Alle fracties aan het woord Werk in uit voering Christen Democratisch Appèl Democraten '66 Najaars- concert Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Politieke Partij Radikalen DE FAAM Woensdag 4 november 1987 Stationsbrug "Tafeltje Dekje" Zoals al eerder is aangekondigd is deze week meer dan de normaal beschikbare ruimte op deze pagina nodig voor een beknopt overzicht van de door de raads fracties gemaakte op- en aanmerkingen naar aanleiding van de gemeentebegro ting voor het jaar 1988. Vandaar dat de rubriek "Door het oog van de Lange Jan" ditmaal anderhalve pagina groot is. Naar aanleiding van deze zogenaamde "algemene beschouwingen" zal het college van burgemeester en wethouders een antwoord opstellen, waarvan de volgende week in deze rubriek een uitstreksel zal worden gepubliceerd. De complete algemene beschouwingen liggen op het bu reau Voorlichting ter inzage. Mondelinge behandeling van de begroting vindt plaats op woensdag 11 november om 19.30 uur, op vrijdag 13 november om 14.00 uur en om 19.30 uur. Omdat voor deze begrotingszaken zoveel ruimte vereist is, kan deze en de volgen de week geen aandacht worden besteed aan de gebruikelijke onderwerpen. Publi caties over hinderwet en bestemmingsplannen vindt u in de Provinciale Zeeuwse Courant van vandaag en volgende week woensdag. Het woord is nu verder aan de politieke partijen. 1. Denken aan de toekomst. 2. Onderwijs. 3. Jongeren. 4. Ouderen. 4. Emancipatie. 5. Sociaal Fonds. Bestuursorganen Openbare Orde en veiligheid Verkeer en vervoer Ekonomische zaken Onderwijs Kuituur en rekreatie Sociale voorzieningen en maatschappelijk werk Volksgezondheid Lokale omroep zie vervolgpagina "Door het oog van de Lange Jan' Door het ooq van de Lange Jan A Gemeentebegroting 1988 Van zondag 8 november's mor gens om 6 uur tot en met dinsdag 10 november 's avonds om 22 uur is de stationsbrug gesloten voor alle landverkeer. Het scheep vaartverkeer kan in die periode normaal doorgang vinden. In deze periode zal door rijkswa terstaat het opzet werk en de ver grendeling op de beide landhoof- den worden vervangen. De oude mechanische werken zijn versle ten en worden vervangen door hy draulische. Bovendien zullen een aantal kleine revisies worden uit gevoerd aan het aandrijfwerk en 'zal de brug opnieuw worden uil- gebalanceerd. O verige werkzaam heden Het herstraten van de Oude Rijksweg tussen de Veerstraat en de Langeweg is nog niet gereed. Tijdelijk is één rijbaan afgeslo ten. Het einde van de werkzaam heden is nu wel in zicht. De Belfort, de Baanstraat en de Pijpstraat zijn afgesloten voor al le verkeer, omdat hier herbestra- tingswerken worden uitgevoerd. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een «ar me maaltijd kunnen zorgen. I)e maaitijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu 9 tol en met 14 november 1987 maandag gehakt, andijvie, puree dinsdag rundvlees, spruiten, aardappelen Woensdag grillsteak, tirolienne, frites donderdag karbonade, spinazie, aard- appelen vrijdag hutspot met klapstuk zaterdag macaroni Op zaterdag 14 november geeft de Koninklijke Oratoriumvereniging "Tot Oefening en Uitspanning" om 20.00 uur een najaarsconcert in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Het West vlaams Orkest verzorgt de begeleiding en de algehele lei ding is in handen van de dirigent Jo Ivens. Dankzij het Bom me v.d. Broec- kefonds zijn kaarten verkrijgbaar legen zeer gereduceerd tarief (f 0,10) op maandag 9 november lussen 15.00 en 16.00 uur bij de Gemeentelijke Sociale Dienst, Simpelhuisstraat I. Centraal in de algemene beschou wingen van de CDA-fraktie staat het thema leefbaarheid. Alles wat het gemeentebestuur onderneemt moet dienstbaar zijn aan de inwo ners van onze gemeente en moet bijdragen aan het leefbaar hou den van de stad. In onze visie zal er gezocht moe ten worden naar mogelijkheden om burgers meer te betrekken bij het gemeentelijk beleid. Wijkve- renigingen en andere belangen groeperingen kunnen een veel grotere rol toebedeeld krijgen bij de beleidsontwikkeling. Het promotiebeleid van de stad moet niet ten koste gaan van de leefbaarheid van de eigen be volking. Speciale aandacht wordt ge vraagd voor het zich veilig voelen in de gemeente Middelburg. Voorgesteld wordt om de uitda ging op te pakken om de jaarlijk se aanmoedigingsprijs voor ge meenten die een aktief beleid te gen seksueel geweld hebben ge voerd te bemachtigen. Financiën. In de loop van 1988 wil de CDA- fraktie een fundamentele discus sie houden over de financiële re serves van de gemeente. Er zijn te veel wensen en noden aanwezig om het acceptabel te blijven vin den dat niet-onmiddcllijk beno digde middelen ongebruikt blijven; Vluchtelingen. De CDA-fraktie staat in principe positief t.o.v. voorstellen van het college om vluchtelingen in Mid delburg op te vangen. Zo moge lijk zal ook Middelburg een bij drage moeten leveren om deze nood te ledigen; Personeelsbeleid. De CDA-fraktie verwacht dat het college met initiatieven komt in zake het "ouderschapsverlof". De gemeente, als werkgever van het eigen personeel, dient uitbrei ding van de mogelijkheid tot het combineren van ouderschap en betaalde arbeid te onderzoeken; Ruimtelijke Ordening. De CDA-fraktie wil op korte ter mijn duidelijkheid over het te voeren campingbeleid. Uitbrei ding van de camping "de Ijs baan" mag niet ten koste gaan van de leefbaarheid voor de be woners in de direkte omgeving; Volkshuisvesting. De CDA-fraktie juicht het toe dat bij (ver)bouwplannen in de bin nenstad rekening gehouden wordt met het totstandkomen van Fo- cuswoningen, bedoeld voor huis vesting van gehandicapten geïnte greerd binnen bestaande vormen van woningbouw. Het CDA is van mening dat ook de uitgifte van "grotere" bouwkavels op nieuw mogelijk moet zijn; Milieu. De CDA-fraktie doet voorstellen om d.m.v. mechanische onkruid- bestrijding te komen tot een scho nere, leefbare stad. Ook wordt gepleit voor een samenhangend milieubeleid, waarbij wellicht de taak van de milieu-agent opnieuw vervuld kan worden; Economische zaken. Het CDA onderstreept het belang van het houden van belangrijke evenmenten en tentoonstellingen in Middelburg. Ook het voeren van akties om nieuwe bedrijven naar Middelburg te lokken wordt belangrijk geacht. Tevens stelt het CDA voor om onderzoek te doen naar de mogelijkheden om een complex te stichten waar sporten op hoog niveau kunnen plaatsvin den. Het gemeentelijk werkgele- genheidsfonds op het onderdeel "in dienst nemen baanlo- zen"dient verhoogd te worden; Verkeer. De bezorgdheid van het college m.b.t. de "Dammenroute" wordt onderschreven. Om te voorko men dat de leefbaarheid van de binnenstad verstoord wordt door het zoeken naar parkeerplaatsen, zal aan de rand van de stad een ruime parkeergelegenheid aange legd moeten worden. Daarna kan een personenvervoersverbinding parkeerterrein-centrum v.v. (met taxibusje) onderzocht worden. Het CDA stelt voor om bij de rondweg aanduidingen te plaat sen als "Hoe hard rijdt u nu", wellicht dat hierdoor een mati ging van de snelheid gerealiseerd wordt; Welzijnsaccommodaties. Het CDA is verontrust over het sterk oplopen van de uitgaven in 1988 en over de daling van de in komsten. Een beleidsvisie op lan ge termijn dient in 1988 ontwik keld te worden; Welzijn. Het CDA is erg gelukkig dat het college kans gezien heeft om ook voor 1988 het welzijnsprogramma dekkend te maken. In 1988 zal vastgesteld moeten worden welke criteria er gelden om in de jaren daarna het welzijnsprogramma zodanig vast te stellen dat we niet moeten vervallen tot de zgn. "kaasschaafmethode". Als crite rium kan bijv. de wijze waarop organisaties zelf initiatieven ont plooien om naast subsidies geld middelen te vinden gelden. Ook kan gedacht worden aan budget financiering. De CDA-fraktie is van mening dat er in het kader van de emancipatie mogelijkheid moet zijn tot kinderopvang; Onderwijs. De CDA-fraktie pleit voor een goed overleg tussen het gemeente bestuur en de diverse besturen van bijzondere scholen, waarbij gewezen wordt op de taak van de gemeente als houdster voor het totale onderwijs en waarbij een beroep gedaan wordt op de diver se besturen. De ontwikkelingen in het Middel baar en Hoger Beroeps onderwijs worden met zorg gevolgd. Het CDA is van mening dat het huidi ge onderwijsaanbod niet mag ver schralen. T.a.v. het Voortgezet Onderwijs is het noodzakelijk dat in 1988 de contouren van de te verwachten veranderingen duide lijk worden; Cultuur. In de visie van het CDA op een leefbare stad neemt cultuur een belangrijke plaats in. De CDA- fraktie geeft uitgangspunten van cultuurbeleid en vraagt aandacht voor alle facetten van het gemeen telijk cultuurbeleid. De zorg voor de podiumkunst wordt met name genoemd. Ook wordt gepleit voor een samenhang t.a.v. de kunstzin nige vorming. Relaties worden ge legd tussen de Zeeuwse Muziek school, het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming, bestaand en nieuw cultuurgoed en de basisscholen. De koppeling van provinciale en Middelburgse uitleenfunktie heeft nog steeds hoge prioriteit. Het belang van amateuristische kunstbeoefening wordt onderstreept; Gemeentewerken. De CDA-fraktie vraagt zich af of er wel voldoende financiële mid delen zijn om de wegen in onze stad in goede staat te houden. Het belang van beheersplannen wordt onderschreven. Het huishoudboekje van de ge meente Middelburg moet elk jaar in evenwicht zijn. De uitgaven en inkomsten zijn ruim 140 miljoen gulden. De inkomsten komen vooral uit het gemeentefonds en diverse rijksregelingen (zoals voor sociale uitkeringen, politie, on derwijs en woningbouw). Van de totale inkomsten van 140 miljoen komt 10 miljoen van gemeentelij ke belastingen (onroerend goed- belasting en rioolafvoerrecht). Het huishoudboekje van de ge meente Middelburg ziet er vrij ge zond uit. Vandaar dat D'66 dan ook voorstelt om de voorgeno men verhoging van het rioolaf voerrecht van 50.000 gulden te schrappen. In de begroting zit een reservepost bij de dienst gemeen tewerken die grotendeels overbo dig is. Bovendien kan er bij de zelfde dienst zonder veel proble men doelmatiger gewerkt worden. Al met al vindt de fractie van De mocraten '66 dat op die manier in het huishoudboekje ruim 200.000 gulden over is. Daarmee kan in de eerste plaats de belastingverho ging geschrapt worden. Met de overblijvende gelden wil D'66 enkele activiteiten betalen, die wij dringend nodig vinden, namelijk: -een subsidie voor het kinderdag verblijf; -een stimuleringssubsidie van een dubbeltje per inwoner voor Greenpeace; -het instellen van een ouderen- raad waardoor runderen zelf hun belangen kunnen behartigen; -aanschaf van computers voor al le basisscholen; -maatregelen op het gebied van emancipatie; -een beroepskracht (deeltijdar beid) voor het activiteitencentrum in Middelburg-Zuid; -bevordering van het toerisme in Middelburg, ook buiten de be kende 2 zomermaanden. Verder heeft D'66 een bedrag op genomen om de bezuinigingen van vorig jaar bij de politie voor een deel ongedaan te maken. D'66 is van mening dat je niet te gelijkertijd de criminaliteit kunt aanpakken en tegelijkertijd te veel op de politie kunt bezuini gen. Dat is onverantwoord. Ook de politie moet op de kwartjes let ten, maar de politie moet vol doende geld uit de begroting krij gen om goed te kunnen functione ren. Vandaar ook het voorstel van D'66. In de algemene beschouwingen voor 1988 hebben we de belang rijkste onderwerpen aan de orde gesteld. Die worden hieronder weergegeven. Je moet niet alleen naar 1988 kij- Bij de beoordeling van de beleids voorstellen en de daarbij beho rende financiële consequenties is de VVD-fraktie o.a. uitgegaan van de volgende punten die van essentieel belang worden geacht: - goed beheer en goed onderhoud van gezamenlijk openbaar bezit. Dit houdt in dat het stadsbestuur de plicht heeft gebouwen, straten, wegen, terreinen en riolering als een goed huisvader te beheren; - veiligheid voor de burger. Hier bij wordt gedacht aan veiligheid tegen misdrijf en vandalisme en de veiligheid van de burger in het verkeer; - geen betutteling door gemeente lijke overheid. De VVD gaat er van uit, dat de burger in staat is eigen keuzes te maken; - algemeen belang gaat vóór deel belang van groepen, zonder dat groepen worden opgeofferd; niet alles kan, zeker niet tegelijkertijd. De VVD heeft ook een aantal wensen in de beschouwingen naar voren gebracht, namelijk: - verbetering van de verkeerssi tuatie. Uitgaande van de gedachte dat bijvoorbeeld het Tangent zou moeten dienen om een goede doorstroming van het verkeer te bewerkstelligen is de VVD van mening, dat deze route nu fun geert als hinderbaan. De fraktie dringt er dan ook op aan eindelijk eens het verkeerslichtensysteem zodanig aan te passen, dat voet gangers, fietsers en automobi listen op verantwoorde wijze kun nen deelnemen aan het verkeer; -extra financiële voeding voor de Stichting Middelburg Promotie. Om niet alleen de overnachtende toeristen te laten meebetalen aan dit beleid meent de VVD een reeë- le oplossing te kunnen bieden om via een deel van de parkeergel- dopbrengsi extra voeding te geven aan dit fonds en wel over dat deel dat meer is dan in de gemeentebe groting is geraamd. De VVD hecht waarde aan dit voorstel om in de toekomst ondermeer aktivi- teiten zoals bijv. het Jazz-festival te kunnen ondersteunen; - voorlichting aan instellingen en instanties met het oog op vermin derende subsidiestromen. Tot nu toe heeft de gemeente veel al gelden die door het Rijk wer den gekort op o.a. Welzijnsssub- sidies, uit eigen middelen bijge past. De VVD is er van overtuigd, dat het geen goede zaak is hier mee door te gaan, daar dit zou kunnen leiden tot verhoging van gemeentelijke belastingen. De fraktie is echter voorstander van vroegtijdige voorlichting, opdat instellingen en instanties in staat worden gesteld tijdig in te spelen op het minder worden van sub sidies; - geen ad-hoe beleid voor politie en brandweer. De VVD is van mening, dat de tij den van de vriendelijke veldwach ter en de heldhafitige pompierkes voorbij zijn. Zowel de brandweer als politie is een hard vak gewor den. Teneinde deze taken goed te kunnen uitvoeren zal een even wichtig beleid gevoerd dienen te worden. De VVD wil alles doen om deze diensten de mensen en de middelen te verschaffen; - geen gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad voor alle open bare Middelburgse scholen tesamen. De VVD vindt namelijk dat iedere school haar eigen schoolcultuur heeft. Het is van belang dat ouders direct bij deze schoolcul tuur zijn betrokken en via de me dezeggenschapsraad in staat zijn inspraak te hebben. Volgens de VVD is dit van belang voor het handhaven van de democratie. - kinderdagverblijven. De VVD acht het van groot be lang, en niet alleen vanwege de emancipatie, dat de kinderdag verblijven optimaal kunnen blij ven functioneren. De fraktie zal dan ook haar best doen de baby- opvang voor de toekomst veilig te stellen; - Stadhuisgevel. Reeds een aantal jaren bepleit de VVD vervroegde restauratie van de Stadhuisgevel. Het zou gaan om een voorfinanciering, omdat de monumentengelden al zijn toe gezegd voor 1991. De fraktie is van mening dat men zuinig moet zijn op eigendommen en uitstel van restauratie zal veel duurder worden. - zwembadbeleid. De VVD doet een aantal sug gesties aan de hand met betrek king tot het zwembad Poelendae- le, zoals: een ander onderhouds- schema, zodat ook 's zomers overdekt kan worden gezwom men; speciale tijden voor 60-plussers, zodat deze rustig kunnen zwemmen zonder hinder van spelende jeugd; voortzetting van het abonnementensysteem, maand- en seizoenkaarten, etc.; uitbreiding openingstijden en ver betering van de parkeergelegen heid in de directe omgeving met tevens uitbreiding en mogelijk be waking van de fietsenberging; - kavelvergroling. -De VVD is van mening, dat het noodzakelijk is om het beleid ten aanzien van de grootte van bouw kavels te herzien. Op dit moment is de maximale kavelgrootte be ken, maar ook verder durven kij ken. Op langere termijn zullen er ook in Middelburg naar verhou ding meer ouderen komen. Daar moet je nu al rekening mee hou den. Ouderen hebben andere wensen op het gebied van het wo nen. Ouderen worden gelukkig steeds mondiger. Dat moet je juist stimuleren. Denken aan de toekomst houdt ook in: je bewust zijn van hoe er met het milieu wordt omgespron gen. Omdat er zo zorgeloos met het milieu wordt omgegaan, is het mogelijk dat de zeespiegel tussen nu en 50 jaap flink gaat stijgen. Een ieder die dicht bij zee woont weet wat dat betekent. Maar er staat in de buurt van Middelburg wel een kerncentrale en wel een gebouw voor kernafval. Alleen een schoner milieu kan het gevaar van stijging van het zeewaterpeil keren. Vele overheden weten dat ook wel, maar concreet gebeurt er helaas niet zoveel. Tegen die ach tergrond vindt D'66 dan ook dat Greenpeace een stimuleringssub sidie moet krijgen. Omdat Green peace ontzettend veel goede din gen doet om het milieu schoner te krijgen. Op het gebied van het onderwijs vinden er de komende jaren vele veranderingen plaats. D'66 vindt dat het dagelijks bestuur van de gemeente (dat is het college van burgemeester en wethouders) zich daar meer mee bezig moet hou den. Het betreft veranderingen in het beroepsonderwijs en bij scho len als mavo, havo en vwo. De gemeente Middelburg bestuurt alle openbare basisscholen. D'66 komt met voorstellen om de scho len meer te verzelfstandigen. Zeg maar zodanig dat iedere openbare basisschool zelf zijn boontjes kan doppen. Op die manier kan iedere basisschool zelf uitmaken hoe ze in de basisschool bezig willen zijn. Dan hoeft het onderhoud van de tuin rondom de school niet geregeld te worden vanuit het stadhuis. Verder wil D'66 dat iedere basis school een computer krijgt. Dat wordt steeds afgehouden met het argument 'dat doen we pas als Den Haag betaalt'. D'66 vindt dat dat veel te lang duurt. Kinde ren moeten vertrouwd worden ge maakt met een computer. Kinde ren die nu 10, 11 of 12 jaar oud zijn krijgen over 10 jaar nog veel meer met het onderwerp compu ter te maken dan we nu denken. Daar moet je vroeg mee begin nen. D'66 heeft dat al enkele ja ren geleden aangekaart en we zijn benieuwd of er eindelijk eens ver andering komt. Het jongerencentrum 'Midgard' zoekt andere woonruimte, onder andere vanwege geluidsoverlast. Maar ook popmuzikanten en drumbands zoeken oefenruimte waar zo weinig mogelijk geluidso verlast wordt veroorzaakt. Amb tenaren zijn er op dit moment druk mee bezig. D'66 zou graag zien dat hier volgend jaar goede oplossingen uit de bus komen. Vaak wordt vergeten dat een groot deel van de ouderen (onge veer 85%) zelfstandig woont en zo lang mogelijk zelfstandig wil blijven wonen. Ouderen worden gelukkig steeds mondiger, actie ver en kritischer. Dat moet je niet van afstand volgen, nee dat moet je stimuleren. Vandaar dat D'66 nogmaals - het is een herhaling- pleit voor het instellen van een ouderenraad of seniorenraad, waardoor ouderen zelf hun belan gen kunnen behartigen en niks geen betutteling. Voor ouderen die wel zorg nodig hebben vraagt D'66 extra aan- paald op 400 m1. De VVD-fraktie is van mening dat deze beperking mensen uit Middelburg verjaagt of wel afschrikt om zich hier te vestigen. De fraktie meent, dat in dien men over de middelen be schikt en deze er ook voor over heeft, het mogelijk moet worden gemaakt, dat grotere bouwperce len te koop worden aangeboden. De VVD heeft de wens dat het ko mende jaar zal mogen verlopen in goede harmonie en samenwerking in de Raad en met het College om zodoende op passende wijze onze fraaie stad en zijn burgers te dienen. dacht voor een beter en vooral sneller werkend alarmerings systeem en voor een betere uit rusting van wijkposten voor ouderen. Hier is D'66 kort en krachtig. Het kinderdagverblijf moet een extra subsidie ontvangen. In de ge meenteraad is - dat vindt D'66 een uitstekende nota over emancipa tie aan de orde geweest. Maar zonder er geldmiddelen voor uit voering bij te doen. Die geldmid delen geeft D'66 ook aan. Twee jaar geleden heeft D'66 voorgesteld de belastingformulie ren niet in de maand december te versturen, maar enkele maanden eerder. Voor inwoners van Mid delburg is dat gemakkelijker om in gedeelten te betalen en voor de gemeente voordelig omdat de be lasting eerder binnenkomt. D'66 heeft voorgesteld de rente van het eerder betalen te gebruiken voor inwoners die om welke reden dan ook in financiële problemen zijn geraakt. Volgend jaar is dat niet 70.000 gulden, maar 105.000 gul den. D'66 stelt voor dat bedrag voor hetzelfde doel te gebruiken als alle maatregelen vanuit 'Den Haag' bekend zijn, met name voor de minima. Verder is D'66 natuurlijk be nieuwd of de derde brug of beter de eerste tunnel er komt. Dat heeft velerlei gevolgen voor het verkeer (en voor allerlei stoplich ten in Middelburg). Vandaar dat D'66 het komende jaar de gevol gen van deze nieuwe verbinding graag wil zien. Een ander belangrijk onderwerp dat D'66 aan de orde stelt is borstkankeronderzoek voor vrou wen. In Zeeland is dat helaas niet aanwezig, daarvoor moet je naar Rotterdam. Maar het is wel dege lijk mogelijk dat dat ook hier in Middelburg gebeurt. Dat onder zoek gebeurt met een zogenoemde mammograaf en er zijn voldoen de inwoners om dat hier mogelijk te maken. Maar je moet wel het inititatief nemen om dat naar Middelburg te halen. D'66 vindt voor dit belangrijke onderzoek dat het maar eens afgelopen moet zijn met dat altijd afhankelijk zijn van wat 'Den Haag' wil of zegt. Andere onderwerpen die D'66 aan de orde stelt: afsluiting Noordweg ter hoogte van de Pres. Rooseveltlaan, tarieven van spe cialisten in het ziekenhuis, de bi bliotheek, scheiding van huishou- dafval aan de bron en wo ningbouw. Nauwelijks twee maanden gele den geïnstalleerd als nieuw raadslid voor de PPR geeft Henk Blom zijn visie op het Middel burgse beleid in het kader van de behandeling van de begroting voor 1988. Hij stelt vast, dat sinds de begrotingsbehandeling van het vorig jaar toen gedane toezeggin gen nog niet zijn nagekomen, naast zaken die wel tot uitvoering zijn gekomen. Daarbij spreekt hij waardering uit voor het evaluatie overzicht van het beleidsplan in hoofdpunten: er blijken na één jaar al een behoorlijk aantal za ken te zijn gerealiseerd. Hij hoopt dat deze vaart erin blijft. De PPR heeft waardering voor de invoering van het fraktie- assistentschap, met name voor kleine frakties van belang. Wen sen zijn er omtrent betere afstem ming van verschillende kommis sies, die soms zelfde punten be handelen. Met name de kommis sie Bestuur-Bestuurden dient op de kortst mogelijke termijn weer tot aktie te komen. Positief is de PPR over het met de zustersteden (Folkestone, Vil voorde, Nagasaki) samen oppak ken van een projekt voor ontwik kelingssamenwerking. Ook uit wisselingskontakten dienen, zoals sinds kort daarmee is begonnen, meer op de eigen gemeentelijke zaken te zijn gericht. In de door Burgemeester en Wet houders toegezegde voorlichtings nota wil de PPR graag aandacht voor de 'wegwijs-funktie' voor de burgers om beter de weg te vinden in het gemeentelijk apparaat. Wijzend op de positieve ervarin gen om in goed overleg met alle betrokkenen te komen tot een oplossing voor de overlast door jongeren in de wijk Klarenbeek, pleit het PPR-raadslid ervoor om bij soortgelijke problemen door overleg tot oplossingen te komen. De rayon- of wijk-agent kan daarbij een bemiddelende rol ver vullen: deze funktie dient daarom gehandhaafd en zo mogelijk uit gebreid te worden. Voorzieningen van het sociaal- kultureel werk kunnen een be langrijke rol spelen bij voorko men van vandalisme: daarop be- zuigingen door de rijksoverheid is een slechte zaak. De PPR blijft hameren op meer aandacht voor voetgangers en fietsers als de meest kwetsbare verkeersdeelnemers. Ook goed openbaar vervoer moet in dit ver band gestimuleerd blijven worden. De PPR is tegen de subsidie aan het vliegveld Midden-Zeeland. Het geplande bedrijventerrein Waterwijck (tussen de Seisweg en de Sandberglaan) mag in de toe komst niet verder uitbreiden tot een groot industrieterrein. Voor ontlasting van de binnenstad van enkele daar niet passende bedrij ven wordt het een aanvaardbare oplossing geacht. De promotie van Middelburg moet eveneens tot zodanige schaal beperkt blijven, dat de toe ristische groei de stad en zijn vaste bewoners niet bovenmatig gaat belasten. Hoewel de PPR zich tot nu toe voor invoering van toeristenbelasting heeft uitgespro ken, zou deze niet uitsluitend voor promotiedoeleinden ge bruikt moeten worden. Bij de ontwikkelingen van plan nen naar aanleiding van de Nota Milieubrigade (in 1985 ingediend door de fraktie van Progressief Middelburg) zou naast de milieu doelstelling ook het werkgelegen- heidsaspekt meer aandacht moe ten krijgen. Het PPR-raadslid hoopt, dat er nu eindelijk eens wat rust kan ko men in het onderwijs. Hij vraagt aandacht binnen het onderwijs voor vraagstukken van vrede, anti-fascisme en emancipatie. Te vens vraagt hij naar het onder wijsvoorrangsbeleid De PPR wil zo spoedig mogelijk een totaal-nota voor het kunst beleid. Voorts wordt gevraagd naar bet- vorig jaar toegezegde onderzoek naar mogelijkheden van bouwspeelplaatsen en naar oplos sing voor de akkomodatie- problematiek van het jongeren centrum 'Midgard'. In dit begrotingshoofdstuk staat de baby-opvang van de Stichting Kinderdagverblijf 'Kinderdijk' (dependance Zuidsingel) vermeld. De PPR wil extra geld f 50.000,—) om deze voorzie ning van de ondergang te redden. De PPR-fraktie geeft ook aan, waar de dekking van dit bedrag gevonden kan worden in de be groting. Ondermeer verwijst de fraktie naar de desbetreffende be leidsaanbeveling in de door de ge meenteraad vastgestelde Nota Vrouwenemancipatie Mid delburg. Gevraagd wordt naar de plannen voor het Medisch Centrum, dat in de plaats moet komen van het huidige Gasthuis, wanneer het Walcherse streekziekenhuis in Vlissingen wordt gerealiseerd. Ook zijn er vragen naar uitbrei ding van de verpleeghuisvoorzie ningen. Wat betreft de inmiddels voor zichtige aanzet tot een verbetering van het omgaan met huisvuil (voorgesteld in de al eerder ge noemde Nota Milieubrigade) wil de PPR nog veel verder en grotere spoed bij de uitwerking. Ook stelt de PPR voor om aan de Provincie om een ondersteuningsbijdrage te vragen. Tot besluit herhaalt de PPR een vraag van vorig jaar naar de plan nen van een lokale omroep. Aldus - samengevat - de algemene begrotingsbeschouwingen van het PPR-raadslid Henk Blom.

de Faam | 1987 | | pagina 5