UW Natuur en milieu Het stoken van open haarden en kachels Zwembadnieuws Hij staat er weer Bestemmingsplan Verkeer Bekendmaking Volkskerstzang - t t - Inwerkingtreding IOAZ per 1 juli 1987 Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Kerst koop avonden Fietsen te kijk Werk in uitvoering bï'ïéïA. t 4v J aanzienlijke premie Gemeentelijke Sociale Dienst Woensdag 16 december 1987 DE FAAM Tafeltje Dekje Zwemlessen Zwemmen in de kerstvakantie Kerstspelinstuif Luchtverontreiniging De stoffen Gezondheidseffecten Verstandig stoken Tips Voorwaarden Ontheffing sluitingsuur Kerstnacht Horeca-ondernemers en verlofhouders die voor de nacht van 24 op 25 december 1 987 t.b.v. hun inrichting ontheffing wen sen van het sluitingsuur kunnen een daartoe strekkend verzoek aan de burgemeester richten: Om een ieder ruim de gelegenheid te geven kerstinkopen te doen, zijn de winkels in Middelburg ex tra geopend op de avonden van 21, 22 en 23 december tot 21.00 uur. Op donderdag 17 december houdt de gemeentepolitie weer een kijk dag voor gevonden fietsen. Degenen, die aangifte hebben ge daan van de vermissing van hun fiets, kunnen dan tussen 16.00 en 17.00 uur terecht op de binnen plaats van het Middelburgs poli tiebureau, Achter de Houttuinen 10. 99 9 9 "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 21 tot en met 26 decem ber 1987 maandag 2 ballen gehakt, erwtjes, wortelen, puree dinsdag rundvlees, groentemix Mexico, aardappelen woensdag hutspot, klapstuk donderdag capucijners, spek, uien, puree vrijdag varkensvlees, vruchtensaus, rijst zaterdag kalkoen, appeltjes, aardappelen Middelburg is een uitstekende en representatieve vestigingsplaats voor industriële en dienstverlenende bedrijven. Dit is de konklusie van een vergelijkend onderzoek door het gerenommeerde buro Plant Location International uit Brussel. De gemeente Middelburg garandeert een volledige en vlotte medewerking bij het realiseren van nieuwe bedrijfsvestigingen Uit het gemeentelijk werkgelegenheidsfonds kan een voor elke nieuwe strukturele arbeidsplaats worden verstrekt Informatie: Buro Ekonomische Zaken gemeente Middelburg, de heer A A. de Vries, lol. 01180-26251 Het sociaal-economisch beleid van de gemeente Middelburg is in de loop van de afgelopen jaren weerge geven in een aantal nota's: de nota Gemeentelijk Werkgelegenheidsbeleid, de nota Toeristisch-Recreatief Beleid (inclusief actieprogramma), het Promotieplan, en het Jeugdbanenplan. In de loop van volgend jaar zullen verschijnen: een studie naar de haalbaarheid van een Bedrijvencen trum en een nota over het Detailhandelsbeleid. Een van de actiepunten in de nota Werkgelegenheidsbeleid is de instelling van een werkgelegenheids fonds. Dit fonds is één van de instrumenten om gunstige voorwaarden te scheppen voor de sociaal- economische ontwikkeling van Middelburg. Dat Middelburg hiertoe ruim voldoende mogelijkheden biedt, blijkt uit een onderzoek van het buro Plant Location International te Brussel. Het werkgelegenheidsfonds is van kracht vanaf 1 juli 1987. In deze aanvangsfase is veel aandacht aan dit fonds besteed in de pers. Na een periode van betrekkelijke rust rond dit onderwerp, wordt het werkge legenheidsfonds nu weer in de aandacht gebracht via een publiciteitscampagne. Er verschijnen adverten ties, artikelen en diverse instellingen als banken, accountantsbureau's en makelaars worden direkt aangeschreven. Voor volwassenen, die zich nog vóór de zomervakantie van 1988 de zwemkunst meester willen ma ken, bestaat vanaf nu de moge lijkheid zich op te geven voor de partikuliere zwemlessen. De zwemtijden zijn: op maandag en donderdag van 18.30 tot 19.00 uur of van 19.00 tot 19.30 uur. De kosten zijn 36,30 per maand. Tijdens de kerstperiode zijn de openingstijden voor het recreatief zwemmen van het zwembad Poelendaele als volgt: Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met het zwem bad Poelendaele, telefoon 01180 - 26451. Op woensdag 30 december wordt van 13.30 tot 16.00 uur een grote spelinstuif georganiseerd in het zwembad. De kosten bedragen 1,— per persoon. De sterke stijging van de aard- gasprijs heeft indertijd de terug komst van kachels voor vaste brandstof ongetwijfeld gestimu leerd. Bij aanschaf van deze ka chels en open haarden spelen vaak ook andere overwegingen dan aardgas-besparing een rol: nostalgie, gezelligheid, en zelfs milieu-overwegingen. Deze kachels en open haarden worden echter ten onrechte aan geprezen als "milieu vriendelijk". Of ze energiebespa rend zijn, is nog maar de vraag. Goedkoop is het zeker niet. In dit artikel wordt nader inge gaan op de gevolgen voor het mi lieu en de kosten van deze wijze van stoken. De lage rookgastemperatuur en de onvolledige verbranding in alles-branders en open haarden kunnen in de omgeving leiden tot rookhinder. Er is een toenemend aantal klachten van mensen die last ondervinden van stank. Bui ten hangend wasgoed wordt vuil door neerdwarrelend roet. Ook benauwdheid wordt in verband gebracht met rookhinder. Daar om geven wij u de bijgevoegde richtlijnen voor het stoken. De meest schadelijke en hinderlij ke stoffen in de rook zijn kool monoxide (CO), zwaveldioxide (SO2), stikstofoxide, roetdeeltjes en bepaalde koolwaterstoffen (o.a. PAK's). Uit onderzoek is gebleken dat in de rook de deel tjes koolwaterstoffen en met name de PAK's voor de luchtver ontreiniging van belang zijn. PAK's ontstaan vooral in rook wanneer een smeulend kolen- of houtvuur met getemperde lucht toevoer wordt gestookt. Wanneer in een allesbrander af valhout en huisvuil wordt gestookt wordt de luchtverontrei niging nog groter. Afvalhout be vat soms verf, lijmen of impreg neermiddel. Bij verbranding kan dan lood, arsenicum en zelfs de uiterst giftige dioxines in de rook voorkomen. Publicaties van enkele weten schappelijke onderzoeken over de "nieuwe" vorm van luchtveront reiniging hebben veel stof doen opwaaien. De onderzoeksresultaten wijzen uit dat de toepassing van vaste brandstoffen in huiskachels (weer) een ernstige bron van luchtverontreiniging kan zijn. Vooral in de wijken waar veel open haarden en kachels voor vaste brandstof voorkomen kun nen de effecten voor de gezond heid ernstig worden. Vanwege de hierboven beschre ven luchtverontreiniging door het stoken van vaste brandstoffen is het devies: Stook het beperkt, stook het ver standig! Met enkele voorbeeld berekenin gen laten wij u zien wat het stoken van kachels en open haarden kost in vergelijking met de aardgaska chels en de c.v. De hieronder genoemde gebruiks- rendementen zijn gemiddelden. Sommige kachels kunnen nogal afwijken. Variatie van 30 tot 80% komt voor. Er wordt bij deze ren dementen rekening gehouden met schoorsteenverlies en gebruikspa troon. De fabrikant geeft vaak een ander (hoger) rendement op. De brandstofprijzen kunnen ui teraard ook nogal variëren. Voor open haard-hout is een prijs van gekloofde blokken (thuisge- Als u toch voor de prettige sfeer of gezelligheid met uw open haard stookt gebruik dan schoon en droog hout. Houtkachel -gebruik schoon en droog hout dat minstens een jaar heeft ge droogd, een goede droge opslag is dus nodig. Hout droogt het beste door de wind. -gebruik geen hout dat is geverfd, gelijmd of geïmpregneerd. Er ontstaan dan namelijk bij het sto ken schadelijke of zelfs giftige gassen. Kolenkachel -gebruik antraciet. Dit lijkt op het eerste gezicht duurder dan andere kolen, maar geeft voor eenzelfde prijs meer warmte. Alles-branders -dit klinkt goedkoop, het lijkt of u daar alles in kunt stoken, tot huisvuil toe. Niets is minder waar! In feite zijn dergelijke ka chels alleen geschikt voor hout of kolen. Het stoken van allerlei an dere stoffen is uit den boze...Het leidt tot aantasting van kachel en schoorsteen, tot stank en schade lijke luchtverontreiniging bij uw buren. Open haarden -voor open haarden geldt zeker ook wat hierboven over de brandstof is gezegd, stook dus al leen schoon en droog hout. We wijzen hier nog op het bijzonder lage gebruiksrendement van open haarden, slechts 10%. Een open haard is in feite niet geschikt voor woningverwarming maar meer bracht) vermeld. voor de gezelligheid. soort verwarming rendement verbrandings- prijs per kosten waarde MJ/kg kg of m' per MJ open haard -vers/nat hout 10% 9 MJ/kg 20 cent 22 cent -droog hout 10% 17 MJ/kg 20 cent 12 cent hout-kachel 50% 17 MJ/kg 20 cent 2Zi cent kolen-kachel 60% 32 MJ/kg 80 cent 4 cent gas-kachel 70% 32 MJ/m' 65 cent 3 cent CV-normaal 75% 32 MJ/nT 65 cent 2Zi cent -hoog ren dement 90% 32 MJ/m' 65 cent 2 cent MJ geeft aan: het warmte-effekt in Mega-Joules. Uit het bovenstaande blijkt dat gemiddeld het stoken van hout en kolen zeker niet goedkoop is. Dit geldt ook voor de meeste andere vaste brandstoffen, zoals briket ten. Het stoken van droog hout in een open haard is b.v. alleen goedkoop ten opzichte van een gaskachel of CV als u er minder voor betaalt dan 2Zi cent per kg. ca. 24,per m5). Vers/nat hout moet u zelfs minder kosten dan 13,per m5. maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag 21 december 22 december 23 december 24 december 25 december 26 december 27 december 28 december 29 december 30 december 31 december 1 januari 2 januari 3 januari 7.00 tot 19.00 uur 7.00 tot 19.00 uur 7.00 tot 21.00 uur 7.00 tot 15.30 uur (kerstavond) van van van van gesloten (Eerste Kerstdag) van 9.00 tot 12.00 uur (Tweede Kerstdag) van 10.00 tot 13.30 uur van 7.00 tot 19.00 uur van 7.00 tot 19.00 uur van 7.00 tot 21.00 uur van 7.00 tot 15.30 uur (oudejaarsdag) gesloten (nieuwjaarsdag) van 9.00 tot 16.00 uur van 10.00 tot 13.30 uur Op zaterdag 2 januari 1988 is er om 13.00 uur proefzwemmcn voor de diploma's A en B. Op zaterdag 9 januari 1988 is er van 12.30 tot 16.00 uur geen re creatief zwemmen in verband met diplomazwemmen. Voordelig zwemmen de gehele dag kunt u op een tienbaden- kaart, volwassenen 21,75, kin deren 14,45. Door het oog van de Lange Jan A Wegens herbest ratingswerkzaam heden is op een gedeelte van de Lange Geere slechts beperkt ver keer mogelijk. Overige bijzondere brandstoffen -het verbranden van allerlei "nieuwe" bijzondere brandstof fen wordt ontraden. Met name briketten van huisvuil (RDF) en geperst papier veroorzaken scha delijke luchtverontreiniging. Bij het bureau milieu van gemeen tewerken kunt u vragen naar de brochure "Kachels voor vaste brandstof" en de "Richtlijnen voor het stoken", telefoon 82000. v Vv 1 Jm Vgxi Wo T iTvlle Half december, het jaar loopt ten einde. De donkere dagen voor Kerstmis brengen ieder jaar een bijzondere sfeer met zich mee. De etalages van de winkels zijn met kerstversier selen gelooid, vanaf de Lange Jan klinken kerstmelodieën en de eerste kerstbomen ver schijnen hier en daar. Zo ook voor het stadhuis, waar sinds vrijdag de grootste kerstboom van de stad de markt domineert. Per 1 juli 1987 is de Wet inko mensvoorziening oudere en ge deeltelijk arbeidsongeschikte ge wezen zelfstandigen in het leven geroepen. Oudere en gedeeltelijk arbeidson geschikte ex-zelfstandigen, die noodgedwongen hun bedrijf of beroep moeten beëindigen, kun nen onder bepaalde voorwaarden met ingang van 1 juli 1987 in aan merking komen voor een uitke ring op minimumniveau, zonder dat zij hun eventueel vermogen behoeven aan te spreken. Dit is de strekking van de nieuwe IOAZ. Aan oudere en gedeeltelijk ar beidsongeschikte zelfstandigen wordt een inkomensvoorziening geboden, die gelijkwaardig is aan die voor oudere en gedeeltelijk ar beidsongeschikte werkloze werk nemers op grond van de IOAW, de Inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers. De IOAZ vult de eigen inkomsten uit arbeid, of uit andere bronnen, van de ex-zelfstandige en zijn of haar partner aan tot sociaal mini mum. In tegenstelling tot de ABW wordt geen rekening gehou den met vermogen, zoals spaar geld en vermogen vastgelegd in een eigen huis. Gezien de afwijkende vermo genspositie van zelfstandigen ten opzichte van werknemers - bij het beëindigen van het bedrijf of be roep kunnen aanzienlijke midde len vrijkomen - is er een beperkte toets op inkomen uit vermogen. Vijf procent van het vermogen, voor zover dit vermogen meer be draagt dan 175.000,—, wordt op de uitkering in mindering ge bracht. De IOAZ is bedoeld voor oudere en zelfstandigen die gedwongen zijn hun bedrijf of beroep te beëindigen als gevolg van een in komen dat langdurig onder het sociaal minimum voor zelfstandi gen ligt. Op het moment dat zij hun bedrijf of beroep beëindigen, moeten zij 55 jaar of ouder zijn. Deze leeftijdsgrens komt globaal overeen met de leeftijd waarop oudere werkloze werknemers aan spraak kunnen maken op de IOAW. Ook komen in aanmerking ge deeltelijk arbeidsongeschikte zelfstandigen die gedwongen zijn hun bedrijf of beroep te beëindi gen en een AAW-uitkering heb ben, die is berekend naar een ar beidsongeschiktheid van minder dan 80%. Zo wordt voorkomen, dat zij voor het deel dat zij werk loos zijn, op de bijstand aangewe zen raken. Voor gedeeltelijk ar beidsongeschikte ex-zelfstandigen geldt geen leeftijdsgrens. De mee werkende partner wordt in de IO AZ met de gewezen zelfstandige gelijkgesteld. Om voor de IOAZ in aanmerking te komen, moet men aan een aan tal voorwaarden voldoen. Het in komen van de oudere zelfstandige moet in de laatste drie jaar gemid deld beneden het sociaal mini mum voor zelfstandigen hebben gelegen (in 1987 32.300,— per jaar). Ook moet worden vast gesteld, dat het inkomen naar ver wachting beneden dit sociaal mi nimum zal blijven. Als aan deze voorwaarden is voldaan, wordt de beëindiging van het bedrijf of beroep als noodgedwongen be schouwd. Daarnaast gelden voor waarden voor het arbeidsverleden van de gewezen zelfstandige. Voorafgaande aan de aanvraag Burgemeester en wethouders maken bekend dat zij voorne mens zijn met toepassing van: a. artikel 19 W.R.O. vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan Buitengebied teneinde de bouw mogelijk te ma ken van een woning met garage aan de Weerhaan in Reijers- hove ill (kavel 27G); b. artikel 19 W.R.O. vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan Buitengebied teneinde de bouw mogelijk te ma ken van een woning met dubbele garage aan de Weerhaan in Reijershove III (kavel 27F); c. artikel 18a W.R.O. vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan Reijershove teneinde de bouw mogelijk te maken van een berging bij de woning Weerhaan 3. De bouwplannen en de schetsplannen van de voorgenomen herzieningen van de bestemmingsplannen liggen met ingang van vrijdag 18 december 1987 gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dat voornemen, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan Burgemeester en wethouders in Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Burgemeester en wethouders hebben besloten een gedeelte van het wegdek, gelegen voor het pand Singelstraat 8a, aan te wijzen als parkeerplaats voor vergunninghouders. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zee land, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledi ge verkeersbesluit ligt bij het bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage". De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat hij met toepassing van artikel 75, tweede lid van de gemeentewet de ondertekening van besluiten waarbij hij voor de nacht van 24 op 25 december 1987 ontheffing heeft verleend van het slui tingsuur als bedoeld in artikel 106 van de Algemene Politiever ordening heeft opgedragen aan het hoofd van de afdeling Alge mene Zaken van de gemeentesecretarie. schriftelijk mits dat verzoek uiterlijk 22 december 1987 vóór 12.00 uur ter secretarie is ontvangen danwel mondeling tot 24 december 1987 12.00 uur aan de balie van de afdeling Algemene Zaken van de secretarie alwaar tevens de benodigde aanvraagformulieren zijn te verkrijgen. Op zaterdag 19 december wordt in de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis de jaarlijkse volkskerstzang gehouden. In deze sfeervolle ruimte worden bekende kerstliederen gezongen. Medewerking wordt verleend door de muziekvereniging ONDA uit Nieuw en St. Joosland, de Christelijk gemengde zangvereniging De Lofstem uit St. Laurens en het Leger des Heils. De organisatie is in handen van de Koninklijke vereniging "Uit het Volk - Voor het Volk". De volkskerstzang begint om 19.30 uur. De burgerzaal kunt u bereiken via de hoofdingang van het stadhuis op de Markt. U bent van harte welkom met uw gezin, fa milie en vrienden. moet ten minste tien jaar onafge broken een bedrijf of beroep zijn uitgeoefend in Nederland. Voor mensen die na een lange pe riode van loondienst zelfstandig zijn geworden, geldt een afwij kende voorwaarde. Zij moeten voorafgaande aan de aanvraag ten minste drie jaar als zelfstandi ge hebben gewerkt en in de zeven jaar daarvoor als werknemer of als zelfstandige. Voor gedeeltelijk arbeidsonge schikte ex-zelfstandigen geldt de inkomenseis ten aanzien van de laatste drie jaar niet. Wel moet worden verwacht dat het inkomen blijvend ontoereikend zal zijn. Voor wat betreft de vereiste duur van het arbeidsverleden geldt voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten een periode van drie jaar. De aanvraag voor de IOAZ- uitkering moet vóór de beëindi ging van het bedrijf of beroep worden ingediend. Ook als op dat moment geen uitkering kan wor den verkregen vanwege het inko men van de partner, kan het toch zin hebben de aanvraag te doen. Op het moment dat het inkomen van de partner wegvalt of minder wordt, kan het recht op de uitke ring alsnog geldend worden ge maakt. Uiterlijk anderhalf jaar na het tijdstip van aanvraag moe ten de ondernemingsactiviteiten worden gestaakt. De IOAZ wordt evenals de IOAW uitgevoerd door de Sociale Dienst. m

de Faam | 1987 | | pagina 5