EEUWIGE TROUW In Kleverskerke hield men 's zomers 'den ouwen tied' eheerwinkel tyFtféceinddwtiUcn UW KLEURENFOTO'S IN 1 UUR KLAAR DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 2 december 1987 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg IN DEN door Jan Zwemer Fikse deining Nog één keer Binnenstad Vlissingen - De projektgroep Binnenstad komt na lange tijd weer bij elkaar in Wel- zijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104 te Vlissingen. Op de agenda staat onder meer: Bespreking van het beleidsvoor nemen met inspraakschrift en nieuwe voorstellen omtrent sa menstelling van de projektgroep nieuwe stijl. Deze vergadering wordt gehouden op 3 december aanvang 20.00 uur. Snuffelmarkt - De instrumenten en de uniformen van de Delta band moeten gerepareerd en/of vernieuwd worden. Om hiervoor geld bijeen te brengen organiseert men een snuffelmarkt op zater dag 5 december van 9.30 tot 13.00 uur in de voormalige jeugdher berg aan de Breewaterstraat in Vlissingen. Er is onder andere veel huisraad te koop. CDA Domburg -De algemene ledenvergadering wordt op maan dag, 7 december om 19.30 uur ge houden in het Hervormd Cen trum aan de Dorpsstraat te Oost- kapelle. Een inleiding door Mr. J.A. de Boe, CDA- fractievoorzitter van Provinciale Staten in Zeeland staat op de agenda. CNV Koudekerke - De leden vergadering van de CNV afdeling wordt gehouden op donderdag 3 december in verenenigingsge- bouw Couburg, Duinstraat 4a, Koudekerke. Op deze avond komt onder meer aan de orde: De visie van het CNV ten opzichte van de gezondheidszorg en het strafbeleid van de bedrijfsvereni gingen bij verwijtbaar gedrag van ingeschreven werklozen. De avond begint om 20.00 uur. Open Dagen - De christelijke school voor LHNO Oranjezon te Oostkapelle nodigt leerlingen van de basisscholen van groep acht uit voor de voorlichtingsdagen op 8 en 9 december. Er is een moge lijkheid tot het volgen van lessen, men kan de school bezichtigen en er worden demonstraties gegeven in het kaas maken. De leerlingen kunnen er terecht op dinsdag 8 december van 13.00-15.15 uur en op 9 december van 9.00-1115 uur en van 13.00-15.15 uur. Voor de ouders is er 's avonds een infor matieavond op 8 december van 19.30-21.30 uur. Ontmoetingsdag - De Stichting Basiseducatie houdt een ontmoe tingsdag in het gebouw van de Stichting op 11 december van 15.00-17.00 uur. Mevrouw A. van der Zwaart, hoofd afdeling basis educatie van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen houdt een inleiding. Na afloop is er een borrrel. Vrouwencafé - Vrouwen die mee willen eten op de eetavond, die gepland is op 4 december in 't Pand kunnen zich tot vrijdagmid dag opgeven. Tel.n. 01180-16164 of 14608. De kosten bedragen 4,— voor volwassenen en 2,50 voor kinderen. Het Pand ligt aan de Kerksteeg 5 in Middel burg. De avond begint om 19.00 uur. Friendshop force - The friend ship force Middelburg bespreekt op dinsdag 8 december het nieuwe programma voor 1988. Ook komt er een Amerikaanse groep op visi te (uit Richmond, Virginia) waar voor nog enkele gastadressen worden gezocht. Deze bijeen komst in de Zeeuwse Bibliotheek begint om 19.30 uur. Stichting vrouwenemancipatie - In de nieuwbrief van de Regio Walcheren onder meer aandacht voor Akties plannen gezondheids zorg, gemeentelijk en provinciaal emancipatiebeleid en de interna- tionale vrouwendag. Raad Arnemuiden - Toeristen in Arnemuiden krijgen voortaan een belastingverhoging voorge schoteld van een stuiver per over nachting. Dat stelt b en w van de vissersplaats voor. De raad spreekt daarover op maandag 7 december zijn oordeel uit tijdens de vergadering die wordt gehou den in het gemeentehuis, aanvang 13.30 uur. Bovendien - en dat is de grootste klus voor de raadsle den - wordt de begroting voor volgend jaar onder de loep geno men. Daarom is er op donderdag 10 december vanaf negen uur 's morgens een vervolg. Poppenbeurs - In de Vleeshal te Middelburg zijn op 12 en 13 de cember weer vele poppen te gast. Deze poppenbeurs wordt georga niseerd door het Poppentheater De Dolphijn. Voor het eerst komt er ook een echte poppendokter. Daarnaast zijn er boeken en de monstraties van deelnemers in het poppenmaken. Welkomstdienst - De eerstvol gende maandelijkse welkomst- dienst voor iedereen wordt op zondag 6 december gehouden in de Oostkerk in Middelburg. Voorganger is ds. M. de Boer. De muzikale medewerking wordt ver leend door het Welkombo, orga nist Andries Hoogerheijde en het Vocaal Ensemble uit St. Laurens. Het thema van de dienst is: 'Een slecht begin... Gods hele werk'. Het begint zondag om 19 uur. Vriendschap, liefde, kameraden voor het leven! Slechts één uur hebben onze specialisten en ge avanceerde apparatuur nodig om op Kodak papier de meest treffende momenten te vereeuwigen. EnU betaalt alleen de foto's die goed zijn. Vraagt U naar onze folder, Kwaliteit Snelheid Advies Service Kijkshop, Lange Viele, Middelburg Ruilbeurs - In café De goede ver wachting in Lewedorp kunnen verzamelaars van ansichtkaarten, munten, postzegels en aanver wanten vrijdag 4 december te recht om te ruilen. Het begint om 19.15 uur. De zomertijd was een nala tenschap van de Eerste We reldoorlog. In 1918 was bij wet bepaald dat de regering elk jaar de begin- en eindda tum zou bepalen van de pe riode waarin de klok een uur vóór zou lopen bij de zonne tijd, die de rest van het jaar in gebruik zou blijven. s Avonds zou het een uur lan ger licht zijn, dat was voor delig voor het electriciteits- verbruik en het kwam tege moet aan de eisen van de stadsbevolking. De jaarlijk se beslissing was nodig in verband met de situatie in de omringende landen. In het begin van de jaren '20 liet de regering de zomertijd ingaan op 1 april en eindigen op 31 september. Ja, de stadsbevolking. De boe ren en de andere bewoners van het platteland waren minder in genomen met de zomertijd. Over heel Europa kwam er een beweging op gang onder de boeren, die vonden dat over hun belangen héén gelopen was. Zij moesten in het donker voortaan hun werkdag begin nen -en het voordeel voor de stadsmensen was zeker dat het uitgaansleven 's avonds langer kon doorgaan? Daar hadden de boeren weinig compassie mee! In Nederland was het 'Boer Braaivan de Plattelanderspar tij -een figuur van het kaliber Koekkoek- die zijn stem gedu rig tegen de zomertijd verhief. Maar ook andere kamerleden, zoals die van de SGP, waren voor handhaving van de oude tijd, en er waren op het platte land verschillende personen die zich van de zomertijd niets aan trokken. Soms was het zeifs een heel dorp, dat zich aan de oude tijd hield. Kleverskerke bijvoorbeeld. Daar stond de torenklok op 'oude tijd'. Het was in Klevers kerke heel de zomer door een uur vroeger dan op de omrin gende dorpen. Als de boeren knechts er hartje zomer om vier uur begonnen te melken, was het al licht. Elders was het een uur eerder al vier uur geweest - en had men in het donker moe ten melken. Begon het donker te worden dan was het negen uur -zoals vanouds- maar el ders al tien uur. Kleverskerke was een dorpje apart. Het lag erg afgelegen en al behoorde het tot de gemeente Arnemui den, het had een soort eigen burgemeester: Kees Franse. Hij was de grootste boer in Klevers kerke, een man van aanzien en gezag, en man waar naar ge luisterd werd. Toen Franse te gen de zomertijd bleek te zijn, hield heel Kleverskerke 'ouwen tied'. Ach, zo dikwijls hoefde je met van het dorp vandaan. Alleen wie gereformeerd was en dus in Arnemuiden naar de kerk ging, moest 's zondags een uur eerder op weg gaan dan in de winter. Wie met de trein weg moest, had zich ook aan te pas sen, maar weinig Walchere- s naars waren destijds bereisd. Hier en daar in het eiland wa ren er nog wat particulieren die het bij de oude tijd hielden. De gemoederen werden er niet echt door in beroering gebracht. Toen werd het voorjaar 1923. A. Braat uit Hekelingen, één van de twee kamerleden van de 'Plattelanderspartij-Links zag de tijd gekomen om een wetsvoorstel te lanceren. Het voorstel behelsde afschaffing van de zomertijd, en Braat ver oorzaakte er fikse diening mee. De bevolking van de grote ste den schrok van het initiatief, dat wel kansen leek te maken, en het "Centraal Comité van Actie tot Behoud van den Zo mertijd" gevestigd te Amster dam, haalde bijna 400.000 handtekeningen op. Tweederde ervan was afkomstig uit de gro tere steden. De provinciebestu ren van Brabant en Utrecht ver klaarden zich voor handhaving van de zomertijd. Fabrikanten deden hetzelfde. In Den Haag werd geaarzeld -in de Eerste Kamer werd behande ling van het ontwerp-Braat uit gesteld. Dat leverde commen taar op: er werd gefluisterd dat dit bedoeld was om vertraging te veroorzaken, zodat in 1923 de zomertijd nog gewoon dóór zou gaan. En het platteland kwam in actie om Braats voor stel te steunen. In de derde week van maart startte de Zeeuwse Landbouw Maat schappij een actie -tienduizend handtekeningen werden half april aan de Eerste Kamer ver zonden. Gedeputeerde Staten van Zeeland verklaarden zich 'in het belang van den land bouw' tegen de zomertijd en de gemeentebesturen van Sint An- naland, Tholen, Zonnemaire, Haamstede, Wissekerke, 's-Heer Arendskerke, Kruinin- gen, Biervliet, Groede, Zaamslag en Hontenisse deden dat ook. In de Middelburgsche Courant werd een brief ge plaatst van een boer uit Sint Kruis, die verschillende practi- che bezwaren tegen de zomer tijd aanhaalde -zoals de melkle- verantie aan de steden. Hij besloot met een raadselachtig advies aan de mensen van de krant: "Begint net als de boe renarbeiders om zes uur aan uw taak indien het zonlicht het toe laat, dan zijn uwe kunstvoren frisch en koel". Drie april 1923 sprak een com missie uit de Eerste Kamer zich uit over de kwestie. Zij stelde op de voorgrond "dat van bei de zijden overdrijving plaats heeft" en pleitte voor een tus senoplossing: bekorten van de zomertijd tot de periode 1 mei tot 15 september. Veertien da gen later vonden de debatten plaats. Voorstanders spraken ■,van "hygiënische voordelen" van de zomertijd, tegenstan ders zeiden "dat de stedelijke bevolking verkeerd leeft en dat het platteland daarvoor moet boeten". Braat werd op de vin gers getikt wegens het gebruik van uitdrukkingen als "stadspatsers". Zijn voorstel haalde niet meer dan negen stemmen in de Eerste Kamer. Kees Franse was niet alleen een invloedrijk man in Kle verskerke, hij zat bovendien in het Polderbestuur en in het bestuur van de afdeling Walcheren van de ZLM (Foto Zeeuws Documentatiecentrum), Maar de zomertijd zou voortaan beperkt worden tot juni, juli en augustus. In Walcheren was men er niet van ondersteboven. Alle boe ren waren ook niet tegen de zo mertijd: de een werkte nu een maal liever 's avonds wat lan ger waar een ander liefst vroeg begon. In het confessionele Walcheren had de partij van Braat ook weinig aanhagers. Zijn partij, de Plattelanderspartij-links, had er bij de verkiezingen van 1922 maar 96 stemmen gekregen, naar verhouding minder dan in andere delen van Zeeland. In het midden en westen van Schouwen, op Tholen en in het midden en westen van Zeeuwsch-Vlaanderen had de partij van Braat veel stemmen gehaald: in 26 gemeenten méér dan vier procent! Dreischor, Zonnemaire en Serooskerke op Schouwen spanden de kroon met 29, 24 en 18%. Het waren een aantal van deze gemeenten, die zich ook uitspraken tegen de zomertijd. Op Walcheren haalde alleen Westkapelle de vier procent: 50 mensen hadden er voor Braat gestemd. De Plattelanderspartij-rechts, aan gevoerd door A. van den Ho ven, haalde in Walcheren 72 stemmen, in Zeeland 750 (0,63% van de kiezers). De der de Plattelanderspartij, die van ene Teenstra, had op Walche ren maar 25 aanhangers, acht ervan te Oostkapelle. In 1924 probeerden Braat en zijn fractiegenoot R.F. den Boer nóg een keer de zomertijd af te schaffen. Hun voorstel werd zonder veel sympathie ontvangen: het bleef bij drie maanden zomertijd. Van de ru we manieren van Braat was men niet zo gediend. Ook in zijn Plattelanderspartij waren er die zich van hem afwendden. Den Boer, afkomstig uit Sidde- buren, zegde niet lang daarna de medewerking aan zijn frac tiegenoot op. Er was sprake van "verschillende onderstro mingen" verklaarde hij op een verkiezingsbijeenkomst in Mid delburg in 1925. Den Boer ging voor eigen rekening verder - maar zonder succes. Er waren in Middelburg al weinig toe hoorders, en na de verkiezingen van juli 1925 zou Den Boer niet in de Kamer terugkeren. Braat wel. Zijn partij haalde 1,66% van de stemmen in Zeeland (1,89% van de kiezers in 1922) -Den Boer 1,55%. Waarschijn lijk kwamen de stemmen voor Den Boer vooral uit Schouwen: er stonden twee Schouwenaars op zijn lijst. In Walcheren liet de kwestie weinig sporen achter. Noch Braat, noch Den Boer waren er populair geworden, al hadden ze samen meer stemmen dan in 1922. Ook niet in Kleverskerke -Braat haalde in Arnemuiden maar zeven stemmen. In Kle verskerke bleef men slechts trouw aan gewoontes. 'Den ou wen tied' gold er tot 1940 -boer Braat was toen al drie jaar uit de Tweede Kamer verdwenen. Opbouwwerk - De Stichting Op bouwwerk Vlissingen vergadert maandag 7 december onder meer over haar begroting voor 1988. Verder wordt ook het wel- zijnsprogramma voor 1988 van de gemeente Vlissingen onder de loep genomen. De vergadering in Bachten Komme begint om 20 uur. Raad Domburg - Onder meer het geruchtmakende sanctiebeleid kamperen (wethouder Wattel gaf om die reden de brui er aan) is agendapunt van de gemeenteraad in Domburg op dinsdag 8 decem ber. Verder staat een schenking van kledingstukken aan de Stich ting Het Walcherse Costuum op de agenda en worden de geloofs brieven - zoals dat heet - onder zocht van Wattels opvolger in de raad: A. Maljaars. De vergade ring begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. Wintertocht - De Zeeuwse Wan delsportbond houdt zaterdag 5 december de eerste wintertocht in een serie van vier. Gestart wordt in café 't Karrewiel in Vogelwaar de om 12 uur. Onderweg wordt een tractatie aangeboden. Beiaard - De stadsbeiaardier Van Putten wil voortaan liever op donderdag- in plaats van woens dagmiddag het carillon van het stadhuis in Vlissingen bespelen. De Culturele Raad Vlissingen wil daarmee akkoord gaan, het colle ge van b. en w. heeft zich nog niet uitgesproken. Dit punt en een aantal subsidieverzoeken staat op de agenda van de Culturele Raad Vlissingen op woensdag 9 decem ber om 20 uur in Bachten Komme. Bloed Arnemuiden - Wie wat bloed wil geven kan vrijdag 11 de cember terecht in de openbare ba sisschool De Polderburcht in Ar nemuiden waar de plaatselijke af deling van het Rode Kruis haar jaarlijkse bloedafname-avond houdt. Donoren tussen 18 en 65 jaar kunnen er terecht. Sint en Piet - Sinterklaas en zijn knecht brengen donderdag 3 de cember een bezoek aan het buurt huis Het W'oltershuis aan de Ho- geweg in Vlissingen. Kinderen van zes tot twaalf jaar zijn vanaf 18 uur welkom. Behalve de Sint een hand geven worden ook aller lei dingen gedaan zoals peperno ten bakken en St. Nicolaaspop- pen maken. Binnenstadontsluiting - Het wijkcomité Paauwenburg wil dat de gemeente Vlissingen de gehele binnenstad ontsluit. "Het fabel tje dat de Sint er spoedig zal zijn nemen we niet voor waarheid aan. Spoedig zal in het gunstigste geval 1992 zijn. En daar zitten nog vier lange jaren tussen", schrijft het wijkcomitée aan de raad van Vlissingen. Ze voegen er zelf aan toe dat de nu voorgestel de ontsluitingsweg tot aan het kruispunt Sloeweg/Gerbran- dystraat de Gerbrandystraat nog zwaarder zal belasten en dus eigenlijk, maar etjn halve oplos- sing is. Gebed en zang - Peggy Coburn uit Leusden spreekt woensdag 9 december voor de Women's Aglow Fellowship in hotel Termi nus in Goes. Het onderwerp is 'Het verlangen Jezus te kennen uit de kracht van zijn opstanding en de gemeenschap van Zijn lij den". De bijeenkomst begint om kwart over negen woensdagoch- tend, kinderoppas is aanwezig. Vrijwilligers - Omdat de Ver enigde Naties maandag 7 decem ber hebben uitgeroepen tot inter nationale dag van de vrijwilligers, worden die dag de mensen die on bezoldigd werk doen in het zon netje gezet. Maar er is nog meer. Drie bekende Nederlanders zitten de drie dagen na de zevende aan de vrijwilligerslijn (030 - 319844) om vragen te beantwoorden. Het zijn: Hedy d'Ancona, Fred Oster en majoor Bosshardt, telkens tus sen 10 en 12 uur. Rommelmarkt - Elke eerste za terdag van de maand is er rom melmarkt op de Vismarkt in Mid delburg ten bate van dakloze kin deren in Brazilië en India. Over tollig huisraad kan worden opge haald. Daarvoor kan men bellen: 01180-29046. Het Kerstconcert dat op 12 december gegeven wordt in de Concert en Gehoor zaal is voor het zelfde doel. Nade re gegevens volgen nog. Volkssterrenwacht - Sterren kunde voor iedereen in Co- lijnsplaat. Dat is het doel van de sterrenwacht in oprichting aldaar. Zelfs groepen kunnen er in de toe komst logeren om te observeren en foto's te maken. Financiële middelen ontbreken nog om alle plannen te realiseren. Inlichtingen bij Volkssterrenwacht "Revelati ons", Deltastraat 22, Co- lijnsplaat, Telefoon 01199-546. Sint Nicolaasviering - Sinter klaas komt op bezoek bij de be zoekers van het dienstencentrum Bachten Recde in Vlissingen op uitnodiging van de Stichting Wel zijn voor Ouderen in die stad. Dat gebeurt op donderdag 3 decem ber. Er is muziek, een loterij, er wordt bingo gespeeld en uiteraard komt de échte sint op bezoek. Het feest begint om 19.30 uur. VLISSINGEN AAGTEKERKE Gereformeerde Gemeente. Prelaatweg 17. Zo. 9.30 cn 19 uur: ds. J. Baayens, 14 uur: leesdienst. ARNEMUIDEN Gereformeerde Gemeente in Nederland. Langebee- kestraat 16. Zo. 9.30, 14.30 en 19 uur: leesdienst. B1GGEKERKE Hervormde Gemeente. Kerkplein 1. Zo. 10 uur: dhr. Jorritsma. DOMBURG Gereformeerde Kerk. Noordstraat 13. Zo. 10 uur: Her vormde pred. 19 uur: ds. P. Paulus uit Middelburg. Rooms-Katholieke Kerk H. Wil/ibrordus. Za. 19.15 uur. GAPINGE Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10 uur: ds. C.H.B. Weijs, 14.30 uur: ds. C.H.B. Weijs, gez. dienst te Vcere. Mededelingen voor deze rubriek melden vóór maandag 15 uur, liefst schriftelijk, Postbus 517, 4330 KA MID DELBURG, tel. 01180 - 81000. GRIJPSKF.RKF. Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: dr. A. Jobsen, 14.30 uur: ds. P. Melse te Souburg. Gez. dienst in de Herv. Kerk. Hervormde Kerk. Kerkring 26. Zo. 10 uur: ds. A.C. den Hollander, 14.30 uur: ds. P. Melse. gez. dienst. KLEVERSKERKE Hervormde Gemeente. Öorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: ds. Otte uit Gapinge. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 uur: kand. dhr. T.M.C. Bos, 17 uur: ds. L.Th. Witkamp. Ned. Hervormde Kerk. Dorpsplein 1. Zo. 9 en 10.30 uur: ds. M.J. de Jong. MEL1SKERKE Gereformeerde Gemeente. Valkenburgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. Viering Heilig Avondmaal, 10 uur: ds. M.V.J. de Craene te Middel burg, k.n.d. 4-7 jaar, 14.30 uur: ds. P.G. Vellekoop te Zoutelande. Hervormde Gemeente. Torenstraat 8R. Zo. 10 uur: mc- vrouw Köther. MIDDELBURG Baha'l Gemeenschap Walcheren. Informatieavonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. fam. Niesing, Herberdsland 11 Baptisten Gemeente. Kapel Bree 8. Zo. 10 uur: ds. M. Ezinga. Christelijke Gereformeerde Kerk. Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Zo. 9.30 en 16.30 uur. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. 11 uur: voorganger nog niet bij de redaktie bekend. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10 uur. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Westerkerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30, 14 en 18.30 uur: leesdienst. Gereformeerde Kerk. Zo. Getuigeniskerk, Adr. Lauwe- rijszstraat 6, 9.30 uur: ds. L.J.G. IJkel, H.A. 17 uur: ds. C.B.H. Weijs te Veere. Hofpleinkerk, Hofplein 9.30 uur: ds. J. Ytsma, 14.30 uur: ds. L.J.G. IJkel. Oostkerk. Oostkerkplein 19 uur: Welkomstdienst, ds. M. de Boer, samenwerkende kerken M'burg. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, 9.30 uur: ds. P. Paulus, H.A. 17.00 uur: ds. P. Paulus H.A. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). Klein Vlaanderen 75. Zo. 9.30 cn 16.30 uur. Hervormde Gemeente. Zo. Nieuwe Kerk, Groenmaikt. 10 uur: ds. J. Dubbink, Gezinsdienst. Koorkerk, Koorkerkhof. 10 uur: ds. Hendrikse m.m.v. cantorij. Oostkerk, Oostkerkhof. 10 uur: ds. de Boer. 18.45 uur: Welkomstdienst. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat. 10 uur: ds. O. Elseman, m.m.v. cantorij, 17 uur: ds. G.K. Korporaal uit Woudrichem. Thomaskapel, Vrijlandstraat. 10 uur: ds. J.E.L. Brum- melkamp. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Doopsgezinde kerk, Lange Noordstraat 62. Za. 10 uur: bijbelstudie, 11 uur: eredienst. Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 10 uur: br. Wage naar, 17 uur: inzegening o.l.v. luitenante H. Put- tenstein. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10 uur: ds. Buissing. Nederlands Gereformeerde Kerk. Engelse kerk, Simpel- huisstraat 19. Zo. 9.30 uur: ds. R. Brands. 17 uur: dhr. Riemens. Remonstrantse Kring Midden-Zeeland. Koorkerk, Koofkerkhof. Zo. 10 uur: ds. K. Hendrikse. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lom bardstraat 2, zo. 10 uur. De Hoeksteen, Rozenburglaan 22. zo. 11.30 uur. Waalse Gemeente (Eglise Wallonej. Lange Noordstraat 62. Zo. 10.45 uur: pasteur J.H. Hasmeijer. Evangeliegemeente "De Wijngaard". LTS, Klarenbeek. Zo. 9.30 uur: br. C.v.d. Zanden. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Hervormde Gemeente. Zo. 11 uur: dhr. H.J. Schoen maker uit Zoutelande. Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Schelde- poort. Zo. 10.30 uur: Holy Communion, 19.30 uur: Evening Prayer. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30 en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 cn 17 uur: ds. A. Brons. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. geen dienst. Evangelisch-Lutherse Gemeente. Walstraat 23. Zo. geen dienst. Appèldienst in St. Jacobskcrk, Oude Markt. Gereformeerde Gemeente. Marnixkerk, Marnixplein 41. Zo. 9.30 en 16 uur. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lannoystraat 2. Zo. 9.30 cn 16.30 uur: ds. G. Zomer. Viering Heilig Avondmaal. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. Zo. St. Jacobskerk, Oude Markt, 10 uur: ds. de Boer. Appel- dienst m.m.v. zanggroep o.l.v. mevr. Wisse, organist Bram Beekman, 17 uur: ds. Cazander. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, 9.30 uur: ds. Kalksma, 17 uur: ds. Glashouwer. Johanneskerk, Bonedijkestraat 165, 9.30 uur: ds. Glas houwer. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, 9.30 uur: ds. Fagel, 17 uur: ds. Kalksma. De Schaapskooi, Papegaaienburg, 9.30 uur: ds. Glas- houwer, 19 uur: ds. de Nooy. Ophir, Badhuisstraat 186, 10 uur: ds. Van Bork. Jehovah's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tol 12 uur, do. van 19 tot 20.45 uur. Jehovah's Getuigen Gemeente 'Souburg Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 13.30 tot 15.30 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerrkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. "Het Anker", Bonedijkestraat 165. Za. 9.30 uur: ds. J. Reith. Federatieve gereformeerde/hervormde wijkgemeente Lammerenburg. De Schaapskooi, Papegaaienburg 1. Zo. 9.30 uur: ds. J.W. Glashouwer, 19 uur: ds. A.V. de Nooij. Kring-leer-dienst. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 en 19 uur. Pinkstergemeente. Pinkstcrkapel, Emmastraat 10. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, ds. W.J. Lentink. Wo. 19.30 uur: opwekkingsdienst, ds. W.J. Lentink. Protestantse Ziekenhuispastoraat Streekziekenhuis Walcheren. Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: ds. P. Joosse. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogel weg 57, zo. 11 uur: eigen zanggroep. Ter Reede, Koudekerkseweg 81. za. 17 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), za. 19 uur: Lambertuskoor, zo. 9.30 uur: dameskoor. Bethesda-St. Joseph Ziekenhuis, Koudekerkseweg 88, zo. 11.15 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16, zo. 10 uur: samenkomst. Volle Evangeliegemeente 'filadelfia'. Vrouwestraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. Spaans, 19 uur: ds. de Lang (Serooskerke). ZOUTELANDE Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk. Willibror- dusplein 2. Zo. 9.30 uur: ds. P.G. Vellekoop, m.m.v. de zondagsschool. Do. 3 dec, t/m wo. 9 dec. HUISARTSEN MIDDELBURG: vrijdag 18 uur tot zaterdag 24 uur: G.J.M. Meijjer, De Krammer 14, tel. 14664. Zondag tot 24 uur: F.L. Berghauser Pont, Bellinkplein 1, tel. 37393. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zon der afspraak). VLISSINGEN: zaterdag tot 24 uur: J.L.R.H. van Pelt, Julianalaan 7, tel. 12225. Zondag tot 24 uur: A. van der Griek, Badhuisstraat 46, tel. 12950. Visites aanvragen voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur cn 17.00 tot 18.00 uur. SOUBURG, NIEUWLAND, ARNEMUIDEN, MIDDELBURG-ZUID: zaterdag: A.G. Bouwmeester, Stationsplein 1, Arnemuiden, tel. 01182-1308. Zondag: F.J. Heere, J.H. Huyssenstraat 15, Middelburg, tel. 01180-11501. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13.00 uur en van* 17.30 tot 18.00 uur. GRIJPSKERKE, GAPINGE, OOSTKAPELLE, SE ROOSKERKE, VROUWENPOLDER, VEERE EN ZANDDIJK: zaterdag 08.00 uur tot zondag 23.00 uur: J.W. Oosterhoff, Markt 10, Veere. Tel. 01181-271. WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE. ZOUTELANDE, MELISKERKE, BIGGEKERKE EN KOUDEKERKE: vrijdag 18.00 uur tot zondag 24.00 uur: P.K. Noorlander, Middelburgsestr. 94, Koudekerke, tel. 01185-1231. OOST- EN MIDDEN-WALCHEREN: zaterdag en zon dag: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: A. Pee- ters, Pijpstraat IA, Middelburg, tel. 01180-12565. APOTHEKEN MIDDELBURG: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmor gen daaropvolgend: L. v.d. Boogcrt, Vrijlandstraat 79, tel. 27471. VLISSINGEN: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmorgen daaropvolgend: J.M.H. v.d. Sande, Badhuisstraat 30-34, tel. 12066. OOSTKAPELLE VERLOSKUNDIGEN Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 uur: kand. K.J. van der Sloot te Urk, kindernevendienst jongste en middengroep. 17 uur: kand. K.J. v.d. Sloot. Rooms-Katholieke kerk. (Ned. Hervormde Kerk), Wa terstraat 4. Za. 19 uur. VLISSINGEN EN OOST-SOUBURG: Mevr. A.M. Gaay, tel. 71768. MIDDELBURG: Mevr. C.S.M. de Crom, St. Pie terstraat 15, tel. 27325. Ingaande vrijdag 18 uur tot zon dag 24 uur.. R1TTHEM DIERENARTSEN Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: dhr. H.J. Schoen maker uit Zoutelande. SEROOSKERKE Gereformeerde Kerk. Ds. van Wouwestraat 41. Zo. 10 uur: ds. L.Th. Witkamp, 17 uur: ds. A. Spaans uit Westkapelle. Volle Evangelie. Dorpshuis de Zandput. Di. 19.30 uur: Interkerkelijke Bijbelstudie o.l.v. br. Comelissc. ST. LAURENS Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 10 uur: ds. E. de Boer-Hessel, 2c Ad vent. Dienst van Schrift en Tafel. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 en 17 uur: kand. D. Westerneng. KLEINE HUISDIEREN: (Gezelschapsdieren) het hele weekend. Dhr. L.J.J. Schofaerts te Vlissingen, tel. 01184-10910. DIERENARTSENPRAKTIJK MIDDELBURG: Grote huisdieren: tel: 01180 - 33803. Visites aanvragen van 8.00 - 9.00 uur. PRAKTIJK OOSTKAPELLE: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel: 01188 - 1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. WIJKVERPLEEGKUNDIGEN SOUBURG Gezamenlijke kerken. Nederlands Hervormde Kerk, Oranjeplein. Vr. 19 uur: Adventsavonddienst. Gemeente Sion. Ritthemsestraat 43A. Zo. 10 uur: lof prijzingsdienst. Gereformeerde Kerk en de Ned. Hervormde Gemeente. Zo. Kanaalstraat, 9.30 uur: ds. P. Melse. Oranjeplein, 9.30 uur: ds. R.E.R. van Buiren, 19 uur: ds. A. Jobsen uil Grijpskerkc. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, zo. 19 uur: dhr. Heemskerk. Streekziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, zo. 10 uur: ds. Joosse. Rooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Vie ver", Dongestraat 1, za. 9 uur. Martinuskerk, Kerklaan 19, zo. 10 uur: Parochiekoor. VEERE Gereformeerde Kerk. Kaai 53. Zo. 10 uur: ds. Q.v.d. Vrie uit Middelburg, 14.30 uur: ds. C.H.B. Weijs, gez. dienst. Hervormde Gemeente. Grote Kerk, Oudestraat 26. Zo. 11 uur: ds. Otte uit Gapinge. WALCHEREN-OOST, MIDDELBURG en ARNE MUIDEN: tel: 01180 - 14366, avonddienst van 17.30 - 22.30 uur. KOUDEKERKE, MELISKERKE, BIGGEKERKE, ZOUTELANDE, WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE. OOSTKAPELLE, GRIJPSKERKE, VEERE, GAPINGE, VROUWENPOLDER, ZAND DIJK, SEROOSKERKE, SINT LAURENS: 01187 - 2333. ALGEMEEN KRISIS OPVANGCENTRUM GROOT- WELGELEGEN, Oostkapelseweg 4, 4353 EH SE ROOSKERKE. Dag en nacht voor opname en aanmel ding bereikbaar zowel schriftelijk als telefonisch. Tel: 01189 - 1302. NOODOPVANG WALCHEREN LEGER DES HEILS bij crisissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dagen nacht bereikbaar onder tel. nr. 01180 - 12000. DISTRICTSGEZONDHEIDSDIENST ZEELAND: Middelburg Dam 39-41; Vlissingen, Rozengracht 6. INERECTIEZIEKTENBESTRIJDING: tel: 01180 - 34085. GESLACHTZIEKTENBESTRIJDING: Dam 39-41, ma., wo. en vr. van 9 tot 10 uur, tel: 01180 - 34085. AIDS-INEOLIJN: 01180 - 38384. ALLE VRAGEN OVER GEZONDHEIDSVOOR LICHTING: 01180 - 34085. TUBERCULOSEBESTRIJDING: tel: 01184 - 18395.

de Faam | 1987 | | pagina 15