V F O u W 1 E N B E L L E N 3 O u 1 w ZEE LAND Eenzame ouderen kunnen terecht in Molstraat 13 Jasperse sponsort volleybalvereniging Peter Christ sponsort badmintonclub Avanti V F E N Steun en herkenning vinden bij gespreksgroep tienermoeders Boutiek Sietske sponsort gemeentevolleyballers Overlevingstocht 'Red Wings' en 'Mikes1 POSTBUS 2171 4460 MD GOES ZATERDAG VOOREERSTE KEER OPEN HUIS Aandacht Wantij voor vergeten vervuilers Bewaakte fietsenstalling "Delta Cycle" zoekt nieuwe medewerkers weer van start Sint Nicolaasactie De Zonnebloem Fotoclubs houden workshop onder motto 'vorm en kleur' Woensdag 28 oktober 1987 DE FAAM Vergaderen kost teveel tijd Leden van de Hulster brommerclub 'Red Wings' en motorclub 'Mikes' maken eind oktober een overle vingstocht in de Ardennen. Een weekend lang lijden de 13 Hulstenaren vrijwillig allerlei ontberingen. Tij dens de overlevingstocht moeten de 'Red Wings' en 'Mikes' het stellen zonder moderne luxe. Ruig "Dat ik als vrijwilliger ooit nog eens in het gebouw van mijn 'ei gen' stichting aan het werk zou gaan, had ik mezelf niet willen voorspellen". Koos Eising (64) is op het idee gekomen om een open-huis voor ouderen in te rich ten. "Dit 'open-huis' wil een si tuatie bieden waarin ouderen ge zelligheid kunnen vinden die perspectieven biedt". Zaterdag 31 oktober wordt in het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen aan de Molstraat 13 in Middelburg de eerste open-huis-dag gehouden. Koos Eising was vroeger zelf werkzaam bij de Stichting Wel zijn Ouderen. Nu spant hij zich in voor de Interkerkelijke Provin ciale Werkgroep voor Opzich- zelfstaanden. "Door dit werk en door eigen ervaring heb ik onder vonden dat veel ouderen zich een zaam en alleen voelen. Door het pand aan de Molstraat een keer per maand open te stellen kan er misschien iets gedaan worden aan die eenzaamheid". Het is de be doeling dat elke laatste zaterdag van de maand open-huis wordt gehouden in het gebouw aan de Molstraat. "Mensen moeten el kaar daar ongedwongen kunnen ontmoeten, met elkaar kunnen praten. Het moet vooral een plaats worden waar mensen, die daar behoefte aan hebben, con tacten met anderen kunnen leg gen. Het liefst hebben we dat de bezoekers zelf de inhoud en vorm van 'open-huis-Molstraat 13'bepalen", licht Eising toe. Za terdag 31 oktober van 11 tot 15.j; uur wordt het eerste 'open-huis- Molstraat 13' gehouden. Een greep uit het programma voor die dag: Barbershop-mannenkoor zingt evergreens uit de jaren 20 en 30, Nico Out, docent kunstbe schouwing, leidt een discussie over moderne kunst en geeft er een toelichting op en Wouter Ie- dema zingt country-songs onder begeleiding van gitaar. Verder kunnen bezoekers koffie drin ken,een broodje eten, de nieuwe keuken voor amateurkoks bekij ken en een dansje maken. Het herfstnummer van Wantij, het ledenblad van de Zeeuwse Mi lieufederatie, staat dit keer stil bij belangwekkende nieuwe vormen van vervuiling. "Rust" wordt steeds meer verstoord door ge luidhinder, afkomstig van industrie- en verkeerslawaai. Acht jaar geleden ham de Tweede Kamer hiervoor de Wet Geluid hinder aan. Hoe pakt dit momen teel uit voor Zeeland? Een ander verontrustende vervuiling vormt die van de waterbodem. De om vang en de gevolgen ervan wor den zowel voor de Deltawateren als de Zeeuwse binnenwateren nog steeds onderschat. In Wantij wordt ook aandacht besteed aan het milieu-dicht-bij- huis. Iedereen heeft dagelijks met milieuvragen te maken: koop je wel of geen fosfaatvrije wasmid delen, natuurlijk voedsel, melk in kartonnen pakken of statiegeld- flessen? Voor mensen die zich hierin willen verdiepen en zelf iets aan het milieu willen doen is het mogelijk de cursus milieu en huis houden te gaan volgen. Iedereen heeft er mee te maken, aldus Wantij. Behalve dicht-bij-huis bezig te zijn behoort een fiets- of wandel tocht in de duingebieden ook tot de mogelijkheden. In het artikel "het wallenland- schap van de binnenduinen" wordt eèn uitgebreide schets gege ven van de wordingsgeschiedenis van dit landschapstype. De oudste kultuurlandschappen zijn langs de duinen te vinden, omdat de mens zich daar het eerst vestig de. Oude dorpen zoals Domburg, Oostkapelle, Burgh, Haamstede, Renesse, Ouddorp en Oostvoorne zijn hiervan voorbeelden. Vier jaargangen Wantij zijn nu bijna verstreken. Wantij was de opvolger van twee sterk verschil lende tijdschriften: Zeeuws Nieuws en De Gouden Delta. Be gin dit jaar heeft de redactie een lezers-onderzoek uitgevoerd om te horen of de opzet geslaagd is. Het resultaat is niet tegengeval len. Over het algemeen is men po sitief over het blad. Opvallend is bovendien dat "de belangstel ling" van de lezer niet uitgaat naar "de natuur", maar "de zor gen" betreffen "het milieu". Veel dagelijkse zorgen hebben be trekking op milieu-overlast. Daarom is hierover een speciaal informatieblad bij Wantij inge voegd. Dat blad gaat in op uw recht op een schoon leefmilieu. Waar kan u naar toe gaan met uw klacht? Waar komt uw klacht te recht? Welke instanties behoren uw klacht te behandelen? Welke instanties zijn hiervoor onbe voegd? Welke instanties behoren uw klacht te behandelen? Welke instanties zijn hiervoor onbe voegd? Welke mogelijkheden zijn er voor onderzoek en on dersteuning? Wantij is voor 2,50 te koop bij de boekhandel of bij de Zeeuwse Milieu federatie, Singelstraat 7, Goes, tel. 01100-28259 (voor informatie). Vouwblad milieuklachten: gratis. De bewaakte fietsenstalling "Delta Cycle" aan het Zusterplein in Middelburg zoekt nieuwe medewerkers voor de bewaking. Voor geïnteresseerden wordt een informatiemorgen gehou den op maandag 2 novem ber om half twaalf op het Buro Baanlozen Service te Middelburg. De fietsenstalling is opgezet als een projekt waarin jon ge werkzoekenden (tot 26 jaar) de nodige werker varing en/of werk gewen ning kunnen opdoen en draait nu ongeveer een jaar. Ze heeft inmiddels een vaste klantenkring opge bouwd. Daarnaast is al een 16-tal mensen werkzaam geweest voor de stalling. Daarvan hebben al enkele een betaalde baan gevon den en anderen zijn met een opleiding begonnen. Dit heeft ertoe geleid dat er weer enkele nieuwe mensen in de stalling aan werk ge holpen kunnen worden. De Nationale Vereniging De Zonnebloem, een ver eniging tot bevordering van het welzijn van zieken, houdt dit jaar voor de 42e keer de Sint Nicolaasactie 'Zon in de Schoorsteen'. In 1946 startte Alex van Way- enburg, oprichter van De Zonnebloem, deze actie. Via zijn radioprogramma riep hij gezonde Nederlan ders op om met het Sinter klaasfeest eens een pakje voor een zieke te maken. De actie is speciaal bedoeld voor zieken, gehandicapten en hulpbehoevende oude ren. Vooral voor hen, die door hun ziekte of handi cap dreigen te vereenzamen en weinig familie of andere relaties hebben. Vorig jaar maakten meer dan 70.000 gezonde Neder landers in het kader van de ze actie een pakje voor een zieke. Het gaat bij deze ac tie niet om dure cadeaus, maar om een aardige atten tie, feestelijk verpakt en voorzien van een gedicht, een briefje of een leuke te kening. Centraal staat het vriendelijke gebaar: de zie ke laten merken dat hij of zij er ook bij hoort. Een paar voorbeelden van hoe de inhoud van de pakjes er uit zien: zakdoeken, eau de cologne, lektuur, soepkop, breiwol, pijp, speehvol, foto-album enzovoort. Na tuurlijk wint het pakje aan kleur wanneer er een aardig gedicht of briefje bij zit. Voor inlichtingen: schrifte lijk contact opnemen met 'De Zonnebloem', Postbus 5000, 4550 KA Sas van Gent. Een ongeplande gebeurtenis. Negatieve reacties. Er alleen voor staan. Enkele voorbeelden die tie nermoeders misschien bekend voorkomen. Om contact te krijgen met mensen in dezelfde situa tie en steun en herkenning te vinden, begint Fiom-Zeeland dit najaar weer opnieuw met gespreksgroep voor alleenstaande tienermoe ders, tot 23 jaar. Gedurende 10 vrijdagochtenden begeleiden Aleid Rosink en Margot Mortier de groep. De deelneemsters kunnen zelf de gespreksthema's bepalen. Deze kunnen volgens Fiom onder meer zijn: 'het alleen je kind opvoeden', 'reacties op het alleenstaand moeder zijn vanuit de omge ving' en 'behoefte aan nieuwe contacten'. Voor verdere informatie en opgave Fiom-Zeeland, te lefoon 01180-27311. Veel vergaderingen worden ge houden op grond van een vergader- of communicatiesche ma. In feite bepaalt het schema dat er vergaderd moet worden en niet de noodzaak om zaken te bespreken. Veel vergaderingen kenmerken zich doordat de deel nemers over van alles en nog wat praten zonder dat er resultaten worden geboekt. De praktijk is dat vergaderingen uitlopen. Hoe komt dat? Vergaderingen die onnodig veel tijd kosten hebben de volgende kenmerken: het doel van de vergadering is on duidelijk; de leiding van de voor zitter is onvoldoende zakelijk; een agenda ontbreekt; zaken waar on voldoende kennis over is worden besproken; onderwerpen die eeri enkeling aangaan worden aan de orde gesteld; men luistert niet naar elkaar. Om goed te vergaderen zonder onnodig tijdverlies moet aan be paalde voorwaarden worden vol daan. Allereerst moet de vergade ring goed zijn voorbereid door de voorzitter en de secretaris. Die stellen het doel van de vergade ring vast. Als bekend is waar het over gaat kan bezien worden wel ke personen over het onderwerp een zuinige bijdrage kunnen leve ren. Is het zinnig om met alle deelnemers over de agendapunten te praten? Meestal is dat niet het geval. Een goede vergadering kenmerkt zich door een lijst met agendapunten. De voorzitter stelt de agenda vast. Het is niet altijd nodig dat er notulen worden ge maakt. De grote kunst voor de notulist is om kort weer te geven wat er is afgesproken. Naast de notulen is een aktielijst nodig waarin staat wat er nog 'moet ge beuren en wie dat gaat uitvoeren. Over vergadertechnieken is door de Stichting voor Juridische Ad viezen te Leiden een brochure uit gegeven. In de brochure komen aan de orde: vergadertechniek, besluitvormingsprocessen, het groepsgesprek en het houden van toespraken. Deze brochure is te bestellen door 19,90 over te ma ken op gironr. 47.49.072 t.n.v. Stichting voor Juridische Advie zen te Leiden, Lammenschansweg 54, 2313 DN Leiden, onder ver melding van "communicatie in uw organisatie". Infotelefoon: 01728-9449. Hulstenaren maken tocht vol ontberingen in Ardennen De firma Verkeersinstruktie Jasperse sponsort met ingang van het nieuwe seizoen het eerste he renteam van de volleybalvereni ging 't Zand uit Middelburg. Aanvoerder Ad Vis ontving on langs symbolisch een trainingspak uit handen van de heer Haar- bosch waarmee de sponsorover eenkomst van driejaar werd beze geld. De volleybalvereniging 't Zand speelt met twee dames- en twee heren-teams in de competitie van het Middelburgse Bedrijfs- volleybal. Op de foto onder andere: Ad Cla- risse, Eugene Engel, Wim Maas, Lally Piter, Nico van Tatenho- ven, Rob Velthuizen en Ad Vis. Men slaapt onder de 'blote lie- nodig hebben om de afstand te mei'. Een stuk landbouwplastic krijgt men mee als enige bescher ming. Met behulp van een kom pas moeten de Hulstenaren hun weg zien te vinden door het on herbergzame gebied. De kans dat men daarbij verdwaalt is niet denkbeeldig. Tijdens de overle vingstocht moeten allerlei, niet geheel ongevaarlijke opdrachten worden uitgevoerd. Zo moeten er rotsen worden beklommen en moet zes uur achtereen worden gekajakt. De 'Red Wings' en 'Mi kes', in totaal 13 man, moeten ook door een moerasgebied heen. De afgelopen weken hebben de jonge Hulstenaren zich voorbe reid op de overlevingstocht, die de meesten ongetwijfeld nog lang zal heugen. "Het wordt afzien voor de jongens", voorspelt Ed die Steyaert van het VEJV uit Hulst, één van de begeleiders. "Eind oktober kunnen de weers omstandigheden daar bar en boos zijn. Het kan er al sneeuwen", al dus Steyaert, die inmiddels al twee keer het betreffende gebied heeft verkend. De overlevinstocht is uitgezet door een gespecialiseer de organisatie uit Soesterberg. Erg veel wil Eddie Steyaert nog niet over de tocht kwijt, dit van wege het verrassingseffect. "We gaan naar de Baraque Michel, het hoogste punt van België, in de buurt van Malmedy. Het terrein leent zich uitstekend voor dit soort tochten". De totale lengte van de tocht bedraagt 35 a 40 km. De Hulstenaren zullen twee dagen overbruggen. Eddie Steyaert heeft zelf kunnen vaststellen dat de 'Redwings' en 'Mikes' het daar bijzonder moeilijk zullen krijgen. Het terrein verdient de naam 'ruig'. De Hulstenaren zullen on der andere rotsformaties van en kele tientallen meters hoogte moeten nemen. Ter voorbereiding hebben de 'survivors' in spé on der leiding van Danny Voet uit Hulst leren dalen en klimmen. Het Houtenkwartier deed daarbij dienst als 'rots'. Wie meegaat moet niet bang uitgevallen zijn, dat is wel duidelijk. Het program ma vermeldt ook een kajaktocht van een uur of zes a zeven. Leden van de kanoclub Zeeland hebben de Hulstenaren de eerste beginse len bijgebracht op de Veste. Ver der is er een avond gewijd aan touwknopen en kompaslezen. De 'Red Wings' en 'Mikes' hoeven niet zelf hun kostje bijeen te scha rden. Eddie Steyaert: "Ze krijgen van ons verse forel. Die moeten ze zelf wel klaarmaken op een kampvuur". In de tocht zijn 5 checkpoints opgenomen, waar de groep 'survivors' en hun vier be geleiders, Eddie Steyaert, Jan de Schrijver, Luk Brusselaars en Toine Huysmans, elkaar ontmoe ten. De 'Red Wings' en 'Mikes' zijn verder geheel op zichzelf aan gewezen. Eddie Steyaert: "De jongens leren tijdens de tocht hun grenzen kennen. En dat kan heel nuttig zijn". De Hulstenaren moeten ook kajakken. Peter Christ hoopt met zijn origi nele manier van sponsoren ook de badmintonsport in zeeland te dienen. Onder hel motto 'vorm en kleur' houden drie Walcherse fotoclubs zaterdag 7 november een work shop. Liefhebbers van de fotogra fie kunnen die dag terecht in Open Hof in Vlissingen, het ont moetingscentrum dat de foto clubs 'De Schelde', 'Flitsparaplu' en 'Valkenisse' hebben gehuurd. De organiserende clubs melden dat die dag nieuw en uniek foto materiaal wordt getoond, name lijk de Polaroid direct-klaar kleu rendiafilm. Aan deze workshop kan iedereen deelnemen die de fotografie uit liefhebberij beoefent. Voor de be zoekers wordt die dag ook de ge legenheid geboden kennis te ne men van de werken van leden van de clubs; er is een kleine, repre sentatieve expositie ingericht. En natuurlijk geven de clubs infor matie over hun reilen en zeilen. Het begint allemaal om tien uur die zaterdagochtend. Het eerste team van badminton vereniging Avanti uit Middelburg is op een originele wijze in het nieuw gestoken door Peter Christ van de gelijknamige modezaak op de hoek Korte Geere/Gortstraat. Hij zorgde voor boxershorts in plaats van strakke sportbroeken en geen traditionele poloshirts, maar gele, lila en groene T-shirts. Het geheel werd afgerond met een modieus gestreept trainingspak. Overigens hadden de leden van Avanti succes. Op de eerste de beste dag dat ze in het openbaar optraden in hun gloednieuwe te nues haalden ze een aantal Zeeuwse titels binnen. Zo werd Erwin van Hooijdonk Zeeuws kampioen bij de heren en Bertjan den Hollander behaalde die titel bij de heren dubbel. In de mix kwam Danny Mol van Avanti op de hoogste trede te staan. De Avanti-spelers vlnr.: Danny Mol, Michel Erangois, Nanet van den Mark, coach Koos den Hollander, Tanja Tienpond, Bertjan den Hollander en Erwin van Hooijdonk. De gemeentevolleyballers - uitko mend in de eerste klas van het Middelburgse bedrijfsvolleybal - hebben een sponsor: Boutiek Sietske, gevestigd aan de Been houwersingel in Middelburg. On langs kreeg de ploeg keurig nette blauwe shirts en gele broeken van hun sponsor. Op de foto poseren de volleybal lers (staand) van links naar rechts: Henny Swartjes, Wally van der Veur, Wijtze Bakhuizen en Abe Kramer. Zittend: Sjaak de Jongh, Sietske van der Veur en Johan Ganzeman. Kees Jongene- len ontbreekt.

de Faam | 1987 | | pagina 8