarbij een volledig viergangen menu voor de ogen van de jury wordt klaarge maakt. In totaal strijden koks in vijf klassen. Nestlé Foodservice is de initia tiefnemer voor deze wedstrij den. Talrijke hoogwaardig heidsbekleders zullen de prijzen uitreiken. Russell - Peter Russell, de schrijver van onder meer "The Awaking Earth" heeft een film gemaakt over het spirituele tijd perk waarnaar de mens evolu eert. Aan de hand van het werk van filosofen, fysici en mystici laat hij zien dat het mensdom temidden van wereldwijde crisis een enorme sprong voorwaarts kan doen. Deze is volgens hem alleen vergelijkbaar met de be tekenis van het ontstaan van het leven zelf. De film "Het wereld-brein" is op video uitge bracht en is op vrijdag 8 januari in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg te zien. De aanvang is 20.00 uur. Staand vlnr: Nico Geelhoed, Lex de Looff, Ad de Hoog, Pim Tilroe en Leon Koelewijn. Ge hurkt vlnr: Toon van Oorschot, Peter Bollebakker, Karei van de Linden (sponsor) en Henk Boone. gantisch geweest. "Sinds de opening van het Topshuis heb ben meer dan 490.000 mensen de expositie over tweeduizend jaar waterbouwkunde in Neder land bezocht", vertelt hij niet zonder trots. "Zeker nu de stormvloedkering en de weg hierover klaar is, kunnen we de drukte nauwelijks meer aan. Om deze nieuwe stroom goed op te vangen hebben we beslo ten om zowel de aantrekkelijk heid van Neeltje Jans als het informatie-aanbod over de del tawerken te vergroten". De belangrijkste uitbreiding is het nieuwe complex dat naast het Topshuis komt en bestaat uit twee filmzalen en een groot restaurant. "Maar er komt ook een ander parkeerterrein", licht Van Spaandonk toe. "Van daaruit kan men behalve een bezoek aan het Topshuis en het nieuwe gebouw, kiezen voor de rond vaartboot en een bezoek aan de stormvloedkering". Vooral de laatste attractie belooft volgens de manager van Delta Expo in teressant te worden, omdat de toeristen na de rondleiding de film "Deltafinale" over de bouw van de Oosterscheldeke ring, kunnen zien. "De toerist kan straks zelf kie zen", vertelt hij. "De attracties zijn afzonderlijk maar ook in sa menhang met elkaar te bezoe ken". Met de bouw van het complex en de parkeerruimte wordt nog deze maand be gonnen. "Het wordt een nieuwe start", besluit Van Spaandonk. "Rijks waterstaat begon in 1 973 voor lichting te geven over de delta werken. Delta Expo zet deze traditie voort maar speelt te vens in op de behoeften van de bezoekers. De opening van het restaurant is daarvan een goed voorbeeld". Bij Foto Video Verschoore in Vlissingen werden vorige week zaterdag de prijswinnaars ge huldigd van de kleurwedstrijd. Ruim 200 gekleurde vrachtwa gens in drie leeftijdscatego- rieëen moest de jury beoorde len. In elke categorie werd één hoofdprijs uitgereikt en verder nog twintig troostprijzen. Ver der kreeg de jongste deelnemer, de éénjarige Lianna de Jonge, nog een verrassing. Op de foto poseren de prijswin naars met links winkelier A. Verschoore en achter de prijs winnaars Joke Verschoore, één van de juryleden. De winnaars: Miranda Pirkovski eerste prijs (een horloge) in de categorie zes tot acht jaar, Christiaan Wil leboordse eerste prijs (doos Le go) in de categorie één tot vijf jaar en Jan Pieter de Rijke eer ste prijs (fotocamera) in de ca tegorie negen tot twaalf jaar. Alle deelnemers aan deze kleur wedstrijd kregen bij inlevering een bon voor een gratis portret foto. Verschoore meldt ons nog dat hij de wedstrijd een grandi oos succes vindt. De deelne mers die geen prijs hebben ont vangen kunnen hun vrachtauto afhalen in de zaak aan de St. Ja- cobstraat. De zomervakantie staat nog wel niet voor de deur, maar de informatie over zomer-reizen ligt al ruimschoots klaar. De Rabobanken in Nieuw en Sint Joosiand en Arnemuiden bij voorbeeld houden op de zaterdagen 9 en 16 januari reis in formatie dagen over zonvakanties. En vanaf maandag 18 ja nuari heeft deze Rabobank nog iets nieuws te bieden op ge bied van het reisgebeuren: de Reis Videotheek Uitleen Stand. De beide Rabobanken hebben vorig jaar voor het eerst reis in formatie dagen georganiseerd. "Omdat dat toen zo'n succes is geweest, wilden we er ook dit jaar weer aandacht aan beste den", vertelt reismedewerkster Nel Poppel. "Ook de Huisvlijt- vereniging Arnemuiden zal haar steentje bijdragen aan deze da gen. Zij richt dan een expositie ruimte in met als thema 'hobby- en vrijetijdsbesteding". De Huisvlijtvereniging zal dan duidelijk maken dat vrijetijds besteding niet alleen uit vakan- (door mr Henry van der Sterre) De minister van Financiën heeft voor 1988 een aantal aantrekkelijke belasting maatregelen in het vooruit zicht gesteld, waarvan u wel licht kunt profiteren. Het gaat om een verhoging van de rentevrijstelling, die ook geldt voor de bezitters van een eigen woning, om een verlaging van de belastingen en om een verhoging van de belastingvrije onkostenver goeding voor vrijwilli gerswerk. Besloten is om in 1988 de vrijstelling voor de belasting over rente-tegoeden te ver hogen. Voor ongehuwden was de vrijstelling f 700, die wordt in 1988: 71000, Voor gehuwden wordt de vrijstelling ver hoogd van f 1400,— naar f 2000, Deze vrijstelling gaat ook gelden voor eigen woningbezitters. Die moesten tot op heden steeds hun ontvangen rente salde ren met de betaalde hypo theekrente. Dat hoeft dus in 1988 niet meer. Op het rente-front is ook nog een rentevrijstelling voor kinde ren aangekondigd van f 500,— per kind. Door al deze maatregelen geeft de fiscus eindelijk toe dat het heffen van belasting over rente van geld dat men eerst zelf heeft gespaard, als on rechtvaardig is aan te merken. De minister van Financiën stelt voor om het 16% tarief te verlagen naar 14% en de 32% schijf met f 300,— iri te korten. Op dit soort gerin ge belastingverlagingen zit ten de burgers niet te wach ten, maar het is beter dan een belastingverhoging. Door deze belastingverlaging kan de koopkracht van lager betaalden vermoedelijk in 1 988 in stand blijven. Degenen die vrijwilligers werk doen voor verenigingen en stichtingen mogen jaar lijks f 600,— bijverdienen. Dat bedrag wordt in 1988 verhoogd tot f 800,— per jaar. Deze vergoeding wordt door de fiscus geaccepteerd als een onkostenvergoeding, ook als dat in werkelijkheid niet zo zou zijn. Bovenstaande tips en advie zen zijn afkomstig uit de bro chure getiteld "controle lijsten voor uw aftrekbare kosten", een uitgave van JAS. Met deze controle lijsten vergeet u geen aftrek bare beroeps, studie, ver huis, of ziektekosten meer. De brochure bestelt u door f 1 8,85 over te maken op gi ro 47.49.072 ten name van de Stichting voor Juridische Adviezen, Lammenschans- weg 54 te Leiden. Binnen acht dagen na ontvangst van uw bijdrage wordt de bro chure aan u verzonden. Tenslotte nog een praktische belastingtip van de Stichting voor de lezers van dit blad. De tip kan gebruikt worden door ouders die een stukje vermogen belastingvrij willen overhevelen naar hun kind. Als u aan uw kind een bedrag schenkt en uw kind vervol gens besluit om voor dat be drag voor zichzelf een lijfren te te kopen, dan is dat be drag bij u aftrekbaar. U ver krijgt dus een leuke aftrek post en de fiscus kan pas weer belastingheffen als het bedrag door de verzeke ringsmaatschappij aan uw kind wordt uitgekeerd. Die uitkering kan vallen in het jaar dat uw kind zelfstandig wordt en nog weinig ver dient. Dan zal de uitkering voor een laag belastingtarief worden belast, terwijl u thans veel belasting bespaart. De meeste verze- ringsadviseurs kunnen u hier over informeren. tiehouden hoeft te bestaan. Houtdraaien, schilderwerk en glas graveren zijn een paar voorbeelden van wat de vereni ging in de expositieruimte van de Rabobank zal laten zien. Hannie van de Sluis toont dan wat Japanse vouwkunst in kan houden. Een rebus-prijsvraag is óók on derdeel van de Reis Informatie dagen. Verschillende reis- cheques, een dagtocht of een koffer zijn de prijzen die te win nen zijn. Wie graag een voorproefje wil nemen van de reisbestemming kan bij de eerder genoemde plaatselijke banken een video band met informatie over een bepaald land - of deel daarvan - lenen. "Er zijn ook touropera tors die videobanden met reisin formatie uitgeven. Zij laten dan de accommodatie die een be paalde reis te bieden heeft zien. Dat is bij ons niet het geval. Wij laten het appartement bijvoor beeld niet zien. Het gaat er ons om dat mensen een beeld krij gen van het land", legt Nel Pop- pel uit. De banken hebben al zo'n 25 vi deobanden klaar liggen voor de uitleen. Zij leent een videoband drie dagen uit. "Ook mensen die geen videorecorder thuis hebben staan kunnen toch een band bekijken. Hiervoor staat een videorecorder op de reisaf deling van de bank zodat men sen daar een video kunnen be kijken". De Rabobank in Nieuw- en Sint Joosiand houdt zaterdag 9 januari van 10 tot 16 uur haar Reis Informa tiedag. De daaropvolgende zaterdag op dezelfde tijd is de Rabobank in Arnemuiden aan de beurt. Hulp ouderen - De oudere be woners uit de Stromenwijk en 't Zand in Middelburg die bood schappen e.d. nodig hebben en hiertoe zelf niet in staat zijn kun nen mevr. Den Hollander bellen, tel. 01180-26513 of mevr. Stroo, tel. 01180-12814. Willen deze ouderen informatie over voorzieningen en aktiviteiten of hulp bij het invullen van een for mulier dan moeten zij of met mevr. Francke, tel. 11564, dhr. Besuyen, tel. 13145, of dhr. Camper, tel. 13402 kontakt opnemen. van A tot Z, bruisend als de branding' en de monumenten wandelroute, die uitgebreider is dan ooit. Nieuw is ook het losse accommodatiekern dat als een bijdrage in de gids zit. Voor acommodatiezoekers kan deze gids trouwens apart worden ge leverd. De Vlissingse vereniging voor vreemdelingenverkeer, VVV, heeft een nieuwe informatie- en accommodatiegis voor 1988 in een nieuw jasje gestoken. For maat, inhoud, illustraties en vormgeving wijken duidelijk af van de vorige jaargidsen. Belangrijkste verbetering is dat een aantal folders die het bu reau voor recreatie en toerisme voorheen los op de balie had lig-, gen nu zijn verwerkt in één gids. In de gids zijn onder meer opge nomen: 'Vlissingen Maritiem De prijs van de nieuwe gids is hetzelfde als die van vorig jaar. Dat is mogelijk dankzij financië le steun van de gemeente Vlis singen en de Stichting Vlissin gen Promotie, meldt de VVV.

de Faam | 1988 | | pagina 17