Tina Gehlen en Albert Verburg exposeren poëzie en sieraden VAN DANTE NAAR ZEELAND: JAN URIOT Op jacht naar baby 'Raising Arizona' Vrouw wordt volwassen in 'Dirty Dancing' Kunst op veerboot Necrofilie in 'Crazy Love' VERBINDENDE SCHAKEL IN SIERADEN MET GEDICHTEN f MAIsön pa,;B9aa,s'^aa, 9-n imK DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 6 januari 1988 7 T/M 13 JANUARI IN MIDDEN ZEELAND NU VOORDEEL KOOPJES 7 f-y DE KUNSTENAAR GESPROKEN KINDER BOEKEN De Piek decor presentatie ID m usM m is m m Sieraden. Je kunt er van alles in stoppen. Gedichten bijvoor beeld. "En dan ben je de enig die weet dat er een gedicht in zit. Zoiets is leuk". Vanaf donderdag 7 januari zijn siera den met in sommige gedichten verscholen te zien in de Kunstuitleen aan de Kuiperspoort in Middelburg. De siera den zijn van de uit Duitsland afkomstige Vlissingse Tina Gehlen. De poëzie en originele illustraties uit boekwerken die parallel worden getoond zijn van haar echtgenoot Albert Verburg. De tentoonstelling van het echtpaar blijft er tot eind maart. Voor Tina Gehlen is het de eer ste keer dat ze iets exposeert. In Duitsland (Keulen) volgde ze weliswaar een creatieve oplei ding, de Schule für Gestalt. "Er kwam maar niets van werken. Kort na de opleiding ontmoette De filmliefhebber (Zijn we dat niet allemaal een beetje?) die zich wil laten verrassen zou eens moeten gaan kijken naar Crazy Love, een Belgische pro- duktie van Dominique Derudde- re met onder meer Josse de Pauw in de hoofdrol. Deze film draait de komende dagen in het Schuttershof in Middelburg. 'Crazy Love' gaat over de sexu- ele frustraties van een opgroei ende jongen. De frustraties monden uit in een necrofiele voorkeur. De film is gemaakt naar een verhaal van Charles Bukovski. Hollywood heeft de baby ont dekt. Nu dertigers onder de wel haast alles omvattende noemer 'het moet kunnen' het leven buitenshuis verruilen voor dat met een 'nette family', moet ook Hollywood meedoen. En de meest aardige varianten op die noemer worden bedacht, zo on dermeer in de film 'Raising Ari zona' die vanaf morgen in Elec tro draait. 'Raising Arizona' valt een beet je buiten het nieuwe burger dom. Hier wordt een hartvero- verende vijfling ten tonele ge voerd. Een bankovervaller, die overigens alleen maar in de nor terecht kwam, elke overval mislukte, wordt verliefd op de politiefotografe en een huwelijk is niet meer te omzeilen. Het paar neemt zijn intrek in een veredelde stacaravan. Ed blijkt echter onvruchtbaar en een baby stelen lijkt dé oplos sing. De rijke meubelmagnaat Nathan Arizona is kortgeleden bezegend met een vijfling en in de geest van 'Jantje zag eens pruimen hangen, oh als eieren zo dik' wordt de schattigste ba by gekidnapt. De filmpersona ges strijden om het hardst om de baby te pakken te krijgen en de meest waanzinnige scenes, die niemand onberoerd laten, spelen zich af op het witte doek. De regie van deze film was in handen van Joel Coen en in de hoofdrol speelt Nicolas Cage. 'i ÏH? AV v. Wfb y m//'Ml Vj Goes 01100-28231 Uw hoeden- en bontspecialist ik Albert. Later ben ik met hem getrouwd en we kregen een kind". Niettemin konden haar creatieve handen niet altijd stil blijven. Ze maakte van alles, ontwierp kleren en zo tussen door waagde ze zich aan siera den. "Ik deed dat zo af en toe. Al een paar jaar, overigens". Zeer origineel zijn de oorbellen met gedichten. "We zijn geïnspireerd door iemand die een kostbaar gouden sieraad droeg in een rubberen balletje. Ogenschijnlijk was het een ge woon ding, eigenlijk waarde loos. De draagster was de enige die er van wist. En dat is leuk. Het geeft je een heel apart ge voel", verheugt Tina Gehlen zich op haar eerste tentoonstel ling. "De gedichten zijn eigen lijk de verbindende schakels tussen uitersten", vult Albert Verburg aan. Uitersten? "Ja", zegt hij on middellijk. "Leer, zout, zand en hout zijn essentiële producten voor het leven. Van die materia len heeft Tina de sieraden ge maakt. Poëzie is niet essentieel voor het leven. Het is een ver siering er van. Een hogere macht, vormt de poëzie. Een versiering, vormgeven door de mens met poëtische kracht en gemaakt van natuurlijke materi alen zijn de sieraden". Naast de sieraden toont Albert Verburg ook de originele illustraties die eerder door hem werden gemaakt. Beeld van het tentoongestelde in de Kunstuitleen: sieraden en poëzie. De film 'Dirty Dancing' vertelt het verhaal van het meisje Baby (Jennifer Grey) dat in de zomer van '63 volwassen wordt. In Al- hambra in Vlissingen is te zien hoe ze vrouw wordt. Als 17-jarige bakvis gaat Baby Housman met haar vader, moe der en oudere zuster met tegen zin naar het grote familiehotel in de Amerikaanse "Catshills" waar ze de zomervakantie zal doorbrengen. Zoals Amerika in de zomer van 1963 z'n on schuld verliest, zo verliest ook Baby haar onschuld in deze va kantie. Er voltrekken zich dra matische veranderingen in haar leven. Ze maakt kennis met liefde en hartstocht wanneer ze Johnnie Castle (Patrick Swayze) ont moet, een dansleraar die elke .zomer in het hotel werkt. Hun irelatie neemt een aanvang na dat Baby heeft ontdekt dat de jonge werknemers van het hotel elke nacht parties houden in een afgelegen gebouwtje. Ze is nogal beduusd door deze ont dekking, die haar plotseling confronteert met sexy, gedre ven muziek en een ongeremde manier van dansen, die "dirty dancing" wordt genoemd. In deze geladen, sensuele sfeer maakt Baby kennis met Johnnie de dansleraar, een knappe, cha rismatische jongen van 21, af komstig uit een arbeidersmilieu. Er vinden ingrijpende verande ringen plaats in Baby's leven wanneer Penny (Cynthis Rho des), Johnnie's professionele danspartner, zwanger wordt. Zonder erbij te zeggen waarom leent Baby geld van haar vader, een zeer gerespecteerde arts, om voor Penny een abortus te betalen. Bovendien begint ze te trainen om in te vallen voor Pen ny als Johnnie's sexy danspartner. Wanneer Baby's vader erachter komt waarvoor ze het geld no dig had, en dat ze een affaire heeft met Johnnie, komt de ver standhouding vader-dochter onder zware druk te staan. Ba by wil het goedmaken, maar ze realiseert zich dat dat moeilijk is omdat ze niet langer vaders kleine meisje is. Als de zomervakantie erop zit is het spectaculaire dansnummer van Johnnie en Baby ingeslagen als een bom. Baby's vader be gint de veranderingen in zijn dochter te accepteren. Johnnie heeft Baby geleerd wat liefde is en hoe ze zich in het dansen li chamelijk kan uiten. En Baby heeft Johnnie wellicht het een en ander geleerd over het leven. Er wordt gedanst op muziek uit de vroege jaren '60 en op speci aal voor de film geschreven nummers. "Die Zeeuwse luchten, hè, boven dat wijde land, daar ben ik weg van", zegt de Middelburgse schilder Jan Uriot. Hoewel hij beschei den opmerkt niet zo veel meer te doen ("wat restaureren en een beetje schilderen") getuigen re cente werken, met inderdaad- prachtige wol kenluchten boven ons vlakke landschap van Uri- ots onverminderd vakman schap. Verleden jaar was hij nog op een groepsten toonstelling, ter gelegen heid van de opening van de Pijlerdam, in Zierikzee present met twee schil derijen. Jan Uriot(Amsterdam 1916) heeft eigenlijk altijd als beel dend kunstenaar gewerkt. Aanvankelijk was hij zil versmid; van 1 936-1 939 ont ving hij een ouderwets dege lijke schildersopleiding van de Gooise kunstenaar Is. Naar- den. Als gemobiliseerd sol daat maakte hij in 1940 de verschrikkingen van de oor log mee. Deze ervaringen hadden een grote invloed op Jan Uriot: zijn inspiratie en motivatie waren in eerste in stantie geheel verdwenen. Want wie had er na zoiets nog behoefte aan mooie schilderijen? Van zijn woon plaats Hilversum trok hij naar het oude vestingstadje Heus- den en vandaar naar Blari- cum. "Maar de echte schil dersdrift was in die periode weg". Hij legde zich nu toe op por tretschilderijen (van ongeveer 1948 tot midden jaren 50 vooral volwassenen en later in de jaren 50 en 60 met na me kinderportretten tekeningen en aquarellen-). In "'Jan Uriot met boven zich het schilderij 'Oostersche/de'. dit genre werd hij een ware meester. "De jaren 60 betekenden voor mij een persoonlijke doorbraak en dan bedoel ik niet schilderkunstig, maar in nerlijk". Uriot kwam na jaren met zichzelf in het reine en vergeestelijkte zijn werk, dat van een soort mystieke spiri tualiteit doordrongen raakte. De verinnerlijking kwam tot uiting in "Exodus", het ver haal van de mens, een map met 24 prenten (1962), waarvan de tentoonstelling een groot succes was. En nog veel meer in de verbeelding van het werk van DANTE, waarmee Jan Uriot internatio nale bekendheid verwierf. De eerste 2 zangen van Dante's "Divina Commedia" voorzag hij van illustraties, die aan vankelijk los, als reeks ten toongesteld werden. De ex posities daarvan, begin jaren 70, trokken veel aandacht. De Italiaanse meesterdrukker Antonio Fiorini uit Verona besloot tot uitgave in boekvorm. Een zeer fraaie bi bliofiele uitgave in 5 talen (in een totale oplage van 1.000 stuks), met reprodukties van de originele tempera schilderijen en begeleidende teksten van de kunstenaar, was het resultaat. In deze pe riode schreef Uriot ook een boekje ("Ontmoetingen", la ter herdrukt onder de titel "Daarom ga ik voort"). "Toen was ik kwijt wat ik in de oorlog had opgenomen!" het was eindelijk weg. Jan Uriot vestigde zich met vrouw en dochter in Zeeland. Na een kort verblijf in Zoute- lande kwamen zij in 1976 in Middelburg wonen. Hier werkte Uriot vérvolgens eni ge jaren aan de zorgvuldige restauratie van zijn woning, die hij praktisch als bouwval kocht, maar om wist te tove ren in een mooi monumenten- pand. In Zeeland boeide voor al de ruimte hem en is hij in het bijzonder landschappen gaan schilderen. De ruimte en ook het felle licht doen hem wel aan Zuid-Frankrijk denken. Jan Uriot, een veelzijdig beel dend kunstenaar, die merk waardig genoeg niet in de "Encyclopedie van Zeeland" voorkomt (terwijl heel wat mindere vakbroeders daarwel in genoemd worden) heeft in verschillende stijlen gewerkt. "Ik lees en schrijf veel en schilder nu nog puur voor mijn genoegen". Dat hij daar nog lang mee door mag gaan, ook tot ons genoegen! Peter Sijnke MIDDELBURG Amro-Bank (Vrijlandstraat 73). Fotogroep 'De sluwe sluiter' met div. thema's. Tijdens ope ningsuren bank. Autobedrijf Goedbloed (Oost- perkweg 35). Defecte onderde len en oorzaken. Tijdens ope ningsuren garage. Balans 17. Linifjorden '86, Joop Dam. Wo., do. en vr. van 1 2 tot 17 uur, za. van 11 tot 1 6 uur. Aanvang za. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvil lier, schilderijen: thema het geestelijk licht. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Wim Vader, schilderijen: thema Science Fiction. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 1 3 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). In de vitrines sieraden van Tina Gehlen, poezie en originele il lustraties uit boekwerken van Albert Verburg. Tevens Cor Knops, schilderijen. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Rabobank (Lange Geere 3). Wim Bakker, schilderijen. Tij dens openingsuren. Jacob Roggeveenhuis (Noord singel 106). Corry Blaas, Tine Visser en Anneke van der Vos sen, etsen, aquarellen en goua ches. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Roosevelt Studiecentrum (Ab dij). Leven en werk van drie Rooseve/ts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), presi dent Frank lin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgeno te Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeqws Museum (Abdij 4). Hei ligen uit de modder. In Zeeland gevonden pelgrimstekens. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Art-Titude (Singel 14): Vitrine galerie. Jan Haas, sculpturen en tekeningen ondergebracht in drie thema's: "Icarus" - "De droom van de tuinman" - "Over hoofden". Bellamy 19 (Bellamypark 19). Koen van Sparrentak, schilderij en en tekeningen: Di. t/m vr. van 10 tot 1 2.30 en van 1 3.30 tot 17 uur, za. van 1 3 tot 17 uur. Café Soif (Bellamypark 41). "Plagiaat in Soif", Guido Eek- hardt, etsen en Lex de Meester, foto's. Tijdens openingsuren. T/m vr. Iguana (Bellamypark 35). Le vende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks van 14 tot 1 7.30 uur. Veerboot Vlissingen-Breskens. Wim Bakker, vier werken in ge mengde techniek. door Jan Smeekens Een bespreking in het gezag hebbende Publishers Weekly is wat anders dan een stukje in dit blad. En BRAND van Quida Se- bestyen werd er niet alleen uit voerig, maar ook lovend besproken: 'Met haar mooie, kernachtige stijl en verteltrant dwingt Quida Sebestyen de le zer zich volkomen in te leven in ieder van haar personages, van wie we voelen hoe moeilijk zij het met zichzelf hebben'. Maar jemig, wat werd dit dra- matatische verhaal bescha mend slecht vertaald. (Ik ga dan maar voorbij aan de gemiste kans in de titel en aan de onno zele krachtterm waarmee Jo Fiedeldij Dop één van de hoofd personen opzadelt). Bladzijde 7: Sammy richtte zich op zijn elle boog om beter te kunnen zien Bladzijde 21: Hij nam hun armen in een greep als een ijze ren tang en duwde ze naar bui ten. Bladzijde 29: Anderhalve maand geleden, op nieuwjaars dag, hield mijn broer Mick een toespraak voor de vakvereni ging en toen de stakers applau- diseerden, klom er iemand op een vensterbank en schoot hem dood; hij klom er weer af en ver dween in de menigte En na nog veel meer onzin die het ge volg is van onzorgvuldig verta len, op de laatste pagina: Hij schopte zijn natte schoenen uit, kroop er naast Reba in en deed zijn best zo weinig mogelijk plaats in te nemen. Onbegrijpelijk dat deze vertaling bij een gerenommeerde uitge verij de deur uit kan. Tenzij men bij Querido verondersteld heeft, dat het met dit boek precies zo gaat als bij een adembenemen de televisiefilm waar je ondanks de sneeuw op het scherm, toch DONDERDAG 7 JANUARI *Mon cherie de Herenflikken met hun kabaretprogramma 'Ik houd van zingen' De Prins van Oranje, Goes, 20 uur. Ronald Brautigam (piano) Harro Ruijsenaars (cello) vertol ken werken van o.a. Beethoven en Britten, Concertzaal Middel- burg, 20 uur. VRIJDAG 8 JANUARI •The Stuffed Puppet Theatre speelt 'De Zeven Hoofdzon den', Vestzaktheater, Vlissin gen, 20.30 uur. •Lezing met filmvertoning over het sleep- en bergingswerk, Wijkcentrum Open Hof, Vlissin- gen, 20 uur. ZATERDAG 9 JANUARI *"De Vossejacht" van Hugo Claus, Vestzaktheater, Vlissin gen, 20.30 uur. *Nieuwjaars- en Verbroede ringsfeest, m.m.v. Disco Drive- in "Disco Flexo Tape" en de ge legenheidsformatie "Anak Anak Dari Wijk", De Zwaan, Oost-Souburg, 20 uur. Promotieconcert van band I.D., Jongerencentrum De Piek (Hellebardlerstraat) Vlissingen, 20.30 uur. ZONDAG 10 JANUARI •Koffieconcert: Doctorandus P., Lunchcafé Goes, 12 uur. *Vocem (muziek), hedendaag se stemmen uit Londen, Cen trum Nieuwe Muziek, Middel- burg, 16 uur. MAANDAG 11 JANUARI *Lezing over normaal en afwij kend taalgebruik door professor Dr. Bernard Tervoort, Aula Zeeuwse Bibliotheek, Middel- burg, 20.30 uur. DINSDAG 12 JANUARI *'De Fantast' toneelstuk van Herb Gardner met o.a. John Kraaykamp sr. en Donald Jo nes, Schouwburg Middelburg, 20 uur. Wie zich wi( overtuigen van de kwaliteit van een nieuwe Zeeuwse popgroep moet zater dag 9 januari naar De Piek in Vlissingen. Daar treedt de for matie ID op. Het betreft een promotieconcert dat om 20.30 uur begint. ID maakt melodieuze rockmu ziek met sterke zangpartijen, re gelmatig vierstemmig. Een pro fessionele lichtshow on dersteunt de formatie. Bezoekers kunnen na afloop kri tiek spuien, maar ook boeken voor deze nieuwe groep, die bestaat uit Geert van Encke- vort, Rinus Wijgman, Rein Cor- bijn, Leon Caron en Frank Engels. Anderwijs - Kinderen die op school problemen met hun werk hebben kunnen terecht bij de vereniging Anderwijs uit Utrecht. Deze vereniging orga niseert tijdens schoolvakanties zogenaamde bijspijkerkampen met als doel leerlingen met een achterstand een betere studie methode bij te brengen. Dit ge beurt onder leiding van speciaal getrainde studenten. Eén van de onderdelen van het program ma is het bijbrengen van meer zelfvertrouwen. Maar er wordt ook aan de nodige ontspanning gedaan. De schoolkampen wor den tijdens de schoolvakanties gehouden op verschillende plaatsen in Nederland. naar DiijTt kijken. En daar valt iets voor te zeggen, want na de eerste, wat moeizame bladzij den laat je je zonder tegenstrib belen door het verhaal meenemen. In het eerste boek van Quida Sebestyen (De lege plaats) pleegde Tater Hansy "voor het geluk" van zijn vader een moord die nu zijn hele familie achtervolgt. Desondanks is de zestienjarige jongen er van overtuigd dat hij het er in het le ven beter van af zal brengen dan zijn altijd dronken vader. Grootspraak? Die vraag houdt lezers (vanaf twaalf jaar) tot de laatste pagina vast. Maar dat Tater slechts uit de goot kan blijven met de hulp van zijn jon gere broertje en Yankee, de zus van een vermoorde vak bondsleider, is ze al veel eerder duidelijk. En wie over de ge- beurtenissen heen kan kijken, leest een ontroerend boek over broederliefde, dat tegelijkertijd een ontluisterend beeld geeft van het keiharde Amerika van rond de eeuwwisseling. Brand door Quida Sebestyen. Uitgeverij Querido, Amsterdam, Prijs f 22,50. Alhambra theater, Coosje Bus- kenstraat 144, tel. 01184-12260 Grand theater Goes, Sin gelstraat 5A, tel. 01100-15165 Filmtheater Electro, Markt 79, tel. 38900 Schuttershoftheater, Schutter- hofstraat 1, tel. 13482 Bibliotheektheater, Kousteen- sedijk 7, tel. 01180-30235. DONDERDAG 7 JANUARI •Electro Middelburg 'Raising Arizona' 20.30 uur. *Schuttershoftheater Middel burg 'Crazy Love' 20.30 uur.*Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. •Alhambra II Vlissingen 'Full Metal Jacket' 20 uur. *Grand Theater Goes 'The Untoucha- bles' 20 uur. VRIJDAG 8 JANUARI •Electro Middelburg 'Raising Arizona' 19 en 21.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Kroniek van een aange kondigde dood' 20 uur. 'Crazy Love' 22.30 uur. *Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Donna Donna' 19 uur. 'Full Metal Jacket' 21.30 uur. *Grand Theater Goes 'Donna Donna' 19 uur. 'The Untouchables' 21.30 uur. ZATERDAG 9 JANUARI •Electro Middelburg 'Hector' 14 uur.'Raising Arizona' 19 en 21.30 - uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Bambi'14 uur. 'Kroniek van een aangekondigde dood' 20 uur. 'Crazy Love' 22.30 uur. •Alhambra I Vlissingen 'Big- foot, Hendersons' 14 uur. 'Dir ty Dancing' 19 en 21.30 uur. •Alhambra II Vlissingen 'Masters of the Univers' 14 uur. 'Donna Donna' 19 uur. 'Full Metal Jacket' 21.30 uur. •Grand theater Goes 'Masters of the Univers' 14 uur. 'Donna Donna' 19 uur. 'The Untoucha- bles' 21.30 uur. ZONDAG 10 JANUARI •Electro Middelburg 'Hector' 14 uur. 'Raising Arizona' 20.30 uur. *Schuttershoftheater Mid delburg 'Bambi' 14 uur. 'Crazy Love' 20.30 uur. *Alhambra I Vlissingen 'Peter Pan' 14 uur, 'Dirty Dancing' 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Masters' of the Univers' 14 uur. 'Donna Donna' 19 uur. 'Full Metal Jacket' 21.30 uur. •Grand Theater Goes 'Taran en de toverketel' 14 uur. 'Donna Donna' 19 uur. 'The Untoucha- bles' 21.30 uur. MAANDAG 17 JANUARI •Electro Middelburg 'Raising Arizona' 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Crazy Love' 20.30 uur.*Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. •Alhambra II Vlissingen 'Full metal Jacket' 20 uur. *Grand Theater Goes 'The Untoucha- bles' 20 uur. DINSDAG 12 JANUARI •Electro Middelburg 'Raising Arizona' 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg 'Crazy Love' 20.30 uur. •Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. •Alhambra II Vlissingen 'Full metal Jacket' 20 uur. *Grand Theater Goes 'The Untouchebles' 20 uur. WOENSDAG 13 JANUARI •Electro Middelburg 'Hector' 14 uur. 'Raising Arizona' 20.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg 'Bambi' 14 uur. 'Crazy Love' 20.30 uur. *Alhambra I Vlissingen 'Dirty Dancing' 20 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Full metal Jacket' 20 uur. •Grand Theater Goes 'The Un touchables' 20 uur. Wim Bakker valt de eer te beurt om in de maanden januari en fe bruari kunst op de veerboot Vlissingen-Breskens te laten zien. Bakker houdt zich door gaans bezig met grafische, ge mengde en ruimtelijke technie ken en schilderen. Werk van hem bevindt zich in de collectie van de provincie Zeeland. Wim Bakker is geboren in Yer- seke, hij woont in Wilhelmina- dorp. Hij volgde een opleiding aan de academie voor beelden de kunsten in Tilburg. Hij heeft onder meer geëxposeerd in het Zeeuws Kunstenaarscentrum en in het Pothuis in Hoeven. Op de Veerboot laat hij vier werken in gemengde technieken zien, die hij speciaal voor de boot heeft gemaakt.

de Faam | 1988 | | pagina 11