Kruispunt Jeugdpelgrimstocht f Vrouwenpolder Jonge monumenten L MARINISSEN j-r AANBIEDINGEN FA. P. DAMMAN ZN. j èA P«t EEN OUDERWETSE ZEEUWSE ROZIJNENTULBAND Scfiiesser voordeel! T IX BEHOEP Voor de feestdagen een heerlijk stuk vlees... y S V< met P,avuizenlïiïfjj fe* 7h 4Ü T T~= originele perzische tapijtjes halve prijs BAKKERIJ DOMINICUS STEKETEE of een ovenverse kerststol met spijs SchiesserT Denkt U aan kleiner wonen? Woensdag 16 december 1987 DE FAAM De provincie heeft drie plannen gemaakt voor de verbete ring van het kruispunt van de Dorpsdijk in Vrouwenpolder met de provinciale weg Serooskerke-Veersegatdam. Fietspad Voorlichting WILD EN GEVOGELTE: hazen - hazerug - hazebouten - wild konijn - wildzwijn (rug en bouten) - reerug - reebouten - fazanten - jonge wilde eenden - verse kalkoenen (bouten en filet) - tamme konijnen - verse braadkuikens - parelhoenders - kuiken bouten - kipfilet - soepkippen - kipperagoüt - hazepeper. KAAS: hollandse- en buitenlandse Kaassoorten DELICATESSEN: groot assortiment steeds voorradig U PROEFT HET VERS CHIL rtSö; •SALONTAFEL langwerpig QQ •LEREN DRAAI FAUTEUIL j 095 Komt u eens vrijblijvend kijken. Indien u niet langs kunt komen, komen wij I met de bejaardenfauteuils bij u op zicht. I WONINGINRICHTING Nieuwstraat 29, Middelburg S 01180-13437 Wij zijn niet de grootste, maar wél de goedkoopste, j wenst iedereen prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar barbershop de kapsalon voor de héle familie Hobeinstraat 30, Vlissingen tel. 01184-16436 iar/serdi-oj -fa ■■--iïêws L li 9i v V" Bekijk dan eens 'n serviceflat! L BON: Stuur mij vrijblijvend informatie over de serviceflats in Goes. U kiest maar! De hele maand december rollen zij bij ons uit de oven. Verser kan dus niet! Op tal van plaatsen verkrijgbaar. Oók bij U in de buurt. Bel voor verkoopadressen 01187-1355. A' A B I) I J I E ÜWS land zullen bij de inventarisatie worden betrokken. Speciaal met het oog op de verdedi gingswerken uit de tweede we reldoorlog is 1945 als afslui tend jaar voor de inventarisatie aangehouden. Er wordt onder scheid gemaakt tussen ver schillende types bunkers, af hankelijk van het gebruik van destijds. Zo is het type 623 ge bouwd voor mitrailleurs en het type 631 voor pantserafweer- geschut. De tankgrachten - de betonnen punten her en der op rij in de provincie - worden ook tot de jongere monumenten ge rekend. Op dinsdag 22 en donderdag 24 december kunnen jongeren van zes tot zestien jaar (en hun ouders) een pelgrimage houden in en rond het Zeeuws Museum in Middelburg. De pelgrimstocht bestaat onder meer uit een speurroute door het museum ,een film over pel grimsreizen, beklimming van de Lange Jan en een Abdijspel. De tochten duren van half elf tot drie uur en zij kosten drie gulden per persoon. De komende twee jaar worden de jongere bouwkunst en de stede- bouw in Zeeland geïnventariseerd. Het gaat om bouwwerken, die tussen 1850 en 1945 tot stand zijn gekomen. Het eerst worden de jongere monumenten op Walcheren en de Bevelanden in kaart ge bracht, gevolgd door die in Noord-Zeeland (Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland) en Zeeuwsch-Vlaanderen. Per 31 de cember 1989 moet de inventarisatie rond zijn. Doel ervan is meer inzicht te krijgen in de jongere bouwkunst en zodoende de waardering aan te wakkeren voor waardevolle stads- en dorpsgezichten en op zichzelf staande monumenten. Ook dient de inventarisatie het rijk, de provincie en de gemeen ten bij hun monumentenbeleid. De watertoren aan de Bad huisstraat in Vlissingen is een jonger monument. De toren werd in 1894 gebouwd. Op drachtgever was de Vlissingse Duinwaterleiding Maatschappij. Overigens beschikte Vlissingen al eerder over een waterleiding bedrijf. De watertoren is neoklassi- cistisch: het fronton boven de deuren en de zuilenlijsten naast de deuren herinneren aan de Griekse bouwstijl. De toren is 35 meter hoog. Er is een hoog waterreservoir in de toren ge bouwd met een inhoud van 270 kubieke meter. De begane grond en de eerste verdieping waren eerst als woning inge richt. Tot 1953 is de toren ook bewoond geweest. In 1974 werden de verdiepingen ver bouwd en kwamen er vier elek tromotoren te staan met een gezamenlijk vermogen van 12,5 pk om de waterdruk voor de woningen aan de boulevard te verbeteren. De toren is sinds 1950 eigendom van de nv wa termaatschappij Zuid-West- Nederland. Ook de bunkers in het Zeeuwse De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt maandag 21 december tweemaal zitting. Om 14.00 uur worden het ge meentebestuur van Bruinisse en twee inwoners uit dezelfde ge meente gehoord over het bestemmingsplan Bruinisse Kom, eerste herziening. De heer ir. R.S. Louw heeft be zwaar aangetekend tegen de veranderingen op het Kerkplein, waardoor in de toekomst mid den op het plein kan worden ge parkeerd en er markten kunnen worden gehouden. Tankstation Conny de Groot/HAGRO v.o.f. is het er niet mee eens, dat alle bedrijvigheid van de firma, zo als smederij, verkoop van buta- gas en een tankstation, niet met name in het bestemmingsplan wordt genoemd. De tweede zitting is om 1 5.00 uur en betreft het bestem mingsplan Kom IJzendijke van de gemeente Oostburg. De heer E.J.M. de Rijck uit Hulst wil aan de Markt 20 een bedrijfje begin nen, maar op het pand is een woonbestemming gelegd, waardoor bedrijvigheid wordt uitgesloten. ARAG Nederland maakt namens de heer C. Mar- teijn uit IJzendijke bezwaar te gen de bestemming monumen- tenpand op Oranjestraat 12. Ook het gemeentebestuur van Oostburg wordt in de gelegen heid gesteld zijn zienswijze te geven. De twee zittingen zijn open baar. Zij worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. De drie varianten liggen tot en met 15 januari ter inzage in het postkantoor van Vrouwenpol der (van tien tot twaalf uur 's morgens), in het gemeentehuis van Veere en in het provincie huis in Middelburg. De reconstructie van het kruispunt houdt verband met de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Verwacht wordt, dat de verkeersdrukte via de Veersegatdam toeneemt en als gevolg daarvan het aantal ongelukken op het kruispunt. In alle drie de plannen geldt, dat de provinciale weg aparte opstelstroken krijgt voor recht- doorgaand, links- en rechts- afslaand verkeer. Op de zijwe gen gaat het om gecombineer de opstelstroken. Op de Dorps- dijk en de Polredijk gaat het om de combinatie van rechtdoor- gaand en linksafslaand verkeer en een aparte strook voor het rechtsafsiaand verkeer. De bus halte aan de Polredijk wordt zo gemaakt, dat er vrijliggende hal teplaatsen komen. Het door gaande verkeer wordt dan niet meer opgehouden door de bus sen. Verder komen er op de Pol redijk wat parkeerplaatsen. Aan de Dorpsdijk is daarvoor geen plaats. De benzinepompen aan de Doprsdijk zullen ver schoven moeten worden. De, afwijkingen in de plannen betreffen vooral de aansluiting van het fietspad Veere- Vrouwenpolder op het kruispunt. Nu houdt het fietspad kort voor de kruising op. In variant 1 is het pad langs de achterkant van de huizen aan de Polredijk doorgetrokken via de landbouwdreef. Op die ma nier kunnen ook twee land- bouwpercelen via het fietspad ontsloten worden. Het fietspad sluit aan op het kruispunt via een helling. Alle bebouwing rond het kruispunt kan bij deze oplossing gehandhaafd blijven. In variant 2 loopt het fietspad voor de huizen aan de Polredijk. De aansluiting wordt dan meer overeenkomstig de huidige si tuatie. Zowel in variant 1 als in variant 2 is een strook grond van de boomgaard aan de noordwestkant van het kruispunt nodig. Dat houdt au tomatisch in, dat een nieuwe windsingel moet worden in geplant. In de derde variant gaat het fietspad weer achter langs de huizen. De kruising wordt ech ter gevormd door een fietstun- nel. Doordat de provinciale weg vrij hoog ligt, is de aanleg van een tunnel betrekkelijk gemak kelijk te verwezenlijken. De kosten bedragen zo'n vier ton. Als een woning langs de Dorps dijk kan worden gekocht, hoe ven fietsers geen gebruik te ma ken van de verkeerslichten, doordat de kruising voor de fiet sers eerder gemaakt kan worden. De kosten van variant 3 zijn de hoogste. Dat komt door de te kopen woning en doordat een groter stuk van de boomgaard nodig is. Het gaat om drie mil joen gulden tegen 2,2 miljoen bij de varianten 1 en 2. Ook is nog gekeken of onder de Dorps dijk een tunnel kan worden ge maakt. De dijk heeft echter een waterkerende functie, waar door voorzieningen eraan ingrij pende en dus dure maatregelen vereisen. Op woensdag 13 januari van Aanleiding tot de jeugdactiviteit is de tentoonstelling Heiligen uit de modder, die tot en met 26 februari in het Zeeuws Museum is te zien. Heiligen uit de mod der zijn pelgrimstekens, die zijn gevonden in het Verdronken Land van Zuid-Beveland, ach terin de Oosterschelde. De pel grimstekens dateren uit de mid deleeuwen en de afgelopen tien jaar zijn er zo'n zevenhonderd in het Verdronken Land terugge vonden, geconserveerd in de modder. In het museum zijn pelgrimste kens - gewijd aan verschillende heiligen - te zien. Eén van die heiligen is Leonar- dus die in Dudzele, ten noorden van Brugge, werd vereerd. Leo- nardus was de patroonheilige van de gevangenen. Hij is afge beeld met een dubbele hand boei in zijn rechterhand. In zijn linkerhand houdt hij een boek. Ten bewijze, dat de bedevaart was gemaakt, kochten de pel grims een teken om dat als sou venir mee naar huis te kunnen nemen. Behalve de afbeelding van heiligen werden andere at tributen als bewijs gezien, zoals schelpen ter ere van de heilige Jacobus, die in Santiago de Composteala in Spanje werd vereerd. ledereen die meedoet aan de jeugdpelgrimage ontvangt daar- 15-17 en van 19.30-21.00 uur zijn in het verenigingsgebouw van Vrouwenpolder ambtena ren van provinciale waterstaat om toelichting te geven op de plannen. Tot en met 20 januari kunnen reacties op de plannen worden ingediend bij gedeputeerde sta ten van Zeeland, postbus 6001 4330 LA Middelburg. Op 2 maart volgt een hoorzit ting van de provincie in het ver enigingsgebouw. De reacties die schriftelijk zijn ingediend, kunnen dan mondeling nader worden toegelicht. voor per onderdeel een pel grimsinsigne - ten bewijze dat dat onderdeel is afgewerkt. Ook is het de bedoeling, dat de deel nemers zelf een insigne maken. Voor wie de jeugdmuseumda- gen op 22 en 24 december niet kan meedoen, wordt vermeld, dat de tentoonstelling Heiligen uit de modder op werkdagen is te zien van 10-17 uur.Het mu seum is gesloten op eerste kerstdag,op nieuwjaarsdag en in de weekends. In de kerstva kantie is het museum op zater dag (19 en 26 december en 2 januari) geopend van half twee tot kwart over vijf. Overigens is er nog veel meer over Zeeland te zien in het Zeeuws Museum dan alleen Heiligen uit de modder. 'w 't~-' i v% Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Wagenaarstraat 1 3 1 5 en 16 HANDEL IN WILD - GEVOGELTE - DELICATESSEN EN REFORM d Ondergoed voor mannen in wit, huid en bleu. Slip of singlet 2 stuks f 19.95 Perfektie is onze kwaliteit TEXTIEL Winkelerf Langeviele Pottonmarkt 5 - Middelburg y; [ttr> Als het huishouden soms teveel wordt, of Uw tuin. Of U hebt er genoeg van steeds om hulp te moeten vragen. Dan wordt het tijd om eens te komen kijken in onze stijlvolle serviceflats in Goes. Bekijk vrijblijvend de ruime, praktisch ingedeelde 1-kamerflats in De Schakel, compleet met entree, douche, toilet en kitchenette. Maar er zijn ook 2-kamcrflats. Wat 'n gemak. die uitstekende maaltijden met dagelijks een keuze menu of Uw dieet. Veiligheid? Geen probleem, want in al onze appartementen is er een betrouwbaar alarmsysteem. Als U geïnteresseerd bent maak dan binnenkort een afspraak met de heer J. Horstman (telefoon 01100-28120) of vraag met onderstaande bon onze brochure en tarieven. Tot ziens? r Stichting Serviceflats De Schakel en De Horst, De Horst 48, 4461 WZ Goes Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: S.v.p. geheel ingevuld zenden aan bovenstaand adres. >*o"l BtVlg/8' voor de liefhebber/kenner, prachtige perzische tapijtjes voor kamer, hal, op de tafels en aan de wand, waaronder afshar, belouch, kurdistan en anatol kleedjes, en... nog heel mooie gave ka- meeltassen en kussentjes, zeer ruime sortering en we gens opheffing van deze af deling nu nu extra goedkoop, een sfeervol kadootje voor de ge zellige decembermaand.

de Faam | 1987 | | pagina 25