Eerste Kerstmarkt in Veere met 1987 brandende kaarsjes Kerstmannen delen chocolademelk uit Cijferen voor verenigingen en startende ondernemers li Mi lij <1 III Auto Louisse reikt prijs uit aan winnares van auto Aan Foto Video Verschoore loopt nu niemand meer voorbij Autobedrijf Wondergem Melse bestaat 20 jaar 'We willen volgend jaar weer die titel' JAS KOMT MET BROCHURE BOEKHOUDEN Van de Gruiter zn sponsort 4e Arnemuiden lil Woensdag 16 december 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER ZEEUWSE KUNSTWERKEN IN PZEM-KALENDER OPENING MET DIAMANTENSHOW Canon-show met EOS 650 bij Foto Verschuren WAAROM EEN BOEKHOUDING? ms "«ii H ill Carmen Milhous: 'kunst Goudsmit Alexander vernieuwd bereikt nu meer mensen' Ieder jaar brengt de PZEM een kalender uit. Zo ook dit jaar. Alleen het verschil met voorgaande jaren is dat er nu niet geko zen is voor het werk van één kunstenaar, maar van twaalf Zeeuw se kunstenaars. Voor elke maand is dus werk van een andere kunstenaar gekozen. Bij deze nieuwe kalender is geen sprake meer van 'nostalgie'. Karakteristieke stukjes Zeeland en oude ambach ten waren onderwerpen van voorgaande kalenders. De PZEM vond het tijd worden om de kalender op een andere manier te maken. Figuratieve tekeningen hebben nu plaats gemaakt voor grotendeels abstract werk. Sinds de PZEM in het nieuwe hoofdkantoor is getrokken, is zij druk bezig kunstwerken te verza melen. De kalender bestaat uit 12 reproducties van kunstwerken uit de collectie van de PZEM. Deze werken variëren van tekeningen tot wandtapijten en van schilderijen tot zeefdrukken. De symbolen electriciteit en gas, die elke maand in een verschillende kleur terugke ren, sluiten aan bij het afgebeelde kunstwerk. Wim Bakker, Ien van den Berg, Liesbeth Binkhorst, Herman Bis schop, Henny Huser, Liesbeth Hu- ser, Carmen Milhous, Jon van de Riet, Kees Rovers, Anneke Ruim- schotel, Herjan Verbeek en Jan Wolffers zijn de kunstenaars van wie werk in de kalender is opgeno men. Deze verschijnt in een opla ge van 3000 exemplaren. Donderdag 10 december waren bij na al de kunstenaars die hun werk voor de kalender beschikbaar heb ben gesteld in het hoofdkantoor van de PZEM. Daar kregen zij als eersten de kalender aangeboden door direkteur financiën Ton Kan- nekens. Carmen Milhous is één van de kunstenaars die de kalen der een leuk idee vindt. "Vooral omdat kunst op deze manier een groter bereik heeft. Voor veel men sen is de drempel van een galerie te hoog om overheen te gaan. Ook vind ik het goed dat op deze ma nier aandacht wordt besteed aan de Zeeuwse kunstenaars, zoveel aan dacht krijgen die niet. En zolang wij geen Lucebert, Carel Willink, Van Gogh of Karei Appel zijn, kunnen we die aandacht wel ge bruiken". In zijn toespraak doet Ton Kanne- kens uit de doeken dat hij zich wat onwennig voelt met de presentatie van de kunstkalender omdat het meeste werk zich op abstract ni veau beweegt. "Als verantwoorde lijke man voor de financiën zoek je altijd houvast. Ik betrap mezelf er wel eens op dat ik ook bij kunst Kees Roovers poseert naast zijn kunstwerk inversieDit is één van de kunstwerken dat in het hoofdkantoor van de PZEM hangt en is opgenomen in de kalender voor 1988. alles in hokjes wil indelen. Een ha chelijke bezigheid voor mij omdat er dan 'vragen opduiken waar ik geen antwoord op kan geven". Wel weet hij een oordeel te geven over de kalender van 1988: zeer waardevol. "Ik zie het als een mo mentopname van wat er in Zeeland op gebied van kunst gebeurt. Ik vind het zinvol dat we op deze ma- Veere beleeft zijn eerste kerstmarkt. Concerten, demonstraties, een bezoek van de Kerstman met allerlei lekkernijen en een groot aantal kramen komen rond een grote kerstboom. Verder zorgen kaarsen en concerten voor de kerstsfeer. Naast de tradi tionele kerstinkopen zijn er in de Grote Kerk ook mode voor de kerst, een reisbureau met kerst- en wintersportreizen en ge schenken zoals sieraden, kunst en smeedwerk te zien. Een kok demonstreert het bereiden van speciale kerstgerechten. Burge meester Montfrans opent deze driedaagse kerstmarkt op don derdag 17 december. ber Friends Mannenkoor deze avond nog kerstliederen. Alle drie de dagen zijn bij de stal letjes demonstraties te zien. Zo kan er ondermeer toegekeken worden bij een pottebakker die kandelaars draait,hoe een bloem- binder te werk gaat en bij de drukker kan de bezoeker zijn ei gen kerstkaarten ontwerpen. Het Koninklijk Breda's Mannen koor sluit zaterdag 19 december om 19 uur de kerstmarkt af met een concert. De openingstijden zijn: donder dag 17 en vrijdag 18 december van 12 tot 22 uur en zaterdag 19 december van 10 tot 20 uur. Een wel bijzonder luisterrijk ge heel wordt de avond van de eerste dag als om acht uur 1987 kaarsen worden aangestoken. Wanneer alle kaarsen branden zullen bur gemeester van Montfrans- Hartman en directeur Bontenbal van de Provinciale VVV Zeeland een dialoog voeren waarin het toerisme en de commercie cen traal staan. Hiervoor treedt het Houtblazersensemble Scaldis op. Ook zingt het Flushing Boy Bar- Dat het eerste van de zaterdag voetbalclub Arnemuiden goed gaat, biedt kennelijk ook voordeel voor de lagere elftallen, want zelfs het vierde wordt nu gesponsord. Zeevisgroothandel Van de Gruiter zoon heeft dat elftal van nieuwe kleding voorzien, uiteraard met de naam op het shirt. De spelers poseerden even om hun prachtige outfit te tonen. De voetballers van de ploeg, staand van links naar rechts: Fred van Belzen, Jaap de Ridder, Lie ven Meulmeester (spelend coach), Casper Baas, Ronald van de Grui ter, Kees de Kraker, Jos Marteijn, Wim Moerland, Ben Meul meester, Gerard van de Gruiter (sponsor) en Mieneke van de Gruiter (verzorgster). Knielend vlnr: Han Moerland, Peter Oosterling, Joop Becks, Jo- han Oosterling, Kees van de Kette- Het volledige assortiment van het gerenommeerde merk Canon is nog tot en met zaterdag 19 decem ber te zien bij Foto Verschuren in Middelburg. Naast een serie auto matische compact camera's zijn alle types reflexcamera's te zien en een groot aantal lenzen. De EOS 650 autofocus zal ongetwij feld de show stelen. Medewerkers van Foto Verschu ren demonstreren de foto apparatuur. Bovendien is het mo gelijk om op zaterdag 19 decem ber het eigen toestel gratis te laten controleren. rij, Piet van Belzen en Cor Geldof. De kerstmannen bezoeken ook dit jaar weer de Vlissingse binnenstad. Op uitnodiging van de Vere niging Winkelcentrum Vlissingen delen zij gratis chocolademelk uit in de binnenstad op zaterdag 19 december tussen 14 en 16 uur. "Dat maakt het in kopen doen een stuk aangenamer", oordelen de Vlissingse winkeliers verwijzend naar het kille weer dat het in december kan zijn. Boekhouden is een vak dat geleerd moet worden. Startende ondernemers en de vaak wisselende penningmeesters van verenigingen hebben kennis nodig om de boeken gedegen te kunnen bijhouden. Met die gedachte in het achterhoofd heeft JAS (stichting voor juridische adviezen) in Leiden een nieuwe brochure uit gegeven over boekhouden. Mr. Henry van der Sterre legt in onderstaand stuk uit wat en waarom. (door mr Henry van der Sterre) Bedrijven, verenigingen, stich tingen en overheid houden een boekhouding bij. Dat is een re gistratie van het financiële ge beuren. Velen onderschatten het belang van een boekhouding. Zonder een inzichtelijk over zicht van de inkomsten en uit gaven is niet vast te stellen of er winst wordt gemaakt.Vereni gingen en overheidsinstellingen hebben de boekhouding niet zozeer nodig om de winst vast te stellen maar gebruiken het boekhouden als middel om re kening en verantwoording af te leggen aan de leden of de be lastingbetalers. Die stellen im mers terecht de vraag of de doelstelling van de organisatie op een efficiente en effectieve wijze wordt nagestreefd; dus zonder dat er geld over de balk wordt gesmeten. Om dat vast te kunnen stellen is een boekhou ding, nodig. Er zijn verschillende mogelijk heden om gegevens te registre ren. Een moderne methode is het gebruik van de computer. Door het gebruik van compu ters lijkt het boekhouden inge wikkelder te worden. Dat is echter maar schijn want juist de computer is in staat op over zichtelijke wijze de vele gege vens in de boekhouding te verwerken. De financiële gege vens worden eerst ingebracht. Dat kan al direct als een aan koop wordt afgerekend aan de kassa. De computer kan tegelijk de kassabon of factuur printen en ook het in- en verkopenboek bijwerken en de voorraad tel len. De computer totaliseert, sorteert en vergelijkt de gege vens. Op dit moment zijn er voor enkele honderden guldens al eenvoudige boekhoudpro- gramma's te koop die voor klei ne ondernemers en penningmeesters snel te leren zijn. Om met een dergelijk pro gramma te kunnen werken is wel een basiskennis nodig van het boekhouden. Boekhouden is een vak dat ge leerd moet worden. Startende ondernemers en de vaak wisselende penning meesters van verenigingen heb ben kennis nodig van het boekhouden. Met name dege nen die een eigen bedrijf begin nen hebben behoefte aan elementaire kennis op het. ge bied van de boekhouding. Een kleine ondernemer moet zijn netto-winst toch kunnen uitre kenen. Veelal ontbreekt het aan tijd om een gedegen cursus te volgen. Dat is vaak ook niet echt nodig, mits een duidelijke handleiding aanwezig is. Door de Stichting voor juridische Ad viezen is een nieuwe brochure uitgegeven over boekhouden. De brochure is bestemd voor beginnende ondernemers en penningmeesters, die in korte tijd de beginselen van het boek houden onder de knie willen krijgen. Degene die de moeite neemt om deze handleiding van 30 bladzijden goed door te wer ken kan daarna zelf de netto winst van een klein bedrijf bere kenen. De brochure bestelt u door 24,50 over te maken op giro 4749072 ten name van Stichting voor Juridische Ad viezen, Lammenschansweg 54, 2313 Leiden. Binnen acht dagen na ontvangst van het bedrag wordt de brochure verzonden. Infotelefoon 01728-9449. Het interieur van de zaak in Veer- se stijl brengen. Dat had Daniël Alexander voor ogen met de ver bouwing van zijn juwelierszaak aan de Markt in Veere. Zaterdag 12 december heropende de winkel na een grondige verbouwing. De goudsmit vond dit een mooie ge legenheid om ook te beginnen met een diamantenshow. "Een modern interieur met een zee van spotjes is nu veranderd in een klassieke inrichting met meer sfeer, wat dan ook beter bij het monumentenpandje past. En daardoor meer in de sfeer van Veere thuishoort", zo omschrijft Daniël Alexander het resultaat van de interne verbouwing van zijn zaak. "De kuif van het antie ke kabinet kwam eerst tot aan het plafond, dat was geen gezicht. Vandaar dat we het verlaagde pla fond eruit hebben gehaald. Nu zijn ook de balken weer tevoor schijn gekomen", vertelt hij te vreden. Alexander noemt de maand de- De heer en mevrouw Alexander in hun sfeervol verbouwde winkel. cember de 'gelegenheidsmaand'. Vandaar dat hij juist deze maand is begonnen met een diamanten show. Dat wil zeggen een groter aanbod diamanten wat ook nog exclusiever is dan anders. Sinds 1981 oefent Alexander in Veere zijn vak uit. Het repareren, restaureren en het zelf ontwerpen van sieraden hoort daar allemaal bij. "Jammergenoeg kan ik te weinig tijd vrijmaken voor het zelf ontwerpen", vertelt Alexander. nier onze kunstcollectie buitenshuis kunnen brengen", zegt hij te vreden. De PZEM heeft nog een idee om kunst onder een breder publiek te brengen. Zij wil een ruimte in het kantoor vrij maken voor kunstex posities. Elke maand kan een an dere kunstenaar zijn werk dan tentoonstellen en tevens te koop aanbieden. Carmen Milhous was afgelopen donderdag de eerste kunstenaar die op dit idee in schreef. Het is de bedoeling dat zij in de maand januari een expositie zal houden in het kantoor aan de Poelendaele singel in Middelburg. De prijs die Matty Hill bij de ver loting van de handbalvereniging EMM had gewonnen kon eindelijk worden overhandigd. Op 8 decem ber waren de papieren van de gloednieuwe Opel Kadett in orde en kon de gelukkige winnares haar prijs komen afhalen. De heer Gorter van vijf sterren dealer Louisse vertelt later waarom zijn Autobedrijf meedoet aan dit soort, toch wel kostbare akties. "Wij willen een grotere bedrijvig heid gaan ontwikkelen naar de klant toe. Ons bedrijf is jarenlang wat in de verdrukking geweest door de bouwaktiviteiten in de om geving. Eerst de aanleg van de par keergarage en later de bouw van het kantoor van Rijkswaterstaat heeft ons bedrijf vaak moeilijk toe gankelijk gemaakt. Wij gaan nu zelf aan de weg timmeren en meer de publiciteit zoeken", aldus de heer Gorter. "Het beschikbaar stellen van deze auto was het begin". I)e geur van verf en nieuwe ma terialen hangt nog in de zaak van Ad en Joke Verschoore aan de St. Jacobstraat in Vlis singen. Dat kan ook niet an ders, want de uitgebreide verbouwing is nog nauwelijks achter de rug. "De hele voorpui is er uit gegaan", zegt de eigenaar. "Deze werd ver vangen door een enorme glazen wand. Het is veel lichter geworden in de zaak. Toen wij tien jaar ge leden hier begonnen, mocht je van Monumentenzorg aan de voorge vel nauwelijks iets veranderen. Te genwoordig valt dit soort zaken onder de Gemeente Vlissingen en die zijn veel soepeler". "Onze zaak was zo onopvallend", vertelt het tweetal, "dat de men sen er vaak aan voorbij liepen. Bo vendien stond de Audio en Video-apparatuur achterin de win- JBBMMg v \X'N Ad en Joke Verschoore in hun nieuwe winkel. kei en deze is nu naar voren ge haald en goed zichtbaar vanaf dc straat. Wel hebben we alles in gla zen kasten moeten onderbrengen ter voorkoming van diefstal. We hebben deze branche flink uit gebreid. Op fotogebicd bieden wij sinds de zomer een 1-uur fotoservice. Ook heel handig voor de toeristen". Veel tam-tam wordt er niet ge maakt rond hel twintigjarige jubi leum van het autobedrijf Wondergem Melse. Althans niet in de zin van een receptie of ande re feestelijkheden. "Wel zijn er nu speciale aanbiedingen. Maar een echt jubileumfeest geven we pas over vijf jaar", vertelt Saco Melse. Adri Wondergem en Jan Melse be gonnen op 15 december 1967 een transportbedrijf in Serooskerke. Sinds die tijd zijn er de nodige uit breidingen in het bedrijf geweest. In Vlissingen zijn er twee vestigin gen bijgekomen: aan de Edisonweg een zaak met bedrijfswagens en aan de Industrieweg een bedrijf met personenwagens. Ook het per soneel is met de jaren gegroeid. In '67 telde het bedrijf één man per soneel. Nu zijn dat er 16. "In 1977 zijn mijn vader en Adri Wondergem naar Vlissingen ge gaan omdat ze uit wilden breiden. Daar hadden ze in Serooskerke niet genoeg mogelijkheden voor", vertelt Saco Melse. Sinds dat jaar is het bedrijf in Serooskerke occa sioncenter geworden en worden de Saab-wagens in Vlissingen ver kocht. "Nadat ik dc autoschool in Driebergen had gevolgd, ben ik ook in de zaak gekomen", vertelt Saco Melse. "Toen wijn we ook Seat-dealer geworden. Alléén de Saab ging niet meer. Er moest een betaalbaarder merk bijkomen". Vader en zoon runnen samen de zaak aan de Industrieweg in Vlis singen. Adri Wondergem heeft bij de twee andere vestigingen de touwtjes in handen. "De algeme ne leiding van alle vestigingen ligt zowel bij mijn vader als bij Won dergem", legt Saco uit. Hij zelf draagt zorg voor dc verkoop. *Het bekroonde personeel van de klantvriendelijke garage. TITEL ELITE DEALERVOOR WONDERGEM/MELSE Seat importeur Hon Car b.v. heeft voor het tweede achtereen volgende jaar het Walcherse auto bedrijf Wondergem en Melse ge kozen tot Seat elite dealer. Zeven tien dealers van dit Spaanse merk krijgen die eervolle vermelding. Om elite-dealer te worden moet een heel jaar prima worden ge werkt. De Seat Elite Club beoor deelt daarbij alle aspecten van het dealerschap. Goede service aan de klant, een klinkende organisatie en prima verkoopcijfers zijn de vanzelfsprekende factoren die hoog moeten worden gehono reerd om 'elite-dealer' te kunnen worden genoemd. Ook de per soonlijke klantenbehandeling hoort er bij. "We hebben er hard voor ge werkt", geeft directeur J. Melse toe. Verder zegt hij dat er veel wordt geïnvesteerd om een nog betere service aan de klant te kun nen geven. "Want we willen vol gend jaar uiteraard deze titel weer hebben". Felicitaties voor de winnares van de auto.

de Faam | 1987 | | pagina 17