Inspraak (herziening bedrijventerrein bestemmingsplan Waterwij k Griffioen I) Werk in uit voering Eman- cipatie Middelburg kiest projekt Ontwikkelingssamenwerking Bestemmingsplan Wegwijs bij de Sociale Dienst Gem een te- arch ie f bestaat tien jaar Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251. Reacties van harte welkom. Week Lopen door Nederland DE FAAM Woensdag 7 oktober 1987 Arnestein Waterwijk Omvang Tafeltje Dekje" Omwikkeling Gemeenten Inspraak Spreekuur Middelburg Naar de sociale dienst Het eerste gesprek Het onderzoek Rechten en plichten *orhet oog van de Lange Jan p De asfaltering van de Tangent duurt nog voort en daarmee ook de hinder die het verkeer van deze werkzaamheden ondervindt. Voor het doorgaande verkeer is de beste alternatieve route het ge bruikmaken van de zogenaamde wijkverbindingsweg. Dat bete kent voor het verkeer dat via de Schroébrug binnenkomt en naar bijvoorbeeld Domburg moet de route Groenewoud, Poe/endaele- singel, Poelendaeleweg, Laan der Verenigde Naties, Leliëndaalse- weg. Het verkeer dat in één van de wijken langs de singels moet zijn kan ook van deze route ge bruik maken, of langs de singels rijden. Hel verkeer van de rich ting Domburg naar de Schroé brug blijft, zij het met enige be perkingen, mogelijk via de Tangent. In verband met rioleringswerk zaamheden is het gedeelte van de Zuidsingel tussen de Bree en de Pluimstraat afgesloten voor alle verkeer. Ditzelfde geldt ook voor de Pijpstraat. Het herstraten van de Oude Rijksweg tussen de Veerstraat en de Langeweg zal enige tijd duren. Er zal tijdelijk één rijbaan wor den afgesloten. De Belfort is afgesloten voor alle verkeer omdat ook hier herstra- tingswerkzaamheden plaats vinden. v Bedrijventerrein Waterwijk Voor een gedeelte van het gebied, gelegen tussen de Seisweg en de Sandberglaan, wordt een herziening van het bestem mingsplan Griffioen I voorbereid. Het plangebied wordt aan de noordzijde begrensd door de Laan van de Verenigde Naties en grenst aan de zuidzijde aan de gron den die behoren bij het kassenbedrijf. Deze begrenzing is op de kaart met een dikke lijn aangegeven. De bestemmingsherziening is een nadere uitwerking van de in 1985 door de gemeenteraad vastgestel de "structuurschets buiten de kom", waarin als programmapunt is opgenomen het ontwikkelen van een bedrijventerrein op deze plaats. Het is de bedoeling om op deze gronden nieuwe vestiging mogelijk te maken van bedrijven uit de binnenstad, die daar niet langer op hun plaats zijn, bijvoor beeld door een moeilijke bereik baarheid of door de onmogelijk heid om een noodzakelijke uit breiding uit te voeren. Voor bedrijven waarvoor de bin nenstad niet langer de meest opti male vestigingsplaats is, staat de mogelijkheid open zich op Ar nestein te vestigen. In het verleden is door een groot aantal bedrijven van deze mogelijkheid gebruik ge maakt. Voor een aantal in de bin nenstad in de knel komende be drijven is Arnestein echter geen alternatief. Het gaat dan met na me om handelsbedrijven met een voornamelijk ten noorden van het Kanaal door Walcheren woonach tige klantenkring, voor wie direct contact met de klant van groot be lang is. Voor dit soort bedrijven is het noodzakelijk dat ze goed be reikbaar zijn en over een represen tatieve vestiging kunnen beschik ken met voldoende parkeermoge- lijkheidd. Om dit soort bedrijven een goed ,en volwaardig alternatief te bie den is voorzien in de aanleg van het terrein Waterwijk. In principe kunnen hier alleen bedrijven wor den toegelaten die toelaatbaar zijn naast en tussen woningen; naast en tussen woningen doch binnen een geconcentreerd wijk- of buurtcentrum, of aan de rand van woonwijken. Het bestem mingsplan bevat een lijst van toe laatbare bedrijven en bedrijven die niet hinderwetvergunning- plichtig zijn. In de structuurschets is aangege ven dat de oppervlakte ca. 5 ha dient te zijn. In dit plan is ten be hoeve van de eerste realisatie een oppervlakte van ca. 3 ha opgeno men. Hierin is het voormalige slachthuis wel, maar zijn de gron den van de voormalige kwekerij en een gedeelte van de landbouw gronden niet in de herziening van het bestemmingsplan opgenomen. Deze gronden kunnen op langere termijn eventueel nog toegevoegd worden. Meepraten over het emancipatie beleid van de gemeente Middelburg. Daartoe krijgt iedereen de kans op maandagavond 12 oktober om 20.00 uur in de maquettekamer van het stadhuis. Voorzitter van deze informatie-avond is de heer Vinke, coördinerend- wethouder voor emancipatiezaken. Ook de leden van de ambtelijke coördinatie-groep voor vrouwen- emancipatiebeleid zijn aanwezig om een toelichting te geven op de nota Vrouwenemancipatie, die vorig jaar door de gemeenteraad is vastgesteld. Vrouwenorganisaties en andere be langstellenden worden uitgenodigd om van gedachten te wisselen over het gevoerde en in de toekomkst te voeren emancipatiebeleid en hun ideeën, op merkingen of aanbevelingen hierover te berde te brengen. Voor nadere inlichtingen kunt u te recht bij de afdeling Welzijnszaken van de gemeente, de heer Wisse, tele foon 26251 toestel 234. 9 9 "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118» - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 12 tol en met 17 okto ber 1987 maandag gehakt, erwten, wortelen, puree dinsdag rundvlees, boontjes, aard appelen woensdag karbonade, spinazie, aard appelen donderdag saucijsjes, bietjes, aardappelen vrijdag gebakken vis, groentemix tirolienne, aardappelen zaterdag macaroni met ham en kaas In zijn vergadering van 28 septem ber heeft de Middelburgse ge meenteraad besloten in te stem men met bet voorstel om het Novib-projekt "Jongeren- instituut voor beroepsopleidin gen" op de Kaap Verdische eilan den te kiezen als te adopteren (mi tt ikkelingsprojekt. Deze beslissing vloeit voort uit de intentieverklaring, die de gemeen te Middelburg samen met haar zustersteden ondertekende in ok tober van het vorig jaar. Door sa men te werken aan een ontwikke- lingsprojekt willen de zusterste den hun band een nieuwe inhoud geven. "Ontwikkelingssamenwerking" is een jong begrip. Pas in 1965 kre gen we een minister van Ontwik kelingssamenwerking. Aan het be gin van de vijftiger jaren kwam in de geïndustrialiseerde landen een beweging op gang, die er op ge richt was de "onderontwikkelde" landen te gaan helpen. Behalve overwegingen als vergro ting van de eigen afzetmarkt en angst voor de toename van com munistische invloeden, zijn het gevoelens van solidariteit en mede-verantwoordelijkheid, die de hulpverlening op gang brach ten. Vooral partikuliere instanties trokken zich de "noden van de wereld" aan. In de Derde Wereld leven ruim 800 miljoen mensen onder de absolute armoedegrens. Het bleek heel moeilijk een reeël beeld te krijgen van het leven van deze anonieme mensen ver van ons bed. Pas als we ons persoonlijk betrokken voe len, er enkelen bij naam leren ken nen, kunnen we ons daadwerke lijk inzetten om een bijdrage aan de oplossing te leveren. Een bij drage niet alleen in geld uit gedrukt. De Nederlandse kerken speelden en spelen in de internationale hulpverlening een belangrijke rol. In 1956 werd de NOVIB opge richt, de "Nederlandse organisa tie voor Internationale Bijstand". Ook in de politiek groeide de be langstelling voor het ontwikke lingsvraagstuk. Een bekende naam op dit gebied is drs. J.P. Pronk, die in 1973 minister van Ontwikkelingssamenwerking werd. Hij baseerde zijn beleid op twee hoofddoelstellingen: het be vorderen van een meer rechtvaar dige (welvaarts-)verdeling in de wereld en het bevorderen van eco nomische onafhankelijkheid in ontwikkelingslanden. Ruim tien jaar geleden nog vond De hoofdtoevoerweg is gelegen aan de belangrijkste toevoerweg, de Sandberglaan. Vanaf de Seis weg is alleen een ontsluiting voor langzaam verkeer mogelijk. Het is de bedoeling het voormalig slachthuis in te richten tot be drijfsverzamelgebouw ten behoe ve van startende bedrijven. Het voorontwerp van de herzie ning van het bestemmingsplan Griffioen I ligt met ingang van vandaag tot en met vrijdag 6 no vember aanstaande voor een ieder ter inzage bij hel bureau Voorlich ting van de gemeente Middelburg, Stadhuisstraat 2. Gedurende deze periode kunnen belangstellenden het bestemmingsplan komen in zien. Eventueel kan voor een zeer beperkte periode een exemplaar van het bestemmingsplan bij het bureau Voorlichting worden geleend. Schriftelijke inspraak Gedurende bovengenoemde inza getermijn kunnen belangstellen den op speciaal daarvoor aanwe zige formulieren merkingen over kenbaar maken. schriftelijk op- dit voorontwerp Mondelinge inspraak Indien daarvoor voldoende be langstelling is, zullen na afloop van de inzagetermijn één of meer dere inspraakbijeenkomsten wor den gehouden. Hiervoor kan men zich gedurende de inzagetermijn aanmelden bij het bureau Voor lichting. Op donderdag 22 oktober zal door enkele ambtenaren van de gemeente een spreekuur over deze herziening van het bestem mingsplan Griffioen I worden ge houden. Op dit spreekuur kunnen vragen worden gesteld en even tueel in het bestemmingsplan voorkomende onduidelijkheden worden opgehelderd. Om organi satorische redenen wordt een ieder die van het spreekuur ge bruik wenst te maken verzocht zich hiervoor uiterlijk dinsdag 20 oktober aan te melden bij het bu reau Voorlichting. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Lange Geere e.o. om medewerking te kunnen verlenen-aan de uitbreiding van een garagebedrijf en de bouw van 13 woningen op het perceel Gortstraat/Koestraat. Het bouwplan en het schetsplan van de voorgenomen herzie ning van het bestemmingsplan liggen met ingang van vrijdag 9 oktober 1987 gedurende veertien dagen voor een ieder ter ge meentesecretarie ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezaar heeft tegen de uitvoering van dit voornemen, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, Dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 83 van de Wet Geluidhinder Gedeputeerde Staten van Zeeland te verzoe ken een hogere grenswaarde vast te stellen voor 13 nieuw te bouwen woningen aan de Gortstraat/Koestraat. Het ontwerp van het verzoek en alle daarbij behorende stukken liggen met ingang van vrijdag 9 oktober 1987 gedurende één maand voor een ieder in het stadhuis ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder ten aanzien van het ont werp schriftelijk opmerkingen kenbaar maken bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. Op 20 oktober 1987 om 16.30 uur zal in het stadhuis een open bare zitting worden gehouden, tijdens welke een ieder in de ge legenheid zal worden gesteld opmerkingen te maken ten aan zien van het ontwerp. Om organisatorische redenen wordt een ieder, die deze zitting wenst bij te wonen, verzocht zich daarvoor vooraf aan te mel den bij de heer H.E. Schild, 01180-26251, tst. 132. Jaarlijks vallen in Zeeland tientallen slachtoffers bij ongevallen tussen landbouwvoertuigen en ander verkeer. U kunt uw veiligheid en die van ande ren vergroten door met name in de oogstperiode extra op te letten. Mindert u vooral snelheid als u een landbouwvoertuig nadert en wees voorzichtig op natte en gladde wegen. De Sociale Dienst is een gemeen telijke instelling, belast met de uitvoering van verschillende so ciale wetten en regelingen. De dienst geeft advies, informatie of luilp, met name op financieel gebied. In twee artikelen willen wij u een indruk geven van de manier, waarop uw aanvraag wordt be handelt en de rechten en plichten, die de cliënt daarbij heeft. Over specifieke onderwerpen zijn fol ders verkrijgbaar bij de receptie Op I oktober 1987 was het tien jaar geleden, dat de benoeming van een gemeente-archivaris door de Middelburgse gemeenteraad een einde maakte aan een "ar chiefloos tijdperk" (1944-1977). Het Gemeente-archief Middel burg heeft inmiddels zijn bestaansrecht ruimschoots bewe zen: de afgelopen tien jaar is het tot een waar historisch centrum uitgegroeid. Er werken thans drie archiefamb tenaren in vast dienstverband, re gelmatig versterkt met tijdelijke medewerkers en -sters, die de plaatselijke historie in al haar fa cetten toegankelijk proberen te maken en talrijke inlichtingen verstrekken (variërend van vragen op het gebied van stamboomon derzoek tot wetenschappelijke studies). U vindt het archief op de begane grond van het pand Stad huisstraat 2, alwaar de studiezaal voor een ieder toegankelijk is ma. t/m do. van 09.00-12.00 u. en 13.30-16.30 u. en vr. van 09.00-12.00 u. de Nederlandse overheid het maar niets als een gemeente "in de ont wikkelingshulp ging". Nu wordt actieve deelnane van de gemeen ten gestimuleerd en de belangstel ling hiervoor neemt sterk toe. Waar het gaat om het stimuleren van direkte betrokkenheid, is tenslotte een gemeente, die het dichtst bij de mensen staat, het meest geschikte overheidsorgaan. In 1982 werd bijvoorbeeld acht ton door de gemeenten gezamen lijk apart gezet voor ontwikke lingssamenwerking, in 1986 was dat ongeveer 2,7 miljoen. Gemeenten kunnen op drie ma nieren actief zijn: voorlichting aan de eigen bewoners, steunen van een projekt in de Derde We reld of integreren van ontwikke lingsproblematiek in alledaagse beleidsterreinen, zoals onder- wijs,welzijn of economie. Steeds meer gemeenten houden zich met meerdere facetten van in ternationaal beleid tegelijk bezig. Zo hebben momenteel 65 gemeen ten een anti-apartheidsbeleid en 150 gemeenten een vredesbeleid. Om de mogelijkheden te onder zoeken voor activiteiten op het ge bied van ontwikkelingssamenwer king samen met de zustersteden heeft de gemeenteraad van Mid- In de nacht van 7 op 8 okto ber krijgt het Middelburgs politiebureau rond 2.00 uur zeer bijzondere gasten. Drie teams van tien renners uit Ne derland, het Verenigd Konin krijk, Zwitserland en Ameri ka passeren dan Middelburg op een 1200 kilometer lange loop langs de omtrek van Ne derland, The First Round Holland Run. Daarbij dient het politiebu reau als stempelpost. Non-stop dag en nacht leggen zij met een verwachte snelheid van 15 kilometer per uur in drie dagen de afstand af van Rotterdam, via Middelburg, Eindhoven, Maastricht, Nij megen en Groningen over de afsluitdijk naar Zaandam. Op deze spektakulaire manier willen zij geld bijeen brengen voor gehandicapte atleten in Nederland en het Verenigd Koninkrijk. Ze komen Middelburg binnen via de noordkant en verlaten de stad via Zuid/Dauwendae- le richting Goes. De helft van de renners heeft al eerder deelgenomen aan een dergelijke loop, vier jaar geleden van Noord Schotland naar Zuid-Engeland. Voor inlichtingen kan men bellen: 071-174579. delburg vorig jaar een werkgroep Ontwikkelingssamenwerking in gesteld. Deze werkgroep wordt geadviseerd door het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland (COS). Na overleg met personen en orga nisaties, die zich in en rond Mid delburg met ontwikkelingssamen werking bezig houden werd geko zen voor een educatief NOVIB- projekt in Afrika: het Jongere- ninstituut voor beroepsopleidin gen op de Kaap Verdische ei landen. Gekozen werd voor een Novib- projekt, omdat de financiering en de informatievoorziening zijn ver zekerd. Bovendien kan ten behoe ve van de voorlichting en bewust wording gebruik worden gemaakt van de vele facilitaire mogelijkhe den van deze organisatie. De functie van Middelburg als centrum voor onderwijs en scho ling heeft ertoe bijgedragen, dat de keuze is gevallen op een projekt in de sfeer van de beroepsop leiding. Het doel van het projekt is niet in de eerste plaats geldinzameling. Het gaat er om de problematiek van ontwikkelingslanden dichter bij de mensen te brengen en, waarbij de Kaap Verdische eilan den als voorbeeld dienen. Daar naast gaat het om daadwerkelijke steun, zowel in kennisoverdracht als geldelijke steun. In de komende maanden gaan we op deze pagina verder in op de si tuatie op de Kaap Verdische eilan den en de te volgen procedure van het projekt. Los van het projekt, maar zeer di- rekt betrekking hebbend op de Derde Werel^, staat de actie- en in formatieweek "Honger hoeft niet", die van 10 tot 17 oktober wordt gehouden. Het startschot van deze actie wordt gegeven op vrijdag 9 oktober om 20.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek, als wet houder, mevrouw S. Boersma- Smitskamp de fototentoonstelling "Derde Wereld naderbij" van Jan Glissenaar opent. van de Sociale Dienst of bij het bureau Voorlichting van de ge meente. De intaker (centrale informant) van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) of uw bijstandsmaatschappelijk werk(st)er kunnen u een nadere toelichting op de inhoud van deze folders geven. De Gemeentelijke Sociale Dienst is gehuisvest in het pand Simpel- huisstraat 1, vlak bij het stadhuis. Het kantoor is op werkdagen ge opend van 08.30 tot 11.30 uur. Op deze tijd kunt u terecht voor informatie of een eerste gesprek. Buiten deze uren kunt ti de Dienst alleen op afspraak bezoeken. Als u voor het eerst binnenkomt, meldt u zich bij de receptie. Daar wordt u gevraagd tiaar uw naam, adres en geboortedatum. Voor mensen van buiten Middelburg kan het nodig zijn, dat een legiti matie wordt gevraagd, dit ver snelt de procedure bij het indie nen van een aanvraag. Bij het eerste gesprek met de cen trale informant krijgt u in één van de spreekkamers volop de gele genheid om ongestoord uw ver haal te vertellen of vragen te stel len. De centrale informant zal u tijdens dit gesprek wijzen op de mogelijkheden, die er in uw situa tie bestaan. Als blijkt, dat u (ook) bij een andere instelling moet zijn, zal hij of zij u daarnaar ver wijzen en zo nodig de eerste kon takten leggen. Ook kan - samen met u - een aanvraag voor een uit kering worden opgesteld. Ook kunnen op uw verzoek formulie ren worden toegestuurd, zodat u de aanvraag schriftelijk kunt in dienen. Als het u niet mogelijk is de Dienst te bezoeken, kunt u een huisbezoek aanvragen. Een aan vraag wordt meteen na indiening in behandeling genomen. U wordt dan uitgenodigd voor een tweede gesprek met een ambtenaar die belast is met het onderzoek. De ambtenaar, die met het onder zoek wordt belast, heeft hiervoor een speciale opleiding gevolgd. Dit kan zijn MBO of HBO sociale dienstverlening of maatschappe lijk werk. Met hem of haar voert u verder uw gesprekken. Meestal is hij of zij vanaf dat moment voor langere tijd uw kontaktper- soon bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. Deze bijstandsmaatschappelijk werk(st)cr is dagelijks tussen 09.00 en 10.00 uur telefonisch be reikbaar voor het maken van een afspraak of voor het beantwoor den van vragen. Het is dus be langrijk de naam en het telefoon nummer van uw bijstandsmaat schappelijk werk(st)er goed te onthouden. Tijdens het tweede gesprek worden alle gegevens, die voor de afhandeling van uw aan vraag nodig zijn, met u doorgeno men. Het is ook mogelijk, dat de bijstandsmaatschappelijk werk(st)er hieraan een huisbezoek verbindt. Op grond van de uit het onder zoek verkregen gegevens, doet hij of zij een voorstel aan het college van burgemeester en wethouders. Dit voorstel wordt binnen de GSD eerst nog getoetst aan de wettelijke richtlijnen en het ge meentelijk beleid. Het is dus niet de bijstandsmaatschappelijk werk(st)er, die de beslissing neemt, maar burgemeester en wethouders. Als cliënt van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) moet u zich aan een aantal regels houden. Daarmee voorkomt u, dat u uw uitkering in gevaar brengt. Deze regels worden voor het grootste gedeelte ontleend aan de wetge ving. Behalve plichten, heeft u ook rechten. U kunt bezwaar en beroep aante kenen tegen een beslissing van het college van burgemeester en wet houders, als u het daarrrtee niet eens bent. Ook kunt u inzage vra gen van het dossier, dat bij de GSD met betrekking tot uw aan vraag wordt aangelegd en bijge houden. Mocht u daarbij van me ning zijn, dat bepaalde gegevens niet juist of niet van toepassing zijn, dan kunt u een verzoek tot korrektie indienen. Mocht u van mening zijn, dat u door de medewerkers van de GSD niet naar behoren bent behan deld, dan kunt u zich hierover bij de direktie beklagen. Formulieren hiervoor zijn bij de receptie ver krijgbaar. In het volgende artikel gaan we nader in op de inkomstenverkla ring, voorschotverstrekking, her- kontroles en individuele beoor deling. Receptie Sociale Dienst.

de Faam | 1987 | | pagina 5